voor de SKaiiUiollandsche Fi Eilanden, Beieeffl verzoek Vrijdag 12 Februari 1904. 2 Achttiende Jaarg. No. 956. A n tire vo lu ti on air Orgaan IN HOC SIGN O VINCES Tweede Blad. T. BOEKHOVEN. Alle stukken voor de Hedactie bestemd, AdvêrteiBliêea en verdere %dniinistratle franco toe Se %enden aan den Uit ff ever. OHirieei Gedeelte. llloiieitSaoil. I'iaatsciyk Nieuws, Deze Courant verschijnt eiken Ypijdry*. Abonnementsprys per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: SOMMBESjMitaj Mi Advertenties IfLcentpsr regel «n maal.Reclame* 20 per regdL Boekaankondiging 5 Cent per regel en tnaal. Diens taan vragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dis zij beslaf-.t Advert -utiën worden ingewacht tot Donderaagmorgen 10 uur. Zij die zich nu abonnee- ren ontvan gen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. aan onze lezers, om, bij verandering van woonplaats, ons bj het nieuwe, ook het oude adres op te geven. De Administratie. Bekendmaking. Alpliabetische lijsten van de in deze Ge meente metterwoon gevestigde Eige naars of beheerders van Paarden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- me«nte Ooitgensplaat brengen ter algemeene kennis dat de ingevolge art 17 van het Konink lijk besluit van 10 December 1C02. Staatsblad No. 222, opgemaakte alpliabetische lijsten, bevat- tonde de namen der in deze gemeente metter woon gevestigde eigenaars of beheerders van één of meer ter vordering aan te bieden paarden gedu rende de maand Februari voor een ieder op de Secretarie dezer Gemeente is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Joh. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL G.Gz. Belastbare Opbrengst der gebouwde en ongebouwde Eigendommen. De BURGEMEESTER der Gemeente Ooltgens- plaat, maakt bekend dat een opgave van de uit komsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen vanal 4 Februari tot en met den 4 Maart aanstaand», ter Gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Ooltgenspiaat, den 4 Febr. 1904. De Burgemeester, P. VAN WEEL G.Gz. De heer O. Zsjhiiis, lid der Tweede Kaïner voor het district Zuidhorn, stelt zich, naar de „Volksslrijd" verneemt, in 1905 niet meer verkiesbaar. S. M. van Wijck. f Na eene hem plotseling overvallen ongesteldheid, is te 's Gravenhage overleden de heer S. M van Wijck, lid van de T'weede Kamer der Staten-Generaal, en oud-lid van de Eerste Kamer. De nu overledene had in de Tweede Kamer zitting voor het hoofdkiesdistrict Eist, dat hem in het jaar 1901 naar 's lands Raadszaal afvaardigde, toen gene raal Bergansius, benoemd tot Minister van Oorlog en die wel gekozen was voor dat district, maar nog geen zitting had geno men, den zetel niet aanvaardde. De heer Van Wijck had toen zitting in de Eerste Kamer, als hoedanig hij in 1899 gekozen werd door de Provinciale Staten van Gel derland, van welk lichaam hij lid was. De heer Van Wijck, die steeds met ijver werkzaam was voor de belangen van landbouw en industrie, heeft ook deef uit gemaakt van de Staatscommissie betreffen de de arbeidsenquête. De Katholieke Staatspartij verliest in hem een hoog gewaardeerd vertegenwoor diger in het Parlement. De nu ontslapene woonde vroeger te Renkuin, maar had, nu ongeveer een jaar geleden, zijne woonplaats in de residentie gevestigd. Hij bereikte den leeftijd van 53 jaar. Leerplichtwet. Door het Prov. Comité van Antirev, Kiesvereenigingen in Zee land, is een commissie benoemd óm de werking der Leerplichtwet in de provincie na te gaan, ien einde haar bevinding te rapporteeren aan het Comité, hetwelk dan in de maand Mei, wanneer het in buiten gewone vergadering weer samenkomt, naar aanleiding daarvan zich al of niet tot de Regeering zal wenden, dewijl de druk dier wet voor de landbouwende provincie Zee land zeer groot is. Nederland en het oorlogsgevaar. Wanneer het tot een oorlog tusschen Rusland en Japan komt, is onze regeering in overleg met het opperbestuur in Ned,- Indië van plan de onzijdigheid van moeder land en koloniën in den meest algemeenen zin af te kondigen. Reeds is bekend dat met het oog op het naderend oorlogsgevaar door den Minister van Koloniën in overleg neet zijn ambtgenoot van* Marine aan het in Ned.-Indië aanwezige pantserschip »Friesland«, dat 10 dezer naar Nederland zou terugkeeren, bevel gegeven is voorloopig in onze koloniën te blijven totdat het door een ander oorlogsvaartuig wordt vervangen. Het plan bestaat om het pautserschip s>De Ruiters dat uit West- Indië hier te lande terugverwacht wordt, kort na aankomst naar Ned.-Indië uit te zenden. Het belang der handhaving Van de neu traliteit in den Indischèn Archipel wordt iu dit geval voornamelijk beheerscht dooi' de aanwezigheid van kolenstations in de Indische havens welke in de route van de eventueele oorlogsvloot, met name de Russische, gelegen zijn. Men verneemt, dat de Minister van Buitenl. Zaken in een buitengewone audiëntie aan H. M. de Koningin verslag heeft gedaan van de maatregelen door de Regee ring noodig geoordeeld met het oog op het oorlogsgevaar in het Oosten. Sontmelsdijk. Dijkgraaf en Gezwo rens der Polders Ondeland en Ever- dina zullen op Dinsdag 16 Februari a.s. des avonds 7 uur op den Doeie aanbesteden van p.m. 950 M3 grint. Door Burgemeester en Wethou ders dezer Gemeente zullen worden aanbesteed de levering en rijden van p.m. 600 M3 grint; de inschrijvings biljetten moeten 29 Februari des v/'m 11 uur ter Secretarie ingeleverd zijn. Abram van der Veer, oudste inwoner dezer gemeente is deze week in den ouderdom van 88 jaar over- j leden. j De lotelingen dezer gemeente j Aren Hollaar, lichting 1903, P. Groe nendijk, F. A. Buijs, J. C. Buurveld, L Wielaard, L. Wielhouwer en Cor nells van Vliet, lichting 1904 zijn tegen 16 Maart a.s. opgeroepen om bij de verschillende korpsen te worden in gelijfd. Rliddeihariiis. De voortdurende heffing met ingang van 1 Januari 1904 van het weegloon, is bij Konink lijk besluit onveranderd goedge keurd. Volgens provinciaalblad no. 17 van 1904 zullen de verlofgangers der lichting 1899 behoorende tot de 1ste Compagnie hospitaalsoldaten voor den werkelijken dienst moeten opkomen voor het tijdvak van 29 Februari tot en met 26 Maart a.s. De lotelingen dezer gemeente lichting 1904 zijn tegen Woensdag 16 Maart a.s. opgeroepen om bij de verschillende korpsen te worden ingelijfd. Het was een gezellige avond in de Chr. scliool toen de Chr. Kuapenv. „Mosterdzaadje" er verleden week Woensdag haar 4de jaarfeest vierde. De belangstelling was ditmaal buitengewoon groot. Het lokaal kon de aanwezigen bijna niet bevatten. Ook de Chr. .Tongedoclitersv. „Bidt en Werkt" was in haar geheel tegenwoordig. Het samenzijn werd op gebruikelijke wijze, met psalmgezang, en gebed door den eere Voorzitter de levering en vervoer den WelEw. heer Ds. Steketee geopend, waarna Z.Eerw. Ps. 123 las en een woord ter inleiding sprak. Uit het verslag van den secretaris vernamen we, wat er vooral in het afgeloopen jaar door de Vereeniging was verricht, en dat het ledental thans 27 bedraagt, die geregeld des Zondagsmid dags uit Gods Woord onderwezen worden en ook gelegenheid vinden zich te oefenen in het maken van opstellen en het houden van voordrachten. Het verslag van den penningmeester bracht ons op de hoogte, hoe het stond met den finan- tieeicn toestand der Vereeniging. Zij gaf reden tot tevredenheid. Nu volgden opstellen over onderwerpen uit de Bijbelsclie- Kerk- en Vaderlandsche geschiedenis die den leeftijd der knapen in aanmerking Mt. mende, flink genoemd mochten worden. Vervolgens werden we vergast op menige voor dracht, zoowel in poëzie als proza, waarbij het aan verscheidenheid niet ontbrak en welke blijk baar in den smaak der aanwezigen vielen, wat het telkens daverend applaus bewees. Ter afwisseling werden nu en dan Vaderland sche- en andere Chr. liederen gezongen. Volledigheidshalve zij nog vermeld dat het onthaal niets te wtnschen overliet, en de Martha's, die wegens liet groot aantal aanwezigen zeker geen gemakkelijke taak hadden, eer van liun werk hebben. Het was ongemerkt reeds aardig laat geworden, toen de Voorz. een slotwoord sprak. Namens de aanwezigen dankte de heer C. A. Thiemens voor den genotvollen avond die zij hadden doorgebracht, er de wenscli agu toevoe gende dat de Vereeniging het jaar dat zij nu wéder intrad mocht toenemen, niet alleen in ledental, maar in de eerste en voornaamste plaats in innerlijke kracht; waartoe hij liaar Gods zegen op al hare-werkzaamheden toewenschte. Lo A'oui /.vsioot -daarna uitS- .nu: vooraf een psalmvers gezongen te hebben, de vergadering. Ten hoogste voldaan over al het gehoorde, keerde een ieder huiswaarts. Moge het de Vereeniging gegeven worden, haar vrienden en begunstigers nog menige zulke uit nemend geslaagde feestavonden te bereiden. Dat het èn de Voorzitters èn de knapen ook dit jaar weder niet aan de noodige lust en be kwaamheid mogen ontbreken, om op den inge slagen weg voort te gaan en kroone de Lleere hunnen arbeid met Zijnen zegen en op zulk een 1 wijze dateer uit haar midden ontsta, een kring van jongelieden die onder de leuze „tegen de revolutie het Evangelie" pal mogen staan voor de eere Gods op alle terrein des levens. (Ingezonden.) Oeitgeusplaat 10 Febr. werd in het hotel Hobbel het huis van wijlen P. van Loon bij afslag niet gemijnd en is alzoo aangeloupen voor de som van 1760 geveild door W. Korteweg te Achthuizen. Ernstige roepstemmen. Eenige da gen geleden vernam men de treurige mare als dat er een jeugdige vrouw on der deze gemeente dood in haar bed was gevonden. Op 4 Febr. jl. zakte de 75 jarige Gerritje van Nimwegen wed. van P. Braber alhier onder het stollen harer kamer doodelijk ineen. Het laat zich denken de ontsteltenis van bare ziek te bed liggende doch ter en even afwezig zijnde zoon zich zoo plotseling van bare lietdevolle en zorgzame moeder beroofd te zien, wijl de oude moeder zich in een goe de gezondheid mocht verheugen. Oude Tonge. De heer M. Wiéte- koek, ambtenaar ter secretarie alhier, is als zoodanig benoemd te Den Ham (Overijsel). Door den onbezoldigd rijksveld wachter A. d. V. is proces-verbaal opgemaakt tegen P. P. en A. I). v. d. J wegens jachtovertreding. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat eene opgave van de inkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, in deze gemeente gelegen, gedurende 30 da gen' vanaf 3 Februari tot en met 4 Maart a.s. ter gemeente-secretarie voor een ieder te? inzage licht. Donderdag jl. is het onroerend goed toebeboorende aan de erven R. Krouwer alhier, ten overstaan van Notaris J. van Is^ielen te Oude Tonge geveild en ingezet als volgt 1e. Het buis, schuur en ert aan den Oostdijk kadaster Sectie C no. 1686 door J. Verweij Abrz. op de som van f '1230. 2e. De schuur staande en gelegen als voren, kadaster Sectie C no. 1444 brengen gemeente, sedert Zaterdag ver en 1445 door G. Bezemer op de som van f '1410 In de te Hoorn op 3 Februari gehouden algemeene vergadering van Schuttevaer is besloten een verzoek te richten aan de regeering om de vluchthaven te brengen op de rivier bet Krammer voor deze Een alhier toevend voddenkoopman uit Zierikzee, had het ongeluk Maandagmorgen van zijn schuitje over boord te vallen in de volle kaai. Spoedig werd hij door den schipper op het drooge gehaald, het eenige letsel was een paar kleine kwetsuren en een nat pak. Door den Gemeen- onderwijzer alhier be- P. C. de Bruijn van is Tonge. tot Nieuwe teraad is noemd den heer Raamsdonk, ook in die vergadering de de jaarwedde van de telefonist op aanvraag met f 25 verhoogd en alzoo gebracht op f 150,doch zal hier voor 1 uur per dag meerder dienst hebben. Woensdag 17 Febr. zal het mu ziekgezelschap met mede werking van den heer Van der Grijp een uitvoe- "rilljf~'g?vëh in het Hotel van T. H. Dolleman. bestuur van Oud 4904 van kennis gebracht, dat Dirksland. Het Kraijer heeft ter de rekening der ontvangsten en uit- 1903, en de begrooting tot den 22 Febr. as. ter inzage ngelanden zullen liggen ten kan tore van den Secr. dier polder, C. Pape (vrijwilliger) het laatst dienende bij het korps torpedisten in den Briel, is als afgekeurd uit den dienst huiswaarts gekeerd Het getal aangegeven jongelingen voor de loting 1904 bedraagt voor deze gemeente slechts 15 Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben doen weten dat de opgave van de uitkomsten der Meting en Schatting van gebouwde en onbebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen tot en met 9 Maart a.s. ter gemeente Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Meldde men onlangs dat hier eerlang een nieuwe groote klok in den toren aangebracht zou worden. Met dat werk is men gisteren Donderdag begonnen door een begin te maken om den ouden te verwijderen. Van dien tijd af, zij herinnerd dat, de torenklok niet slaan zal, doch op de gewone tijden zal geluid worden. Ilerkingen. J.l, Dinsdagavond 9 Febr. hield de Vereenig. »Steunt El kanders alhier haar 2de algemeene jaarvergadering. Nadat dooi den Voor zitter de vergadering was geopend bracht de Penningmeester verslag uit van de Rekening en verantwoording der kas. Vervolgens werd ter sprake gebracht het 2de punt, mogelijkheid tot het oprichten van een ziekenfonds. Nar- eenige discussie werd besloten een commissie te benoemen tot onder zoek en regeling bestaande uit de Hee- ren A.J W. Keijzer, L. v. d. Velde Lz. en L. v. d. Velde Lz. Jr. Het 3 de punt was herkiezing van het bestuur. Hei kozen werden de Heeren P. de Gast. L. v. d. Velde L. Iluizer, en W. de Geus, terwijl in de vacature A. Zoeteman werd voorzien door het be noemen van den Heer A. Breur, wel ke de functiën onder zich verdeelen. Niets meer te verhandelen zijnde werd de vergadering door den Voorz. ge sloten. Indeze gemeente circuleert eene ijst (uitgaande van den WelEerw. Heer Ds. J. D. de Stoppelaar) ter inteekening tot het afschaffen der kermis, welke de Raad dezer gemeen te vervolgens zal worden aangeboden. -- Toen schipper Faasse van uit deze gemeente naar St. Filipsland wilde overzeilen had hij het ongeluk terug te slaan tegen de steenen glooi ing waardoor hij aanzienlijke schade bekwam. Met behulp van eenige per sonen werd hij er spoedig afgehol pen en een veiliger plaats kon bereiken. - Maandagmorgen j.l. reed van hier het zoontje van J. den Boer be laden met 3 personen naar de Oude Tonge en had bij het inrijden van een weegje^ het ongeluk ten onder ste boven te "kantelen. Hoewel de beide passagiers er met den schrik afkwa men bracht de voerman het er min der goed af, wijl hij zijn been hevig bezeerde en de reis terug moesten maken, iBeiissaiit. De volgende lotelingen dezer gemeente zijn ter inlijving op geroepen Krijn de Bonte, Leendert Engel van Vliet, Daniël Zorge en Leendert van Oudenaren der lichting 1904 voor volledige oefening, tegen Woensdag 16 Maart a.s. J. Mijnders der lichting 1903 en Marinus Willem Struik der lichting 1904, voor korte oefening tegen Zaterdag 21 Mei a s. Sedert 10 December 11. tot he den hebben in deze gemeente geen sterfgevallen plaats gehad. stellendam Dinsdagmiddag had de 74 jarige A. Kooiman alhier het on geluk in zijn schuur, door een tilt of schelf te „vallen, waarbij hij zijn been, en de heup ernstig bezeerde, en geneeskundige hulp onmiddelijk werd vereischt. Dinsdag had J. K. het ongeluk, tusschen het zwaard, zijn vingers zoo danig te klemmen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, ter wijl dienzelfden dag de zoon van L. van Fs het ongeluk had, bij het aan zetten van de schoot, door een slag van den helmstok over boord te val len Door dadelijk toegesnelde hulp werd hij gered. Woensdagmorgen bemerkte de bemanning van de Rijksveerbootdatde stoker het vuur nog niet had aange maakt. Bij onderzoek bleek dat de stoker een aanval van beroerte had gehad. De boot had dientengevolge plm. drie kwartier vertraging. Goedereede. Ondanks de zeer hooge prijzen, welke voor het aardappelge was besteed worden, is de omzet hierin gering in afwachting van nog hoogere marktprijzen. Aan den milicien-verlofganger E. van der Sluis van de lichting 1898, dienende bij het 4e Regt Vest-Art. die in het vorige jaar tot het houden van herhalingsoefeningen onder de wapenen is geroepen, is dezer dagen eene vergoeding ad f 14,uit 's Rijks middelen toegekend. De betrekking van den licht- wachter A. Ross op den vuurtoren alhier, welke tijdelijk als Opzichter naar West-Schouwen werd verplaatst, wordt tijdens zijne afwezigheid waar genomen door A. Redert. De lotelingen dezer gemeente van de lichting 1902, Johannes van Dam en Gerbrand van den Houten, dienende bij de Zee Militie, zullen op 12, 13 of 14 April a.s. worden opge roepen tot het houden van herha lingsoefeningen. Op het verzoekschrift van het Bestuur dezer gemeente om onthef fing van het geven van onderwijs in vak j (gymnastiek) aan de O. L. S,

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3