US-EN LOTING NAT. MILITIE. Vrijdag 23 October 1903. No. 940. Tweede Blad. Officieel Gedeelte. PlaatselUb Kieuw», De loting voor de Nat. Militie zal voor dit eiland te Dirksland gehouden worden op Dinsdag 27 Oc tober a.s. en is verdeeld als volgt; Dirksland 9 uur, Melissant 9.15, Herkingen en N.-Tonge 9.30, Sotn- melsdijk 9.45, Middelharnis 10, Stad, 10.15, Ooltgensplaat 10,30, den Bommel 10.45 O.-Tonge 11, Stellen- dam 11,15, Goedereede 11,30, Ouddorp 11,45 ure. De volgende jongelingen zullen daaraan deelnemen brd. mmm INHOCSIGNOVmSES Verkooping Rietgewas. De BURGEMEESTER der gemeente Oolt gensplaat maakt bekend, dat hij op Maandag 26 October 1903 des namiddags ten 6 ure in het Hotel Hobbel het rietgewas groeiende op het gorsje aan de haven alhier publiek zal verkoopen. Ooltgensplaat, 17 October 1903. De Burgemeester voornoemd, P. VAN WEEL G.Gz. 3 Soitiinelsdijk. De schouw over dijk en wegslooten enz. in de polders «Oudelanck en »Everdina« welke 2 October moest worden gehouden, is wegens omstandigheden uitgesteld tot den 10 November a.s. Door den veldwachter Frederiks is tegen G. G. huisvrouw van L. v. d. W. alhier procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der politiever ordening n.l. bet uitgooien van een kaffen bed in de haven alhier. De in deze gemeente gehouden collecte voor «Trouw aan Koning en Vaderlander heeft opgebracht f8,85'/2. Middclharnis. De verhuring der openstaande zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk zal plaats hebben in plaats van Woensdag 28 dezeras. Maandag 26 October 1903 des namiddags ten 2 ure. Stad aan 't Haringvliet. In deze gemeente doet zich weder een geval van typhus voor, bij J. W. Gestel. Zijne woning is van het bij de wet voor geschreven kenteeken voorzien. Het bestuur van den polder Oude Stad, maakt bekend, dat op 6 Nov. e k. schouw zal worden gedre ven over slooten, dammen, zijlen, enz. Onze vroegere dorpsgenoot, de WelEd. Hr. L. Knoop, thans amb tenaar ter secretarie te Vlaardingen staat no. 1 op de voordracht voor Gemeente-Secretaris te Bruinisse. Aan het onderwijzend personeel zijn staten toegezonden om een on derzoek in te stellen naar de voor komende adenoïde vegetaties in de neuskeelholte bij schoolkinderen, om dat verondersteld wordt, dat deze klier van invloed is op de geestelijke ontwikkeling der leerlingen. Woensdag 21 dezer viel het 2 jarig zoontje van S. Wesdijk van een trap, met het noodlottig gevolg een armpje te breken. Den Bommel. Van den landbouwer A. Jongeling gingen in een onbewaakt oogenblik twee paarden voor een wa gen bespannen, er mede van door. Eerst kwam de wagen in aanraking met een hoekhuis en onmiddelijk Sommelsdijk. 1 Hendrik Jacob van Aalst. 2 Jan van Antwerpen. 3 Anthonie van den Berg. 4 Pieter Breur. 5 Jacob Cornells Buurveld. 6 Franciscus Adrianus Buijs. 7 Pieter Groenendijk. 8 Dingeman Hoogmoed. 9 Jan de Keizer. 10 Johannes van Lente. 11 Aart Mulder. 42 Laurus van Rikxoort. 13 Bernardus Jacobus Scheek- 14 Adrianus Jan Schilperoord. 15 Krijn Hendrik Schippers. 16 Johannes Snoep. 17 Jan Troost. 18 Marinus van der Veer. 19 Leendert Verbiest. 20 Cornelis van Vliet. 21 Jacobus. de Vries. 22 Cornelis Vroegindeweij. 23 Jacob Vroegindeweij. 24 Leendert Wielaard. 25 Leendert Wielhouwer. Middelharnis, 1 Frans Albregts. 2 Leendert de Bloeme. 3 Leendert Boon. 4 Arij Willem Bouman. 5 Anthonie den Braber. 6 Gerrit van Dongen. 7 Jacob van Gelder. 8 Krijn van Gelder. 9 Simon Bastiaan Groen. 10 Leendert van Heemst. 11 Hubrecht van den Hoek. 12 Wilhelmus Huizer. 13 Anthonius Marinus Huijsmans. 14 Tjitse Jongsma. 15 Mattheus Kabos. 16 Hendrik Kattestaart. 17 Simon Koote. 18 Arend Krijtenberg. 19 Arij Langbroek. 20 Lambertus Meijer. 21 Willem van dep Nieuwendijk. 22 Hendrik Oosterling. 23 Jan Peeman, 24 Pieter Peeman. 25 Arend van Prooijen. 26 Johannes van der Put. 27 Cornelis Rietmulder. 28 Machiel de Ruiter. 29 Abraham Sprong. 30 Jan Johannes van Straten. 31 Marinus Taaie. 32 Johannis Tiggelmgn. 33 Christiaan Vermaas. 34 Jan Viskil. 35 Klaas Vroegindewij. 36 Cornelis Westdijk. 37 Ferdinand van Zetten. Stad aan 't Haringvliet. 1 A Arensman 2 J Arensman 3 J van Biert 4 A Braber 5* L Braber 6 M Braber 7 W Kardux 8 A Keijzer 9 A Keijzer 10 W Sprang 11 L Vroegindeweij 12 J Maliepaard Den Bommel. 1 Pieter Bakelaar 2 Karei Beijer 3 Adrianus Bogerman 4 Adriaan Goelhoed 5 Cornelis van Gelder 6 Andries van 't Hof 7 Leendert Holleman 8 Anthonius Jansen 9 Marinus Koert 10 Petrus Legierse 11 Willem Cornelis Luijendijk 12 Johannes van der Made 13 Leendert Meijer 14 Jan du Pree 15 Jan Reinhout 16 Johannes Peters Segers 17 Cornelis Pieter van der Sluijs 18 Matthijs Stam 19 Petrus Terhoeve Ooltgensplaat. 1 Cornelis van de Cappelle 2 Franciscus van de Cappelle 3 Willem Groenendijk 4 Johannis van Hassent 5 Willem Cornelis van Hattem 6 Floris Hers 7 Jan Hokke 8 Cornelis Hotting 9 Willem Huijer 10 Petrus Anthonij Jansen 11 Willem Cornelis van Kempen 12 Jacob Kieviet 13 Dirk Konings 14 Gerrit Pieter Mijs 15 Teunis van Nieuwool 16 Govert van Nimwegen 17 Johannes Osseweijer 18 Johannis van üxel 19 Jacob Pieterse 20 Leendert van Putten 21 Simon van Putten 22 Martinus Remus 23 Josephus Rommelse 24 Pieter Troost 25 IJsebrand Troost 26 Simon van Veen 27 Teunis Hugo van der Veer 28 Corn. Gerardus Michael Vermaat Nieuwe Tonge. 1 Arie van Alphen Cz 2 Jacobus van Alphen Jz 3 Wouter Bezemer 4 Jacob Notenboom Mz 5 Izaak van Zielst Lz 6 Valentinus van Zielst Ez Oude Tonge. 1 W van Beurs 2 M van den Berge 3 J Bouwen s 4 J M Buijs 5 H Duim 6 C Goemaat 7 J Hartman 8 J Jansen 9 C van Kempen 10 H de Lint 11 M Luiendijk 12 P C van Markensteijn 13 W Munters 14 G van Noord 15 H van Noord 16 R Pollemans 17 B Stoop 18 J Stoop 19 Th Stoop 20 M P Vreeswijk 21 J A Waare 22 A P de Weerd 23 J Westdijk 24 L B Zweerus Herkingen. 1 Willem Gebuis 2 Adrianus Jan Peekstok 3 Lambrecht Riedijk 4 Aren Speelman lich.gebr. 5 Matthijs van Wageningen Dirksland. 1 Adrianus Ardon 2 Leendert Bosschieter 3 Stoffel Brooshoofd 4 Gerrit Engelbertus van Dalen 5 Jan Geldhof 6 Cornelis Gestel 7 Jacob de Graalf 8 Dingeman Hagens 9 Jacob van 't Hof 10 Jan den Hollander 11 Simon Maasdam 12 Cornelis Melissant 13 Marinus Nagtegaai 14 Adrianus Overbeeke 15 Cornelis Pape 16 Simon van Poortvliet 17 Cornelis du Pree 18 Laurens de Roon 19 Marinus Slis 20 Leendert Stolk 21 Jan Leendert Visser 22 Cornelis Witvliet 23 Hugo Witvliet Melissant. 1 Krijn de Bonte 2 Marinus Bruggeman 3 Hendrik Doorn 4 Johannes Jacob Hameter 5 Hendrik Kieviet 6 Dominicus Mijnders 7 Jacob Nagtegaai 8 Johannes Pieter Neels 9 Johannes Noordijk 10 Leendert van Oudenaren 11 Huibertus Overweel 12 Marinus Willem Struik 13 Leendert Engel van Vliet 14 Daniël Zorge Stellendam. 1 Izaak van den Boogert 2 Pieter Brinkman 3 Bastiaan van Drongelen 4 Cornelis Grootenboer 5 Dirk Human 6 Jan de Later 7 Pieter van Lenten 8 Jan Meerman 9 Jasper van den Nieuwendijk 10 Aren van Oostenbrugge 11 Leendert Spuij Goedereede. 1 Johannes Bruggeman 2 Pieter van Erkelen 3 Johannes van Gelder 4 Hendrikus Hoogmoed 5 Jan Krijger 6 Johannes Lodder 7 Jan 't Mannetje 8 Krijn de Ronde 9 Adrianus Hendrikus v. Schouwen 10 Pieter Struijk 11 Jacob van Tigchelen 12 Nicolaas Troost Ouddorp. 1 Klaas Akershoek Cz 2 Kommer Akershoek Wz 3 Adrianus Bakelaar (in Amerika) 4 Human Bosland Pz (brd) 5 Jan Bosland Jacz 6 Pieter Breen Tz 7 Jacob Goemaat 8 Pieter Heerschap 9 Mozes Hoek Abrz (brd) 10 Johannes Klepper 11 Maarten van der Klooster 12 Jacobus Johannes Maks (gebr) 13 Klaas Mastenbroek Wz 14 Thijs de Mooij (gebr) 15 Pieter Sandifort Cz 16 Aren Sperling 17 Jacob van Splunder Bastz 18 Aren van Splunder Az(gebr) 19 Adrianus Tanis Kz 20 Cornelis Tanis Cz 21 Cornelis Tanis Tz 22 Klaas Tanis Kz 23 Teunis Tanis N,J.Ez 24 Jacob van der Wende Krz 25 Cornelis Westdijk lich.gebr. waren zij genaderd tot het huisje genaamd »het klompje« waar de boom van den wagen een gat in de muur veroorzaakte en een lantaarnpaal werd stuk gereden. Een der paarden viel toen zonder ernstig letsel te bekomen, zoodat dit onheil zich bepaalde tot eenige schade, waar ook de bewoners van voormeld huisje nog een aandeel in hadden. Ooltgensplaat. De heer Van der Werf, Conducteur der Artillerie van het fort «Prins Frederikcc alhier, wordt verplaatst naar een Sector park bij Ouderkerk a/d. Amstel en is in zijne plaats als zoodanig aangewezen den heer Vrijling Sergeant bij de Ponteniers te Dordrecht. De Augustus- of Unie collecte langs de huizen heeft alhier opge bracht de som van ƒ100,—. Oude Tonge. Vrijdag jl. arriveerde alhier eene sleepboot genaamd «Res- Nova« tot het uitbrengen van geladen vaartuigen. Naar men verneemt zal deze sleepboot gedurende eenige we ken alhier dienst blijven doen. Toen Zaterdag 11. de knecht van den landbouwer P. alhier, met een wagen bespannen met twee paarden van de Voorstraatsche hoogte reed, had hij het ongeluk, dat zijne beide paarden vielen waardoor eenige schade aan tuig en wagen werd toegebracht. Zaterdag 11. arriveerde alhier de nieuwe motorboot «Geertrui Elisabeth® van den heer J. Pulleman. Het kohier No. 3 op de perso- neele. belasting over het dienstjaar 1903, invorderbaar verklaard op den 14 October 1903, is aan den ontvan ger ter invordering ter hand gesteld. Als een zeldzaamheid kan wor den gemeld, dat alhier een suikerbiet is gedolven, die een wortel had van een meter lang, die wortel is te be zichtigen bij den weger J. Overbeeke in de fairbank. Onlangs ging hier het praatje dat WillemKoert Munters, of zijne kinderen, of beiden aardappelen had den ontvreemd, o.m. bij de landbou wers Anth. van Vugt en M. Mijs te Oude Tonge, en P. Buijs onder Nieuwe Tonge Om aan dien laster en uit de lucht gegrepen praatjes een einde te maken, heeft den Burge meester, doen aanplakken, zij die bo vengenoemde praatjes met bewijzen kunnen staven f25,kunnen ver dienen. De lasteraars of vijanden zijn blijkbaar daardoor in hun schelp ge kropen, want na het aanplakken wa ren die praatjes direct over. Nieuwe Tonge. 21 Oct. Jl. Vrijdag was het een ware ongeluksdag. Eerst was een kind van de Wed. J. H. in het water gevallen maar gelukkig gered, en even daarna, werd verteld dat een kind van P. Notenboom was verdronken. In weerwil dat de moeder die kinderen de zelfde middag nog 2 of 3 keer had wezen halen, waren zij weer stil er van door gegaan, totdat het oudste jongetje circa 5 jaren, kwam zeggenmoeder, Annetje ligt in de sloot. Hoewel de moeder in beginsel nog hoop had, mocht het Dr. van Gelder niet meer gelukken de levensgeesten op te wekken. Dirksland. G. Vellekoop alhier is benoemd tot onbezoldigd rijksveld wachter. Aan het telegraaf kantoor alhier zal voor de kom der gemeente (zoo men verneemt), een hulpbesteller aan gesteld worden. Herkingen. Heden Woensdagmid dag viel per ongeluk het zoontje van Chr. de Geusi n de spuibak, doch werd bijtijds gered door K. de J. welke aan het peen laden was. Hij kwam zoo doende met een nat pak vrij. Door den Raad dezer gemeente is aan den Heer J. H. Köhlor,. hoofd der openbare school alhier, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit ;enoemde betrekking met ingang van Dec. a. s. Door de gemeenteveldwachter en rijksveldwachter van hier is pro cesverbaal opgemaakt tegen schipper A. v. T. wegens overtreding der vis- scherij. De hegrooting van inkomsten en uitgaven dezergemeente dienst 1904 is door den Raad als volgt vastgesteld ontv. ƒ9281,425, uitg. 9281,425, alzoo sluitende met een batig saldo van nihil. Naar men verneemt hebben zich 5 sollicitanten aangemeld om voor hoofd der O. L. S. in aanmerking te komen. Melissant. De in deze gemeente ge houden collecte voor de vereeniging «Trouw aan Konihg en Vaderlander, heeft opgebracht f 5,50. De Burgemeester dezer gemeente heeft bekend gemaakt, dat hij vanaf 29 Oct. a.s. iederen Donderdag in- plaats van des voormiddags van 10-12 uren, des namiddags van 21/2-41/2 ure voor de ingezetenen die dit mochten verlangen in het gemeentehuis alhier te spreken zal zijn. e De rekening van inkomstenen uitgave dezer gemeente over '1902 is goedgekeurd van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie terug ont vangen. Stellendam, Zaterdag waren een paar jongens van plm. 8 jaar aan de kaai aan het spelen, waarvan de een J. Troost JLz. het ongeluk had ach terover in de kaai te vallen. Op het hulpgeroep van zijn makker kwam de vader van dezen, die op zijne schuit was, toegeschoten, en had de voldoe ning het knaapje op het droge te brengen. Zondagavond a.s. hoopt de Heer Jens, zendeling in de Ned. Herv. kerk, alhier op te treden. Heden morgen had de bijna 78 jarigen A. d. G. terwijl hij naar zijn werk ging, (drie kwartier buiten het dorp) het ongeluk, misleid door de duisternis, in den bermsloot te loopen. Gelukkig kon hij zich over eind houden zoodat hij toch niet ge heel doornat werd. Goedereede. Bij het bestuur van den Polder »den Ouden Oostdijk« is op den 9 dezer het navolgend bezwaarschrift in- gediend De ondergeteekende,boofdingelande van den polder „Ouden Oostdjjk" heeft ernstige bezwaren tegen het tot nu toe gevoerd beheer v/h Bestuur van dien polder, voorzoover betreft de waterlossiog bij overtollig regenwater. Het is een algemeen bekend feit, dat de polder den geheelen zomer voortdurend water last gehad hoeft, ja gedeeltelijk aanhoudend onder water gestaan heeft. Op de Junivergadering van Ingolanden heb ik reeds toen over waterlast geklaagd, doch vond geen gehoorals reden word opgegeven onder erkenning van den voel to hoogen water stand, dat de sluis nog niet klaar was. Thans is het 9 Octoberde sluis is reeds lang klaar en nog altijd zitten we in 't water. De reden daarvan is voor zoover ik die zelf kan nagaan ie. is er in den laatsten tijd niet voldoende getapt op verzoek van den aannemer der ach terhaven, die bij opkomend tij last kroeg van het water voor zijn werk. Dus werden de be langen van een grooten polder opgeofferd aan de belangen van een particulier. Is dat geoorloofd Men behoeft waarlijk niet als ik, de grootste ingelande van kostbaar land te zijn, om die vraag volmondig met neen te beantwoorden. De sohade, thans reeds aan bouw- en wei land geleden, had heel wat minder kunnen zijn bij het streng benutten van iedere minuut ebstand. Regeeren vooral in deze zaak is vooruitzien. De sleutel van de sluis heeft dan ook tijdelijk berust bij een belanghebbende van het werk in de achterhaven. Bestuur of opziohter van den polder gaven daardoor het taprecht van dea noodlijdenden polder in vreemde handen, die tegenstrijdige belangen hadden. Is dat geoor loofd en verantwoord voor Ingelanden f 2e. Donderdag, den 8 Ootober bevonden zioh van af den vroegen morgen 4 a 5 zware dam men van kroos en slootvuil in den sloot langs den Spuidijk, een der directe sluisslooten of wateringen. Die dammen zaten van af den bodem van de watering tot boven water nit, zoodat daarlangs onmogelijk water passeeren kou. Toen die dam- mon Vrijdagmorgen nog niet opgeruimd waren heb ik zelf den polderopzichter laten verzoeken, daarin onmiddellijk te voorzien, waaraan dadelijk omstreeks 12 uur voldaan werd. Intussohen hadden die dammen 36 uur aaneen hun plicht gedaan tot keering van hot water; het achter liggende lage land aan den spuidijk stond dan ook zoo goed als onder water. En hoe lang had het nog kunnen duren Lang aa-zelde ik van Donderdag op Vrijdag op deze wijze in Bestuurszaken in te grijpen allicht wordt men van bemoeizucht besohuldigd het groote belang van directe hulp deed mij ein delijk besluiten- Maar alweer vraag ik: Waarom handelt het Dagelijkseh Bestuur niet in deze 3e Wanneer men de buitenkil van de (sluis bij peil-laag water opneemt, dus dan, wanneer de grootste hoeveelheid water door de sluis zom kunnen passeeren, zal men aan weerszijden tegen de beschoeiing na bij monding ;der kil zware slikdaramen boven water zien liggendie dam men liggen daar voortdurend, tengevolge waar van "de uitmonding, {waardoor water passeeren kan, waarschijnlijk geen 1,50 M. zal bedrager. Wanneer nu do sluis v. ijdte, zooals u bekend is, meer dan |2 M. bedraagt en de monding der kil zoodanig* trechti rsgewijze vernauwd wordt als nu 't geval is door de stikruggen, zal het U tooh duidelijk zijn, dat de volle oapaoiteit der sluis aanzienlijk belemmerd wordt. We staan thans tot aan Mei voor het natte jaargetij bij uitnemendheid, 't is daarom, dat ik U dringend verzoek, de bedoelde kil voortdu rend op die wijdte en diepte te houden over de geheele lengte als overeenkomst met den vloer en de breedte der sluis. Alleen op die wijze be reikt men de grootst mogelijke waterplaatsing in dezelfde eenheid van tijd. Het voortdurend kabbelen soms golfaehtig stooton van het uit- geloosde water nabij de monding der kil geeft U een duidelijk beeld van den tegenstand, die het nabij de monding ondervindt van de ver nauwing en dientengevolge verondieping aldaar. Ook deze fout heb ik den opzichter gewezen ik stel er prijs op, dat dit werk voor enkele guldens te verrichten, zonder uitstel zal geschie den, waardoor de geheele bodem van de kil van kant tot kant een diep zal zijn als de drem pel van de sluis; deze verbetering zal blijken, van voortdurend belangrijk nut te zijn voor den polder. VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente op Donderdag 15 Oct. Tegenwoordig alle leden. De vergadering wordt door den Voor zitter geopend, waarna wordt voorgelezen eene missive van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, houdende me- dedeeling, dat bij koninklijk besluit met ingang van 15dezer tot Burgemeester dezer gemeente is heroenoemd de heer M. Breen en door hem de gevorderde eeden in handen van den heer Coinmir-saris der Koningin in deze provincie zijn afgelegd. Na voor lezing van voormelde missive spreekt de Burgemeester als zijne hoop uit, weder op den steun van den gemeenteraad te mogen rekenen. Daarop worden de notulen der laatste vergadering gelezen, ongewijzigd goedge keurd en geteekend. Wordt mededeeling gedaan, dat van Heeren Gedeputeerde Staten in Zuid Holland goedgekeurd is terug ontvangen het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer ge-

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 3