Vrijdag 11 Maart 1904. NegentieiideMaarg. No. 960. voor «Ie %ui«lhollanflü<*lie en Keenwiehe Eilanden \en. Orgaan An tirevo lu lion air EN, J N HOC SIGN O VINCE S !E T. BOEKHO VEN. Tweede Blad. mie, ers. Is voïitr rzen, heid. Officieel ^edeeSie. Plaatselijk ftiesiws, v - vnn 1869 door den bij eene lee- taad niet is it de leenin- noeten wor ding van dit aaruit blijkt |680 niet is ende scliik- Iger, de ge iler van toen i elk f 2500 lij I de rest lekt.v De 3 Jaard de be- Ikking is na In hiermee is vijk in gar- Rotterdam l Oosterkade ende perso- worsteling, |d geworpen met f 170. broekzak Itig te wor- |le koloniaal |zoodat dtze troover ver- Jsruakt is, (de erkant) weet Trie anderen een een bru lt adoor Paas- en raam wist woonkamer, opengebro- st. Niemand lehoord. Een |ee personen is er geen gsdijk. ïamworst, prijzen. ie. enz, wil kerst igenbossche ILSIHJK. van 10 bo zen- irnis. A i'. HU SS tooien. tzijde) vl. lei». -Fenenöa. ntröle, 'n Rtto- sn teelt, en DEN Teelderij. an goede le soorten ïeeren- en öNEN en WATER- Apotheker ut zijn het Hoesten, Slij mlos- )veral ver- Te Som- ïNBOS, te lirksland :.v Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER, M JEBj HSiSJ Mi Advertentie!! 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat. Advert -ufciën worden ingewacht tof Donderdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor «ie feieslaefie Meind, Advertenties! eis verdere Administratie franco toe Se seotlesi aan «less Uitgever. De BURGEMEESTER, der Gemeente Sommelsdijk maakt bekend dat het kohier der Pers. Bel. No i over het dienstjaar 1904 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voor komende verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Sommelsdijk, 8 Maart 1904. De Burgemeester, DE GRAAFF. t Sommelsdijk. De milicien-verlof ganger Jobs, van Beek, behoorende tot het 4e Regt. Vest. lichting 1901 is tegen 18 April a.s. in werkelijken dienst opgeroepen. Tegen A. W. alhier is procesver baal opgemaakt wegens burengerucht, straatschenderij en dronkenschap. Op het de vorige week gehouden toelatingsexamen der Rijksnormaal school alhier, slaagden uit deze Ge meente voor de le Klasse, O. Spee, J. van Es, J. van der Velde, voor de voorber. klasse (A) C. E. Schellevis en voorber. klasse (B) F. T. Westrik. Verslag der vergadering van de Centr. Ant. Kiesv. in het Zondagsschoolgebouw op 9 Maart 1904des nam. 2lJ2 uur. Het was, laten we daarmee beginnen, een opgewekte, moed- en bezieling instortende vergaderinghet feit alleen, dat vertegen woordigd waren bijna alle kiesverenigingen op Flakkee, verkwikte 't hart, wakkerde aan de belangstelling om te spreken en te adviseeren over en tot alles, wat de aan staande verkiezing tot een voor Flakkee roemrijk strijdperk maken zou. Want dit was de leuze bij allen Strijden onversaagd, met mannenmoed, 't oog op God, Vorstin en Volk. En moest de Penningmeester bij zijn verslag klagen over een tekorttoen de vergadering nog niet geëindigd was, was het tekort gedekt, en vloeide 't geld al voort voor de strijdkasen de beloften werden uitgesproken, dat er nog meer beschikbaar kon worden gesteld door besturen en par ticulieren. 't Was er goed op zulk een samenkomst. Doch laten we de agenda volgen Opening, presentielijst teekenen; een woord van welkom. Daarna het verslag van den Secretaris Penningm. Een tekorteiudigend in een batig slot van veel rijksdaalders en nog zulke rare goed. Aftreding van den Secretaris, den heer H. N. Basoski. Verkiezing van een vijfde lid van 't Mode ramen. Herkozen werd de heer Basoski met al- gemeene stemmen en de heer v. d. Waal met meerderheid van stemmen. Volgde nog een bespreking over Herkiu- gen, waarvan het resultaat spoedig moge gezien worden, en de Leerplichtwet, waarna de vergad. wérd gesloten door d;n Wel- Eerw. Heer Ds. Koppe van Stellendam. Wij scheiden met de hoop, elkander in heer II Mei weer terug te zieD, om dan vast te stellen het plan van verdediging, opdat onze Afgev. de hr. Roodzant en Vegtel weer met een flinke meerderheid mogen herkozen worden, onder de fiere, onverwelkbare leuze: Tegen de Revolutie 't Evangelie. Vóór Vrijheid en voor Recht. Alle perceelen, benoodigd voor den aanleg der Stoomtramlijn Rotter dam—Spijkenisse, heeft de Rotter- damsche Tramwegmaatschappij langs minnelijken weg kunnen verkrijgen, Poortugaal, onteigenings- behalve één, dat van den Vogelsang, gelegen onder Hierover werd eene procedure gevoerd voor de Rechtbank te Rotterdam en deze heeft verleden Vrijdag daarin een vonnis gewezen dat zeer ten nadeele van den heer Vogel sang is. Behalve veroordeeling in de kosten, ten bedrage van f 600 a 700, is hem bovendien f 400 minder toege wezen dan hem in der minne werd aangeboden Voor de waardebepaling van den grond beeft de Rechtbank met hand having van haar vroeger standpunt, aangenomen eene kapitaliseering van de zuivere huurwaarde naar den rente voet van 33/4 7o. Betrekkelijk de lijn Spijkenisse Hellevoetsluis vernemen wij, dat de betrokken eigenaren bijna allen het minnelijk aanbod, hun onlangs namens de Directie der genoemde Tramweg- Maatschappij gedaan, hebben aange nomen.. Nlidilelhai-ms. Tot agent van politie 2e klasse te Schiedam is aangesteld Jaspert van den Hoek onbezoldigd rijksveldwachter tevens Jachtopziener aihier. De Zeemilicien Verlofganger M. de Koning van de lichting 1902 is tegen 12 April a s. opgeroepen om gedurende 5 weken in den wapenhan del te worden geoefend. Naar men verneemt heeft de heer P. C. Appel, Logementhouder alhier aangekocht het huis met ver gunning tot verkoop van sterken drank in 't klein, thans bewoond door de Wed. Johs. Buth. De vergunning zal nu naar het Logement van Appel worden overgebracht, De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat het kohier no. 1 B van de Personeele belasting over het dienstjaar 1904 in vorderbaar verklaard op den 7 Maart '1904 aan den Ont vanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. De heer E d. G. van der Koogh alhier is benoemd tot lid der Commissie van aanslag voor de (Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten. Naar men verneemt is ten na deele van den beurtschipper Witvliet van een elftal op den wal staande halve hectoliters kolen één ontvreemd. De dader was dus nog al spoedig te vreden. Woensdagmiddag is de ruim 80-jarige W. van Dijk mandenmaker alhier in' zijn werkplaats door eene benauwdheid overvallen, tengevolge waarvan hij kort daarop overleed. Dinsdagmiddag werd door een fietsrijder uit Sommelsdijk nabij de Openbare school alhier een meisje omvergereden. Gelukkig liep dit zon der ernstige gevolgen af. Eenigzins voorzichtiger rijden nabij die school en voornamelijk op dien tijd wanneer die kinderen daar spelon, ware echter voor vele fietsrijders zeer gewenscht. Stad aai! 't Blaringvliet. Op Vrij dag 1.1. behaalde Mej. M. G. hare akte voor de ken te 's Gravenhage. Tot vreugde zijner ouders ontving M. Borgdorff deze week het bericht dat zijn zoon Pieter Borgdorff, korpo raal te Breda op 3 dezer is bevor derd tot sergeant en overgeplaatst, naar Geertruidenberg. Voogd Nuttige Bandwer- Burg. en Weth maken bekend dat het primitief kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 1904, van af 9 Maart gedurende de vijf maanden ter visie ligt, ter Secretarie. Dinsdagmorgen 1.1. zoude M. Koppenaal een kalf over eene plank dragen van zijn broeder A. Koppe naal om dat bij den Heer J. v. Es te brengen, doch op de plank gekomen maakte het kalf eene beweging met O O het gevolg dat en M. Koppenaal en het kalf te water geraakten, zonder verdere ernstige gevolgen. Ooitgensplaat. Zaterdag 19 Maart a.s. des namiddags ten 3 ure zal er op het Gemeentehuis door Burge meester en Wethouders alhier voor den tijd van 5 jaar verpacht worden den Dorpsdijk met een gedeelte Mo lendijk. 4 Maart jl hield de Boerenleenbank alhier in het Hotel Hobbel haar jaarver gadering. De Voorzitter den heer J. van den Tol, opende te ruim half zes de ver gadering (welke flink was opgekomen) met een welkomswoord. Door den Voorzitter werd voor deze vergadering tot Secretaris benoemd den heer A. van Rossum, Kas sier, alsmede eene commissie tot het nazien der rekeningen en balans met eene stem opneming voor de verkiezing van twee bestuursleden. De notulen der vorige (op- richtings)-verga dering werden onveranderd goedgekeurd, zoomede de rekening en balans, waarna de Voorz. van den Raad van Toezicht den heer H P. Waling mededeelde dat de Boeken, de kas, en verdere be scheiden waren gecontroleerd en in orde bevonden. Ook werd een schrijven van den Inspecteur voorgelezen, al waar uit bleek als dat de toestand- en levensvat baarheid der Leenbank als gevestigd kon worden beschouwd, wijl ook bevestigd werd dat bestuur en beheer uitstekend waren. Het ledental werd in het afgeloopen jaar met plm. 30 vermeerderd en dat er circa eene som van f 35000 is verwerkt. De HH. A. Wagner en M. B reeman Sr. leden van het Bestuur en van den Raad van Toe zicht werden herkozen. Over het te ver- hoogen salaris van den Kassier werd bij stemming uitgemaakt dit voorloopig nog op f 50 te houden. Niets meer voor te stellen sloot de Voorzitter van den Raad van Toezicht met een woord van dank voor de trouwe opkomst de vergadering. Oude Tonge. Bij publicatie zijn de ingezetenen dezer gemeente gewaar schuwd tegen de berichten, voorko mende in de Nieuwsbladen, betreffende liet lokken van werklieden naar Duitscliland. Op Donderdag 17 Maart a.s. zal de heer Dr. H. van de Rovaart wo nende te Utrecht, bij inschrijving aanbesteden het vervoer van ongeveer 60 M3. grint, van de kaai te Oude Tonge naar de dreven in den Mag- dalenapolder. De inschrijvingsbiljetten moeten bij den heer H. Simome worden ingeleverd voor 6 uur des 11.in. van genoemden dag. Woensdag 2 Maart jl. is bij inschrijving aanbesteed het vervoer van grint naar de verschillende ge meente- en polderwegen en is de uitslag geweest als volgtperceel I aan P. A. van der Jagt voor 445 ets. de M3.perceel II aan W. Koert Munsters voor 253 ets. de M3.per ceel III J. Barnat voor 38 ets. de M3. perceel IV Josephus Duijm voor 53"' ets. de M3.perceel V aan J. Barnat voor 49 ets. de M3.perceel VI aan W. Koert Munsters voor 495 ets. de M3.perceel VII aan F. van Peter straten voor 44s ets. de M3; perceel VIII aan W. Koert Munsters voor 65 ets. de M3.perceel IX aan J. Barnat voor 70 ets. de M3.--. Door het bestuur van den Hee renpolder is ter openbare kennis ge bracht aan de betrokken ingelanden, dat de rekening over het jaar 1903 van dien polder, alsmede de begroo ting voor het jaar 1904 ten kantore van den Secretaris ter inzage zullen liggen vanaf 5 Febr. 1904 gedurende 14 dagen. Bij publicatie is ter openbare kennis gebracht, dat verhuurders van in deze gemeente gelegen woningen welke 3 of minder ter bewoning be staande vertrekken bevatten, daarvan alsnog voor i April a.s. aangifte moe ten doen. - Donderdag 3 Maart j.l. is ten overstaan van notaris J. van Ispelen het onroerende goed, toebehoorende aan Dk. vau der Veer alhier, bij af slag ten verkoop aangeboden, daarop niet gemijnd en alzoo onverkocht ge bleven. Het was Donderdag 23 Febr. j.l. bij veiling ingezet op de Som van f 1415. Dirkslnnd. P. Vroegindeweij alhier had het ongeluk, door dat hij staande op een wagen reed, daar af te vallen en zijn arm le breken. Terwijl P. Raslander met zijn paarden aan het werk was. wilde bet ongeluk, dat een dezer dieren in een sloot sulkelde met het gevolg, dat het verdronk. Naar men verneemt dekt assurantie de schade. Door dat de heer Boomsma Chr. Onderwijzer alhier voor eenige maan den onder de wapenen moet komen, is tijdelijk in diens paats Mej. van der Meer uit Vlissingen benoemd, welke zich daar bereid voor heeft verklaard. Dinsdag had in tegenwoordigheid van leden van den Kerkeraad, de eerste steeu- legging plaats van het nieuwe gesticht voor oude lieden, behoorende aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeente alhier.- De adm. diaken De Bruin, wees op het groote voorrecht dat armen en hulpbe hoeven in dit gesticht geschonken wordt, en noodigde den WelEerw. heer Ds Dam mers uit, den eersten steen te willen leggen. Na het leggen van dien steen spreekt deze ongeveer sliet is heden de eerste maal dat ik den troffel in handen nam, om een eersten steen te leggen. Volgens mijn beste krachten heb ik dat gedaan, en een danktoon moge in ons hart ruischen voor de goedertierenheid des Heeren, die ons vergunt dien hoeksteen daar neer te leggen, bij het stralen der lieflelijke lentezon. Van zelve herinneren wij ons bij deze gelegen heid de. woorden van Nehemia »God van den Hemel die zal het ons doen gelukken en wij zijne knechten zullen ons opmaken en bouwen.* Van harte hoop ik, dat dit vertrouwen zal leven in de harten van den architect, de aannemers en de werklieden, en zij hun werk voor God zal kunnen verantwoorden. Het is een schoone taak, die u allen is opgelegd, een huis van barmhartigheid te mogen bouwen. Houdt dit steeds voor deir geest, niet dat gij moogt roemen over de vrucht van uw arbeid, maar opdat ge de trouw des Heeren rnoogt gedenken, die U dit werk deed gelukken. Voor den Kerkeraad, ging Z.Eerw, voort, is het van daag een heugelijke dag. Na lang overleg is het plan van een nieuw gesticht, een toevluchtsoord, voor ouden van dagen, die geen dak hebben, tot uit voering gekomen. Wel mag bij uitroepen »liben-Liaezer«. Tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen. Na nog het een en ander aangeduid te hebben, toepasselijk op deze plechtigheid, werd ten slotte den wensch geuit, dat Gods zegen, nacht en dag, in ruime mate ruste moge over dit huis en deze plaats. Dat geve de Heere uit zijne genade. Na het gesprokene werden archi tect, aannemers en werklieden uitgenoodigd, eenige oogenblikken met elkander in de Consistoriekamer te vertoeven. Nlelissant. Volgens den regenmeter viel er alhier in Februari j.l. over '15 regendagen 57 m.M. regen, tégen 49 m.M. 0vel de dezelfde maand in 1903, §telleiHiam Als zeldzaamheid kan worden gemeld* dat zich in deze ge meente, tellende ongeveer 1500 zielen, regendagen geduren- Januari 11 tot heden 8 geen enkel sterfgeval heeft Wageningen benoeming ooggebrek, gehou- J - slaag de voorbereidingsklasse A slaag van 11 Maart - voorgedaan. De Heeren D. van den Broek, II Kievit, M Touw en K. A. van hebben voor hunne her tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim bedankt. Van het 26 tal lotelingen dezer gemeente der lichting 1905 hebben de navolgende reden tot vrijstelling opgegeven Willem Gebuis, broederdienst LeendePt van Gelder, idem Pieter Jansen, idem Cornelis van Lenten, lichaansgebrek Johannes Visser Cz., broederdienst Johannes Visser Lz., Bij het de vorige week den toelatingsexamen voor de Rijks Normaalschool te Sommelsdijl-; de uit deze gemeente voor de le klasse F. van Oostenbrugge, M. Troost, P. van den Broek en N. Touw Voor de K. A. de Leeuw. Goedereede. Van de vijftien lote lingen dezer gemeente der lichting 1905 heeft slechts één, nl. Corstiaan van Heest, reden tot vrijstelling op gegeven, nl. broederdienst. De Heeren I. van Eijk, T. Koeteeuw, T Lodder, A. Schuur en Ts. Koe teeuw hebben hunne herbenoeming tot lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim aangenomen. Ten huize van P. R. alhier ont stond Woensdagmorgen 11. brand in den schoorsteen. Gelukkig breidde de brand zich niet uit en werd geene schade aangebracht. Onze dorpsgenoot, de Heer W. Hoogenboom, ouderwijzer aan de O. L. S. in deze gemeente, is benoemd in gelijke betrekking aan de eerste O, L. S te Hellevoetsluis. De verlofgangers J. van Dam en G. van den Houten van de lichting 1902, dienende bij de Zeemilitie, zijn tegen 12 April a.s. opgeroepen, voor den tijd van vijf weken, om zich res pectievelijk aan boord van H. M. »Reinier Klaeszetuc te Hellevoetsluis en 11. M. »De Ruyter« te Willems oord in werkelijken dienst te begeven. Ouddorp* Onder deze gemeente is men sedert eenigen tijd druk bezig met het zg. omzetten van den grond. Terwijl aan de oppervlakte een dikke laag zand of andere schrale grond aanwezig is, bestaat op vele plaatsen de ondergrond op een diepte van 1 '/2 tot 2 Meter uit zeeklei. Door het omzetten wordt de klei uitgegraven en aan de oppervlakte gebracht, terwijl de onvruchtbare laag tot ondergrond wordt gemaakt. Deze bewerking verhoogt ten eerste de vruchtbaarheid van den bodein, ter wijl ze tevens dit voordeel oplevert, .-ff w "ÏN, tarn V "i"- -

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3