Advertentiën. Assurantie. A. JANSE Kuüdvleeseh, Opgaaf* van Premie, II E E R L NATUURBOTER EIBOTEE D. Slag-er li'"" SCÏT ROFFIfr-.HUIS Maaskade 10 (Westzijde) ROTTERDAM. ISeleeid aanbevelen. il iS. Landbouwers. Gras- e.; Klaverzaden, LANDBOU WZADEN L. NELISSG 4 ZONEN, Schoenen en Laarzen, Hoesten. Heese/i/ieid. overbodig te verklaren, geld het een heel ander geval, en plaatste het gros der Chr. onderwijzers zich met alle recht daartegenover. De volle waarheid vrijuit aan de leerlingen voorstellen is onvergelijke lijk ver te verkiezen boven den leering als onder een deksel. Maar waar de heer v. d. K. toch zelf ook gulweg toestemt, dat de neu trale school in Nederland recht van bestaan heeft wegens de samenstelling onzer bevolking, wegens gebrek aan helder bewustzijn en veerkracht bij een deel der ouders, en ook wegens het geringe aantal belanghebbenden op sommige kleine plaatsen, daar be hoeft hij naar ons inziens nog niet in zijne collega's alle gemeenschap met de neutrale schoolkringen onvoorwaar delijk af te keuren. Gezuiverde, heldere vlakke ver houdingen zijn wel het best vol te houden, maar het belang van ons na- tionaal-burgerlijk leven vordert toch ook dat de gelegenheden voor gedeel telijke oefening van invloed door de belijders des Heeren niet te spoedig worden prijs gegeven. Onze conclusie zou dus zijn, dat het ascetisme bij deze quaestie niet op den voorgrond moet gesteld worden, dat zij niet absoluut voor ieder is uit te maken, dat hierbij ook veel aan komt op de persoonlijkheid, en de mogelijkheid om eigen zelfstandigheid in de bijbetrekking te handhaven. Arbeidscontract. III. Een individueel, niet een collectief con tract, wenscht 't ontwerp gesloten te zien tusschen werkgever en werknemeren dat zal hebben ecu dwingende, zoowel als een aanvullende kracht; sommige artikelen laten weinig speelruimte over voor con- tractueele afwijking en bevatten een dwin gend rechtandere daarentegen laten ruimte voor afwijking, voor bijzondere regeling, voor aanvulling van de wettelijk vastge stelde rechten en verplichtingen der par tijen, en bezitten dus aanvullend recht. Dat er dwingend recht noodtg is, wie zal 't ontkennen P De Mem. van Toel. citeert zoo juist, als ze zegt."gij kunt zooveel regels van aanvullend recht ten behoeve der arbeiders verz:nnen als gij wilt; het zal u niets baten; de werkgever legt hun een contract voor, waarbij zij van hunne rechten afstand doen; wanneer zij hebben geteekend, en zij zulle" altijd teekenen behalve in tijden van werkstaking dan blijft er van hl hun rechten niets over." Dat. is zoo; en daarom wel aanvullend ïecht, maar evenzeer dwingend recht. Zullen nu door zoo'n overeenkomst tusschen werkgever en werknemer alle arbeidskwesties zijn opgelost? Zullen nu door dwingend recht allerlei verwikkelingen ten eenenmale ophouden Een dwaas, die dit zou aannemen En juist is 't weer, wat de Minister schrijft: Wat pogingen men ook moge aanwenden tot verbetering van 't levenslot, nimmer zal men er in slagen de maatschappij ten eenenmale van de ellende te verlossen. Zij, die voorgeven, dat zij 't daarheen zouden kunnen leiden zij, die 'tarme volk een leven zonder zorg, vol rust en genot voorspiegelen, maken zich aan een bedrog schuldig, dat slechts grooter euvelen ten gevolge hebben kan dan die, welke 't deel zijn der tegenwoordige samenleving. Men dient, wil men aanspraak maken op juistheid van inzicht, rekening te houden met de dingen, gelijk zij in waarheid bestaan en een verbetering van den toestand, elders, dan in 't najagen van dergelijke hersenschimmen te zoeken. De Regeering erkent, dat er nog heel wat te regelen zal zijn buiten dit ont werp om, eer de maatschappelijke rechten en plichten zijn verzekerd, zoowel van werkgever als van den arbeider. Eene re geling van algemeeresociale rechtspraak is naast 't arbeidscontract een eisch, die billijk en gerechtvaardigd is. "Ter ver vanging van 't plompe wapen der werk staking, dat zoo menigmaal hem verwondt, die 't, zij 't wettig of onwettig, hanteert, zou in zulk een rechtspraak voor don ar beider een middel kunnen gelegen zijn, om een onpartijdige en deskundige beslis sing te erlangen in vraagstukken, welke thans allicht een breuk tnsschen den werk- Sever en zijn arbeiders veroorzaken. Naast en kantonrechter, die te beslissen heeft rechtzaken, uit de arbeidsovereenkomst voortvloeiende, zou te dieneinde een collegi kunnen worden ingesteld, dat vragen van economi8chen aard, met de arbeidsover eenkomst verband houdende, zou hebben op te lossen. Niettemin, ook zonder ver binding met zoodanige rechtspraak mag met volle gerustheid worden getuigd, dat de thans voorgedragen regeling voor Ne derland kan hebben een gewichtige beiee- kenis, en dat haar in de rij van wettelijke maatregelen van sociale rechtvaardigheid een vo< rname plaats toekomt. Voor dui zenden en nogmaals duizenden Nederlan ders, voor wie een arbeidscontract is een economisch toevluchtsoord, zal een deug delijke wettelijke regeling daarvan kun nen zijn tot grooten zegen". Na deze algemeene beschouwing wen- schen we eenige artikelen nader te behan delen. Wijziging van het agrarisch pro gram der SD. A. P. Door 't Partijbestuur was een Commissie benoemd, die tot taak had te onderzoeken of de program der S. D. A. P. voor zoo ver de agrarische paragrafen betrof, ge wijzigd dienden te worden, en zoo ja, welke wijzigingen er in dienden te worden aange bracht; ze bestond uit de heeren Gorter, Melchers, Tak, Troelstra en Vliegen. Het onderzoek heett geleid tot deze conclusie de vierde alinea van 't beginsel program te wijzigen. Het luidde Nevens deze teekeneu van ondergang der bestaande voortbrengingswijze, voe ren de noodzakelijkheid om de machinerie op groote schaal in exploitatie te bren gen, de snelle samentrekking van alle arbeidsmiddelen in handen van een steeds kleiner wordend getal personen en de vereeniging van dezen tot alle concur rentie doodende maatschappijen (trusts etc.) noodwendig tot de maatschappelijke organisatie der voortbrenging. (Socialis tische maatschappij.) Het onderstreepte zinsdeel werd onjuist geacht en vervangen door: "de snelle samentrekking, althans van >ule mdiistrieëele arbeidsmiddeleniu han- "den van een relatief steeds kleiner '^Wordend getal personen." Vanwaar deze wijziging? Omdat de feilen hebben aangetoond, dat er op 't terrein van den landbouw geen concentratie plaatshad; maar juist integen deel 't kleinbedrijf hoe laugs zoo meer zich allerwege openbaart. Onafhankelijk van 't bedrijf, bleef nog de vraag open, of 't land- of grondbezit zich concentreertde Commissie had echter geen gegevens genoeg om daarover te be slissen. Het was in 10 jaar van 1892 1902 't totaalbedrag der landbouwhypo- theken van f 38,917,000 geslegen tat f 41,617,04; maar deze rijzing was te gering, om daaruit te besluiten tot een onteigening door 't grootkapitaal. Tuin- en l^andlioiiw. VOOR LIEFHEBBERS VAN TUINIEREN wil ik dezen keer eens wat zeggen over eene eenvoudige wijze, waarop men zijne vroeg rijpe aardappelen al heel gauw kan hebben, 'k Doe dat reeds nu, omdat wellicht over een paar weken menigeen niet meer in staat zijn zal, mijne raadgevingen in toepassing te bren gen. Waarom niet? Wel, omdat dan de scheuten van de pootaard- appels reeds zijn weggenomen misschien. Fin dat nu moet, wanneer men zeer vroeg svroegea aardappelen wil hebben niet gebeuren. Nog verleden jaar heett de praktijk mij geleerd, dat het wel twee weken verschilt als men de poters legt met of zonder scheuten. In 't laatste geval komen ze wel veertien dagen achteraan. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. En dus geloof ik, dat 't gezegde al reeds voldoende is, om te doen begrijpen, dat ik den raad geef, om de vroegste soorten met scheut te poten. Wie 't beproeft zal zien, dat ze er heel gauw uit staan maar, de kans, dat ze van nachtvorsten te lijden zullen hebben, is daardoor ook vrij wat grooter. Daarom zou ik weer raden niet alle poters smet scheuten« te zetten. Want 't is wil men zeker gaan beslist noodig de jonge planten in heldere nachten toe te dekken. Met leege bloempotten gaat dat o zoo gemakkelijk. Doch als de lap tuin wat groot is en men alle aard appels zoo vroeg sboven« heeft, kan 't geval zich licht voordoen, dat men bloempotten tekort komt. Dus zette men niet meer poters met scheuten, dan men bloempotten heeft. Met een klein beetje moeite en kosten kan men dan al heel gemakkelijk een aantal struiken krijgen, groot genoeg om een voorraad te leveren, vol doende voor een goede veertien dagen. Tegen den tijd, dat deze eerstelingen dan verbruikt zijn, zullen de «zonder scheuten« uitgezette poters ook wel »vruchten« gegeven hebben. Mij dunkt, 't is de moeite van 't beproeven wel waard. Vooral voor de liefhebbers. Zooals ik in den aanhef te kennen gaf is 't boven staande ook alleen voor hen geschreven. M. Vraaffi»auk. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 639. Pepsine Dat is een der bestanddeelen van het maagsap Het doet de eiwitstoffen zoo danig veranderen, dat die in 't bloed kunnen overgaan. 640. Zijn cineraria's overblijvende planten? 641. Kan men nu al spinazie zaaien 642. Wat bedoelt men met weeuwen 't Moeten geloof ik een soort koolplanten zijn. 643. Welk verschil is er tusschen opgeloste en ruwe peruguano Antwoorden en mededeelingen. 637. Of guano ook humus in den bodem levert Dat zal wel een heel klein beeje we zen. Want guano bevat slechts 40 percent humus-vormende stoffen. Met 500 K.G. guano komen dus maar ongeveer 200 K.G. van die stoffen in den akker. En 200 K. G. op eene oppervlakte van 1 H. A. of 10000 vierkante meter. Waarlijk, dat is niet noemens. Als humusvormer mag mijns inziens guano niet aangeprezen worden. 638. De .verschillende botercontrole stations in ons land beoogen, de vreeselijke knoeierijen met margarine tot een minium terug te brengen. I>e Oorlog. De toestand. Uit een telegram van stadhouder Alexejef blijkt, dat de Japanueezen gisterochtend wederom voor Wladiwcstok zijn verschenen. Meer zegt het bericht niet, en dus moe ten we er naar raden of er weer zóóveel bommen in de stad werden geworpen, dan wel of de Japansche oorlogsschepen een voudig eens de aandacht van de bezetting op de proef kwamen stellen. Intusschen verdiept men zich in gissingen, wat liet vijandelijk smaldeel eigenlijk voor heeft met Wladiwostok. De meening heeft de overhand, dat geen bepaalde aanval op stad en haven in het voornemen ligt, maar enkel wordt gepoogd een landing elders van Japansche troepen te inaskeeren. Zekerheid ontbreekt echter ook hier, gelijk elders. De oorlog is nu al een maand aan den gmg, en afgezien van de krijgsbedrij ven ter zee, is alles nog iu een toestand van voorbereiding, aan weerskanten. Men zegt, dat de Japanneezen op zooveel tegen spoed ook niet bedacht waren geweest. En waar is nu het Russische eskader uit Wladiwostok? In een telegram uit Tokio woidt het vermoeden uitgesproken, dat het Russische smaldeel uit Wladiwostok thans in de buurt van den mond van de Toemen-rivier (de grens-rivier tusschen noord-oostelijk Korea en liet Russische gebied) is, om een troepenbeweging van den Posjet-baai naar het dal van de Toemeu te dekken. Uit vvertouwbare» bron ver neemt men voorfs, dat Russische veikeiiners naar het zuiden toe tot Kengsung (even eens in den noordoostelijken hals van Korea) zijn doorgedrongen, Een vroegere Russische beweging in noordeliik Korea werd als en afleiding beschouwdmaar thans blijkt dat er een groote strijdmacht aan deel neemt. Men houdt het er voor dat de Russen een sterke stelling aan de l'oemen-rivier willen bezetten en versterken. Dus nu weer wèl een bezetten van noordelijk Korea en dies een treilen, op groote schaal, van de beide partijen in dit land. Eerst was gemeld men her innert het zich dat de Russen in Mantsjoerije de gelen zouden afwachten. Enfin, eer de groote slag volgt, zullen we nog wel enkele malen nu eens zus, dan weer zóó over het plan de campagne I100- ren spreken. Een Engelsch correspondent te Stjifoe verneemt dat de Japanneezen niet zullen oprukken voor er 100,Oüü man Pingjang zijn. Er zijn, gaat hij dan voort, vi-le plaatsen tusschen Tsjemoelpo en Tsjinampo die geschikt zijn voor het landen van troepen, daar zij alle door de zeemacht beschermd worden. Japansche agenten zijn op elke plaats druk in de weer. Er zijn enkele kozakken 111 de buurt, en de deug- delijkl eid van hun paarden stelt hen in staat, de Japansche be we,, ingen nauwkeu rig gade te slaan. Een ander berichtgever die van de «Daily Telegraph" te Tokio, meldt dat het daar zeer rustig is na de opwinding, volgende op de eerste overwinningen van den oorlog. De Japanneezen geven niet, evenals de Europeanen, toe aan hun emolies als zij oorlogvoeren. De menschen doen te Tokio hun zaken, a'sof er niets bijzonders gaande was. Er is weinig nieuws uit Korea en Port Arthur. De couranten geven geeu bulletins meer uit. De tegenwoordige toe stand is echter slechts kalmte voor den storm. De toebereidselen voor het begin nen van de krijgsverrichtingen te land worden haastig voortgezet. "Ik verwacht, seint hij dan verder, Jat men binnen enkele dagen van belangrijke gebeurtenissen zal hooien. J)e Japansche regeering wil den veldtocht niet te vroeg beginnen en organiseert hare troepenmacht met bewonderenswaardig omzicht, daarbij rekening houdend met alle gebeurlijk heden. Het openen van de vijandelijkheden te land zal waarschijnlijk voor Rusland een even groote verrassing brengen als op zee liet geval was. Het is onmogelijk om bijzonderheden mede te deelen, maar uit de gebeurtenissen zal de bekwaamheid van de mannen blijken die de zaken der Japanneezen bestieren, en de hoedanig heid van de troepen over welke zij beschik ken Intusschen ziften de persmannen nog altijd in Tokio, waar ze zich geducht ver velen Sommigen hunner zijn, om maar wat te doen te hebben, bezig een boek sa men te stellen, waarvan de opbrengst zal zijn voor bet ondersteuningsfonds van ge wonde Japansche soldaten. Nadere bijzonderheden over het bom bardement van Wladiwostok melden, dat er aan werd deelgenomen door een linie schip, vitr gepantserde en twee niet ge pantserde kruisers. Waaruit volg dat hier niet de hoofdmacht der geien is bezig geweest, maar een betrekkelijk klein smal deel. Immers heeft Japan zes groote linie- of slagschepen. Maar waar zijn dan de andere vijf pantersehepen, of wat hebben zij in den zin f«emen^d ifieu»§ Socialistische lezing. Men eohrij't ons u t Arnhem Donderdagavond trad voor de S. kD. A. P. op de heer Hugen- holtz, om te spreken over „do Chr. Regeeriug". Do rode was dunnetjes. Dr. Kuyper moest hot kunnen. De punoelzagerij do reis naar Tirol; het bezoek aan koning Leopold, ziedaar stof' te over voor een man als Hugenholtz, om er een klinkende speeoh van te fabriceeren. Verder kregen we iets over hot snelvuurgeschut, over do spoorwegstaking en over zijn verblijf in de gevangenis te hooren. Hij vertelde ons, dat hij er ZaterJags het land had, omdat hij dau gort te eten kroeg, miar Donderdags was 't voor hem een feestdag, want dan kon hij zich te goed doen aan de „snert". Hij verkeerde zeker in de meaning, dat, wat hem smaakt, ook zijn publiek bevalt, want zijn heele rede leek wel „snert". De heer Mekking kwam in debat. Ongemeen scherp zette deze den heer Hugenholtz terecht. „Verachtelijk" noemde de heer Mekking het ophitsen der miliciens in de stakingsdagen. „Leugenachtig" de leiders der S. D. P. in dien tijd. Do heer Hugenholtz Inohtc, maar als iemand die kiespijn heeft. In zijn repliek stelde do heer Hugenholtz voorop, dat hij, ofschoon Mekking in navolging van Troelstra hem sanguinisch had genoemd, hij toonen zou Kalm te kunnen zijn. Doch nauwelijks was hij begonnen te spreken, of hij schold den heer Mekking, die naar aanleiding van oen schoeve voorstelling zijner woorden even interrumpeerde, uit voor een hondsohuu vlegel, dien men de zaal uit inoeBt d. Zoo kwam het sauguiuisch temperament weer boven en bleef den beschaafden spreker hij tot 's nachts twaalf uur, als wanneer de vergadering uiteen ging- Ecu doofstomme soldaat. Te Groningen is een doofstomme jongeling uit Winschoten als milioieu ingedeeld. Hij hud vergeten reclames in te dienen en moest voor- loopig als ccn „gaaf" soldaat worden aangemerkt. Nittuuilyk zul hij heel spoedig weer naar huis terugkomen. Een familiedrama. Z itordagavond ongeveer 11 uur wilde de üii-jnrigo gegageorde militair B. Vis aan de Kortekado te Oad-Kralingen zijn vader die te bod lag, to lijf. Hij nam daartoe een mes, aan beide zijden gescherpt, spoedde zioh naai de legerstede zijns vaders en zou ongetwijfeld daar een vadermoord gepleegd hebben, hadden niet zijn moeder, zuster en broeder zioh op hein ge worpen en hem het mos ontrukt waarbij zoo wel de aantalier als do anderen eenige kwet suren opliepen. De vader, in doodsangst, sprong uit het bed en liep luidkeels moord schreeuwende do deur uit Do zoon aan ivien het mes outnorneu wa-, greep een under mes van tafel en rendo otimiddelijk zijn vader na. Onderweg werd hij ovenwel staande gehouden door den 24-jarigon tuinier B. van Hoven, die hem tot kalmte aan maande. Als a' twoaid stak Vis hem met het mes in de linkerzijde waardoor een hevig bloe dende wond ontstond. De inmiddels op het geroep van moord toegesnelde politie arresteerde hier den dader en bracht dozen met het slaoht- ofler naar hot politiebureau aau de Hoflaau. Dr. Van Öenus, direot ootbodeu, gelastte de onmid- delijko overbrenging van den laatsten per bran card naar het Ziekenhuis, aangezien do longen waren geraukr. De toestand van den ongelukkige is nog bij de afzending van dit berioht levens gevaarlijk. Laat in den nacht werd hij door den commissuris Vuyk in het Ziekenhuis ver hoord. De dader, die naar het commissariaat der dorde atdeeling werd overgebracht, onderging eveneens een streng verhoor, waai bij hij zioh zeer onverschillig toonde. Oneeuigheid in de familie sohijut de aanleiding tot hot drama te zijn. Oorlogsbuit. Uit Nagasaki wordt geseind Het stoomschip //Ekatenivosldf" van de vrijwillige vloot, het stoomschip van den Oost-Chineescben spoor weg //Mandchur//. de schoener //Liesnik// en de stoombarkas //Juliade// zijn door liet prijs- gereebt te Sasebo Japan als oorlogs buit verklaard. Een beroep binnen 80 dagen is toegestaan. Steciikolenvoorraad De volgende statistiek toont aan, hoe Ja pan uit een wijze voorzorg rechttijdig een groeten voorraad Engelstdie steenkool heeft opgedaan, welke, gelijk men weet, als brand stof voor de vloot verre te verkiezen is boven de Japansche steenkool. Vat? Car iiiï uit zijn van het begin van het jaar tot 4 Eeür. niet minder dan 130,300 ton steenkool naar Ja pan verscheept, en we! met 24 stoomschepen. Verder werden 4 stoomschepen met 20,600 ton voorshands naar Hongkong, en 3 stoom schepen met 13,300 ton naar een onbekende bestemming afgezonden. Dat maakt le zamen 31 scheepsladingen steenkool van te zamen 164,200 ton. llusland heeft daarentegen in December en begin Januari alleen van Cardiff uit tezamen 14 stoomschepen met ongeveer 70,000 ton Engelsche steenkool geexpedieerd, tb s min der dan de helft Van de Japanseh' inkoo- ,>en. E11 daaroij moet men iu aanmerking nemen, dat Japan in igen land ontzagge lijke steenkoolvoorraden heeft, die het des noods eveneens voor zijn oorlogsschep en kan gebruiken. Een krijslist. Uit Tsj -Eoe wordt geseind, dat de Japan neezen Woensdag 11. de volgende krijgslist aanwendden. Zij zonden eerst twee torpedo- booten naaij l'ort-Arthur, die eenige sehoien losten. Daar nu hoorde men voor Port-Arthur, een kanonuade, aarop de forten oumiddehjk ant woordden. Later bleek, dat de kanounade veroorzaakt was door kruiiontpioifingeu op vlotten. Aan «ie masten waren lantaarns ge bonden, 0111 de Russen te mts eiden. De Japanneezen hadden dit vuur de forten ui'gelokt met het doel den vijand ammunitie te doen ve; spillen. Bijbelstudie. De «Ossorvaiore Romano?/ publiceert te encycliek van den Paus, waarin hei voor nemen wordt bekend gemaakt, de out ik- keling van de studie van den uijoet le it- vordere 0 Er zullen licentiaten en doctoraten der Heilige Schrift ingesteld worden, te vei - leenen door de commissies voor de tj .el- studie. Be zaak Dreyfus. Zaterdag heelt na I uur en 10 min. be raadslaagd te heujen, het Hof uitspraak ge daan en het verzoek om revisie ontvanke lijk verklaard. Tevens werd een aanvullend onderzoek be!a-l, dat door de Kamer van Strafzaken zelve zal worden ingesteld. De 11 Affaiae// komt dus weer in haar vollen om vang aan de unie. Het wanbeheer te Baflo. Eindelijk is verschenen het rapport der Raadscommissie tot onderzoek van het fitiari- cieele anueheer in de gemeente Baflo. On der groote belangstelling is het Zaterdag avond in de openbare Raadsvergadering, waar aan een geheime van twee en half uur vooraf ging, voorgelezen. We1 wijst het aan, dat getd verdwenen is, maar niet waar het is ge bleven. Dit heeft natuurlijk velen teleurge steld. De commissie resumeert in ba-ir verslag aldus: //Dat reeds iu 1866 is geleend, zon der de vereischti goedkeuringdat de Raad bij vier leeningen machtiging verleende zon der tegenspraak dat de leening van 1869 kan zijn gebruikt tot aflossing van door den Raad gedecreteerde schuld dat bij eene lee ning van machtiging door den Raad niet is gebleken. Ds commissie meent datde leenin gen tot een bedrag van f 4300 moeten wor den erkend en overgenomen. B. en W. hebben naar aanleiding van dit rapport een memorie ingediend daaruit blijkt dal het totaal bedrag van f 13,680 niet is verantwoord. Zij stellen de volgende schik king voor //De ontslagen ontvanger, de ge wezen burgemeester en de wethouder van toen en nu, de heer B. Bruins, zullen elk f 2500 aan de gemeente betalen, terwijl de rest door een leening zal worden gedekt.// De 3 heeren hadden zich bereid verklaard de be doelde som te storten. Deze schikking is na ampele bespreking aangenomen en hiermee is de zaak dus van de baan. Beroofd. De koloniaal S. S., te Harderwijk in gar nizoen en Zaterdag met verlof te Rotterdam gekomen, werd gisternacht op tie Oosterkade plotseling door vier hem onbekende perso nen aangerand. Er ontstond eene worsteling, en de soldaat werd op den grond geworpen en beroofd van een portemonnaie met f170. De straatroovers scheurdeu zijn broekzak open om de portemonnaie machtig te wor den. Tijdens de worsteling gat de koloniaal een zijner aanranders een klap, zoodat d^ze tegen den grond sloeg. Deze straatroover ver dween daarop; of hij te water geraakt is, (de aanranding gebeurde aan den waterkant) weet de soldaat niet te zeggen. De drie anderen ontkwamen met den buit. Brutale inbraak. Dinsdagnacht werd te Heerenveen een bru tale inbraak gepleegd bij den stukadoor Paas- man. Door liet opschuiven van een raam wist de dief binnen te dringen in de woonkamer, waar P. sliep. De kasten werden opengebro ken en circa f 800 wordt vermist. Niemand van het groote gezin heeft iets gehoord. Een buurmeisje heeft gisteravond twee personen bij de woning gezien Overigens is er geen spoor van den dader ontdekt. MOZESDK HA AS, Vleeschhouwerij, Marktveld, Soinmelsdijk. Doorloopend eerste kwaliteit Fijn Rookvleesch en Boterhamworst, Nette bediening. Billijke prijzen. Beleefd aanbevolen. Wie zijne huizen, inboedel enz. wil awssirceren, vraagt dan eerst bij den Agent van de 's Hertogenbossche Maatschappij. .1. L. 4KMSTRONG. SO MM ELS DIJK. LIJKE Q r fijne qualiteit. In vaatjes van 10 en 20 halve kilos. Franco zen ding. Steeds verkrijgbaar Boterhandel Middel harnis. j Wachtplaats der Stoombooten. H. SCBREUDER, voorhpen Hamaicers-Fenenga. De voordeedgs'e Af (Mlgsols voïM* kun^fneidrn onder Controle, Onovertrefbare ,1 tmgtjVN- en Rtio- «le llangrl/ttad van eigen teelt, en voorts alle andore zijn te bekomt*' bij Zaadhandel en Teelderij. NIEUWE TONGE. if. Vele g'tulacnlssen van goede uitkomsten ten dienste. MIDDELHARNIS. Het. beste adres voor alle soorten zoowel velschillende soorten Heeren-en Dames-Chioomleeren SCHOENEN en LAARZEN als ZEE- EN WATER LAARZEN De IIOËSTTABLETTEN van Apotheker BOOM, gemaakt van Emserzout zijn het ueste Huisgeneesmiddel tegen Hoesten, Heeschheid en Verkoudheid. Slijmlos- makend. Prijs per doos 35. Overal ver krijgbaar in de ürogistwinkelsTe Som- melsdtjk bij DJJKEMA DOORNBOS, te Middelharnis bij A. TEEPE, le Dirksland bij L. W. ZAAIJER.

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 2