Achttiende Jftarg.'No. 953. voor de 5üMldIi©IliiiMti§©Iie en 2eeawselie Eilanden. TWEE BLADEN Yriidaö 22 Januari 1904. Orgaan Antirevolutionair IN HOC SIGN O VINCE S T. BOEKHOVEN. Alle «tuKken voor «ie Medaetle isesteimcl, Adverten&iên en verdere Administratie iranco toe te «enden sai.ua «leis Uitgever. MftSTfc BLAD. üe nieuwe artiead§wet. K U1L L ft T 0 N. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: SOMMEL§M»IJ H. Advertentiën 10 cent per regel en il2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaauvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dia zij beslaat Advert -ntiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Vrijiieid van Siooger OBitler vü Ijs. Eerst hebben de liberalen telkens verkondigd, dat onze Régee|jpg zoo weinig specifiek christelijks voor den dag bracht Maar nu zij dan na ern stig beraad eens kimt met eene wets- voordracht, die gebaseerd is op de onderscheiding tusschen geloovige en ongeloovige wetenschap eene on derscheiding, welke alleen de christe lijke partijen aannemen nu is het natuurlijk ook weer niet goed, en loopt b.v. de Nieuwe Rottcrdamsche Ct. te jammeren over de verregaande vermetelheid van onzen Minister van Binnenlandsche Zaken om de toe kenning van het gradueerrecht aan de Vrije Universiteiten maar zoo eens eventjes in de wet te willen schui ven. O, die redactie heeft er haas-t de koorts van op het lijf, en slaat er de handen over in elkaar. Maar zij laat dan tevens weer zren, hoe zij nog be vangen zit in haar liberalistische!! waan, dat alle partijen vrede kunnen nemen met de producten van haar partij. Zij toont zich minstens 25 jaar ten achteren in dit opzicht. De Regeering heeft helder geant woord op de bedenkingen der Kamer. »Metterdaad« zoo schrijft de Mi nister gaan voor- en tegenstanders ten dage uiteen bij het kruispunt op den weg, waar de erkenning en de loochening van eene goddelijke bij zondere openbaring, en van het ter assimileering (verwerking) van die openbaring ingeplant geloof tegenover elkaar liggende paden inslaan.Verder zegt de Minister, dat een belangrijk deel des volks universitair onderwijs op christelijken grondslag verlangt; dat dit niet te vinden is aan de Rijksuniversiteiten dar üaai v ui5 een kenner op de 98 hoogleeraren slechts 13 niet de moderne levensbe schouwing zijn toegedaan, en daar van nog 8 theologen, zoodat er aan de 3X4- andere laculteiten slechts 5 overblijven voor Calvinisten,Ethischen en Roomschen te zamen dat feitelijk dus alleen de moderne levet.sbeschou- wing haar academische organisatie heeft dat de christenen hiervoor een tegenwicht noodig achtendat hier een ongeloofsgevaar moet alge wend worden dat de wetgever hier op-heeft te letten, omdat de'wet voor het geheele volk bestemd is, en zoo meer. Dit is helder als kristal, zouden wij meenen. Maar de Nieuwe Rotter damsche vindt dit voorstel tot bekoming van een begin van rechtsgelijkheid zóó vreemd, dat zij zich atvraagt »ol wij waken of droomen,« en wat voorland Nederland toch wel is, dat men zoo durft uit te varen tegen mannen die in de hoogste wetenschappelijke po sities zijn. 't Is »ongehooru« zegt zij. Want het zijn toch geene «indringers^ die professoren, zij zijn immers door hunne collega's in alle eer en deugd benoemd. Zij zijn er gekomen door «denken en werken« door «onderzoek en toetsingci (alsof dit betwist werd Zij zijn ook in het buitenland geëerd, maar daar hoort paen, dan ook niet van zoo'n gebazuin tegen de hoogge leerden. Het zijn dan ook maar praat jes 't is kunstmatige oppositie, napra- terij voor een groot deei, wellicht »gued bedoeld,maar «onwaar in zijn wezen Neen, weg met die tegenstelling van geloovige en ongeloovige wetenschap. «Het wetenschappelijk denken en on derzoeken heeft ook zij,n evulutiegang te volgen.De poorten moeten open voor «vrijheid van leering.« Waarom zou in ons land »bestookt« moeten worden hetgeen overal elders hoog wordt geschat. Waarom zouden ook de Staatsprofessoren in ons land niet «in vrede voortwerken« kunnen Waarom? Wel omdat de meerder heid van ons volk het moderne juk moede is en niet langer steenen voor brood wil eten. Waarom? De N. Rotterdamsche zegt dit zelf als zij bekent: «wij we ten te goed, dat ook ieder ander (dan christelijk) denker onder den invloed staat van zijne, zij het door opvoeding of denken, gevormde subjectiviteit; wij beseffen te goed, dat geen mensch huiten zich zeiven kan gaan.« O zoo Maar als gij dit dan weet, o Rritapriomsfihe, waarom verwondert gij u dan nog, aai ue cnnsiümicwori eene eigen leerschool voor hooger onderwijs eene levensbehoefte achten. Of als gij het nog niet goed genoeg weet, lees of herlees dan maar eens de inwijdingsrede «Souvereiniteit in eigen kring,waarmede in 1880 de Vrije Universiteit is geopend. Evenals op het gebied van het lager, zal men toch van liberale zijde ook eenmaal op hei gebied van het hooger onderwijs moeten toestemmen, dat elke levensopvatting haar eigen leer school noodig heeft, en dat geloovige en ongeloovige ■wetenschap ticee zijn. Kgiecaiiitflie. Letterlijk óveral zoeken de politieke tegenstanders munt uit te'slaan-voor hun eigen thans zoo onbehagelijk geworden positie. De groote bladen stonden tijdens Minister Kuyper's verblijf in België vol bijzonderheden en beschouwingen omtrent zijne reis. Vriend en vijand moesten erkennen, dat iemand toch wel hoog moet staan in de schatting van buitenlanders om zóó vereerd te worden. Die Belgen maakten menig Neder lander beschaamd. Maar wat zegt nu Jiet Vaderland" Dit blad komt op onvaderlandsche manier vertellen, dat het vaste voor zitterschap van den Ministerraad, het pre/aierscljap de. oorzaak is van al de huidebieding aan Dr. Kuypcr, en dat hierdoor de overige ministers maar zoowat «tweede-klas-ministers« zijn. Hoe de antipathie toch vindingrijk is Want zoo snijdt het mesje van twee kanten; hét stempelt Dr K. tot iemand, die wellicht zichzelf de in België ge noten eer bereidde, en het prikkelt zijne ambtgenooten tot afgunst. Toch vei trouwen we, dat de overige zeven ministers in den hier opgezet ten val niet zullen binnenloopen, en dat zij zelfkennis genoeg zullen be zitten om, ai zijn zij thans ambtelijk gelijkwaardig met Dr. K.-, dezen grooten geleerde z»er gaarne de pri oriteit en de ongewone verheffing, die hem te beurte valt, te willen gunnen. Tegen «Ie .Kerk. Eenige dagen geleden circuleerde in de bladen het volgend bericht- »In den gemeenteraad teJVlühlhau- sen in den ElZas zijn sociaal demo craten in de meerderheid. Een van hun eerste daden was, dat zij in het voor- roomsche en protestantsche geêsferfjMS schrapten. Het ministerie heeft echter beslist, dat de toelagen verplichte uitgaven van de gemeente waren en daarom op de begrooting moesten gebracht worden. De '18 geestelijken te Mühlhausen hebben op grond van deze beschikking thans de sedert negen maanden achterstallige bedra gen^ uitbetaald gekre,gen«. Ziedaar nu de praktijk der sociaal- democratie. De godsdienst «privaat zaakmaar op de publieke markt de eerbied voor de kerken zelfs zóó zeer verzaakt, dat verplichte uitkeerin- gen eenvoudig geschrapt worden. De leden dei' iiijksgeld trekkende kerkgenootschappen in ons land kun nen aan zulk een voorbeeld zien, wat er te wachten is, als de sociaal-de mocraten eens de overhand krijgen. En dan besluit de Synode der Herv. Kerk, die altijd zooveel toonde te hechten aan de Rijksbijdragen, dat zij de sociaal-democraten in haar midden maar ongemoeid zal laten Reeds het eigen belang had haar tot een geheel ander besluit moeten leiden. Inderdaad de sociaal-democraten zijn tegen de kerk. »Vada« de bekende Wageningsche drukkerij bezorgde een duidelijke uitgaat van het ontwerp de nieuwe Arbeidswet Wij hopen eerlang op dit eerbied waardig stuk van ministerieëien ar beid terug te komen, doch vestigen reeds nu de aandacht van kiesbestu ren en andere belangstellenden op de goedkoope gelegenheid om het wets ontwerp te verspreiden. De 444 artikelen van deze wet zijn vervat in 92 bladzijden, en voor slechts f 0,25 is het boekdeel te bekomen, Zelfs wordt nog verminde ring in prijs toegestaan voor hen, die rechtstreeks grootere hoeveelheden bestellen. Men doe dus hiermee zijn voordeel, 't Betreft de sociale wetgeving, waarin alle standen, maar vooral ook de werkende klassen, betrokken zijn. De lieden der praktijk moeten de plan nen mee lezen en overwegen, en bescheidenlijk zich er over uitspreken. jjï ;J» Oude plunje, aan een Liberalen Minister. Minister Kuyper's onvoorzichtige uit drukking //oude plunje// (want speculatie op 't Terrein ïïeTi%r9;fnbaaPt zich ook opgeld, 't Is en bhjft oude plunje. Nochtans, de Minister staat in dat scha mele gewaad niet alleen op de politieke markt. 't Was 17 Nov. 1.St)7De Min. v. Kolo niën als Kamerlid, hervormer, vurig strijder in Koloniale aangelegenheden, warm vriend der uitgebuite Javanen, de koloni ale demi craat, de heer Cremers was a3n 't woord Mijnheer de Voorzitter! Het spijt my, dat ik al dadelijk de verwachtingen van sommige mijner viienden beu moeten teleurstellen. Er waren er, die van mij al aanstonds veel meer hadden verwacht die mij aan alles wilden bindenwat ik jaren her op andere plaatsen en ook kier -gezegd heb. Ik wcnsch al dadelijk te zeggen, dat, hoe goed de bedoelingen van de liee.en ook waren, ik mij op deze pluais niet gebund n achten kan aan alles wat ik vroeger onder andere om standigheden gezegd heb. Men neme mij niet kwalijtdat bij meer nadenken, meer kennis, raadpleging van de bron nen, die voor mij ontslo'en zijn op mijn Departement, ik mij niet, \kun binden aan alles, wat ik vroeger gezegd heb. Vaarwel, oude plunje! maak Nathan gelukkig l Maar wat voordeel had de arme Javaan van de negotie? X* De pandhuispacht afgeschaft. Al jaren lang is op den gruwel dier pandhuispacht in Indiii, gewezen. E11 klaagde men in 't voorloopig verslag, waarom er geen haast gemaakt werd om de. pand huizen in eigen beheer te nemen, dan luidde de Memorie van Toelichting //Een onderzoek is aanhangig.// Enfoneer uue purte ouverte//, dat was de zwakke echo van den Minister na grondige klacht in ernstig debat. De opiumregie werkt volgens deskun digen gezegend, welnu, dat men dan ook spoedig geheel en al met dat immoreele stelsel van verpachting der pandhuizen beke. De Chinees, die als pachter optreedt, pirst 9U püt. per jaar uit de zakken der armen. In 9 van de 10 gevallen ziet de inlan der de voorwerpen, die hij in 't pandhuis gebracht heeft, nimmer terug. Door ver schillende voorwerpen op één briefje to vermelden, belet de Chinees, (deze grootste der woekeraars) de gedeeltelnke aflossing en gaan de beleende voorwerpen verloren. Het surplus van denverkoop komt z-lden in handen van den inlander, omdat hij meestal vertrokken is of, wegens het lange öïirihkrJtrA1. betaling, gestorven is, dan wel Handlangers van de Chineezën Jcoopeu de panden voor een schijntje op. De gelden der beleening worden iu zil ver berekend en in koper uitbetaald, wat vooi> den pandgever -20 percent scha is. MC SI AAiliTE. 8) (Histokisch.) (Slot.) De predikant werd door een bode in de kamer van schepenen met het besluit der Justitie kennis gegeven, en opgedragen of liever gezegd dat gene te willen doen wat hij overeenkomstig zijn ambt in de gege ven omstandigheden voor het algemeen belang noodig oordeelde, waarna het ake lige tooneel een aanvang nam. De wond van den ongelukkige, had men, zoo goed de tijd het toeliet, toegebonden. Hij had zijn dóel niet bereikt, en zou de schande niet ontgaan. Hij leefde nog. Men had hem, alleen gekleed iu hemd en broek, zonder kousen geheel door bloed bedekt in zijn bedlaken gewonden, uit zijn kerker gedra gen naar de openbare viers£baar> hem al daar op een stoel geplaatst, en zooveel mogelijk door de gerechtsdienaars recht op gehouden. Aandoenlijk gezicht, waardoor veieu tot tranen bewogen werden, Van uit het benedenste der gevangenis waar het feit was gepleegd, langs de trappen tot op de plaats des gericlits waren' bloedsporen, en geen wonder, want hel bloed drong nog uit de wond door alles heen. Zijn gelaat was misvormd en doodelijk stuipachtige trekkingen en een jagend hart door de ge deeltelijke bloedstelpiugen toonden nog het aanwezige leven. Door het rechtop houden van het hoofd reutelde de afgesneden strot alsof men een hond hoorde huilen waar door het akelige nog vermeerderd werd. Toen werd het lange vonnis, waarin al de feiten met geheele omschrijving tot in de kleinste bizonderheden voorgelezen en door het volk aangehoord. Het was den zwaargewonde aan te zien dat hij weinig notitie van deze plechtigheid nemen kon, want aan het einde schenen de teekenen van leven zoo goed als geweken. Een oogen- blik daarna was *t alsof hij weer wat begon op te leven. Maar de dood was nabij. Op diezelfde stoel droeg men hem in de schepenenkamer, om zoo goed mogelijk tot de executie gereedgemaakt te worden. Een enkele flauwe trekking toonde de nog aanwezigheid van het leven, ofschoon ge heel zonder bewustzijn. Langzaam vloeide het bloed uit de wond, en toen men den bijna ontzielde zou boeien en toebereiden tot den galg, wende bijna ieder zich om. Niet het minst de predikant die diepbe wogen zijn tranen niet kon bedwingen. T Was twaalf uur, ontroerd trad Z Eerw. op het schavot, zoo aangedaan dat hij zich liet nedervallen op eene daar voor hem geplaatste stoel. Gelukkig herstelde Z.Eerw, spoedig, stond op, en ging naar de balie gevolgd door den Hoofdofficier, schepenen en secretaris. Het volk was nieuwsgierig en wist nog niet wat dit buitengewone beduiden moest. De leeraar wenkte met de hand en hield een aanspraak voor de tweede m lal in zijn leven op een schavot, maar onder zeer buitengewone omstandigheden. Toen werd het volk voorbereid op een veel akeliger schouwspel dan men verwacht had, ver maand tot waakzaamheid over zichzelf, her innerd dat geboorte noch opvoeding, aan leg, geld of goed ons niet kunnen bewaren als wij God verlaten en ons geweten ver krachten. De leeraar bepaald bij het on derscheid tusschen valsche en ware schaam te. De eerste vreest de stof de laatste de misdaad. Kortom, een nuliige aanspraak werd ge houden. Daarna knielde de leeraar ten aan zien van het volk neder en droeg in een krachtig gebed het volk en de overheid, maar inzonderheid dezen jeugdigen misda diger, (zoo hij nog leefde) op een krach tig gebed. Het werk des leeraars was hier mede geëindigd. Officieren en Schepenen drukten hem de hand, d nkte hem voor zijne diensten aan de Justitie en de stich ting van het volk bewezen, waarna Z Eerw het treurtooneel Verliet. En niet zoodra is de leeraar vertrokken, of de Justitie plaatste zich naar gewoonte aan de vensters. Het nog lillend en trekkend lichaam werd op het schavot gebracht en met een touw on der de armen opgeheeschen. En toen men het koord om den hals deed en de ver oordeelde daaraan hing tc slingeren, stond de toegebrachte wond wijd open en het bloed begon opnieuw te vloeien, zoodat het lichaam daarmede geheel bedekt was. Afgrijslijk schouwspelSommige meenen nog eenige stuiptrekkingen in een der bee- nen gezien te hebbeo. Velen echter keerden zich af. Na een poos werd het nu ongetwijfeld ontzielde lijk afgenomen, terstond in een kist gelegd en in alle stilte begraven Ziedaar waarde lezers het ijselijk uit einde van een ongelukkigen, eerst lossen en dartelen, daarna verleiden en eindelijk hoogst misdadigen jongeling, die door zelfmoord ziju straf ontduiken, maar alleen dit gewon nen heeft dat hij het ievendig gevoel van schande en vernedering bij zijne straf niet heeft gehad, hetwelk hij veel meer vreesde dan den dood.

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 1