IJ V (3 GS EI 29 Jan ri 1904. No. 954. IN HOC BEHCX DE BIJ U IÉNSES stemmen uitge- lpg worden ingesteld en alzoo ook deze zaak :ot een volgende vergadering te verdagen. Niets meer aan de orde sluit de Voorzitter de Vergadering. Middelhnrnis.* Maandagmiddag had de stoomboot Middelharnis» bij het uitkomen uit den kleinen Beer een d_eine aanvaring met de «Onderne ming. Schijnbaar door een misverstand veroorzaakt door één stoot op de fluit hield de »Onderneming« rechts terwijl gesatneideen°iedVêrdaaJde bedoeliqg jan de »Middelhainis« huidige verplicht is zij lillks Was. et bepaalden voet te vol Het liep echter nogal goed af; een flinke deuk in het berghout en «alle man aan 'tdek» was gelukkig alleen te constateeren. Bij de op heden alhier gehou den stemming voor een boekhouder van het onderling Begrafenisfonds werden uitgebracht 392 stemmen. Herkozen den Heer L. Gouswaard met 354 stemmen, üp den heer J. v. d. Slik werden 38 bracht. Tot commissaris werd gekozen J. Yroegindeweij met 83 stemmen. Verschillende opmerkingen en ver zen werden op sommige briefjes ge vonden. Ook onderstaande kwam op een der stembriefjes voor 't Schijnt in 's menschen aard gelegen Dat hij verscheidenheid bemint, Daar hij de altijd rechte wegen Nu en. dan vervelend vindt. Dat zien wij bij dee'z stemming weer Zoo telkens komt een ander heer Om zijne diensten aan te bieden, Maar ik hcud niet van zulke lieden Die altijd and'ren wil verdringen. En naar zijn buurmans zaken dingen 'k Stem ook geen vrienden van Vooruit" Neen houdt die toch 't bestuur maar uit 'k Behoef de vrucht der Socialen Toch waarlijk hier niet af te malen. Gij kunt die tot veel smart en rouwe Hier in nabijheid weer aanschouwe. Een goed bestuur is alles waard, Daarom stem ik weer L. GOUS WAART. Tot Commissaris uit die velen Zal ik DE KORTE aanbevelen. Ik schei er nu met schrijven uit, Zorgt steeds dat kas en boeken sluit Want mocht gij dat te saam vergeten Ik zou het met u allen weten. (Part. Corresp.) Met ingang van 4 Februari as. is tot Burgemeester dezer gemeente herbenoemd de EdelAchtbare heer U. J. Mijs alhier. Mej. A. Rietmulder alhier is benoemd als helpster bij het onderwijs in de nuttige handwerken in de plaats van Mej J. Vroegindeweij die haar ontslag heeft aangevraagd. De rekening dezer dienst 1902 is van heeren Ged Staten dezer provincie goedgekeurd terug ontvangen sluitende met, een nadee- lig saldo van f263,541/2 De persoon van C. v. d. M. die verleden week Zondag alhier werd aangehouden heeft CieileeSte. tGEMEESTER dezer lat bet kohier der Gn. den aan den Ontvan id gesteld en ieder daa is zijnen aanslag op iet te voldoen, iri 1901. urgemeester voornoei DE GRAAEF. RGEMEESTER dezer Qj lat het kohier der Groni stjaar 1904 invorderbaa >laat, 26 Jan. 1904. b Burgemeester, VAN WEEL G.Gz. i Hieuws. aar men verneem Februari a.s. in de Commissie vai tor H M. Koning! 3werking van H n het regement gri eene feestuitvoerinj waarvan de batei nma-fonds, dwachter Frederi beider alhier, P isschers te Middel taal opgemaakt we] id jl. hield de Chi lit Nieuwe Tongl )ij hare Zuster vei salmen en Hazeul n gehoore gebrachl ïenwerden keuril f, bij het naar hui aan de Langew ■n daar nog een pai gegeven, klonk daar eenij len der maat, e zang, was coi m aanhef van iedei scant te geforceei er zuiver, el genomen eehti liging waardig de rij der Zaïij Hakkee. Bond van Flak! de heer Vorsterai rdenburg, op Doi in het hotel Spi over «De onderlig losphaatfabriekij eden van den boni rs a 10 cent entrei te bekomen in dj T. Boekhoven alhie SLAG dering van den Ba Vrijdag 22 Jan. onds ten 7 ure. en. velkom en heilwenscli van dit jaar, we ril notulen gelezen en onff gekomen stukken. H. M. de Koningin-Mo itsprekende voor de Hl Gemeente toegezonde nering aan H. M. ko»! den heer Lebbe, vroeg bij zijne beste wensob i Raad iti het bijzonder et algemeen, de Gezusters J. en M. V voor de hen verleeni kennisgeving aangci de Heeren L. Pen, i ineeinten van den lie ne benoeming als lid <j van schoolverzuim Voorzitter verslag uitgffl name der kas bij den gi eek in Kas te zijn 2329,51 an den Heer P. de Mow L. school alhier, daar® nig eervol ontslag verzwf hem met dien datirj nen. Ged. Staten daarbij tenia volkshuisvesting rkingen. Na eenige te g] andermaal ter goedko| ening op de wik- en weej neens door genoemd nj Wordt voorgesteld "f enz. eenigzins te ve| verzocht tot eenige of erschillende posten, we'i tot benoeming van wering van schoolverzuij Mast als zoodanig benoeming in ken»ls stembureau over '5 benoemd de Beer®1!- terwijl als dsrde ij» Mijs. Ambachtsschool een ver richt tot verhooging van dezer Gemeente ten j" schrijven werd aange- Vergadering. Van Beek rapport iU' Kralingen en geelt als en dat daar een betere Een ander onderzoek zal gemeente naar men ver neemt, bekend den diefstal te hebben gepleegd. Naar wij uit goede bron ver nemen, hoopt de heer J. v. d. Waal hoofd der Bijz. School alhier, voor de Autirev. Kiesv. te Nieuwe Tonge op te treden met een lezingTrouw aan 't beginsel Kort verslag- van den Partijdag op 27 Jan. 1904. Gisteren, 27 Jan werd in de Zondagsschool de met zeer veel ijver voorbereide Partijdag ge houden. Was de middagvergadering meer huis houdelijk, de avondvergadering droeg een meer algemeen karakter, waarin ook tegenstanders onzer politieke beginselen een debat mochten voeren. Nadat de Voovz. op de in onze kringen gebrui kelijke wijze geopend iiad, gaf hij 't woord aan den heer Pompe van Meerdervoort die ons sprak over de begrootingsdebattenons aantoonde de kloekheid van beleid van den Premier en 't Mi nisterie in de ernstige dagen van 't vervloden voorjaar 1903ons wees op de diepgaande ver schillen in de beginselen over Staatsrecht tus- schen linker- en rechterzijde en een warm pleidooi voerde voor de noodzakelijkheid van eendrach tige samenwerking bij de Provinciale Stembus. De tweede spreker was de beer Vegtel. Hij tee- kende met heldere kleuren de verschillende Beginselen, plaatste die der Sociaal Democraten in 't volle licht en liet uitstékend den hoorders gevoelen bron en oorsprong der Revolutie-begin selen, die nog op velerlei terrein en in velerlei partij welig tieren, 't Was een ernstig, kloek woord, dat getuigde van studie en diep inzicht in de worteloorzaken der huidige en vroegere partij groepeering. Zoo was de middagvergadering voorbij. Na de pauze trad op Ds. v. Lummel, die op de hem eigenaardige, pittige en geestige wijze, den toehoorders sprak over de groote werkkraclit voor ons Ministerie. Glashelder toonde hij ons aan, hoe alle beloften van 1901 bijna waren in gelost, en dat op eene wijze, die alle antirevolu tionairen bevredigde, behalve den afgevaardigde van den Helder, die niet altijd zulk een tevre denheid openbaarde. Alet gespannen aandacht was ook die rede aangehoord, en een krachtig applaus toonde, hoe zija woorden in 'thart der Vergadering weer klank vonden. b Even aangenaam te beluisteren was de rede van den heer v. Oversteeg van Amsterdam, Het „christelijke van t Kabinet trad in zijn rede zeer goed op den voorgrond, en de verschillende grepen, die hij deed, toonden aan, dat hij zijn stof maehtig en meester was. Geen debat had er plaats, zoodat om acht uur de uitstekend geslaagde partijdag eindigen kon. 't Was ons aangenaam, daar weer vertoefd te hebben, en wij twijfelen niet, of ook deze par tijdag zal den broederband versterken. Een woord van hartelijfcen dank aan 't Mode- ramen, dat zoo uitnemend voor't welslagen heeft gezorgd, en niet het minst aan den onverdroten ijver van den secretaris den heer Basoski, onze hulde gebracht. [Aanstaande week hopen we onze lezers een woordelijk Verslag te geven van bovenstaande.] Stad aan 't Haringvliet. Dinsdag morgen waagde C. Arensman zicli op het ijs, doch dit bleek niet sterk genoeg, althans hij zakte tot over zijn hoofd in het water en wist zich met behulp der omstanders te redden. Den ingezetenen wordt er aan herinnert, dat zij, die vermeenen op de kiezerslijst te moeten voorkomen en daarop nog niet zijn geplaatst, zich daartoe hebben aan te melden vóór 15 Febr. e k. ter secretarie, al waar ook de noodige formulieren kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld. Zondagmiddag 31 dezer hoopt in de Ned Herv. Kerk op te treden de zendeling leeraar de Eerw. Heer O. v. d. Brug. Voor de Nat. militie-zijn inge schreven 11 jongelingen n.l. C. Arens man Cz., C. Arensman Pz., G. van Biert Jz., M. Braber Mz., K. G. Gestel, D. Kardux, A. Keijzer Lz., M. Melaard Jz A. v. d. Tol, C. Trommel Az. en A. Vroegindeweij Bz. Den Boiumel. Voor de afd. «Patri- monium« hoopt op 2 Februari a..s. in liet lokaal van Mej. Wed. Lokker alhier op te treden Ds. Goote van Oud-Beierland met het onderwerp: «Geen klassenstrijd maar samenwer king». Voor het Groene Kruis circu leert alhier een lijst om leden te krijgen, teneinde eene afdeeling daar van tot stand te brengen. Terwijl de Wed. F. B. uitwer ken was, had baar dochtertje met een kameraadje de aardigheid, de kachel eens uit te pooken. Daarbij kwamen de kleertjes van het dochtertje in annraking met het uit de kachel vallend vuur, waarop het kind naar buiten liep, en de vlam er uit sloeg. Gelukkig werd het spoedig opgemerkt eu uitgedoofd door de vrouw van A. Z., zoodat de kleine nog ongedeerd mocht blijven. Ooltgensplaat. 26 Jan. hield de ver- eeniging «Algemeen Belang« in het hotel Hobbel een vergadering waar o.m. werd behandeld varkensinenting, betere kaaiverlichting enz. Voorts wer den tot bestuursleden gekozen in plaats van de aftr. heeren J. v. d. Tol J. A. van Nieuwenhuijzen en M. Bree- man Jz. de heeren A. van Rossum, J. Jacobs Jz. en Joh. Bol. De heer Breeman had zich niet meer her kiesbaar gesteld. De heer A. Voorzaat, vertegen woordiger van «Eudokiacc, stichting voor lijders aan Chronische ziekten te Rotterdam, trad hedenavond 27 Jan. voor een matig doch aandachtig pu bliek in de Ger. kerk op. ZEd. schetste op boeiende wijze het heerlijke en zegen- rij ke doel dier stichting naar aanleiding van Lukas 10 26—37, en wekte de aanwezigen tot meerdere deelneming- in het werk der barmhartigheid op, waarna eenigen zich als begunstigers opgaven. Nieuwe Toiige. Naar aanleiding der circulaire die aan de ingezetenen wa ren uitgedeeld, bevattende, dat er een commissie zou rond komen tot het inzamelen van gelden voor het Hul deblijk, en wanneer die giften ruim mochten vloeien dat ook daarvan de schoolkinderen nog feestelijk zou wor den onthaalt, is jl. Vrijdagmiddag een kinderfeest zeer netjes gevierd. Vooral droeg er nog veel aan bij dat de heer Vletter uit Middelharnis tevens ook nog eenige leden brengende, had aan geboden de optocht der kinderen met muziek te begeleiden, en gaf daarvan in de school nog eenige stukjes ten beste. Door den raad dezer gemeente zijn tot leden van het stembureau bij de a s. verkiezing benoemd de Heeren J. Vreeswijk, C. Overdorp, K. Prince en D. Breesnee. Aan de Heer Jansse onderwijzer alhier, is op zijn gedaan verzoek met 1 Februari eervol ontslag verleend. Oude Tonge. Vrijdag 22 Januari j.l. den dag waarop voor 25 jaren H. M. de Koningin Moeder liaren intocht deed in Nederland, wapperde uit verscheidene huizen de driekleur. In den namiddag van dien dag, trok een optocht de gemeente door, met het muziekgezelschap »Vooruit« aan het hoofd, terwijl 's avonds voor noemd muziekcorps nogmaals een marsch door de gemeente maakte en eenige stukjes ten gehoore gaf op de kaai die door het branden van teer tonnen werd Verlicht. De lotelingen van 1904 die in werkelijken dienst zullen worden opgeroepen zijn1 J. Stoop. 2 J. A. Waare. 3 Th. Stoop. 4 W. Munters. 5 J. Jansen. 6 C. van Kem- de lichting P. Vreeswijk. 8 H. de Lint. 9 H. Duijm, voor korte oefening. Het aantal ingeschreven voor de Nat. Militie lichting 1905, bedraagt 24, waarvan een vrijstelling heelt wegens broederdienst. Burgemeester en Wethouders van Oude Tonge en de Besturen van verschillende polders alhier, zijn voor nemens op Woensdag 17 Februari a s. des v'.m. te i'l ure bij inschrijving aan te besteden de levering van 170U 1750 M3 goede zuivere Hollandsche onderhoudsgrint. Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van K. M. v. d. Vliet alhier, om vergun ning tot het .oprichten eener brood- bakkerij in het huis B. no 99 staande binnen dezer gemeente. Aan de Universi eit van Am sterdam werd bevorderd tot Doctor in de Geneeskunde na verdediging- van een Academisch proefstuk, han delende over «Vaginale Ovariotomie« de heer Cornelis van der Sluijs, arts, geboren *te Oude Tonge. Dh-kslaiml. De inteekenlijst voor het huldeblijk aan H.M. Koningin-Moeder, heeft hier 51 gulden opgebracht Op 26 dezer hadden voor de Nat. Militie ter dezer plaats, slechts 14 jongelingen zich aangegeven. De besturen der polders «Kraaije nisse«, »Oud-Kraaijer«, «Nieuw- Kraaijer« en «Diederik», hebben ter openbare kennis gebracht, dat de lijst van stemgerechtigde ingelanden is herzien, en gedurende 14 dagen, te rekenen van 28 Jan., ter inzage van ingelanden zal liggen, ten kantore van den secretaris dier polders. Bezwaren tegen deze lijst kunnen binnen 14 dagen na dagteekening van deze be kendmaking door ingelanden schrif telijk bij het bestuur worden inge diend. Dat men van alle natiën de vlag niet kan onderscheiden is toe te geven, maar dat men zijn 1 eigen driekleur niet weet te onderscheiden, is haast ongelooflijk. Toch kon men hier op 22 Jan. een zien wapperen, «Blauw-Wit- Rood«, zoodat men verplicht was dezen wijsgeer die domheid onder het oog te brengen. ftlelissant. De loteling dezer ge meente der lichting 1904 K. de Bonte, door den militieraad te Dirkslaud voor den dienst aangewezen en die wegens lichaamsgebreken eene herkeuring had gevraagd, is ook door Heeren Gede puteerde Staten voor den dienst aan gewezen. Het aantal ingeschrevenen der militie voor de lichting 1905 bedraagt 23, waarvan 6 wegens broederdienst of lichaamsgebreken redenen van vrij - stelling vermeenen te hebben. De kohieren der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigen dommen dezer gemeente voor 1904, zijn door de Heer Inspecteur der di- rectebelastingen enz., executoir ver klaard en aan den Heer-Rijksontvan ger ter invordering ter vlag hand gesteld. is als zoodanig pen, voor volledige oefeningen. 7 M. Dinsdagavond trad voor een flink aantal toehoorders in het kerkgebouw der Geref. Gein. alhier op de heer Jb. van Oversteeg van Amster dam, met het onderwerp: „Drieërlei macht." Spreker begon met er aan te herinneren dat het de Heere is die ons de overwinning gaf bij de stembus van 1901. Dat het saamwerken der partijen het gevolg was van het gemeenschappelijk optreden der kiezers. Het is de roeping van den mensch om op elk terrein van liet leven den Heere te dienen naar Zijn Woord. We kennen God niet in ons zeiven, maar kennen of vinden Hem alleen in Zijn Woord. Al betoogde Prof. v. d. Vlugt in zijne schoone rede dat hij wist wat het beteekende Gods verborgen omgang vinden zielen waar Zijn vrees in woont, met eene innigheid die men een christen zou benijden, toch moeten we den afge vaardigde van Leiden indeelen bij de partij des ongeloofs die niet belijden dat zij God kennen uit de openbaring, maar met hunne rede. De rede bracht hem in de war. In de Staten-Generaal gaat het niet over Gods verborgen omgang,maar ■over Gods wil. Met alle achting voor hem als mensch zeggen wij dat hij den Bijbel aanhaalt om zichzelven te verdedigen al 'is het ook niet met kwade bedoeling. De heer Nolting zeide bij de besprekingen over de snelvuurkanonnen voor Kerstmis, dat men op dezen tijd toch meer over de beteekenis van het Kerstfeest, over het „Vrede op aarde" behoorde te denken. We zouden van hem kunnen zeggen, hij heeft de klok hooren luiden, maar weet niet waar de klepel hangt.In de eerste plaats denken wij op Kerstmis aan het „Eere zij God in de hoogste hemelen" en dan „vrede op aarde en in de menschen een welbe hagen." Vroeger zei een liberaal minister Bederf ons staatsrecht toch niet met Uwe bijbelteksten. Thans spreken liberalen zelf herhaaldelijk uit den Bijbel. Satan kwam ook met bijbelteksten, maar Christus zeide er staat wederom geschrevenDe eerste macht van God gegeven was de ouderlijke macht. Macht is iets dat zich gaarne wil uitzetten. De mensch is de door God gegeven macht al spoedig gaan misbruiken. Dit had verschrikkelijke .gevolgen. De tweede macht werd door God ingesteld door <en om de zonde: de overheidsmacht. Deze twee machten breiden zich telkens uit op ^elkanders terrein. De derde macht is de macht -van Christus over Zijne kerk, ook om en door de Eonde. De dragers van het gezag Willen gezagheb bers zijn. Herhaaldelijk wordt een schuiven waar genomen over de kring van ouderlijke machten de overheidsmacht. Opstand en revolutie is hier van een gevolg. Opstand is een verzet tegen alle macht, revolutie miskenning van de Goddelijke macht. Na de Fransche revolutie werden de Fran- schen weggejaagd maar het Fransche bleef. De Overheid begon zich met kerk en school te bemoeien, getuigen de jaren 1806, 1816, 1857 en 1870. In 1901 zeide men, nu zien we dat wij ouders zullen moeten doen wat de regeering ons voorschrijft. Door Gods genade is verhoed geworden dat een wet tot stand kwam, waarin stond, dat indien de ouders verschil over de opvoeding hunner kinderen kregen, ditdoor de kantonrech ter zou uitgewezen worden. In 1901 werden vloei planken gezet opdat we niet meer van dien stroom van liberale wetten zouden krijgen. Zoo is het dan gekomen dat we niet meer kregen dan we nu reeds hebben. Allereerst is de schuld van die uitbreiding der overheidsmacht te wijten aan de slapheid van ons volk. Hoe slapper volk, hoe meer wetten. De burgerij moet haar macht in zichzelve ontwikkelen, zelve kerk en school onder houden, dan was nooit de overheid zoover gegaan. In de ordonnantiën Gods moeten we den weg zoeken voor de toepassing van de souvereinitcit. in het houden van Gods geboden ligt een groot loon, Wandel voor Mijn aangezicht en wees op recht. Indien we dit doen, zullen we moeten zeggen,o God! aan alle dingen heb ik een einde gezien, maar Uw gebrd is zeer rein, groot en rijk. Door het afwijken van Gods geboden hebben we prikkels gevoeld, het is nog gering dat we door de wereld worden miskend, verloochend, mishan deld en benadeeld, maar het is God de Heere die in de belijdenis van Zijn naam wordt getrofl'en Laten we daarom mannen afvaardigen naar Pro vinciale Staten en Staten Generaal, die erkennen en zeggen God heeft de macht der overheid gehe ven, maar ook de souvereiniteit aan de ouders, opdat God door overheid' en volk saam worden gceerd en geprezen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Eene vraag van eene der medestanders ds. Hartkamp werd tot zijne tevredenheid beant woordt. Uw Verslaggever. Stellendam. De lieer K. van de Ree onderwijzer alhier te Amsterdam benoemd. Naar wij vernemen, zouden de twee blinden P. en J. Koudijzer, broeder en zuster, uit Middelharnis, eene uit voering geven met medewerking van de 2e ChristelijkeZangvereeniging(dir. de heer J. J. Meerman) in het kerkge bouw der Ger. gemeente indien ver gunning van den kerkeraad wordt ver kregen. Tengevolge van den dikken mist die Vrijdag heerschte is de stoomboot «Vooruitgang» op de terugreis van Rotterdam tusschen Hellevoetsluis en onze haven een paar keeren aan den grond geraakt doch telkens slechts korte oogenblikken, zoodat er bijna geen vertraging werd veroorzaakt. Een onzer visschers kon echter dien avond de haven niet bereiken en is la ter de Goereesche haven binnengeval len. Naar wij vernemen zal in de vol de heer Ketelaar, lid van de Tweede Kamer alhier een lezing houden. Zoover ons bekend is zijn de dag waarop, en de plaats waar nog niet vastgesteld. De van Rijkswege, gedurende de vorst opgenomen tonnen, zijn wederop hun plaats gelegd en heeft de Rijks veerboot dan ook den geregelden dienst hervat. Hoedereede.* 25 Jan Li. Zaterdag avond werd in verband met de onlangs plaats gi gende week ehad hebbende zandverschui- ving aan de «IJzeren Kaap» en de oeverafschuiving aan het z.g.n. «Sprin- gert« de toestand aldaar opgenomen door den Hoofd-Ingenieur en den Ingenieur, vergezeld van den Opzich ter bij 's Rijks Waterstaat alhier, den Heer JVC. van Eendenburg, tot herstel der werken daar ter plaatse. De lotelingen Johannis van Gelder en Pieter Erkelens, welke in den Haag herkeurd zijn, zijn beiden voor den militairen dienst afgekeurd. Oudilorj». Bij de op 22 Januari jl. gehouden stemming ter vervulling van een plaats in den gemeenteraad zijn van de 266 geldige stemmen uitge bracht op Mastenbroek Klz. J. 75 stemmen. Tanis Jb.Wz. Hn. 99 Voogd Pz. Dn. 92 Op Dinsdag 2 Februari a.s. zal er herstemming plaats hebben tusschen Tanis Jb.Wz Hn. Voogd Pz. Dn. - De loteling der lichting '1904 Thijs de Mooij, die op 25 Januari jl. voor heeren Ged. Staten moest ver schijnen om geneeskundig te worden onderzocht, is wegens gebreken van den dienst vrijgesteld. De inwoners der provincie Zuid- Holland, die elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen worden door ii.h. Ged. Staten uitgenoodigd, om daarvan voor '15 Maart'1904 aan hun college te doen blijken door over legging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks directe belastingen ten einde daarop kan worden gelet bij het op maken der lijst van de hoogst aan- geslagenen. verkiesbaar tot afgevaar digde ter Eerste Kamer van de Staten Generaal. Van de lotelingen der lichting 1904 hebben zich voor de zeemilitie aangegeven P. Heerschap Matthijsz. en M. v. d. Klooster Daniëlsz. Donderdag 21 Januari jl. is er alhier een afdeeling van het Groene kruis opgericht. Het bestuur tellende 7 leden bestaat uit de heeren S. J. Karsten, voorzitter, J. C. Lodder vice voorz. K. C. Crucq secretaris, L. C. Langhorst 2e secretaris, T. Lodder penm. P. Boelaars en A. de Kluiver. Degenen, die op de nieuwe kie zerslijst wenschen geplaatst te worden, hetzij als huurkiezer, loonkiezer, spaar bankkiezer grootboek kiezer enz., zullen daarvan voor '15 Februari as. ter secretarie aangifte moeten doen. Door middel van een inteeken lijst worden er dezer dagen gelden ingezameld waarvan de halve op brengst aan het »Emmafonds« zal ten goede komen, terwijl de andere helft zal worden verdeelt tusschen de be- hoeftigen van alle gezindten dezer gemeente. Aan het gezin van den loteling der lichting 1897 Aren van Splunder die eerst in de maand December voor herhalingsoefeningen in werke lijken dienst behoefde te komen, is van Rijkswege eene vergoeding toe gekend van f0,75 voor eiken dag, dat hij onder de wapenen is geweest. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier zijn uit gebracht op de candidaat der Anti. Rev. Kiesv. J. Mastenbroek 75 stem men. Op de candidaat van Ds. Boss c. s. Hl Tanis VVz. 99 stemmen en op de candidaat der Liberale Kiesv. 92 stemmen. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de twee laatst genoemden. De Anti. Rev Kiesv. «Tot de Wet en tot de Getuigenis« heeft in hare vergadering van 23 Januari met algerheene stemmen besloten, om bii de a.s. herstemming van een lid voor den Gemeenteraad zich të onthouden van iedere aanbeveling voor beide candidaten. Part. Corresp. Spsjkenisse. De gehouden collecte voor het aan te Lieden huldeblijk aan de Koningin-Moeder bedroeg in deze gemeente f 33,80 De Wel Eerw. Heer Erdmann, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, hoopt, naar wij verne men, op Zondag 7 Februari a.s. zich aan zijne Gemeente te verbinden. Door een onbekende oorzaak en terwijl niemand der bewoners thuis was, ontstond jl. Maandagavond een begin van brand in de woning van de wed. R. K., gelegen in het Noord einde alhier. Door forceering der deur wisten huren en voorbijgangers het pand binnen te komen en bluschte met eenige emmers water den bran denden inboedel. Assurantie dekt de schade. Ing-ezoBiilesa SSufclieBs. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Waterlooziiig van den polder het Oudelaud van illidilelharnis. In de »Vooruil« van 20 Jan. 1904 beschrijft de heer v. d. Broek een bema lingsplan voor genoemden polder in hoofd trekken. Hoofdzakelijk komt het op het volgende neer ie. De natuurlijk^ loozing blijve behou den bij laag peil in de haven. 2e. 't Aanwenden van motor als krachts werktuig. 3e. Keuze van centrifugaalpomp voor de bemaling. 4e. Hoogste opvoerhoogte van het water door het gemaal 1 Meter. 5e. Bemaling zonder voorboezem. 6e. Plaatsing van een klein gemaal aan de Pruijtsheul als hulp voor Duivewaard, 7c. S'rtfBfttgtrj'Jtg'cmeene verbetering der weg- en kavelslooten. Lenige bedenkingen tegen een dergelijk plan mogen niet achterwege blijven. Punt 1 en 2 lijken mij ook noodig, no. 3 echter niet gewenscht, Op grond van door mij gedane waarnemingen en voorloope bere keningen zou een centrifugaalpomp bij een bemaling zooals door mij gedacht werd geen gunstig resultaat opleveren, zoowel met het oog op de kosten als op de hoe veelheid op te voeren water. Punt 4 en 5 hooren bij elkaar en geven samen een ongunstig resultaat. Bij deze geringe opvoerhoogte zonder voorboezem, zal het gemaal niet kunnen werken, terwijl de haven gevuld is, ook niet als het water eenige decimeters onder vol peil zakt. Geheel anders wordt het bij het maken van een voorboezem, die altijd bij elke haven stand door het gemaal gevuld kan worden, om bij daling van het water in de haven te loozeu. Punt 6 er, 7 kunnen beschouwd worden als nog latere plaunen, indien het onver hoopt blijken mocht, dat een eventueele bemaling te Middelharnis geen volkomen bevredigend resultaat oplevert. Een voortdurend voldoende bemaling tegen niet al te hooge kosten is volgens mijn vaste overtuiging zeker tot stand te brengen. G. v, d. KOOGH, Civiel-Ingenieur. Middelharnis, 25 Jan. 1904. Zaandam, Jan. 1904. TOENEMENDE BELANGSTELLING. Zeer verblijdend is liet, en het stemt tot groote dankbaarheid dat van jaar tot jaar de belang stelling voor Chr. lectuur-verspreiding onder de militairen in Ned.-Indië g.-ooter wordt. Daar van getuige ook dit verslag. Ontvingen wij in 1893 ca. f250, allengs zagen wij de ontvangsten jaarlijks rijzen en mogen wij den belangstellende(n) lezer en lezeres, nu met blijden dank mededeeien dat wij in 1903 de belangrijke som bereikten van 1504,99 d. i. nog ruim f400 meer dan in 1902. Zouden wij nu niet roemen in Gods goedertie'- renlreid en niet hartelijk dankbaar zijn allen die ons in onze arbeid door. groote of kleinere bijdra gen zoo liefderijk steunden? Ook den redactiën en uigevers voor zoovele Clir. bladen komt een woord van hartelijke dankbetuiging toe voor hunne bereidwilligheid en liefdediensten die zij ons bewezen met het belangloos plaatsen van jaarverslagen en aanvragen om giften vóór dit werk der reddende liefde. Bij onzen dank voegen wij de bede dat God die rijk is in barmhartigheid en mild in zegenin- gen, Zijnen onmisbaren zegen ook dit jaar doe rusten op allen die op een of andere wijze onze jongens in Indië gedachtig waren. De belofte in Spreuken Jll26 ruste op alle vrienden en vrien dinnen der militairen. Zooals reeds vermeld is ontvingen wij in 1903 de som van f1504,99. De totale uitgaven waren f 1454.13. Batig'saldo f 50.86. Ditsaldo is er, omdat er altijd nog giften komen, te laat om nog besteed te kunnen worden. We mochten het volgende verzendenbijna 40.000 t-actaten 2320 Chr. Scheurkalenders, 1450 platen en tekstkaarten, ruim 700 degelijke flinke boeken, ongeveer 400 Bijbels, N. Testam. en Psalm boekjes, 600 Chr. Almanakken, 750 Kerstliederen,

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 5