Vrijdag 1 April 1904 963. Tweede Blad. Officieel Gcileeilc. Uit «Ie Pers. l$innenlan<l. INH0CSIGN0VIN5ES Verjaring van vorderingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Oollgensplaat, brengen belanghebbenden in herinnering dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente over het dienstjaar 1903 voor of op den laatsten Juni aanstrande bij de besturen en de ambtenaren die het aangaat moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht, niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Ooltgensplaat, den 24 Maart 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester Johs. VAN PUTTEN. P. VAN WEELG.Gz. Gemeenteraadsvergadering De BURGEMEESTER der Gemeente OoltgeEts plaat maakt bekend, dat eene openbare verga dering van den Raad is belegd tegen Zaterdag den 2 April 1904 des namiddags ten 3 ure. Afgekondigd en aangeplakt te Ooltgensplaat, den 29 Maart 1904. De Burgemeester, P. VAN WEEL G.Öz. Herinnering aan oude dagen. Onze politiek meelevenden herinneren zich nog wel de bijzondere felheid, waar mee nu een kwart eeuw geleden de tegen partij vooral den persoon van Dr. Kuyper door het slijk haalde. Langzamerhand is dat wat beter geworden en vooral in de laatste jaren werd de bestrijding waardiger van toon. Aan >Het Volk« was de onder scheiding gegund den ouden schimptoon over te nemen vooral in de stakingsdagen kon men daar weer naar hartelust van genieten. Nu, bij de bespreking \an de Hooger Onderwijsquaestie gluurde zoo nu en dan wel de oude vinnigheid uit de hoekeu en gaten, maar de toon bleef over 't algemeen parlementair. Toch schijnen er menschen te zijn, die al den ouden haat weer voelen opdammen en zich in deze dagen ontdoen van hun overcompleet aan gal. Die ge dachte dringt hier onwillekeurig op, nu de Rotterdammer,ons wakker orgaan in de Maasstad, het volgende stuk openbaar maakt, waarmee in Zuid-Holland »gewerkt« wordt Waarheen Wat moet er toch worden van dat manke van alles wat en toch niets afdoende lieidensche meesterstuk van onbeduidenhcid door SBraias de Huij per ingediende ontwerpwet op het Hooger Onderwijs. Vóór de inhuldiging onzer Koningin ging Bram zijn hielen ligten en vertrok naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika ten einde daar zoo het heette lezingen te gaan houden over den Kerkhervormer CalvIJn. Van overbekendheid is het onthaal met zijn zes gevleugelde, onware prulstukken, ophakkerij kletsmeijerij en anderen onzin over dien zegen der menschheid. Hoe het meerder ontwikkeld en helderziend gedeelte van zijn auditorium a'daar evenwel niet een stuk ten einde toe kon aanhooren, maar vaak spoedig de plaats poetste en de al- gemeene indruk van de plechtigheid was Op weg naar Bonte. Daar was men er dus volstrekt niet op aan gekleed en verblind genoeg zich door den eersten den besten ex dominee uit een ander werelddeel in hun eigen lar.d, bij den neus te laten rondleiden en Bebrammen. Den Bram ..uithangen gaat nog wel hier in Europa wij herinneren ens daarbij nog België en Clementientje maar niet in Noord Amerika naar 't schijnt. Het succes dus door Dr. A. Kuyper met lezingen in Amerika behaald is van bedenke- lijken ai;rd en loont en dekt wellicht niet eens alle moeiten en kosten Inmiddels is H. M. onze gehelde vorstin Gode zij dank zelf ook zonder de hulp van Br. A. Kuyper goed en wel als Koningin ingehuldigd en gekroond geworden. Voor zooverre niet ten eenen male met blindheid geslagen is ook voor ieder Nederlander de toeleg van onzen Minister van Binnenland sche Zaken duidel ijk voel- en tastbaar. „Rood aan «Ie Mervormlnj". „Terug naar föosiie." Een Zuid-Hollandsche Boer. Hoeksche Waard, Zondag 13 Maart 1904. Wie deze »Zuid-Hollandsche Boer« is, die aldus zijn Zondagsstemming lucht, heeft de held er natuurlijk niet bijgezetdat is zoo de manier. Men begrijpt ook wel, waarom men met dit stuk in Zuid-Holland werktde komende Statenverkiezingen maken daar veler hoofd warmze zijn dan ook van belang. De veronderstelling aan te nemen, dat ons galvol boertje tot de »overzijde« behoort, schijnt niet zoo heel ongerijmden misschien is de conclussie niet al te ge waagd, dat als men aan die zijde met dit soort middelen „werkt", de zaak daar nu reeds als verloren wordt beschouwd.! Standaard Christendom en Socialisme. De »Graafschapper« schrijft De Socialisten trachten soms ons voor te stellen, dat het Socialisme niet in strijd is me.t het Christendom. Eigenaardig is daarom de tegenspraak op dit punt tusschen twee hunner spre kers, die dezer dagen in het district Lo- chem optraden. Te Goor trachtte de heer Melchers den yden klaart jl. aan te toonen, dat het Socialisme met het Christendom niet in strijd was Maar te Delden sprak den 9den Maart d.a.v. de heer Loopuit liet volgende 2.Voor menschen voor wie de Heilige Schrift het criterium (richtsnoer) de Alpha en Omega is, is bij ons geen plaats. Het gezond verstand der arbeiders en het Klassebelang is bij ons het eenig criterium. Men ziet, dat deze twee heeren het in deze zeer ernstige zaak niet met el kander eens zijn. De heer Loopuil zegt en hij staat daarin niet alleen dat voor mannen die nog aan Gods Woord vasthouden, geen piaats is in de gelederen van de sociaal-democratie. Dit is duidelijk en het eert den heer Loopuit, dat hij dit zoo rond, zonder omwegen, uitspreekt. Hij zegt in deze de waarheid. Worde men er in het district Lochem door gewaarschuwd. In het hoofdkiesdistrict Elst is heden bij enkele Candidaatstelling tot lid van de Tweede Kamer gekozen Mr. A. Baron van Wijnbergen (rk) te Arnhem. Naar wij vernemen, hebben de prof fessoren der juridische faculteit van de Leidsche Hoogeschool besloten niet te antwoorden op het schrijven van minister dr. A Kuyper aan prof. mr. P. A. Tichelaar. (Leidsche Dbl) 3*faatsciUK Hfieiaws, Sommelsdijk.*. Flink aangepakt is half geslaagd. Zoo dachten de dames G. de Gast en H. Westrik er over toen zij het initiatief namen om voor de zending te colporleeren. De zending, zoo weinig ten onzent ge waardeerd en toch zoo'11 schoon doel Dankbaar megen zij terug zien op hun nen arbeid, daar ze niet minder dan f36 hebben ontvangen. Moge met de eerste stap in die richting nu gedaan, de ijskorst van veler harten beginnen te smelten, opdat a.s. -jaar nog ruimer gaven vloeien. Dijkgraaf en Gezworens der polder St. Christoffel onder Sommelsdijk maken bekend, dat zij op Vrijdag 8 April a s. zullen houden eene schouw over dijken, wegen, slooten, enz. en al dat gene waar over schouw behoort te geschieden. De miliciens F van den Beig, P. van den Doel en J. van der Sluijs zijn heden van verlof naar hunne garnizoens terugge keerd. Msddelharnis. De Miliciens verlofgan gers lichting 1903 L. Nieuwland, W. Huijsmans, I. van den Niewendijk en L. J. van Eek zijn weder naar hunne garnizoens vertrokken om eenigen tijd te worden ge oefend. De Milicien verlofganger Joh. van Assen behoorende bij het korps torpe- disten lichting 1898 is in werkelijken dienst opgeroepen tegen 18 April as. Door Zijne Exellentie den Minister van Justitie is bij beschikking dato 16 dezer 110. 22i ingetrokken de aanstelling van onbezoldigd rijksveldwachter vroeger ver leend aan J. van den Hoek thans politie agent te Schiedam. Door den Rijksveldwachter Koekoek uit Dirksland is proces verbaal opgemaakt tegen H. van E alhier wegens beleediging. Bij het afbreken van een schuur aan den Westelijken achterweg had J. de Korte Zaterdagmiddag het ongeluk van de tilt te vallen; hij bleef met zijn arm aan een balk hangen zoo dat dit lichaamsdeel werd gekneusd en zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. In de op Woensdag gehouden ver gadering van Ingelanden van den polder het Oudeland van Middelharnis is de wen- schelijkheid uitgesproken om tot de op richting van een krachtwerktuig ter bemaling van den polder te geraken, over te gaan. iengevolge daarvan zal een onderzoek en rapport betreffende die zaak ingesteld en opgemaakt worden. Door de Naaml. Vennootschap Gas maatschappij »Middelharnis Sommelsdijk, gevestigd alhier, is bij Burg. en Wethou ders vergunning aangevraagd tot uitbreiding harer Gasfabriek. Op Maandag n April 1904 des voormiddags 10 uren zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren legen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Dinsdagmorgen kwam de binnenko mende vischsloep »Titia Jacoba« schipper W. van den Hoek in de buitenhaven in aanvaring met de aldaar werkzaam zijnde baggermachine. Laatstgenoemde bekwam daardoor eenige schade en moest eenigen tijd hare werkzaamheden staken. VERSLAG der Vergadering' voor 't stichten van een Ziekenfonds op Dinsdag 29 Maart 1904. Het Bestuur der Antirevolutionaire Kies vereen. „Middelharais-Sommelsdij k" nam 't initiatief tot stichten van een Ziekenfonds. Dit lag natuurlijk niet op haar weg, omdat in de eerste plaats „Patrimonium" daartoe ge roepen is; maar aangezien die Vereeniging alle levenslust is uitgedoofd, meende het liestuuriniet langer te mogen wachten, oui pogingen aan te wenden tot de oprichting van een fondsniet a/s bestuursleden eenor politieke vereeniging, maal ais burgers, die als lid of bestuurslid van welke vereeniging ook roeping en plicht gevoelden om te helpen, waar geholpen moet worden. Doordat er een misverstand had plaats gehad met de bekendmaking der vergadering, was liet publiek niet zeer talrijk, wat echter nier verhin derde, dat er zaken werden afgedaan, die van uitnemende gevolgen voor de werkmansklasse zullen zijn. Nadat de Voorzitter [do vergadering geopend had, sprak hij een inleidend woord in verband met Kaïns harde uitspraak „Ben ik mijn broeders hoeder" en het edel karakter van den Barmhar tige» Samaritaan, waarna do Statuten werden voorgelezen der op te richten Vereeniging, die na enkele opmerkingen werden goedgekc urd, be houdens eenige artikelen, welke werden aange houden. Gesproken werd over de volgende voorname punten 1. Voor wie werd uitgekeerd. 2 Hoeveel. 3. Ou derdom der leden 4. Contributie. 5. Bestuur en Commissarissen enz. enz. ■Een en ander zou nog nader uitgewerkt en nauwkeuriger uitgestippeld worden, opdat op de volgende vergadering Woensdag 6 April 'savonds 7 uur, daarover verder kan worden gehandeld. Daarna werd de vergaderiug door den Voor zitter geëindigd. We vestigen er nogmaals de attentie op; dat de volgende vergadering gehouden wordt op Woens dag O April 's avonds Sinir in de Zondagsscholo; ze is voor ieder toegankelijk en vooral voor hen, die zich willen aansluiten lij 't Fonds, 't Is om leden te doen en om geld. VERSLAG vvn den Gemeenteraad op Donderdag 2A Maart des nm. 2 ure. Tegenwoordig zijn de heeren U. .1. Mijs, Voor zitter, J. van der Slik, E. de G. van der Koogb, J. C, van Oostende, J. J. Slis, J. van der Baan, C. J. Kruithof, L. Korvink, J. J. Nipius, C. Kolft' G.C.Mz. en J. C. Born. Afwezig de heer J. Kardux. Na voorlezing, goedkeuring en onderteekening van de notulen der vorige vergadering is het volgende verhandeld. I. ingekomen stukken a. Verslag van het lager onderwijs over het jaar 1903, uitgebracht door de plaatselijke school commissie. b. Verslag van de vereeniging Ambachtsschool voor „Overtiakkee en Goedereede" gevestigd alhier over het jaai 1903. c. Verslag van de gezondheidscommissie alhier, gezeteld over het jaar 1903 welke verslagen bij de leden ter lezing zullen worden rondgezonden. d. Twee brieven van heeren Ged. Staten dezer provincie dato dezer no.[39/3 en 39/„ daarbij goedgekeurd terugzendende twee raadsbesluiten tot af- en ^verschrijving op de gemeentebegroo- ting dienst 1903. e. bericht van Mej. M. M. van den Broek, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan de open bare meisjosschool alhier aanneemt. f. Brief van den heer Commissaris der Koningin in Zuid-Holiand, dato 20 Februari A no. 497 (te en 2e afd.) toezendende een afdruk eener circu laire van den Minister van Binnenlandsehe Zaken betreffende de volksweerbaarheid. Na voorlezing van dat stuk geeft de Voorzitter namens Burgemeester en Wethouders in overwe ging het aan te houden tot tijd en wijle er moge lijkheid bestaat aan do door den minister uitge sproken wenschen gevolg te geven. Dien overeen komstig wordt bij acclamatie besloten. II. De Voorzitter deelt mede dat Burgemeester en Wethouders de zaak betreffende de.daarstelling eener tweede weegbrug nader hebben overwogen en als gevolg daarvan voorstellen zoodanige brug op te richten op de losplaats benoorden het stoom bootplein en de levering daarvan met zelfdruk- apparaat op te dragen aan den heer C. Vis te Sommelsdijk. Voorts stelt de Voorzitter voor de losplaats met degelijke keien te doen verstraten, aangezien bet zal blijken dat dit nu het verkeer daar zal toenemen hoog noodig is eu deelt wijders mede dat Burgemeester en Wethouders in de vol gende vergadering een voorstel zullen doen tot het aangaan eener geldlecniug om deze uitgaven te bestrijden. Na esnige besprekingen worden de voorstellen van Burgemeester en Wethouders bij acclamatie aangenomen. III. De Voorzitter stelt voor op de gemeente- begrooting dienst 1903 eenige af- en overschrijvin gen te doen. Daartoe wordt bij acclamatie besloten. De Voorzitter acht h et noodig de deuren te dotn sluiten. Na heropening, der openbare vergadering'deelt de Voorzitter mede, dat op G April alhier eene nadere conferentie gehouden zal worden met den Hoofd-Ingenieur van den Rijks Waterstraat en den Hoofd-Ingenieur van den Provincialen Wa terstaat ter nadere bespreking betrekkelijk de haven, en dat van de Commissie der brandweer is ingekomen een bericht betreffende het brengen eener wijziging in de samenstelling' der brandweer en het maken van een brandput aan het Marien- tjespad, welk schrij ven echter te laat is ingekomen om in de vergadering van Burgemeester en Wet houders overwogen te kunnen worden, zoodat deze zaak wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Nadat de Voorzitter nog een vraag van den heer Born beantwoord had, werd de vergadering gesloten. Stad aan 't Haringvliet. Burg. en- Weth. maken bekend, dat de alphabelische kiezerslijst ter secretarie ter inzage ligt van 23 Maart tot 21 April. Het rijden van de benoodigde grint van de kaai naar den grintweg is aanbesteed aan D. Vroeg in de Weij ad f o 38 per M3. De Burg. waarschuwt bij publicatie den ingezetenen zich niet door schooue woorden te laten verlokken zich in Duilsch land te vestigen, opdat zij niet teleurgesteld moeten terugkeereti. Ren Bommel. Het bestuur der afd het >Groene Kruis« benoemde in haar op 24 Maart gehouden vergadering den heer B. Jongeling tot Magazijnmeester. De miliciens Br ijer en Segers keerden eenige dagen geleden alhier terug, als zijude afgekeurd. In hunne plaatsen moeten nu opkomen van der Made en P. Holleman. Zaterdag 26 Maart voer het stoom schip >Stovergen« met hoog water op het Haringvliet omhoog, doch werd des nachts door twee stoombooten vlot gesleept. Bij dag werd door twee schepen een gedeelte der houtlading overgenomen, zoodat het vervolgens zijn reis kon voortzetten. Ooltgensplaat. Terwijl jl. Zondagavond omstreeks half negen uur de gemeente in een stille rust was, werd ze eensklaps opgeschrikt door het geroep van brand. Bij onderzoek bleek de bouwschuur van de landbouwers A. van Hassent'en T. Y. Neels in de vlammen op te gaan. Door het krachtig optreden der brandweer mocht het gelukken de belendende schuren en woningen te bewaren. Hoewel er een 40 stuks vee op de beide stallen stond werd gelukkig alles gered. Oorzaak tot op heden onbekend. Assurantie dekt de schade. Deze brand had echter een treurige nasleep. In de nabijheid van het verbrandde perceel woont J. Korteweg. Zijn elfjarig zoontje welke een hartkwaal had schrok zoodanig, dat hij een benauwdheid kreeg en spoedig daarna overleed. Diep treurig voorwaar. Nieuwe Tonge. Op de kiezerslijst dezer gemeente voor het jaar 1904/1905 komen \oor 226 kiezers voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer en 206 voor den Gemeenteraad. Oude Tonge Heden zijn, als afgekeurd voor den dienst teruggezonden, de miliciens C. van Kempen en J. Jansen van de lich- t ng 1904 en zullen moeten worden vervan gen door Jeremias Hartman en Gerrit van Noord. De op t6 Maart 1904 te Dordrecht ingelijfde lotelingen zijn als volgt tot gar nizoensplaats aangewezen Willem Munters bij het 3e Regt. Vest. Art. te Gorinchem en Johannes Stoop en Johannes Adrianus Waare bij het 3 e Regt. Inft. te Borgen op Zoom. De kiezerslijst dezer gemeente, op 22 Maart jl. vastgesteld, bevat 347 namen van kiezers t. w. 347 kiezers voor de ze Kamer der Staten Generaal, 346 kiezers voor de Prov. Staten en 341 kiezers voor de Gemeenteraad. Het kohier van den hoofdelijken om slag voor het jaar 1904, is door den Ge meenteraad vastgesteld op een bedrag van f3914 en wel verdeeld over 3zó aangesla- genen, waarvan de laagste aanslag f o 47 en de hoogsLe aanslag f135.64 bedraagt. Als rijksbijdrage zal ingevolge art. 45 der wet op hel Lager Onderwijs, aan deze gemeente, over 1904, de som van f 2508.33 uitgekeerd worden. Van de kweekelingen van de Rijksnor maalschool uit deze gemeente zijn A. Kan- ters Mz. en E. de Haas van Dorsser be vorderd van de 3e klasse tot de 4e klasse, terwijl J. Verweij Jz. behoorende tot de ie klasse niet is overgegaan. Dirksland. Zondagmorgen had in de woning van L. van der Mast een begin van brand plaats. Daar er geen mensch thuis v\as, was het een geluk te noemen dat de buren het gewaar werden, die dan ook met behulp van anderen het vuur wis ten te smoren. Werd over eenige dagen P. Slis en D. Haagens ongeschikt voor den militairen dienst geacht, thans Woensdag is L. Bos- schieter wegens lichaamsgebrek ook huis waarts gekeerd. Woensdag werd hier een partij vle;seh dat ingevoerd was, en bestemd was om op te peuzelen, door den veearts afgekeurd, en onder toezicht der politie begraven. Het bestuur van den polder Dirksland heeft ter openbare kennis gebracht, dat de rekening der ontvangsten en uitgaven over 1903 en de begroeting 1904 tot den 6e April a s. ter inzage van Ingelanden zul len liggen ten kantore van. den Secretaris dier polder. V ERSLAG van het verhandelde in den gemeenteraad op Woensdag 30 Maart jl. Voorzitter Mr. Zaaijer. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn enkele missives van Ged. Staten, welke voor kennisgeving worden aangenomen, alsmede de verslagen voor de Ambachtsschool en van de Gezondiieidscommissie, welke ter inzage zuilen liggen voor de leden van don Raad. Op het adres van J. de Berg, c.s. tot plaatsing eener lantaarn op den Achterweg, wordt op voor stel van Burg. en Weth. met 5 tegen 2 stemmen afwijzend beschikteveneens op dat van A. G. Penning tot verplaatsing of verandering van het urinoir bij diens woning met 5 tegen 1 stem. In behandeling komt daarna de aanvrage om subsidie van het bestuur der Ambachtsschool. De heer Warnaer zou er niet tegen zijn, te sup- pleeren, hetgeen aan het schoolgeld van jongelie den uit deze gemeente tekort komt, terwijl de heer Roodzant liever een bedrag in eens zou willen toestaan. De heer Van der Sluijs verklaarde zich tegen eiken vorm van subsidie. In stemming gebracht, blijken vier leden tegen en drie voor subsidie. Nog was ingekomen eene aanvrage van de gas fabriek „Middelharnis" om eene concessie tot hot leggen en onderhouden eener gasleiding in de gemeente Dirksland, met eenige toelichting. De Voo-z. adviseert namens Burg. en Weth. afwijzend daarop te beschikken, hetgeen met algemesne stemmen besloten wordt. Het Verslag over het Lager onderwijs in 1903 wordt voor kennisgeving aangenomen. Verder wordt besloten J. van Ostende, op diens verzoek eervol te ontslaan als gemeentereiniger. De Voorz. deelt den uitslag mede van de aan besteding van het Gesticht voor oude lieden; tevens stelt hij voor het ingekomen schrijven van J. W. G. Ktmmet in handen te stellen van het A1 gem een Armbestuur, daar het buiten de bevoegd heid van den Raad ligt daarop te antwoorden. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt inet eenparige stemmen besloten, de paardenmarkt dit jaar te houden op den eersten Vrijdag in Juni. Eindelijk wordt met G tegen 1 stem besloten de jaarwedde van den veldwachter Maasdam met f 25 te verhoogen, daar hij andere inkomsten moet missen. Tenslotte wordt op voorstel van Burg. en Weth. in beginsel besloten, subsidie te verleenen aan de Bijz. Bewaarschool en de betrekkelijke verordening om advies te zenden aan de Plaatse lijke Schoolcommissie. Voor 6 stemmen, tegen I stern. Daarna gaat de vergadering in geheime zitting tot het vaststellen van den Hoofd. Omslag. ilerkingen. De op 2 2 Maart vastgestelde kiezerslijst ligt met de daarbij opgemaakte alphabetische lijsten voor een ieder ter in zage tot 21 April a.s. op het gemeente secretarie alhier. Genoemde lijst bevat 103 namen van kiesgerechtigden, De Heer J. Straub onderwijzer aan de O. L. S. alhier is in gelijke betrekking benoemd aan school 55 te Rotterdam. De milicien-verlofganger A. Mourik lichting 1903 welke met 4 maanden ver lof alhier vertoefde is op 30 Maart weder tot zijn garnizoen te Geertruidenberg terug gekeerd ten einde zijn overigen dienst te voleinden. Voor den milicien T. van Wageningen lichting 1904 die als ongeschikt voor den dienst huiswaarts is gekeerd is deze week W. Gebuis in diens plaats opgeroepen en vertrokken. Onzen afgevaardigde der Prov. Sta ten de Heer Do Wilde hoopt op Maandag 2e Paaschdag, des avonds voor de Anti revolutionaire Partij eene Politieke Rede te houden. {Zie advertentie.) Melissaut. Door den Heer W. Zaaier te Middelharnis is aan Burgemeester en Wet houders vergunning gevraagd tot den ver koop van sterken drank in het klein in het perceel aan den dijk van Kraaienisse N 341 het zoogenaamd »Fortuin.« -Bij Koninklijk besluit is de heer L. Driendijk Lz. herbenoemd als Dijkgraaf van den polder Kraaijenisse Door den Heer Minister van Oorlog is aan de Wed. A. Vliet en L. van Oude naren beiden alhier eene vergoeding toe gekend van fo.50 per dag gedurende den tijd die hunne zoons onder de wapenen zijn aan den laatste echter slechts tot 29 Juli a. s. tot welk tijdstip er twee zoons tege lijk in werkelijken dienst zfijn. Als een bijzonderheid kan worden ge meld dat een geit van P. G. van D alhier de vorige week vijf jongen heeft geworpen waarvan vier levende. De rnilitieplichtigen Arie Hogchem en Abraham van Oudenaren zijn de eerste op 30 Maart de tweede op 31 Maart j.l. van bepaald verlof weder gedurende vier maan den naar hunne korpsen vertrokken. Stellendam. Onze vroegere dorpsge noot, de Heer H. Zoon, is met ingang van 1 Mei benoemd tot onderwijzer van O. L. S. derde klasse no. 5 5 te Rotterdam. Lot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School is benoemd de heer J. Roon alhier. De voerman J. M. alhier, had deze week het ongeluk met een wagen geladen met mest van den dijk te rollen. Boven verwachting liep het zonder ongelukken af. Maandagavond werd in een der lokalen voor de O. L. School de algemeene ver gadering gehouden van de vereeniging ^Bijstand zij ons doel.« Tegenwoordig waren 21 Leden en Donateurs. Na opening wer den de notulen der vorige vergadering' gelezen en goedgekeurd, waarop de voor zitter mededeeld dat L. Moerland ontslag heeft genomen als bestuurslid, en ook de ie Penningmeester M. Jansen wegens drukke bezigheden zich* genoodzaakt heeft gezien zijne betrekking als zoodanig en als be stuurslid neer te leggen. Volgens de door den Peningmeester gedane rekening hebben de inkomsten gedurende den tijd waarover deze rekening loopt, (van 16 Maart tot 31 Dec. 1903) bedragen: van contributie f 130,56 bijdragen donateurs f 35,van uitgereikte reglementen f 2.80 te samen f 168,36, tegenover eene uitgaaf van f 33,99 van uitkeering wegens ziekte, salaris van den bode f 6,10, drukloon van reglemen ten f 12,50, te samen f 52,59 en dus de rekening sluit met een batig saldo van f 105,77, makende aizoo met saldo van het vorig boekjaar ad t 140.6 z1/2 eene som van f 246,3 91/2waarover de vereeni ging thans kan beschikken. Aan de orde was nu de verkiezing van 5 bestuursleden en èèn commissaris. Herkozen werden als leden van het bestuur de H. H., P. D. Holleman en M. Touw, gekozen dr. G. H. Kaiser, H. van Eestcren en Jn. dc Geus, tot commissaris in de plaats van C. Slis (niet herkiesbaar) M. Troost Lz. welke allen verklaren hunne benoeming aan te nemen. VERGADERING van de-i Gemeenteraad op 25 Maart. Aanwezig alle leden. Afwezig de Burgemeester door ziekte. Voorzitter den lieer D. Zaaijer, die met een waardig woord aan den Raad de vergadering- opent, en daarbij de hoop uitspreekt dat de Burgemeester een volgende vergadering weer in hun midden zijn moge. Hierna voorlezing' der notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goed gekeurd. Aan de orde is Ingekomen Stukken. 1. Van Ged. Stalen de goedgekeurde gemeente- begrooting. 2. Van Ged. Staten een bezwaar tegen den aan slag in den Hoofdelijken Omslag- van P. Nieuwland. Aanslag was naar een inkomen van f 2900werd gebracht op f1400. 3. Een schrijven der Gezondheidscommissie met een afschrift van haar jaarverslag. 4. Een afschrift van het jaarverslag der Am bachtsschool te Middelharnis. 5. Een schrijven der Commissie tot wering van schoolverzuim, waarbij de leden verklaren hun herbenoeming niet aan te nemen. 6. Aanvrage eervol ontslag van den Heer K. v. d. Ree tegen 1 April 't welk wordt verleend. 7. Een aanvrage van Mej. A. de Koe, onder wijzeres alhier, om haar salaris te brengen in overeenstemming met de bestaande regeling der onderwijzersjaarwedden, wat tot heden volgens adressante niet is gebeurd. De Voorzitter meent dat het een verzuim is geweest de bedoelde ver hooging uit te betalen, dus dat het zaak zal zijn dit in orde te brengen. 8. Aanvrage van D. C. Birkhoff tot plaatsing van een hoefstal naast zijn smidse,'t welk wordt toegestaan onder voorbehoud, dat de Gemeente het recht op den grond houdt en Birkhoff bij eerste aanzegging verplicht is zijn hoefstal op té ruimen. 9. Aanvraag van M. de Leeuw alhier, om eene gritificatie voor het survileeren op de kaai. Bij stemming met 5 tegen 2 toegestaan. 10. Een schrijven van de afdeeling „Schuttevaêr" met verschillendo vragen, alle ingewilligd, behalve het havengeld met de helft te verminderen. Dit punt werd aangehouden. 11. Een bezwaarschrift van K. Kievit Jz. tegen zijn aanslag in den Hoofdelijken omslag. Hierop wordt afwijzend beschikt. Wordt besloten een subsidie aan te vragen van f 1700, ter voSrziening in de kosten van het onderwijs. De Voorzitter steld voor een onderwijzer met ver plichte hoofdakte op te roepen tegen een jaarwedde van f 800, daar zich voor f 750 geen sollicitanten hebben aangemeld. Wordt met 6 tegen 1 verwor pen. Daarna wordt besloten de datum van de Vee- en Paardenmarkt alhier vast te stellen op de laatste Woensdag in October. Bij rondvraag stelt de heer Holleman voor, de brandspuiten eens per jaar te doen probeeren, en herziening van de lijst der manschappen, wat aangenomen werd. De heeiyMeijer vraagt of niet tot dempingder greppel bij A, Holleman kan worden overgegaan,

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3