Tpin- esa litmcitwuw. De Oorlog. lleiiws. missen zijn van de levensbeschouwingen, die ten grondslag genomen worden voor 't onderwijs, en dat dus de heer A. eenig vak op dezelfde wijze zal behandelen en beoefenen als de heer B., maar dat't hier geldt de vraag, in welke richting de lijn van t wetenschappelijk resultaat zal worden doorgetrokken op 7 gebied, waarin de beginselen van levens- en wereldbe schouwingen wortelen. De heer v. Ids. was van oordeel, dat waar die lijn niet wordt doorgetrokken, geen hooger onder wijs in den waren zin des woords wordt gegeven. Prol v. d. V. had gezegd, dat de Univ. niet is een conservatoruim, (om te bewaren), maar een laboriatoria (om te werken) en een vbservatoria (om op te merken) doch, zegt de heer v. Ids., elke Universiteit moet er een eer instellen, wel degelijk een conservatorium te zijneen bewaarplaats van de beschavingsschatten van 't volk, om die als een heilige traditie over te dragen op de jongelingschap onder die schatten is de schoonste parel 't geloof. Scherp kantte zich de heer Roessing tegen 't ontwerp. De waarborgen voor goed wetenschappelijk onderwijs aan de Vrije Univ. enz. waren te gering. Het toezicht op 't theologisch onderwijs is onmogelijk. En waar de noodige waar borgen ontbreken, zal hij 't ontwerp niet steunen. Ook Dr. de Visser kon 't ontwerp niet aannemen, zooals 't daar lag. Vrij making van onderwijs lag niet in de bedoe ling bij den stembusstrijd en hij betwijfelde of een strijd daarover wel dat succes zou hebben gehad als nu. Hij heeft bezwaar tegen de bewering van den Minister, dat alleen de richting der Rede uiting vindt aan de Openbare Universiteiten en geeft aan de Openbare Universiteiten volle be staansrecht. D ze richting kan controleeren de andere, die meer uit de Openbaring leeft. Hij ontkent, dat de regeeringsmeer- derheid van de Universiteiten partijwerk tuigen beeft gemaakt, en hij gelooft, dat 't Christelijk beginsel op de Staatsuniver siteiten hce langs zoo meer overwinnen zal. Waar alleen de faculteit der rechts geleerdheid, godgeleerdheid en der litte- rarische vakken wordt behandeld aan de Vrije Univ., zullen de genees- en natunr- kuüdige vakken aan de openbare hooge- scholen nog veel meer 't karakter krijgen van ongeloovig te zijn en de ouders hui veren om hun kinderen in die vakken te doen studeeren. 't Wetsontwerp brengt nog veel meer staatsinmenging in 't hooger onderwijs, in plaats-van 't vrijer te maken, en hoezeer hij ook de christelijke grond slagen van 't leven wil stutten, hij heeft vooralsnog bezwaar zijn stem te geven. De heer Troelstra verlangt naar de vrijmaking van 't lager onderwijs, om te komen tot algemeen kosteloos volksonderwijs, en dat is een voornamere kwestie dan 't wets ontwerp. Over 't hooger onderwijs is men 't niet eens eensdeels wil men oprichting van bijzondere leerstoelen aan openbare universiteiten, en anderzijds ondersteuning der bijz. universiteiten de minister wil 't laatste, omdat hij scholen wil, waar de wetenschap uit één beginsel leeft, terwijl bij 't eerste stelsel op den voorgrond staat verschillende beginselen zich te doen uitspreken in een en dezelfde faculteitde minister gunt dus aan anderen iets, wat hij zelf eigenlijk moest bestrijden. Waarom Als lokmiddel Doch hoe dat zij, ook de Social, heb ben belang bij'het hooger onderwijs. De geschiedenis leert, dat kompas, telescoo- pen, drukpers voor de handelsbelangen der bourgeois van uitnemend gewicht waren dat stoomwezen en electriciteit voor de ar beiders factoren zijn om zich op te werken maar 't hooger onderwijs helpt de weten schap vooruit, die ook voor de proletariërs diensten kan afwerpen. Ook zij, socialisten moeten klagen over achteruitzetting bij de toeschikking van katheders, zij zijn voor afzonderlijke leerstoelen, maar niet voor dat opsluiten van jonge mannen binnen een be paald leerstelsel, zij zijn tegen den effec- tus, voor de Staatsexamens, de Vrije Uni versiteit isoleerinrichting. De heer Schokking was 't met Dr. de Visser niet eens, dat de wetenschap naar juistheid zoekt, maar naar waarheid. En daarom omdat die alleen in Gods Woord te vinden is, moet ook de stelling van Dr. de Visser verkeerd zijn, dat de rationa listische wetenschap controleeren moet de kennis, die uit Gods openbaring wordt ge put Toch is dit ontwerp hem niet in alle opzichten sympathiek, door de vrijheid zul len aan de openb. univ. worden onttrok ken de geloovige hoogleeraar met 't ge volg, dat 't openbare rationalisme daar nog onbeperkter zal worden. Hij is voor ver leening van een effectus civilus. Dr. Bos is tegen staatsexamens, die leiden tot af richting en geven bij de samenstelling al lerlei moeilijkheden, en 't peil van onder wijs verlaagd er door. Tegen de effectus heeft hij bezwaar aan een hoogeschool, die een faculteit voor de wis-en natuurkundige wetenschappen mist. Daarna kwam de heer Heemskerk aan 't woord. Wat is een hoogeschool Niet enkel een inrichting van opleiding, maar hoofdzaak is een instelling tot ontwikkeling der wetenschap, daarom moet ze tegen over de Overheid geheel vrij zijn, en deze mag geen monopolie op dat vrije terrein dulden. Dat motiveert 't jus promovendi, en de effectus, mits de waarborgen gege- \en zijn, dat de instelling een universiteit is. De heer Troelstra ziet in de Vrije Univ. gevaar voor 't Socialisme, dat is een eere voor de Univ. Wil men coteriègeest ver mijden, dan beperke men de Univ. niet. Wat dr. de Visser gezegd heeft, is't om gekeerde van wat altijd is beweerd de Rede moet de openbaring niet controlee ren, maar de Openbaring de Rede. VOOR DEN LANDMAN. V. Schreef ik den vorigen keer over de gun stige uitkomsten van proefnemingen met chilisalpeter op graangewassen, dezen keer wil ik enkele cijfers meedeelen betreffende proeven up voederbieten, 'tls al een heel kleine moeite er eenige bij elkaar te krijgen. Want ze zijn zoo maar voor 't grijpen, de cijfers. Overal in 't land toch worden tegen woordig bemestingsproeven genomen. En niet het minst met chilisalpeter. Hier voor mij ligt een boekje, waarin een groot aantal zulke bemestingsuitkomsten bij elkaar verzameld zijn. En daar staan naast elkaar de getal c-n die betrekking hebben op 19 proefvelden met voederbieten. Een deel van elk veld bleet zonder chili en een ander deel kreeg eene hoeveelheid, gelijkstaande met 300 KG. per H.A. Op slechts twee van de negentien veld jes was de oogst vermeerdering gering. Doch al de andere brachten heel wat meer op ten gevolge van de salpeterbemesting. Wanneer niet gerekend worden, de bladeren en bieten koppen, die toch stellig ook heel wat waard zijn, dan krijgen we meeropbrengsten van 20 22. 28, 30,53, 60, 68, 72, 7-1, 81 ja zelfs één van 152, 40 g. per H.A. Op het proefveld, dat in zoo ongemeen sterke mate de gunstige werking van chili salpeter liet zien was de oogst door 300 KG. chilisalpeter meer dan verdubbeld. Naast 16400 KG. bieten zonder chili oogste men 39600 KG. van 't perceel 't welk 300 KG. chilisalpeter ontving. Ook had men,daar 't was bij den heer Amelunxen te Sas van Gent nog een perceel, dat 6oo KG. chili salpeter per HA. ontving. En dat bracht niet minder dan 51.200 KG. bieten voort. De gelds waarde van deze oogstvermeerdering bedroeg niet minder dan 243,60 gld. Rekende men nu de 600 KG. chili op 72 gld. dan schoot er toch nog een mooi sommetje zuiver'e winst over. Nog derlien andere proefnemingen zijn mij bekend waar tot 600 KG. chili per HA. werd uitgestrooid. Van niet minder dan tien biervan had de meeropbrengst een hoogere waarde dan 72 gld. Ga zelf maar eens na. Hier hebt ge ze alle tien: fSo,5o f84,00 f86,10 f91,00 f 114,10 f 121,60 f 133 70 f 141,40 f 147,00 en f 164,50. Ik geloof, dat uit dit een en ander wel voldoende blijkt, hoe gunstig chilisalpeter ook kan wer ken op eene oogstvermeerdering bij voeder bieten. M. flerkitigcii. De Landbouwvereen. »de Eendracht^ alhier hield j.l. Zaterdag hare jaarvergadering, waar o. m. met groote meerderheid van stemmen besloten werd voor 60 aahdeelen te teekenen in de on derlinge Zeeuwsche Superphosphaatfabriek. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoordeu of metledeeliageii zpn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 634. Is carnaliet ook niet een soort kali- mest 635. Bestaat er een voorbehredmiddei tegen »snot« bij kippen 636. Hoe maakt men kalkwater voor kippen Antwoorden en mededeelingen. 631. »Verkalven« besmettelijk Niet alt ijd. Maar soms wel, volgens deskundigen. Raud- pleeg den veearts als 't wat vaak voorkomt in uwen stal. 632. Vetgehalte in voeder invloed op dat van melk 't Van sommige voedersoorten be paald wel. Prof. dr. Wagner schreef daar nog onlangs over in een der Duitsche vakbladen. Hij roemde daarin vooral de vetrijke kokos- en palmpitkoeken. 633. Guano kuilen of strooien Ik houd meer van strooien. De wortels vinden 't dan meer verspreid. Bij 't kuilen is de plaats waar ze 't aantreffen vrij beperkt. Be toestand. Van Russischeu kant wordt onbewim peld toegegeven,tot zelfs in eene olilci- eele verklaring dat men niet klaar was voor den oorlog. De ambtelijke kennis geving van de Russische regeering dezer dagen, welke erkent dat Rusland in Onst- Azië nog bij lange niet gereed voor den krijg is, en dat geruimen tijd zal verstrij ken, vóór Rusland met een zijner waar dige macht tegen Japan zal kunnen op treden, is zeker een van de merkwaardigs!e geschiedkundige documenten. Ze kan an dere Staten ter waarschuwing strekken, hoe ze, den vrede willend, juist krachtige maatregelen voor den oorlog moeten ne men. Tin dat te meer, als ze in een machts strijd of belangenworsteling met een ster ken tegenstander zijn gewikkeld. Engeland was ook niet klaar voor den Zuid-Afrikaanschen oorlog, maar Cham berlain speelde een spel van bluf en dacht nooit, dat de Boeten heldhaftig genoeg zouden wezen om naar het geweer te grij pen. Heeft de regeering in Petersburg'dat ook vtn Japan gedacht. We gelooven het niet. Maar ietwat zorgeloos en langzaam, "zal ze gemeend hebben dat de beslissing nog wel zoolang toeven zou, tot Rusland genoegzame macht in het Verre Oosten bijeengetrokken had. Wat hiervan echter ook zij, het feit is niet te loochenen, en wordt dan ook erkend, dat Rusland on- I voorbereid was, althans niet volledig uit- geiust. Het herinnert aan de voorgeschie denis van den laatsten Russisch-Turkschen oorlog, toeu dezelfde nalatigheden werden geconstateerd. Uit zekeren brief, d'oor don commandant van een door de Japanneezen vernield Rus sisch oorlogsschip kort voor den oorlog geschreven blijkt, dut hot niet gereed zijn ook hetrekking heeft op het materieel van de vloot. Tk heb geen pantserplaten, schreef de commandantwij hebben wel wapens om aan te vallen, mrar niet om te ver dedigen. Het eenige waa"op men kan re kenen, is op den goeden geest der man schappen. Nu, dit laatste is zeker veel in een oorlogstoestand, maar het is vol strekt niet alles; de. hoofdzaak is en blijft liet materieel en de getalsterkte, en op zee gebied haperde er veel, zoo aan 'teen a's 't ander. Ook de spl fsing van de vloot in twee eskaders, elk op zich zelf niet opgewassen tegen de Japansche vloot, blijkt, hoe langer lme meer een onverantwoorde lijke fout te wezen. Maar langzaam aan heeft de "kolos met leunen voeten" zich dan nu in beweging gezet en de Russen-vrienden hopen en verwachten nu, dat zijn voortgang on- weerstandelijk blijken zal. 'intusscben heeft ook de Russische regeering in haar offici- eele verklaring gezegd, dat de tijd van beslissende slagen nog lang op zich kan laten wachten en ook de Russische ge zant te Madrid moet als zijn mcening te kennen gegeven hebben, dat- het nog een paar weken duren zal, voordat de vij andelijkheden te land beginnen. "Volgens een militair deskundige, die in een Duitsch blad sch rijft zon het nog best een maand langer kunnen duren De afstand van Sëoel tot de Jaloe zoo redeneert hij bedraagt ongeveer 850 K.M., en om dien afstand af ie leggen, zal het Japansche leger een maand noodig hebben eer meer dan minder. In dezen tijd zijn belangrijke gevechten tegen de Russen niet waarschijn lijk, indien deze hunnerzijds geen aanval lende beweging uitvoeren. Doch de mogelijkheid bestaat ook, dat de Japanneezen, profiteeiende van de voors hands grooter getalsterkte hunner troepen, besloten hebben, zoo spoedig mogelijk hun hoofdmacht aan wal te zetten op de kust tussehen Port-Arllmr en den Jaloe- mond. Deze koene onderneming zon veel eeuler tot beslissende gevechten voeren, doch onderstelt dat de Japanneezen hun overwicht ter zee kunnen behouden. Ken ners van den toestand willen dat echter niet meer betwijfelen Hi t '/eers e treff n« te land, in dezen oorlog, op de Koreaansch-Mantsjoersche grens, te Wifsjoe of bij die stad, is nog niet eens een voorpostengevecht geweest ee;i sectie kozakken heeft daar eenvoudig acht Japanneezen gevangen genomen een majoor, vijf Japansche soldaten en twee burgerlijke personen. Van een gevecht wordt niets gemeld. Als liet inderdaad een majoor was, dan nu et men aannemen dat deze officier op verkenning nit was. De Jappaneczen hadden kaarien en documenten bij zich. J! t Russisch Helegraafagentschap ver klaart, dat "liet bericht over een Japan- schen torpedoaanval op 14 Eebruari ver zonnen is, enkel met het doel den moed fider Japansche marine (e verlevendigen. Waar is alleen dat een sneeuwstorm heeft gewoed. Alle vroegere aanvallen der Ja panneezen tegen Port-Arthur zijn niet ver liezen teruggeslagen. Bijzonder geloofwaardig schijnt ons dit bericht niet. Als we kiezen moesten, dan zouden we nog eer geloof schenken aan een andi-r bericht d?t de Japansche vlort tot op 14'Eebruari geen enkel schip ver loren beeft. Overigens zegt een telegram uit Port- Arthur dat men daar opnieuw schoten op zee heeft hooren knaUen, waarschijnlijk afkomstig van de Japanneezen bij een po ging om met de torpedo-boo'en de haven te naderen. Bijna eiken nacht worden er echter schoten gehoord maar er is niets van beteekenis voorgevallen 111 den laatst- gameiden slag. E11 de man van R< uter verklaart, dat volgens het zeggen der Russen, Port-Arthur in staat is 0111 wel twee jaar den vijand weerstand te bieden. Twee troepenafdeelingen rukken nu even wijdig met elkaar naar de Jah e op. Ge neraal Pflug zorgt onder den opmarsoh der troepen tevens voor de beveiliging van de spoorwegen en van de noordelijke kilst aan de golf van Liao-tong. En dan kom! het De Russen erkennen dat zij niet gereed waren, maar verklaren ook dat thans met den meesten spoed versterkingen worden aangevoerd. Zie verder Telegrammen. V oorzorgs m aatregelen, De ernst van den politieleen toestand blijkt wel hieruit, dat verschillende mogend heden, met name de kleinere Staten, voor zorgsmaatregelen nemen om 't zij bun neutraliteit, 't zij hun zelfstandigheid, ia cas van botsing hier, te kunnen handha ven. Zweden volgt het voorbeeld van Dene marken en wapent zich ook. Dinsdag vergaderde de ministerraad te Stockholm en besloot de vestingwerken op Gotland te versterken en de kuslartillerie te mobili- seeren. Ook zal worden voorgesteld de vloot uil Karlskrona naar Stockholm te brengen, en troepen samen te trekken in het Noorden Van de groote mogendheden kan men misschien zeggen dat ze al klaar zijn. We gelooven het van Duitschland, en willen het ook nog wel aannemen van de Eti- gelsche vloot, al was het een trotsch pochen van de admiraliteit onlangs, dat ze zich nooit op ernstige gebeurtenissen heeft voor te bereiden, omdat de Bvitsche marine immer klaar is voor elke actie. Maar de kleinere Staten voltooien nu hun uitrusting tot eigen bescherming. Zoo doet ook in bijzondere mate Spanje, in het zuiden van Europa. Men neme maar eens kennis van de volgende telegrammen St. Sebastiaan, 20 Febr. Volgens bevel van den minister van oorlog staan twee regimenten infanterie van het garnizoen van St. Sebastiaan gereed om naar de Balearen te vertrekken. Nog twee regi menten verlaten Pampeluna met dezelfde bestemming. Te Barcelona zullen de troe pen zich inschepen. Een rondschrijven an den minister aan de bevelhebbers der legercorpsen geeft last, alle soldaten met verlof terug te roepen, en bepaalt dat de manschappen, die 1 Maart vrij zouden moe'en komen, onder de wapenen zullen blijven. De maatregelen wekken uitvoering. Santander, 21 Febr. De »Alphonse III x kreeg oider, het vertrek naar Havana uit te stellen 0111 de troepen naar de Canarische eilanden over te brengen. Palma, 21 Febr. De reserves worden hier gemobiliseerd. Eerrol, 21 Febr. Een diverse torpedo- booten kreeg de opdracht, zes reeksen torpedomijden aan le leggen ter bescher ming van de haven. Parijs, 21 Febr. Uit Madrid wordt aan de Temps gemeld, dat de regeering voor nemens is iti de Cortes de geruchten tegen te spreken omtrent de sluiting van een verbond met oen vreemde mogendheid, met het oog op een paniek op de Spaan- sche markt. Niets rechtvaardigt de vrees voor verkwikkelingen of voor een aanslag op Spanjc's onzijdigheid. Madrid, 21 Febr. De Epoca, sprekende over de verontrustende beursgeruchten, verklaart beslist, dat geen enkel verbond dcor de Spaansche regeering is gesloten. Men zal vragen, wat Spanje dan toch beweegt tot een dusdanige actie. Dreigt er eenig gevaar, en van wat kant dan De minister van oorlog heeft aan eenige weet gierige journalisten hieromtrent inlichtingen vei strekt. Spanje gaat maatregelen van verweer nemen tegen mogelijke inbreuken op zijn onzijdigheid. De krijg van Rusland en Japan gaat ons vvel niet aan, zeide de Minister, maar wij moeten overal op voor bereid zijn Nu wordt beweerd, dat het de Frausche regeering is, die Spanje heeft geadviseerd om zekere punten te versterken, en dat alleen uit geduchtheid voor een politiek conflict met Engeland naar aanleiding dan natuurlijk van den oorlog in het Verre Oosten. Het heet dat John Buil ingeval van ooi log enkele deelen van het Spaansche gebied zou willen bezetten, en dat is dan de reden waarom Spanje troepen zendt naar de Canarische eilanden. Ceuta en den omtrek der S.raat van Gibraltar. Er zijn in deze dagen van gespannen verhouding natuurlijk persmannen genoeg, die allerlei sensationeele nieuwtjes de we reld insturen, waaruit men als 'ze ge loof verdienden zou moeten opmaken, dat een wereldkrijg voor de deur staat. Van een Russisch ambtenaar op weg naar Petersburg heeft b.v. de Figaro uit Eit koenen, aan de grens het volgende vernomen: Maandag 1.1 verzocht een aide de camp van keizer Wilhelm gehoor bij den Tsaar Hij beveelt een regiment, dat den naam van Alexander 111 draagt en waarvan keizer Nicolaas de opperbevelhebber in naam is. Plij kwam naar '1 heette, een helm aanbieden en een adres van het re giment. »In waarheid bracht hij een brief van keizer Wilhelm persoonlijk betreffende den oorlog, en naar men veronderstelt, be treffende de houding van lingeland« De vriend van het Boulevard blad, die dit overseint, voegt erbij, dat in officieeie kringen sinds de oorlog uitbrak vast ver trouwen gesteld wordt in den steun van Duitschland, 't welk Ru land zonder voor behoud zou willen helpen. Er loopen zelfs geruchten van een verandering in het Eu- ropeesch ev. nwicht, in den vorm van een aaneensluiting van Rusland, Duitschland en Frankrijk, als in 1895, om destijds Japan terug te drijven. »De vijandschap jegens Engeland groeit dagelijks. Terecht of ten onrechte wordt Albion beschouwd als rechtstreeks vijandig aan Rusland 't volk is hevig opgewonden tegen de Engelschen en in militare krin gen wordt al openlijk gesproken van een oorlog met Engeland Admiraal Rojestwenski, chef van den marinestaf, moet in een particulier onder houd gezegd hebben, dat het onmogelijk was, alle officieren die naar Port Arthur wilden gaan, daarheen te zenden, omdat hun diensten weieens in de Oostzee noodig konden zijn. We laten al die verhalen en beweringen voor wat ze zijn, en deelen ze alleen mede ter kenschetsing van de stemming en de gevoelens in Ruslaud en elders. Het is een feit lat de toestand der wereld zorgwekkend heeten kan In 't Oos ten van Europa gist en woelt het sedert lang. De inval in Tibet heeft de Russische regeering reeds tot een protest genoopt, en wat er uit den oorlog in Oost-Azië voortkomen kan, is niet te zeggen. Er is zooveel niet toe noodig om Engeland er bij te trekkenal heeft het ongetwijfeld veel liever, dat Japan alleen de kastanjes uit het vuur haalt. Intusschen hebben te Londen verschil lende kooplieden reeds een grooten voor raad Japansche vlaggetjes ingeslagen, waarmede zij bij de eerste de beste groote overwinning' hunner bondgenooten goede zaken hopen te doen, blijkbaar verwach tende, dat die door juist zulk een dolle uitbarsting van opgewondenheid gevolgd zal worden als na 't ontzet van Mafe- king te Londen aanschouwd werd. »Men« zegt dit tenslotte dat Koning Kduard zeer verstoord is over den aanval van Japan en sinds al verscheiden malen den Russische ambassadeur, maar niet den japanschen, bij zich genoodigd heeft 't Moge waar zijn, maar des Konings opiniën geven in het staatsbeleid niet den doorslag meer. Hij moet vaak tegen zijnen wil en zin volgen, of lijdelijk aanzien wat hem tegen de borst stuit. Vreesdij ke brand te Parijs. Za terdagmiddag te één uur heeft le Parijs in een fabriek van kammen van celluloid gele gen op den hoek van den Boulevard de Sé- basto ol en de rue Etienne-Marcel, in 'l hart van de stad dus, nabij de groote markthallen, een vreeselijkc brand gewoed. De bedienden en werklieden keerden juist na het middagschaften naar hun werk terug, toon plotseling een ontzettende ontploffing- werd gehoord. Zóó hevig was de slag, dat voorbijgangers tegen den grond werden ge worpen en een groot aantal ruiten in stukken vlogen. liet bleek dat op de vierde verdieping van de kammenfabriek van den heer Blêriot de ontploffing had plaats gehad. Dadelijk ont stond een brand, die door hel uiterst brand bare materiaal ruim voedsel vond en onmid dellijk alle pogingen tot, spoedige 'olussching verijdelde. De vlammen sloegen in een oogwenk uit vijftien vensters tegelijk en bereikten de vijfde verdieping waar een magazijn van kanten en neteldoek was gevestigd. Ook hier dus vonden zij ruim voedsel en stegen snel tot de zesde verdieping, waar de kamers der bedienden gelegen waren. Di brandweer rukte spoedig aan, maar vóór nog de eerste wagen op liet terrein van de ramp verscheen zagen de duizenden toeschou wers met ontzetting, dat tal van werklieden van de kammenfabriek, die op de werkplaats gezeten hadden, zich voor de ramen ver toonden en om hulp kreten. De brandweerlieden plaatsten spoedig de reddingsladders doch onderwiji hadden drie jonge meisjes, krankzinnig van angst, zich reeds uit do vensters gestort. Twee bleven op straat met verpletterde ledematen liggen. De derde viel op een vvagenzeil waardoor haaf val gebroken en zij niet zwaar gewond werd. Odderwijl nam de brand in hevigheid toe. Vreeselijk waren (1e kreten, die uit het bran dende gebouw weerklonkfn. Van een venster werd van binnen uit een ruit gebroken en dadelijk daarna zag men er een hand uitsteken, zwaaiend met een zak doek. Een tweede ruit werd gebroken een tweede zakdoek zwaait in de lucht, omgeven door de gouden lijst van de vlammende kozij nen. Na een kort poosje verdwijnen de beide handen. //Ze zijn doodwordt beneden droevig gezegd. Maar op hetzelfde oogenblik verschijnen op bet dak een soldaat van de koloniale fuseliers en een brandweerman. Niemand weet boe ze zoo snel boven zijn gekomen. De stilduat gaat plat, op het dak liggen, houdt zijn armen naar omlaag en daarlangs glijdt de pompier naar enetlen, bereikt het kozijn, verbrijzelt <le ruiten en springt in de kamer. Beneden weerklinkt een luid //bravo!// De brandweerlieden zijn onderwijl meteen ladder genaderd, doch deze is te kort. Een elec'ricien snelt de ladder op met een ko t a laddertje 111 t haken gewapend en rijkt dit aan den brandweerman op (le ladder over. Deze kan nu het ladder Je aan het kozijn vast h.. ken. Het is tijd. De bran-!weerman, die 'teerst binnen is gekomen, verschijnt me een vrouw die bewusteloos in zijn armen ligt, voor het ven sier eri laaf Imar langs 't haak-laddertje glijden. Ze wordt opgevangen door een brandweerman op de andere ladder en deze brengt haar snel naar beneden. De jonge vrouw is bewusteloos door den rook maar niet gewond en herstelt spoedig. De koloniale fuselier is onderwijl ook, met verwonderlijke handigheid, binnenin 't. gebouw gekomen en verschijnt aan het venster met een bewusteloozen man in zijn armen. Met den geredde daalt hij naar beneden, waar hij en de brandweerman door het publiek met een tormachtig //Leve de brand eer!// Leve de fuselier1/ begroet wordt. Het voorbeeld door de twee mannen ge geven werkt aanstekelijk. Tientallen mannen wagen hun eigen leven om de personen in 't brandende gebouw te redden. Bij het zien van zooveel daden vati moed en toewijding zijn er onder de toeschouwers velen die schreien. De brandweer werpt nu stroomen water in 't gebouw. De irandweeriieden plaatsen zich op de daken der aangrenzende gebouwen en te half drie is men het woedende vuur meester. Een eerste onderzoek in 't gebouw levert een vreeselijken aanblik. Men vindt eerst het verkoolde fijk van een vrouw. Daarna op de vijfde verdieping twee lijken van vrouwen, één van een man en één van een kind. Na een kwartier heelt men reeds zeven dooden gevond 11, op de zolderkamertjes nog eenige dooden. Elf mensehen beuben bij deze ramp het leveri verloren en drie zijn zwaar gekwetst. De oorzaak van den brand is nog niet juist bekend. Men denkt, dal. de motor, door samen geperste lucht gedreven, gesprongen is en het vuur heeft medegedeeld aan het uiterst brand bare celluloid.

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 2