Vrijdag 4 December 1903. Antirevo lu tionair Achttiende Jaarg. No. 946. Orgaan voor de Zoidhollaiiiljielie en Zeeuwsche Eilanden. T. BOEKHOVEN. Alle stufcfceaa v©©r de Med&etle foestessid, Adverteialië® e® render© Admisafslratle franc© f©e fe zenden aan den Uitgever. TWEE BLADIgg. lioi't en krachtig,. „JWog- las handen. FEUILLETON- IN HOC SIGN O VINCES EERSTE READ. „Leiding''. De sterke drank in de Heilige Schrift II. SCHAAMTE. Schaduw der Coalitie. Deze Ccuramt verschijnt eiken Trijdag. Abonnementsprijs per drie Maanden franee per post 50 Cent, Amerika hij vooruitbetaling f 5,50 per jaar. Afzcnderlijhe nummers 5 Gomt. UITGEVER: Advertentiën 10 cent per regel 6n 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/j maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent poi plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte di# ajj beslaa Advertentiën werden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Dit anrnmer bestaat lit De President-Minister heeft zich weer zoo eens eventjes doen kennen in zijn antwoord op de netelige aan- merïdngen van sommige Kamerleden omtrent het Regeeringsbeleid. De critiek stond ditmaal op een zeer laag peil. Beginsel of richting was er niet in te ontdekken. 'tWas blijk baar malcontenterij, die zich daarin lucht gat. In verband hiermede liet zich ver wachten, dat Minister Kuyper zijn tijd wel te kostbaar zou achten om er lang bij stil te staan. De enkele zetten echter, waarmede bij de bestrijders van zich afweert, zijn geducht raak. Zoo b.v. had men gewaagd van niet genoeg voortgang in het werk. Met de stukken wees de Minister aan. dat die betichting geen grond heeft. Aan de nog eens opgerakelde quali- ficatie van den opstand in het voor jaar als „misdadige woeling" verspilt de Minister geen woord meermaar hij verzekert, dat dje woeling meer dan twee maanden vertraging heeft gebracht in den wetgevenden arbeid ook omdat de sociaal-democraten nog lang niet los zijn van het anarchisme en nog volstrekt geen blijken gaven, dat zij in de toekomst van een her haalden aanslag op het gezag zullen atzien zoodat de Regeering zich ook voor latere ongeregeldheden had voor te bereiden. Hadden er Kamerleden van „reac tie" gewaagd, de Minister is niet bang voor dat woord, en brengt den heeren onder het oog, dat wie het verkeerde wil stuiten en verbeteren, onmogelijk buiten eenige reactie kan. Tevens echter verzekert hij, dat de Regeering geenszins aanstuurt op toe standen, die naar het besef van alle weidenkenden verouderd of onprac- tisch zijn. Wat de benoemingen aangaat, wijst de Minister er op, dat hij en geen ander de verantwoordelijke persoon is, en dat wel bekwaamheid en ge schiktheid op den voorgrond staan, doch dat, als twee of meer candida- ten gelijkelijk bekwaam en geschikt zijn, de keuze vrij is, en algemeene overwegingen den doorslag mogen geven, en dat verklaarde vijanden van het Staatsgezag kwalijk in dienst van den Staat kunnen treden. Met zulke terechtwijzingen kunnen de opponenten het doen, zouden wij zeggen. Onder dit opschrift heeft „Jan van Gelre" (zeker een psendoniem) een pittig woord geschreven over den tegenwoordigen toestand der antire volutionaire partij ten opzichte van haren hoofdleider en haar hoofdor gaan. Onze meer ontwikkelde geestver wanten moeten dit opstel kenne lijk van een goed ingewijden mede broeder bepaald lezen. Het is uitgegeven door de naamlooze Ven nootschap „Vada" te Wageningen. De schrijver komt, eenigszins in tegenstelling met Prof. Fabius in diens jongste brochure „Beginselen en eischen", tot de slotsom, dat al' werd Dr. Kuyper President-Minister, en al kon hij niet- geregeld meer „de Standaard" redigeeren, en niet meer actief optreden als Voorzitter van het Centraal Comité der antirevolu tionaire Kiesvereenigingen, hij toch van nature, inderdaad en in waar heid onze leider blijft, eenvoudig om dat er geen ander bekend is, die hem als leider kan vervangen. Als Groen van Prinsterer Minister was geweest, zoo eindigt de schrij ver, dan zou onze partij denzelf den toestand hebben doorleefd. »De Regeering heeft ons nog ja,nog »in handen«, riep de bekende »Roosje Vos« op 24 dezer in eene te Ierseke gehouden toespraak uit. Zij zeide dit met zulk een eigenaar- digen nadruk, dat het onwillekeurig moest doen denkenmen wil zeker nog eens opstand beginnende soci alisten stellen zich zeker voor, dat zij wel spoedig het heft in handen zul len krijgen om dan alles naar hun hand te zetten. Het is, dunkt ons goed, zulke uit drukkingen te notuleeren. Zij bewijzen wel, dat het berouw over de saam- koppeling met de anarchisten niet aan wezig is. Het volk wilde den opstand, wij zijn meegesleepte! bekende Troelstra in een zwak oogenblik in de Kamer. Maar wie waarborgt, dat het volk het niet andermaal zal willen 1 En wie kan vrede verwachten, als dage lijks het zaad der bitterheid kwistig wordt uitgestrooid. Het feit van den dag op 't gebied der drankbestrijding is de indiening ran 't ont werp tot Herziening van de Drankwet, zoo schreef ds. Gispen Vrijdag j.l. in Pa trimonium. En is zoo. En daarom zullen we voortgaan om uit den Bijbel eenige wetenschap te putten omtrent 't gebruik van sterken drank. Over 't misbruik behoeven we natuurlijk niets te schrijven; ieder weet, dat alle mis bruik van drinken, eten, voedsel, in 't algemeen, kleedij, genot en genoegen, enz. enz. verboden is Daarover zijn alle meu- scben 't eens, of men in den Bijbel ge looft of niet. Verleden week haalden we aan Jes. 24 9; waaruit de conclusie ge trokken werd door 't Corre,spondentieor- gaan, dat het woord «bitter// alleen gezegd kon worden van een zoetsmakenden drank, die geweest is «mee«. In sommige streken van ons Vaderland is de mee nog-bekend. Ook er buiten. In Polen, West-Pruisen en Rusland wordt de mee nog gedronken. Zij wordt bereid uit honig en water, door koken en gisting gewonnen en isvan des te beter kwaliteit naar mate de honing beter is. Ook geeft men de mee door bijvoeging van vruchten, kersen, bessen en door kruiden een ster keren geur. Jong heeft de mee een ster ken smaak naar honig, die echter in den ouderdom vermindert. Dikwijls wordt de mee met most van appelen of met wijn en bier, ook wel met azijn aangezet en dan wijn- of biermee genoemd. Overal waar 2) (Historisch.) Zijn brave moeder was niet zonder re den aanstonds bezorgd over haar Zoon. Zoodra hij vatbaar scheen voor de on- geloofstheoriën, was die vrouw zeer be zorgd over hem, en verdubbelde zich hare gebeden en ook hare smart. Het genot van haar leven werd minder. De actie van de zijde haars mans tegen Godsdienstzin werd door haar zoon versterkt. Misschien gelukkig voor de brave vrouw heett zij die smart met lang behoeven te diagen. Heeft het hare dagen al niet verkort Het zij zoo Ze is kort daarop overle den, waardoor haar gemaal het laatste woord in de opvoeding verkreeg en deze zoo ontzettend heeft voltooid. Beklagens waardige JongelingZoo vroeg, en dat door een vader bedorven Zoon van zoo vele tranen onderwerp van zoovele moe derlijke gebeden! Verloren door de helsche spotlust en het ongeloof van hem, aan wien ge was toevertrouwd voor heiliger en hooger bestemming 1 Was uw verstand wel rijp, uw weerstandsvermogen wel sterk genoeg om de kracht des ongeloofs te trotseeren Straks zien we hem voor zijn rechters verschijnen, door wien hij veroordeeld zal worden. Maar de vader? Heeft hij niet een groot gedeelte van de schuld op zijn geweten Is zijn diepen val in beginsel niet aan zijn vader te wijten? Rampza lige vadersOorzaken van het tijdelijk en eeuwig verderf uwer kinderen Wilt gij zelf verloren zijn, ontfermt u dan toch over uw kroost. Leest deze geschiedenis, en beeft voor een eeuwigheid die voor u dubbel rampzalig moet zijn Graaf V on R. was niet lang weduw naar toen hij werd opgeroepen voor hoo ger Rechters, en kort na de dagen der vrouw viel de Jonker de onderscheiding ten deel dat hij geplaatst werd bij de koninklijke cavalerie waar hij spoedig tot luitenant werd bevorderd. De spoedige promotie behoeft niemand te verwonderen, want hij was een ontwik keld jongmensch. Behalve dat hij bijna al de nieuwe en ook sommige der oude schrijvers met vrucht gelezen had, was door hem veel gedaan aan natuur- en letterkunde. Niet minder dan zes a zeven talen was hij machtig. Hij was een jong, geestig, aanvallig, maar wild, doch gezocht officier, in de gezelschappen door zijn gelijk gezinde vriend en wel gevierd. Hij had een bevallig uiterlijk. Een tamelijke lengte een daarme dus 't woord sterke drank in voorkomt, hebben we aan soortgelijke mee of aan appel- en dadelvvijn te denken. Voor wie naar krachtige en snelle bedwel ming stond, was deze sterke drank niet sterk genoeg en zocht, door hem met an dere kruiden of dranken te mengen, krach tiger uitwerking te krijgen. Afkeurend wordt daarover gesproken in Jes. 5 22, waar staat: Wee degenen, die helden zijn, om wijn te drinken en die kloeke man nen zijn, om sterken drank te mengen. I11 onze Bijbelverklaring, die we natuur lijk naast ,t Gorrespondentieorgaan gebrui ken om een eu ander, dat we overnemen, nader te toetsen, staat|achter 't woord «men gen// geestrijke vochten aanzetten. Door die vermenging, (door dat aanzetten) met kruiden, gelijk hier bedoeld is, krijgt de drank een groote kracht tot verhitting van 't bloed. (vgl. vs. 11) In dit bedoelde vers staat: Wee (den brasseren en dronkaards) die zich vroeg opmakende in den mor genstond, sterken drank najagen en (daai- mee den ganschen dag aanhouden, zoodat zij in de drinkgelagen) vertoeven in de schemering, totdat de wijn hen heeft ver hit (dartel gemaakt, en de zinnen bene veld.) Dat hier aan verdunningin plaats van aanzetting sprake zou zijn, gelijk Delitsch beweert, komt ons onaannemelijk voor, daar hier in vers 11 en in vers 5 juist sprake is van mensehen, die hoe sterker de drank is, hem des te meer begeeren. Wij komen thans tot een nader onder zoek van de Schriftuurplaatsen, waar van deze mee, of dadel-en appelwijn sprake is. In de vijf boeken van Mozes en in de overige historische boeken van 't 011de Testament, komt de «sterke drank// 5 maal voor in de uitdrukking //wijn noch sterken drank// dus als een bepaard verbod aan be paalde personenbehalve nog in andere gevallen, waarover straks. Die vijf plaatsen zijn Leviticus 10 9, waar de Heere tot Atiron spreektWijn en sterken drank zult gij niet drinken, gij noch uwe zonen met u, als gij zult gaan in de Tent der Samen komst, opdat gij niet sterfthet zij eene eeuwige inzetting onder uw geslachten. Num. 6 3 bij de verplichtingen van't Nazireeerschap om zich den Heere af te zonderen «Van wijn en sterken drank zal hij zich afzonderen wijn-edik, en edik van sterken drank zal hij niet drinken, noch drinken, noch versche of gedroogde drui ven eten. Richt. 13 4,7,14, waar de Engel des Heeren aan de huisvrouw van Manoaeh verschijnt ter aankondiging van de geboor te SimsonsZoo wacht u toch nu, eu drink geen wijn, noch stérken drank en eet niets onreins. Deut. 29 6, waar Mozes zijn volk toespreekt en zegt over 't woestijnleven in de vervlogen veertig jaarBrood hebt gij niet gegeten, en wijn en sterken drank hebt gij niet gedronken, opdat gij wisttet, dat ik de Heere, Uw God ben. 1 Sam. 1 15., toen Hanna in den tem pel bad en Eli aanmerking maakte op haar houding en gebaren, als of zij zich «dronken aanstelde//: Neen, mijnheer! ik ben een vrouw, bezwaard vau geestik heb noch wijn, noch sterken drank ge dronken. In al deze teksten wordt met sterke drank bedoeldmee, dadel- of appelwijn. Eenige weken geleden schreven we over Een politieke Klip in verband met de Coalitie 11I. dat wij in zake onze eigen Antirevolutionaire beginselen niet altijd zullen kunnen krijgen, wat we hebben willen, al is ook dr. Kuyper eerste minis ter, Zie hier 't bewijs door de Maasbode (R. kath.) geleverd. Het oppert eerst 't ver moeden, dat de Katholieke Kamerclub heeft beraadslaagd over de wetoutwerpen Staatsloterij en Drankwetsherziening, die we toen in ons artikel ook aanhaalden om aan te toonen, dat we water in den wijn moesten doen, althans wat de Loterij be treft. Nu schrijft de Maasbode *(Is ons vermoeden juist), dan is 't, te oordeelen naar de persoonlijke gezindheid van vele katholieke afgevaardigde^. best mogelijk, dat noch voor 't eene, noch voor 't andere ontwerpvlammen van geestdrift in onze club zullen oplaaien En althans wat de Drankwet betreft, verwonderen doet 't ons niet. De vele uitmuntende denkbeelden, die ze bevat, daargelaten, eu die in elk geval te behouden zijn, komt 't ontwerp laten we 't maar ronduit zeggen in sommige onderdeeleu ons kier en daar wel wat puriteinsch voor.// Zoo begint de Katholieke oppositie heel de wel overeenkomende lichaamsbouw, fljn en blank van huid, blauwe oogen, licht blond haar en een teedere bleeke gelaatskleur. Zijn mond vertoonde bijna altijd een vriendelijke lach, waardoor een dubbele wittte rij tanden zichtbaar werden. Daardoor was zijn voorkomen innemend, terwijl hij jegens een ieder uiterst beschei den en vriendelijk was. Daarbij een hou ding buitengewoon sierlijk en vlug. Het was aau alles dadelijk te bemerken dat we met iemand van meer dan alledaagsche opvoeding en ontwikkeling te doen had den. Was hij een weinig in uw gezel schap en gaf de bescheidenheid hem ge legenheid tot spreken, dan sprak hij met een heldere stem, duidelijk en gepast in welgekozen woorden. Kortom bij was een jongeling die én zijn opvoeding én zijn officierenstand eer aan deed. Jammer dat zijn oordeel minder nauwkeurig dan oppervlakkig was, waardoor hij zijn hart soms zette op zaken, die bij dieper indenken hem niet geinterresseerd zouden hebben. Hij was in den laatsten tijd een groote liefhebber van romantische geschriften ge worden. De daarin voorkomende helden werden door hem bewonderd, en al spoedig ontwaakte bij hem de begeerte hun navolger te worden. Nu de genegenheid er was, zou de gelegenheid zich niet lang laten wachten. De jonge officier kwam in kennis met een jong echtpaar, waarvan hij bemerkte dat de verhouding niet naar behooren was. Bij zekere gelegenheid, nadat hij daar huisvriend was geworden, ontlaste de vrouw haar hart aan Jonker Frederik. Zij deelde hem in vertrouwen mede dat zij tegen haar genoegen getrouwd, en daarom eer te beklagen dan te benijden was. Jonker Frederik, had diep medelijden met haar, niet slechts in schijn, maar werkelijkheid. Hij verklaarde dit medelijden in zulke een voudige, ongekunstelde oprechtheid dat de waarheid van wat hij zeide geen oogen blik betwijfeld behoefde te worden. De vrouw betwijfelde die oprechtheid heele- maal niet, en werd daardoor des te ver trouwelijker met hem. Zoo werden de verhoudingen intiemer, en eer de Jonker het wist, was hij reeds in de strikken des zonden verward en gevangen. Zijn aan vankelijke vriendschap werd medelijden, en dat medelijden vormden den overgang tot zondige liefde. En die overgang was op zijn leeftijd, voor een jongeling die geheel zonder Godsdienst leefde, niet zoo moei lijk, terwijl het arglistige hart in de ure, waarin de booze overwint, veel waar an ders tegen geprotesteerd zou worden, goed weet te praten. De Echtgenoot kon deze verhouding, zoodra hij ze bemerkte natuurlijk niet verdragen. Zijn jalouzie werd opgewekt en de verdeeldheid en het gekrakeel ver meerderde met den dag. Maar nu werden er door den officier en de schoone vrouw plannen beraamd om samen naar elder te vluchten. Onverwacht verdwe nen zij in de richting van Hamburgwaar zij een geruimen tijd met elkander leefden, m :ar zetten zich daarna te Altona neder. Had de jonge vrouw zich schuldig ge maakt door het verlaten van haren wet tigen echtgenoot. Jonker Frederik stond bloot aan vervolging wegens decertie. Ten einde zijne opsporing te voorkomen, nam hij een vreemden naam aan en noemde zich voortaan Frederik Gerhan Meijer, een naam in die streken bijna algemeen gedragen. Daarenboven gaf hij voor in Altona geboren te zijn. Doch de ondeugd is niet standvastig, en de od tucht zocht verandering. De liefde op deugd gegrond is getrouw. Het zal dus niemand verwon deren dat eene lichtzinnige vrouw, die haren man ontrouw werd, ook niet ge trouw zou blijven aan haren nieuwen minnaar. Zij werd ingewikkeld in nieuwe ver bintenissen waardoor zijne liefde jegens haar begon te verflauwen, ja zelfs hij een afkeer van haar kreeg. Hij haatte haar, en verliet ze, de wijk nemende naar Engeland. Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 1