I I S! 1 hi I h .4 1.1 1 I! i ji •V I I f|! ill -i I I ij luk, met kar en paard even buiten deze gemeente aan de Langeweg in de sloot te geraken. Bij het aansteken van een lantaarn wilde het paard niet stilstaan en ging achteruit de sloot in Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Zulk een nat pak was echter verre van aangenaam. Met vereende krachten van vele toeschouwers werd het rijtuig eenigzins beschadigd op het droge gebracht. Oude Tonge. Tot Ouderling der Ned. Herv. gemeente is benoemd de heer H. Hobbel in plaats van den heer A. J. Kerpel. Door den onbezoldig-drijksveld- wachter A. d. V. alhier is tegen O. C. v. S. proces-verbaal opgemaakt wegens jachtovertreding. Op Donderdag 17 Maart a.s. des voormiddags ten 9 ure zal te Middel har nis een stierenkeuring worden ge houden Op Donderdag 31 December 4903 met zonsondergang zal de jacht op klein wild worden gesloten. Dirksiand. Toen Maandag bode A. Both zijn wagen uithaalde bestond er gevaar dat deze de Gooi in zou loopen, Tegen willen/ie houden, be zeerde hij iij-TV-ai iii zoo erg, dat ge neeskundige hulp noodzakelijk bleek. Burgemeester en Wethouders hebben doen weten, dat zij die zich moeten aanmelden voor de Nationale Militie, daarvoor gedurende de maand Januari kunnen aanmelden ter gemeen te-Secretarie. Op de Maandag gehouden ver- gadering der afdeeling Patrimonium® alhier, werd een onderling begrafe nisfonds opgericht. Slechts enkelen traden toen toe. De Heer G. M. Grootenboer onderwijzer aan de Openbare School is zoodanig te Middllharnis benoemd. Voor het te houden onderzoek naar de lichamelijke geoefendheid en militaire bekwaamheid hebben zich drie jongelieden aangemeld, en één voor lichamelijke geoefendheid alleen. Ilerkiugen. L.l. Vrijdag had den Heer Cor. v. d. Velde het ongeluk met paard en kar om te kantelen, beladen met eenige personen. Geluk kig werd nierdoor niet de minste schade veroorzaakt. Zondag had bij den Heer B.de Gast alhier een begin van brand plaats De lamp n.l. was bijna uitgebrand, toen hij opeens een grootte vlam te voorschijn gaf, en het huis geheel met damp werd gevuld. Zijn broeder wist dit echter met melk te blusschen zoodat men bijna met den schrik vrij kwam. Maandag j.l. gleed het 2 jarig zoontje van den Heer Ant. Haurikin het kokend aardappel water, zoodat het vrij ernstige brandwonden be kwam aan een voetje. Melissant. De gemeentebegrooting voor het jaar 4904 is door Heeren Ge deputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd in ontvangsten en uitga ven op f 46213,23. De aangitte ter inschrijving voor de militie door de mannelijke perso nen geboren in 1883 zal moeten ge schieden tusschen den In en den 31 Januari aanstaande. Voor die aangifte zal meer bepaald zitting worden ge houden ter gemeentesecretarie, op Woensdag 13 Januari a,s. des voor- middags 10 ure. Stellendam. Alhier is opgericht een tweede Christelijke Zangvereeni- ing die onder leiding zal staan van J. Meerman, tevens voorzitter van het Bestuur, en C. Klink Jz. als Secre- taris-Penningm. en D. C. Berkhof als algemeen Secundus zijn verkozen. Een geval van bloedvergiftiging heeft zich hier voorgedaan bij de vrouw van W. Brinkman. Tijdig ingeroepen geneeskundige hulp heelt het kwaad gelukkig nog in tijds kun nen stuiten. De reeds sedert lang bestaande Christelijke zangvereeniging (onder leiding van M. Schaaf) zal in de vol gende week een uitvoering geven te Goedereede. De zoon van A. B. had het on geluk bij de voorbereidende Militaire oefeningen uit een ring te vallen waarbij hij zich vrij ernstig bezeerde. Up de gehouden Bestuursver gadering van B. Z O. D. bleek uit het door den Pefiingmeester uitge bracht verslag dat op het oogenblik in kas was de som van f244,28, ter wijl er gedurende de laatste 3 maan den 5 personen als donateur zijn toegetreden. Tengevolge van den mist is gisteren de Rijksveerboot de reis van Middelharnis naar Stellendam schul dig gebleven. De Stoomboot Vooruit gang arriveerde slechts ongeveer drie kwartier later als gewoonlijk. In deze gemeente heeft zich een geval van Typhus en febris typhoï- dea voorgedaan bij B. van Dronge- len, in het huis genummerd a. 24, alswaar dan ook het door de wei gevorderde kenteeken is aangeplakt. Doop den Burgemeester dezer femeente is bekend gemaakt dat het ohier der Personeele Belasting No 4 over het dienstjaar 1903 invorderbaar is verklaard en aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Ouddoi'p. Blijkens .publicatie zal er op 17 Maart 1904 v. in. 9 uur te Middelharnis een stierenkeuring worden gehouden, waarbij als premie kan worden toegekend voor een stier boven 1 l/.l jaar f 150 en 2 premiën van f 100 en 2 van f 150 voor pink- stieren beneden 1 l/s jaar. De jacht op klein wild, met uit zondering van die op houtsnippen zal in deze provincie worden gesloten op Donderdag 31 Dec. 1903 met zons ondergang. Vanaf Dinsdag 29 Dec. a.s. zijn er ter Secretarie kosteloos verkrijg baar formulieren voor de opgave van candidaten voor de op 12 Jan. a s. plaats hebbende verkiezing van een lid van den Raad. Ter kennis van de visschers wordt gebracht dat op Dinsdag 29 Dec. a s. en volgende dagen schiet oefeningen zullen plaats hebben van uit eene opstelling naar de kustbatterij nabij Diemerdam in de richting van het punt liggende Zuid, ongeveer 1300 Meter van het fort Pompus. Buiten Teraütwoordeljjkkeid der Redactie en Uitgever. Nieuwe Tonge, 21 December 1903. Mijnheer de Redacteur. Nu ik sinds verscheidene weken tevergeefs heb uitgezien naar eenig verder schrijven van de heeren Barendregt en De Wilde en deze geen lust meer schijnen te voelen tot bestrijding mijner verdediging der vaccinatie, loopt deze gedachte wisseling van zelf ten einde. Het zij zoo. 't Wordt ook tijd, weer eens over wat anders te praten. Een paar opmerkingen wil ik tot slot nog maken, nu ik als Don Rodrigne in Le Cid zou kunnen zeggen: Et le combat oessa fautedecombattauts. Vooreerst kunnen we vaststellen, dat de heeren niet in staat geweest zijn door goed gecontroleerde feiten het gebouw der vaccinatie ook maar eenig zins aan het wankelen te brengen. Wel hebben ze veel beloofd,maar niets degelijks gegeven. Hun schrijven deed denken aan het gezegdeParturi- unt montes. naxitur ridiculus mus, ofte welzij doen een mond open, of ze bergen zullen baren en wat ze voortbrengen is slechts een lachwek kende muis. Verder zal ik de heeren niet per soonlijk aanvallen, 'k Zal het slechte voorbeeld, dat zij in dezen gegeven hebben, niet navolgen. In dit opzicht is hun schrijven door de lezers zelf genoeg beoordeeld en veroordeeld. Ten tweede gevoel ik me gedrongen, mijn aan haling van de verbranding van Dr. Servet door Calvijn in zoover te herroepen, dat ik me van dit feit niet zoo zeker meer gevoel. Door een dorps genoot werd*mij meegedeeld, dat Calvijn daaraan geen schuld had. Dit wilde ik eerst niet gelooven, omdat ik het altijd gehoord en gelezen had. Thuis gekomen, sloeg ik de kerkgeschiedenis, die ik er op na houd, er op ua en, waarlijk! daar stond in, dat men Calvijn daarvan geheel ten onrechte beschuldigd had. De onpartijdigheid van den zeer Calvinistisehen schrijver stond indezen echter niet boven verdenking, omdat zijn vooringenomenheid met de Calvinistische richting uit alles bleek evenals zijn volslagen gebrek aan waardeer.ng van de groote denkers der vorige eeuwen, die baanbrekers geweest zijn voor meer vrijzinnige opvattingen op godsdienstig gebied. Toen heb ik de geschiedenis der Hervorming van Merle d' Aubigné van bovengenoemden dorpsgenoot inge zien en daar werd eveneens gezegd, dat de groote hervorming in dezen „vrij uitging." Ter verdere naspeuring ben ik toen bij onzen Dominee zijn kerkgeschiedenis gaan vragen en daarin stond vermeld, dat Calvijn wel degelijk de schuld er van droeg. De schrijver, een Duitsche Professor en vereerder van Calvijn, zegt, dat „de dood van Servet een onuitwischbare vlek zal blijven in het karakter van dien grooten;en uitmuntenden hervormer." Als gedeeltelijke verontschuldiging voert hij echter aan de opvoeding van Calvijn in den Roomschen godsdienst en de tijden en opvattingen, die men toen over degelijke hande lingen ten opzichte van ketters had. Eenige maan den geleden is door vereerders van Calvijn een soort boetesteen geplaatst op hét graf van Servet, waarop hun leedwezen over die terechtstelling werd uitgesproken en eveneens dezelfde veront schuldiging er bij, Welnu ik wensoh te zeggen, dat ik me bij deze tegenstrijdigheden van een oprdeel onthoud. De terechtstelling van ketters was echter wel degelijk in overeenstemming met Calvijn's leer: Immers volgens hem had de overheid niet alleen het recht, maar ook den plicht, de ketterijen desnoods met het zwaard uit te roeien. Dus wat den geest dier leer betreft, is mijn verwijzing naar de behandeling der ketters door Calvijn geheel juist, dit behoeft volstrekt met herroepen te worden. Eindelijk als slotnummer nog het volgende. Ik heb er opgewezeu, dat het onbillijk is de vacci natie te verwijten, dat zij niet volkomen en onder alle omstandigheden zonder eenig gevaar is, om dat er niets op deze wereld is, |wat volkomen ongevaarlijk is. 'k Heb daarbij gewezen o.a. op het scheeren. Nu zullen enkele lezers wellicht gedacht hebben, dat die gevaren hiepvan wel wat gezocht zouden moeten worden. Nu dit is zoo, evenals bij de inenting, maar geheel denkbeeldig zijn ze toch niet. Om dit aan te toonen, wil ik hier vermelden, wat ik voor een paar weken toe vallig in een geneeskundig tijdschrift vermeld vond. In New-York heeft men om die gevaren zooveel mogelijk weg te nemen, een wet uitge vaardigd. nl. The antiseptic,Law relating to Bar bers in New-York oftewelon tsmettingswet voor barbiers in New-York. Tengevolge van deze wet moet ieder barbier in den Staat New-York een vergunning als barbier hebben en zich aan zekere voorschriften en regels, die ontsmetting beoogen, onderwerpen. Zuiverheid derhanden moetgewaar- borgd zijn, doordat zij na iederen keer, dat er iemand geschoren is, gewasschen moeten worden in een ontsmettende vloeistof. Scheermessen, scharen en knipmachines moeten uitgekookt wor den. Poederkwasten mogen niet meer gebruikt wordende vloeren moeten schoongehouden wor den met ontsmettingsmiddelen; handdoeken, lakens en stoelen moeten zonder smet zijn. Merk waardig is nog, dat de wet weinig tegenkanting heeft gevonden, De straf voor het niet hebben eener vergunning bedraagt voor de eerste over treding 25 dollars (f 02,50) of gevangenisstraf van 10 dagen tot 3 maanden- Nu, zoolang de gevaren aan het scheeren ver? bonden, niet grooter worden, acht ik een derge? lijke wet tegenover de kappers alleen niet billijk en ook niet noodzakelijk. Wel vind ik het ge- wenscht, de barbiers en hun klanten deze dingen eens mee te deelen, opdat ze uit eigen beweging er toe overgaan, bij het scheeren grooterezuiver heid van handen en werktuigen r.n te streven dan tot nog toe meest het geval is. Maar dit geldt niet alleen voor de barbiers, maar ook voor- bakkers enz. en vooral voor melkboeren, want, zooals het melken d®r vaak doer onreinheid haast niet te aanschouwen Flq.kk§esclie koeien meestal geschiedt, worden daarbij de meest eenvoudige begrippen van zindelijkheid met voeten getreden. En dat bij een voedingsmiddel, dat zoo'n belang? rijke plaats inneemt bij de voeding van kinderen en volwassenen En hiermee ben ik van plan maar te eindigen, 'k Heb geen berouw over de moeite en tijd die ik aan deze stukken heb opge offerd. Het bewustzijn iets goeds te hebben nage streefd en de wetenschap, dat vele letters hu 9 ingenomendheid er mee hebben betuigd, dat ze eens wat beter op de hoogte gebracht zijn ten- opzichte der vaccinatie, is me daarvoor belooning genoeg. Alleen zij het mij vergund den wenseh uit te spreken, dat de lezers het gehoorde in praktijk zuilen brengen en dat zij als verstandige en rede- lijke menschen zorg zullen dragen voor vroeg tijdige vaccinatie hunner kinderen en een of meer- ïnalige revaecinatie van zichzelf. Want hierom is het mij natuurlijk te doen. Mevr. Beeoher Stowe heeft een heel aardig boekje geschreven; „de kleine vossen in 't gezin," waarin zij op enkele hoofdgebreken in den dagelij ksehen omgang der huisgenooten wijst. De lezing hiervan kan ik ieder sterk aanraden, Als de lessen daarin meegedeeld ook in toepassing gebracht werden, zou het in vele huisgezinnen veel nut kunnen stichten. Op dit laatste dringt ook zij aan. Mogen dus de lezers niet de handelwijze navolgen der visschen, die beschreven wordt in 't veisje, waarmee haar boekje eindigt: De preek was gedaan en de preeker zeiAmen Maar net als voorheen ging de snoek weer op buit, Kroop de aal weer in 't slijk en de kreeft achteruit. Ze vonden 't verrukkelijk en riepen te zamen Hoe mooi was de preek en hoe keurig van pas Maar lieten de zaak net precies als ze was. Tenslotte eok nog een woord van dank aan de Redactie voor haar gastvrijheid en van excuus aan de zetters voor de extra-moeite, die ik hun bezorgd heb. C. VAN GELDER. Mijnheer de Redacteur Mag ik zoo vrij zijn, jeenige plaatsruimte in uwe kolommen te vragen om den lieer van der Weide te antwoorden op zijn schrijven van jl. week. Gaarne bij voorbaat dank. Daartoe overgaande dan, kan ik den lieerv. d. Weide mededeelen, dat ik niet op alle uitlatin gen van zijn schrijven in zal gaan. En waarom niet De toon, dien hij in zijn stuk aanslaat, is op de eene plaats zacht enfleemend godsdienst!", doch op andere plaatsen zoo grof en zoo valsch' dat menigeen, die onder dergelijke muziek van den heer v. d. Weide vertoefde, zijne ooren zou trachten dicht te stoppen, om ze mogelijk niet aan bederf onderhevig te stellen. Vooral die zoete uitroepingen van o volk, o God, en „verborgen raad" enz. zijn in mijn ooren uit zijn mond ai heel ongepust,| want 't geheele stuk is hier en daar ontsierd met verdachtmakingen, zooals „antirev. in biljartzalen" en „lach- en spotlust" alsof li beralen onschuldig zijn enz. die volgens hem een of andere bedoeling schijnen te hebben, en zie, M. de Red., op dergelijke taal te antwoorden^ daar zal ik mij niet aan wagen, maar laat zulks liever aan hem zelf over. Ook op alle politiek, bestaande in heel vromelijk zuchten en klagen over het werk van dit Ministerie, antwoord ik niet, daar zulks buiten het onderwerp ligt, dat aan de orde is. Beginnen we dan zijn schrijven even na te zien. En dan constateer ik, dat van mijne 5 punten, die ik in uw blad van 14 dagen geleden geciteerd heb, er één wordt tegengesproken. De 4 anderen blijven onaangeroerd. Iaat het nu waar zijn, dat gij dat zóó hebt gezegd, dan moet ik toch vra gen waartoe diende dan dat gezegde? Immers, iedereen wist toch zeer goed, dat Dr. van Emb- den niet gekomen was, om dit Ministerie lof toe te zwaaien, maar het zooveel mogelijk trachtte af te breken. En laat nu ieder antirev. eens oor- deelen over de taal, die gij als (naam)? antirev. daar hebt uitgesproken, dan valt daaruit eerder de conclusie te trekken, dat het voor u niets waard was, instede u van deze uitdrukking te verschoonen. En nu gebruik ik eens uwe woor den lach- en spotlust", doch met eene andere bedoeling dan gij, want bij u is het eene ver dachtmaking op sohiijver dezes. En danvraagik u bescheiden lijk„Wie is het nu geweest, die Minister Kuyper aan laeli- en spotlust prijs heeft gegeven aan iederen tegenstander, daar aanwe zig? Mijn antwoord is: gij, en niemand anders dan gij I Of bemerktet gij het niet eens, dat het grootste gedeelte der vergaderden, en niet het ininst de Vrijz.-Denrocr. in luid lachen uitbarst ten, toen gij in uw treurig optreden sprak van uwe audiëntie met Dr. Kuyper? En vergun mij even te vragen„het doel, dat toen tot die au diëntie leidde, was dat ook in de lijn van ons antirev. beginsel? Hoe hadt ge nog den moed om met zoo'n handelwijze als van dezen zomer voor den dag te komen Diep stilzwijgen had U beter gepast. Zijn onze eigene partijgenooten voor u nog niet lang genoeg van alle goede baantjes verstooten geworden, door een tegenstander bo ven hun te stellen? Ik zal echter deze zaak niet verder aanroeren, alleen zeg ik u, uwe handelwijze daarin was allerminst antirevolutionair. Neen, waarde lieer, vanaf dien tijd to< nt gij op kron- kelvaardige wijze met het antirev.- beginsel te spelen. Ook op de Kiesv. handelt gij zoo. Wilt ge bewijs Wie, of met wiens medeweten gebeurde bet, (naar ik uit goede bron verneem,) dat op een huish. vergadering der Kiesv. met de afdeeling „Patrimonium" een Vrijz.-Dem. bestuurslid toe gang werd verschaft? Uw plicht ware het als Voorz. dergelijke dingen tegen te gaan, maar gij smult in zoo'u taktiek, schijnt wel. En waar gij mij in uw schrijven eeu grief maakt, door U openlijk aan te vallen, en volgens u „laag en gemeen", dan zij het mij vergund onder uwe aandacht te brengen, dat de vergadering openbaar was, en gij in het openbaar hebt gesproken. Dientengevolge veroorloof ik mij, u, in uwe open bare overtreding onzer beginselen, in het openbaar tot de orde te roepen. En wat dan de kwestie van broederlijk te onderhouden betreft,hetzelfde middel kan ik u aanbevelen. Waarom hebt gij dan Dr. Kuyper niet broederlijk onderhouden over alles wat gij nu ter vergadering van ZEx. hebt gezegd? Neen, v d. Weide, zoo antirev. te willen zijn, dat kan niet bestaan. Daarom „ziet nog heden uwe dwaling in!" Vroeger heb ik u eens hooren zeggenter gelegenheid, toen er te Middelharnis eene Vrijz.-Dem. Kiesv. werd opge richt, dat gij nimmer met die partij mee kondet gaan, daar het de ordonnatiën Gods uit de Staatkunde weert. Meendet ge dat heusch? Waar zijt ge dan nu al? Sprekers van die poli tieke richting zeggen nu, u met genoegen te hooren debatteeren, daar gij geen tegen- maar een medestander zijLTreurig, zoo'n verklaring. Ik erken: ieder mensch is tot dwaling geneigd. Mogelijk zijt gij te veel bij het braden der Vrijz.-Dem. spijzen op onderzoek gegaan, en ten laatste zijt ge mee gaan etep, want ze bevielen u. Daarbij wildet ge blijkbaar niet geheel en al de antirev. keuken verlaten, om wat invloed te houden en ziedaar, door beide spijzen te gebruiken werdt- gij abnormaal, Ik ben bewust de tolk te zijn van alle antirev. u hiermede het geneesmiddel toege diend te hebben. Neemt gij bet aan Jof niet, dat zij uue zaak. En nu, M. de Red. ben ik aan het einde. De heer v. d. Weide heeft in zijn schrijven van mijne punten niet» weerlegd, zoodat bij schier in aller oog Vrijz.-Dem. is. Op weerleg ging wacht ik dus. Blijft de heer v. d. Weide zoo tweeslachtig (alleen om der kleine luiden wil??) dan veroor loof ik mij hem nog met eene vraag te belasten namelijk deze: „Als er eens één Calvinist uit zijn graf had kunnen opstaan en hij hoorde u zoo [spreken als op de bewuste vergadering, wat zoudt ge wel denken, dat hij van u gezegd zou hebben Mijns inziens zou hij zeggen ziedaar iemand, die stuivertje wisselt met mijn voorge dragen beginselen en twee heeren dfent. U M. de Red. nogmaals dank, EEN ANTIREVOLUTIONAIR [Wij geven den Leer van der Weide nogmaals 't woord en dan is het debat gesloten. Red.] Mijnheer de Redacteur Vergun mij nog een klein plaatsje in uw blad. Daar ik niet voornemens was, deze week te schrijven, maar eerst af te wachten wat en hoe het antwoord was op mijn schrijven, ge voel ik mij nu gedrongen, toen ik de ingc? zonden stukjes in de „VooruitJas. BJ» wel om u vriendelijk te verzoeken, om niet één ingezonden stuk, tegen of voor mij, in uw Courant meer op te nemen, noch van mijn Vriend noch van mijn Vijand. En «al als gij aan mijn verzoek voldoet dit ook vragen aan de Geachte Redactie van „Vooruit Daar ik niet anders zie, als dat wij op nare persoonlijkheden komen te 9tuiten, en daar is, Gode zij dank, mijn gevoel nog te edel voor, om elkander persoonlijk in couranten voor de ge heele wereld uit te branden, en leugen en waar heid daar maar voor te baat te nemen. Uw stukjes zijn mij genoegzaam bekend, wie daarvan de schrijvers zijn, en ik zal mij disponibel stel len, ten mijnen huize, voor elk die in deze iets tegen mij heeft. En zal hen vriendelijk ter sprake staan, voor zoover zij mij kunnen overtuigen, dat ik in deze dwaal. Te gelijk zal ik hen in kennis stellen, voor zoover zij lid zijn der vereeniging, met een beteekenis vollen brief, die ik pas heb ontvan gen uit 's Gravenliage. Hopende dat gij in deze aan mij n verzoek zult voldoen. Met achting en dankend voor de plaatsruimte Middelharnis. L. VAN DER WEIDE. Geachte Redactie Een zeer klein plaatsje sv.p. Waar zijn we en waar voeren we heen? Als ik toch lees, welken laster en vieze uitdruk kingen in een ingez. stuk in Vooruit voorkomen, dan moet ik toch vragen: is dat nu broederlijk. Is er nu heusch geen ander werk voor die broe ders dan verdeeldheid en ongenoegen te zaaien. Kan zülke taal nog eenige aanspraak maken op iets wat Christelijk is? Ziet gij allen de tegenpartij niet juichen in uwen twist? Zegiren ze niet: ziet eens, zulke taal gebruiken de „christelijke" mannen Laat dan toch ieder, die anders denkt dit zeg gen, maar waartoe zulk een twistKunnen onze afgev. hier hun vertrouwen aangeven? Welaan, broeders, legt elkaar 't zwijgen op. Antirevolutionairen, mengt u niet. in dezen broe dertwist. Onthoudt u allen Iaat zulke taai aan hen over, die ze lief heeft. Redactie, sluit g heel en al uw 'colommen voor iets, wat dezen twist betreft. „Vooruit" heeft er genoegen in; met liefde schijnt ze zulks te ont vangen. Stoort u zeiven niet aan zulke verzoeken, om zulke lectuur over te nemen. Laat dit aan anderen over. Nog eens broeders, weest gewaar schuwd. Breekt niet af, maar bouwt op! Ziet niet eerst op anderen, maar op u zelvèn en laat dit mijn slotwoord zijn: „Ziet dan, hoe gij voor- ziehtelijk wandelt, niet als onwijzen, maar als wijzen, daarom zijt niet onverstandig, maar ver staat, welke de wil des Heeren zij." Dankend voor de opname, blijf ik Uw. dw. dn. Middelharnis. JAN WIELAARD. Vtsse&crfj. iMiddelhni'ltig. Te IJmuiden zijn bin nengekomen de volgende vischsloepen »Paul Krugerc sch. H. J. Langbroek f 900, j-Joh. Hendrikac sch. A. de Koning f 990. »Anna< sch. Lt. Koster f 860? I crkoo{)hi|fen. Maandag 28 en Dinsdag 29 December: Hakhout dood hout, kophout en Boomen onder Ouddorp eu Goedereede, aanvangende 's yoorm. 9 ure Tan den eersten dag onder Ouddorp. Notaris VAN ISPELEN. Op Dinsdag 29 December, en zoo noodigeol^op Woensdag 30 December 's yoorm. 10 uurtoDirks- land aan de Voorstraat, voor het huis van D. VöSr kamp vau eene belangrijke party gemaakt «choeriwerJc (plm. 600 paar) eene partij sigaren, eenig meubilair, hit en kar en eene partij hooi. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Dinsdag 29 December 1903 des voorm. 9,5 uur aan de Kaai te Middelharnis en deB voorm. 10,5 uuy aan de Kaai te SommelïdjjkEene groote partij Sparren. Notaris 8TEHOUWER. Woensdag 30 December, 's nam. 1 ureScheepsbe- noodigdheden, vischtuig, steen, werk- en brandhout, mest, loopvarkens, inboedel en een Hoogaars groot 17 ton, ten huize van Adam tan Oosfcenbrugg© aan de Voorstraat te Stellendam. Notaris VAN SCHOUWEN. Donderdag 21 Januari 1904, 'snam. 3 uur. Veiling van Een huis en schuur met erfpachtsrecht aan den Noordlandschendijk en een perceel bouw- en weiland in den polder Oostende onder Oude Tonge. Twee perecelen boomgaard in den polder Oudelaud en twee porceelen bouwland in den polder Oude Oost- inoer onder Middelharnis, eigendom Th. en A. Winkels bij A. T. Waare A Zoon te Oude Tonge. Notaris VAN IöPELEN. Donderdag 28 Januari 1904, 's nam. 3 uur. Afslag vanEen huis en schuur met er fpachts recht aan den Noordlandschen dyk en een perceel bouw- en weiland in den polder Oostende onder Oude Tenge. Twee pereeelen boomgaard in dan polder Oudeland en twee perceelon bouwland in den polder Oude Oostmoer onder Middelharais, eigendom Th. en A. Win kels, bij A. T. Waare Zoon to Oude Tonge. Notari» VAN ISPELEN. Voor de Boeren. Het Zwitserschc comité voor Bocrenwedu- wen en -weezen heeft van een onbekende 5000 irs. gekregen, met opdracht dat geld aan generaal de la Rey te zenden die er 2000 fr. voor zich zelf moet houden. !>e zooveelste vliegmachine. Te kitty-Huvk, in Amerika, heeft men met succes con nieuwe vliegmachine gepro beerd. Zij heeft dett vorm van een vlie ger en is uitgevonden door twee inwoners van Ohio. Zij legde eeu traject van 3 mijlen af in 20 minuten met een tegenwind vau 30 K.M. in het uur, en daalde neer op hut te voren aangegeven punt. Sneeuwval. In het Splügen-dal, op de Zwitsersch-Ita- liaansche grens, heelt het zoo zwaar gesneeuwd, dat alle huizen tot aan de tweede verdie ping in de sneeuw zitten. l)e menschen klim men door de vensiers in en uit, Tunnels zijn, onder leiding van ingeneurs, gegraven in de door de vorst hard gewor den sneeuw en door deze heeft het verkeer plaats van dal tot dal Gevangen. Uit Sofia wordt gemeld, dat een der voor naamste Macedonische aanvoerders, Yankofi, in het district kastoria is gevangen genomen. Bij hem zouden gevonden zijn kaarten van Macedonië, die door den Bulgaarschen gene rale» staf schijnen le zijn gemaakt, alsmede papieren, die vodt invloedrijke Bulgaarsehe staatslieden zeer eompromitteerend moeten zij u. Vreemde gedraging. Door twee onbekende mannen wercU Za terdagavond aan een politieagent, die te Arn hem aan de Rijnkade aldaar surveilleerde, kennis gegeven, did vanaf de kade voorover in den Rijn was gestort een handwagen met aardewerk, daarbij ook zijn bestuurder Liter werd aan de politie bericht, dat ze kere G. J. met zijn handwagen van huis vertrok en niet terugkeerde, zoodat men daar bij vermoedelijk aan dit geval te denken heeft. De onbekende mannen schijnen de zaak al heel flegmatiek opgevat le hebben, Een schip gestrand. Men seint ons uit Viissingen: Rei Stoomschip Finland, van Antwerpen naar New-York, is Zaterdagavond tijdens mist hij Nieuwe S uis (op de kust van Zeeuwsch- Vlaanderen even bewestc-n Breskensi aan den grond gevaren. Vijf sleepboöten hebben Maan dag tevergeefs beproefd het schip van de kust af te brengen. Men is begonnen met lichten. Er zijn 6Ó0 passagiers aan boord. Flink, zoo De Duilscbe kroonprins moet van zijn keizerlijken vader een geducht standje heb ben gekregen, omdat hij met zijn adjudant de vooi stelling heeft bijgewoond Van een anti-militair stuk, uTattoo//, getrokken uit den geruchtmakenden roman //Jena oder Sedan// van Beverlein. De //Daily Express// vertelt dat de tegen woordigheid van den kroonprins bij deze voorstelling in militaire kringen groote ont steltenis beeft gewekt. Het feit werd door deze kringen den Keizer medegedeeld, die zijn zoon en opvolger een standje, diens adjudant drie dagen arrest gaf. Een nieuwe hangende brug. Een. nieuwe hangende brug over de East Rivier, die de Manhattan verbindt met Wii- liainsburg is heden voor het verkeer geopend. Deze burg wordt beschreven als de hangende brug met de grootste spanning ter wereld de bouw heelt zeven jaar( geduurd. Zij is 1284 voet lanj er dan de békende Brook lyn- hrug en heeft tien millioen dollars gekost. De brug heeft vier luchlspoorwegen, twee rijwegen, twee voetpaden en twee rijwiel paden. Tramongeluk. Op de eleetrische tram-route Le Eairicy Parijs zijn twee rijtuigen in botsing gekomen. De lijn bestaat uit enkel spoor. De conduc teurs regelen zelf de halteplaatsen voor het wisselen. Door den dikken mist reed een tram op een andere in. Achttien menschen werden gewond, zeven vrij zwaar. Een complot tegen Roosevelt. De politie te Saiveston (Ver. Staten) heeft een anarchist, zekeren Pierson, gevat onder verdenking van in het openbaar derf presi dent en de ministers bedreigd te hebben. Men heeft stukken gevonden, waaruit blijkt, dat zich eene wijdvertakte samenzwering had gevormd. Onder de papieren waren platte gronden van huizen, toebenoorend aan eenige invloedrijke personen te Washington en ook die van het Witte Huis. Een „doofstomme" Men schrijft aan de //Tel.// Het zeldzanie feit heeft zich te Maastricht voorgedaan, dat een doofstomme eens klaps tot spreken kwam en dat wel door het zien van een glas jenever. Een landlooper, wien een bord op de borst bing, vermeldende clat hij doofstom was, bood den voorbijgangers postpapier en potloodeu te koop aan. Hlj gedroeg zich daarbij even wel zoo lastig dat een agent van politie hem bij de kraag pakte en naar liet politieourau bracht. Hier meende men al spoedig met een be drieger te doen te hebben, doch de aange houdene verried zich niet. Op het bureau was echter een hoeveelheid jenever aanwezig, waarop in een bierhuis //zonder vergunning// beslag was gelegd. Een glas hiervan werd den doofstomme voorgehouden en deze zeide onbedacht //graag.// Men had den sprekenden doofstomme nu leelijk te pakken en 't onderzoek, dat verder plaatst had, bracht ook nu nog uit dat 't post papier en de potlooden, waarmede hij ventte„ estolen waren. Aanranding. Zeker Q. verliet Donderdagavond het Calé Het Anker, tusschen Wouw en Roosen daal, om zich huiswaarts te uegeven. Nau welijks builen gekomen, werd bij door een paar onbekenden vastgegrepen, en zijn banden vastgebonden. Onderwijl werd hem zijn geld, gelukkig een klein bedrag f 1 afgenomen. Q. is daarna naar Het Anker terugge- loopen en daar werden hem de touwen om de handen losgesneden. Ter waarschuwing. In de wachtk amers voor de getuigen in het reehtsgebouw te Middelburg heeft mem gedrukte bekendmakingen opgehangen, waarira wordt gewaarschuwd tegen liet afleggen vara valsche eeden. Het is n. 1. gebleken, dat dik in den laatsten tijd bij de behandeling vara verschillende strafzaken schrikbarend dikwijls voorkomt. ISiirfferSySiC Stand. Soiumelsdijk. GeborenCorstiaan, z. v. Pieter le Comte en Arendje van den Tol. OverledenJacob de Ruiter 51 j. gehuwd met Theodora van Dorst. Cathnrina Waterman 83 j. wed. van Hendrik Bechthum. Hendrik Vroegin- deweij 64 j. gehuwd met Jannetje van de Rovaart. Den Bommel. Overleden Johanna Catfiarina van der Eist, oud 60 jaar en 3 md echtg. van Willem Johannis Keppel. Henderina Stam, ruim 1 jaar, d. v. Cor nelia Stam en Jacoba Jansen. OoUgensplast. Geboren Marinus, z. v. Jacob Kachelland en Cornelia van Sint-Annaland. Klaasje, d. v.Klaas Groveling en Pieternella Ras, woonachtig te Maastricht. Overleden Arendje Adriana, jd. S jaren. Flora Kreeft jd. 1 jaar. ë&erk en School. Predikbeurten Zondag 517 Dec. NED. nERV. KERK. Sommelsdijk, vnt. en 'sav. De. WeBtrik. Middelharuis, vm. en nm. (Doopsb.) Ds. Braining. Stad, vm. en nam. Ds. Polhuijs. Don BommuJ, vm. en nam. Ds. Emmen. OoltgeiiBplaat, vm. en nam. Ds. Verweij. Oude Tonge, vm. en nam. Ds. van Dolder- Nieawe Tonge, vm. en nam. Ds. WeDtink. Dirksland, vm. en nam. Ds. LammcrB. Herkingen, vm. en nam. Ds. de Stopperaar. Molissant, vm. en nam. dhr. v. Broekhoven, Stellendam, vm. en nam. Ds. Hoogeudjjk. Goedereede, vm. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Boes. EERSTE KERSTDAG. Op den lsten Kerstdag zal te Sommelsdijk en Middelharnis voorm, en 'b avoodls teünede- rocde vooim., en op de overige plaatsen vm., en nm, dienst worden gehouden. GERFFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. en 'sav. Ds. Steketee. Stad, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Den Bommel, vm., nam. en 'sav, "Dt. Mol van Zwartewaa). Ooltgeii8plaat, vm. en 's av. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 'sav. Ds, Koppe. Ouddorp, vm. en 's *v. dhr. Basoski. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Melissant, vm., nam. en 'aav. Ds. Hartkamp.

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 4