IA Vrijdag 1 Januari 1804 No. 950. Tweede Blad. Bin nenland. Plaatselijk ileuws, IN HOC SIGNO WSES Door overgroote druk- te aan Drukkerij kwam de keurige Kalender, die we onze lezers met dit nummer dachten aan te bieden, niet gereed. We hopen deze in de volgende week te kunnen verzenden. De Administratie. Een volksleider uit de Aprildagen. Wij lezen in Het Volk »De secretaris van het Comité van Verweer schrijft ons: Op Vrijdag i8Dec. werd aan Van Erkel het volgende schrij ven verzonden M. Tot uitvoering van het besluit der hoofdbesturen in zake het nazien uwer rekening en verantwoording van het gevoerde beheer over de financiën van het Comité van Verweer, verzoek ik u aan het com missielid A. C. Wessels te willen mede- deelen, op welken avond in de week tusschen 21 en 26 Dec. gij bereid zijt de daartoe benoemde commissie te ontvangen, of wanneer gij bereid zijt in die week elders u te vervoegen met uwe beschei den, om haar het opgedragen onderzoek te laten doen. De Commissie had gaarne voor of op 19 dezer, het antwoord op deze vraag. W. H. VLIEGEN, Seer. C. v. W. »0p dit schrijven is noch op den ge- wenschten datum, noch later, eenig ant woord ontvangen. Wij meenen hieruit te moeten afleiden, dat de heer Van Efckel weigert zijn financieel beheer te laten onderzoeken door de daartoe wettig be noemde Commissie, die er gekomen is langs een weg, door den heer Van Erkel zelf voorgesteld. We geven aan dit feit bij dezen open baarheid. Propaganda. De heer H. de Wilde van 's-Graven- hage zal Woensdag 6 Januari e.k. teZie- rikzee en Donderdag 7 Jan. te Bruinisse optreden met het onderwerp »Rechter- en linkerzijde*; Woensdag I3 Januari te Wil- dervank spreken over »Landbouwraden< Donderdag I4 Januari te Harlingen, het onderwerp behandelen: »Critiek en Ver weer*. Telkens in openbare vergaderingen van de antirev. kiesvereenigingen, met debat. Sommelsdijk. Met het oog op het te houden examen voor het voorbe reidend militair onderricht, welke op 8 Januari a.s. des voormiddags 9,30 ure te Dirksland zal plaats vinden, zullen de gewone oefeningen op 4 en5 Januari a.s. op de gewone uren plaats hebben. Tegen K. O., dienstbode bij den heer T. alhier, is proces verbaal op gemaakt, verdacht van diefstal van verschillende voorwerpen. Door den Raad dezer gemeente zijn tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heeren A. A. Mijs en L. Pen. Algemeene Vergadering van de Afdee ding Middelharnis-Sommelsdijk van de Vereeniging Schuttevaer op Woensdag 23 l)ec 1903 in het hotel Speedes avonds ten 7 ure. Aanwezig waren 22 leden. De Voorzitter opent de Vergadering met een woord van welkom, het tevens betreurende, dat er nog zoo weinig samenwerking onder de schip pers wordt aangetroffen waar er nog zooveel te doen is in het belang van hen, te veel om te noemen, maar spreekt den wensch nit dat ook deze vergadering een vruchtbare moge blijken te zijn. De secretaris leest de notulen welke wor den goedgekeurd. Vervolgens doet de Penning meester rekening en verantwoording van zijn g' houden beheer en bleek dat er was ontvangen f64,—, en uitgegeven f60,49, zoodat de rekening Bloot met een saldo van f3,51, gevoegd bij het goed slot der vorige rekening aizoo makende de som van f28,06. Tot het nazien der rekening werden benoemd, de heeren D. Schellevis, J. Born en L. Gouswaart, welke Commissie bij monde van den heer Schellevis adviseerde tot goed keuring der .rekening. De Voorzitter dankt den Penningm. voor zijn beheer. Daarna leest de Secretaris het jaarverslag waarin wordt geschetst de werkzaamheden in het afgeloopen jaar gedaan, waaruit onder meer ook bleek dat het Bestuur pogingen had aangewend de hoofdvergadering hier te doen plaats hebben, maar dat schip breuk had geleden, maar er misschien uitzicht bestaat in 1905 alhier te doen plaats hebben. Onder dankzegging Wordt dit verslag goedgekeurd. Aan de orde was nu punt 4 van de agenda, ingekomen stukken. Ie. Een schrijven van de pas opgerichte af- deeling te Stellendam daarbij berichtende, dat zij aan de uitnoodiging deze vergadering bij te wonen uit finaciëel oogpunt geen gevolg kon geven. 2e. Een missive van het hoofdbestuur dat deecrst algemeene vergadering zal worden gehouden te Hoorn. Als nu komt aan de orde verkiezing van twee Bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren M. v. Kassei Wz. en m. v. Kassei Jz. voorz. en secr. dezer afdeelihg, welke beiden met genoegzaam alle stemmen worden herkozen. Beiden nemen hunne benoeming aan. Punt 6, verkiezing afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Hoorn De heer Hoek het woord vragende, stelt voor om indien meer dan een wordt afgevaardigd hiervoor ieder 4, ten hoogste 6,uit de kas beschikbaar te stellen. Het algemeen gevoelen is dat daarvoor onmo gelijk de reis kan worden gemaakt en het toch niet aanging de afgevaardigden dit op eigen kosten te laten doen. Sommigen wenschen een afgevaardigden en dan een ruimer bedrag dan 4 of 6 gld. toe te !staan, totdat de heer Bijle- velt het voorstel doet om als volgt te handelen wanneer de vergadering gehouden wordt in Zuid-Holland f 7,50, in aangrenzende provincies als N.-Holland, Utrecht, Noord-Brabant, Zeeland als ook Gelderland, f 10,en de overige provin ciën f 12,50 aan iederen afgevaardigden uit de kas zal worden betaald, waartoe wordt besloten alsmede dat er twee personen de hoofdvergade ring zullen bijwonen waarvoor worden benoemd de heeren M. v. Kassei Wz. en J. Timmerman. Volgt" punt 7. Voorstellen voor de algemeene Vergadering. De heer Hoek stelt voor om de westkant van de Noord bij de monding Hellegat te doen afronden. Voorstel van der Gijze om het gat van Dintel te doen af bakenen. Voorstel Peek- stok om de voorschutting bij Gouda te beper ken tot alleen passagiers booten. Voorstel van Kassei nogmaals aan te dringen om een vlucht- havcn op Krammer. Voorstel Gebr. van 't Hof om de te bouwen brug aan de Kromme Gouwe niet 4 maar 6 meter hoog te doen maken. Voor stel van Kassei omtrent remmingswerk te Dor drecht van af de Harmonie lot den Wolwevers- hoek te doen plaatsen. Voorstel Bijlevelt pogin gen aan te wenden bij het hoofdbestuur of waar dan ook tot het verkrijgen van kaarten van Waterstaat tegen den kostenden prijs. Voorstel van der Gijze om in de haven te Sommelsdijk beschoeiingen die op door hem genoemde plaat sen in de haven zijn gezakt en daardoor lastig en gevaarlijk zijn te doen opruimen. Voorstel Witvliet, hij vraagt versterking van licht op de Klundert daar het volgens hem daar niet vol doende wordt verlicht. Voorstel Peekstok vraagt verlichting op de sluis van het sas te Dirksland en verbetering van wissels buiten de sluis tot ligplaats der 9chepen en ten slotte nog een voorstel van der Gijze om verbetering van wissels in de haven te Middelharnis. De voorstellen van plaatselijken aard zullen aan de bevoegde autori teiten worden verzonden, terwijl de andere bij het hoofdbestuur zullen worden kenbaar ge maakt en aanbevolen. Niemand meer het woord verlangende wordt met een woord van dank voor hunne opkomst en de beste wenschen voor de vereeniging de vergadering door den Voorzitter gesloten. IMiddelharnis. Het aandeel door deze gemeente te leveren aantal manschap pen voor de lichting der Nat. Militie bedraagt 13. Hiervan kunnen er vier voor korte oefeningen ingelijfd worden. De namen der lotelingen die vermoe delijk ingelijfd zullen worden zijn L, de Bloem e, A. den Braber, G. van "Dongen, M. de Ruiter, F. van Zetten, A. van Prooijen, J. Viskil, KI. Vroeg- indeweij, S. B. Groen, Joh. van der Put, A. Krijtenberg, Jan Peeman en H. van den Hoek. Met ingang van 1 Januari is tot tijdelijke onderwijzeres aangesteld aan de Openbare Lagere meisjesschool alhier Mej. M. E. de Graaff uit Som melsdijk en wel zoolang de vacature niet vervuld is door het vertrek van Mej. Lieftinck. Aan de Openbare Lagere meis jesschool worden sollicitanten opge roepen naar de vacante betrekking als onderwijzeres op een aanvangsalaris van f 525,met verhoogingen. De stukken moeten vóór 6 Januari a.s. aan den heer Burgemeester worden ingezonden. Aan de jongelieden die deelnemen aan de oefeningen in den wapenhandel wordt bekend gemaakt dat de oefe ningen die op 7 en 8 Januari a.s, bepaald waren, nu zullen plaats heb ben op Maandag 4 en Dinsdag 5 Jan. Dinsdag 5 Jan. zullen de oefeningen halfzes ure aanvangen. Door het bestuur van het Bur gerlijk Begrafenisfonds wordt aan be langhebbenden bekend gemaakt dat de gewone jaarlijksche rekening zal plaats hebben op Woensdag 6 Jan, des avonds ten 7 ure in het Koffiehuis van Mej. Wed. A.^van der Moer. Op Maandag 18 Januari, des voor middags te 11,30 ure. zal onder nadere goedkeuring door den Voorzitter, of een der leden van Ged Staten der Provincie Zuid-Holland, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Pro vincialen Waterstaat in Zuid-Holland, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te 's Gravenhage worden aan besteed Het onderhoud der haven werken van Middelharnis gedurende 1904, Raming f 12000, Stad aan 't Haringvliet. De Burg. maakt bekend, dat de jongelieden de zer gemeente, die wenschen te din gen naar een bewijs van militaire bekwaamheid of lichamelijke geoe fendheid of beide, daartoe op het Raadhuis te Dirksland moeten aanwe zig zijn, op Vrijdag 8 Januari a.s. des vm. 10,30 uur. Volgens publicatiën van den Burg. zijn vernietigd de besmettelijke goederen van de typhuslijders bij S. v. 't Hoff de Wachter, H. Klapmuts en M. Kastelein Benoemd tot ouderling bij de Ned. Herv. Gem. in plaats van den Heer M. Braber LJz. de Heer W. Hardendood, die zich zijne benoe ming heeft laten welgevallen. De Burg. maakt bekend, dat een ieder die voor of achter zijne woning eene sloot of kreek heeft, zoo lang de vorst duurt, dient te zorgen dat zich daarin eene bijt bevindt van anderhalve M. in het vierkant. Den Rommel, 30 Dec. Hedenmiddag- viel het dochtertje van P. du Pree in een zoogenaamde bijt. De moeder zulks bemerkende sprong onmiddelijk er bij en had het genoegen, daar de kleine reeds onder het ijs was gescho ven nog bijtijds te redden. Door de Commissie tot wering der bedelarij op Nieuwjaarsdag werd heden ter inteekening rondgegaan. Geteekend werd voor een bedrag van f 107,60. Ooltgensplaat. Voor de lichting 1904 zullen door deze gemeente 10 jonge lingen geleverd moeten worden van de 28 lotelingen en wel 7 voor de vol ledige oefeningen en 3 voor korte oefeningen. 29 December jl. hield de afdee- ling Ooltgensplaat der schippers ver. Schuttevaer hare jaarvergadering in het hotel Hobbel. De voorzitter opende deze verga dering, daarbij de opmerking voegende dat hoewel de opkomst wel beter kan zijn, zij bij andere jaren vergeleken, bevredigend mag genoemd worden. Na voorlezing der notulen door den penningmeester (de secretaris was af wezig) werd door hem rekening en verantwoording der kas gedaan welke in orde werd bevonden waarop de Voorzitter hem een woord van dank toebracht. Als voorzitter werd met circa al gemeene stemmen herkozen den heer 11P Waling die zich deze benoe ming liet welgevallen Den heer J. v. d. Tol secretaris der aldeeling had schriftelijk zijn ontslag ingediend als zoodanig, zoodat men overging tot verkiezing eener nieuwe. Hiervoor scheen echter niemand te vinden te zijn althans alle gekozenen bedankten voor deze benoeming. Deze aangele genheid werd dan tot eene volgende vergadering aangehouden en nam de Penningmeester A. van Rossum tijde lijk ook het secretariaat op zich. Als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Hoorn werd gekozen H. P. Waling en als plaatsvervanger J. van Nimwegen Sr. Voor de Algemeene Vergadering werden een drietal voorstellen inge diend terwijl er twee van lokalen aard aan het bestuur ter uitvoering werden opgedragen. Met een woord van dank aan de opgekomenen sloot de Voorzitter deze nog al geanimeerde Vergadering. Ie Kerstdag jl. vergaderde al hier in de Geref Kerk de Ring Flak- kee, van den Bond van Jongel Ver. op Geref grondslag. Na opening en verdere gebruikelijke formaliteiten leverde M. M. Bórgdorff van Den Bommel zijne inleiding over Ring- arbeid. Aan het debat werd door niemand deelgenomen. Daarna F. Luijendijk van Zuidland met zijne in leiding Ons aller taak. Om van ge dachten te wisselen met deze spreker gaven zich verschillende personen op hetwelk ook plaats had, en eindelijk de derde inleider W. van Kemp van Ooltgensplaat met zijne inleiding over het Verleden en de Toekomst. Het was een recht aangename avond, de eersteling op Flakkee. Door vele be langstellenden werd ook deze verga dering bijgewoond. Zoo den bouw zulks toelaat zal de Chr. School alhier, hoofd de heer Kiewiet, Donderdag 28 Januari a.s. feestelijk geopend worden terwijl Maandag '1 Februari de ofïïcieele opening zal plaats vinden. Oude Tonge. Zaterdag j.l. vierden de kinderen der Zondagsschool het Kerstfeest, tn de gemeentebewaar school, alwaar dit onderwijs werd gegeven, was eene kerstboom geplaatst behangen met verschillende geschen ken, bestaande uit kleederen, boek werken enz. Nadat de kinderen waren onthaald op chocolademelk, gebak enz. keer den zij wel voldaan huiswaarts. - In deze gemeente hebben zich zeven lotelingen aangemeld, die op 7 Januari a.s. wenschen mede te din gen naar het bewijs van militaire be kwaamheid en lichamelijke geoefend heid. Het door deze gemeente te leve ren aantal manschappen voor de lich ting der nationale militie van 1904 bedraagt 9, waarvan 3 voor korte oe fening. De loteling C. Goemaat dezer gemeente van de lichting 1904, is van den militairen dienst vrijgesteld, als missende de gevorderde lengte. 29 December j.l. hield de afdee- ling Oude Tonge, der sehippersver- eeniging Schuttevaer» in het lokaal van Van Zoest eene wintervergade ring. Deze vergadering® werd door vele belanghebbende schippers en be langstellende burgers bezocht. Op deze vergadering werd onderanderen aan schipper C. Legierse bestuurslid der afdeeling, aangeboden een tegelschil derij als herinnering aan de hulde door Mr. H. Smeenge, Voorzitter der vereeniging gebracht aan genoemde Legierse, op de veertigste algemeene vergadering van »Schuttevaêr,« welke op 2 Februari 1903 te Deventer ge houden werd. VERGADERING van den Gemeenteraad op Donderdag 24 December des voormiddags ten 10 ure. Tegenwoordig al de leden. Na opening der vergadering door den Voorziiter Worden de notulen der vorige gelezen en onver anderd goedgekeurd. Ie. Wordt mededeeling gedaan van de navol gende ingekomen stukken a. Besluit van hh. Ged. Staten dezer provincie, waarbij afwijzend beschikt wordt op een verzoek van het Gemeentebestuur, om vrijstelling van onderwijs in vak J op de Openbare lagere school. b. Missive van Mej. M. Kanters alhier, daarbij kennisgevende dat zij de benoeming tot helpster in de bewaarschool aanneemt. c. Missive van hh. Ged. Staten dezer provincie, daarbij mededeelende het bedrag der vergoeding van het Rijk aan de gemeente, ingevolge art. 1 der wet van 24 Mei 1897, S. 156 d. Missive van A. G. Stolk te Schoondijke, daar bij negen maanden afschrijving van zijn aanslag in den H. O. alhier verzoekende. e. Missive van hh. Ged. Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terugzendende een raadsbe sluit tot toevoeging van de gemeentebegrooting dienstjaar 1903. f. Missive van eenige ingezetenen, daarbij ver zoekende eenige verbetering te brengen in de verlichting onder den Molendijk. De missives sub a, b, c en e worden voor ken nisgeving aangenomen, terwijl omtrent sub d wordt besloten de gevraagde afschrijving te ver- leenen en omtrent die sub f zooveel mogelijk zal worden voldaan. 2e. Deelt de Voorzitter mede, dat van bh. Ged. Staten is terugontvangen de in de vorige vergadering vastgestelde verordeaing op de brand weer, met eenige aanmerkingen. Met algemeene stemmen wordt deze verorde ning op nieuw vastgesteld, en aan de gemaakte bedenkingen tegemoetgekomen. 3e. Wordt met algemeene stemmen besloten het ophalen van straatvuil binnen deze gemeente te gunnen aan den hoogsten inschrijver A. Schou- wenaar J.Jz. 4e. Zegt de Voorzitter dat bij hem is ingekomen een verzoek van J. Buseop alhier, tot aankoop van gemeentegrond aan den Oostdijk. Met 5 tegen 2 stemmen wordt besloten de ge vraagde grond niet te verkoopen Na nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard, sluit de Voorzitter, daar geen der leden meer het woord verlangd, de vergadering. Dirksland. De' alhier gehoudene collecte langs de huizen ten behoeve der Diaconiearmen heeft de niet on belangrijke som van ruim 260 gulden opgebracht. De leden der Commissie van Winterbedeeling heeft ter algemeene kennis gebracht, dat door den pen ningmeester Johs. v. d. Gevel reke ning en verantwoording is gedaan, van het beheer van bovengemelde Commissiewelker rekening en be wijsstukken zijn vergeleken en goed gekeurd, en deze ter inzage zijn ge legd. Woensdag kwam schipper A. Stolk van hier, met zijne nieuwe mo torschuit aan. Het schip dat plm.40 last groot is, en gebouwd is op de werf van den Heer D. Boot, te Goud- sfuis, gem. Alphen aan den Rijn, doet den bouwmeester alle eer aan. Ook de machine vervaardigd in de fabriek van den Heer Rennes te Utrecht, laat niets te wenschen over, z oodat schip en machine volkomen aan de verwach ting voldoet. VERSLAG van het verhandelde in den gemeenteraad op Donderdag 24 December. Afwezig met kennisgeving de beer C. van Es. Voorzitter Mr. Zaaijer. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn missives van Ged. Staten, inhou dende goedkeuring van vroegere besluiten, alsme de een adres van 13 bewoners van den Geld. Dijk om een lantaarn te ontvangen op de vroegere plaats. De ^Voorzitter stelt namens Burg. en Weth. voor afwijzend op dat adres te beschikken, daar slechts enkelen daarbij belang hebben en het daar niet zoo erg donker is. De heeren VanderSluijs en Roodzant achten op die plaats wel een lantaarn noodig, gelijk hun dezer dagen gebleken was. De heer Warnaer geeft in ov«rweging een der be staande lantaarns te verplaatsen, indien de toe stand daardoor verbetert en anders een nieuwe te plaatsen waartoe besloten wordt. De Voorzitter deelt mede, dat van het Bestuur der Bijzondere Bewaarschool een verzoek is inge komen om subsidie en stelt voor met bet oog op bet groote belang die missive te stellen in handen van Burg. en Weth. hetgeen goedgevonden wordt. Eveneens wordt goedgevonden eervol ontslag te verleenen aan A. Grootenboer wegens zijne benoeming tot onderwijzer te Middelharnis. Het voorstel van den heer Van der Poel tot wijziging van Art. 3 van het Reglement van Orde wordt met algemeene stemmen aangenomen, zoo dat voortaan de Raadsvergadering met gebed zal geopend worden. Ve. volgens deelt de Voorzitter mede, dat prijs opgaven zijn ontvangen van een nieuwe toren klok. Hij stelt namens Burg. en Weth. voor het werk op te dragen aan den heer Van Bei gen van Midwolda, wiens opgave f 325 bedroeg en de laagste was van alle. Aangenomen. Bij de daa/op gehouden Verkiezing van een Boekhouder voor het weeshuis, worden uitgebracht op P. de Groot, 1 st. Jansen, 4 st. J. Rooij 1 st. Als lid der Schoolcommissie wordt herkozen Ds. Lammers, als regent van het Weeshuis J. Zaaijer en als regentes Mevr. van der Linde, ter wijl als leden van het stembureau in 1904 wor den aangenomen de heeren Kooman, Wamaeren J. Zaaijer. Ten slotte wordt met algemeene stemmen goed gevonden de verhooging der jaarwedden aan de helpsters der Openbare Bewaarschool, waarna de vergadering in geheime zitting overgaat tot behan deling van het Suppl. Kohier van den Hoofdei. Omslag. Ilerkingen. In deze gemeente heb ben zich geen jongelieden der lichting 190304 aangemeld om te dingen naar het bewijs van Militaire bekwaam heid en lichamelijke geoefendheid. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de stierenkeurmg welke te Midd'el harnis zal plaats hebben, gehouden wordt op Donderdag 17 Maart 1904 des morgens te 9 uur. Donderdag 23 Dec. geraakte A. Huizer onder de met kruidenierswaren beladen kar van zijn vader. Een der wielen ging hem over het lijf. Wat men echter allerminst verwacht had bracht hij het er, hoewel pijnlijk, met den schrik af. Melissant. De Heer S. Rooij alhier is met ingang van 3 Januari a.s. be noemd tot ambtenaar ter secretarie van Rotterdam. Het aandeel der door deze ge meente te leveren manschappen der nationale militie voor de lichting 1904 bedraagt 5 waarvan 4 voor volledige en 1 loteling voor korte oefeningen zal worden ingelijfd. Stellendam. Door de leden der Gereformeerde gemeente alhier zijn gekozen tot Ouderling; M. Klink jz. (aftr.) en Jb. van Seters tot diaken; L. van der Vlugt (aftr.). C. de Ruiter (aftr.) en J. Kreeft Az. - De commissie tot wering van schoolverzuim die met 1 Jan. moet aftreden, is in de gisteren (Dinsdag) gehouden raadsvergadering, weder als zoodanig herbenoemd. Gisteren voormidd. te 10 ure zou in het gemeentehuis alhier wor den aanbesteed het bouwen van een waschhuisje bij de woning van den veldwachter. Bijna al de ambachts lieden van ons dorp ter bestember tijd en plaats aanwezig, doch .«iet één inschrijvingsbiljet werd ingele verd en de aanwezigen vervulden dus alleen de rol van toehoorders bij de raadsvergadering. Wat hiervan de reden was? Met volle zekerheid valt zulks niet zoo dadelijk te zeggen. Behalve misschien nog andere reden, zpu naar men zegt, een minder ge- wenschte verhouding tot den gemeen teopzichter er niet geheel vreemd van zijn. Als een bijzonderheid kan wor den vermeld dat heden (Woensdag) schipper Adr. de Jager, de eenige die ter visscherij was uitgegaan, 375 kiio garnalen heeft gevangen. Naar wij vernemen zal de »Anthoinetta« die thans de rijks- veerdienst waarneemt, indien de vorst blijft aanhouden, heden voor het laatst de reis naar Stellendam aan doen. Ouddorp. De begrooting voor den dienst 1904 bedragende in ontvang en in uitgaaf f 26807,72'/2 is door heeren Ged. Staten goedgekeurd teruggezonden, op deze begrooting komt o.a. voor een post ad f 630, voor subsidie van het Rijk, ingevolge art. 49 L. O. wet in de gewone kos ten van het Lager Onderwijs. De milicien Anthony van der Linde, thans machinist leerling te Amsterdam die in 1904 ter vervulling van de op 15 Oct. jl. ontbrekende plaats van Cornelis Nederveld zou moeten worden afgeleverd, heeft op daartoe gedane aanvrage van den Minister van Oorlog voor één jaar uitstel van verblijf onder de wapenen gekregen. Bij de op'18 December jl. gehou den zitting van den Militieraad is Thijs de Mooij, loteling der lichting 1904 wegens gebreken voor den dienst afgekeurd. Overzicht van den Veestapel op 4 Dec. 1903. Paarden. Fokmerriën boven de 3 jaar 36; andere paarden boven de 3 jaar 141 paarden beneden de 3 jaren 62 Totaal 239 paarden. Rundvee. Springstieren 5Melk- en kalfkoeien 330Mestkoeien en mestossen 14 Pinken, kalveren en vaarzen 570." Totaal 919 rundvee. Ander vee. Schapen 4Bokken en geiten 182 Varkens 900. Totaal 1086. Pluimgedierte. Hoenders 8800Eenden 80Kal koenen 16; Ganzen 4. Totaal 8900. Oud-Beierland. Ds. M. A. H. van der Valk, pred. bij de Ned. Herv. Kerk te Boxtel, die naar hier is be roepen en dit beroep heeft aangeno men, is door het Clasicaal Bestuur van Dordrecht gisteren geaprobeerd en hoopt aanstaande Zondag zijn afscheid te Boxtel, en 40 Jan. zijn intrede alhier te doen, na eerst door Ds. Havinga te zijn bevestigd. Spijkcnisse. Tot ouderling en dia ken der Ger. Kerk alhier, zijn door de mannelijke leden der gemeente herkozen de heeren P. van den Berg en P. Geldtelder, beiden aftredend. Bij gelegenheid van het Kerst feest werden de kinderen der beide Zondagscholen evenals vorige jaren weder onthaald op verschillende ver snaperingen en andere Kerstgeschen ken. Door ruim 300 kinderen uit deze femeente wordt gebruik gemaakt van et Zondagschoolonderwijs. Gedurende de beide Kerstavon den heerschte er in ons dorp eep ru moerigheid die deed denken aan een dergelijke feestavond in onze groote steden. Het schijnt dat door velen derge lijke dagen beschouwd worden spe ciaal geschikt om oude veten uit den weg te ruimen

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3