I If I r. A. A. SÏMONIS. i I i 41 Advertentiën. VERLOTING 1$) J.SCIIËLLEVIS, Paarden-, Vee- en Yartamrki RUD. SACK'S PORTORICO Zijn niette overtreffen NATIJÏÏEBOTEE 2 f Ben ik mijns broeders hoeder Socialistische politiek VAN DEN BALKAN. 1 m D. Slag-er 19 24 3 21 35 2 5 6 if] tail [fi I s m I- ,i rV If heeten, maar liefderijk niet. De drank is wel een pest voor ons volk, maar wie gaat hier vrij uitook de gemeente is schuldig en ,t publiek is schuldig en misbruik is wat anders dan ge woon gebruik. "Vergoeding geven aan vergunningen te veelgeef nu de slachtof fers Daarvoor zouden wij gaarne te vinden zijn, maar er 7000 aan elk, die ophoudt, '2000 gld. scha- vergoeding dat is samen 14 millioen. Waar moet dat vandaan komen Zoo scheutig kan onze schatkist niet zijn. Was 't een paar millioen, 't zou gaan maar veertien, 't is te bar omdat vrachtje te dragen-. Dé Regeering durft 't althans niet aan om dat uit 't laadje der belastingbetalers' te lichten. Wat doet ze dan Daarover de volgende week, zoo we hopen. Welke geest uit den Afgrond waart er toch over Neerlands erve? Welke Razernijen en Demonen zijn ontwaakt in den hof der Nederlandseh.e Maagd Wat bruut geweid en loszinnige over macht is toch losgebroken over onze vroeger zoo stille en rustige landou wen? Is 't de geest van Kaïn, die zijn broeder doodsloeg en in arrenmoede 't uitriep: Ben ik mijns broeders hoe der Is 't de geest van Satan, die een menschenmoorder was van den be ginne? Is 't 't geweld van haat en wrok, dat menschen bloed eischt Droeve tijden, die we beleven f '01 is 't niet waar, dat dag aan dag de nieuwsbladen melding maken van moord en doodslag Is 't niet waar dat de messen blinken en de dolken vlijmen, waardoor de slachtoffers dage lijks vallen? Hier is een onbezonnene, die in dronkenschap steekt en kerft, al ware 't leven van een mensch nog lichter te achten dan 't staal van zijn moordtuigdaar is 't huWelijkshaat, dje in woesten nijd zich wreektel ders is 't geldzucht, overzadigbaar, die op buit belust is of wellust, die onbetembaar is en zelfs 't onnoozele kind niet spaart. Men moordt, en doorsteekt, en schiet of werpt te water, ais hadde een men- schenleven geen waardij. Vanwaar zulk een verval, zulk een redelooze toestand, zulk een wegzin ken id akeligen moordlust Is ons volk dan niet een ontwikkeld volk? Heeft 't Liberalisme dan niet reeds vijftig jareii en langer aan 't onderwijs zijn beste krachten besteed moorden en doodslag Heeft 't niet dag in dag uit den Volke verkondigd, dat ontwik keling des verstands een noodzake lijke eisch was voor 't geluk en de welvaart der Natie Is 't aantal scho len en onderwijzers niet groot genoeg, of leggen de vele armoedige en nood lijdende Gemeenten geen getuige nis af van den ijver voor 't onder wijs, waarvan de heeren blaakten Ons Volk is een ontwikkeld volk en toch, wat allerwege Is ons volk dan geen beschaafd volk Heeft 't Liberalisme dan niet juist't Humanisme een halve eeuw lang en nu nog in zijn vaandel geschreven Lag 't woord «beschaving" niet als bestorven op zijn lippen. Was 'tniet- denkend deel der natie in zijn oog niet een soort pariahgeslacht, dat de wet niet kende en de zall des apothe kers, volgens Cappeine van de Oopello stinkend maakte Was niet humani teit en beschaving der Liberalen pa nacee voor alle maatschappelijke kwa len Ons Volk is een beschaafd volk en toch, wat moord en doodslag al lerwege Is ons volk dan geen godsdienstig volk Heelt dan 't christendom geen licht verspreid in Kerk en School? Is 't dan niet door predikers en on derwijzers geleeraard, dat doodslag een gruwel is in 's Heeren oog, een aanranding van zijn heiligheid als Schepper en Formeerder der men schenkinderen. Klinkt 't nog niet el- ken Zondag, als de wet des Heeren wordt voorgelezen Gij zult niet dood slaan Heeft 't Christendom dan fiasco gemaakt en is de leer vandengroo- ten Nazareener dan machteloos ge- b'eken tegenover de Heidensche gods dienst, waar moord en ruw geweld de uit-en ingangen des levens zijn Ons Volk is een godsdienstig volk, en toch, wat moord en doodslag al lerwege Nederland is ontwikkeld, is be schaafd, is godsdienstig. Nederland is rijk, is welvarend, wordt beweerd zelfs rijker en welvarender dan ooit zegt men. Nederland heed jde vrij heid lief; 't is geboren in strijd opa vrijheid't haakt nog naar vrijheid en 't zal blijven verlangen naar vrij heid als een hert hijgt naar de water- stroomen. 't Nederlandsche volk is een bezadigd, nadenkend volk't verzint eer 't begint; een volk van koelen, nuchteren, practischen geest. 't Nede rlandsche volk is een huise lijk volk, gehecht aan 't stille rusten naast vrouw en kinderen, in 't hoekje van den haard. Zijn eigenhuis is hem goud waard, en Oost West-thuis best is zijn oude spreekwoord, van de vaderen afgeluisterd. En toch, hoe ontwikkeld, hoe be schaafd, hoe godsdienstig, hoe rijk, hoe vrijheidlievend, hoe nuchter en koel, hoe huiselijktoch, wat moord en doodslag allerwege •X- Wat geest uit den afgrond waart er dan over Neerlands erve Welke furie hitst dan de gemoederen op en raast en woedt in de harten onzer stille va derlanders Of is de zoo hoog geroemde be schaving slechts klatergoud geweest en de volprezen ontwikkeling des geestes maar plaveisel van een graf vol doodsbeenderen Is 't Chris tendom, van kansel en leerstoel en schoolbank gepredikt, er eene geweest zonder den Christus, en slechts een zede- en deugdenleer zonder een oprecht geloof in den gestorven en opgesta- nen Heiland Een ethica zonder den Eenigen Troost in leven en sterven Of is de rijkdom en welvaart overge slagen in weelde en brooddronkenheid en vervuld van zingenot envleesche- lijken wellust Viert 't Materialisme zijn hoögtij thans? Is de vrijheid soms losbandigheid geworden, en de huiselijkheid een aan houdend mokken, een wreveling neer zitten naast de panden van huwelijks ontrouw, en vuige ontucht Is de nuchterheid en koelheid omge slagen in onverschilligheid en puur egoisme, in zelfzucht,in laatdunkend heid ,We wenschen een antwoord te ge ven op al die vragen Wejwillen deze zaak toelichten. Ën'dwalen we, gaarne worden we terecht gewezen. ieder gewenschten wereldvrede De Christelijke beginselen zijn niet veel waard, zei de heer Troelstra. Aangenomen 1 Maar de socialistische dan De Csaar van Rusland wilde naar Rome komen, en ieder weldenkende zou dat plan in verband met den door toegejuicht hebben. Als Keizers en Koningen elkaar ont moeten, kan dit op den duur niet an ders dan bevorderlijk zijn aan den al- gemeenen vrede en vermindering van militaire lasten, waaronder alle volken zuchten, en waarvoor de Socialisten geen leelijke woorden genoeg hebben. Die ruwe »opvreter«, die «onverzade- lijke slokop« dat «vuurmonstercc kan nooit genoeg worden bestreden. En terecht. Maar dan ligt 't op de lijn van ver standige politiek en bedachtzamen vooruitgang, dat men de Keizers en Machtigen elkaar veel en zeer waardig doet ontmoeten; dat men als volk en Natie zulk een komst bevordert, zulk een intocht met feestvreugde begroet. Italië zou door de komst van den Czaar gekomen zijn tot een nieuwere verbin tenis met Rusland en dus ook tot Frankrijk, en dus evenzeer tot ver lichting van militaire lasten, die haar door het verbond van Duitschland en Oostenrijk zijn opgelegd. Maar jawelmis gerekendDoor 't socialistisch kabaal in Pers en Ka mer enz. blijft de Czaar wegHet verbond met Italië krijgt een stoot van beteekenis en de wereldvrede wijkt naar achteren. Dat is nu socialistische politiek Wij houden 't voorloopig nog maar bij de Christelijke! Ze lijkt ons meer waard En ze is 't ook Tuin- esi liaeidbouw. BEMESTING VAN WEILAND. {Slot) De stikstof bemesting bewaarden we voor 't laatst. Waarom Omdat daarover de meeningen nog al vrij wat verschillen. Vooral zij, die nog nimmer eenigerlei stikstofhoudende kunstmest beproef den, zijn 't eens. Zij houden er enkele beschon- wingen op na. En dan zijn er vooral twee re deneeringen, waaraan ze waarde hechten. De eerste komt vooral hierop neer. In de Weide groeien behalve gras ook klaverplanten. Deze bunroren tot de zoogenaamde stikstofverzame laars. Voor haar (die klaverplanten) is dus stikstofbemesting bepaald overbodig. Zij ver rijken immers den grond met stikstof. En deze stikstof kan weer gebruikt worden door de grasplanten. Zoo oogenschijnlijk is er op deze theorie niets aan te merken. Zij, die aan de tweede door mij bedoelde be schouwing vasthouden, doen dat ook volsterkt niet. Maar ze redenseren nog verderbevorder dus maarden groei der klavertjes- Door voldoen de kalkbemesting en een goede gift van phos- phorhoudende en kalihoudende meststoffen heeft men dit in zijoe macht. Maar toch zoo ver volgen ze nu de stikstof, afkomstig van de klaverplantjes is niet terstond opneembaar Voor de worteltjes der "grasplanten. Onderden invloed van zekere organismen en ook onder den invloed van de lucht moet de stikstof eerst omgezet worden in salpeter verbindingen. Dus kan er somtijds tijdelijk gebrek zijn aan opneembare stikstof. Maar volgt hieruit nu niet aanstonds, dat in die omstandigheden de grasgroei zeer bevor derd zal worden door eene stikstofbemesting en wel speciaal door eene salpeterbemesting Ten minste dat is onze meening. Om te bewijzen, dat ze niet verkeerd is wil len we nog even siilstaan» bij de uitkomsten van eene proefneming in deze. Het onderstaande staa'je bevat enkele getal len, ontleend aan het verslag over eene be mesting van hooilandToeliehting behoeven deze niet. Opbrengst Soo K.G. I '7,95 o K.G. Perc. Bemesting per H.A. I. Onbemest. 1 800 K.G. kaïniet. 1 800 slakken meel, 1 1000 kalk. 150 chilisalpeter J ,Tr Als perceel II doch zonder v n m' F ch.lisalpeter. 3,770 K.G Alzoo leert ons deze uitkomst, dat de 150 K. G. chilisalpeter hier de kollosale meer op brengst van ruim 4000 K. G. hooi deed ont staan. Geven zulke getallen niet te denken Wij haasten ons hieraan toe te voegen, dat we er zeker van zijn, niet overal zulke rezul- taten te zullen zien. De eene wei heeft veel meer behoefte aan stikstof dan de andere. Doch in zeer vele gevallen, vooral ook op oude hooilanden zal 100 150 K. G. chilisal peter in 't voorjaar uitgestrooid uiterst renda bel zijn. De jongste verslagen van de ver schillende rijksproefvelden leeren dat ook weer heel duidelijk. Bovendien lezen we. overal hoe ook de naweide altijd de gunstige invloed, der stikstofbemesting aantoonde. M. 4'raag-if aak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of iaededeelmgeu zijn inet hetzelfde nummer gemerkt als do vragen -v. aarop ze betrekking liebbon. Vragen. 586. Zijn snippen nuttige beesten, dat men ze zoo wil gaan beschermen 587. Bevat gaswater veel stikstof? 588. Uien zijn bollen en aardapelen heeten knollen. "Wat is nu wel 't verschil tusschon bollen en knollen 589. Heeft een huiseigenaar volgens de wet liet recht, een huurder, alhoewel deze de huur geregeld betaalt, doch op herhaald verzoek de woning niet wil ontruimen, gerechtelijk er uit te zetten Zoo ja, welke zijn de bepalingen hieromtrent in de wet gesteld- Hoeveel bedra gen de onkosten van zulk een uitzetting Antwoorden en mededeelingen. 581. Rechtstroo dorschmachine Dat is er een waarin 't stroo niet verbrijzeld en vernield wordt, 't Komt er recht uit en kan gemakke lijk opgebonden worden tot bossen. 582. Proefveld aanleggen Wel geef eens op, wat voor een proefveld ge verlangt. Mis schien kunnen wij U helpen. En daar is toch ook een landbouwconsulent op Flakkee. Of kent U .niet den heer Van Bijlevelt 583. Waarom geen kuil voor aardappelen Op den grond liggen ze droger De aarde tot bedekking ,van den hoop wordt uitgegraven rondom de ligplaats. Dus ontstaat een greppel. Deze kan 't overtollige water helpen afvloeien. Onder de hoop blijft dan de grond droog. 584. Verpotten van planten Elk jaar ver- polten is niet noodig, vooral niet als er gezorgd wordt voor geregeld bemesten. Maar in ieder geval zou ik niet nu, doch in 't vroege voor jaar verpotten. Tegen dien tijd wil ik daaro.er met plezier nog eens een artikeltje geven. Mocht het noodig zijn mij dan aan mijn be lofte te herinneren, zoo zal- 't inzenden van een enkele vraag voldoende wezen. 585. Varens in potten 1 Zeker, waarom niet. Maar vorstvrij bewaren, dat spreekt van zelf'. Hebben ze buiteu gestaan, dan zou ik ze maar ngraven en als ze afgestorven zijn met dorre bladeren en wat aarde bedekken. 589. Art. 1607 van 't Burg. Wetb. zegt 't volgende«Indien de huur zonder geschrift is aangegaan/houdt dezelve op den bepaalden tijd niet op, dan voor zooverre de eene partij aan de andere de huur heefi opgezegd, met inachtneming der termijnen, welke 't plaatselijk gebruik medebrengt. 't Komt ons voor, dat de huiseigenaar't recht heefr, den huurder, hoe prompt deze ook betaald 'thuis uit te zetten, mits deze drie maanden vóór 1 Mei of vóór 1 November bij deurwaardersexploit gewaarschuwd is. Wa t de onkosten bedragen, weten wij niet. Dat zal wel afhangen van meer dan één omstandig heid. Vraag dit eiken deurwaarder der Kan tongerechten. 't Zal voor uw gemeente dunkt ons plm. f 37.50 zijn. Haaf4esifaii«B. Eindelijk weet men dan, wat Rusland en Oostenrijk in hun nota van Porie verlangen voor de bevrediging van Ma cedonië. Er liepen al geruchten, dat deze en die eischen gesteld waren, doch men had daar geen houvast aan. Zaterdag werden vier „punten" gepubliceerd die. van achteren gezien juist bleken doch eerst een telegram aan den avond van dien dag, uit KonBtanlinopel, somt al de negen punten op on mag dus in zijn herkomst betrouwbaar heeten. Eerst wordt dan gezegd, dat het lei dend beginsel van het Oostenrijksch- Russische hervormingsplan is gericht op controle van alle takken van bestuur in de Macedonische provincies door Rusland en Oostenrijk gedurende twee jaren. En verder voorgesteld de benoeming van adjuncten, één Russische en één Oos- tenrijksche, die Hilmi-pacha den incpec- teur-generaal, van advies zullen dienen en allo maatregelen controleoren van de provinciale overheid. Zjj zullen ook in spectiereizen in de provincies maken. Een Europeesche generaal in Turkschen dienst krijgt het bevel over gendarme rie, die zal worden georganiseerd met behulp van een aantal Oostenrijksche en Russische oficieren en zoo noodig van een aantal Oostonrijksche en Russische onderofficieren. Een en ander met bijstand zoonoodig van vreemde militairen. Het plan bevat ook bepalingen voor gemeentelijk zelfbestuur en een betere regeling der gemeenteljke grenzen, met hei doel de gemeanten ieder voor zich homogeen to maken met het oog op godsdienst en nationaliteit. Eindelijk zijn er bepalingen omtrent hulpverlee ning aan vluchtelingen, herbouw van verwoeste dorpen, scholen en kerken, de onbinding van ongirelde, ongediscipli neerde troepen, terwijl de belof e ran de Porte wordt gevergd, dat mot de vor ming van besji-bezoeks benden die bekende dierlijke gruwelplegers zal worden opgehouden. De voorstellers noemen deze voörwaar- den „onherroepelijk", doch geven den Sultan een alleszins ruimen bedenktjd. Inderdaad, dit progtam beloofd wel wat, en hel nagaande, begrijpen wij den langen duur zjner geboorte. Heel Euiopa is er toch ^feitelijk bij betiokkeD. Rus land en Oostenrjk kjkeu de opperbe velhebbers op de ving rsofficieren van dezelfde of andere groote mogendheden zullen dit Hilmi Pacha's ondet hevelheb ber doen. In plaats van do Tursche com missie komt (dit blijkt uit andere, nog uitvoeriger telegrammen) er een gemengd Europeesche commissie. Kortom, de vreemde inmenging is zoo compleet mo gelijk en 't spel van beloven maarniet doen zoo goed als onmogelijk gemaakt. Aangenomen dan dat b.v. de adjuncten bovengenoemd ook zoodanige bevoegdhe den hebben, dat hun controle geen wassen neus wordt. De groote vraag ia nu maar, hoe lang de Sultan bedenktjd heefi Hoe lang moet 't duren om, gesteld de Porte geeft toe, al die zaakkundigen en de gemengde commissie te benoemen En zjn de legercorpsen al aangewezen, die het „onherroepelijk" de noodige kracht moeten bijzetten Wie acht het zoo onwaarschijnlijk, dat de bedenktjd" duurt, totdat het voor jaar weer is gekomen en de wanhopige iiisurgenten nogmaals hun bevrijding aan het zwaard en aan de bom, en aan deze alleen, vragen Maar mat ons nog eens hoe vaak de verwachiing in dit opzicht ook werd toleurgesteid hopen, dat de mogendheden zich nu niet meer met een kluitje in het riet zullen la'en sturen. Volgens zekeren correspondent in Konsrantinopel móet de Oosten rij ksch- Russische nota door den Grootvizier tameljk koel zjn opgenomen. Hj moet verklaard hebben dat Turk je slechts dan aan de eischen der mogendheden zal kunnen gehoor geven, wannéér Bulga rije tegen de comité's optreedt en de grenzen beschermt tegen overschrijding door de oproerige benden. Dus weer een ui'vlucht gezocht, naar ouden trant Het offieieele antwoord zal hot ons straks wel leeren 1 Sir Henry Drummond Wolff schreef Vrijdag aan de Times", dat de Sultan van plan schjnt de nieuwe eischen van de hand te wjzen op grond, dathj van deze beide mogendheden geen vertoogen kan aannemen over onderwerpen, die door het Berljnsche traetaat aan de beslissing van alle onderteekenaars daar van zjn onderworpen. Dus een nieuw voorwendsel, als de Porte van geen be slissing weten wilSit' Henry vindt het dan ook onbegrijpelijk, dat de Engel- scho re^eering de noodzakeijkheid niet inziet van een gemeenschappelijk optre den der mogendheden als in 1856 en '78, om aan Tutkje duideljk temaken dat zj eenstemmig zjn. Ja, het is onbegrijpelijk edoch, het Kabinet van St. James zou kunnen be- weien dat de schnld bj die beide mo gendheden, die maar doen alsof zj al leen te beschikken hebben, hoe do Ma cedonische quaesüe dient geregeld te worden'. De naijver der machtigen NIEUW STR A AT SOMMELSDIJK. HANDEL IN HOED li N eas PETTEN. Ik heb de eer mede te deelen, dat ik mot groot succes steeds voortga Hoeden, Petten en aanverwante artikelen to leveren tegen de scherpst concurreerenden prijs. Alle denkbare soorten voorradig. KONINKLIJK GOEDGEKEURDE van PaardenRunderen, Landbouwgereed schappenenz enz. ter gelegenheid van de te SOMMELSDIJK, op Woensdag A So- veintoer a.s. Loton contant tegen 0.60 per stuk 11 Loten voor 6, of 55 voor f 29,25. In iederen soli-xleu boekhandel en bij de be- kendo wrderverkoopers verkrijgbaar, alsmede bij de Loterij-Commissie te Middelhnrnis. J. TIMMERS, Voorzitter. L. M. BORN, Secretaris. tie zoogenaamde VOOll BREUKLIJDBRS. Het middel is dikwijls erger dan de kwaal. Dit geldt voorzeker bij breuklijders, die zich nog bedienen van het oud systeem breuk- kanden. Hoe velen zijn er niet, die voortdurend gekweld worden door knelling en drukking op gevoelige plaatsen, waar de veer niet druk ken magzoo zelfs dat menigmaal de rug en de heup wond worden, terwijl nog lies banden, aangewend 0111 de breukband op zijn plaats te houden, striemen veroorzaken en het ongemak vermeerderen. Bovendien zijn de gevallen zeer talrijk dat, niet tegenstaande al die last en pijn, de breuk niet inblijl't en dikwerf uittreedt, soms op oogenbli'kken dat men niet 111 de gelegenheid is om daar verandering' in te brengen Zulks gebeurt ook bij breukband zonder veer, welke geen breuk band is. Hierdoor juist verergeren de breuken van dag lot dag, tot dat men eindelijk niet meer weet wat te doen. Xieüwe Eireukband" Mcyrignac, voor lies- dij- navel- of buik breuken heft al die bezwaren op. GEEN VEER LANGS DE RUG, NOCH LANGS DE ZIJDEN. GEEN ONDERBEENSBANDEN. ALLEEN een GEPASTE DRUK OP DE POP, die door de eigenaardige inrichting der veer, zoodanig aanligt, dat de breuk VOORTDUBEND WORDT INGEHOUDEN, HET EENE NOODIGE OM TOT GENE ZING TE GERAKEN. PRIJZEN'; LIES- en DIJBREUKBAN DEN vanaf 8,50voor Kinderen vanaf f4,NAVELBREUK- en BUIKBREUK BANDEN vanaf f 12,50 Kindernavelbanden vanaf f 4,50. Eigen gemaakte fijne naadlooze ELASTIE KEN KOUSEN tot de knie f3,over de knie f4,50; voor het gebeele been f6, Verdere inlichtingen bij den eenigen Con cessionaris voor Nederland Bandagist en Specialileit voor Buikbanden en Elastieken kousen op maat. Groenmarkt 36 den Haag. Te Rotterdam iederen Dinsdag van 10i uur. 2e Lombardstraat No. 3 hoek Pom- penburg. Schrift, aanvr. om inlicht, te vergezellen v. postzegel v. antwoord. v Voor fij nere soortenzie dr prijscourant in elk pakje MOZKSDK HAAS, Vleeschhouwerij, Marktveld, Sonunelsdijk. Doorloopend eerste kwaliteit Rundvlcesch, Fijn Rookvleesch en Iïoterhamworst, Nette bediening. Billjke prjzen. Beleefd aanbevolen. HdlDg> S Bob Sm HEERLIJKE fijne qualiteit. In vaatjes van 10 en 20 halve kilos. Franco zen ding. Steeds verkrjgbaar Boterhandel Middelharnis. zoo gunstig bekende 1®iL,f913ftl kos ten thans: Merken 15. IS, ftJ.en ER. 14 S. M. met verstelbare staarten, breede gepantserde risters en verhoogde stalen ploeghoofden, respectievelijk f 40,90 en ƒ54 95 tV°. Rotterdam. Vraag de nieuwe prijscourant bij den Vertegenwoordiger H. KOOMAN, Dirks- land, en de bekende agenten. CAFE „DE KOOPHANDEL," Dirksland. Bovenstaande inrichting thans geheel naar de eischen des tijds gerestaureerd, wordt beleefd aanbevolen. Ruime Logeerkamers. Billijke prijzen. Fijne Wijnen en Bieren. Aanbevelend Jobs. YROEGINDEWEIJ Az. if) fi M. HAMMELBURG, Vleeschhouwer Zomerstraat DIRKSLAND- e E O s 9 9 •1 9 0 a Houdt zich beleefd aanbevolen voor 9 dagelijksche, levering van prima qualiteit c Rundvleesch Saucisse de Boulogne, Ui Rookvleesch en Rookworst en verdere g 5 fijne vleeschwaren. B 4 3 1 5 11 37 8 10 7 14 36 1 7

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 2