gadering belegd, en moveerden daar verschillende bezwaren, ja opperden het denkbeeld om tegen het wetsvoor stel te reqnestreeren. Als men later begon te bakken, zou er meer materieel en personeel moeten aangeschaft worden om nog wat bijtijds klaar te komen daardoor zou het brood duurder worden en de schoolkinderen, die een „twaalf uurtje" mee naar school nemen, zou den zich niet van versch brood kun nen voorzien Daarom wilden deze bakkers liever met aparte ploegen 's nachts blijven doorwerken. Maar dewijl hunne ver- eeniging slecht3 een gedeelte der bak kers omvat, zullen zij nog eens eene meer algemeene samenkomst trachten te beleggen, en daartoe eene oproe ping doen. Wie ziet niet in, dat zulke bezwa ren grootdeels of geheel ingebeeld zijn Het zal er ook wat op aankomen, of de kinderen brood van den vorigen middag mede naar school moeten ne men. En waarom zouden er meer ovens en hulpkrachten in de bakke rijen noodig zijn, als het geheele bak- werk eenige uren verschoven wordt Men herinnert zich ook de beweging over de speetwet. Hoe onbevredigend zou het zijn, als een gedeelte der gezel len mocht doorwerken in den nacht Maar zoo ziet men al weer hoe moeielijk de regeering het den lieden naar den zin kan maken, en hoe er bij alle regeling van den arbeid beden kingen over blijven. De Nieuwe Tariefwet. II. Den Ned. Herv. Predikant over Minister Knijper. De Haagsche Courant en de Tariefwet. Anders niet dan in die twee r't Volken 'f Arbeidscontract. Antwoorden of aiededeelingen Oorlog*. RUSLAND EN JAPAN. Zonder ons verder bezig te houden met de vraag, of dit tarief nu fiscaal of pro tectionistisch is, willen we alleen nog meedeelen, wat de Minister er zelf van zegt, oin dan aan de hand van 't Ontwerp ver schillende posten na te gaan. De Min. heeft geld noodig en belast nu voorwerpen, die alleen in 't buitenland groeien of daar gefabriceerd worden, maar ook voorwerpen, die zoowel in 't Buiten land als in Nederland worden vervaardigd, Grondstoffen worden vrijgesteld. Half fabrikaten met 2 tot 6 pCt. Geheel be werkte artikelen met 6 h 12 pCt. belast. Gaan we nu de posten na, dan blijkt de toestand aldus Invoerrecht Vroeger Paarden f 10 vrij Muilpaarden f 5 H Muilezels f 5 ff Spek f 1 p. 100 kg. f 1 W orst f 6 f6 Vet onversm. f 3 vrij Reuzel vrij II Margarine Kaas f 8 p. 100 kg. f5 Boter vrij vrij Wol ruwe II Eieren 15 eieren 1 ct. Honig f 6 p. 100 kg. f2,5 Bedveeren ongz. vrij vrij Bedveeren gez. f 4 II Sponzen f 10 p.100 kg 'I Granen vrij n Mout 30 c.p 100 kg Zemelen 1 vrij n Amandelen f 5 f4 Rozijnen f 2,5 f 1 Krenten f 1,5 f 1,5 Vijgen f 1 fl Pruimen f 2 f 1,5 Sinaasapp. 6 perc. 5 perc. Sukade f 18 f3 Boomen vrij vrij Aardappelen f/ Lijnkoeken II Turfstrooisel Watten tio P 100 kg 5 perc. Katoen vrij vrij Voorw. v. steen 12 perc. 5 perc. Marmer 6 perc. vrij Voorw. v. ijzer 6 a 12 perc. 5 perc. koper idem idem lood 12 perc. vrij v zink idem 5 perc. tin 6 12 perc. idem nikkel 12 perc. idem Goud- en zilvdraad 3 perc. 3 perc. Voorw. v. goud 12 perc. 5 perc. Stijfsel f 1,5 p 100kg vrij Azijn f 3 p. HL. f3 Gom en lijm 12 perc. 5 perc. Lucifers f 5 p. 100 kg. idem Kousjes gas ya ct. p. stuk idem Verf 6 perc. idem Levertraan f 2 p. 100 kg vrij Reukzeep f 15 f4 Harde zeep f 3 n n f2 Zachte zeep f 1 n f 1 Petroleum 75 c.h 55 ct. Geschaafde duigen 10 c.« vrij Ongezaagd hout vrij Gezaagd hout II Gecreot. bout fl p. M3. H Geschaafd hout 75 ct. p. M3. Deuren 6 perc. 5 perc. Bezems vrij vrij Klompen f2,5 p 100kg 5 perc. Schoenkl. Lijsten v. schild. Meubelen Matten Briquetten Leer Papier Behangsel Gebrande koffie Cichorei Thee Notemuskaat Nagelen Peper Mosterd Zout Suiker Tabaksbladen Gekorven tabak Sigaren, sigaretten Bier Gist Wijn op flesschen Rijwielen Bedden Matrassen Klokken Messen Borstels Zeven Paraplus Uit de 15 voorkomende Invoerrecht 12 perc. idem 10 perc. vrij f4,5 p 100 kg 12 perc. f 5 p. 100 kg. idem f 1 p. 100 kg f25 p 100 kp f 1 p. 100 kg. f 3,5 p 100 kg f4 p. 100 kg f3 f25 f4 f6 vrij p. 100 f25 p. 100 f 100 p. 100 f 5 p. HL. 50 cf. p. HL f50 f25 10 pc. 12 pc, idem idem 6 pc. 12 pc. 3 pc. f2,5 Vro eger idem idem idem vrij 5 perc. idem vrij 5 perc. f25 5 perc. idem t' 1 - f 1,5 Als azijn f4 vrij 70 ct. f 12 f40 f 3 vrij 5 perc. idem idem idem idem idem idem idem 12 pc. groepen hebben we de meest en huishoudelijke artikelen genomen. Nu wachle men ziek voor de conclusie dat de prijzen der waren evenveel duurder worden dan de invoerrechten bedragen. Op die prijzen hebben invloed 1. de onderlinge concurrentie der fa brikanten 2. de totaal omzet oj> een fabriek van allerlei goederen en de verschillende win sten, waardoor sommige artikelen goed- Jcooper gezet kunnen worden 3. de meerdere omzet van eigengemaakte goederen, als gevok van 't invoerrecht op vreemde goederen, wat meer kleiner winst op elk fabrikaat afzonderlijk moge lijk, maakt 4. 't mededragen der iuvoerrechten door een verkoopgraag Buitenland, dat ook met elkaar concurreert; 5. de machtige handelsvloten, van vreemde landen, waardoor 't invoerrecht van die Buitenlanders tot een klein ba gatel inkrimpt en zij de goederen afgeven tot een lager bedrag dan inkoopsprijs plus invoerrecht; 6. de protectie in 't Buitenland, waar door zij de goederen hier nog goedkoi per brengen kunnen dan inkoopsprijs plus invoerrecht. De winsten in eigen Land dragen volkomen den schadelijken afzet hier, al is 't maar bij een matig prijsje. Niemand blijft met zijn producten graag zitten. Ieder lezer van de Geref. Kerk kent dr. P. J. Kromsigt. Een Ned. Herv. Pre dikant, die de breuke zijner kerk ziet en als een hert naar de waterstroomen hijgt naar verlossing. Een strijder voor de eere Gods! In zijn Ingezonden Stuk aan de Nederlander over 't Grompromis in zake Hooger Onderwijsover Min. Kuypers toe nadering om de theologische faculteit te herstellen enz. schrijft hij dit hem zeiven eerend getuigenis Indien zoo de tioee wegen om Chris tel ij ken invloed op ons volk uit te oefenen (nl. door vrij Hooger Onderwijs en door herstel der Theol. fac. aan de Staats Univ. Red.) open blijven en ook wij in onze pogingen duur den Min. wor den gesteunddan m\ vruchtbare samen werking mogelijk blijven oor 't ideaaldat ons toch beiden be zielt, nl. ons volk terug te brengen tot zijn oude, Christelijke traditiën en langs dien weg tot Christus. Die uitspraak eert den Ned. Herv. Predikant. Die eere is Min. Kuyper waardig. En wij verheugen ons grootelijks, in dien twee zulke invloedrijke mannen zulke idealen bezitten en ze met geestdrift na jagen. Niet alles, wat dit Blad tegen de Ta riefwet schrijft zullen we overnemen. Wel dit a. «Het patentrecht, dat van 434000 personen geheven werd en bijna 5 millioen opbracht, schafte de liberale minister af, toen hij 51/2 millioen bedrijfsbelasting ging heffen van 256000 personen, en dus 178000 kleine luiden ontlastte. De anti-liberale minister Harte vraagt 9 millioen meer van al de 1 millioen ge zinnen in Nederland. b. De liberale regeering, die de perso- neele belasting met bijna 6 millioen ver laagde, dekte dit door een heffing van 7 millioen uit de rente der 79000 vermogens van meer dan 13000 gulden. De anti-liberale minister Harte legt, zonder eenige verlichting daar tegenover een last van ten minste 9 en waarschijn lijk meer dan 12 millioen 's jaars op heel de bevolking, zelfs op de armen, die halve centen meer te betalen krijgen voor hun naalden, naaigaren, klompen, bot den enz. c. De liberale ministers ontlastten den kleinen man van de 11 millioen en vonden dit terug in heffingen' van de meerver- mogenden. De anti-liberale minister Harte slaat, de 9 mill, die l ij meer meent te behoeven, voor een groot deel om over de geheele bevolking arm en rijk. d. En allen de 3 pet. meervermogen- den en de 97 pet. niet-vermogenden, waaruit de bevolking bestaat de betrek kelijk weinige rijkeren, voor wie 't er niet op aankomt, en de zeer velen, die moeite hebben om met hun inkomsten rond te komen zullen bij centen en stuivers voor de schatkist de millioeuen hebben op te brengen Dat dankt Nederland aan zijn ver blinding van 1901. En krijgt Nederland dat tarief, dan zullen 't vooral de kleine luijden zijn, die zich dit hebben te wijten, omdat ze in 1901 meededen om die po litiek op ,t kussen te brengen of zich on verschillig onthielden. Een straffe les.// De H. Grt. speelt hier wat al te door zichtig den boeinan en wie te veel be wijzen wil, bewijst ten slotte niets. Afge dacht van de vraag Protectie of vrijhan del, willen we toch de punten A B.C. D. omtrent dien meedoogenloozen minis ter Harte en de diep-meelijdeude Liberale Regeeringen eens even onder de oogen zien, Nu slechts punt a. a. Wie betaalde dat patentrecht He 434000 winkeliers en neringdoendenzegt de II. Grt. Ln geen geval. Dat betaalde de millioen huisgezinnen en de winkeliers zei ven betaalden geen cent. De koopers der goederen, waren de patentbetalers. De lib. Minister sehafte dal recht af, zegt de II Crt. en haalde 51/2 millioen uit de zakken der berlrijsbelaslingbetalenden dus uit de zakken van 256000 personen. Maar eilieve, was dat zoo nobel van dien Lib. Minister? Om maar 256000 men- schen te laten betalen de bl/2 millioen, die bij de patentbelasting door i millioen huisgezinnen was betaald Wie zijn die bedrijLaangeshgenen Daaronder zijn duizenden ambtenaren, die tobben moeten om rond te komen, dui zenden middenstanders, die door allerlei concurrentie 't hoofd laten zinken. En nu saat de meelijdende liberale Minister die 5 millioen van 't patentrecht (ieder gezin betaalde dus vroeger f 5) leggen op 256000 mensehen, (ieder dezer betaalt dus f 20) waarvan er oneindig veel, heuscli tot die kleine luijden kunnen gerekend worden, al dragen ze een hoed en een witte front met hooge boord. Zie naar de Jaarcijfers v?n 't Centraal Bureau voor de Statistiek 1901bldz. 112 waar 't aantal aangeslagenen Jin de be drijfsbelasting wordt opgegeven als volgt Bedrag v/t belastbaar inkomen. Aantal Aangeslage nen 1901—1602. f 650 f 700 51221 f' 700 f 800 50208 f 800 f 900 30740 f 900 f 1000 17988 f1000 - f 1200 2*928 178985 Ziedaar reeds 178985 aangeslagenen van de 256000 van welke gerust beweerd kan worden, dat er minstens 150000 bij zijn, die tot de kleine lui belmoren. Wat is b.v. in een stad een inkomen van f 1000 Bewezen is dus, dat de H. C t. met een boeman is gekomen, niet voor onzen Minister maar voor den hare. En als de 11. Crt. in punt A. zegt, dat de anti-liberale Min. 9 millioen vraagt van al de 1 mill, gezinnen, dan is dat per gezin f 9, dus f 4 per gezin meer dan de Lib. Minister bij 't patentrecht vroeg, maar daar staat tegenover, le. dat in die dagen der patentafschaffing de Staats hulp veel minder kostbaar was dan thans. Nu is er een Woningwet, waarbij 't Rijk subsidies verleent een Ongevallenw t; Onderwijswetten, die meer gaan kosten, Leerplichtwet, die heel wat uitgaven na zich sleept, aanstonds Pensioenwet voor onderwijzers, weduwen en weezen, dan Ouderdoms- en invaliden-, en ziekteverze kering Enz. enz. al te maal wetten, ivaarbij juist de kleine luiden het meest belang hebbenen waardoor dan ook de ver plichting op hen rust zooveel mogelijk te steunenen dat niet alleen over te l alen aan de burgerij en de meergegoeden, die van de bovengenoemde wetten al een heel klein beetje profiteeren ja, er meer 'sein*, betrekkelijk gesproken, dan voordeel van hebben. 2e. dat die 9 millioen dringend noodig zijn, en 't niet aangaat ze uitsluitend te leggen op de burgerij door hen alleen hooger aan te slaan in eèn directe belas ting. 3, en dat een hoogere belasting van bet Kapitaal wel mogelijk is, doch de ervaring heeft bewezen, dat de belastingwet ook door Kapitalisten zeei fraudileus wordt ontdokan, maar ook, «lat directe belasting haar grenzen heeft. Het Wolk beweert, dat in 't Wetsont-» werp Arbeidscontract inaar enkele voordee- Ien bereikt zijn nl. in de regeling van de rechten der gehuwde vrouw en in de waarborgen der loonbetaling. Het ligt zeker aan onze sympathie voor dit Mini sterie, maar wij lezen in dit contracts- ontwerp veel meer goeds. Gaan we al de art. na dan vinden we art. 1637 f. De gehuwde vrouw mag arbeidsovereenkomsten sluiten even als een ongehuwde meerderjarige, art 1637 m. Een artikel tegen gedwongen winkelnering of inkoop van levensbe hoeften hij den patroon, die werk ver schaft. Waalwijksche schoenindustrie is hierom berucht. Denk om de Enquête), art. 1637 p. Bij den kantonrechter berust ter griffie 't reglement van elke fabriek in dat ressort, voor ieder ter inzage. art. 1637 s. Iedere boete moet opschrift staan en een bepaald bedrag aanwijzen, art. 1638 c. Bij ziekte wordt 't loon uit betaald. Bij Schuttersdiensten .idem. art. 1638 e. Loon bij coöperatieven arbeid kan door den arbeider geweigerd worden, tenzij deze eerst inzage krijge van de bewijsstukken, of omzet, opbrengst en winst wel zoo klein waren en zijn, als de beheerders beweren. De arbeiders hebben 't recht de boeken te laten controleeren. art. 1638 k. Geen uitbetaling in loon in dranklocalen. art. 1538 g. De schuldei-cher mag geen beslag laten leggen op 't loon boven '/s van 't week- of kwartaalloonof Vj van 't loon van 't aantal weken beneden 't kwartaal en */4 van 't loon bij langer arbeid dan een kwartaal art. 1638 t. Indien 't loon bestaat uit inwoning, kost en andere levensbenoo- digdheden, dan is de werkgever ver plicht dit te voldoen overeenkomstig de verei&chlen van gezondheid en goede ze den volgens plaatselijk gebruik, ('t Volk acht dit artikel door die laatste woorden// plaatselijk gebruik" niets waard. Wij wel.) art. 1638, Een patroon moet zes weken lang, indien zijn inwonende knecht ziek is, hem 't loon uitbetalen en zorgen voor verpleging en geneeskundige be handeling, mits anderen dit niet doen. art. 1639. De werkgever moet een zeer correct getuigschrift geven en anders betaalt hij de schade, die voor den ar beider daaruit voortvloeien. En zoo zouden we kunnen doorgaan I We achten, dat deze artikelen veel,goeds bevatten. Ook over 't eindigen der dienst betrekking staan degelijke bepalingen. Twin- en Landbuuw. GUANO. Over de stikstofverbindingen in guano zeiden we aan 't slot van 't vorige opstel reeds een enkel woord. Nu willen we daar nog even bij stilstaan. Want 't zijn vooral die verbin dingen, waaraan de guano in de eeiste plaats hare waarde dankt, waaraan men ook in de eerste plaats hare gunstige uitwerking moet toeschrijven. Toch is 't wel eens voorgekomen, dat de gebruikers van guano een weinig te leurgesteld waren over de resultaten. Vooral vroeger gebeurde dit nog al een enkele maal, met de ruwe peru guano dus. Wat toch is 't geval De stikstofverbindingen, welke in de ruwe guano aanwezig zijn, bevinden zich in een toestand, waarin ze nog niet opneembaar zijn voor de planten. Alvorens dus als voedende bestanddeelen op te treden moeten ze veran deren. En dit veranderen nu neemt tijd in beslag. In 't eene geval duurt 't langer, in 't andere geval korter, al naar de omstandighe den van 't weer vooral. Is de bodemtempera- tuur niet te laag en de vochtigheidstoestand van den grond mede in oide, dan zal dat omzetten gewoonlijk vrij spoedig plaats hebben. Dan zal ook de werking van de gebezigde guano zich al heel gauw openbaren. Doch werkt daarentegen de weersgesteldheid niet mee, zoo kan t bedoelde omzetten de.- stikstofverbin dingen vrij langzaam in zijn werk gaan en zullen deze alzoo niet zoo heel spoedig haren nuttigen invloed op den groei doen voelen. Daarom is men op de gedachte gekomen, de ruwe guano »op te lossen* zooals dit veelal heet. Meestal bezigt men bij dat werk zwa velzuur. En indien de ruwe guano, welke als grondslof g-bruikt werd een laag gehalte heelt aan stikstof, dan oegt men ook wel zwavel- zure-ammoniak toe. Z^avelzure-ammoniak is n. 1. een stikstofverbind,ng. Op die wijze heeft de fabrikant het dus in zijne macht eene »op geloste« gu mosoort in den handel te brengen met een stikstofgehalte, dat hooger is of lager al naar nvile er meer of minder van de ge noemde ammoniakverbindi >g gebruikt werd. Men kan dus het stikstof gehalte regelen. En daar komt 't dan ook van, dat er in den laatsten tijd zooveel guano aangeboden wordt, met een standvastig gehalte aan stikstof. Op heel veel zakken met guano ziet men (7 X 10 X '2) Die 7 duidt het stikstofgehalte aan. De fabrikant belooft met elke ioo KG. stikstof te leveren. De io heeft betrekking op het gehalte aan phosphorzuur. ro per honderd beduidt het. En de 2 eindelijk wijst het kaligehalte aan. Hef «oplossen* heeft vooral ook op het phosphorzuur een g-inst gen nvloed. In sruive# guano zijn de phocphorzuurverbindingen niet oplosbaar, in opgeloste guano daarentegen wel. Dat is dus ook een reden, waarom men «opge loste guanoci moet verkiezen boven de ruwe. We gelooven, dat na het bovenstaande het antwoord op de vraag (643) »welk verschil is er tusschen opgeloste en ruwe Peru-Guano nu wel begrepen zijn zal. Tot slot willen we er nog met nadruk op wijzen, nimmer guano te koopen, dan bij ver trouwde handelaren, die een bepaald gehalte garandeeren en hunne prijzen regelen naar 't gehalte. M. Wrasi^ttaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst, zijn mot hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebbeu. Vragen. 647. Violenplanten zijn heel de wintergroen gebleven. Zouden die weer gaan bloeien Of kan ik ze wel opruimen. 648. Kan men zelf zaad winnen van spruit- kool 649. Karnemelk heeft vreemde bijsmaak. Zou dat van 't voer der koeien kunnen komen 650. Is dat zoo, dat de mier in den winter leeft van de bladluis (Een lezer Herkingen Antivoorden en mededeelingen. 644. Margarine en boter wat voedzaamheid betreft Goede margarine is even voedzaam als boter. 645. Verschil tusschen stekken en afleggers Stekken worden afgestoken en daarna, om ze te doen wortelen, in vochtige aarde gestoken. Afleggers buigt men zóó, dat ze ergens met aarde flink in aanraking komen. Als ze dan wortels gekregen hebben scheid men ze van de moederplant. 646. Chilisalpeter op bed salade 2 of 3 lood op één M2 Het voortrukken van de Japansehetroepen op Korea, gaat, gelijk uit de telegrammen blijkt, geleidelijk voort. De Japanners ontwikkelen buitengewone energie en doen zeer zeker al wat zij kunnen, maar het vervoer der troepen gaat, langzaam voort. Het verwijt, dat men, evenals wat de Japansehe actie legen Port Arthur en Wla- divostock betreft, hier niet met eene logische en vaste tactiek te maken zou hebben, is al lerminst gegrond of verdiend. Waar is, dat de Japansehe troepen reeds lang hij de Yaloe konden zijn. Doch hoe hadden zij 't kunnen wagen de rivier over te steken en zich op Mantsjoerijsch gebied te wagen, indien zij niet voldoende gezorgd hadden voor de proviandeering dei- troepen Terwijl zij kalm voortschrijden wijden zij alle krachten aan den bouw van den strate- gisehen spoorweg van Seoel naar Wijoe, die achter hem een deugdelijk middel van trans port zal vormen tot aan het Zuiden van Ko rea, waar zij uit Japan over zee kunnen krij gen wat zij noodig hebben. Deze techniek is in alle opzichten te prij zen en komt trouwens overeen met wat de Russen ten aanzien van den Transsiherischen spoorweg doen. Het bouwen van nieuwe spoorlijnen in vol len oorlogstijd is iets zeer bijzonders, en gansch karakteristiek. Het aanleggen van de lijn SeoelWijoe rechtvaardigt de meening, dat de operatiën bij' de Yaloe ook door de nieuwe actie, ge openbaard hij Port-Arthur en in de Golf van Liaotong en in de Jajiansche Zee tegen Wla divostock en zijn eskader zeer zullen be spoedigd worden. Onder de gissingen en veronderstellingen, welke in deze dagen gewaagd worden, behoort ook deze en zij verdient ook onder de phan- tastische gerangschikt te zijndat het eskader van admiraal Togo, dat bij Port-Ar thur sinds het bombardement van den lOen niet meer gezien is, de baai van Korea en zelfs de Gele Zee verlaten heeft om zich dooi de Straat van Korea te begeven naar de Ja pansehe Zee en zich vervolgens te vereenigen met het tweede Japansehe eskader, dat van Kamimura, met hel doel om het Russische eskader van Wladivostock te vernielen. Bij Port Arthur zou slechts eene geringe macht ter bewaking zijn achtergelaten, ook ter bescherming van de schepen die landings troepen overbrengen en voorts een wakend oog te houden op Makaroffs bewegingen. Over het meer of minder waarschijnlijke van dit gerucht kan men moeilijk een oordeel vellen, maar in elk geval lijkt het waarschijn lijker dan de bewering, dat het Russisch es kader van Port Arthur de haai van Korea zou verlaten hebben om naar de Japa'nsche Zee te vertrekken, want het Japansehe eska der is volkomen vrij in zijne bewegingen en heeft geenerlei belemmering of gevaar van be- teekenis op zijn weg te duchten. Hoezeer men er aan Japansehe zijde voor zo rat dat mets uitlekt van wat nog niet rucht baar mag worden blijkt o.a ook wel hieruit dat de vreemde correspondenten bij de Ja panners hun telegrammen opstellen onder diclee van Japansehe ambtenaren, die aldus verspreiden wat zij goedvinden ten. verzwijgen wat luin ongewenscht, voorkomt Hieruit blijkt o.a hoeveel waarde aan som mige sensationeele nieuwtjes te hechten valt. Te Inkoe en te Ninetschwang verster ken it3 Russen met koortsachtige bedrij vigheid hunne positiën en vooralsnog wor den de pessimistische beschouwingen der Eugelsche bladen aangaande de ontmoe digde stemming en weifeling aan de Rus sische zijde door niets gerechtvaardigd. Zeer wel mogelijk is ook, dat aan de poging om teh noorden of in de omstre ken van Port Arthur te landen, zal voor afgaan een samentreffen der zeemachten van de oorlogvoerenden. Uit de tijdingen die van Wladivostock kom n, moet mert hoe verward en tegen- -trijdig ze ook vaak zijn toch opmaken, d t he' Japansch eskader van admiraal K nunura zich niet meer in de nabijheid lei Si'cr-ische haven bevindt. Waarschijnlijk is Kamimura thans met grooten ijver bezig het eskader van admi raal Reitzenstein te zoeken, daarbij gehol pen door een deel der schepen van admi raal Togo. Vast staat, dat een aanzienlijk deel van de zeventien Japansehe schepen, welke zich voor Port Arthur bevonden, daar niet meer is. Van eene blokkade der Mant- sjnerijsche haven kan geen sprake meer zijn. De tactiek der Japanners bij Port-Art hur is voor het oogenblik dus niet eene aanvallende, maar slechts een opserveerende bewakende. Vooral waar een man als Makarof bevel voert, moet men steeds voorbereid zijn op de mogelijkheid van een gevecht. Alge meen neemt men echter aan, dat het grootste gedeelte van Togo's eskader de Straat van Kora gepasseerd is, om te trachten in samenwerking met Kamimura's eskader, het Russische Wladivostockeska- der tot den kamp uit te lokken.

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 2