B IJ V Cf G Advertent m Kapitalistische politiek der Hoom- sche Kerk. Dienstweigering en Conscienüe- vrijheid. Koloniaal Kapitaal. Antwoorden of medodeelingen Buitenland. li li. Lan Qras- en Elaverza LANDBOUWZA be 1 li stand dat patroons en arbeiders in gezagsverband met elkaar leven, dat de arbeiders met een nederigen die nenden geest werkzaam zijn, en dat de patroons leeren verstaan, dat zij het gezag op menschwaardige wijze hebben uit te oefenen en verplicht zijn als ondernemers op de belangen hun ner onderhoorigen te letten en die te bevorderen, hoeveel beter blijven dan de fundamenten der samenwerking ongedeerdDan toch kunnen de ar beiders ook meedeelen in de winsten, maar heeft het ondernemingskapitaal vrij kans om vrij te blijven. Dr. Wielinga liet het antwoord niet achterwege, maar begon met te con- stateeren, dat er een principieel ver schil met Ds.' T. is, en geen «misver stand» zooals deze het verschil ge noemd had. Een principieel verschil, dit is ook ons gevoelen. Dr. W, komt eerst terug op Efeze 5 en 6 en handhaaft zijne uitlegging tegenover die van Ds. T. »Ten slottect zegt hij tegen Ds. T. berust dus uw geheele stelling op eon verschil niet in uitdrukking maar in uitwerking van hetzelfde thema. Omdat de apostel den grondregel «gehoorzaam als aan Chris tus» voor de vrouw speciaal uitwerkt, door te wijzen op de verborgenheid van de gemeenschap tusschen Chris tus en de gemeente en dienzelfden grondregel voor de dienstknechten op eene andere manier uitwerkt, door in 't vervolg ook op de*algemeene chris telijke roeping te wijzen, meent gij met de vermaning tot gehoorzaam heid in het laatste geval anders te mogen handelen dan in het eerste ge val en wilt gij deze twee ordinanties niet op één lijn stellen, leder moet toch gevoelen dat de redeneering, die gij op dezen grondslag bouwt, even wankel is als da grondslag zelf. Bo vendien, »wie te veel bewijst, be wijst niets<i.in het begin van hoofd. 6, waar de apostel de kinderen tot gehoorzaamheid vermaant aan de ou ders, wordt immers ook niet de intie mere vergelijking gebruikt, dat het kind de ouders gehoorzaam moet zijn gelijk de gemeente aan Christus Wanneer gij daarom de vermaning tot gehoorzaamheid aan de dienst knechten geen blijvende ordinantie Cods wilt noemen dan moet hetzelfde gelden voor de ordinantie Gods tot de kinderen »Wat echter voor mij het voornaamste blijft is dit, dat de apostel in zijne brie ven de vermaning tot de dienstknech ten in verband zet met de vermanin gen om gehoorzaam te zijn aan de van God verordineerde machten«. Zegt nu Ds. T.,* ja maar de slaven- stand viel weg, dus ook de vermaning tot de slaven. dan antwoordt Dr. W. dat onze statenvertalers het woord doulosdat ook slaaf beteekent, overal door dienstknecht hebben vertaald, het geen toch wel met eene bedoeling zal geschied zijn. De arbeiders in Paul us dagen wa ren de dienstknechten onder liet juk, (1 Tim. 61) en moesten zich daar aan onderwerpen en gehoorzamen. Van dat juk is de dienstknecht in den loop der tijden onthevengeheel ont heven wat het burgerlijk recht aan gaat en allengs meer ontheven door de nog voortgaande sociale beweging doch al is het j uk weg, de plicht tot gehoorzaamheid blijft voor den vnj- gemaakten dienstknecht. Meerdere bijzonderheden laten wij ter zijde, omdat zij de discussie niet in andere richting sturen. Doch wij zijn beniewd te vernemen, wat Ds. T. nu nog verder tot verdediging van zijn standpunt te zeggen ,heeft. Tot dusver heeft hij zich o. i. meer met kunstgrepen dan met fundeering gered. En dit zeggen wij volstrekt niet, om dat wij Ds. T. in iets onaangenaam willen zijn. Het tegendeel is waar. Ds. T, verdient alle achting wegens zijn veelomvattenden arbeid op poli tiek en sociaal terrein. Doch daardoor kreeg hij dan ook invloed, en sleept allicht velen mee met datgene, hetwelk wij met Dr. W, voor eene dwaling- houden, Te meer omdat|zulk eene dwa ling zoo verlokkend is voor de onder geschikten. Komt Ds. T. niet met betere argu menten voor den dag, dan dient het te blijven bij de oude christelijke mee ning, dat handhaving van het gezag der patroons noodig is, en uit een beginsel van recht, en voor de goede orde, en voor het toekomstig belang van patroon en arbeider te zamen. Tusschen 'tVolk en 't Centrum, is een polemiek geboren over 't anti-kerkelijk, anti-papistisch, anti-godsdienstig karakter der Socialistische partij, 't Volk had aan Schaper gezegd//komt 't in Brabant tot. onzen eigenlijken strijd, dan stuiten wij toch op de kerk, en dan zullen onze pro pagandisten tegenover haar niet blomzoet kunnen zijn;-/ en 't Centrum trapt nu dat beestje op den staart en zegt dan //zoo, zoo, ronduit verklaren hier de Sucia- liden, dat hun eigenlijke strijd per se tegen de Kerk gaat n En 't Volk antwoordt weer: Zeker zijn thans't Socialisme en da kath. Kerk strijdende machten. Maar 't Soc. bestrijdt in de Kerk niet 't geloof, doch wel haar Kapitalistische "po litiek. Zoodra de kerk, zooals lr.ter zal gebeuren, erkent, dat geen enkel voor schrift van '(Christendom zich verzet tegen productie op socinlistischen grond slag, en de kerk de rijken loslaat om zich eindelijk eens oin de armen te bekommeren, dan zal 't socialisme tegen de Kerk als aaneensluiting van geloovi- gen zich zeker niet verzetten.// Begijpen we 'tVolk goed, dan is dus dit jde Kapitalistische politiek der 11. Kerk //ze iaat de rijken niet los.// Maar eilieve: dan was de eerste chris tengemeente ook met dat kwaad bezoe deld, want Petrus pakte heel graag 't geld aan van Annanias en Saffiradan voert elke Kerk kapit. politiek want welke zal zoo dwaas zijn om de rijken af te stoo- ten, zoo leer en leven 't niet gebiedend eischen. Juist door de rijken kan de kerk allerheerlijkst voldoen aan hare roeping. Juist in de Kerk kan de zegen van 't Kapitaal ziender oogen worden c pgem- rkt. Door 't Kapitaal kan de Kerk uit- en inwendig een tempel Gods zijn een pronk stuk van bouwkunst, waarin de hymnen ruischend opstijgen ten spitsedoor 't kapitaal kan voorzien worden in allerlei nood en behoeften van armere lidmaten en leeken door 't kapitaal kunnen Woord en Sacrament alleruitnemendsfc bediend worden. Niet enkel, men versta ons zeer goed, door 't kapitaalmaar 't is een mach tige factor. Dwaas is de Kerk, d'o de rijken uit stoot. Maar ook roekeloos is zij, die de armen vergeet. De Kerk des Heeren moet democratisch zijn in den vollen omvang des woords en onverantwoordelijk handelt ze, als ze 't Kapitaal los laat. In de Kerk kan 't, kapitaal welig bloei en als de leliën op 't groen omzoomde perk. Daaruit kunnen sappen vlieten als uit de druiven van den edelsten wijnstok. Daar heeft 'teen heerlijke taak! Het geval, dat. we op 't oog hebben, is bekend. Terweij vroeger reeds gediend hebbende, beweert consciëntiebezwaar te ge voelen om andeimaal den dienstplicht te vervullen. Zijn christen-anarchistische ideeën verbied, n hem dit. Nochtans is hij in de gevangenis gezeten allervrege grijpt men naar de pen om deze zaak le bespreken. Mag men iemand in de ge vangenis zetten wegens dienstweigering uii conscientiebez waar, aldus de vraag. Het terein, dit hier betreden wordt, men voelt 't aan de persorganen, die er over schrijven naet voorzichtigheid en inge bondenheid, is vol voetangels en klemmen. Zeker, de consciëntie is de rechtstreeksche aanraking aan 's menschen ziel van Gods tegenwoordigheid; de citt del van ons aller zielelevenhet schild der menschelijke persoonlijkheid de wortel van alle burger- vrijheden, de bron van 't nationaal geluk maar al die hoedanigheden en'eigenschappen, hoe keurig ook in beeld gebracht, veran deren niéts aan de waarheid, dat Terweij eertijds geen bezwaar had, en nu wel dat bij navolging de legereenheid, en dies de belangen van land en volk zeer kunnen geschaad worden, dat bij voorkomende weigering een plaatsvervanger zou moeten worden gesteld, die 't slachtoffer wordt van eens anders onwildat de vraag ge daan moet worden, of een consciëntie be zwaar ten allen tijde de noodige acht baarheid bezit, en hier niet sprake zou kunnen zijn van huichelarij, grove dwaling en slecht inzicht na misleiding door on ruststokende //vrienden//, maar vijanden van elke legerorganisatie. De regeering zij hier zeer voorzichtig; voorzichtig om werkelijk aan bezwaren te gem- et te komen, zoo ze ernstig blijken maar ook voorzichtig om niet al te spoedig toe te geven, want de gevolgen kunnen, juist omdat 't militieplichten geldt en deze onafhanke lijkheid der Vaderlands in hun schoot dragen, ven eikend zijn. Wij achten deze zaak voor elke Regeering hoogst moeilijk. En de vraag is dan ook reeds gedaan, of geen wettelijke voorziening geëischt wordt, ®die ieder kan bevredigen. Heel goed, maar hoe Er is geldkapitaalhandelskapitaalin- dustriekapitaal, en koloniaalkapitaal, om verder maar van 't grootgrondbezit te zwijgen Elk dezer zakelijkheden heeft haar eigen aard en karakteren door de onverdraag zaamheid der Sumatrasche planters jegens den heei Mr. v. d. Brand, die hun //koe lieschandalen// aan den kaak stelde en dies vluchten moest, werden wij onwille keurig herinnerd aan 't geen we over den aard van 't Kol. Rapt. lazen in 't werk van mevr. Roland Holst, Kapitaal en Ar beid, waar ze zegt op bladz. 157 //Het eischt maar één ding in koloniale aangelegenheden zijn gang te kunnen gaan. Het is met zijn bondgenoot, 't handelska- pit,aal een heftig voorstander van de kolo niale veroveringspolitiek, en eerst, wanneer men daar aan raakt, slaat 't wild om zich heen en schreeuwt moord en brand over 't gebrek aa'i vaderslandliefde van zijn tegenstanders. Zijn landhonger is verbazend, en gelijk zijn winsthonger, oneindig, liet spitst de ooreu en schuifelt ongedurig, wanneer 't hoort van vruchtbaren grond 1 s-/ die onontgonnen, van goudvelden en pe troleumiironnen, die ongeëxploiteerd, onnut daar liggen en 't hitst de ïegeering op tot telkens nieuwe ondernemingen, vindt dat nooit gehl en mannetjes, genoeg ge bruikt worden tot landroof en onder drukking van de stammen en volken, waar aan het zijn vampyrische lusten voldoet.// Hoezeer een iSoeialiste dit zegt, zouden we niet durven ontkennen, dat èn onder 't Cultuurstelsel èn onder dat van Vrijen Arbeid, de toestanden door 't Koloniaal Kapitaal geboren, te donker zijn geschetst, 't Is Koloniaal Kapitaal, dat zijn haat lucht op den heer van den Brand't karakte riseert den vainpyr in die streek 't tee kent zijn inwendigen egoistischen aard, die koelies bij ziekte laat vervuilen en des noods doodhongeren, want 't koopt zijn krachten en niet dm mensch. Tuiss- en liaitdbtmw. VOOR DEN LANDMAN. II. Misschien, zoo schreef ik in mijn vorig op stel misschien zullen chloorkalium en super pliosphaat nog wat nawerken. Zoo heel zeker is dat echter niet. Beide werden reeds 8 April uitgestrooid. Nog vrij wat vroeger dan men de bieten zaaide. Maar nu zou het dwaas zijn, om od grond van zulk een enkele proefneming al te be sluitenschlooi kalium en superphospliaat zijn voor den bietenbouw zoo goed als waardeloos Ik vestig hierop de aandacht, omdat mij ter oore kwam, dat er in de omgeving van 't bedoelde proefveld menigeen besloot om enkele baahjes chilisalpeter te koopen. Geen oogenblik twijfel ik er aan, of ook zij zullen er uitstekende resultaten van ondervinden maar op den duur zouden ze toch met chi lisalpeter alleen niet te best varen. Wat toch is 't geval De plnnt kan niet groeien enkel van chili salpeter. Zulks moet nooit uit 't oog verloren worden. De proef, bedoeld in ons opstel van verleden week heeft geleerd, dat de bouwlaag op dal proefve d in de eerste plaats behoefte had aan stikstof, Superphosphaat en chloor kalium, die phosphorzuur en kali leverden werkten er zoo goed als niet Salpeter, hetwelk de stikstof aanvoerde, deed wonderen. Doch zou 't nu niet wel eens kunnen gebeuren, dat iemand chilisalpeter ging uitstrooien op eeu akker, die ook behoefte had aan phosphorzuur b. v. En dan kreeg hij zon der twijfelt niet zulke mooie opbrengsten. Zelfs was de mogelijkheid dan niet uitgesloten dat hij later meende bedrogen te zijn, dat hij de schuld gaf aan het chilisalpeter, dat hij maar weer aanstonds het besluit nam, in 't vervolg geen chilisalpeter meer te gebruiken. Ik heb boeren gekend, die een jaar of tien terug dweepten met chilisalpeter, die er ook vier, vijf of zes jaar zelfs aan een stuk heel flinke oogsten door kregen, terwijl ze na dien tijd weinig of niets meer aan chili alleen had den. Toen wilden ze 't niet meer gebruiken. Ze praten heel leeiijk over chilisalpeter, het zou den grond uitmergelen, zoo riepen ze. Maar zij hadden vergeten, dat er door dat al maar weghalen van groote oogsten een te kort aan phosphorzuur en kali gekomen was. Ze hadden er heel niet aangedacht, dat chi lisalpeter in zoo'n geval onwerkzaam blijft, omdat de plantengroei zich regelt naar die voedingsstof, waarvan er de minste voorraad aanwezig is, naar die stof, welke in minimum verkeert, zooals men dat uitdrukt. Bovenbe doelde boeren hadden geen rekening gehouden met de ivet van het minimum. En wie dit niet doet, komt bedrogen uit. Ik meende daar met nadruk op te moeten wijzen, opdat de gebruikers niet enkel met chilisalpeter gaan werken. In haast alle gron den is de stikstofvoorraad gering en daarom werkt ook bijna overal in den aanvang chili salpeter heel gunstig. Maar later mo>t daar naast superphosphaat nooit wegblijven en chloorkalium al evenmin. Bij 't bezigen van een zoogenaamd volle kunstmestbemesting gaat men 't zekerst. En dan zat men zich de on kosten eener salpeterbemesting nimmer be klagen. Vraas? aak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 618. Groene zeep geeft vischlucht af. Hoe is dat mogelijk 619. Wat zijn vluchtige vetzuren 620. Heeft bloed bemestingswaarde Antivoorden en mededeelingen. Wij vergaten, den inzender van 't antwoord op de vraag naar een bestrijdings middel tegen klander onzen dank te brengen. Bij dezen herstellen we dit verzuim. Wij houden ons aan bevolen. 616. Tegen mos in de weide? Een afdoend middel kennen we niet. Maar wel weten we, dat een superphosphaat bemesting uitstekend kan werken. Kalk helpt ook heel vaak. Mos wil wel eens 't gevolg zijn van een zuurach- tigen toestand van den bodem. En daar is een kalkbemesting een uitstekend middel tegen. Maar de wei vooral in 't voorjaar wat open maken is ook heel aanbevelenswaardig. Een kettingegge is daarvoor een uitstekend werk tuig. 617. Zelf-Anderzoeken of grond arm is aan kalk Stellig kan men dat zeK Met wat ver dund zoutzuur begiet men daartoe een grond- monstertje. Begint dit dan te bruisen, dan is de grond niet kalkarm. RUSLAND EN JAPAN. De Oostersche kwestie. Bepaald nieuws om trent den stand van zaken in Oost Azië, is heden niet te vermelden. Dat Rusland's jong ste antwoord bevredigend was, zal niemand durven zeggen. Voor Japan was 't zeer ze ker niet mogelijk om het te accepieeren gelijk het daar lag, maar de toon, de strekking ervan maakte verdere besprekingen mogelijk dat is liet voornaamste. De //Indép. Buigt.-// verklaard 11 bron de mededeeling te hebben en gemachtigd te zijn tot de verl Japan geen enkel middel onbeprc ten om den oorlog te verhoeden land de geheele verantwoordelijk! toestand te laten. Uit dezelfde zeer-geloofwaardij het Brusselsch orgaan de verklar Russisch anlwoord volstrekt geer van gewicht bevat, vooral wat Japi op Korea betreft. De //Intlep,// deelt een en and zeer sfelligen en ernstige» toon. dan slaan zij, die nu te onderha ben, in waarheid tegenover eene van men de moeielijkheid bezv overschatten Ook steunt deze mededeeling van hen, die zeggen, dal, indien R nog geen oorlog wil, 't enkel en wijl 't nog niet gereed is. Het wil tijd winnen de onder rekken, nieuwe nola's van Jupai welke weer Ier mijn van beraad vu men nu te Tokio niet langer feg ming der openbare meening inj Japan dus tot Invielen overgaan op Korea te doen landen, dan 11 niet alles verloren te zijn, want dan weer onderhandelingen op a wen grondslag uitlokken, alvoreri vlucht neem' tot uiterste inaa' De Parijsche correspondent val Tageblatt// meent den inhoud v| sische antwoord in hoofdtrekken Hij, van zijn kant, houdt vol, wel degelijk tot concessien bereii liet zou Japan in Korea eene len toekennen als Engeland in Eg Japan wil Korea in polilieken en in economischen zin veroveren, respondent Het laatste wil Rus!, geval dulden en nooit tegenove stelsel der //open deur// huldigen moet aan de Russischo nota meg- ben. Nog meldt men, dat Vrj antwoord aan Alexejef is gezon de admiraal 't eerst Woensdag digen. Ook dat aarzelen bewijst, woord in vredelievenden gee t geerd en voor de partij, die 1 travers// naar den oorlog wil 1 minder aangenaam was. AFRIKA. Volgens telegrammen uit En; heeft de Mullah in Somailland omdat hij nooit naar Engelands p geducht klop gekregen Naar de laatste berichten bevi lah zich in de Nogal-valiei, en Engerton voornemens, juist de» te rukken om hem daar aan te v schijnlijk is het gevocht dan ook van dat oprukken geleverd. Ziehier het officieel telegram Ergerion meL 2200 man Engels en 1000 inlandsche viel den lit 5000 Dtrwisehen aan te Jidbail blijkelijk de hoofdmacht vormd leger van den Mullah. De vijand deed een aanvald geraakte tusschen twee vuren, va op zij, vluchtte hij. De Engelsehe cavalerie acliU vluchtelingen, tien mijlen ver. De verliezen van den vijand schat op 1000. Vele üerwiscl gevangen genomen. 400 gewen maakt. De Eugelschen hadden onder wie iwee officieren, terwijl gewond raakten, en één vermist Duizend dooden en gek westen van den Mullah! 't Doet den moordpartij met. de Maximka Zuid-Afrika, toen de //Chartered// tegen Lobengula en zijn Zoeloes. 't Moet nu nog blijken, ot de vau hun overwinning zu'len wt te maken en den Mullah zood; volgen, dat hij niet ontsnappei inoeielijke laak in een woest 1 der Somalis. Maar de Britten, zo heoben zoo goed als alle uiig/ terwijl de Ab.yssiniörs hem eld moeten afsnijden. De voordeeiigsfe SAmisiwessien onder Ct Onovertrefbare J3s»üap|«,»«- «le MasigeSaaml van eig; voorts alle andere zijn te bekomen bij L. MELISSE 1201 Zaadhandel en NIEUWE TONGE. ÜV.B. Vete getuigenissen 1 uitkomsten ten dienste. Jobs ViU)EGïM)h Grossier in WIJNEN, LIKEUREN Café „De Koophandel", Di Tegen verlaging van prijs verk' per kar: per 5 kan 1 per kan per 5 kan^l per kaï per 5 kar Hoererij injgesis per po per 5 po'ter Likeuren van af 60 cent Beleefd aar Brandewijn Jenever Cognac BElIOOilE BIJ IN HOC Vrijdag 16 Ja nu PSaatselijk Hfieuw§. Sommclsdijk. Tegen P. H. M door den onbezoldigd Rijksveldwachtj C. van Rossum proces-verbaal op maakt wegens jachtovertreding Van de vier jongelieden, we aan het examen voor militaire kwaamheid hebben deelgenomen, zijt er twee geslaagd en wel Jacobus Vries en Jan van Antwerpen. 31 Dec. 1902: Bevolking- Geboorten Vestiging Totaal Overlijden Vertrek Bev. 31 Dec. jl.: Vermeerd. met Het aantal gesloten huwelijken is 2a Midileiüiaii'ïiis. In het afgeloopen jan zijn uit deze gemeente 29 persotw naar Noord-Amerika vertrokken na melijk 18 mannel. en 11 vrouwelijki personen. Staat van bevolking naar onderscheidene ten op 31 Dec. 1903. Mannel. Vrouwel. Tutaii 'WSES i 1904. OoSf&ensplaat. hield de afdt [er Chr. werklied jaar eerste Algi tjjjo'. De opkomj hl rijk mocht to oemd worden. Tc ien herkozen O. I i, Vermaat Vic: Donkersloot Lz M. Y. Totaal 1395 1464 2853 47 46 93 91 100 191 1533 ■1610 3143 16 -10 3-1 98 129 22] 1419 1465 2881 24 '1 25 bevolking- godsdienstige O' gezini Ned. Herv. 1(556 Evang. Lutli. 3 Hersteld Ned. Geref. 237 Roomsch Kath. 57 Ned, Isr. 32 Tot geen der genoem- 1604 2 1 254 63 39 32(31 de gezindten 25 33 Koningin vergoeding- den Minister van Oorlog 2010 1996 Aan C. v. d. N. milicien veriofg dezer gemeente is door den H.E Gestr, H. Comm. der Koningin in deze provin cie vergunning verleend tot deelneininj aan de beug- en haringvisscherij sei zoen 1904. Voor de lichting der National Militie 1905 hebben zich reeds personen doen inschrijven. De inzameling van gelden dit in deze gemeente heeft plaats teneinde daardoor mede te werken to het brengen eener bijzondere huldi aan H. M. de Koningin-Moeder, naai aanleiding van het feit dat het in dezj maand 25 jaar geleden is dat zij all Koningin der Nederlanden haren in tocht hier te lande deed, heeft opge bracht f 47,25. Den Heer A,. J. van Eek, adjunct Inspecteur bij de Directe Belastingen enz. te Rosendaal (Noord-Br.) is lol Inspecteur benoemd te Delfzijl. Door de jongste wijziging in de militiewet 1901 moeten voortaan dt verlofgangers die voor een zekeren tijd in werkelijken dienst moeten opkomen, de aanvragen om ontheffing van de werkelijken dienst aan H M. de Koningin richten. Aanvragen om moeten aan Zijne Exc. worden richt. De vergoeding kan ten hoog: een gulden per dag bedragen. Door de Chr. Jongedochtersver eeniging is dit jaar aan niet minder dan ruim 60 arme gezinnen van vel schillende belijdenis k 1 eedingstukken verschaft, als Lakens, Schorten, Hem den, Broeken, Rokken enz. enz. totaal 187 stuks kleedingstukken Dat dit den armen een blijde ver rassing was, zal zeker niet behoevende». 2 ^Nieuwe gezegd. Moge deze vereeniging dit jaar weder zóó worde gesteund, dat zij ruitne middelen hebbe, om den armen te gedenken. Stad aan 't Haringvliet. De Burg t luiter Penningn; van Nimwegen >utten, en gekoz I ice Secr. en C. Een commissie verd opgedrage sden te bezoekei neester werd li bleek dat dt latig saldo. Na preking over de xwestie omtrent iekenfonds werd pare vergaderin ot de opricht in /oor werden 3 leze vergaderd lok het ziekenfoi Met algemeene ;oedgevonden dt roote van Ouc a.s. voor de afdee zou loeide yergaderi jen ziekenfonds pp Dinsdag 19 seven in de Ge loei en streven tal uiteen gezet 40(| ppkomen zoowe. deren om aan d en fonds over Terwijl jl 3-eveer 9 uur he cich kerkwaarts le Brandewijns lenauwdheid er ij met het gezic verd zij bloede renornen en bi Iragen. Spoedig mlp ingeroeper te het»! ooverre dat zi mede huiswaarts Oude Tonge. Januari j.l. naar militaire b nelijke geoeler oteling M. P. V !e getuigsc De lotelir ing 1904 die militie te dient Februari a s. ti lanmelden -- Door den vachter A. de terbaal opgemt Suidzijde (geme< v. d. 13 alhi -reding. Dirksland. 1 tookplaatsen i lorden op Wt iervoor is aa 3. M. Roodzant irandblnschmid Bij een ;ste et ruiten de geme Is Voor de 1 leze gemeente 7 le wapenen int Buiten dt lene poekhouder maakt bekend, dat op 24 Januari as, meei,(]ei,p zitting zal gehouden worden voor hen die zich voor de zeemilitie willen laten inschrij ven. De jongelieden, die zich op 8 dezer te Dirksland hebben onderwor pen aan het militair-examen zijn allen geslaagd, nl. G. Braber. A. Braber, J. van Sprang, W. Kardux en J. Ma liepaard. lïen Bommel. Bij J. Terhoeve j" de Zuidzijde werd verleden week zijn varken dood gevonden. Bij onderzoek bleek, dat het was doodgeschoten. Daar de man niet in staat is een ander te koopen, werd het medelijden bij onze geachte ingezetene, de heer Prins Fokkes zoodanig opgewekt, dat hij persoonlijk zich de moeite getrooste om gelden in te zamelen, ten einde Terhoeve in staat te stellen, een ander zwijn te koopen. Hierin is uitstekent geslaagd, daar de opbrengst f 18,5( O bedroeg. gemeent va lozen de heei zijne benoemin Door hi geweerschot s gar rem an J. v; sen eind met zich clier tot Niet een die deelgenom voor militaire ilerin. L. vat 3en getuigsc eoefendheid. y—Als eer vij melden da A. Koenraa en oudleerling egenheid van loor dezen is «eren voortgere zonder o staan gebr -• «C-. - - -.

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 4