Tuin- en Landbouw. Antwoorden of mededeel ingen ZUID AFRIKA. HET VERRE OOSTEN. We tiêoiiog. VOOR. DEN LANDMAN. IV. In mijn derde opstel deed ik aan liet slot de mededeeling, dal 100 KG. chilisalpeter evenveel stikstof levert als 3000 KG. stalmest. Maar daar wil ik nog dit bijvoegen, dut dan de stalmest al van bijzonder goede kwaliteit moet zijn, wil hij ten aanzien van de stikstof zich zóó goed gedragen, dat 3000 KG. gelijk gesteld mag worden aan 100 KG. chilisal peter. Doch laten we dit nu maar eens aan nemen. En veronderstellen we, dat een HA. land ééns in de driejaren 30.000 KG. stalmest ontvangt. Per jaar zou dat dan worden 10.000 KG. Gerekend tegen 5 KG. stikstof per 1000 KG. mest kwam er dan 50 KG. van die voor de eiwitvorming onmisbare slof in den akker. En een gemiddelde oogst, van welk gewas dan ook, vraagt meer dan 50 KG. stikstof. Zonder gebruik te maken van kleinere of grootere giften! chilisalpeter kan het dus on mogelijk anders, dan dat de bouwlaag arm is aan stikstof. En het is heel vaak alleen stik- stofarmoede, welke de oogst minder groot doet zijn, dan men graag wenscht. Daar komt het dan ook van, dat eene bemesting met chilisalpeter vaak wonderen doet. Ik kan niet nalaten, in dit verband nog een paar cijfers mee te deelen. Op een proefveld (Tarwe) te Kruiningen oogstte men van het perceel, dat geen chilisal peter had ontvangen, per HA. 2400 KG. graan en 9600 KG. stroo: Daarentegen leverde dat deel van 't veld, waarop 'wel chilisalpeter uit gestrooid was (300 KG. per HA.) niet minder dan 30jo KG. graan en 12000 KG. stroo. Dat was alzoo 600 KG. graan en 2400 KG. stroo meer, die samen ongeveer een waarde ver tegenwoordigden van 72 g., terwijl de meer dere onkosten nog niet de helft daarvan be droegen. Te Cadzand werd zonder chilisalpeter per HA. verkregen 3824 KG. graan en 4044 KG. stioo. Een gift van 3Ó0 KG. chili deed de opbrengsten stijgen tot 4500 KG. graan en 5500 KG. stroo. De meeropbrengst beliep dus 676 KG. graan en 1456 KG. stroo. Het laat zich denken, dat de waarde daarvan vrij wat hooger was. dan de prijs, besteed voor 300 KG. chili. Wellicht heb ik een anderen keer nog wel eens gelegenheid met behulp van enkele cij fers de voordeelige werking van chilisalpeter aan te toonen. M. Donderdag 4 dezer werd in het Hotel Spee alhier, een buitengewone vergadering gehouden voor den Flakk. boerenbond, welke zooals schier altijd zeer geanimeerd en vrij goed bezocht was, zooals we trouwens bij die voreeniging gewoon zijn. Zoo was het intertijd toen de heer Brands van Utrecht optrad voor boerenleenbanken, waarop ineen 3t.al plaatsen in dit eiland dezelve werden 'opgericht, vervolgens was het de heerBn. Collot d' Escufry van Klöosterzande die een lezing hield over „Surtaxe op de suiker in.verband met de Brus- - selsche conventie, toen een stampvolle zaal den spreker aandachtig volgde, en thans worden we vergast op een voordracht voor Kunstmestfabri- catie, en wat daarmede in verband staat. Voor ditmaal was het de heer G. A. Vorstenman van Oijen, Secr. van het Zeeuwsche genootschap van Landbouw te Aardenburg, die als spreker optrad voor een vrij talrijk auditorium. De Voorzitter van het verbond de heer J. D. Mijs van Den Bom mel stelde den spreker der vergadering voor en opende met een toepasselijk woord de vergadering. Spreker begon zijn dank te betuigen, dat men hem in de gelegenheid had gesteld Flakkee en zijn boeren een en ander mede te doelen inzake den handel in Superphosphaat en de middelen waartoe fabriekanten en handelaren waren geko men, om de boeren een3 recht gevoelig tusseüsn de deur te krijgen, in 1903 was namelijk aan het licht gekomen, als het ware bij toeval, dat de fabriekanten een trust hadden gevormd, waar mede zij beoogden de jrrijzen op een zekere hoogte te brengen teneinde dan nog onderlinge concur rentie te voorkomen, voor elke fabriek een kring vast te stellen, waarbuiten hij niet mocht leveren, natuurlijk dat de verbruikers als altijd wéér de boeren daarvan de dupe zijnen wat tot gevolg had dat men in Zeeland op middelen zon, om de fabriekanten te kunnen missen, en als het mogelijk was ze een poets te bakken, de kwestie was nu, hoeNa lang wikken en wegen besloot men een eigen fabriek te stichten, maar daarbij deden zich moeielijkheden voor, die men latei- weer moest opruimen, en zoo is het werk telkens zoodanig vertraagd dat men in 1903 niet klaar kon komen, er was namelijk besloten eene coöpe ratieve onderneming op touw te zetten, maar daar moesten ze zoomin in het Noorden als in het Zuiden van Zeeland niets hebben, een suiker- en een roomboterfabriek waren in deze streken in dertijd op zoodanigen grondslag gesticht en het resultaat er van was dat boeren welke jaren en jarenlang vrienden waren geweest, thans elkander den rug toekeeren, het tweede bezwaar werd door de fabriekanten op het pad geworpen en wel dit dat zij hun waar goedkooper maakten om te doen zien dat een boerenfabriek overbodig was, men betaalde toen in Zeeland f 2,38 en in Zuid-Holland f 2,67 per 100 Kg. Superphosphaat een verschil dus van f 0,29. Maar des ondanks heeft men er zich toch telkens door heen weten te slaan en staan thans de kansen dat de fabriek er komt beter dan ooit, men besloot nl. een Naamlooze Vennootschap op te richten, waardoor een zeer groot bezwaar is opgeheven om te kunnen deel nemen aan de oprichting. Men is toen begonnen de kosten te overrekenen en gebruikte daarvoor 4 deskundigen die van elkander niets af wisten, nl. 2 voor de gebouwen en machines en 2 voor den aankoop en de bewerking van het ruwe arti kel, en de cijfers door deze menschen geleverd wier namen geheim moeten blijven kwamen vrij goed overeen, zoodat op deze gegevens kon worden voortgewerkt 0111 tot uitvoering van het plan te kunnen komen en hoewel spreker langen tijd de cijfers hunner berekening voor zich heeft gehouden, hoeft hij dat nu niet meer te doen omdat door ingezonden artikelen in een blad in de Hoeksche Waard deze voor den dag moesten komen. Spreker zal ze dus voorlezen, maar wenscht te doen opmerken dat ze zeer overdreven zijn, om toch vooral maar geen tegenslag te moeten ondervinden. De fabriek wordt nl. ingericht op een capiciteit van 10 a 13 millioen kilo phosphaat en hiervoor is noodig 5500 ton Algiersche phos phaat a f 15 per ton, ofschoon de prijs daarvan thans bedraagt f 14,50, voorts 4500 ton zwavel zuur, van zeker geljalte i 12,50 per ton, welke men thans voor f 12,— koopt, te zamen dus f 138.750.dan rekent men noodig te hebben voor een Directeur en een onder-directeur en belasting f 5000.dan kan eerstgenoemde een inkomen hebben van f 2500,nl. f 1500,als vast tractement en voorts percenten uit 't bedrijf tot bovengemeld bedrag, voorts 25 werklieden 5 f 10.per week is f13000, terwijl zoowel't aantal als het loon in de ruimte genomen is. Dan heeft men noodig 100,000 nieuwe zakken a 15 cent totaal f 15.000,—. Om ze franco wal door geheel Zeeland en in Flakkee te leveren berekende men 12s cent per 100 Kilo dus f 12,500 dat zal dicht bij de fabriek te boog, en verder af misschien te laag, maar toch denkelijk niet ver mis gerekend zijn. Voorts rente van f 100.000 aandeel en kapitaal .4 4 pCt. 'sjaars, is f4000, terwijl men voor mogelijke kastekorten rekende noodig te hebben gedurende gemiddeld 6 maanden .f50,000,a f 5 pCt. wordt 12,50. Voorts voor afschrijving op gebouwen en machines per jaar fl0,030;welk cijfer veel te hoog is als men bere kend dat de geheele installatie minder dan ton kost waardoor in 4 5 5 jaar de zaak schuldvrij zou zijn hetwelk natuurlijk in het geheel niet noodig is. Dan raamt men tot stichting van een reservefonds daarvoor per jaar f6000,—, voor brand- en ongevallenverzekering, enz. f 500, en eindelijk voor steenkolen, olie en materialen, beneveng onvoorziene uitgaven f 10,000 en alzoo totaal f210,000,—. Hiervoor worden geleverd in nieuwe zakken fr. vooF den wal of station door geheel Zeeland 011 in Flakkee in 100,000 nieuwe zakken 10,00000 Kilo Superphosphaat 14 pCt. hetwelk dus komt op f2,16 of in den vorm van Amm. Superphospaat van 9 maal 6 pOt. (1 f 6,65 per 100 kilo. Wij mogen dus gerust en zonder ons aan overdrijving schuldig te maken, zeggen, dat de Superphosphaat minder als f2 per ÏOOK0. kosten zal aan de fabriek. Voor dezen prijs zou men ze natuurlijk op de markt kunnen brengen, maar dat mag het doel niet zijn, en bovendien zijn daaraan bezwaren verbonden, bezwaren van winst en verlies, ook van debiet, dat nu totaal uitge sloten is, omdat de onderneming uitsluitend opgericht wordt voor do belanghebbende verbrui kers. Zien wij nu op welke wijze men het kapi taal bijeen zal trachten te krijgen, en de manier waarop men zich onafhankelijk maakt van vraag en aanbod, en dus bel debiet in zijn macht heeft en houd. Men heeft noodig om de fabiiek te stichten en ze in exploitatie te brengen f 100,000 welke men zal leenen tegen 4 pCt. 'sjaars, en op aandeelen van f10.Nu zal men vragen, lioe klopt dat nu met bovengenoemd cijfer van f216,000, dan is 't antwoord daarop, dat ons be- drijfkapitaal rollend is. Immers de meststof wordt geleverd contant d. w. z. 8 14 dagen na den uitslag van het analistich onderzoek. Aan het proefstation volgt de betaling, terwijl voor even- tueele tijdelijke kastekorten geld op prolongatie voor 1 j2 of een heele maand, of desnoods voor langeren termijn wordt geleend waarop wel ter dege is gerekend, door daarvoor '/i ton 5 P^t- te begrooten (zie boven.) Men heeft dus noodig om dat kapitaal geplaatst te krijgen 10000-aan deelen. Deze aandeelen zijn laag gesteld om den kleinen landbouwer in de gelegenheid testellen, ook te profiteeren van deze inrichting, en nu komt de oplossing der kwestie van omzet, die zóó geregeld is, dot men van elk aandeel verplicht is minstens 1000 Kilo Super, of Amm. Super, of van beide zooveel men zelf verlangd aan te koo- pen. Dit kwantum kan worden verhoogd tot 1300 Kilo (waartoe men evenwel niet gedwongen kan worden) omdat de fabriek een productie vermogen zal bezitten van in ronde cijfers 13 millioen Kilo's heeft men dus een bedrijf waarin men 3,6 of 10,000- Kilo meststof noodig heeft, dan is men verplicht 3,6 of 10 aandeelen te nemen, terwijl aan 't nemen dier aandeelen zoo min mogelijk bezwaren worden verbonden. Bijv. bij overlijden van den bezitter neemt de vennootschap ze terug voor den betaalden prijs, zoodat de erfgenamen, wanneer deze ze niet willen hebben oi' niet kunnen gebruiken er niet mee opgescheept zouden zitten, dat bij coöperatie een zeer groot bezwaar is. Gaat men rentenieren, of raakt men op andere wijze buiten bedrijf, door verkoop buiten huur raking of op welke andere wijze dan ook weer neemt de Mij. ze terug, ook als men zijn bedrijf inkrimpt en te veel aandeelen heeft in verhouding tot eertijds benoodigde, meststoffen, ook dan kan men zijn overbodige aandeelen teruggeven. Daarvoor is noodig bet reservefonds (zie boven), terwijl men ten allen tijde bevoegd is zijn aandeelen aan anderen te verkoopen, hoewel dit laatste nooit zonder toe stemming van 't bestuur, dat ten dezen opzichte een oogje in het zeil moet houden, dat niet te veel aandeelen op een gi-oote hoop komen, waar door zoo'n baas later, de macht zou kunnen krijgen, winst te maken uit 't bedrijf. De wijze waarop bet bestuur zal worden samen gesteld, en waar de fabriek gebouwd zal worden laten spreker koud, dat behoort tot de taak der Alg. Verg. van aandeelhouders en is dus een zaak van latere zorg. Nadat nog 't gewijzigd statuut wordt behandeld eindigd spreker zijn onderhou dende voordracht onder toejuiching der aan wezigen. De Voorz, vraagt of iemand nog nadere inlichtingen wenscht over een of ander, hiervan wordt gebruik gemaakt door de heeren G.Joppe van Goeree, D. Joppe van Sommelsdijk L. M. Born van Middelharnis en D. Breesnee van N. Tonge, en kwam hierop neer: op welke wijze krijgt men wanneer men 2 of 3 aandeelen heeft zijne meststof hier? Spreker antwoordt daarop dat hij hier te weinig met plaatselijke toestanden bekend is om daarop een bevredigend antwoord te kunnen geven wel kan hij zeggen dat voor zoo'n partijtje de vracht veel te hoog zou loopen waar om bet noodig is dat verschillende aan deelhouders hiln benoodigde combineerén. Dat is dus de taak der landbouwvereenigingen die in staat zijn te begrooten hoeveel er jaarlijks noo dig is. 'tEene jaar loopt niet ver uiteen met 't andere'alleen neemt over 't algemeen't verbruik eer toe dan af, voorts werd gevraagd wanneer de Super, of Amm. Super, later eens vervangen werd door een andere meststof hoe zou 't dan gaan Waarop geantwoord werd dat mocht dit gebeuren wat lioogstonwaarschijnüjk is zoowel in Zeeland als hier zou worden gehandeld overeenkomstig de nood van 't oogenblik, 't ver bruik zou dan immers zoowel in Zeeland als in Holland afnemen, en zinkt de fabriek in den grond dan is men zijn f 10.kwijt, nooit geen cent meer, maar daar zal door de ingenieurs voor worden gezorgd, en waar de fabriek zal worden gebouwd dit in antwoord op een andere vraag weet spreker niet, en zal door deskundigen worden uitgemaakt en door de Alg. vergadering worden bepaald. Wel kan spreker zeggen in de eerste plaats aan diep en voor zeebooten bevaar baar water, die de grondstof rechtstreeks op den wal moeten kunnen uitlossen, en tweedons indien mogelijk zoowat midden in 't centra van verbruik. In Zeeland zijn 'n 3-tal geschikte plaatsen en heeft men in dit eiland ook een voor de zeevaart geschikte haven dan vermeerderd dat getal met één. Doch zoo als gezegd dat be hoord niet tot sprekers taak, of 't bestuur gesa larieerd zal worden Ook dat weet spreker niet toch wil hij als zijn meening zeggen dat dit niet gewenscht is, 't bestuur moet bestaan uit belang hebbende boeren, die voor pleizier en uit belang voor de goede zaak deze taak op zich moeten nemen hoe groot hun aantal moet zijn ook dat is de taak voor de Alg. Verg. verlangd zij er 5 of 9 of 11 zij wete en bepale 't zelf, billijk is 't de leden van 't bestuur presentiegeld te ge ven voor 't bijwonen der bestuurs en Alg. Verg. daar 'ttoch niet aangaat dat zij geregeld in 't belang der zaken uit eigen middelen zouden moeten reizen ook zal er een maatregel genomen moeten worden ter samenstelling van de Alg. Verg. Wanneer de 10,000 aandeelen genomen werden door evenveel menschen, zon er geen enkele zaal groot genoeg zijn om zulk een vergadering te huisvesten en 't zou bovendien ook onzin zijn. De landbouwvereenigingen, en vooral den boe renbond in dit eiland, zijn de aanwezige licha men om deze onderdeden van't bedrijf te regelen en vast te stellen. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering door den Voorz. medegedeeld dat opgaaf van verlangd aan tal aandeelen tot 1 Maart open is bij den heer G. A. Vorstenman van Oijen te Aardenburg, waarna Z.Ed. de vergadering met een toepasselijk woord en een opwekking tot ruime deelneming sluit. Wa'aagimafc. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 628. Welke kunstmest kan men gebruiken voor kamerplanten 629. Wat bedoelt men met loopvarkens 630. Is de spreeuw een trekvogel Antwoorden en mededeeling en. 626. Geen bloem in crocussen Gewoonlijk zit in de bol een knop, gereed om uit te loo pen en dan de bekende bloem te doen ont plooien. Mnar als de bol, die bij 't aanvangen van den groei ook altijd worteltjes krijgt, in zeer vruchtbare aarde staat, dan is 't niet on mogelijk. dat de bladgroei zoo krachtig plaats had, dat de noodige sappenstroom aan den bloemknop onthouden wordt en deze geen bloem levert. 627. Superphosphaat schadelijk voorschapen? Mogelijk wel. En dus zou ik voorzichtigheids halve de schapen een veertiendagen weghalen als ge den kunstmest gaat uitstrooien. der rede van den Heer H. Ch. VEGTEL, gehouden op den tweeden A. K. Partijdag voor Goeree en Overflakkee. Onderwerp: Beginselen' De noodzakelijkheid van goede beginse len aldus vangt de Spr. aan leert het verloop van" de Fransche omwenteling. De Staatsregelingen eischten verbetering, misbruiken vielen te bestrijden, maar kwaad school hierin, dat men verandering nastreef de buiten God om, en door instellingen te willen scheppen, louter in menschelijk wel behagen gegrond. Wijzende op de historie dier dagen, toonde spr. aan, dat Godverzaking plaats had, dat het atheisme werd verkondigd en invloed kreeg op de denkbeelden der massa, dat de philosofie der XV1I1 eeuw alles aan critiek onderwierp en dat, wat met de door de rede ingegeven begrip pen omtrent staat en maatschappij in strijd was, (en slotte geslecht werd. Afbreken was de algemeene boodschap. Het geloof was bijgeloot geweest en de voorgeslachten hadden in duisternis op een verkeerden weg gewandeld. Hier zou het daglicht aanbreken. Het Rrk der rede zou gevestigd woïden, onrecht en onderdruk king plaa's maken voor eeuwige waarheid rechtvaardigheid en vrede. Zoo werd verbetering nagestreefd door afval van God, en het goede, dat men zocht, verliep in kwaad. De zucht naar ge wetensvrijheid verliep in onontchristening der maatschappij. Handhaving van de rechten der burgerij deed den strijd opkomen tus- schen plutocratie en proletariaat. Met de vrijheid in 't oog werd gezucht onder wil lekeur en verdrukking. Op het altaar der broederschap werden tienduizenden geslacht; in één woordde gouden revolutiebeloften vonden hun verwezenlijking in de afgrijse lijkheden van de Fransche omwenteling. Ter afschrikking van hen, die thans we derom 't oor aan revolutionaire lokstemmen zouden willen leenen, maakt spr. er voorts op attent, dat óók de gruwzaamste prak tijken van 1789 gevolg waren van schoon schijnende theorieën en hoe zelfs Konings moord en Schrikbewind in de ontwikkeling lagen van begrippen, afgeleid van verder felijke beginselen. Uitvoerig toont hij aan, dat elke gebeurtenis een schrede verder was op den weg der Revolutionaire ont wikkeling, dat de mannen van het Schrik bewind geen wreedaards waren, maar dat hun gedrag een getrouwe toepassing was van Revolutionaire beginselen, een lofwaar dig gebruik van Revolutionaire kracht. Na dit duidelijk aan de hand der historie uiteen gezet te hebben, na voorts het fiasco te hebben geschetst zoo van de Revolutie in haar gruwzamen vorm als in haar gema tigde praktijk, het Liberalisme, wijst'Spr. waarschuwend op overeenstemmingen tus- schen de beloften van vroegere en van he- dendaagsche revolutionairen de mannen dei- Sociaal Democratie. Het bedoelen dei S, D. in 't ko>'t aangevende, brengt hij de voorspellingen omtrent zedelijkheid en wel vaart der S. 1). maatschappij, te vinden in den catechismus der S. D. (Kautsky, het Erfurter program), ter sprake. Hier, even als bij de mannen van 1789 de meening, dat in verandering van vormen het einde van ramp en onheil, het begin van onver stoorbaar geluk gelegen zou zijn. Ook hier de meening, dat het feit der zonde, door wijziging van omstandigheden, te niet ge daan kan worden. Op meerdere overeenstemming wijzende, bespreekt de heer Vegtel voorts de XVIII eeuwsche filosofie en den filosofischen giiöndslag van het Socialisme, dat zich vol gens zijn theoretischen vorm voordoet als consequente doorvoering van de door de Fransche wijsbegeerte der XVIII eeuw geformuleerde beginselen. Ook volgens de S. D. wetenschap bestaan er geen eeuwige beginselen. Det recht is e^n puur begrip; ieder recht is een bijzonder.röcht onder zekere omstandigheden. De S. D. wetenschap iaat de zedelijke waarheden door de menschelijke behoeften bepalen de S. D. zedewet vindt men geformuleerd in deze woordenHet doel heiligt de middelen. Het algemeen belang de hoogste weteen stelling, die de mannen van het schrikbewind door bloed deed waden, is een stelling mede der S. D. Spr. behandelt voorts de verhouding van de S. D. tegen over den Godsdienst, verklaart de onchristelijke beteekenis van de woordenGodsdienst-privaatzaak, tee kent het soort-christenen, dat zich met de S. D. kan verstaan en wijst op het ver schil tusschen Christelijke en S. D. op vatting der wetenschappen van mensch, maatschappij en Staat, voorts op de on derscheiden besch orhwng der wereldgeschie denis, voor ons met Christus als midden punt, voor de S. D. een klassenstrijd, (het historisch materialisme.) In het laatste gedeelte zijner rede zegt Spr., dat wij niet alleen op de beloften, maar op de beginselen te letten hebben van de behartiging der volksbelangen. De Revolutie onder eiken vorm was en is vol met beloften. Ze bleken bedriegelijk. De wil was goedmaar niet die wil beslist, maar de consequentie van het beginsel. Spr. bepleitte daarom trouw aan het eigen beproefde bogjnsel. Hoezeer ook altijd de strijd tegen dat beginsel gaaf, wij behoeven niet ongerust te zijn De naam Christen werd reeds afgeschaft; het Chris tendom bleek onuitroeibaar. God is reeds duizend malen dood verklaard toch troont Hij boven de wolken toch stijgt dagelijks van millioenen lippen een „Onze Vader" omhoog toch getuigt nog deze vergade ring, hoe ook op dit eiland Zijn kracht in onze zwakheid word volbracht. Met een beroep op de bekende rede voeringen van mr. Goeman Rorgesius en mr. van Raalte toont Spr. voorts aan, dat de strijd voor onze heilige beginselen niét voor niet is gestreden en dat wie zegt dat onze Regeering elk Christelijk kenmerk mist, dat bij wisseling van kabinet 011s Christenvolk niet gebaat is, dat wie zulks zegt, uit onkunde of met opzet, liegt. I11 onze critiek hebben wij de billijkheid te betrachten; er op te letten, dat wij een coalitie-kabinet hebben. Evenwel, de co alitie legge ons geen slot op den mond, doe ons niet de beginselen verwateren. Immers de mogelijkheid moet onder de oogen gezien worden, dat de coalitie uiteen valt, dat wij tegenover een coalitie van tegenstanders komen te staan, en geheel alleen op eigen kracht moeten steunen. En wet zou er dan van onze partij worden als ons wapentuig verroest was en onze banier verbleekt .Critiek is gewenscht, maar geen voorba rig oordeel. Nog is de tijd niet daar om de balans op te maken. En is die eenmaal aangebroken dan hebben wij, onafhankelijk van de vruchten van dit kabinet als goede A. R. onze roeping te verstaan. Onze par tij toch is de partij van den levenden God zij leeft niet bij de gratie van menschen of ministerien; zij leeft bij de gratie Gods. Als aanhangers dier purtij is onze roeping te strijden tegen de Revolutie. Met een opwekking om op elk gebied dien strijd te voeren in de wapenrusting Gods, en te wijzen op de belofte van overwinning, gelegen in de toezegging, dat het tweesnijdend zwaard van Gods Woord, zelfs uit den zwaksten mond, het ijzeren pantser dei Revolutie doordringen zal, ein digde de Heer Vegtel zijn toegejuichte rede. Debat vond niet plaats. ISaiitesiEami. woord drama ware hier stellig beter op zijn plaats-, Aangrijpend om te lezen is het vol gende dat Mej. A. J. A Vorster, van Mazolkasberg, Agatha, Zoutpansberg, schrijft in het "kerkblad//. »Kan ik ver geten mocht de //Volksstem» er wel boven schrijven. //Tijdens den oorlog en tot nu toe zijn onze oogen gedurig vol tranen, vooral als wij terug deuken aan de afgeloopen tij den, toen wij vervallen waren onder onze twee klassen van vijanden (vaak tezamen slechts één vormende) Engelschen en Kaf fers. De eerste nacht, die mij onvergete lijk blijft, is de 3e Mei 1901, toen wij onder omtrent 400 kaffers vervielen. Ook deze nacht zal in mijn geheugen blijven zoolang ik leef. Ik moest aanschouwen hoe mijn lieve vader door kaffers mishan deld werd en hoe mijne lieve overleden moeder geslagen en geplunderd werd door kaffers en hoe mijn teedere broertje, schaars 4 maanden oud, uit zijn moeders srmen gerukt werd en onder de schaar van kaffers vertrapt met de voeten en met een assegaai gestoken werd en na 20 dagen overleed. Een mijner broeders, 12 jaar oud, werd ook in denzelfden nacht gruwe lijk mishandeld. Hij was reeds 25 dagen ziek aan de koorts en door vermoeienis 8 dagen daar na overleden. En mijn bemind zustertje van 4 jaar oud, de teerste aan mijn hart, die met 4 asseganisteken door haar ha? d- jes in haar grafje gegaan is. Mijn moeder is. van ons door den dood weggenomen op 30 Dec. 1901. De Lieve Heer heeft mij viermaal in den fijd van 8 maanden met de koude hand des doods bezocht terwijl mijn lief hebbende vader en broeder niet tegen woordig konden zijn. Mijn vader en broeder zijn op 4 Mei 1901 overzee gevoerd. Mijn moeder liet mijn vader na met 5 onmondige kinderen. Mijn vader is nog in lndië, maar mijn broeder is 11 maan den teiug uit Bermuda// Iemand die jarenlang in Japan gewoond beeft en met de toestanden aldaar vol komen bekend is, schrijft aan de *Dord. Crt. Wat het Verre Oosten betreft heb ik bij de eerste berichten omtrent de ver wikkelingen reeds direct beweert, dat er gene lauding van Japanners op het vaste land te wachten was-voor het voorjaar, omdat de Japanners niet tegen de hevige koude in den winter bestand zijn, en zij te goed de gevolgen voor »la grande ar mee» van den tocht naar R-usland kennen. Dit en het wachten op twee nieuwe kruisers is reeds bewaarheid. l)at. Iet tot oorlog komen moet, achtte ik al dadelijk zeker de gemoederen in Japan zijn door Engel schen en Amerikanen genoeg opgezweept 0111 niet zonder kLeersoheuren tot bedaren te komen. Japan is i.u geheel gin cd, alle kans op succes voor zich en verbouwt geenerlei Russische beloften zonder flinke waarborgen. Die waarborgen kan Rusland niet geven zonder geheel in zijn schulp te kruipen, en dit lain het niet zonder zijn prestige in heel Azië te verliezen wat meer kwaad zou doen dan een oorlog Het Japansölfe volk wil den oorlog, zij zouden niet rustig blijven a's de Regeering zich met een kluitjein liet riet liet sturen. Ter zee ziju de Japanners de baas, te land in Korea zijn ze nog dicht bij honk en hebben de bevolking op hun hand. 't Zal daarna gaan om de eindpunten der spoorlijn, want alleen langs die enkele lijn kan Rusland versterkingen be komen,1 als de waterweg afgesneden is. Daarop komt alles afin, en de Japanners, die numerik veel sterker zijn dan de Russen, zullen wel hun uiterste best doen een punt daarvan in handen te krijgen en de communicatie te verbreken. De Japansche soldaten ziju vlug eu lenig, best te ver gelijken met de Fransche zouanen..Indi- vidueel zijn zij voor een strijd van man tegen man niet tegen de Russen opge wasset, maar hunne vlugheid van be weging zal hun daar ten goede komen. Wint Japan, dan zal liet nog meerdan thans den neus in den wint steken maar dan zal het toch zoovele offers gekost hebben dat zij niet dadelijk voor eene volgende expeditie gereed staan. Verliest het, dan zijn de offers vermoedelijk nog veel grooter en zal liet tijd noodig heb ben ztch zu er holen Ook deze schrijver heeft oog voor het »gele gevaar,» en hij zegt dat het ware gele gevaar nog meer bestaat in de Chi- neesclie legers, wellicht door Japanners aangevoerd, die alle Eurcpeesche koloniën kunnen overstroomen. Indien Rusland en Japan elkaar vleugellam hebben gesla gen, zal natuurlijk het perfidi Albion er van profiteeren maar ook China, indien bet al ni-t bij de eerste overwinning de zijde van Japan kiest wat ik zelfs zeer waarschijnlijk achtwant, die onzijdigheids verklaring staat maar op het papier even als Russische belof en. liet gel» gevaai nadert ons in ieder geval, en als Rusland China niet tegen kan houden, wie zal het dan doen? Over 10 jaar zal China over honderd duizenden goed gedrilde man schappen beschikken, eu dan begint »de grap// zegt de schrijver, maar liet Schreven we in onze >laatste berichten^ van het jongste nummer van ons blad s-de oorlog tusschen Rusland en Japan is een kwestie van slechts enkele uren«, thans is het een feit geworden. Telegrammen brengen ons het bericht dat Maandag de eerste daad is geconstateerd. De hoofdzaak heeft zich eigenlijk zoo toegedaan Toen de Russische vloot onlangs uit Port Arthur vertrok, begeleide zij schepen die een geheele divisie troepen vervoerden-. Deze werden bij de Jaloe geland, waarmede Noord-Korea bezet was. Toen was het -geduld van Japan uitgeput. En hebben de Japanners drie Russische koopvaardijsche pen met een lading steenkool en oorlogs- benoodigdheden opgebracht. De schepen waren op weg naar Port Arthur. Zij boden geen weerstand. De schepen zijn op het oogenblik onder bewaking van Japanners, Men meldt, dat er nog twee andere Rus sische schepen zijn gepakt en naar Sasebo opgebracht. Daarna hebben in den nacht van Maandag 8 op Dinsdag 9 dezer, omstreeEs twaalf uur de Japansche torpedobooten plotseling, een aanval gedaan met torpedo's op het: smaldeel, dat op de buitenreede van Port Arthur lag. Daarbij zijn de linieschepeni Retwisan en Tsesaréwilsj en de kruiser Pallada beschadigd. Op het oogenblik dat wij dit schrijven, is nog niet bekend van welken omvang de schade is die de Russische oorlogschepen Retwisan Tsesaréwitsj en Pallada hebben gekregen. Men mag echter aannemen dat zij er voorloopig door buiten gevecht zijn gesteld eu te Port Arthur in het dok moeten. Dit is reeds dadelijk een tegenslag voor: de Russen die ernstige gevolgen voor hem kan hebben daar de twee eerstgenoemde' bodems pantserschepen iste klas en de Pallada een kruiser 1 ste klas is. De Retwisan: en Tsesaréwitsj behooren tot de nieuwste; linieschepen van de Russische vlootde Retwisan die een inhoud van 12,700 ton heeft, was in 1900, Tsesaréwitsj, die een tonnemaat van 13,100 ton heeft, in 1901 in dienst gesteld. Het laatste schip was pas kortgeleden, tegelijk met den nieuwen, kruiser Bajan, uit Europa in Oost-Aziati sche wateren aangekomen. De Pallada is; een kruiser uit 1899. Het is naar de Köln. Ztg. opmerkk ongelukkig voor de Russen dat hun deze klap is toegebracht op het oogenblik waarin een zeeslag het eenige middel zou zijn, om het vervoer van Japansche troepen naar een haven van Noord-Korea te ver hinderen. Ook bij lichte 'beschadigingen lijdt het manoeuvreerend vermogen vaii de getroffen schepen, al is het zelfs niet noo dig dat zij in de dokken van Port Arthur hersteld moeten worden. Aan Port Arthur, de Russische zee^es— ling aan de zuidelijke punt van het Sïhierc- eiland Liao-toecg, dat thans het teweimis geworden van het eerste zeegevecht in den Russisch-Japanschen oorlog, zijn voor de Japanneis bemoedigende herinneringen ver bonden uit de» oorlog met China. Zij hebben de-ze ('h'ineesche oorlogshaven, wel ker vestingwerken gebouwd waren door den vroegereD Pruisischen officier v. Hannekeur den 21 sten November 1894 door eem 1

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 2