Photographie, SPAARBANK Advertentïèn. De Engelsche Socialist Hyndman over oorlog S. VAN DER PLAAT, „Middelharnis en Sommelsdijk" C. KOL FF A.Cz. 8. dat een verhooging var. directe belas- fingen mogelijk is, zonder nog te naderen tot de 33 percent in 1850. Maar s-eïke De grondbelasting P 't Personeel p Bedrijfs belasting P 'i Eenige wat ons lfjkt is de Vermogensbelasting. 13e 1' 13000 kunnen teruggebracht worden tot f 10000; en daarenboven zouden de 1 1,25 per f 1000 (van f 13000- f 200000 wordt flOOOo vrij afgetrokken en van wat dan overblijft van f 1000 vermogen f 1 '/4 belasting) of, de f 2,per 1000 boven de f 200000 wel verhoogd kunnen worden. Maar wat brengt zooiets op? Vermoedelijk een beekje. Een algemeen beginsel is 't. «geen man en geen cent voor oorlog» voor alle soci alisten nog niet «liet Volk» haalt aan wat zijn partijgenoot Hyndman daarover schrijft, namelijk: »Hct komt me voor dat de socialistische partij dit spreken over vrede tot eiken prijs zeer overdrijft, Oorlog is op zijn tijd een plicht. Een volk kan, om vrije ruimte te verkrijgen voor zijn eigen economische ontwikkeling, gedwongen zijn oorlog te voeren tegen een onderdrukkend volk. En dit ie waar, al zal ook nationalisme in een later tijdperk reactie beteekeuen. »l)at kunnen wij niet betwisten, zeker. En evenmin, vermoed ik, kunnen wij eeue bestaande natie het recht betwisten oorlog te voeren tegen een andere natie, die haar wil veroveren. Niet oorlogvoeren is in zulke omstandigheden lafhartigheid, indien althans de zich verwerende natie hare vrij heden heeft. Goed, er zyti dus omstandig heden waariti oorlog beter is dan vrede Zou liet voor de menschlie'd of voor Japan zelf goe lzijn, als Japan onder Russchische overheersching kwam? Zeker niet Dus heeft Japan volkomen gelijk om oorlog te maken, eer Rusland den vrede tot schade van Japan kan gebruiken. De Polen zou den volkomen in hun recht zijn om op te staan tegen Rusland, Duitschland of Oos tenrijk. De Poeren, en nog meer de inboor lingen van Indie, moeten worden toege juicht, als zij oorlog maken tegen Engeland. De Philippino's tegen Amerika. En zoo verder. De verschrikkingen van den viede zijn dikwijls erger dan de verschrikkingen van den oorlog. En toch, als men leest wat sommigen van onze socialistische vrienden over dit onderwerp schrijven, zou men denken dal oorlog nooit gerechtvaar digd kan zijn. Onze geëerbiedigde en oude kameraad Vaillant maakt er bijna een paradox van. Sterk argumenteerende tegen een oorlog tussehen Erankrijk en Engeland als een afschuwelijke misdaad, roept hij uit //Dan liever revolutie in eigen land." Maar dat is ook oorlog, burgeroorlog in plaats van oorlog tegen vreemden. Laat ons daarom alle verwarring vermijden. Vrede kan een grooter vloek zijn dan oorlog. Zoo is het, naar mijn vaste overtuiging, thans in vele deelen van de aarde. Laten we dus geen mannen zijn van vrede tot eiken prijs. Zeker ben ik niet van de partij.» En 't Blad voegt er aan toe Zoo beslist als onze strijd blijft tegen 't militairisme in ziju huidige vormen, zoo waarschijnlijk is 't, dat wij 't doorgangstijdperk der de mocratische volkswapening zullen moeten aanvaarden en ons niet mogen overgeven aan utopische droomen van ontwapening te midden van 't kapitalisme. DE WIL VAN GOD. En daarom, al werd ons op kerkelijk gebied de laatste onzer wenschen toegege ven, al werden op schoolgebied al onze klachten opgeheven, ons vaccinebezwaar incluis, dan nog zou ik blijven zeggenin geheel onze Nederlandsche politica moet de wil van God richtsnoer blijvenzoo dik wijls het heilig Onze Vader opklimt, moet het bij rijk en arm, bij overheid en onderdaan, niet enkel heeten„geef ons heden ons dagelijksch broodmaar bok, en zelfs daaraan voorafgaandeUw wil geschiedde", gelijk in den hernelalzoo ook in het Rijksbestuur van ons volk en vader land. Dr. A. Kuyper. Vuiis- csi JLaEMlhotsw. De invloed van Cliilisalpeteropliet suikergehalte der bieten. Mijn plan was eerst, dezen keer nog eenige cijfers mee te deelen welke duidelijk bewijzen, hoe groot de invloed eener chilisalpeterbemes- ting op de opbrengst van suikerbieten wel is. Doch de lezing van het verslag der voordracht, gehouden door den heer A. F. Marlet te Delft had tengevolge, dat ik van plan veranderde. In bedoeld verslag n. 1. wordt verteld, dat sommige planten door toedienen van een hulp mest in waarde verminderen. »Zoo bijv. beet wortelen door 't bezaaien met chilisalpeter groeien ze welig en ontwikkelen sterk, doch door deze geforceerde manier krijgen ze weinig suikergehalte, waarom het den land bouwers verboden werd dit te zaaien en de Agenten nauwlettend hierop moeten toezien». Twee, neen drie keeren heb ik de aange haalde woorden gelezen. Zoo vreemd vond ik de daarmee uitgesproken bewering, als zoude chilisalpeter een nadeeligen invloed uitoefenen op het suikergehalte der bieten. Nog nimmer had ik zoo iets hooren vertellen. Althans niet in den laatsten tijd. Want een »oude« meening is het, dat eene sterke stikstoibemesting na- deelig werkt op het suikergehalte. Een »oude« meening maar ook een verkeerde. De prak tijk heeft dit al voldoende bewezen. En daarom verbaasde ik mij er over, hoe in eene ver gadering, gehouden op 5 Febr. 1904 aldus gesproken is kunnen worden. Of heeft misschien de verslaggever zich vergist? 1 Doch dit doet er niet aan toe. De aange- j haalde woorden staan gedrukt en de meeding die ze weergeven foutief. Ten minste olgens de officieele verslagen van tal van Rijksproef velden Laten we maar eens een der »Blauw- boeken« raadplegen. Welk, dat komt er niet op aan. 'k Begin al te bladeren in dat van 1901-1902. Op blz. 16 zie ik al een staa'je dat ons de uitkomsten geeft van een bemestingsproef op suikerbieten. Hoewel geen enkel peiceel zonder chili bleef, was 't laagste gehalte 15, t percent Zoo heel laag is dit zeker nog niet. Blz. 19 Alweer een staatje, 't Heeft betrek king op zes perceelen. Perceel III kreeg geen stikstofmest. 't Suikergehalte was er 16,65 percent. Peiceel I ontving uitsluitend chili suikergehalte 16.5 percent. Perceel V bemestte men met dezelfde hoeveelheid chili in twee keeren suikergehalte 16 percent. De daling in 't gehalte is dus wel heel luttel en deze zinkt stellig in 't niet, als men bedenkt, dat perceel I 7330 K. G. suiker per PI. A op leverde en perceel V 7286 K.G.terwijl 't stuk, dat geen chili kreeg slechts 5891 K. G' suiker voortbracht. Over de perceilen II en VI wil ik nu maar niets zeggen omdat die ook nog zwavelzure ammoniak kregen cn daarover werd in 't bovenbedoelde verslag niet ge sproken. Blz. 86. Bemestingsproef op suikerbieten. Van de zes peiceelen ontvingen er vier elk 600 K. G. chilisalpeter in verschillende boe- veelheden en op verschillende tijden. Suiker gehalte 15 percent, 15.1 percent 1Ü.4 percent 1Ö.2 percent. Een perceel kreeg 400 K. G. chili dus minder en 't gehalte was 14.9 per cent dus iets lager. Blz. 91. Daar wordt beschreven een proef, welke alleen genomen werd om den invloed van een hooge bemesting met chilisalpeter op het suikergehalte na te gaan. Vijf perceelen. En ga nu eens aandachtig de getalletjes na. Perc I 200 KG. chili gaf bieten m. 16,7 suik. II250 17)3 9 9 III 300 17i4 9 9 IV 400 17:4 9 9 V geen chili 9 x 5 4 9 9 Zijn de uitkomsten niet verrassend En de giften chili zijn waarlijk niet klein. Want de door mij genoemde hoeveelheden werden uit gestrooid per Geutsch gemet is 44 35 c.A. Per H.A. omgerekend bedroegen ze dus 400 K.G. 562.5 K.G. 675 K.G. en 900 K.G. Blz. 94. Bemestingsproei op suikerbieten. Zes perceelen kregen elk 600 K G, chilisalpeter met nog andere hulpmeststoffen. Het salpeter werd op verschillende tijden uitgestrooid 't Suikergehalte was achtereenvolgens 16,4516,1; 10,416,3; 16,3; en 16,6 percent. Hoe is 't toch mogelijk dat men dan kan zeggen dat door 't bezigen van chilisalpeter op suikerbie ten het gehalte gering blijft. Ik zou nog een heelen tijd kunnen blijven doorbladeren in 't Blauwboek en nog ettelijke regels kunnen toevoegen aan dit opstel. Doch waartoe de moeite genomen Uit al de aan gehaalde proeven blijkt immers voldoende, dat of de verslaggever zich vergist heeft öf de spreker. In ieder geval is het jammer, dat een gedrukt en gepubliceerd verslag aanleiding moest geven tot dit geschrijf Ik hoop echter, dat mijne, daarin uitgedrukte meening door dit een en ander zoeveel te beter zal uitkomen Ik wil wel zeggen, dat ik het een allerzotste bepaling zou vinden wanneer de suikerfabri kanten den landbouwers verboden chilisalpeter te gebruiken op hunne bieten. De agenten moeten een oordeelkundig gebruik vun kunst meststoffen in de hand werken. Ze handelen daarbij en in 't belang van de fabriek en in 't belang van den boer. G. VAN DER MOLEN Landbouwonderwijzer. VLAARDINGEN, Februari 1904. Het berichtje uit Stad aan't Haringvliet (zie uw vorig no.) waarin wordt medegedeeld dat met de toetreding van de Landb. Vereeniging te Den Bommel alle georganiseerde boeren in ons eiland in één bond vereenigd zouden zijn is zeer bezijden de waarheid. Feit is, dat met de toetreding van die vereeniging en die te Nieuwe Tonge alle dorpen in dit eiland bij den bond vertegenwoordigd zouden zijn, terwijl er dan nog 2 vereenigingen nl. .,Ons Belang" te Ouddorp en een te Middelharnis buiten het verbond staan, zoodat den bond bestaat uit 9 van de 13 bestaande vereenigingen op dit eiland. K. VE'a&gi'aak. Vragen en Antwoorden worden hostelooa geplaatst. Antwoorden of niedodeelingeii zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 654. Bestaat er een middel tegen om de kippen het opeten der gelegde eieren af te leeren 655. Waarom is het verkeerd om bloempotten te verven. 656. Verhoogt een kalkbemesting steeds de hooiopbrengst Antivoorden en mededeelingen. 651. Of kippenmest gevaarlijk is voor den groei der gewassen? 'k Zou niet weten waarom. Alleen wanneer men er overmatjg groote hoe veelheden van geeft kan deze mestsoort de planten wel eens wat benadeelen. Dus niet te veel en liefst in fijn verdeelden toestand op de manier als guano strooie men kippenmest uit 652. Waarom biestmelk sdik« wordt Om dat ze zeer veel albumine bevat. Albumine is een eiwitsoort. Deze stolt als ze tot 75 a 8o° verwarmd wordt. En door dit stollen of stijf worden, verandert de sgeweldecc biest in een meer of minder dikke pak. 653. Katjesdragers? Dat zijn die boomtn welke in 't voorjaar hare bloemen vertoon en op lange beweeglijke steeltjes. De bloempjes op zich zelf zijn dan zeer klein, maar 't geheel (een steeltje met een groot aantal bloempjes er op) valt zeer duidelijk in't oog. Aan Wilgen, Elzen, Populieren, Berken, enz. kan men kat jes vinden. BBc Oorlog:. Eindelijk zouden dan de oorlogscorres pondenten, die tot dusver te Tokio als in een vergulde kooi opgesloten zaten, verlof krijgen - om naar liet oorlogsveld te ver trekken. De eerste groep zal op 6 April naar Korea afreizen. Tot de 15 «bevrijde» journalisten be lmoren 8 Eugelschen, 5 Amerikanen, een Franschman en een Duitsch'er. Dit schijnt het voorspel van belangrijker gebeurtenissen dan we tot 1111 toe op het oorlogsveld waarnemen; er blijkt althans uit dat het Japansche veldtochtplan niet langer geheim behoeft te blijven. Volgens berichten uit Kobe, zijn op dit oog en hl ik al 260,000 man Japansche troepen in beweging (maar daarom nog niet overgebracht, naar liet voste land Boven dien zijn er 60,000 man onder de wapens in de garnizoenen, de reserve-soldaten 3de klas niet merlege.ekrnd, daar dezen nog niet gemobiliseerd zijn. De grootste staf verheimelijkt nog het plan van den veld tocht, maar men gelooft hier, dat de Japan sche troepen in drie legercorpsen zullen opereeran. De Japansche overheid heeft duizenden paarden opgeëiseht. Een vrij talrijke ruitermucht zal dan ook waar schijnlijk elk corps vergezellen. Paarden en ruiters lijken niet op te kunnen tegen Europeesche ruiterij, maar de Japansche officieren zeggen dat hun ruiterij voor hare taak zal berekend zijn. Het grootste deel van de Japansche artillerie die naar Korea vertrekt, schijnt geen grof geschut te zijn, maar Japan bezit toch verscheidene, batterijen van zwaar caliber, die even ver dragen als de b ste veldstukken. Buiten dien heeft Japan verscheidene batterijen herggëschui. De algemceue dooi zegt het bericht ten slotte heeft in Korea en Maiisjnenje de wegen onbegaanbaar gemaakt. De particuliere correspondent van de »Times» seint van 2 dezer uit Wei-lui wei De toestand in Korea is thans aldus: De landmacht v.m Generaal Kuruki is gereed om slag te leveren aan de Yaloe. De strategische punten zijn bezet. Slechts is het wachten op de mobilisatie vr.11 een klein gedeelte vun het leger. I11 afwachting houden de Japansche en Russische voorposten steeds voeling, doch tot ernstig treffen komt het niet. Het weder is goed. De Japnnneezen werken hard om de wegen te verbeteren. De hoofdmacht der Russische troepen wordt geconcenteerd langs de lijn van Liauyaug naar Hai-tsjeng, Zuidelijk van Moekden. Uit dit laatste zou met zekerheid blij ken, dat de Russen werkelijk teruggetrokken zijn benoorden de Yaloewat bevestigd wordt in een Keuterfelegram, 't welk meedeelt de bezetting van Widz-joe door Japansche verkenners, zondereenigen weer stand te ontmoeten. De deskundige medeweikei van de //Temps» verwacht geen samentreffen van eenige beteekenis voor over ien tiental dagen. Eer is aan te nemen, dat de vijandelijke troepen nog zullen wachten totdat de ge steldheid der rivier veroorlooft om te trachten over te steken. Met dit alles rekening luudeud, zou de lang verwachtte, groote veldslag eerst over een drie a vier tal weken kunnen worden tegemoet zien. In Duitsche politieke kringen verluidt, dat er opnieuw onderhaudsche pogingen in het werk worden gesteld in het con- liict tussehen Rusland en Japan langs vredelievenden weg op te lossen. Maar van deze pogingen wordt in elk geval niet veel verwacht, voordat er ergens eene be langrijks botsing met de wapenen zal hebben plaats gehad. Aan de //Weekly Dispatch» wordt uit Seoel geseind, dat de Russen in Korea een verdedigende houding aannemen. Zij trek ken geleidelijk terug, en raatten de Ja- paneezen af. Dezen rukken in drie colonnes op, met de keizerlijke garde in 't midden. Van een groot aantal soldaten zijn de voeten be vroren, toen zij trachtten hun schoenen tegen sandalen van stroo te verwisselen. Niet minder dan honderd en twintig moesten om die reden naar het hospitaal worden gebracht. Het dragen van derge lijke sandalen is dan cok thans verboden. De Amerikaansche generaal Allen, die een eindweegs met de gelen optrok, maar de minzame waarschuwing kreeg, zijn nieuwsgierigheid niet te ver uit te strek ken, is thans te Seoel teruggekeerd, en zingt den lof van den Japansehen soldaat. Ge middeld slechts 13 man per bataljon hadden de vermoeienissen van den marsch van Seoel naar Ping-Jang niet kunnen doorstaf 11. Ingezonden. Lang, zeer lang, lieb ik al gezocht, naar zeker geschrift van den heer J. A. P. in 1864 hoofd onderwijzer te Stellendam. Maar 't gelukte mij niet. 't Was zeker bij ieder in den achterhoek geraakt.. Onverwachts stelde een vriend het mij ter hand. Ik dacht, dat zou wel eens aardig wezen voot Stellendam om dat geschrift eens bij te wer ken tot heden er zullen toch nog wel vrienden en oud-leerlingen zijn, die lust en gelegenheid hebben om hieraan te willen meewerken, vooral omdat op Stellendam zooveel veranderingen geko men zijn. Welnu, M. d. R., laat ik dan eens wat over schrijven. ONS DORPJE, Aan Hollands grens, niet ver van zee, Waar 't Haringvliet, oudtijds Flaequé Zich uitstort in 't Goereesch Diep Waar menig zeeman binnenliep Wiens langen togt uit Oost of West, Hem blij deed zeggenthuis is 't best. Daar werd, voor nu reeds tachtig jaren, Want vroeger zag me er schepen varen Door 't breede water Hals, dat diep Van Zeeland naar Zuid-Holland liep Maar echter, toen reeds afgesloten Geen doortogt gaf aan schip of booten. Daar werd dan toen een huis gebouwd Dat men als 't klein begin beschouwd Van 't hucht, dat slikkig en gering, Den spotnaam Slikkendatn ontving. 't Bleef jaren lang nog arm en klein, Beschouwd als nietig, 't volk onrein, Den naam niet waard van dorp of hucht. En die er woonde was berucht. Als iemand van min edel ras Dan die van Goeree burger was. Intusschen heeft zich sinds dien tijd Dit huchtje langzaam uitgebreid Men bouwt nog daag'lijks zelf daarbij Aan 't eind der straat vooral ter zij In Kavel elf, waar huis en schuur Getuigen, hoe men op den duur Door tijd en vlijt niet spaarzaamheid, Zich welvaart, in zijn stand bereidt. De spotnaam aan de klei ontleend, Was niet zoo erg of hard gemeend, Men heeft dien lang reeds opgeheven En aan het dorp een naam gegeven, Zooals de stichter heeft gezegd Dat hij 't geschikst vond en met regt, Want uit de stelle 't gors en dam, Vloeit heel natuurlijk Stellendam. (3) Nog is 't bij vergelijking klein. Maar luchtig, zindlijk, net en rein; 't Bevalt een vreemd'ling die 't eerst ziet, E11 die 't goed kent, veracht het niet. De lange, breede, regte straat, Prijkt met twee rijen hoornen, En 't Kerkje, dat terzijde staat Lokt u tot binnenkomen, tf) De pastory met fraaien tuin Het boschje met zijn dreven, De heuvel niet begroeiden kruin. 't Moet gunstige indruk geven Zij sieren door den goeden smaak Die overal kan blijken Het dorp, en elk ziet met vermaak Hoe boom en bloem hier prijken. Het ruime school, wclingerigt (s) Is voor ons dorpj' een zegen, Want hier wordt wat den geest verlicht Door het onderwijs verkregen. De Meestoot', Molen Haven, Kaai, Ligplaats van schip en schuiten Zijn zooals 't dorp meest min en fraai Men ziet ze even buiten. De zeelucht, frisch, gezond maar koud Geeft spierkracht aan de leden, Sterkt long eu borst, doet velen oud Nog vlug den weg betreden. Het land ontwoekerd aan de zee, Is vruchtbaar mild in 't geven Van granen, koolzaad, vla'! en mee E11 wat meer dient voor 't leven. De weiden voeden dartel vee En doen dit welig groeijen Hun melk en boter brengen meê Dat welvaart hier mag bloeijen. In tal van tuinen, klein of groot, Meestal omringd (joor haag of sloot, Teelt ieder wat hij noodig heeft, En voordeel of genoegen geeft. Daar wordt als het dagwerk is volbragt Dan de avond meest in doorgebracht; Zoo blijft men tevens vrij, bewaard Voor al wat ledigheid soms baart. Een rustplaats voor vermoeiden ligt Aan 't eind van 't dorp, doch rijk'lijk digt Voor die wat los en dart'lend leven E11 liefst natuur geen tol nog geven. Maar vröomhart denkt: Hier rust ik uit Zoodra ik voor 't laatst De oogen sluit. Zoo heeft ons dorp dus wat me er wacht Ook wakend toezigt, zelfs hij nacht; En voor ons hooger heil en leven Is ook, door die bestuurt, gegeven Een Herder die de zielen hoedt, Opdat ze uit 't regte spoor niet wijken. Een doctor die het leven hoedt, Als 't zwak wordt en ligt zou bezwijken, Een meester die de kinderen leert Voor ondeugt zich te wachten, En een die straatrumoeren weert Bij dagen en bij nachten. Twee bakkers die verschillend brood, Biscuitjes, krentekoekjes "V'erkoopen zoo in 't klein als groot Contant of ook op boekjes. Een scheerbaas, die u 't haar ook snijdt Zooals gij 't wenscht naar mode en tijd, Schoen-, laars- en kleerenmakers, Naaivrouwen, minnen, bakers Een timmerman, een metselaar, Een verwer, smid en droger, Een kuiper en een molenaar, De laatste staat wat hooger. E11 schippers zijn er bij de vleet, Voor schepen, booten, sloepen Die ook als redders zijn gereed, Op zee waar nood mag roepen. Als gij nog iets Bedenken kunt, 't Is tot uw dienst Mits gangbre munt. Want geld is d' algemeene spil Waar hier ook elk op draaijen wil. AAN TEEKENINGEN. (1) i11 1782 is hier het eerste steenen huis gebouwd voor rekening van den Ambachtsheer Mr. Iman Cau, hetwelk van dien tijd af en nog steeds dient tot rechtkamer en dorpsherberg. (2) De bijbouwing werd voortgezet eerst tot 1820, toen was al de beschikbare grond bezet. In 18kwam er een stukje dorpsgrond va cant, doch ook dit was spoedig bebouwd. De Meestoof die 111 1790 gebouwd was, brandde den 12den December 1862 af en uit deszelfs puin verrezen sedert dien tijd 11 nette huisjes. In 1863 is ter linkerzijde op eenigen afstand van liet dorp, een zeer nette meestoof gebouwd,naar de tegenwoordige inrichting, met machineriën. (3) In het jaar 1751 is over de Stelle of Gors een dam gelegd, en over dezen in 1780 den Dam- dijk, waardoor do Eendraclitspolder ontstaan is, in welke ons dorp licht. (4) Dit Kerkgebouw is aan de openbare Gods dienstoefening toegewijd door Ds. A. G. Roëll naar aanleiding van Exodus 11 4 op Zondag den 2 Juli 1820. Al vroeg diende hier tot school eene loods, later een kleine kamer doch in 1823 werd tegen over den hoofdingang der Kerk een net schooltje en zeer goede onderwijzers woning gebouwd; dooi de aangroeiende bevolking werd de schooi spoedig te klein en daarom in 1849 aanmerkelijk vergroot eri in den tegenwoordigen toestand ge bracht. (6) Het grondgebied bestaat in vier vruchtbare polders, als 1 De Adriana bedijkt in 1769 gr. 193,76,19 Bunders 2DeEendragt 1780 578,75,80 3 De Hals 1803 263,85,81 4 DeScharrezee 1803 48,05,21 Te zamen 1083 B. 43 vierk. roeden en 1 vierk. el. De dijken en wegen medegerekent dan bedraagt de omtrek 1530 Bunders 34 vierk. roeden en 30 vierk. ellen. De bevolking bedraagt 850 zielen. Men is op dit oogenblik bezig met de voorbe reiding tot de indijking van een vijfden polder die vermoedelijk den naam- Nieuw Stellendam zal dragen. B. <2 empng'd ftleiaws. Moordaanslag. Zondag in den vroegen ochtend heeft te 's Gravenhage aan den Noord West Buiten singel een moordaanslag plaals gehad. Reeds sedert eenigen tijd bestond er een veeie tus sehen twee bewoners van genoemde straat, den biel-huishouder Van der Kley en den vrachtrijder Rausch. Laatstbedoelde kwam Zondagochtend omstreeks 6 uur in het bier huis van V. d. K. en zonder dat er een woordenwisseling aan was voorafgegaan, loste R. drie revolverschoten op den kastelein, die daardoor ernstig verwond neerzeeg. De dader vluchtte daarop het huis uil den i Loosduinschen weg op, waar hij, volgens zijn later afgelegde verklaring, het vuurwapen, waarmede hij het misdrij i lmd gepleegd, in de vaart wierp. Twee personen, die zich tijdens het voor gevallene in het bierhuis bevonden, droegen den verwonden kastelein naar diens bed, waarna de politie met hel misdrijf in kennis werd gesteld. Per raderbaar werd de ver wonde, bij witn o.a. oen der kogels in de zijstreek was gedrongen, naar het gemeente ziekenhuis vervoerd. De politie slaagde er in den loip van den voormiddag in den dader aan te houden. Naar het commissariaat aan het Alexandersveld overgebracht, trachtte de 25-jarige R. hel te doen voorkomen alsof hij van liet gebeurde niets wist, maar spoedig daarna legde hij tegenover den commissaris, den heer Wulf- fers, een volledige bekentenis af. Als oorzaak van zijn handelen noemde hij, dat de kastelein hem grof beleedigd had, ten gevolge waarvan hij in drift was ontstoken. Ook de beide personen, die ooggetuigen waren van de misdaad, werden door den commissaris verhoord. De dader is naar het huis van bewaring overgebracht. De toestand van den verwonde is zeer ernstig. Eriintige vechtpartij. Zaterdagnacht had een ernstige vechtpartij plaats in een danshuis in deLutkenieuwstraat te Groningen, Twee politieagenten, die waren ontboden om de orde te herstellen, geraakten dusdanig in de knel, dat zij de sabel moes ten gebruiken en een van hen tot two.maai toe zijn revolver moest afschieten. Een der beihamers kreeg een ernstige wonde aan het hoofd. Eenige personen werden gearresteerd. Ken gasontploffing. In een groot heerenhuis te Heusden, voor een paar (lagen pas Letrokken door den rijks veearts Hilwig, werd men Zaterdag een sterke gaslucht gewaar. Men ondekte dat de gas- lucht kwam tussehen de zoldering en liet plafond. Men slak een lucifer aan om naar het lek te zoeken en opeens ontbrandde het daar opgehoopte gas en een geweldige knal deed zich hooren. De ruimte tussehen den duobelen zolder was mot hooi gevuld dat direct vlam vatte. Met buitengewone krachts inspanning is men don brand in zijn begin meester geworden. Er is echter aan alles schade toegebracht, ook, door het misschien ondoelmatig gebruik maken van water. Een vondst van groote waarde. De correspondent te Leerdam van //de Te legraaf» meldt In de gemeente Heukelum, nabij Leerdam hebben een zestal jongens van 10 a 12-jari- gen leeftijd, Donderdagmiddag een vondst gedaan van waarde. In de fundamenten van een afgebroken woning, welke in vroeger eeu wen bij een klooster behoort moet hebben delfden zij al spelende een klein, rond, aarden potje op, waarin 34 gouden en zilveren munten en gedenkpenningen bleken geborgen te zijn, bijna zonder uilzondering alle even gaaf. De Burgemeester, die de gevonden schat onder zijn hoede heett genomen was zoo bereidwillig ons deze muntstukken te toonen waaronder een gouden Carolus van Carel V, datcerende uit de L5e eeuw en een Groot van Willem VI. De vinders behooren tot behoeftige gezinnen. Een gebouw voor den wijnhandel. De firma F e r w e r d a St T i e m a n heeft haar hoofdkantoor overgebracht van Heeren gracht 88 naar een nieuw gebouw, Da Co3ta- kade 102, eengrootste inrichting voor haar wijnhandel, geheel naar de eiscben des tijds ingericht. In de ruime kelders, met muren van niet minder dan een halven meter dik, liggen de reuzenvaten, die men voor eenigen tijd door de stad zag vervoeren, waarbij er zijn die niet minder dan 9000 L. van het edele druiven sap kunnen bevatten. Zij worden gevuld door middel van een electrische pomp in den tijd van vijt kwartier. Op de bel-élage zijn de ruime en lichte kantoorlokalen en het laboratorium voor de analyse der wijnen. Verder heeft men daar boven de zolders, waarop de vaten met port, madera, sherry, e. d. liggen gerangschikt die voor de fijne gebottelde wijnen in groote ijzeren rekken, 50,000 stuks op een zolder. Overigens heelt men de expeditie-ruimte een gaanderij voor liet opbergen van ledige flesschenspoelinrichtingkeider voor ge distilleerd, enz. Het gelieele gebouw is elcctrisch verlicht, terwijl een lift mede door electriciteit, bewo gen, de vaten en manden van de kelders naar de hoogste zolders kan brengen. Het genouw, met zijn aardigen gevel, doet den architect, den heer L. J. N e u m e ij e r Jr. en den aannemer, den heer Ph. A. W a n e r s, alle eer aan Voorstraat, Middelharnis. Werktdagelijks metelke weersgesteldheid AteSiei* geljikvlocrs. van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't algemeen. De bank neemt gelden op tegen 3°,'0 rente 'sjaars. Gelegenheid tot inbreng- en terugbeta ling Van gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—12, be- ttflVHi s Maandagavond van 67 uur, ten kan">re van den Thesaurier-Boekhouder te Middelharnis.

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 2