\l 2 i II V in alles maar berusten moeten, den - kende och, het is hier beneden toch een jammerdal. Geenszins. Maar dit is het verkeerde, dat men alles van dit tijdelijk leven wil halen, en van menschen wil hebben, hetgeen God alleen geven kandat de groote massa de eerste bron van herstel voorbij zietdat men Hem miskent en voorbij loopt, die gekomen is om den wortel van alle ellende uit te roeien en de werken des duivels te verbreken dat Jezus Christus niet wordt geëerd. En deze gronddvvaasheid sleept dan tal van andere dwaasheden mede, die min of meer aan de mode onderworpen zijn. Tegenwoordig is het de meer en meer gebruikelijke weg, om maar alles van «den Staat/' te vragen. Deze en andere gedachten kwa men bij ons op, toen wij in de bladen lazen van de oprich ting van een bond, die bedoelt aan de Regeeriug te verzoeken «staatspensioueering voor iedereen". Wie dat betalen zal,.... och daar breekt men zich het hoofd niet mede maar ieder op zijn ouden of zwakken dag een pensioentje, dat zou toch wel mooi zijn en daar gaat het verzoek of «de eisch". Er is uitgerekend, dat er ongeveer 70 millioen voor noodig zou zijn om alle verzwakte lieden en lieden bo ven de 65 jaar 3 gulden per week toe te leggen, en dat het verdubbe len van alle directe belastingen nog lang niet genoeg zoude zijn om zulk eene uitgaaf te dekken. Toch werpt men het plan maar op. Het is ook licht ergens goed voor. Vooral als het tot een verzoek aan de Regeering of tot een artikel voor het een of ander stembus program voortgroeit. Men kan er dan zoo eens echt reclame mede maken. Want wie zou op zijn ouden dag geen pensioentje willen hebben De groote schaduwzijde echter van al dat onzinnig begeeren is, dat er steeds meer ontevredenheid met het bestaande gezaaid en dat er veel tijd verbeuzeld wordt, die voor waarlijk nuttige doeleinden kon be steed zijn. Tuin- en Landbouw. kainiet of chloorkalium. Antwoorden oï niededeelingen BuiieniAnd. MIeuws met zi venhoo bezig van de met zi vliet 0 hemin gelukte ven te zich. f i J M: I I f Hfi 1 fri' I f j I I I De sterke drank in de Heilige Schrift. "Voor onzen strijd, die zich in de eerste plaats tegen de gedistilleerde dranken richt (aldus opent 't referaat), is 1t voor alle dingen noodig te weten, of 't beroep op hetgeen Gods Woord meldt van sterke dranken van waarde en zonder meer kracht is, om voor den christen van. in onze dagen 't gebruik van de sterk- alcoholische dranken te wettigen. In den regel moet daartoe een bloote aanhaling dienst doen, waarin van sterke drank ge sproken wordt. Wij betwisten het recht daartoe aan ieder, die waarlijk Gods Woord tot een regel voor zijn wandel aanvaardt. Niet, natuurlijk, dat we zouden willen ont kennen, dat er in den Bijbel melding ge maakt wordt van dranken, de alcoholisch walen, die ook met toelating Gods gebruikt werden en die als sterke drank, worden aangeduid in onze Bijbelvertaling. Doch hiertegen komen we op, dat men, zoo dikwijls in onzen Bijbel gesproken wordt van sterkendrauk, aan onze gedistil leerde dranken denkt en meent, dat 't ge bruik daarvan in bepaalde Schriftuurplaat sen aanbevolen wordt. Bit misveistand wenscheu we eerst weg te nemen, om dan later 't gebruik van onze sterke dranken te toetsen aan de eischen van de praktijk der Godzaligheid. Op den voorgrond stellen we met allen nadruk dat wat vertaald is als sterke drank (sjekarin 't Nieuwe Testament sikera) niet gelijk te stellen is met gedistilleerde dranken. De sterke drank in de H. S. werd bereid door gisting t uit dadels, ooft- vruchten, honig enz. Daardoor was hij in- verre niet zoo krachtig en van zulk een hoog alcoholgehalte als de dranken, die nu doodde distellisatie, een kunstbewerking uitgevonden in de 8ste eeuw na Christus, bereid worden en in gebruik zijn. Men mag veilig 't alcoholgehalte van dezen sterken drank schatten op een percentage van 17 of 18 percent, als 't hoogste, dat bereikt werd, dus minder sterk dan de port, die door velengebruikt wordt in plaats van gedistilleerde dranken. Zelfs zal niet altijd dit gehalte bereikt zijn ge worden. Zwitsersche appelwijn bevat slechts 6 percent alcohol, terwijl het bekend is, dat de bij de natuurvolken gebruikelijke bedwelmende dranken zeer licht zijn in verhouding tot de door Europeanen in gevoerde dranken. Eu met deze bij nog onbeschaafde volken aangetroffen dranken mogen we zeer zeker den sterken drank in de Heilige Schrift vergelijkeu. De negers aan de Congo in Afrika willen van hun palmwijn en andere lichte dranken niet meer weten, sedert zij den brandewijn heb ben lecren kennen, '/omdat die geen kracht en geen vuur hebben//. Een christen-kaffer noemde den brandewijn niet zonder grond «tijgermelk//. Wie zal nu kunnen beweien dat de Heilig? Schrift dranken kende zoo krachtig bedwelmend als onze gedistilleerde? Uit't zeer aanbevelenswaardigejwerkje "Over den alcohol en zijne werking// van E. U. Schmidt nemen we de volgende tabel over aangaande 't alcoholgehalte van gedistel- leerde dranken Whisky 42,8 perc Jenever 40,3 Rhum 43,5 Arac 52,5 n Cognac 61,4 Een vluchtige inzage van deze tabel zal een ieder overtuigen, dat van den ster ken drank in de H. S. en onze sterke dranken, die voor bijna of meer dan de helft uit alcohol bestaan geen sprake kan zijn. Het is dan ook te betreuren, dat niet in onze Bijbelvertaling in plaats van sterken drank gesproken wordt van mee, wat in 't algemeen de sterke drank in de II. S. voorkomend, geweest is. Een sterk sprekende plaats is Jes. 24:9, waar als oordeel Gods wordt aangekondigdzij zullen geen wijn drinken met gezang de sterke drank zal bitter zijn degenendie hem drinken. Dit kan alleen vaneen zoet- smakenden drank gezegd worden Daarom vertaalt Delitsch in zijn bekenden en, be roemden Commentaar dan ook even dui delijk //Nicht trinkt unter Gesang man Weiu, bitter schineckt Meth (Mee) seinen Trinkern. Boontje om zijn loontje. De Commissaris der Koningin in Drente is benoemd tot vice-President van den Raad van State. Onderkoning, zouden we kunnen zeggen. Vroeger werd hij door de Liberale Tweede Kamer gepasseerd in een gelijk soortig ambt. Men zegt, omdat hij antirevolutionair was, Thans is de keuze op hem gevallen op een, naar aller oordeel, zeer kundig juristop een administratis f degelijk be voegd manop een werkzaamvolijverig man, die in 's Lands dienst al vele jaren de sporen verdiend heeft. Onze Regeeriug heeft eene uitnemende keuze gedaan, die vroeger verzuimd werd, omdat een bekwaam man V ongeluk had antirevolutionair te zijn. 't Kan verkeeren, zei Bredero. Dr. Visscher, predikant der Ned. Herv. Kerk te Ouderkerk, is benoemd tot pro fessor te Utrecht. Deze geleerde is Calvinist, In vroeger dagen zou men hem wel genegeerd hebben omdat hij Calvinist was. 't Gaat goed zoo. In Frankrijk. 't Is donker in 't Verlichte Zuiden. De Rede is onredelijk geworden. Allerlei onlusten tegen de Congregaties liggen achter ons, en thans nog vangt men dag aan dag uit den mond van Magistraat» personen en Ministers woorden op, die getuigen van haat, fanatieken haat tegen de Roomsch-Katholieke Kerk eu den godsdienst. Een Parijsch blad loofde dezer dagen een flinke som uit aan hem, die 't Kruisbeeld van 't Pantheon zou schenden. Minister Pelletan sprak in een onder wijzersvergadering, dat 't te doen was in laatste instantie om de Kerk een hak te zetten. Arm Prankrijk Haal 't licht van den Kandelaar (want gij strijdt niet alleen tegen een Kerk-leer, maar tegen den geopenbaarden Godsdienst zei ven), en gij gaat vreeselijke dagen van duisternis te gemoet. Een Band zonder Godskennis is een Staatsschip zonder kompas en roer, dat der ellende is overgegeven. Zullen dan de dagen van weleer weer terug keeren over Prankrijk en de revo lutie geest Europa gaan doorwandelen. Dat dan de christenen gewaarschuwd zijn, om haar in den Naam des Heeren te bezweren en tegen te staan 1 (Naar aanleiding van Yraag 594.) Bij die landbouwers, welke nog al wat skunstmeata bezigen en dit doen, omdat ze meer of minder bekend zijn met de voor de planten onmisbare bestanddeelen, bij die land bouwers zijn kaïniet en chloorkalium geen onbekende grootheden. Voor hen is ons ge schrijf stellig overbodig. Maar velen zijn er, die noch de eene, noch de andere van de hier bovenbedoelde hulp meststoffen voldoende kennen. Hoogstens hoor den ze er den naam van noemen. Daarom willen we beginnen met te vertellen, dat zoowel kaïniet als chloorkalium kali hou dende meststoffen zijn. De naam kalium in chloorkalium duidt dit al een beetje aan. Kali is de naam vae eene stof, welke de planten voor haren groei beslist noodig hebben. In menigen bodem, neen in eiken bodem komt kali voor. Niet altijd echter in voldoende mate. Daar zijn gronden, die behoefte hebben aan kali, willen ze een goeden oogst kunnen voortbrengen. Ook hebben ver schillende bemestingsproeven aangetoond, dat een kalibemesting zelfs op een bodem, die overigens niet arm is aan kali verbindingen, toch heei voordeelig kan worden toegepast. Wii .kennen wel voorbeelden, waaruit blijkt, hoe een kalirijke kleigrond dankbaar bleek voor de aan winding van kalihoudende kunst mest. Hoe dat mogelijk is, weet men niet heele- maal te verklaren. Misschien is heften gevolg van 't feit dat de kali vet'bindingen in den grond niet zoo gemakkelijk opneembaar zijn voor de planten. Doch dat komt er nu ook minder op aan. 't Feit bestaat. En 't zou heel niet kwaad zijn als door velen eens een enkel baaltje kalimest beproefd werd op eigenland. Wellicht is ook de Vrager zulks van plan geweest. Kainiet of chloorkalium Wat zal hij nu nemen. Wij raadplegen nu een prijskrant. Kaïniet kost volgens deze 100 KG. f 2.40 en chloorkalium staat genoteerd op f 10.50 per 100 KG. ïKlaar al,« szegt ge misschien, 'k "Weet't reeds.« Doch 't is niet waar. Luister maar eens. De mestsoorten worden immers gekocht om de kali, die ze bevatten En nu zit er in beide niet evenveel. "Wij kunnen alzoo niet oordeelen voor we weten hoeveel kali er in voorkomt Dezelfde prijskrant spreekt van 12,4 pCt. in kaïniet en van 50 pCt. in chloorkalium. Met 100 KG. kainiet koopt men dus 12,4 KG. kali voor f2.40, dat wordt alzoo 124 KG. voor f 24 en 1 KG. voor het 124ste deel van f24 is gelijk aan f0,19 ruim. In 100 KG. chloorkalium krijgt de kooper 50 KG. kali voor f 10,50. Dus kost 1 KG. het 50ste deel van f 10,50 is gelijk aan 21 c. De kali kosi dus in kainiet iets minder. Maar de vrachtprijs zal wel maken, dat kainiet toch duurder komt. Immers wie 100 KG. chloorka lium koopt hoeft 50 KG. kaf. En om nu ook 50 K.G. te hebben in den vorm van kainiet moet men ruim 400 KG. daarvan hebben. De vrachtprijs wordt derhalve 4 keer zoo hoog. En dan dient men ook niet te vergeten, dat kainiet wil men er geen nadeelige working van ondervinden, liefst in den herfst moet worden uitgestrooid. Met chloorkalium kan gerust ge wacht worden tot 't vroege voorjaar. Daarmee is men dus niet zoo afhankelijk van den tijd. Onze conclusie valt dus uit ten gunste van chloorkalium. De vraag skainiet of chloorka- liumct wordt alzoo met de opgegeven prijzen voor oogen beantwoordt als volgt ^chloorkalium is voordeeliger.n M. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteluos geplaatst zijn met hetzelfde nummer gemerkt ala de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 599. Kan de eene »zieke« aardappel de an dere aansteken 600. Wat is mergel. 601 Ik las »rupsenbestrijding moet ook in den winter plaats hebben.& Zijn er dan ook in den wintertijd rupsen Antwoorden en tnededeelingen. 594. Kainiet of Chloorkalium (zie *ns art. van heden.) 596. Nu heesters verplanten? zeer goed. De tijd, dat alle groei over is, zal wel steeds de beste zijn. Verplant zoo mogelijk met aard kluit. 597. Waarom men altijd nieuwe tarwe zaait Dat doet men niet altijd. Wij geven a.s. week een artikeltje. 598. Voedertheoriën Dat zijn wetenschap pelijke beschouwingen, die betrekking hebben op de voedering van 't vee. Uit het verre Oosten. Het Russische Telegraaf-ageatschap verneemt uit Tokio dat, volgens gerucht Japansche oorlogschepen de Russische oorlogsbodems „Oesarewiich" en „Bftjan" dio naar Port-Arthur op weg zijn, tege moet zijn gezonden oau de vereenigitig van deze schepen met het eskader te Port-Arthur te beletten. Haast niet te gelooven Want 't zou veel van een oorlogsverklaring hebben Opnieuw wordt nog eens uit Peters- burg verklaard, dnt de van Britsche zijde verspreidde geruchten van min gun- stigen aard over den staat van zaken in het Verre Oosten, allen grond inisseD. De beweging in vreedzarcen zin houdt aan, en men ducht geen breuk meer in de betrekkingen tusschen Rusland en JapaD. Als dat nu ook maar geen tendenz- bet icht is TIBET. Tusschen dii land en Engeland schijnt het in den laatsien tijd niet pluis te zijn er is waarschijnlijk iets te „rege len", en deze „regeling" kon wel eens hierop neerkomen, dat men elkaar niet door overtuigende wóórden en het weg vagen van misverstand of verkeerde opvattingen maar door kogels en het wegmaaien van menschelijke licha men tot rede zoekt te brengen, en Engeland voor al zijne moeite en kracht dadige zorg om te „overtuigen" een stukje grondgebied, als schadeloosstelling of „belooning", aan zijn bezittingen wenscht toegevoegd te zien, In een beschouwing, welke de „KöId. Ztg." aan een Eugelsehe expeditie naar Tibet wijdt, wordt op den voorgrond geplaatst onbetwistbaar ernstige betee- kenis van deze maatregelen, waarvan men de gevolgen nog niet kan overzien. Al maanden geleden heeft men overal den indruk gekregen, dat men in Tibet den Engelschen vertegenwoordiger wilde verdringen, over de grenzen laten gaan. Oorspronkelijk heeft men gemeend, dat het China was, dat in Tibet al zpn beat deed om het verkeer met Britsch- Indië ie belemmeren ot tegen te gaan. Doch gaandeweg bleek het, hoe men dwaalde, en dat niet de Chinees, maar de Rus achter de schermen staat Than3 is eone botsing onvermijdelijk ge worden. In Tibet zelf heerscht eone hartstochtelijke, geprikkelde en oorlog zuchtige stemming en 't valt niet moei lijk te gissen, van welke zijde dat vuurtje wordt aangestookt. Te Lhassa is alles in de weerwapens worden op groote schaal rondgedeeld eu men vertrouwt wel degelijk op de hulp van Rusland, wanneer de nood aan den man zal zijn gekomen. Vooralsnog blijft Nepal gehee: aan Engeland's zijde. Zelfs heett het vertoogen tot Tibet gericht, waarin 't op de dwaasheid wjjst om zich tegen de machtige Britsch-Indische regeering te verzetten. Wanneer Enge land ditmaal gelukkig is, zal er aan Nepal's trouw niet behoeven getwijfeld te worden, doch de ervaiing heeft ge leerd, dat bij dergelijke omstandigheden aanhankelijkheid en loyauteit van va zalstaten geheel afhangen van den loop, dien een worsteling neemt. Zeer opmerkelijk is de toon van een artikel in de „Daily Telegraph", welk blad anders in den regel diplomatisch- behoedzaam en tameljjk bezadigd in zjjne beschouwingen is. „Rusland zoo leest men in het Londeni.che blad schijnt het als zijn taak te beschouwen overal in Azië als hindeiende en belemmeren de factor op te treden. Dat „ontusiige" land heeft nu weer het zenden run de expeditie noodzakelijk gemaakt. Het is Rusland's stoken en drijven, dat don on derkoning er toe gebracht heeft om de stappen te doen, waartoe hy thans is over gegaan. „Dat Tibet, het schier onbekende land, van de geheele wereld afgesloten was is nog zoo kwaad niet voor Engeland, maar dan dient de afzondering ook volkomen te zijn. D. w. z. wanneer Tibet aan de Indische grenzen ontoegan kelijk is, dan moet 't dat ook aan de Russische zijn. Daarin ligt de politieke beteekenis van dit uitgestrekte rijk in hot hart van Azië. Lhassa ligt vlak bij de Britsch-Indische grenzen -- „onbe haaglijk dicht" en het mag in geen ge val een „haard van Russische onrust" worden Niemand, besluit hei blad zijne be schouwing, zal de expeditie naar Lhas sa met vreugde begroeten, want alles wat met Tibet samenhangt behoort tot de „onbekende grootheden", maar eene geruststelling acht de „Daily Telegraph" het, dat men zulk eeu krachtig en kranig aanvoerder heeft gekozen als overste Youughusband. Een en ander toont voldoende aan, hoe bij deze expeditie in werkelijkheid Rusland en Engeland vijandig tegenover elkaar komen te staan. Treurige figuren. Het Handelsblad meldt Voor het station van Versailles kon men de vorige weck den gevangeniswagp-u zien stil houden en een armelijke vrouw daar uit te voorschijn komen, onzeker in haar bewegingen, zich graag steunend op den arm van den politiebeambte haar gelaat ingevallen en de oogen mat, moe, neer geslagen, //madam* Humbert//, dezelfde vrouw, die nog zoo kort geleden, bijna bewondering-afdingend, hoon en bespotting van de stampvolle rechtzalen trotseerde maar nu onopgemerkt wie zou in haar "la grande Thérèse» herkend hebben nam zij plaats 111 een der gereserveerde coupe's, met bestemming naar Rennes. En op hetzelfde uur kon men aan liet stati onnetje Massy-Paraiseau aan de groote Parijsche ringbaan een anderen dieven- wagen zien stil houdendaaruit kwam Piédéric, nog treuriger toonbeeld van menschelijke ellende dan zijn vrouw zijn snor was afgeschoren, zijn gelaatsvel was als getrokken over zijn puilende jukbeen deren, en symbool van gestrafte mis daad de handen waren hem gesloten in dé boeien, zijn voeten in een ketting. Zoo was de uittocht der Humberts uit hetzelfde Parijs, dat hun glorie, hun mil- lioenenleven had gekend terwijl Perderic in zijn wagen stapte, duwde zijn cipier hen#toe E11 denk er om, niet spugen of zingen, of je krijgt cachot. Zingen De Revolutie op St. Domingo. Naar wij vernémen heeft de Gouverneur van Suriname last gegeven tot uitzending van het pantserschip De Ruijter naar St. Domingo, in verband met de revolutie al daar uitgebroken. Bestrijding van liet Nicuw- Maithusianisme. Maandagavond hield te Rotterdam de vereeniging tct bestrijding van het Nieuw- Malthusiauisme hare vijfde algemeene ver gadering. De voorzitter, Dr. H. Pinkhof, opende de bijeenkomst met een toespraak waarin hij er o. a. op wees, dat velen begin nen in te zien dat de wijze waarop de N. M. Bond werkt groot gevaar voor ons land oplevert. Spreker schetst het groote kwaad door >deskundigen,« ook van den bond zelf, aangericht, daar niet weinigen hunner hun hoofdzaak van aportis maken. Hij ver telt hoe te Amsterdam dientengevolge ee- nige dames hebben besloten voor de wo ningen dier deskundigen te gaan ^posten* en hoe dat, ook door het daar verspreiden van een vlugschrift, reeds goede vruchten heeft gedragen, door menig meisje en me nige vrouw af te schrikken daar binnen te gaan. Spreker spreekt met eenige zekerheid de verwachting uit, dat door 's lands regee ring binnen een niet te langen tijd maat regelen zullen worden genomen om iedere openlijke aanprijzing of tentoonstelling van middelen om zwangerschap te voorkomen, te verbieden en te beletten. Middelerwijl echter mag deze vereeniging niet stilzitten, ten einde meer en meer door het land de waarheid te verbeteren dat het deskundige* van de bedoelde menschen niets is dan een fabel. Dr. D. Snoeck Hcnkemans. lid en secre taris van het hoofdbestuur bracht daarop het jaarverslag uit, waaruit, na uiteenzet ting van de lotwisseling der vereeniging in het afgeloopen dienstjaar, bleek dat het ledental is geklommen tot *726, hetgeen niettegenstaande overlijden jen bedanken van leden, een stijging aantoont van een zestigtal. Dit verslag werd, onder dankzeg ging aan den secretaris, voor kennisgeving aangenomen. Öp voorstel van Amsterdam werden de aan de beurt van aftreding zijnde leden van het hoofdbestuur bij acclamatie herkozen. Het waren de heeren Pinkhof, Mr. P. J. M. Aalberse, Snoeck Henkemans en Dr. Catharina van Tusschenbroek. Voorstellen van Haarlem c.a, worden na eenige discussie aangenomen. Zij luid den aldus 1 e De vereeniging trachte 4door een me dicus liefst een specialist een blaadje geschreven te krijgen over de nadeelige gevolgen van de N. Malth. praktijken voor het zenuwstelsel. 2e. De vereeniging wende zich tot de besturen der verschillende kerkgenootschap pen in Nederland, hen wijzende op de af name der geboorten zoowel in het buiten land alsook in ons land tengevolge van het gebruik der N. Malth. middelen en verzoeke hun hunnerzijds te doen wat op hunne» weg ligt, om de gemeenten op dit kwaad te wijzen. De vorm, waarin een en ander zal ge schieden wordt aan de prudentie van het hoofdbestuur overgelaten. De voorzitter stemt dit alles in. Hij be treurt het dat de N. M. Bond de konink lijke goedkeuring op zijn statuten heeft ge kregen, veroordeeld het nogmaals dat (liberale) couranten de bedoelde adverten- tien opnemen, - geeft toe dat er onder de medici zijn die met de N. M. Bond medegaan, doch deze vereeniging die dien bestrijdt, telt dcch harerzijds 150 midici onder hare leden, en eindigt met er op te wijzen dat in ieder geval niet uit het oog moet worden verloren dat de,pa- tienten tegelijk met de deskundige, die haar behandelde, strafrechterlijk vervolgbaar is. De heer Veldhuyzen, lid van het hoofd bestuur voegt er aan toe dat hij, toen te Amsterdam aan zeker huis, aan de Cein tuurbaan werd »gepost" niet geaarzeld heeft dat huis een »moordhuis* te noemen met het gevolg dat thans eene plainte te gen hem is ingediend. Een schoone gele genheid voor spreker, zegt hij, om dan eens al wat er zoo gebeurt aan de kaak te stellen De voorzitter deelt mede dat de kosten van dit proces door de vereeniging zullen worden gedragen. Voor het overige zal het hoofdbestuur in overweging nemen wat in de door de afgevaardigde van Haarlem zoo even aangegeven richting zal kunnen gedaan worden. De huishoudelijke vergadering werd hièrop gesloten. Onmiddellijk daarna werd eene openbare vergadering belegd waar de heer Snoek Henkemans. het Nieuw Malthusianisme afschilderde als eene ontaarding van de theorie van Malthus. Een nieuwe zwendel. In het postkantoor te Rotterdam, zoo meldt de Tel., is Vrijdag aangehouden een lïjarige kantoorbediende, in dienst van een firma aan het Haringvliet aldaar, wegens het ver- valschen van postzegels. Het jongemensch legde er zich op toe post zegels te verzamelen die slechts aan een der hoeken waren afgestempeld. Deze postzegels knipte hij dan door en plakte de ongestempelde gedeelten tegen elkaar op aangeteekende en andere brieven die hij ten postkantore moest bezorgen nadat door hem de ongeschonden en ongestempelde postzegels van die brieven waren verwijderd. Tijdens de aanbieding van dergelijke brieven ten pos (kantore werd hij betrapt. Bij zijne aanhouding werden brieven op hem bevonden die hij reeds 4 dagen van zijn patroon ter bezorging bij zich had. De zaak is in handen |der justitie gesteld. Bloedvergiftiging. Te Velsen is een tuinman, die, nadat hij een kies had laten trekken een flinke pruim tabak in den mond nam, aan bloedvergifti ging van nicotine onder vreeselijke pijnen overleden. Merkwaardig. Te Leeuwarden werd volgens de Tel. ge durende den jongsten storm een bijna twee en een halve meter hooge dahlia door den bliksem getroffen. De plant was geheel ver schroeid, doch bleef staan. In donker. Men schrijft uit Naarden aan Het Volk Door een gebrek aan de electrische geleiding werd de gemeente Naarden naar de 16de eeuw teruggebracht. Zondagavond was 't niet alleen in de straten onzer goede stad stik donker, maar de inwoners, die zich de weelde van electrisch licht in hun huis veroorloven, moesten zich nu met een kaars vergenoegen. En dat met deze lange avonden Van den loonstrijd. Te Assen hebben de schilderpatroons na herhaalden aandrang besloten, het loon, met ingang van 1 Januari met 2 cent te verhoogen. m j-1- Zt „O verf] des av| kaai toegebr vloed hier gedrev^ L-. 1

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 2