V"rijda^ 20 November 1903. 2 Antirevolutie air Achttiende Jaarg. No. 944. Orgaan voor «Ie %iii4lliolliiii<ls<*lie en Zeeiwsche Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. ^mmmmuLsmun. Tweede Blad. Afïe stukken voor de Hedaetie Uestemd, Advertenftiëu eM verdere AdmiiiistraHe franco toe te genden aan den Uitgever. provinciale Staten. Plaatseiyk lieows, 4 Deze Coarant verschijnt eiken Vrijdag. ihonBincitiprijl per drie aftanden franco per post oO Cent. Amerika bij vwrmitbetallag f 5,50 per jaar. Afteaderiyke ama«»rs C#*t. üitgbvek: Adrertentiëa 10 cent per regel en z/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maa'* Dienstaaurragen en Dienstaanbiedingen oO Cem poi plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslp i Advert ntiëa worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 nur. J. C. de Ruiter en ZUID HOLLAND. De commissie uit de Provinciale Staten, benoemd om rapport uit te brengen omtrent de verhooging van het subsidie ten behoeve der Ambacht school te Gorinchem, van f 1500 tot f1800, stelt voor, het daarop betrek king hebbende gunstig luidende voor stel van Gedep. Staten goed te keuren, maar tevens de aandacht van het bestuur der Vereeniging Ambachtson- derwijs te vestigen op eenige opmer kingen der commissie Deze betreden in de eerste plaats het schoolgeld en meent de commissie dat de vraag alleszins gewettigd schijnt of er geen termen zijn om het schoolgeld te ver- lioogen. Ten slotte wijst de commissie er op, dat er aan deze school geen pensioenregeling voor onderwijzers is weshalve de commissie van deze aele- „^-wspreKen, dat de regeering als nog de aanhangige wetsontwerpen zóó moge wijzigen, dat ook de onderwijzers leeraren en directeuren, verbonden aan ambachtsscholen, in de door de regeering voorgestelde regeling wor den- opgenomen. Gunstig werd o. a. geadviseerd ten aanzien van toekenning van subsidie ad. f15.000 in de kosten van restau ratie der Groote of St. Catharinakerk te Brielle. Door de commissie wordt verder eene wijziging voorgesteld, volgens welke het verboden zal zijn, in boe zemwateren, wanneer daarin niet gere geld dagelijks een vaargeul is opengehou- dena met een stoomvaartuig ijs te breken, zoodra en voor zoover zulks door Ged. Staten, bij openbare bekend making, in het belang van oevers, bruggen of van in winterlaag liggende vaartuigen, niet toelaatbaar is ver klaard, en zoo lang die verklaring niet door hen, eveneens bij openbare be kendmaking is opgehever. De commissie werd daartoe vooral ook geleid door een zinsnede in het adres der directie van de Holland- Amerika-lijn, c. a., waarin adressan ten hun voornemen te kennen geven, om de vaart tusschen Rotterdam en Amsterdam over de Gouwe geduren de den aanstaanden winter zoolang mogelijk open te houden, waartoe echter zekerheid noodig is, dat die po gingen niet door verbód tot ijsbreken verijdeld worden, en door welke zin snede bevestigd wordt de verwachting der commissie, dat de belanghebben den de handen zouden ineenslaan om het openhouden eener vaargeul ook bij vorst te verzekeren. Sointuelsdijk, 18. Nov. Hedenavond ongeveer 20 minuten voor elf uur, werden de bewoners van ons dorp, welke zich zeker voor het grootste gedeelte reeds ter ruste hadden gelegd, plotseling in die rust gestoord door het luiden der brandklok. Het terrein, waar ditmaal de vernie lende vlammen hun prooi hadden ge vonden bleek te zijn op den Weste lijken achterweg alhier in de bouw- schuur van de Wed. G. de Graai! In een kort oogenblik was de schuur als 't ware aan alle zijden aangetast door de vlammen. Bleek bij 't 'begin, dat F. K. wegens overtreding der de aanwezige personen nog dachten, dat het zich in de schuur bevindend vee nog gered kon worden, al dadelijk kwam men, niettegenstaande de pogin gen, daartoe beproefd, tot de ontdek king, dat zulks onmogelijk was. Slechts een stuks vee werd nog in benarden toestand er uitgehaald, en was binnen weinige oogenblikken dood. Inmiddels waren de brandspuiten ter plaatse des önheils gearriveerd, eh, we mogen het niet nalaten te schrijven, zeer spoedig in werking gebracht. Dadelijk werd op de schuur van den heer J. B. Mijs, bijna grenzende aan het bran dende gebouw water gegeven, en alzoo strekte zich de brand niet verder uit, zoodat het bij die eene schuur bleef. Jammer echter dat ook hier moet vermeld worden, dat een vijftal run deren en eenige kippen, benevens eenige landbouwgereedschappen en eene partij hooi in de vlammen opging. Zoover wij vernemen, wordt de schade door assurantie gedekt. Vermeldenswaardig zij nog, dat het juist 29 jaar gejeilau. dat. op&de die toen 4 schuren in den asch legde. Oorzaak onbekend. Door de politie is alhier proces verbaal opgemaakt tegen H. VC. V L. J. en Uk wet. De verlofgangers A. v. d. Veer en B. Beket, zijn tegen 18 Dec, as. opgeroepen om in het Hotel Meijer na-inspectie te houden. Uit deze gemeente zijn ongeveer 8% miilioen kilo suikerpeen naar de verschillende fabrieken vervoerd. Middelharnis. De Burgemeester der gemeende Middelharnis 'brengt op ver zoek van den Directeur Generaal, van de afdeeling la „t jouw aan het Ministerie van Water? taat Handel en Ni'verhei'te*" kennis van de land tou- v/e ide b dking dat weldra langs de hulzen vens zullen worden ver zameld v de samenstelling van het Landbouw ;rslag. Het is voor de afdeeling Landbouw waar zij wettelijke maatregelen ter bevordering va* Landbouw, Veehou ding en Tuinbouw moet voorbereiden of waarzij pogingen moet doen afzet van de producten dier takken van be drijf in het buitenland te behouden of uit te breiden, var het hoogste belang voldoende kennis te hebben van den werkelijken toestand in de ver schillende deelen des lands. Deze ken nis moet zii voor een groot deel put ten uit bovengenoemde gegevens. Het is met het oog daarop, dat, tot allen, wie het aangaat, het dringendst verzoek wordt gericht zoo getrouw en volledig mogelijk de gevraague op gaven te verstrekken. In dit seizoen zijn aan de weeg brug alhier gewogen, bijna 6 miilioen K G. suikerbieten. Voor onderwijzer aan de openbare lagere school alhier hebben zich 9 sollicitanten aangemeld. Donderdagmiddag jl. had de land bouwer M. v. D. uit Sommelsdijk het ongeluk door dat het paard achteruit liep met paard en rijtuig in de kaai alhier terecht te komen. Het paard werd naar de 'scheepswerf gebracht, dat er zonder ongelukken afkwam; aan de wagen werd geen noemenswaar dige schade aangebracht. Sedert 18 Oct. zijn in deze ge meente geen sterfgevallen voorkomen. Jl. Zaterdagmiddag viel het 7 jarig dochtertje van L. D. in de kreek achter den üostdijk alhier. Het kind werd in een bewusteloozen toestand er uitgehaald doch door spoedig ver leende geneeskundige hulp mocht men er in slagen de levensgeesten weder op te wekken. Verleden week had de echtge- noote wan A. K. terwijl zij bezig was vet te smelten het ongeluk dat de vlam in den ketel sloeg, en werd zij aan haar aangezicht deerlijk verwond zoo dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Stad aan 't Haringvliet. Wegens 't heerschen der besmettelijke typhus is bij publieke aanplakking den bur gers ten dringendste aangeraden hun melk en water eerst te koken alvo rens ze te gebruiken. De WelEd. heer L. v. Es Vogel heeft zijn ontslag genomen als rent meester over de goederen van wijlen Baron v. Brienen. het schrikken sloeg Zater- "u D. u.d.1 llfOiêll jtïöl pa«,t>cl va.Il Born, bespannen voor eene karos op hol, hetwelk alles zonder ongeluk ken afliep. De suikerbietencampagne alhier is voor dit jaar afgeloopen. Zeven i lillioen K.G. zijn dit jaar alhier ver voerd. Den Bommel, Bij de collecte ter gelegenheid der dankstond voor den oogst in de Geref. Kerk alhier is ge collecteerd f57,37. De levering van suikerpeëen alhier is afgeloopen. Op de twee fair- banken zijn plm. 8 miilioen KG. ge wogen. In de geheele maand Juli, bene vens van 18 Augustus tot 17 Novem ber zijn in deze gemeente geen sterf gevallen voorgekoi en. Jl. Zaterdag, oen de stoomboot (reserve) 'van Rotte dam naar deze gemeente zou vertrekken, geraakte zij met een der wielen in een staaldraad van eene andere stoomboot, wat ten gevolge had, dat zij eerst Zondag morgen alhier arriveerde. Voor pas sagiers en goederen werd van eene andere stoomboot gebruik gemaakt, zoodat deze Zaterdagavond ongeveer 11 uur alhier aankwamen. Bij de Gebr. Borgdorff, landbou wers alhier, is een rammenas geteeld welke eene wicht had van ruim 3 kilo. Het zaad was den heer Turkenburg. Ooltgcüsplaat. De heer R. Kiewiet onderwijzer aan de Christelijke School te Anjum is benoemd tot hoofd aan de eerlang alhier te openen Christe lijke School. Naar men verneemt zijn verle den week aan de beide havens de laatste peëen aangevoerd. Het gewicht aan de beide havens alhier bedroeg te samen plm. 9 miilioen K.G. In de Geref. Kerk alhier zijn herkozen de ouderlingen J. van Dron- gelen en J. Slikboer en tot diakens D. Korteweg en j. J. Berkhout. Naar men verneemt is de heer C. Lokus voornemens nog deze week met zijn gezin naar Noord-Amerika te emigreeren. Tot bestuursleden van het op gerichte Suppletiefonds ten behoeve der Chr. School werden gekozen de heeren Joh. Hobbel, H. Ras, W. J. afkomstig van Donkersloot, Berkhout. Oude Touge. Van Heeren Gede puteerde Staten dezer provincie is goedgekeurd terug ontvangen de ge- meent ebegrooting van het dienstjaar 1904. Nieuwe Touge. Maandag kwam de Landbouwer J. L. met zijn zoon Anth. op een wagen, bespannen door een span paarden in het liorteweegje aanrijden. Wegens de dartelheid van het eene paard sprong hij met zijn achterpoot over den draaiboom, waar zijn kameraad niet op gesteld was, en gingen er van door, maakten nog een rondje door het dorp en wer den op de hoogte door P. van Alphen Wz. gegrepen. Alles liep verder zon der ongelukken af. Dirksiand. Ds. Mackenze pred. bij de Geref. Gemeente onder 't Kruis alhier heeft het op hem uitgebrachte hot-cop jiaai' nrauDendyke aangeno men. Jac. Kas(lander) had bij het indragen van Suikerbieten het ongeluk om in de haven te vallen. Hoewei op 't droge gehracht zijnde, had hij' aoor aen val toch een zijner handen erg bezeerd. Zooals reeds gemeld mocht den Heer J. A. Koenraad den 15den dezer den dag herdenken, dat hij hier 25 jaar als hoofd der openbare school werkzaam is geweest. Voor dit jubel feest werd den jubelaris, door vrien den, Oud-leerlingen en leerlingen een werd toegewenscht als hoofd geschonken. Het prachtig aandenken schoolgebouw was voor deze gelegen heid keurig versierd, waarin den heer Koenraad en Echtgenoote Maandag middag werd binnengeleid, en dooi de kinderen een welkomstlied werd Hierna toegezongen. schetste Mr. C. Zaaijer den loopbaan van den jubelaris waarin Z.Ed. Achtb. deed uitl onen dat het werk hem over 25 jaren toe vertrouwd, niet beschaamd was uitge komen. Na het bespreken van het een en ander, nam den Heer Koen raad liet w-oord. Diep geroerd bracht den jubelaris dank voor de aan hem gebrachte hulde, en schetste de taak van den onderwijzer Ook wees Z Ed. er op dat hij in die 25-jarige loophaan had gewerkt onder wijlen den WelEd. Achtb. Heer P. Zaaijer, doch dat hij het langst had gewerkt, onder den Arrondissement Schoolopziener den Edel Achtb. Heer Joh. Zaaijer, welke hier tevens jaren als hoofd der gemeente werkzaam is geweest. Ook dien korten tijd dat de heer Koenraad zijn werkkring onder Mr. C. Zaaijer verrichte, kon hij niet anders getuigen dan van hartelijkheid. Voor den Heer J. Zaaijer, zal dien stond niet zonder ontroering voorbij gegaan zijn, daar den jubelaris terecht aanmerkte dat hij het eenig overgebleven raadslid is, die aan zijne benoeming heeft deel genomen. In dien werkkring waren niet minder dan 1800 leerlingen Z.Eds. zo er velen mogen dezen w-erd. Na een feestlied gezongen te hebben, richtte den Heer Vrielink als lste'onder wijzer het woord tot den jubelaris. Ook den Heer Grootenboer Oud-leer ling der Normaalschool bracht een wei verdiende hulde en bood zoowel als zijn collega zijn patroon een hul deblijk aan. Geen wonder dat den aan g toevertrouwd, van wie zich in goeden loopbaan Geen wonder dat dag onvergetelijk genoemd verheugen. Heer Koenraad dat hij nog tal van jaren dier school mocht werkzaam zijn. Als vanzelf werd een woord van dank voor al 'tgenotene niet vergeten en ging men, nadat Dr. Rinkel nog een woord ten beste gegeven had, in opge ruimde stemming uiteen, tot den middag van den opvolgenden dag, welke bestemd was toe het onthalen der schoolkinderen. Ilerkingen. Naar de vacante betrek king van Gemeente veldwachter alhier hebben zich niet minder dan 50 sol licitanten aangemeld. Tot hoofd der Openbare School alhier is benoemd den heer K J. Kohier (broeder van het nog fungeer rende hoofd) onderwijzer teTerneuzen. Door de Rijksveldwachters Teijn en Witteinan zijn in deze gemeente van eenige personen maten en gewich ten in beslag genomen, welke niet voldoende of in het geheel niet van een ijk waren voorzien. Het herhalingsonderwijs voor jongens hetwelk Maandag j.l. is be gonnen, werd door 10 leerlingen be>- zoclit, dat der meisjes door 7. J.l. Vrijdag 'viel het kind van W. de Geus alhier in de waterput wat evenwel spoédig door de moeder werd opgemerkt, die het ook mocht gelukken het kind van. een wissen dood te redden. Melissant 18 Nov. De heer C. P. Tielcman de vorige week door No tabelen der Hervormde gemeente in de plaats van den heer O. lieleman tot kerkvoogd benoemd, heeft die be- In de op 17 dezer gehouden ver gadering van stemgerechtigde lid maten der voormelde gemeente, zijn als Notabelen herkozen de heeren L. Grootenboer en P. Trommel. Hedenmiddag geraakten drie voor een ploeg staande paarden van den landbouwer J. B. alhier te water met het gevolg dat een der paarden ver dronk. Gelukkig voor B. was het paard verzekerd. Stellendam. Op de j.l. Maandag gehouden vergadering van de hier gevestigde afdeeling van het Groene kruis waren buiten het Bestuur, dat voltallig was, aanwezig 13 leden. Na dat de Vergadering door den Voor zitter was geopend werden de notulen der vorige Vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd, waarop door den Magazijnmeester verslag werd gedaan waaruit bleek dat van de voorhanden artikelen vrij druk ge bruik w-erd gemaakt doch dat enkele malen was gebleken dat behoefte bestaat van publicaten van sommige artikelen. Hierna bracht de Penning meester verslag uit over het laatst- geëindigd boekjaar, volgens welk verslag de ontvangsten hebben.be dragen f 09,05 en de uitgaven f71,50 zoodat de rekening sluit met een tekort van f 2,45 welk tekort hoofd zakelijk voortspruit doordien 4 leden nalatig bleven hun contributie te be talen. Daarna werd tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering benoemd de Heer M. Breen, en tot leden van het Bestuur, met bijna algemeene stemmen, de beide aftredende be stuursleden de Heeren dr. G. H. Kar- ser en M. Touw herkozen. Nog werd door de vergadering, in de plaats van het niet herkiesbare

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 3