Vrijdag 25 December 1903. No. 949. Tweede Blad. Officieel üedcelte. Uit de Pers. Plaatselijk Nieuws. IN HO C SIGN O 7JN SE S De BURGEMEESTER der Gemeente Soiiimels- dljk maakt bekend, dat het kohier der Pers. Bel. No, 5 over het dienstjaar 1903invorderbaar aan den ontvanger is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende verplicht in zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Sommelsdijk 23 December 1903. De Burgemeester, DE GRAAFF. De „rompslonipft-wet. Onder het vorig Ministerie kwam ons lieve vaderland te kwader ure aan Mr. Borgesius' veel besproken leerplichtwet. Met de meerderheid van ééne stem. Onberispelijk was deze dwangwet niet. Niemand in den lande trekt dit meer in twijfel. Ook niet de vader van dit maaksel. De admimistratieve omslag is enorm, het proces is verschrikkelijk traag, en hoewel de wet eenerzijds het schoolgaan bevordert, eischt zij tevens zoovele bezigheden van onder wijzers en schoolopzieners, dat er- schade voor het onderwijs uit voor komt. Dr. Kuyper gaf dat onbewimpeld te kennen, en sprak over »den romps- lomp«, dien deze wet geeft. Nu vroeg Mr. Borgesius aan de Regeering, of zijn kindeke niet wat kon worden verbeterd, of liever of zijn wet niet eenigszins„ kon worden gewijzigd. Dat gaf aan Dr. Kuyper een keu rige gelegenheid om Mr. Borgesius er allervermakélijkst tusschen te nemen. Immers juist had Mr. Borgesius eenigen tijd geleden over Dr. Kuyper's »peuteren« aan wetten beklaagd. Wat zei nu onze-Premier in ant woord op Borgesius' vraag? Dit: »Hij heeft mij onlangs zoo duide lijk doen voelen, dat het peuteren in een ingewikkelde wet uiterst gevaarlijk is en ik er weinig slag van had, dat ik er inderdaad bang voor ben, dat, als ik met een voor stel kom, «de geachte afgevaardigde min of meer gekwetst zal zijn, dat ik in het schoone gebouw van zijn wet eenige misplaatste deelen wil aanbrengen, en gevaar loop dat hij dan zal zeggen, dat ik dat gebouw bederf.« De heeren Kamerleden schaterden van het lachen. Behalve Mr. Borgesius, de schepper van dit zeldzaam kunstgewrocht, zelf. En Dr. Kuyper ging nog even schalks Yerder, met te zeggen, dat hij dus »huiverig« was, en voordat hij de hand aan zoo'n wet legde, er eerst nog eens goed over wilde den ken. Mr. Borgesius achte het geraden over zijn prachtige leerdwangwet ver der te zwijgen. Dat was maar het beste ook. (Botterdammer Sommelsdijk. Tegen L. J. B. alhier is wegens overtreding der jacht en wapenwet door den gemeente-veld wachter Frederiks procesverbaal op gemaakt. Een woord van dank moet ons van het hart en zeker spreken wij namens de vele ouden van dagen, weduwen en andere bedeelden, die zoo rijkelijk de vorige week werden bedacht door de vereeniging »Dorcas« alhier. Aan een getal van ruim 50behoef- tigen werd toch al naar hun wensch dekens, lakens, broeken, hemden enz. uitgereikt waardoor velen voor de naderenden winter van kleeding en liggingsstukken werden voorzien. Een woord van dank aan de Dames leden der vereeniging die onder ge zellig zamenzijn zoo den armen ge denken. Dat zij voortgaan met hun edel streven en steeds meer en meer waardeering voor hun werk vinden daar ruime bijdragen van de ingeze tenen, in wiens belangstelling wij de vereeniging opnieuw en warm aanbe velen. Middelharnis. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente wor den sollicitanten opgeroepen naar de vacante plaats van onderwijzeres aan de Meisjesschool op een aanvangs salaris van f 5-25. Hedenmorgen was den school kinderen der Chr. School, alsook den weezen van het Geref. Weeshuis eene aardige verrassing bereid. Reeds ter gelegenheid van het Koninginnefeest op 6 Sept. had een der onderwijzers zich tot de heeren C. J. v. Houten en Zoon, cacao en chocoladefabrikanten te Weesp gewend met het verzoek, ook de Chr. School en de weezen te verrassen door eene reclamezending chocolade, zooals deze firma dat reeds aan vele scholen deed. Toen kon echter aan dat verzoek geen gevolg worden gegeven, maar nu, ter ge legenheid van het Kerstfeest, wilden de heeren van Houten ons niet weer teleurstellen en zonden zij voor school kinderen en weezen gratis 200 reepen chocolade. Daarvan nu had heden de uitdee- ling plaats. Men kan het den kinde ren op de gezichten lezen, hoe zij met deze Kerstverrassing in hun schik wa ren. De keurige 'chocolade liet zich dan ook uitnemend smaken. Aan de heeren C. J. v. Houten en Zoon te Weesp den hartelijken dank der on derwijzers, schoolkinderen en weezen. Moge de bekende fabriek te Weesp steeds meer succes hebben met haar uitnemend fabrikaat. Door de militieraad die Vrijdag te Dirksland is gehouden zijn vrijge steld No. 3, Tjitsa Jongsma broederd. 6, Jb. van Geldar 7, J. C. Rietmulder in dienst 9, Krijn v. Gelder gebrek 18, J. J. v. Straten brd. en gebr. T> 32, S. Koote broederd. Overzicht van den Veestapel in 1903: Paarden. 1 Dekhengst beneden 3 jaar33 Fokmerrien boven 3 jaar224 andere Eaarden boven 3 jaar 58 paarden eneden 3 jaar. 29 Veulens werden dit jaar geboren. Rundvee. 14 Springstieren246 Melk- en Kalfkoeien 253 Mestkoeien en Mest ossen 499 pinken, (kalveren en Vaarzen); Totaal rundvee 1012. 22 kalveren werden vetgemest. Ander vee. 19 Schapen aanwezig. 60 Bokken en Geiten. Totaal biggen en varkens (niet ouder dan 2 maanden) 706- Plui mgedierte. 3739 hoenders; 171 Eenden 3 Kal koenen en 20 Ganzen. VERGADERING van den Gemeenteraad op Vrijdag 18 December des namiddags ten 2lh ure. Tegenwoordig zijn de heeren: U. J, Mjjs, (Voorzitter), J. v. d. Baan, J. C. Bom, J. J. Slis, C. Kolff, G.C.Mz., J. Nipius, J. C. van Oostende, J. v. d. Slik, C. J. Kruithof, L. Korvink, J. Kardux en E. d. G. v. d. Koogh. Na voorlezing, goedkeuring en onder- teekening van de notulen der vorige verga dering, is het volgende verhandeld. I. Ingekomen Stukken. a. Brief van Ged. Staten dd. 9/14 No vember jl. no. 48, goedgekeurd terugzen dende het supletoir kohier van den Hoof- delijken Omslag. b. Idem dd. 10/14 November jl. no. 81 berichtende te berusten, in het raadsbe sluit tot toekenning van een verhoogd subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur. C. Idem dd. 10/17 Nov. jl. no. 118/2, goedgekeurd terugzendende het Raadsbesluit tot af- en overschrijving enz. d. Idem dd. 24/26 November jl. no. 16/2, berichtende dat de Staten zich hebben vereenigd met het voorstel, betrekkelijk de haven, vermeld in hunne missive dd. 12/21 Oct. jl. no. 61/2. e. Idem dd. 24/26 November jl. goed gekeurd terugzendende de gemeentebegroo ting voor 1904. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. f. Adres dd. 12 November jl. van Mej. P. M. Lieftinck, verzoekende ontslag als onderwijzeres tegen 1 Januari 1904 Op voorstel van den Voorzitter wordt bij acclamatie besloten, dit ontslag tegen dat tijdstip eervol te verleenen. Op voorstel van den Voorzitter worden Burgemeester en Wethouders bij acclamatie gemachtigd voortaan eene oproeping van sollicitanten te doen, zoodra eene aanvraag om ontslag is ingekomen. g. Brief van Ged. Staten dd. 1/10 dezer no. 125, de stukken betrekkelijk eene voortdurende heffing van het weegloon terugzendende, met opmerking dat niet meer gegeven mag worden, dan de kosten bedragen, en mitsdien verzoekende verlaging van het tarief te bevorderen. De Voorzitter deelt mede, dat reeds meermalen de wenschelijkheid is uitgespro ken, dat ook aan de westzijde der haven een weegbrug wordt daar gestéld, indien dit geschiedt, zullen de kosten zooveel hooger worden, dat verlaging van het tarief niet noodig is. Na eenige bespreking stelt de Voorzitter de vraag aan de orde of verlaging wen- schelijk wordt geacht. De Voorzitter voegt hieraan de mededeeling toe, dat indien die vraag bevestigend wordt beantwooid van Burgemeester en Wethouders geen voorstel tot plaatsing van een tweede weegbrug is te verwachten, waarna met 8 tegen 3 stem men wordt besloten het tarief te verlagen. Daarna wordt met 9 tegen 2 stemmen besloten aan de westzijde der haven een tweede weegbrug op te richten. De Voor zitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders in eene volgende vergadering de noodige voorstellen aan den Raad zullen doen ter voorbereiding dezer zaak. II. De Voorzitter deelt mede, dat van wege het Rijk eene aanvraag is ingekomen om meer grond van het weiland in het Groote Oostersche Spui in erfpacht te mogen nemen voor de oprichting van een telegraafpalen- magazijn, daar aanvankelijk was toegestaan, dat het Rijk thans de beschikking wenscht te hebben over eene lengte van 24 M. zoodat eene groote van iiX2+ wordt gevraagd en dat nu in verband met de meerdere grootte en erf pachtsom in plaats van op f25, voorloo- pig is bepaald op f35. De Voorzitter stelt thans voor, met intrekking van het raads besluit dato 9 October 1902 aan het Rijk in altoös durende erfpacht af te staan het westelijk deel van de kad. perceelen te Middelharnis Sectie A no. 425 en 426, ter lengte van 24 M., en ter breedte van 11 M., tegen betaling aan de gemeente van f35 '*jaars op voorwaarde dat het onderhoud der brug voor rekening van het Rijk is en de pachter daarvoor en over het in erfpacht uit gegevene toegang heeft met zijn vee, om op het weiland te komen. Dit voorstel wordt bij acclamatie aange nomen. III. De voorzitter deelt mede, dat M. Kats Jr. en W. Zaaijer hebben gevraagd, dat de eerste aan den laatste mag overdragen het recht van pacht, dat Kats heeft gedurende het jaar 1904 aan het weiland in het Groote Oostersche Spui. Burgemeester en Wethou ders hebben daartegen geen bezwaar. De heer Bom kan zich daarmede niet vereenigenwanneer Kats afstand teekent van de pacht, wil hij het land in het openbaar verhuren. Een voorstel, daartoe door den heer Born gedaan wordt ver worpen met s stemmen vóór en 6 tegen. Daarna wordt hrt voorstel van Burg. en Weth. om het verzoek van Kats en Zaaijer toe te staan, bij acclamatie aange nomen. IV. De voorzitter deelt mede, dat Burg. en Weth. het wenschelijk achten, dat enkele woningen in de Nieuwstiaat onbewoon baar worden verklaarddat zij daarom trent het gevoelen van de Gezondheids commissie alhier hebben ingewonnen en dat zij op grond van de door die Commissie uitgesproken meening voorstellen de onbe woonbaar verklaring uit te spreken van de woningen in de Nieuwstraat Wijk B. no. 129 en 131 a. Het advies der Gezondheidscommissie wordt voorgelezen, het strekt tot onbewoon baar verklaring der perceelen wijk B. no. 126, 129, en 131a. De Voorzitter deelt mede dat B. no. 126 voorloopig is betrokken en daarom nog geen voorstel tot onbe woonbaar verklaring van dat perceel wordt gedaan. De Gezondheidscommissie geeft voorts in overweging de onbewoonbaar verklaring van het perceel wijk B. no. 131 uit te stellen tot zij eventueel door de tegen woordige bewoners verlaten zal zijn. De heer Korvink, hoewel het beginsel in de woningwet waardeerende, geeft op de door hem mede gedeelde gronden, in over weging, van de betrokken bepaling dier wet met de meeste voorzichtigheid gebruik te maken. De Voorzitter zegt, dat zulks voldoende blijkt uit het voorstel, aangezien het zich alleen uitstrekt tot de onbewoonde wonin gen, woningen dus dié geen huurder meer kunnen vinden. De heer Korvink zegt al leen te kunnen medegaan met het voor stel tot onbewoonbaar verklaring van het perceel Wijk B, no 131 a. De voorzitter brengt thans het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stem ming om de onbewoonbaar verklaring uit te spreken. a. van het perceel in de Nieuwstraat Wijk B. no. 129 eigendom van Joh. v. d. Meulen te Rottérdam. b. van het perceel in de Nieuwstraat Wijk B. 131a. eigendom van de Wed. J. A. Slis te Middelharnis. Dit voorstel wordt aangenomen ten opzichte van het perceel sub a met 8 stemmen voor en 3 tegenen het perceel sub b bij acclama tie met bepaling, dat indien die wonin gen bij het van kracht worden van dit besluit eventueel betrokken mochten zijn zij binnen drie maanden na dat tijdstip ontruimd moeten zijn. V. De Voorzitter deelt mede dat door Bur gemeester en Wethouders eene verorde ning is ontworpen, regelende de wijze waarop het kenleeken vermeld in art. 18 7 e lid der woningwet, in deze gemeente, wordt geplaatst, waaromtrent het advies yan de Gezondheidscommissie is ingeno men. Na voorlezing van dit stuk wordt bij acclamatie besloten het vast te stellen, zooals het door Burgemeester en Wet houders is aangeboden. VI, De Voorzitter stelt voor tot het doen der volgende af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting dienst 1903, als: van no 40 f32, no 49 f 30, no 57 f 20, no 83 f 200, no 90 f 55, en die sommen over te schrijven op no 81; noodig tenge volge van tijdelijke hulp bij het onderwijs in de nuttige handwerken door de onge steldheid der onderwijzeres in de nuttige handwerken en tengevolge van tijdelijke hulp in de jongensschool. Dit voorstel wordt bij acclamatie aange nomen. De Voorz. deelt mede dat een voorstel tot regeling der kosten van hulp bij den laatsten brand op de gemeentebegrooting en van enkele andere tekorten op die be grooting later zal worden gedaan, wijl dat nu nog niet mogelijk is. De Voorzitter wenscht van den Raad te vernemen hoe deze wenscht dat gehan deld zal worden ten opzichte van de onder wijzeres in de handwerken Mej. Jongste, indien het blijkt dat zij niet in staat is hare betrekking volledig te vervullen. De raad spreekt als zijne meening uit, dat Mej. Jongste hare taak van af 1 Januari a.s. volledig zal vervullen en dat voor 1 Febr. a.s. zal worden uitgemaakt of zij in functie kan blijven. VII. De Voorz, brengt ter tafel eene door- Burg. en Weth. in overleg met den Arron- disseiaents schoolopziener opgemaakte voor dracht ter benoeming van een onderwijzer aan de jongensschool, op eene jaarwedde van f550 volgens de bestaande regeling, op welke voordracht zijn geplaatst no 1 G. M. Grootenboer te Dirksland no. 2 W. v. d. Brugge te Sommelsdijk no. 3 B. Landheer te Stad aan 't Haringvliet. De Voorz. stelt voor, den te benoemen onderwijzer de verplichting op te leggen tot het geven van herhalingsonderwijs indien dit gevorderd, mocht worden waartoe bij acclamatie wordt besloten. Tot de benoeming wordt overgegaan. Er zijn uitgebracht 11 stemmen, waar van 8 op G. M. Grootenboer 2 op W, v. d. Brugge en 1 op B. Landheer, zoo dat eerstgemelde is benoemd. VIII. Is ingekomen van Regenten van het Weeshuis alhier een voordracht ter benoeming van een regent ter vervulling der met x Januari a.s. onstane vacature door de periodieke aftreding van den heer J. v. d. Baan, herkiesbaar, op welke voordracht zijn geplaatst de heeren J. v. d. Baan en C. J. Dorsman. Tot de benoeming wordt overgegaan. Er zijn uitgebracht 10 stemmen, alle op den heer J. v. d. Baan zoodat deze met algemeene stemmen tot bovengemelde betrekking is herbenoemd. D* heer v. d. Baan verklaart deze be noeming aan te nemen. De heer v. d. Baan heeft zichjvan mede stemming onthouden. IX. De Voorzitter deelt mede, dat door Burgemeester en Wethouders eene aanbe veling is opgemaakt ter benoeming van le den der commissie tot wering van school verzuim a. ter vervulling der plaats, open geval len door het genomen ontslag van den heer J. van der Waal waarvoor worden aan bevolen de heeren G. B. Stehouwer en Mr. A. Mijs. b. ter ver vulling der plaats, openvallen de door de periodieke aftreding op 14 Januari a.s. van den heer B. Boomsma, waarvoor worden aanbevolen de heeren B. Boomsma en T. C. Nipius, Tot de be noeming wordt overgegaan Voor de plaats sub a genoemd zijn uit gebracht 11 stemmen waarvan 8 op den heer Stehouwer en 3 op den heer Mr A. Mijs zoodat is benoemd de heer G. B. Stehouwer. Voor de plaats sub b genoemd zijn uitgebracht 11 stemmen waarvan 8 op den heer B. Boomsma en 3 op den heer T. C. Nipius, zoodat de heer B. Boomsma is herbenoemd. De Voorzitter acht het noodig, de deu ren te doen sluiten. Na heropening der openbare vergadering, deelt de voorzitter mede, gisteren eene conferentie te hebben gehad met de betrokken ambtenaren van den Rijks- en Provincialen Waterstaat be trekkelijk de voorwaarden voor dé over dracht der buitenhaven aan het Rijk. De Voorzitter is eenontwerp der akte van overdracht wachtende en zal dit bij de de leden doen circuleeren. Aan Burgemees ter en Wethouders wordt de bevoegdheid verleend, het oordeel van één of zoo noodig twee rechtsgeleerden omtrent die zaak in te winnen. Eveneens wordt aan Burgemeester en Wethouders de bevoegdheid verleend om des gewenscht het voordeel van eene ge rezen quaestie ten aanzien der brandweer of deze voor de ongevallen verzekering onder de toepassing der wet valt. De heer Kolff vestigt de aandacht op den hoogst onvoldoenden toestand van de sloot voor de huizen aan den Langeweg, de toestand van vervuiling, waarin die sloot verkeert, is zoodanig, dat voorziening drin gend noodzakelijk is. Aan Burgemeester en Wethouders wordt de opdracht verstrekt onderzoek en rapport te dier zake in te stellen en uit te brengen. De heer Van der Slik bespreekt nog enkele zaken, der brandweer, waarvan hem bij den jongsten brand de wenschelijkheid van verbetering is gebleken. De Voorzitter zegt toe, deze zaak spoe dig met den heer Van der Slik nader te zullen bespreken en ze daarna in de Ver gadering van Burgemeester en Wethou ders te zullen overwegen, waarna de verga dering werd gesloten. Stad aan 't Haringvliet. Tenge volge van den zwaren mist op 22 de zer kwam des avonds bij »de Waakt de kar van Gebrs. Hollen te Sommels dijk, waarvoor een hit gespannen was onderst boven aan den dijk te recht. De reizigers en het gerij wer den op den goeden weg gebracht daar eenige personen, die ter hulp toe schoten. Dinsdag 22 dezer deed de nieuwe Stoomboot »Den Bom mek haar eerste dienstreis. In plaats van omstreeks 5 ure aan te komen kwamen de rei zigers van hier des nachts half een ure aan, tengevolge van den mist en eene aanvaring op de »Botlek« door de »Voorne en Putten«. Woensdagavond 23 dezer is ons dorp in opschudding gebracht door het geroep van brandHoewel eerst werd vermoed, dat eene hotstede uit de naaste omgeving in brand stond, bleek aldra, dat de brand verder ver wijderd was, vermoedelijk in de Zuid zijde. Nadere berichten zullen spqe- dig ophelderingen geven. Den Bommel.* Trots de schimptaal van enkelen en de valsche profetien van haatdragende mensehen, is onze nieuwe boot gearriveerd. Na een uitstekend geslaagde proef tocht, deed hij Dinsdag j.l. zijn in trede in de booten wereld. Jl. Maandag hadden Wij het genoe gen het schip in alle deelen te bezich tigen en wij moeten zeggen, 't is in een woord keurig. Van alle ruimte is met nauwge zetheid geprofiteerd en alles beant woord aan de strenge eischen van den hedendaagschen tijd.^Kosten nog moeite is gespaard om 't reizend publiek dat steeds verbetering wenscht in allerlei opzicht te bevredigen, en we moeten dan „ook daarvo or den Directeur den Héér A. Wilton van Reede geluk wenschen met zulk een geslaagd succes op zijn arbeid, ook de scheepsbouwmeesters, de firma P. Boele Pz. te Slikkerveer, die de boot leverde de Arnhemsche Stoomscheep- hellingmaatschappij« te Arnhem, Di recteur de heer J. J. Prins, die de machine van Triple Expansietype met Hackworthbeweging vervaardigde en de firma Eckhardt te Rotterdam die de le klasse kajuit en de damessalon keurig netjes en aangenaam inrichtte, hebben eer van hun werk. Behalve een gezellig deksalon vindt men er ook een groot promenadedek. We spre ken niet eens van centrale verwar ming, waterleiding naar verschillende apartementen en privaten en zoovele andere kleinere en grootere zaken, al leen gemaakt ten gerieve van bet pu bliek. In- de '2e klasse ziet 't er.ook keurig uit en naar men ons mededeelt zal weldra 't Electrisch licht 't zijne er toe bijdragen, om 't geheel nog aan trekkelijker te doen zijn. Wij twijfelen dan ook niet of het publiek zal een en ander op prijs we len te stellen en dankbaarheid toonen voor de welgeslaagde pogingen om het haar in alle opzichten gedurende de reis te veraangenamen en verge makkelijken. Woensdagavond even over 6 uur werd er alhier brand gealarmeerd. De plaats des onheils bleek ditmaal te zijn in de Zuidzijde op de hotstede van den heer A' van Weel. Spoedig rukte de brandweer uit, om nog de aangrenzende gebouwen te sparen, wat ook gelukte. De schuur met al het vee, koren, hooi enz. ging ten vure op; alleen 1 varken en 5 biggen konden nog gered worden. Later meldt men dat de vermoede lijke brandstichter is gearresteerd en reeds heden Donderdagmorgen naar de gevangenis te Rotterdam over gebracht. Wegens den mist is de nieuwe .stoomboot eerst Dinsdagavond ten 11,30 alhier aangekomen. Voor de eerste maal zet het niet moedgevend in, daar - zij airede in aanvaring is geweest met de «Voorne en Putten« die haar aan het berghout nogal heeft be schadigd. Ooltgensplaat. Terwijl de heeren A. van R. en C. H. alhier Dinsdag jl. buiten deze gemeente aan het inzame len waren van gelden voor de Nieuw- jaarsuitdeeling door de Commissie tot wering der bedelarij, keerden zij van hun bezoek bij W. Kardux terug. Bij hun wegrijden hadden zij het ongeluk met kar en hit omver te vallen. De heer A. van R. bekwam eenige kwet suren in het gelaat en aan het rijtuig eenige schade. Gelukkig liep dit onge val zonder ernstige ongelukken af. De veestapel van deze gemeente is volgens de opgehaalde informaties voor het landbouwverslag als volgt Paarden, beneden 3 jaar 128 stuks boven 3 224. Totaal 352 stuks Hoornvee Melk- en Kalfkoeien 377 stuks Overig Hoornvee 869 Totaal Hoornvee 1246 stuks Schapen '170, Geiten 27, Varkens 325, Kippen 2913 en Eenden 110 stuks. Hedenavond had de landbouwer W. v. K. terwijl hij met zijn beide zoons en zwager D. R. huiswaarts reed van de lezing Ds. van Andel, het onge-

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 3