I Adi 1853. Het Aan het gemeentegebcmw gekomen, sprak de voorzitter van de feestcommissie een woord van welkom tot den Burgemeester, waarop deze ant woordde. In de Raadsvergadering, die nu volgde, werd de heer Van den Berg met algemeene stem men benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, tot lid van de Commissie van Beheer over de weg van Vriezenveen naar Eerde en met 10 van de 11 stemmen tot Gemeente-Secretaris. Na afloop van de vergadering werd een rijtoer door het dorp gehouden. De Burgemeester sprak een woord van harte- lijken dank tot het publiek voor de algemeene deelneming bij zijn ontvangst, waarop met een „Leve de Burgemeester!" werd geantwoord. Daar op werd de terugtocht naar Wierden aanvaard. Dirksland. Bij het Sas alhier be weert men een schildpad gevangen te hebben. Jammer echter dat de vinders het dier doodgeslagen hebben. De 1ste zitting van den Militie raad zal voor dit eiland alhier gehouden worden op Vrijdag 18 dezer. Zijn de gegevens juist, dan zal het Algemeen armhuis,een groote verandering ondergaan, óf een nieuwe daarvoor in de plaats komen. Dinsdag trad van weg» de Afdeeling „Patri monium1' alhier in het Koor der Kerk voor een matig publiek op, de Heer Huizinga van Kampen op. Voor dat deze spreker aan 't woord kwam, liet de Voorzitter, den Heer A. van Oversteeg, het 3de vers van Ps. 84 zingen en las een gedeelte van Nehemia 5 en ging Ds. Lammers voor in het gebed. Hierna trad de Heer Huizinga op, zette in korte woorden het doel zijner optreden uiteen, waaraan men direct kon bemerken dat hij geen onbekende in de beweging der arbei derswereld was. Bij den aanvang zijner rede werd er op gewezen dat men op de eerste bladzijden der H. Schrift kan vinden, dat van Adam af, de mensch de aarde gegeven was, om daar in te werken tot onderhoud van hem en de zijnen. Wel ging spreker voort, waren die anders werkzaam, dan dat nu geschiedt, daar toen elk een stuk land bezat, dat hij bebouwde waarvan hij zich in de behoeften voorzag. Dit ging geruimen tijd, totdat Tubal Kain waarvan wij lezen dat hij werkte in koper en ijzer, ook Jubal daar lezen wij van dat die in harpen en orgelen handelde. Van dien tijd af kunnen wij aannemen dat de industrie zijn intrede in de wereld gedaan heeft en men mag veronderstellen, (daar voor dien tijd houten voorwerpen gebruikt werden) voor die vervaar digde voorwerpen ruilhandel gedreven werd. Door den stroom des tijds is echter veel ver andering gekomen, vervolgde spreker, hoewel dat het woord van Salomo toch waar is, dat er niets nieuws onder de zon is. Nu bebouwd elk zijn eigen akker niet meer. Werkgevers en werklieden zijn allengs meer en meer ontstaan, in welker kring God hen beiden eene roeping te vervullen geelt. De uitvindingen in den laatsten tijd hebben or ganisatie noodzakelijker gemaakt meer dan ooit te voren, doch dit moeten wij niet voorbijzien, in den weg die God van ons verlangt. Dit heeft ook de Chr. Partij begrep»n dat een band tus- schen patioons en arbeiders moet bestaan, gegrond op Gods Woord. Dien band, merkte spreker aan, is mogelijk, zij bestond reeds ten tijde van Abraham, toen Eliëzer, de knecht van Abraham, uitgezonden werd om een vrouw voor Izaak te gaan halen. Zoo, mijne vrienden, die behoefte tot Christelijke samenwerking gevoelende, ismen er toe gekomen om Patrimonium op te richten, waarvan ook in deze gemeente een afdeeling be staat, die ook voor den werkman veel goeds af kan werpen. Ik denk, ging ZEd. voort, aan een plaatsje in Friesland, waar de werklieden de hoofden bij elkander staken, om de patroons te verzoeken den werktijd met 1 uur per dag te verminderen en het loon één cent te verhoogen.»Ten slotte stemde men toe, doch het andere jaar kwam men met denzelfden eiseh. Dat vonden de bazen toch wel al te kias. Eindelijk genoodzaakt om toe te geven, bleek het, dat de arbeiders in die tien uur werkens zooveel werk verrichtten als vroeger in twaalf uur. Ziehier een van de vele voorbeelden waarmede de werkman, zonder schade van den patroon gebaat was. Immers, een werkman moet ook rust hebben, zij hebben ook hun natuurlijke eischen, zij zijn toch geen machine, die geregeld door het opleggen van een schop kolen in werking moet gehouden worden? En nu, werd vervolgd, mag op Flakkee den toestand niet zoo erg zijn als elders anders, waarvan men weet dat den arbeider niet meer dan f 225,per jaar verdient,) dat neemt niet weg, of Patrimonium kan ook hier veel goeds stichten, en waar dit nu in den geordenden weg mag gebeuren, waarom zou dan den arbeider hier niet aan mogen mede doen Dit schijnen, ging spreker voort, schier alle richtingen te begrijpen de Roomsch-Kath. hebben bonden, d« Soc. Dem. hebben ze, ook vindt men ze onder de anarchisten, die niets voorbij laten gaan om te organiceeren. Om nu het verschil van organisatie aan te toonen schetste ZEd. de manier van optreden van deze bonden. De R.K. mogen de hunnen chr. noemen, zij is het niet. De sociaal dem. komen weer anders voor den dag. Die trachten door aanlokkende voorspiege lingen hun invloed onder het volk te verkrijgen, maar buiten Gods woord om. De anarchisten zoeken hun doel door geweld te bereiken. Door al die bonden heen moet patrimonium door zeilen, de beteekenis (Vaderlijk Erfdeel,) die vrij heid tracht patrimonium te verkrijgen, doch gegrond op Gods woord. Veel kan Patrimonium onder Gods zegen te nutte doen, ook de versprei ding van lectuur kan daar veel aan bijdragen, het oprichten van fondsen enz. doch ook daar is geld, en goede organisatie voor noodig. Na nog het een en ander toegelicht te hebben, drong spreker er ernstig op aan, tot toetreding der bond, daar andere bonden hen anders misschien voor konden zijn. Hoewel spreker tot toetreding aandrong, werd door hem de moeijelijkheid van die samenwer king aangewezen, daar men veel op dien weg zou ontmoeten, doch die hinderpalen moet men trotseeren, en de overwinning zou volgen, indien het in Gods kracht begonnen werd. De Voorzitter, bewust zijnde dat hij de tolk mocht wezen van allen die tegenwoordig waren, bedankte den heer Huizinga voor zijn schoone en leerrijke rede. Na het zingen van Ps. 897 sloot Ds. Lammers met dankzegging dezen ge noeglijken avond. Melissant. Gedurende dit najaar werden uit de haven van Dirksland ongeveer 23.500.000 kilo's suikerbieten vervoerd in 215 schepen. Door de Gemeentepolitie is pro cesverbaal opgemaakt tegen A. v. d. K. wegens het niet tijdig sluiten van zijn bierhuis. Stellendam. Nadat een 25-tal per sonen toegetreden waren als leden van de Vereeniging »Schuttevaer« had Vrijdag jl. eene bijeenkomst plaats met het doel alhier eene afdeeling dier vereeniging op te richten. Van de 26 toegetredenen waren er 20 opgekomen die met algemeen bijval het voorstel tot oprichting eener afdeeling aanna men. Een voorloopig reglement werd onveranderd met algemeene stemmen aangenomen en overgegaan tot het verkiezen van een Bestuur. Tot leden waarvan werden verkozenA. van Gelder voorzitter, F.de Geus vice-voor- zitter, A. de Jager Penningm., P. D. Holleman le Secretaris, A. Jansen 2e Secretaris, waarna deze bijeenkomst werd gesloten. Door de stemgerechtigde le den werden Dinsdagavond tot leden van den Kerkeraad gekozen P. Hack aftr. tot Ouderling en F. Zee dijk aftr. tot Diaken, terwijl door den Kerkeraad als kerkmeester werd herbenoemd, A Lokker. Zoover ons bekend is hebben geen van drieën zich nog uitgesproken ot zij hunne benoe ming aannemen. Ouddorp. Op het door het gemeen tebestuur gedaan verzoek om vrijstel ling van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek ten behoeve van beide openbare lagere scholen is door Ged. Staten afwijzend beschikt voor zooveel school no. 1 betreft, doch hebben voor school no. 2 vrijstelling verleend voor de jaren 1904 en 1905. Voor de aangifte ter inschrijving der Nat. Militie zal zitting worden ge houden ter gemeentesecretarie op Dinsdag 12 Januari des voormiddags 10 uur. Naar men verneemt zijn de ei genaars van de oude meestof, staande aan den Breedenweg voornemens dit gebouw te sloopen en de grond pu bliek .te verkoopen. De Zangvereen. »Halleluja« dir. M. Boelaars hoopt tusschen 25 en 31 Dec. een uitvoering te geven. Nieuwenhoorn. Als een bijzonder heid vermelden wij, dat hier Zater dag bij de 4e Vlotbrug in het Voornsclie Kanaal door een zoontje van den turfschipper Belonje een schildpad is gevangen. De pantser van het dier is fraai geel en zwart gekleurd. Pernis. Dinsdagavond j.l. hield de Antirev. Kiesver. alhier haar tweede wintervergadering. Ook in deze ver gadering hield de heer Medema voor zitter der ver. een referaat, en thans over het tweede hoofdstuk onzer Grondwet. Na de behandeling hier van had er nog een geanimeerde dis cussie plaats over het referaat. In de verg. werd de heer L. Molendijk be noemd tot afgevaardigde naar de verg. der Centr. Ant. Kiesv. te Brielle, die den lOden December te Vlaardin- gen zal gehouden worden. Alweer een bedrijfsongeval. Een knecht van den lieer T. Schalekamp Sr. kolenhandelaar, viel van den wa gen en heeft daarbij een zeer gevaar lijke hoofdwonde bekomen. Na door Dr. Schouten verbonden te zijn is L. Klein, die het ongeluk had, onmid- delijk naar het ziekenhuis te Rotter dam vervoerd. Naar men zegt is zijn toestand tamelijk wel. Ingezonden §tuhken. Buiten yerantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur! Mag ik een klein plaatsje in uw blad. Slechts een zeer gewichtige vraag heb ik ditmaal. Toen Woensdagavond de Vrijz.-Dem. Dr. van Embden (blijkbaar als jeugdig politicus) zwak en gebrekkig getracht heeft dit ons Ministerie verdacht te maken, was het de Voorzitter der Antirev. Kievereeniging van Middel- harnis, de heer van der Weide, die aan het debat deelnam. En wat bleek nu? Instede den spreker eens recht op zijn plaats te zetten, zeide de heer van der Weide le dat hij in de meeste punten met den spreker het eens was verklaarde ten aanhoore van de gan- sche vergadering, ten 2e dat dit Ministerie niets deed, ten 3e dat, indien het Ministerie-Kuyper zoo blijft, het geen 21/: cent waard is, ten 4e dat het hem niet vreemd valt dat Minis ter Kuyper wat beloofde en niets doet, ten 5e dat de heer v. d. Weide dezen zomer ook op audiëntie is ge weest bij Z Exc. en dat de Minister toen ook heeft beloofd en niet heeft gedaan enz. enz. Nu vraag ik toch M. de Red. is dat nu een Voorz. van de Antirev. Kiesv. Mag zoo iemand, met twee aange zichten, nog langer die functie waar nemen, ja nog sterker, durft de heer v. d. Weide, die bijna openlijk ver klaarde Vrijzinnig-Democraat te zijn, nog langer in onze gelederen blijven. Men moet toch maar durven. Dankend voor de opname, Een Antirevolutionair. liechtxaKen. A R RON DISSE AI ENTS-RECfl TBA N K (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 8 December. Heden werden de volgende vonnissen Gevolgen van Alcoholgebruik. H. V., 25 jaar, arbeider, wonende te Spijkenisse, was beklaagd op 15 September aldaar den veldwachter P. Van 't Hof te gen de knie te hebben geschopt. Beklaagde herinnerde er zich niets van. 'k Bin smoordronken geweest, achtbare 'k wis van hemel noch aarde, 'k Ken me heelemaal niks herrinneren. De mishandelde veldwachter verklaarde, dat hij beklaagde, die dronken was, was te gengekomen. Deze had toen gezegd met een vloek; Hier, kr dèr hebt jij ook wat. Het O. M. requireerde voor dezen be klaagde 14 dagen gevangenisstraf. Beklaagde vroeg ot deze straf niet kon veranderd worden in een geldboete, daar hij nooit in de gevangenis had gezeten. De rechtbank zou het in overweging ne men, zei de president. Een woesteling. Op 10 September was er een familiekwes tie over een bed in het stille, rustige Middelharnis. De 28 jarige M. L. C., vis- scher, was in den strijd betrokken. Hij liep met het bed de straat op, achtervolgd door familieleden. De veldwachter C. Reevers was intus- schen genaderd en maande den beklaagde tot kalmte aan. Deze werd echter zoo woe dend, dat hij den wetsdienaar een slag in 't aangezicht gaf Het O. M. eischte tegen den woesteling 10 gulden boete of 10 dagen hechtenis. Vlssclierij. Middelharnis. Binnengekomen te IJmuiden „Paul Kruger" sch. II. J. Langbroek f 1200 „Johanna Hendrika" sch. Adr. de Koning 1390 „Middelharnis" sch. Jacob de Korte 1100 „Luctor et Emergo" sch. Johs. de Waard 1740 „Vertrouwen" sch. Oom. v. d. Hoek 1230 „Doggersbank" sch. Jacobus v. d. Hoek 1100 „Voorlichter" sch. Matth. den Braber 1520 „Anna" sch. Lt. Koster 890 „Zeemeeuw" sch. Jan de Koning 870 Pernis. Te IJmuiden zijn heden binnengekomen de sloepen „Cornelia" st. E. Meiboom en „Bastiana Huiber- dina"' st. J. v. d. Berg beiden met f700 netto besomming. i8oek beooruïeeiing*. Vivat's Geïllustreerde Encyclopedie. Voor ons liggen 3 afleveringen van Vivat's ge ïllustreerde Encyclopedie, nos. 41, 42,43, elk groot 80 pagina's. Evenals de vorige geven deze wêderom blijk van onverzwakten ijver der medewerkers, en een spoedinaken van de uitgevers, omde op meer wach tende abounds te voldoen. In deze 240 bladzijden worden behandeld de onderwerpen Gewicht tot Greebe. 't Is ons ondoenlijk ze alle te noemen; wij zullen ons daarom tot de belangrijkste be palen. Zoo worden alleen aan het artikel Gezicht een 17-tal bladzijden gewijd. Eenige goede teekenin- gen verduidelijken den tekst, die in beknopten vorm dit gewichtige onderwerp wetenschajipelijk behandelt. Verder vinden wij Gistingen het zeer onderhoudend beschreven, interessante onderwerp Gildewezen Gladiatoren, Glaskunstindustrie, Goud industrie de beide laatste met ilustraties. Een var. de belangrijkste artikelen is wel het Gooi, en het valt voorzeker te loven, dat dit onder werp, in de laatste dagen zoozeer de aandacht trekkend, heel ruim behandeld is. De beschrij ving bij dit woord getuigt van diepe studie onzer geschiedenis, en het raadplegen van ver schillende archieven. Dan komen Gotha, Gothen, Goud, Gouda. Onder het woord Gouverneur volgt een lijstje van alle gouverneurs-generaal, die Oost-Indië sedert de oprichting der Oost Indische Compagnie gekend heeft. Graanproductie, met vele tabellen over voortbrenging in verschillende landen der aarde.Graminneën, Gramophoon, Granada,Graniet, Grauvelle, Graphiet, 's Gravenhage. Waardoor deze Encyclopedie vooral verdiens telijk is en de voorkeur verdient boven de vele, ofschoon ook goede buitenlandsche, is de meer dere aandacht, die gewijd wordt aan wat in't bij zonder Nederland betreft, als plaatsbeschrijving en onderwerpen uit Vaderlandsche geschiedenis. Vooral de laatste geven een ruimen schat historie, dien men niet in de gewone handboeken der ge schiedenis kan vinden. Wij zijn overtuigd, dat de uitgevers met dit werk succes hebben, omdat ze voor weinig geld zeer veel geven, en dat vele tevens goed is. Een gelukkig Viertal door Aletta Hoog. Haarlem. Vincent Loosjes 1903. Prijs f 0,90 gebonden f 1,25. Met veel genoegen maakten wij kennis met deze uitgaaf, die zich bijzonder leent voor Kerst- en Nieuw jaarsgeschenk. Het is een in levendigen stijl gesteld verhaal, gedeeld in 10 hoofdstukken, waarvan het laatste eene Kerstfeestviering behelst. De uitvoering ia prachtigde druk bijzonder dui delijk, (groote lettersoort). Vier platen versiereu het werk, en de keurig», zware band is aantrekkelijk geïllustreerd. Het is inzonderheid voor jongens en meisjes tot 14 a 15-jarigen leeftijd geschikt. IVederlandsche Aliiiaiuak 1904 H. D. Tjeenk Willink Zoon Haar lem. Prijs f0,49. Als near gewoonte zorgden de heeren Tjeenk Wil link weer voor een leerzamen almanak, rijk geïllus treerd, en diverse lectuur bevattendeo. m. eene be schrijving der voornaamste wereldgebeurtenissen van October 1902 en October 1903. Men vindt er de por tretten in van Prins Hendrik, wijlen Prof. Beets en wijlen. Dr. Schaepman, enz. enz. ferBioopiiig-en. Op Donderdag 17 December 1903, de9 nam. 3 uur tor herberge van O. Smit te Stad aan 't Haringvliet Inzet van 41 aren, 70 centiaren tuinland in den polder „De Nieuwe Stad" te Stad aan 't Haringvliet, iu twee perceelen. Notaris STEHOUWER. Donderdag 17 December 1903 'snam. 3 uur. Ver koop vvan een overdek'e paviljoenaak genapmd „Op hoop van Zegen" groot 55 ton, bij van den Bogaart Co. te Oude Tonge. Notaris YAN ISPELEN. Op Donderdag 24 December 1903, dos Datn. 3 uur ter herherge van O. Smit te Stad aen 't Haringvliet: Afslag van 41 aren, 70 centiaren tuinland in deu polder „De Nieuwe Stad" te Stad aan 't Haringvliet, iu twee perceelen en in massa. Notaris STEHOUWRR. Gemengd nieuws. Niet noodig, misschien. Mevr. Mae. Gree, presidente der ver eeniging van ziekenverpleegsters in den Spaansch-Amerikaaaschen oorlog, heeft den Japanachen gezant te Washington de diensten van 600 verpleegsters aan geboden, om naar Japan te gaan in ge val van een oorlog niet Rusland. Die verpleegsters zouden zich zoo noodig, voor zes maanden verbinden. De gezant heelt haar echter 'geantwoord dat, hoezeer zijne regeeiing dat edelmoedig aanbod op prijs zou stellen, hij gelooft dat het riot noo dig zal zijn het aan te nemen. Iets nieuws. Te Londen heeft zich een maatschap pij gevormd met een kapitaal van 3 en een half millioen, die zich ten doel stelt de exploitate van een Itatiaansche uit vinding, welke eeD grooten omkeer in het postwezen zal brengen. In plaats van met de treinen, wil men de brieven enz. langs do telegraafdraden, in alumi nium electromobielen, doen vervoeren. Deze wkgeutjea leggen af 400 K.M. in het uur en gaan du9 vijf maal sneller dan een sneltrein. Stoomschip „Alwiua'' Omtrent het stoomschip "Alwina„ uit Rotterdam, van de Holland Gu'f Stoom vaart-Maatschappij, directie de firtna Jos. de Poorter, blijven nog steeds berichten uit. De vrees, dat het schip een on geluk heeft getrofien, neemt daardoor toe. Het is nu reeds acht dagen geleden, dat de „Alwina" op weg naar Rotterdam Ouessant passeerde. I)at men althans te Londen weinig hoop meer heefr, blijkt wel uit het feit, dat de premie op de „Alwina" reeds tot 90 guineas is gestegen. De bemanning bestaat uit 12 koppen. Verliefd. Aan liet politie-bureau le Zwolle vervoeg den zich een jongeman en een meisje, van 19 en 21 jaren. Daar zij samen maar 2 een ten bezaten, verzochten zij, voorgevende broe der en zuster te zijn, om voeding en nacht verblijf. Uit een streng verhoor bleek echter, dat men hier te doen had met een verliefd paartjeI Beiden werden door de politie getranspor teerd naar Leeuwarden, waar zij thuis behoor den. Gestikt O. M. uit Breukelen verslikte zich hij liet nuttigen van zijn maaltijd te Utrecht in een stukje vieesch, dat hem in de keel bleef zit ten. 's Mans geheele gelaat werd bont en blauw, waarop onmiddelijk een dokter ge haald werd. In dien tusschenlijd was de dood door verstikking echter reeds ingetreden. 't Iluzuartje wel. Gistermorgen is op de Hoogstraat te Zwolle een. huzaar, in garnizoen te Deventer,zekere L. S., die in beschonken toestand Dij ver scheiden personen een aantal glasruiten met de vuisten stuk sloeg, door een tiental bur gers vastgegrepen en daarop, ter voorkoming van erger, aan handen en voeten gebonden. De marechaussee werd gewaarschuwd en nu werd de man door den wachtmeester, een marechaussee en een politie-agent naar de marechaussee-kazerne, overgebracht. 't Bleek, dat hij had vernield bij H. Tolle naar 4 glasruiten, elk ter waarde van plm. f2, en voorts nog voor plm. f 10 aan tinwerk bij J. Vos S glasruiten, elk ter waarde van plm. 12; bij Stil 1 glasruit ter waarde van plm. f 2,50 en bij Obrismaii 3 glasruiten, elk ter waarde van f0,40, zoodat deze woesteling in korte oogenblikken voor een aanzienlijk bedrag aan schade heelt toegebracht. Daar hij geen verlofpas bij zieh had, zal hij vermoedelijk ook nog als deserteur gestraft worden, zegt de //Zw. Ct.// Febris typhoïdea. Uit Leiden wordt der N. R. C. gemeld, dat de febris typhoïdaa welke in die ge meente reeds geruimen tijd sporadisch voorkwam, zich in deu laatsten tijd heeft uitgebreid. Men schat het aantal gevallen reeds op meer dan honderd. Hoewel reeds verscheidene gevallen met doodelijken af loop voorkwamen, heeft de ziekte over 't algemeen geen kwaadaardig karakter. Men kan niet te voorzichtig zijn. Hoe gevaarlijk het is, puistjes en won djes te verwanrloozen is dezer dagen weer te Oostzaan gebleken. De vrouw van den stationchef aldaar had een klein puistje aan den wang. Zij krabde dit weg en dacht er verder niet aan. Kort daarop begon haar hoofd op te zetten en de ongelukkige is nu reeds aan de gevolgen bezweken. Weer een moordaanslag. Vrijdagavond omstreeks tien uur heeft zekere J. A. M. aan den Van Reenen- weg te Zeist drie revolverschoten gelost op Willem van fissen, te.wijl deze de luiken zijner woning sloot. Twee kogels sloegen legen den muur, terwijl de andere v. E. in 't bovengedeelte van het linkerbeen trof. M. had reeds ge ruimen tijd op hem geloerd en de re volver expres voor dit doel gekocht, althans zoo verklaarde hij, toen hij zieh direct a het voorgevallene aan het bureau vau politie aanmeldde. Hij had toen de revolver, waarop nog 2 scherpe patroneD, in de linkerhand. Aanleiding (ot de daad moet gezocht worden in lasterpraafjes, die de getroffene ten op zichte van M. zou hebben uitgestrooid. I)e dader zeide niet het doel te hebben gehad den getroffene te dooden, doch alleen om hem in de beehea te schie ten V. E. die inmiddels door Dr. Bendien was verbonden, is Zaterdagmorgen naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. De burgemeester leidde persoonlijk het onderzoek. De dader bevindt zich in arrest. Sluwe Schiirkenbende gesnapt. De Itnliaanscho politie heeft een goedo vangst gedaan. Te Foggia zijn een zestig leden van een diaven- en moordenaarsbende gevangen genomen. Deze bendo mocht zich twee jaren lang „ver beugen in een bnitenarewonen bloei". Zij oefende hare praktijken uit in de steden en dorpen aan de kust van de Adrintisohe zee, terwijl bet be stuur zetelde te Bazletta. De leden waren in drie klassen verdeeld, Camavrasta, picoiotte en sengnozzi. Proeven vnn behendigheid waren noodig om promotie te kunnen maken, en daar deze „kunsten" niet aanwaaien, waren scholen opgericht. Da ecagrozzi kregen les in het han dig zakkenrollen, de picciotti in het foroeeren van sloten en hot toebrengen van messteken. Wie heeft het geld. Door den hoer G. te Bennekom werd dezer dagep een biief, inhoudende f 125, als rente van een hypotheek, bij den mr. A. C. v. B. al daar bezorgd. De brief werd in ontvangst ge. nomen door de werkvrouw, die bjj afwezigheid van den heer v. D. den brief op diens kamer heeft gelegd. Bij thuiskomst vond de heer v. D. wel den brief, maar de inhoud was verdwe nen. Hoewel spoedig de verdenking op de werk- viouw viel, is tot hiertoe niets aan het licht gekomen. Droeve tijding. Te Oustwodde (Gr.) is bij de familie Wijgors het treurige bericht ontvangon, dat hun zoon Barthold, stuurman op de Hibena", een vracht boot van de heeren Muller A Co. Rotterdam, op reis van Spanje naar Holland, overboord is geslagen en verdronken. Zaa k waar nemers, Naar meu verneemt, zijii dezer dagen gearresteerd de bekende zaakwaarnemers Stevens en Burghout te 's-Gravenhage. Deze aanhouding moet in verband staan mot eene oplichting welke ten nadeele van eene dame gepleegd zou zjjn voor een bedrag van engeveer t 4000. Ook al ontoerekenbaar. Naar wij vernemen is de soldaat, die eenige maanden geleden bij mevrouw de weduwe D. te Hof vau Delft een aanzienlijke hoeveelheid tafelzilver des nachts door inklimming in hare woning stal, terwijl die dame buitenslands was, op last der justitie eenigeu tijd geleden naar het. Rijks krankzinnigengesticht te Medenblik overgebracht. Slsirgeriyke Stand. Sommclsdijk. Geboren: Teuntje Helena, d. v. JobSchoonejongen en Maaltje Troost, Johannes, z. v. Johannes Vol werk en Kommertje Hameete, Minnekus, z. v. Jacobes v. d. Polder en Wilhelmina den Heijer. Arendje d. v. Abram Yroegindeweij en Arendje Cornelia Both. Overleden: Klasina Maria Wessels, j. d. 19 dagen Johanna Gootjes 83 ij. wed. van Jacobus Theodorus Heintjes, Jacob Groenendijk, 69 j. gehuwd met Arendje Doornhein. Mldrïclliarnjs Geboren: Jon, z. v. Gerrit Bom en Pietertje v. d. Slik. Overleden: {Lena v. d. Meide 61 jaar, echtgenoot» van Jan Stapel. Ooltgensplaat. Geboren: Maria, d. v._Cornelis van Dam en Arendje Nelis. Overleden: Francois Jon Marie Nicolaas van Dam, oud 35 jaar, eohtg. van 'Aaltje den Ouden. Pioter Leijdens j.m. 2 jaar. léerk eii School. Predikbeurten Zondag 13 Bee. NED. HEUV. KERK. Sommelsdijk, vm. en 'sav. Ds. Westrik. Middelharnis, vm. on 'sav. Ds. Bruining. Stad, vm. en nam. Ds. Polhujjs. Den Bommel, vm. en nam. Ds. Emmen. Ooltgensplaat, vm. en nam. Ds. Verwejj. Oude Tonge, vm. en uain. Ds. van Dolder. Nieuwe Tonge, vm. en nam. Ds. Wentink. Dirksland, vm. on nam. Ds. Lammers. Herkingen, vm. en nam. Ds. de Stoppelaar. Melissant, vm. en nam. dhr. v. Broekhoven. Stellendam, vm. en nam. Ds. Hoogendijk. Goedereode, vm. Ds. de Gidts, Ouddorp, vm. en nam. Ds. Boss. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Steketee. Stad, vm., nam. en 'sav. leeskerk en Vrijdag avond 6 uur Ds. Sieders van Vlaardingon. Den Bommel, leeskork. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 'sav. Ds. Itoppe. Ouddorp, vm. en 's av. dhr. Bneoski. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Melissant, vm., nam. en 'sav. Ds. Hartkamp. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en nam. leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Rössing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, vm., nam. en 's av. Ds. Maokenze. VRIJE EVANGELISATIE. Ooltgensplaat, (LaDgstraat), vm. en nam. dhr. Wielhouwer. JVed. Slerv. kerk. Beroepen Te Arkel dhr. Kars, te Goudriaan Te Hillegom ds. Broeke te Zutfen. Te Limmen ds. Winkel te Donrijp. Te Moerdijk dhr Ver meulen, te Utrecht. AangenomenNaar Domburg door dhr. Hooft te Terneuzen. Naar Lemele door dhr. Haaften, te Sliedrecht. Naar Zeddam door ds. Boter- mans te Eysden. Raar Hoog-Blokland door dhr. Benes, te Assen. Bedankt. Voor Vlieland door dhr. Germs, te Didam. Voor Ouwerkerk dhr. Germs, te Didam. Voor Zandvoort door ds. Bolwerk te Loenen a. d. Veluwe. $8 ark berichten. Brielle, 7 Dec. Boter f 0,54 tot f 0,Eieren 6.25 per 100 stuks. Schiedam, 7 Dec. Ter veemarkt aangevoerd 6 runderen, kalveren, 0 varkens, Tette runderen en ossen le kw. 66 ct., 2e kw. 6'J ct., 3e kw. 52 ot. eper kilo, varkens a ct. per kilo. Rotterdam, 7 Deo.. Bniteni. granen stil. Rogge per 2100 kilo 118/120 pd jarige Dnieper f 139. 75 kg. Donau uit zeeboot f 125. Gerst per 2000 kilo: 60/61 kg. Zwarte Zee uit zeeboot f 98. diio dito stoomend f 98. Maia per 2000 kilo, Amerik. Mixed uit zeeboot f 114,60, 115 gestort, dito heden gew. f 115, 116. dito dito later gewacht f 114. Odessa uit zeeboot f 106, dito stoom f 106. Binuenl. granen. Jar. tarwe. Per heot. f 0,a 0,-per 100 kilo a 0,a 0,nieuwe do p. Hl. i 7,25 a 8,—, p. 100 kilo f 8,50 a 9,50. Rogge f 5,— a 5,75 per Hl. Wintergerst per 100 kilo f 8,a 0,Zomer f 7,25 a 7.75 en Chevalier f7,—a f7,8(1 Haver per 100 kilo f 5,75 a 6,.60 BI. erwten f 8, a f 9,—, mindere f 7,— a 7,50 Witte boonen f8,—a 13,— Bruine boonen f 8,— a 13,75, mindere f 0, a 0,Koolzaad f 0,a 0,per HL Veemarkt, Aangevoerd heden 249 vette runderen, 180 vette kalveren, 0 nuchtere dito, 1652 schapen of lammer n, 688 varkens, biggen, 0 paarden. Run deren 28 a 34 ct., kalveren 43 a 50 ct., schapen 23 a 29 ct., lammeren a ct.. varkens 18 a 20 ct. id. liohte voor export 18 a 19 cent per kilo. Aardappelen. Brieliche kralen f4,75a5,.Zeeuws, blauwe f 3.80 a 4,-, do. bonte f3.80 a 4,eigen heimers f 3,40 a f 3,60, Geldersche blauwe f 3,50 a 3,70, magnum bonums f 2,60 a f2,81. Duitsohe roode 2,40 a 2,60, dito blauwe f 3.50 a 3,75 per Hl. Ajuin. Groote bruinen f 1.90, kleine f 2,80, stroo- gele f 1,50 per 60 kg. Aanvoer per 60 Kg. Aanvoer 7000 b. Vlas. Aangevoerd 16707 steen Blauw 36 a 48 st 1950 steon Groningsch 28 a 41 stuivers, 890 steen. Wit 32 a 36 stuivers per steen. Zeeuwsche eieren f 6,80 a f 7,—. Overmaasch» dito f 7,25 a 7,50 de 100 stuks. Zoetem. kaas f a per 50 kilo. Amsterdam, 7 Dec. Aardappelen. Geld. blauwe f 3,60 a 3,90. Pruis. Hamburg f 4,70 a 4,80. Zeeuw sche bonte i 3,80 a 4,20. Friesche borgers f3.25 a 3,40, dito blauwe f 3.a 3,20. Zeeuws. Bonte f 4. a 4.25 dito Blauwe f 4,25 a 4.40. Roode Hamburg f 2,a 2,60 per HL, Veemarkt. 219 Runderen, vette 1ste kwal. f 0,64* f a 0,67, 2e kwal. f 0,62, Se kwal. f 0,55 per Kg. 160 Melk- en Kalfkoeien i 140 a 275. 29 nucht. kalveren f 10,— a 15,—. Rijnkanters 37 o- ft Dee. Voor J bleven nagenoeg €©r Plaatsgebrek van Ds. Sillevij tot een volgend A hunne te hercl jmaI Qp hunne! 25"jl!) xëj te heil (§y Namei I fiw RotttI in da en 9 van onze en Behu SNEE, 1 keu Nieuwe Met stiging UEd. bij heb ov MOO zal vooi aanbev* Mij kennis^ beleefd van do< ken, K de ord< reerend van ad belover leverin Met Sommei Uit. goed 1 M met H Adrt VELD Bij Tonge met 1 bcerei voor werkt 23, Ro vana'f en T Dam horlo; fijt 3 ruimt Belle;

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 4