Vrijdag 27 November 1903, 2 An tirevolu tion Achttiende Jaarg. No. 945. Orgaan voor do Ziidholland§ehe en Zeeuwirbe Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Tvteede Blad. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Ahonaesaenteprij» per drie maanden franeo per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling f 5,50 per jaar. ifeonderiyko nummers 5 Coat. SWMMmLSmgJH. Adrertentiëa 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/j maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pet plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslas Advert «t.ië» worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle stukken vo©r «ie Stectaetfe bestemd, Advertentièn era ventere Administratie frane® toe te zenden aan den Uitgever. 0ffilclee! €*edee2ie. PlaaheSlfk Nieuws, VisscSierij. UITGEVER: Verslag over den Landbouw. De BURGEMEESTER der Gemeente Ooltgens- plaat brengt op verzoek van den Directeur- Generaal, Chef van de afdeeling Landbouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijver heid, ter kennis van de landbouwende bevolking dat gedurende de maand December langs de hui zen gegevens zullen worden verzameld voor de saamstelling van het Landbouwverslag. Het is voor de Afdeeling Landbouw, waar zij wettelijke maatregelen ter bevordering van Landbouw, Veehouding en Tuinbouw moet voorbereiden, of waar zij pogingen moet doen van de producten dier takken van bedrijf in bet buitenland te behouden of uit te breiden, van het hoogste belang voldoende kennis te hebben van den werkelijken toestand in de verschillende deelen des lands. Deze kennis moet zij voor een groot deel putten uit bovengenoemde gegevens. Het is met het oog daarop, dat tot allen wie het aangaat, bet dringend verzoek wordt gericht, zoo getrouw en volledig mogelijk de gevraagde opgave te verstrekken. De Burgemeester voornoemd, P. VAN WEEL. Soimnelsdijk. In deze Gemeente doet zich een geval voor van febris typhoïdea. Morgen Vrijdag 27 dezer zullen in deze Gemeente de straten worden geschuurd. Middelharnis." Alhier is tegen een elftal personen procesverbaal opge maakt die aan de brandweer verbon den waren, en niet veschenen waren bij de op 10 dezer plaats gehad heb benden brand, om werkzaam te zijn bij hunne spulten. Door de rijkspolitie is proces verbaal opgemaakt tegen W. N., J. B en F. B. alhier wegens overtreding der IJkwet. Wegens den hevigen storm van j.l. Zaterdag kwam de stoomboot „Overflakkee en Goedereede« eerst des avonds ten halfnegen ure in de kaai na eerst nog in aanraking te zijn geweest met het OosthoofcT bij het binnenkomen der haven, waardoor de Oosthavendam nog al schade werd toegebracht. De boot leed geen schade. Burgemeester en Wethouders doen te weten dat op Vrijdag 27 Nov. het jaarlijksch schuren der straten zal plaats hebben. Ten liuize van J. H. van Klink werd onder toezicht der politie Dinsdagavond een bedsprei verloot, die was afgewerkt door Mej. de Wed Oosterhout te Sommelsdijk. De prijs viel op No. 54. Stad aan 't Haringvliet. Tot rent meester over de goederen van wijlen baron Van Brienen van de Groote Lindt is benoemd de Weled.' Hr B. C. Overwater te Strijensas. Zaterdagavond zou J. Peekstok met zijn boot de lantaarn op het ha- venhooid aansteken. Toen hij daarmee bezig was brak de paal tengevolge van den hevigen storm, waardoor hij met zijn boot een eind het Haring vliet opwoei. Ook was M. v. Biert bij hemin de boot. Met vereende krachten gelukte het hun behouden in de ha ven te komen met de lantaarnpaal bij Tengevolge van den hoogen vloed tijdens den jongsten storm zijn hier verscheidene suikerbieten weg gedreven. Aan het herhalingsonderwijs in het a.s. winterseizoen wordt deelge nomen door tien mannelijke leerlin gen. Den Hommel. De bij den beurt schipper J. de Wachter in dienst zijn de knecht Jan Zoon, had het ongeluk door een touw aan te willlen halen, achterover te water te vallen. Zonder verdere onheilen liep dit af. Bij de spekslager v. d. Meide alhier zijn eenige gewichten in beslag genomen De WelEerw. Heer Ds. H. A van Andel, Geref. pred. te Zuidland, hoopt 1 Dec. alhier in de Geref. Kerk op te treden, teneinde een rede te houden, in het belang van het Christelijk On derwijs. Een ieder, zoowel vrouwen als mannen, worden dringend aange raden deze rede te gaan hooren. Ooltgensplaat. Naar men met zeker heid verneemt heeft dezer dagen de driedaagsche Bosch- en Landjacht alhier opgebracht 85 hazen, 49 fazan ten, 1 dito haan, 3 houtsnippen en 2 snippen. De heer Verboef van Apeldoorn trad verleden week Woensdag alhier in de Geref. Kerk op, teneinde te spreken over de Middernachtzending. Zelve Middernachtzendeling zijnde, schetste spr. in een aangename rede de moeilijke maar toch zoo zeer vrucht bare arbeid dier zending. Spr. toonde aan (ontleend aan 1 Corinthe 13). Ie. De reddende liefde. 2e. de getui gende liefde en ten 3e. de strijdende liefde, waardoor dezen arbeid zich kenmerkt. Z.Ed. wekte de gemeente op tot gebed voor dezen zaak tot strijd tegen de ontucht in eigen kring en door offervaardigheid deze zaak te steunen, terwijl een collecte werd gepresenteerd. Eenige personen traden toe als contribuanten. Maandagmiddag sloegen de paar den van den Landbouwer A. Neels, terwijl zij met een met grint beladen wagen, de voorstraat alnier afreden, waarschijnlijk door schrikken, op hol. In vollen ren ging het den hellende Voorstraat af. De knecht sprong er af en bekwam gelukkig geen letsel. Aan het eind werden zij in hun dollen vaart gestuit, doordat de wagen tegen een aldaar staande lantaarnpaal aan vloog en deze verbrijzelde. Beide paar den sloegen tegen den grond doch bekwamen geen letsel, evenmin den n'agen. Enkel was het tuig een weinig stuk. Den 3den December hoopt des avonds in de Geref. kerk alhier op te treden Ds. Sillevis Smit van Rot terdam tot het houden eener Unierede. Oude Tonge. Donderdag 19 Novem ber II. had bij den heer E. P. van der Vliet een schoorsteenbrand plaats die spoedig met eenige emmers water werd gebluscht. De op Zondag 22 November jl. in de Ned. Herv. kerk gehouden oogstcollecte heeft opgebracht f 15. Op de fairbank alhier zijn dit jaar gewogen 15y2 millioen K. G. suikerbieten. In deze gemeente is een geval van Febris Typhoidea. In deze gemeente is tegen drie personen proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der wet op de Maten en Gewichten. Nieuwe Tonge, 25 Nov. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier zijn herbenoemd tot Ouderling L. Schilperoort en tot Diaken C. Voordijk, welke hunne benoeming hebben aangenomen. Op de kaai te Battenoord zijn in dit najaar 7 millioen K.G. suikerbieten aangevoerd. Dirkslaud. Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is herkozen, den heer G. Bosschieter, en tot notabelen M. C. van Eek en F. van der Valk. Wegens afgekeurde en ongeijkte maten en gewichten, zijn door de rijksveldwachters Feijn en A. Witte- man verbaliseerd de volgende personen alhier, M. N. A. v. D. C. v. K. J. B. A. v. O. - V.V. J.B. L. L. 0. v. d. S. en P. d. B. Het is de moeite waard Heden Vrijdagavond ten 6 ure hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden den Ëerw. heer J. Dum Evangelist in de provinciën N. Bra bant en Limburg. Voor den storm die Zaterdag woed de wilde een schipper met zijn scheepje dat beladen was met suikerpeën voor veiligheid onze haven binnenloopen. Dit mocht echter niet gelukken, zoo dat schipper en knecht voor eigen behoud genoodzaakt waren het te verlaten, wat hun dan ook gelukte, daar zij behouden op 't Sas alhier aankwamen. Naar men verneemt moet het scheepje dat aan de golven prijs gegeven werd, later gezonken zijn. Zaterdagnacht heeft men weer de aardigheid gehad om bij een in gezetene alhier een ruit in te slaan. Het, ware te wensehen daar dit bij vernieuwing weer mode schijnt te worden, de schuldige(n) betrapt kon den word 1 SSerkingen. Op de fairbank alhier zijn gedurende de laatst verloopen suikerbietencampagne bijna 4 millioen Kilo suikerbieten gewogen. Donderdag 19 Nov. had de brie venbesteller (tevens schoenmaker) P. Dale het ongeluk van zijn fiets te tuimelen waardoor zijn arm uit het lid geraakte, en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Volgens oordeel des dokiers zal hij zich 4 a 6 weken van zijn werk moeten ont houden. Door den Raad dezer gemeente is tot tijdelijk hoofd der school aan gesteld den Heer A. van Overbeeke totdat het nieuwbenoemde hoofd in functie zal treden. Genoemde heer is ook als waarnemend hoofd benoemd der herhalingsschool; als onderwijzer voor jongens den Heer J. Straub voor meisjes Mej. C. J. G. Worrell. Op de voordracht voor gem. veldw. alhier door den Burgem. dezer gemeente opgemaakt komt onder No. 1 voor H. Nieuwenhuize agent van politie te Middelburg welke de vorige maal onder No. 2 werd geplaatst. Met ingang van 1 Dec. is tot tijdelijk hulponderwijzer aan de O. L. S. alhier benoemd de Heer B. v. d. Snoek volontair onderwijzer ie Oude Tonge. Door Heeren Ged. Staten dezer provincie is bij hun besluit van den 16/20 Nov. goedgekeurd teruggezon den de Gemeente Begrooting dienst 1904 dezer gemeente. Heden Woensdag 25 Nov. reed de knecht van den landbouwer E. Kastelein met een wagen poters be spannen met een paard de Elizabeth straat in wat tengevolge had dat de wagen omkantelde en alles terecht kwam in het tuintje van den heer v Overbeeke. Behalve het verwoes ten van een gedeelte heining en haag kwam paard en knecht met den schrik vrij. Melissant Kerkvoogden der Herv. Gemeente alhier zullen bij inschrij ving het water in den regenbak dei- Kerk verhuren van 1 Januari 1904 tot 31 Dec. 1906. Inschrijvingsbriefjes met vermelding der huur per jaar in te zenden voor of op den 28 Nov. a.s. des nam. 6 uur bij den boekhouder Corn. Tieleman. Stellendam. Tengevolge van den storm en daardoor veroorzaakt hoog water is de stoomboot „Vooruitgang" Zaterdagavond in plaats van 4,30 uur, eerst ongeveer 9,15 uur aangekomen. Zaterdag verliet een met suiker peen geladen scheepje, het haventje bij den landbouwer Bezemer. Door den hevigen wind en als gevolg daarvan het breken van de schoot, bij de Dirks- landsche haven waren de schipper en zijn knecht genoodzaakt het vaar tuig te verlaten, dat toen in de richting van de Tien Gemeten wegdreef, waar het zonk. Naar wij vernemen is door F. de Geus én W. van Seters alhier aangenomen het te lichten. Zondag kwam alhier bericht, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een schip was gestrand bij den Water weg, waarop Maandagmorgen een 10 tal Blazers van hier uitzeilden om te bergen. Het bleek het Duitsche stoom schip „Mneme" te zijn en geladen met salpeter. Een der hier thuisbehoorende Blazer, S. L. 25, sch. A. de Jager, die buiten heen was gevaren kon bij aan komst van het schip dadelijk laden, tot heden van hier nog de eenigste. Hedenmorgen (Woensdag) lagen er echter weer twee vaartuigen van hier aan het schip en zullen op dit oogen- blik dat wij dit schrijven, waarschijn lijk ook hebben geladen. Met de firma L. Smit Co's. sleepdienst heeft de kapitein een contract gesloten tot ber ging van schip en lading. Waarschijnlijk door kinderen veroorzaakt, ontstond verleden week een begin van brand in een varkens hok. Gelukkig werd zulks door een paar voorbijgangers opgemerkt, die den brand dadelijk konden blusschen. Dinsdagavond trad voor de Herv. Gem. alhier op de Evangelist J. Dum, werkzaam in Noord-Braband en Lim burg. De laatste suikerpeen zijn van het land naar de haven vervoerd en hier mede den oogst van dit jaar afgeloopen en kunnen wij de resultaten van het jaar 1903 voor de landbouwers eenig- zins overzien, waaruit al dadelijk blijkt dat dit jaar wel tot de magere jaren kan worden gerekend. De tarwe geeft een middelmatig beschot, gerst die hier weinig wordt verbouwd, evenals de erwten blijven daar beneden, terwijl de paarden- en duivenboonen zeer wei nig opleveren. Haver geeit ook geen groote opbrengst, terwijl de kwaliteit ook te wensehen overlaat. Van aardap pels gaven de eigenheimers een vrij goede opbrengst, de blauwe en blauw bonte gaven niet zooveel, terwijl het kleine beetje jammen dat nog is geteeld, weinig beschot gaf. Over het algemeen is de kwaliteit goed. De ajuin valt, tengevolge van het natte weder, waar door er veel zoogenaamde stijfnekken en boutjuin zijn, ook tegen. Suikerpeen ofschoon beter dan aanvankelijk werd verwacht en gevreesd, bleven toch beneden het middelmatige. De hooi oogst is wat de eerste snede betreft, gunstig geweest, zoowel van kwaliteit als kwantiteit. Van het kanthooi en de tweede snede, is hier veel door het natte weder bedorven. Indien wij hier nog bijvoegen dat het buitengewone natte weder veel buitengewone onkos ten heeft veroorzaakt, laat het zich wel begrijpen dat 1903 tot de ongunstige jaren moet worden gerekend. Goedereede. Zaterdagmorgen zag de veldwachter C. V. alhier toen hij door den hoogen waterstand, nabij de haven aanwezig was, een pet drijven, welke men vermoedde toe te behooren aan C. v. d. W. Helaas het bleek maar al te zeer waarheid te worden want ongeveer elf uur ontdekte de veldwachter het lijk. Hoogstwaarschijnlijk heeft hij zijn pet willen grijpen die door de wind was afgewaaid en daardoor in het water geraakt. Zondagmorgen sloeg door den hevigen wind het visschersvaartuig N. Z. No. 16 uit Terneuzen alhier van zijn ankei en strandde op de z. g. n. Slikplaat voor Hellevoetsluis. 's Namiddags gelukte het »de Gier« het vaartuig zonder averij af te slee pen en binnen te brengen. Jl. Maandag zijn herkozen tof leden van het kiescollege de heeren M. Breen, F. den Eerzamen en A. den Hartog. Ouddorp. De heer Kerkhoven, hoofd der Bijzondere school alhier, is als zoodanig met ingang van 1 April a.s. te Epe benoemd. Naar men verneemt, lieeft de Hooge Raad bij arrest 16 Nov. j.l. vernietigd het vonnis van het Kanton gerecht te Sommelsdijk, waarbij P. Meijer, herbergier, alhier vrijgespro ken is van de door hem gedane over treding, inzake de politie-verorde- ningen op de tapperijen. De Hooge Raad heeft de zaak verwezen naar de Arrond. Rechtbank te Rotterdam. Spijkenisse. Aan nagekomen giften voor de gewone jaarlijkscheUnie collecte werd nog ontvangen eene som van f 10, zoodat het totaal dezer col lecte thans f90 bedraagt. De gehouden oogst-collecte in de Geref Kerk alhier bedroeg f40, wat in verhouding met vorige jaren eeu flink bedrag kan genoemd worden Door een onbekende oorzaak ontstond j.l. Maandag een begin van brand in de woonkamer grenzende aan de tapperij van A. Smits alhier. Een bed en eenig ander huisraad werden een prooi der vlammen De brandweer behoefde niet op te treden. Assurantie dekt de schade. Peruis. Tusschen, Zondag en Maan dagnacht is de zalmschouw van J. de Bruin hier uit de haven ontvreemd en tot beden weet men nog niets van het vaartuig, zoomin als dat men de daders op 't spoor is. Deze week zijn steenkolen ont vreemd uit een afzonderlijk staand schuurtje van A. K. en van J. de A. is een plank ontvreemd liggende in zijn tuin. Aan de voorbereidende militaire oefeningen nemen hier ruim 30 jon gelieden deel. Hekelingen. Naar men met zeker heid verneemt, zijn in de vorige week des nachts 7 eenden ontvreemd van den heer Rosmolen alhier. Wie de dader kan aanbrengen zal beloond worde». middelharnis. Binnengekomen te IJmui- den de navolgende vischsloepeu »Toekomst« st. jan v. d. Hoek f1950. Verhouwen* st Cor, v. d. Hoek 1750,

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 3