Vrijdag 52 Maart 1904. No. 962, Tweede Blad. De aftredende Staten-leden IN HOC SIGN0 WSES Officleefi Gedeelte. VASTSTELLING DER KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat de op beden door lien vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1904/05, benovens de alp'mbetische lijsten der namen en voornamen van hen, die met betrekking tot eeue of meer der verkiezingen van do kiezerslijst zijn argevoerd en daarop zijn gebracht, van den 20 Maart tot en met 21 April a.s. op do Secretarie der Gemeente voor eon ieder ter inzage worden neergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk ver krijgbaar worden gesteld. Tot en met den 15den April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelfol een ander in strijd met do wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Sommelsdijk, 22 Maart 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. B. MIJ8 L. S. DE GRAAFF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Ooltgensplaat maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1904/05 benevens de alphabetisohe lijsten der namen en voornamen van hen, die met betrekking tot eene of meer der verkiezin gen van do kiezerslijsten zijn afgevoerd en daarop zjjn gebracht vau den 23sten Maart tot en met den 'ils'en April a.s. op de Secretarie der Ge meente voor eeu ieder ter inzage worden neder- gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift of aidruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 16 April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur Terbete iug van de boven staande kiezerslijst te vragen op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voor komt. Hot verzoekschrift kan op ongezegeld papier gesteld. Ooltgensplaat, 22 Maart 1904. Burgomeester en Wethouders voornoemd, De Seoretaris, De Burgemeester, Joh. VAN FUTTEN. P. VAN WEEL G.Gz. In Juni a.s. treden voor de Provincie Zuid-Holland de volgende Staten-leden af A IphenN D Ivemink (chr hist) en F H van Wichen (r k) BrielleMr G J Goekoop (lib) DelftMr H A van de Velde (ar) en Mr L W C van den Berg (a r) DordrechtF. van der Gijp Barendrecht (lib) en A C Volker Az (lib) Gorichem Mr C Visser (lib) en T C Hoogendoorn (lib.) GoudaMr D N Brouwer (lib), C Brunt P.Jz (chr hist) en J van Galen (a r) sGravenhageM de Mos Jz (at), Jhr Mr W Th Gevers Deynoot (a r), J D Baron van Wassenaer aan Rosande (chr hist)PC Evers (lib), J C van Hattuni van Ellewoutsdijk (lib) Leiden: H C Juta (lib) en H Paul (lib) LeiderdorpMr L M J H lverstens (r k) en J J van Hoeken (a r) MiddelhamisJ Roodzant Kz (a r) en H Ch Vegtel (ar) Oud-Beijerland G A van Driel (lib) Ridderkerk A van Namen Hz (a r) en Jhr Mr D J de Geer (chr hist) Botterdam IMr S Muller Hz (lib) en Mr P D Kley (lib) Botterdam IIS J R de Monchy(lib) Rotterdam III: P C van Vollenhoven (lib) en M D Fock (lib) Botterdam IV P Havelaar Jz (lib) Rotterdam VA van Hoboken van Cortgene (lib) en P R Mees (lib) SchiedamP Loopuyt (lib) SliedrechtT Swets Tz (a r) en A Pijl Bz (a r) Vlaai dingenA W Schippers (ar) en M P van Ruyven (r k) ZoetermcerR G S Bn van Rhemen van Rhemenshuizen (chr hist)- en Jhr J W J C M van Nispen tot Sevenaer (r k) - Alzoo moeten aftreden 20 liberalen, 12 antirevolutionairen, 5 christelijk-historischen of vrij-antirevolutionairen en 4 roomsch- katholiekenof 21 anti-liberalen en 20 liberalen. SMaafseiijli Nieuws, Soiinnelsdijk. De miliciens Pieter Groenendijk en Leendert Wielhouwer der lichting 1904 zijn als afgekeurd voor den dienst teruggezonden daarvoor zal in de plaats moeten treden Dingeman Hoogmoed en AnthoDie van den Berg. Door de politie is tegen K. V. alhier procesverbaal opgemaakt wegens jachtovertreding. De op 22 dezer vastgestelde kiezers lijst voor 1904/05 bevat 407 kiezers voor de Staten Generaal en Prov. Staten en 382 kiezers voor den Gemeenteraad. Tot de 2de klasse der Normaallessen is bevorderdC. A. H. van Bijleveld en D. Hoek, Tot de voorb, klasse B. A. Visser. VERSLAG van den Gemeenteraad op Dinsdag 22 Maart voorm. 11,30 ure. Afwezig de hoer Born. Na opening door den Voorzitter wordon de notulen gelezen, goedgekeurd en geteekend. 1. Ingekomen siukken. Verslag van de Gezondheids Commissie harer werkzaamheden over het verloopon jaar alsmede een jaar\orslag van de Ambachtsschool. Een tohrijven waarbij wordt bericht, dat het eerste kwartaal ter tegemoetkoming in de kos ten van Ouderwijs, door het Rijk, do Gomeenfe mot 1 April zal worden ter besohikking gesteld. Een schrijven van Gedaputeerde Staten waar bij goedgekeurd wordt teruggezonden het Raads besluit, waarin werd besloten, tot het aangaan eouer goldleening, groot f 1600. Een kennisgeving van het Gemeeute-crediet waarbij wordt bericht dat in deze Gemeente zal worden uitbotaald do som van f 6z00. Allo stukken worden voor kennisgeving aan genomen. 2. Benoeming van een onderwjzer aan de Openbare Lagere School noodig geworden door het vertrek van den lieer P. de Mooj naar el ders. Op do voordracht; stonden de Heeren Van der Brugge van Sommelsdjk, Landheer van Stad aan 't Haringvliet en Wortel van Zierikzee. Tot de benoeming overgaande 'oleek dat Ileor Van dor Brugge mot ulgeineeno stemmen werd benoemd. 8. Daar het mot I April e.lc. volgens de wet zal noodig zjn dat ook bier ouderwjs zal wor den gegeven in de gymnastiek worden hiervoor aangowezen den Heer Van der Brugge voor de jongens en Moj. Must voor do meisjes, voor een gezameljke bezoldiging van f 100.per jaar. 4. Alsnu wordt nog besproken de wjziging der Gemeentewet vun 1 April 1904 en wel drt artikel welke handelt over de Ambtenaren van den Burgeljken Stand. Mitar aangezien de te genwoordige Ambtenaren oudor dezelide rech ten on verplichtingen kunnen bljveu bestaan tot 1 Januari 1905, wordt daar niet verder op ingegaan, en tot later aangehouden. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadeiing gesloten. .Iliddeiharnii?. De op 22 dezer vast gestelde kiezerslijst voor 1904/05 bevat de namen van 614 kiezers waarvan 613 voor de Prov Staten en 580 voor den Ge meenteraad. De luitenant ter zee 2e klasse G. C. M. Kolft, dienende aan boord van H. M. wachtschip te Willemsoord, wordt met 22 dezer op nonactiviteit gesteld. Naar men verneemt zal voor de reeders de heeren Slis alhier een Stalen vischsloep worden gebouwd, en gevoerd zullende worden door Schipper Jan van den Hoek. Tot de 2de klasse der Normaallessen is bevorderd C. Snijder en tot de 3 de klasse, M. Meijer. Stad aan 't Haringvliet. Delotelingen die als militairen moeten dienen zijn inge deeld als volgtW Kardux en W Sprong bij de infanterie te Breda, A Braber bij de infanterie te Bergen op Zoom en J Maliepaard bij de ponteniers te Dordrecht. Bij het laatstgehouden examen aan de Rijks Normaalschool te Sommelsdijk zijn verhoogd van voorbereidingsklasse A naar B, D Braber J Lz,, van klasse 1 naar 2 G J Voogd en van klasse 2 naar 3 M G Voogd. Tot voorzanger in de Ned. Herv. Kerk is benoemd J. Abramse. Ooltgensplaat. Voor de afdeeling Ooltgensplaat der Chr. Werkliedenvereeni- ging 2.Patrimonium« zal binnen kort in de Geref. Kerk in eene openbare vergadering met debat voor geestverwanten optreden, den WelEd. Heer R. Kiewiet, Hoofd der Chr. School alhier. Het onderwerp hetwelk Z.Ed. zal behandelen is nog niet bekend. De miliciens der lichting 1904 welke op 15 Maart jl. zich moesten aanmelden zijn als volgt ingedeeld M. Remus, Vesting artillerie Gorichem, W. Groenendijk, J. v. Hassent, Infanterie Breda. S. van Veen, 2 jaar uitstel. T. van Niewaal, Vest. artill. 's Gravenh. F. van de Cappelle, Infanterie Bergen op Z. F. van den Veen, »'- Zaterdag jl. werd door B. en W. aanbesteed de vervoering van 33500 kei- steenen van Schiedam naar de Sluische- haven, en de levering van pl.m. 1000 M3 zand ook aan de Siuische haven. Aanne mers daarvan werden de Heeren H. van Nimwegen voor 1,49 per 1000 stuks en C. van Nimwegen van het zand voor f o,54Y2 per M3. De Compagnie Vesting artillerie in garnizoen te Willemstad, wordt van 8 Sept. tot 8 October gedetacheerd op het Fort Prins Frederik alhier, teneinde geschutsoe- feningen te houden. De miliciens die voor herhalingsoefeningen bij die Compagnie die tijd onder de wapenen moeten komen, moeten zich dan ook 8 September a.s. alhier op het fort Prins Frederik aanmel den en zullen hun tijd hier doorbrengen. Ou«le Tonge. Toen Woensdag 16 Maart j.l. een zoon van den landbouwer H. de PI. v. D. uit de gemeente reed, werd zijn paard schichtig en ging op hoi. Eerst bij de woning van J A. Sala had hij het dier staande en keeide toen zonder eenig letsel huiswaarts. Aan den loteling Th. Stoop, die 16 Maart. j.l. te Dordrecht is ingedeeld, is tot 1 Maart 1906 ontheffing van werkelijken dienst verleend. Vrijdag 18 Maart j.l. had het zoontje van A. Fluit Mz. het ongeluk al spelende in de kaai te vallen. Door spoedig toege snelde hulp, gelukte het Jan Keuvelaar, hem op het droge te helpen. Nu kwam hij met deu schrik en een nat pak vrij. Tegen 30 Maart a.s. moeten de mi liciens A. van Peperstraten J, Janze en J. van Etten, allen wonende alhier, van klein verlof naar hun korps in garnizoen te Bergen op Zoom terugkeeren. Toen Donderdag 17 Februari j 1. de schilder A. C. Maliepaard, een nieuw mo del rijwiel van den hèer J. J. C. de Lignie wilde berijden, had hij het ongeluk met hetzelve te water te geraken. Plet vervoer van ongeveer r 15 M3 grint naar de gemeenschappelijke grintweg Oude TongeOoltgensplaat is gegund aan S. Salie alhier voor de som van 371/2 cent de M3. Dii'kslanrï. Voor de te bouwen droog schuur van Johs. Vroegindeweij alhier werden 7 inschrijvingsbiljetten ingeleverd en wel D. Tieleman, Melissant f 1042 C. Tieleman, 2 2 949 C. v, d, Schenk, Dirksland 930 D. Roodzant, 2 916 H. M. Roodzant, 2-911 D. v. d. Broek, Stellendam 2 855 J. Both, Dirksland (gegund) 2 810 De brood-, beschuit- en banketbak kerij aan den Straatdijk alhier, heeft bij opbod f 2000 gedaan, waarvoor P. D. Holleman te Stellendan den hoogsten bie der was. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben doen weten dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor hel jaar 1904—1905 benevens de alpha- betis'che lijsten der namen en voornamen van hen, die met betrekking tot ééne of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd, óf daarop zijn gebracht, tot en met 7.1 April a.s. op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd, en tegen betaling der kosten in afschrift óf druk verkrijgbaar zijn gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd, bij het gemeentebestuur verbe tering van bovengenoemde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf, of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Naar men verneemt, is door het be danken van J. den Hollander als helpster bij de Chr. Bewaar- en Handwerkschool, in diens plaats M. Soldaat benoemd. Ilei'kiiigeil. Van de te leveren man schappen dezer gemeente voor de Nat. Mi litie is afgekeurd teruggezonden T. v. Wa- geningen en zal, infeu deze aangevuld moet worden hoogstwaarschijnlijk W. Ge- buis voor in de plaats moeten treden ter wijl A J Peekstok werd ingedeeld bij het Reg. Infanterie ie Bergen op Zoom. Pleden Woensdagavond liep de beurt schipper de Korte alhier met kracht tegen een der staande vloeipalen aan de kaai, wat eenige. schade en averij tengevolge had. i^SeEissant. Blijkens de vastgestelde kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor leden voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten 250 en voor den Ge meenteraad 237. Het kohier van den Hoofdelijken om slag voor 1904 is door Heeren Gedepu teerde Staten goedgekeurd en aan den ge meente ontvanger ter hand gesteld. Het ligt gedurende vijf maanden ter inzage ter se cretarie der gemeente. De loteling der lichting 1904 Daniël Zorge, ingelijfd bij het regiment Grenadiers en Jagers is voor den dienst afgekeurd en deze week huiswaarts gekeerd. Stellendam. Naar wij, uit vertrouwbare bron, vernemen zullen met de Zomerdienst drie diensten per dag van hier op Rot terdam en terug plaats hebben. Dinsdags echter zal de 2Vooruitgang« als gewoon lijk dienst doen en maar één gelegenheid tot vertrek naar Rotterdam zal bestaan, 's Zondags zal één keer eene boot van Helvoet doorkomen naar Stellendam. Even als vroeger zal dus de »Vooruitgang« dien dag stil leggen. De uren van vertrek etc. zijn, zoover ons bekend, definitief vastgesteld. Tot dusver zijn de resultaten van de garnalenvisscherij ver van gunstig geweest. Meende men nu en dan een verbetering van den toestand te mogen verwachten, telkens werd die hoop teleurgesteld. Wel zijn thans de vooruitzichten, althans wat de vangst betreft, wel wat beter, doch een flinke verbetering in de prijzen, laat nog steeds op zich wachten. Hiermede gaat dan, zooals voor de hand ligt, meestal gepaard dat de pellerijen niet met volle kracht kunnen werken, en degenen die er voor visschen nog al enkele dagen voor eigen rekening moeten visschen, of een minder aantal kilo's, dan zij kunnen vangen, mogen leveren. Op de Maandag 21 Maart gehouden Bestuursvergadering van B. Z. O. D. werd door den Penningmeester rekening van ont vang en uitgaaf gedaan, welke op de Maandag 28 Maart te houden Algemeene vergadering in het schoolgebouw, vau de leden zal worden aangeboden, op welke tevens 4 leden van het Bestuur moeten worden gekozen in de plaats van de H.H. M. Touw, P. D. Hollemau, A. Jansen en M. Jansen, welke echter herkiesbaar zijn en den aftredenden Commissaris C. Slis, die niet herkiesbaar is. Dat een trouwe opkomst zoo van leden als donateurs, in het belang der goede zaak, gewenacht is, behoeft wel niet gezegd te worden. De dienstplichtige miliciens uit deze gemeente zijn ingedeeld als volgtJasper van den Nieuwendijk, bij de Zeemilitie, garnizoen NieuwediepA. Van Oosten- brugge, Vesting artillerie te 'sGraven hage en P. Brinkman, Infanterie te Breda. Onze vroegere dorpsgenoet H. Zoon staat No. 1 op de voordracht voor onder wijzer te Rotterdam. Goedereede. Van Rijkswege is aan de lichtwachters bij de kustverlichting alhier f 50,verhooging van jaarlijksche tracte- ment uitgekeerd. Het aantal manschappen der lichting 1904 voor volledige oefening is als volgt ingedeeld geworden Johannes Bruggeman bij het 6e Regt. Infanterie te Breda, Jan Krijger bij de Zeemilitie en Nicolaas Troost bij dë Genie te Utrecht. In het geheel hebben zich voor de vaceerende betrekking van Hoofd der School alhier vier sollicitanten aangemeld. Onze dorpsgenoot, de Heer Arij Redert, is met ingang \an 1 April e. k. aangesteld tot lichtwachter bij de kust verlichting alhier Omltforp De op 22 Maart jl. vastgestel de kiezerslijst dd voor 1904/5 benevens de alphabetische lijsten der namen van hen, die met betrekking tot eene of meer verkie zingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht liggen van den 23 Maart tot en met den 21 April as. op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage en zijn tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar. Tot en met den. 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur, verbetering kiezerslijst te vragen, op grond, dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt, Tegen W oensdag 30 Maart as zijn in werkelijken dienst-opgeroepen de milli- cien verlofgangers Jacob Bosloper, Leunis Grinvvis, Keu. it Hoek, Cornells de Jong en Eeu wit Tams. In de weervisscherij van den heer F. ITameetem;. 1 aan den Zuiddijk zijn in dit jaar reeds gevangen 17 zalmen en 1 elft, welke vangst met het oog op den korten tijd dat hei viseh stal in orde gemaakt, als een gu,; tig voorteeken mag worden beschouwd. Met ingang van 1 April aanstaande hoopt de heer J. Haantjes als nieuw be noemd hoofd aan de Bijzondere school, alhier in functie te treden, terwijl de heer H. H. Kerkhoven tegen dien datum deze gemeente metterwoon zal verlaten om zich te Epe (G) te vestigen als hoofd van de aldaar opgerichte Bijzondere school. De Heer P. Heerschap met zijne Echt- genoote had jl. Woensdag het groote voor recht om hun gouden bruiloft te vieren. Op zichzelf reeds een zeldzaam geval, nog zeldzamer is het dat zij dat hier moch ten vieren. Ruim 17 jaar geleden v.ertrok voornoemde familie Heerschap als behoeftige menschen naar Amerika, en, na een zeventien jarig verblijf aldaar kwam zij wedeT terug naar ons dorp om in hun- geboorteplaats de avond huns levens, als welgestelde burgers te slijten. Moge de zon hare verwarmende stralen nog vele jaren op het hoofd dier ouden zenden, opdat zij zich daarin koesteren, tot vreugde hunner kinderen. VERS LAG van het verhandelde in den gemeenteraad van Spijkenisse op 10 Maart' 1904. Na het teekenen der Presentielijst werd de Verg. door den Voorzitter geopend. De Notulen der vorige vergadering van 6 Febr. werden ge lezen en goedgekeurd. Allereerst was aan de orde een schrijven van Ged. Staten in betrekking tot het Herhalings-Onderwijs. Daarin werd de Ge meenteraad verzocht eenige wijzigingen te bren gen in de bestaande verorderingen op het Herha- lingsonderwijs. In hoofdzaak was Art. 7, hetwelk over de Leerstof handelt; en taal, rekenen, na tuurkunde, handteekenen, handwerken en aar drijkskunde omvat, een bewijs hoe Ged. Staten wenschen, dat met het werkelijke praktische leven rekening zul gehouden worden bij het Her- halingsonderwijs; overmits bij elk dezer vakken gewenacht werd, dat het bekwamen voor het praktische leven, zoowel voor het meisje, als voor den jongen, hoofdser van het Iierhalingsonder- wijs zou zijn. De Raad zelve van oordeel dat een en ander nuttig en goed was, en dewijl hetgeen meerdere kosten veroorzaakte, keurde het goed, en zal bij een volgende öursis daarmede rekening houden. Vervolgens werd overgegaan tot het benoemen van 2 leden voor Stembureu, bij eventueele ver kiezingen. Daarvoor worden benoemd de H.H. W. v. d. Linde Lz. en A. d. Baan. Voor de betrekking van Havenmeester waren 2 solicitanten opgekomen No 1 C. v. Hamburg Jz. No 2 P. v. 'tHof. Hunne stukken werden aan den RaaJ voorgelezen. Daar geen der Raadsleden over de sollicitanten iets in 't midden had te brengen, werd aanstonds tot stemming overgegaan en liet bleek dat C. v. Hamburg door 5 van de 7 leden tot Havenmees ter werd begeerd, en besloten werd om hem nog voor 1 April te beëedigen. Eindelijk werd nog aan den Raad voorgelezen een schrijven van Hoofd bestuur voor 's Lands weerbaarheid, welk schrij ven hoofdzakelijk inhield om den Raad op te wekken om zooveel mogelijk mede te werken, te bevorderen de krachtsontwikkeling van de aan komende jongelingen door Gymnastische oefe ningen,^ Openbare spelen. Afkondigingen, Aan moedigingen, en noodige terreinen, hulpmiddelen enz. enz. Omrede het een en ander reeds in beginsel toe gepast word op de Lagere school, en bij hetMili- taar onderricht, en de toepassing daarvan in 't groot nog al kostbaar zou worden, werd dat schrij ven van het Hoofdbestuur als kennisgeving aan gemerkt door den Raad, en de vervulling tot later uitgesteld. Niets meer aan de orde zijnde werd de Ver gadering door den Voorzitter gesloten. Pernis. Donderdag 1,1. is aan den Ma- droelschendijk onder onze gemeente het lijk aangespoeld van een man, welke naar gissing tusschen de 50 en 60 jaren oud was. Tot nog toe is onbekend wie die per soon was, daar nadere aanwijzing ontbreken. Vrijdag 1.1. is alhier een afdeeling van den Christelijken Werkliedcnbond op gericht, met voorloopig 15 leden, Issge&GSBdeia Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Geachte Redactie Hopend® en vertrouwende, dat onderstaande regelen in Uwe veelgelezen kolommen zullen opgenomen worden, betuigen wij U bij voorbaat onzen dank. STRAATSCHENDERIJ. Het opschrift, geachte lezers, dat U hier voor de oogen komt, is niet zeer aanlokkelijk. Ook wij van onzen kant hebben niet anders dan met leedwezen de pen ter hand genomen, om over dit onderwerp een enkel woord te schrijven. Ik zou mij gelukkiger geacht hebben, als ik eene stof had mogen kiezen, om den lof van Land en volk te bezingen. Hiermee immeis behaalt een spreker of schrijver van alle kanten bewijzen van ach ting en goedkeuring, terwijl men soms haat of spot op zich laadt van een booze wereld, als men de zonden van een volk durft aanwijzen. Hoe het dan ook zij, wij achten alleen dezulken gelukzalig, die niet als eene doode visch met den stroom worden meegevoerd, maar zich alleen wenschen te buigen voor het Hooge Wezen, dat ons Zijn wil heeft nagelaten in Zijn dierbaar Woord, 'tls dan ook volgens dezen onfeilbaren Regel, dat wij ons geroepen achten, onze stem te verheffen tegen de verregaande gruwelen, die met woord en daad worden uitgesproken op onze straten. Hierbij komt nog de verzwarende om standigheid, dat zulks gebeurt op een schaam- telooze wijze, hetgeen de diepvervallen staat des volks aangeeft en dat een teeken is van naderende oordeelen. Nogeens haal ik het hier aan, dat dit geen vermakelijk werk voor mij is, neen, maar het moest overbodig zijn in een Christwi- land, dat de burgerij hierover moet klagen. Vöer mij niet tegen dat het altijd zoo gesteld is ge weest, want als wij de Vaderl. en ook de Kerk geschiedenis raadplegen, dan zijn er tijden ge weest, waarin het volk meer eerbied en ont zag toonde voor de Overheid, voor zijne leeraars voor het volk des Heeren, voor zijne ouders, kortom voor al zijne meerderen. Ook leeren sommige tijdperken ons, dat die achting en liefde daalde, maar gaan wij daarvan de oorzaken na, dan was het in tijden, dat het gezag voor Gods geopenbaarden wil aan 't wijken was. De spre kendste bewijzen vinden wij in den 80-jarigen oorlog voor onze eerste meening, en voor de laatste vindt men ze met de schrilste kleuren geteekend in de Fransche revolutie. Ik herinner mij hierbij, gelezen te hebben van een zeker vorst die zijn Godzaligen vader in de regeering opvolg de. Deze had zijn zoon door 'sHeeren goedheid een bloeiend Koninkrijk mogen nalaten; versierd met Christelijke wetten en instellingen. De zoon echter zoo wispelturig en brooddronken als hij was, schudde dit in zijne oogen moeilijke juk van Godsdienst van den hals, en zou het zonder dien met zijn verdorven verstand toch wel goed re- geeren, maar wat leerde de uitkomst? Toen hij op het einde zijns levens het Rijk moest over laten aan zijn opvolger, moest hij weenende be tuigen: „och, mijn zoon, kon ik het U overgeven gelijk als ik hot van mijn vader ontvangen heb Hier zag de arme man te laat, hoe zijn land vol twist en ellende was, als rechtvaardige gevolgen van 't ongeloof. (Hier voegen wij tusschen haakjes bij, dat de zoon, al had hij iust tot reformatie gehad, niet zoo spoedig het verkankerde Bestuur in al zijn onderdeelen hersteld zou hebben, daar het af breken vlugger gaat dan het opbouwen. Ook behoeven we hierover geen breede uitweiding te maken met het oog op ons Christelijk Mi nisterie,) Laat ons dan nog een oogenblik uwe welwillende aandacht vragen voor ons onderwerp „straatschenderij", waarbij we iets van hare oorzaak wenschen aan te stippen, alsmede van hare gevolgen, om dan ten slotte met een woord van opwekking tot verbetering te besluiten De Heere, die nietig slijk kan bezigen tot opening' van de oogen der blinden geve ons verstand 0111 hierover een stichtelijk woordje te schrijven en U geduld en opmerkzaamheid om het on bevooroordeeld na te gaan. Als grondoorzaak geven wij dan aan„de ver werping van des Heeren Woord", hetgeen moet dienen aha de kruiden, die alles doortrekken. De Mond der Waarheid spreekt kort en bondig het vonnis uit over die goddelooze daad zeggen de „wat wijsheid zouden ze dan hebben", alsof Hij zeide, dat er dan natuurlijk dwaasheid en dwaze handelingen zouden volgen. Op dezen treurigen wortel groeien dan velerlei bittere vruchten, zooals zelfvergoding, eigen vertrouwen, hoogmoed, brasserij, enz., maar zeker ook ovel straatschenderij. •Ouders, wilt gij Christenen genaamd worden, en maakt Uw kroost zich herhaaldelijk aan deze zonde schuldigGij herinnert U zeker nog wel de beloften, die gij voor Hem hebt afgelegd bij den doop? Het is immers Uwe dure verplichting', om hen volgens het Woord op te voeden, waar onder dan toch ook zeker wel behoort, dat gij hen zooveel mogelijk nagaat zoowel buiten als bin nenshuis. Wel heeft de eene hiervoor meer gele genheid dan de andere, maar een ieder kon en behoorde toch te zorgen, dat kinderen beneden 12 jaar bij het aansteken der lamp binnen zijn. Het schijnt wel, dat sommige ouders blij zijn als hun kroost maar buiten de deur is, maar iet er op, dat de meeste ondeugd en straatschenderij in het donker geschieden. De kleinen zien dan van de gröoteren onbehoorlijke dingen, enhetkwade wil er beter in dan het goede. Ouders, gij kunt hiervan niet onwetende zijn, hoe gij het ook wilt verbloemen, want gij komt licht wel eens des avonds over straat. Ongetwijfeld gunnen wij de jeugd vermaak, maar de zonde moet er uitblij ven, en dan alles op zijn tijd. Er is voor onze kinderen des avonds wel iets te verrichten, waar mee ze aangenaam en nuttig kunnen bezig zijn. Geef ze wat te lezen, te schrijven, te leeren, te teekeuen enz., en wil ze zooveel mogelijk hierin behulpzaam zijn en aanmoedigen. Tracht ze tot nuttige leden der maatschappij voor te bereiden, want voor .de toekomst hangt veel van hen af. Ik behoef U wel niette zeggen, dat daarvan geen sprake kan zijn, wanneer ze zeven avonden per week als lastposten voor het publiek rondloopen. En oók uwe dochters, ouders, waar moet het met hare eerbaarheid heen Zou er 's avonds voor hen niet wat beters te doen zijn in uwe woning? - Wil men soms aanvoeren: „wij zijn ook jong geweest,dan zeggen wij in de eerste plaats, dat we daarom des te meer het gevaar en de ijdelheid der jeugd weten, en ons kroost daarom voor de gevaarlijke klippen moeten waarschuwen en trach ten te bewaren. Ook voegen we hier ten 2e bij, dat de hoogmoed en dartelheid de laatste jaren ontzettend is gestegen, waarin zeer zeker de zon dige toegeeflijkheid der ouders eene treurige rol speelt. Ten 3e zouden we nog kunnen aanvoeren, dat het vroeger .niet zoo'n algemeene gewoonte was als thansom eiken avond op3traat te zijn, waardoor de uithuizigheid der meisjes veel bevor derd wordt. Vooral ten opzichte van don dag des Heeren is het zeer bedroevend gesteld. Sommige kinderen van Christenouders zijn al des morgens aan het slenteren op straat, anderen gaan ter kerk, en dan daarna haast men zich om op straat te komen, waar zeker het zaad des Woords ras verstikt wordt. Zag men vroeger onder den kerk tijd weinigen op straat, nu loopt men schaamteloos wel den gansehen dag. Och, ouders, wat zal dien grooten dag der dagen toch onverdraaglijk zijn, als gij rekenschap zult moeten afleggen voor een alwetend God, hoe gij die kinderen hebt opge kweekt, voor den Heere of voor den Mammon.l Laat de kracht der gewoonte U ook niet verblin den, en schuil niet achter' uwe onmacht. Hebt gij de pootjes wel naar 's Heeren eisch gebogen toen zij nog jong waren, en doet gij dagelijks nog wel wat gij doen kunt Gaat gij hen wel voor met eerbied voor het Getuigenis, en zoekt gij hen drt in te planten?

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3