voor tie SSnldhollanilselie en Zeeuwsehe Eilanden. w, .NE I Vrijdag 19 Februari 1904. 2 Achttiende Jaarg. No. 957. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGN O VINCES Iharnis. Tweede IISad. email Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ilsdijk. rhamworst, e prijzen. D f 0.60 0.64) 0.7-2 0.80 0.99 -/ 0 72 0.99 1.35 0.72 h 1.08 1,08 rwTTTÏÏ 1 08 ITW. 1.80 X 0.90 Y 0,99 0.90 ft 1.44 ff 1.17 2.25 itaut. llÉilSIÉll ;;oedkoop. ikciyk n Sigaren jk 100 f 1.90 100 1.90 100 „1.50 ons Sedert ige rheuma- elen zonder al werd ik t CM Ëilers, nige flacons eel genezen, eder aanbe- D. Samsom. 13. middel tegen jpijnen, enz., als smeersel [ij de flirma's Sommelsdijk, Vlaai-dingen, 34 te Rotter- nieuwland 22, alle soorten arzen, Heeren- en )ENEN en WATER- Rlieu-. adhedeii j |n 50 ets. tjUloth., Sanders. -r 6É»übï-ÏËX- DIJKEMA Ujk; bij A. A. O. P. bij A. L. i e Is d ïj k" ut van tegen 3°/0 terugbeta- r, Dinsdag, 912, be- -7 uur, ten Boekhouder 'z. ielharnis. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. UITGEVER: T. BOEKHOVEN. MOi M mi, MJ Si. Advertenties XO cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. öienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij besla"t Advert ution worden ingewacht tot Donderaagmorgen 10 uur. Alle sftifefceM voor de Btedactle itlvfrienlifi» e-m ver«iere %«i«ninistfratie fraoeo fee Se watlen aan dea Uitgever. Uil «ie Pers. GEWICHTIGE DAGEN. In de tweede helft van Januari wezen wij op den hoogen ernst der aanstaan de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Wij onderstellen daarbij de moge lijkheid, dat de thans nog liberale Eerste Kamer het hoofd »dwars« zou zetten, zoodat er wellicht een oplos sing kon worden gevonden door de Eerste Kamer te ontbinden, en op nieuw hare leden door de Staten der Provincie te doen verkiezen. WTij hebben toen niets te veel gezegd. Het gewicht van deze dingen wordt nu ten volle beseft en ingezien, ook in liberale kringen. En dat de belangrijke dagen reeds nu zijn aangebroken, zegt bijv. ook de Haagsche kroniekschrijver van de Nieuwe Groningscke Courant. Zie maar wat hij schrijft Mocht wat toch allerminst ondenk baar is, de wet op het Hooger Onderwijs na heftigen tegenstand door de Tweede Kamer worden aangenomen met alle stemmen van de linkerzijde tegen, dan zou 't zeer wel mogelijk zijn, dat rle Eerste Kamer die voordracht verwierp en dit zou een geheele stagnatie geven in den verderen loop van de zaken op parlementair terrein, hetzij het tol een crisis of tot een ontbinding van de Eerste Kamer kwam. Zoo is het, we zijn het daar heel gemoedelijk mee eens. De groote strijd tegen de voorstellen van ons Christelijk ministerie gaat nu beginnen. Wij zullen dien met belangstelling volgen. De jarenlange worsteling tegen de overmacht der vrijzinnige richtingen heeft, nu het God behaagde die over- heersching te breken, bij onze antire volutionairen een sympathie meeleven met de publieke zaak in liet aanzijn geroepen, dat niet zoo spoedig is te dooven. En na den strijd zijn we nu begeerig naar den kroon. {De Botterd.) Piaatseiyb nieuws, Somiiselsdijk.* Door de jachtopzie ners C. van Rossum en B. de Koek koek is proces verbaal opgemaakt tegen J. S. en L. T. alhier, wegens jaebtovertreding. De verlofganger B. Beket lichting 1900 behoorende tot het 2e Regiment Veld-art. is tegen 7 Maart a.s. in werkelijken dienst opgeroepen. - Na aftrek van alle onkosten is ten behoeve van 't Oranje Naussauoord voor Huldeblijk aan II. M. Koningin- Moeder door de Commissie alhier ont vangen het bedrag van f 112,28. De levering der benoodigde onder- boudsgrint voor de Polders Oudeland en Everdina onder deze Gemeente is gegund aan den heer J. L. Lips te Nijmegen, terwijl het rijden naar de bestemde plaatsen is gegund aan den vrachtrijder J. A. van den Broek alhier. Vereeniging tot bescherming van den Natianalen Arbeid." Laatstleden Vrijdagavond trad in het Hotel Spee te Sommelsdijk als spreker op voor leden en belangstellenden der afdeeling Middelharnis-Sommelsdijk der Vereeniging tot Bescherming van den Nationalen Ar- beid« de heer M. Gideon van Middelharnis met het onderwerp »De noodzakelijkheid van Graanrechten«. In een keurige rede, welke door de vele aanwezigen met onverdeelde aandacht werd aangehoord, schetste spreker den strijd tusschen Vrijhandel en Protectie in verband met den strijd en het verval van het zilver tegenover het goud. De oorzaken der vari eerende prijzen van de tarwe over verschil lende jaren werd nagegaan en de onhoud bare concurrentie geschetst van Nederland tegen de importeerende landen waar de werklooneu voor het produceeren van graan benoodigd, zoo aanmerkelijk'minder zijn dan hier te lande, terwijl ook de goedkoope vervoerkosten het hunne er toe bijbrengen ons land te overstelpen met vreemd graan. Dat zulks bij voorkeur naar Nederland geschiedt, zegt spreker, vindt zijn oorzaak daarin, dat alle rijken in Europa hunnen landbouw beschermen door invoerrechten te heften op vreemd graan doch door het overheerschende doctrinaire en dwaze vrij handelstelsel in Nederland diens deuren vrij en frank daarvoor worden opengezet. Spre ker wees er met nadruk op, dat door het vrijhandelsstelsel millioenen guldens aan arbeidsloon den werkman worden onttrokken waar nog zoovele honderden Hectaren woeste gronden op ontginning liggen te wachten en productief zouden kunnen worden ge maakt, indien de graanbouw loonender werd en waardoor dan ook als vanzelf het gevaar zou worden afgewend, dat bij een eventu- eelen oorlog Nederland zich spoedig zou moeten overgevenniet door gebrek aan verdedigingsmiddelen doch gedreven door den honger. Spreker verklaarde, dat de leuze »duur biood« door de vrijhandelaars steeds uitgekreten een valsche leuze is. Het is slechts voor een klein gedeelte, dat de tarwe invloed maakt op den prijs van het brood zegt spreker, doch veel meer die van het meel en dan dit nog in verband met de prijs van de mais. We weten toch, dat het ingevoerde Buitenlandsche meel veelal van minsoorti ge kwaliteit tarwe is, steeds is of wordt vermengd met maismeel en dat zulks, ge voegd bij de uitvoerpremien aan dat zoo - genaamd tarwemeel gegeven, de concur rentie voor den Nederlandschen boer niet alleen onmogelijk maakt, doch de dood steek geeft aan den vaderlandschen land bouw en de arbeiders tot armoede dom pelen. Mocht het zijn, dat bij invoerrechten op tarwe de prijs van het brood eenigzins steeg, dan zou zulks niet leiden ten nadeele, doch ten voordeele van de verbruikers, daar dan toch het verbouwen van tarwe ten zeerste zou toenemen, door het om zetten van groenland in bouwland, het meer ontginnen van woeste gronden, en door dit alles tarwe, inlandsche tarwe zou wor den verschaft voor brood, welks deugde lijkheid en voedingswaarde het tegenwoor dige inferieure Buitenlandsch meel verre zou overtreffen. D09I1 niet alleen den Land bouw, ook de Industrie zou worden gebaat, daar al het eigengewonnen graan tot meel zou moeten worden gemalen, dat aan vele arbeiders werk en brood zou verschaffen. Dat ook de politiek niet vreemd blijft aan het vrijhandelstelsel bewees spreker door eenige citaten voor te lezen van enkele bekende hoofdmannen der socialisteno.a. van Marxs, den vader der socialisten, welke in een rede te Brussel als zijn meening uitsprak dat elke regeering een volksmoord beging, welke naliet zijn landbouw te be schermen. Dat goedkoope brood betee- kende geen werk en geen b.ood en duur brood, werk en brood. Dat hij nochtans de voorkeur gaf aan het eerste, omdat dan het volk door den honger gedreven tot razernij zou overslaan en uit wanhoop zich. zou werpen in de armen der revolutie Spreker eindigde zijn rede door de aan wezigen op te wekken tot het goede doel mede te werken en lid te worden van deze afdeeling. Luide bijvalsbetuigingen der vergaderden was hierop het antwoord Door den heer v. d. Koogh werd de vraag gedaan of het niet op den weg lag van onze landbouwers zich te gaan toeleggen op den tuinbouw Hij voor zich zou zulks gewenscht achten na kennis van hetgeen door Dr. Ritsema Bos daarover is geschre ven. De heer Gideon antwoordde, dat vele streken daarvoor totaal ongeschikt zijn, met name de zware kleigronden en al was het mogelijk dat Nederland éénen groo ten tuin kon worden, waar zouden al die groenten moeten blijven, daar nu weer Duitschland met zijne verhoogde invoerrechten ook voor die gewassen zijn grenzen voor Nederland feitelijk sluit. De voorzitter, de heer H. Schoonejongen Jbz. dankte den spreker voor zijn keurige rede en de aanwezigen voor hun betoonde belangstelling, waarmede deze aangename bijeenkomst werd gesloten. Velen lieten zich inschrijven tot lid van den bond. Middelharnis. In deze gemeente hebben zich maar 17 personen aan gemeld om op dc kiezerslijst 1904/05 geplaatst te worden. Op de voordracht opgemaakt voor de vervulling van eene vacature aan de Openbare Meisjesschool alhier komen voor de dames No. 1 M. M. van den Broek alhier. 2 J. R. P. Schotel te Rotterdam. 3 A. C. F. Ritmeester te Utrecht. Met zekerheid kan uit deze ge meente gemeld worden dat alhier een intercommunaal Rijkstelefoon bureau zal worden gevestigd. Omtrent de opening van dit bureel kan niets met zekerheid gemeld worden. De verlofgangers dezer gemeente lichting 1909 behoorende bij de regi menten Veld Artillerie moeten voor den werkelijken dienst opkomen a. van hen die behooren tot de trein afdeelingen uitgezonderd zij, die daarbij zijn overgeplaatst van de Re gimenten huzaren de hellt en wel van 7 Maart tot en met 2 April a.s. b. van hen die behooren tot de batterijen een derde deel van 14 Maart tot 9 April a.s. Aanstaande Vrijdag 26 Febru ari hoopt voor de Antirevolutionaire Kiesvereeniging Vrijheid en Bescher- ming« in het Zondagschoolgebouw al hier als spreker op te treden Ds. M. H. A. van der Valk van Oud-Beier land. {Zie advertentie.) Reeds hebben we met een en- kei woord in ons vorig nummer mei ding gemaakt van de droeve historie welke Donderdagmiddag der vorige week alhier plaats vond. Nader kunnen we berichten dat het kind is overleden en de vrouw van Langbroek Dinsdag de kogel uit de kaak is verwijderd en hoop op her stel geeft. De slechts een schampschot. De directe aanleiding tot de daad was dat men D. klopte (iets dat vaak gebeurde, hem tartendedoch D. ging door, naar huis, teruggaande werd hij weder geklopt en binnengeroepen. De toen zich niet meer meester blijvende D. greep zijn revolver met het nood lottig gevolg Vrijdagmorgen werd hij naar Rot terdam getransporteerd. Zullen we naar aanleiding hiervan nog met een enkel woord de droefheid wachten te schetsen van des dader zeer nette familie? We kunnen het niet moeder van het kind kreeg Onze pen vermag niet in woorden te brengen wat voor hen wordt ge leden. Voorwaar het spreekwoord is niet tevergeefsch »Die heerscht over zijn geest is sterker dan wie een stad in neemt Den Bommel.* Donderdag 25 Febr. hoopt den Wel.Eerw. heer Ds. C. Lindeboom van Bolnes alhier op te treden voor de Geref. Jongelingsver. Dat deze vergadering die om 6 uur 's avonds zal aanvangen druk bezocht moge worden, zoodat het Geref. kerk gebouw gevuld zij. Alhier is eene afdeeling opge richt van de vereeniging »het Groene Kruis«. Gisteravond is bij de Wed. Lokker eene vergadering gehouden, waarin een huishoudelijk Reglement zou worden vastgesteld en een bestuur zou worden gekozen. De afdeeling »Patrimonium« hield op 12 dezer bij de Wed. Lok ker eene vergadering die ten doel had te trachten vanaf 1 Maart voor meer werktijd meer loon te ontvangen, en te bespreken de middelen, om voor de werklooze arbeiders werk te vra gen. Niet altijd even voorspoedig. Ver trok verleden week Dinsdag (met stormweer) schipper Mast met zijn motorschuit ten half drie ure van Rotterdam, en arriveerde hij 4 uren later alhierdeze week was dit an ders. Dinsdagavond vertrok de mo torschuit van Rotterdam, toen zij ongeveer hall vier bij de punt van de Tiêngemeten omhoog voer. De heer Wilton van Reede, die met een stoomboot te Stad aan 't Haringvliet was is er naar toe gestoomd en heeft hem ten ruim een uur vlot gehaald. Het schip was diep geladen met Guano. Een zoon van P. R. alhier is met een zijner vingers zoodanig tus schen het rad van een windmolen beklemd geraakt, dat hij genoodzaakt was, zich onder geneeskundige be handeling te stellen. Ooltgenspiaat. Verleden week meld den wij het plotseling afsterven van twee vrouwen in deze gemeente, ji. Vrijdag, 12 Febr., kwam ook wederom een ernstige roepstem tot ons. De 74 jarige J. Gebuis keerde huiswaarts uit zijn tuintje en werd in de Slikstraat onwel. Voorbijgangers hem ziende, brachten hem huiswaarts waar hij enkele oogenblikken daarna overleed, zonder tot bezinning te zijn gekomen. Voorwaar éen ernstige roep stem. Bereid uw huis, want morgen sterft gij. Dezer dagen werd alhier eene Vereen opgericht tot steun oplinan- ciëel gebied bij ziekte van werklieden op initiatief der Afd. Ooltgensplaat der Chr. Werklieden vereen. «Patri monium. Ruim 20 personen traden als lid toe. Tot Bestuursleden werden gekozenC. Braber Kz., Voorzitter, Jb. Donkersloot, Ez., 2e Voorzitter, W. J. Donkersloot Lz., Secretaris, W. J. Buth, 2e Secretaris, A. J. Korteweg, Penningmeester, J. van Nimwegen, 2e Penningmeester, W. Vermaat, C. van Putten en G. J. van der Stelt tot Commissarissen, De Statuten zullen ter goedkeuring aan 11. M. de Koningin opgezonden worden. Worden deze goedgekeurd, dan zal er met aanbe veling van den Burgemeester een lijst in deze gemeente ter inteekening cir- culeeren. Oude Tonge. Te Dordrecht zal op 16 Maart a.s. de aflevering van man schappen der Militie '1904 plaats heb ben en dan 21 Mei a.s. zullen zij die voor korte oefening in aanmerking komen, worden ingedeeld. De verlofgangers behoorende tot de le Compagnie hospitaalsoldaten, zullen, volgens prov. blad no. 17 van dit jaar, voor het tijdvak van 29 Fe bruari tot, en met 26 Maart a s. onder de wapenen moeten komen. Donderdag jl. is ten overstaan van den notaris J. van Ispelen alhier, bij afslag ten verkoop aangeboden, het onroerend goed toebehoorende aan de erven R. Krouwer, zijnde huis, schuren en erf en gemijnd door A. Krouwer, landbouwer alhier op de som van f 3300 Aan de Wed. K. Zweerus alhier, is vergunning verleend tot het oprich ten eener broodbakkerij in het perceel kadaster Sectie C. no. 1992. Nieuwe Tonge. Maandagmiddag had de zoon van J. Hoogstraat ter wijl hij een vracht ajuin op Batte- noord bracht het ongeluk, dat zijn paard schrok van een zeil dat wat slingerde, en daardoor er mee van door wilde gaan, van den wagen af te vallen, zoodat het wiel over zijn been ging, waardoor dat lichaamsdeel gebroken werd. Door de manslidmaten van de Ned. Herv. Kerk alhier zijn tot Nota belen herkozen, L. Kareis, C. Voor dijk en C van Zielst, welken allen hunne benoeming hebben aangeno men. Oirksland. De Rijksveldwachter A. Witteman alhier wordt met 1 Maart a.s. overgeplaatst naar Voorschoten. De collecte in de Ger. Kerk on der 't Kruis alhier, heeft ten behoeve der weezen behoorende aan de zoo danige kerk te ter Aar ruim 61 gul den opgebracht Het bestuur van den polder Nieuw-Kraaijer, heeft de rekening der ontvangsten en uitgaven over 1903, en de begrooting 1904, tot 4 Maart voor Ingelanden, ten kantore van den Secretaris ter inzage gelegd. Het huis van H. den Hollander heeft bij veiling de som van 1420 gul den opgebracht, waarvan S. Nagte- gaal de hoogste bieder was. Den hengst «Willem Telk on langs door de Heeren J C. Roodzant, Joh. v. d. Linde, van hier, en de rijks veearts C. Roodzant aangekocht, be haalde op de Rijkspremiekeuring te Rotterdam de hoogste prijs van f 650. Melissant. Bij den Burgemeester zijn 13 aangiften voor plaatsing op de kiezerslijst 1904-1905 ingekomen. Stellendam. Uit goede bron ver nemen wij, dat de beide blinden, P. Koudijzer en zijn zuster, met mede werking van de Christelijke zang ver eeniging »Eendracht« dir. dc heer Schaaf, op Woensdag 2 Maart, in de Ned. Herv. kerk eene uitvoering zul len geven. Naar wij later hebben vernomen zoude niet een aanval van beroerte, maar kolendamp de oorzaak zijn ge weest van de bedwelming, van den stoker van de Rijks veerboot, Door het ongunstige weder in den laatsten tijd, zijn onze visschers vele dagen genoodzaakt te blijven liggen, terwijl de dagen dat zij nog uit gaan, het meermalen gebeurd, dat zij te laat er uit kunnen gaan, of door het ruwe weder te vroeg moeten binnen

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3