Advertentiëït. RUD. SACK'S H. KLEINOD, Hoeden, Hoedenfournituren en Modeartikelen. SIGAREN HANDEL. STAALPILLEN. - Pil Blaudi. Kioadrappels vanDr. de Vrij. TEEPEj te MiMetaiis. Ti!its- es» Lantibtiuw. Antwoorden of mededeelingen Buitenland. TE KOOP: Manufacturen, L. W. ZAAIJER te Dirksiand. Voert KlflTectenorders uit togen matige provisie en wisselt cou pons in tot den hoogsten koers. (b) Zijn artikelen waren onzes iüziens dikwijls gespeend aan de eenvoudige waarheid. Waar niemand venijn zocht, vond hij het. Waar geen sterveling aan kwade trouw dacht, was in zijn oog veel en velerlei, wat niet per se zijn geest ademdekapitalistisch bedrog, vuil geknoeivroom ooggedraai, bourgeoiskleinzieligheid en onzinnige klein burgerlijkheid. 't Was vaak menigmaal in zijn artikelen, of alleen 't proletariaat de hoogste deugden be zat, en al 't andere, de Ministers, Kamerleden, de nijverheidspatroons, de gene raals en officieren enz. mannen waren, wier op rechte trouw zoek was. Hij tuurde zich vaak blind op de deug den van zijn eigen volkje, en had ten slotte niet veel meer dan minachting over voor allen, die buiten dien kring stonden. Waardeering kende de heer Troelstra naar ons inzicht weinig. Hij gaat heen. Maar we treuren om zijn .aftreden niemendal. Moge een geest, wat minder zwart, t Blad verder besturen BEMESTING VAN WEILAND. II. Wij zouden het heden hebben over eene proef neming met schuimaarde. Bedoelde proefneming had plaats op een weiland in N.-brabant. Het proefveld werd drie achtereenvolgende jaren aangehouden. Een der vier perceelen bleel'natuur lijk onbemest en van de drie andere gaf men aan perceel I 800 K.G. kaïniet, 600 KG. Slakkeniueel en 7000 KG. schuimaarde, perceel II kreeg enkel 7000KG. Schuimaarde en pere. Ill eindelijk werd bemest met 800 KG. kainiet en 600 KGslakken- meel. De bemestingskosten beliepen daardoor voor de achtereenvolgende perceelen: 42,50 g; 7g; 35,50 g. en niets. En hoe stond het nu met de opbrengsten Het onbemest perceel IV leverde 4150 KG. Van perceel I kreeg men bijna 1000 KG. meer nl. 5036 K.G. Perceel II gaf 4600 KG. en perceel III 4379 KG. Overal had dus de mest gewerkt, al was het resultaat niet schitterend. Maar nu het tweede jaar. Toen liet behalve perceel IV ook perceel II onbemest, terwijl de beide andere perceelen ieder 800 KG. superphosphaat en 200 KG. chilisalpeter ontvingen De opbrengsten waren toenI 6361 KGII 4693 KGIII 6249 KG. en IV 3193 KG. De invloed van de meststoffen springt nu dnidelijk in het oog. Maar de waarde van de schuimaarde wel in de eerste plaats. Zonder eenige nieuwe toevoeging bleek de opbrengst nog iets grooter dan ten vorige jare, hoewel het onbemest gebleven stuk heel wat achteruitgegaan was in opbrengst. Ook liet zich op perceel I duidelijk de nawerking van de schuimaarde een jaar te voren gegeven goed zien. En het derde jaar eindelijk? Toen gaf men aan geen der perceelen eenige mest. Het onbemeste stuk IV leverde nu niet meer dan 2363 KG. perceel I gaf 5614 KG. perceel II 4122 KG. en perceel III 4565 KG. Het laatstge noemde dus alweer iets minder dan perceel I. Nog liet zich dus de werking van de schuimaarde twee jaar vroeger gegeven voelen. Het duide lijkst evenwel toonde weer perceel III die nawer king aan. En een nauwgezette berekening deed dan ook de conclusie ontstaan, dat schuimaarde een zeer aanbevelenswaardige weidebemesting mag heeten. M. (Wordt vervolgd.) Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden Icosteloos geplaatst. zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 575. Hoeveel eieren mag men per jaar van een goede legkip verwachten 576. Is het bepaald noodig, kaïniet reeds nu uit te strooien? 577. Wat bedoelt men met het castreeren van een vrouwelijk dier? Antwoorden en mededeelingen. 571. Of er ook m voederbieten suiker zit? Na tuurlijk Maar het gehalte aan suiker is daar veel lager, dan bij de gewone suikerbiet. Daar om loont het niet de moeite het er uit te halen. 572. Fabrieksaardappelen in kleistreken Bij fabrieksaardappelen komt het vooral aan op het gehalte aan zetmeel. De smaak doet er niets toe. En dit nu is bij consumphieaardappelen een zeer voornaam punt. De ervaring heeft geleerd, dat voor een smakelijke en tevens zeer voed zame aardappel in kleigronden aangewezen zijn. 573. Turdus merula? Dat is de gewone zwarte lijster of merel. 574. Het velletje van opgekookte melk? Dat bestaat voor een zeer groot deel uit gestolde albumine, een soort eiwit. Voedsel zit er dus be paald nog al wat in. Vooral wanneer er ook, nadat de melk wat lang gestaan beeft, nog al wat vetdeelen in zitten. Maar of het velletje zelf, dat vliesje, wel aanbevelenswaardig is uit een hygiënisch oogpunt, dat valt te betwijfelen. Wij koken, de melk, om mogelijke ziekteveroor zaken de bacteriën te dooden. En nu heeft nauw gezet onderzoek aan 't licht gebracht, dat zelfs bij zeer lang koken in het vliesje nog levende bacteriën gevonden werden. Wie dus de melk kookt verwijdere het vliesje. Als dit onmiddelijk na 't koken geschiedt is 't verlies niet groot. Frankrijk. De socialisten zijn in Hennebont met ongehoorden euvelmoed opgetreden. Zij hebben in alles gelijk de beeldstormers gehandeld en gewoon weg denroomsch- katholieken eeredienst belemmerd. „Lo syndicat sosialiste" was begonnen met den eisch, dat de burgemeester de jaarlijksche processie, welke in de kleine stad gehouden wordt, zou verbieden. De burgemeester weigerde terecht aan de sommatie gehoor te geven, verklarende dat zijn plicht als ambtenaar en repu blikein hem gelastte de vrijheid te be schermen van allen, die van hun wettige bevoegdheid gebruik maken. En bovendien, waarmede bemoeide zich dit bestuur eener werkliedenver- eeniging Verbiedt de wet hun niet nadrukkelijk oneenigheden omtrent gods dienstige aangelegenheden te verwekken Maar de socialisten gingen hun gang. Aangevoerd door „les chefs de la Libre Pensée de Lorient" en het Syndicat der werkliedenvereeniging hebben ze den optocht verstoord, het kruis verbrijzeld, vrouwen en priesters achtervolgd en een zeer bejaarden man, dr. Guilieviu, over den grond gesleurd. Daarna hebben ze de kerk omsingeld dehooge vensters ingeworpen, en gepoogd de kerk binnen te dringen, toen een sterke' macht gendarmerie, op het uiterste oogenblik uit Lorient toegesneld, hen gewapenderhand uiteenjoeg. Zeer gestreng moet dan ook afgekeurd worden de nalatigheid of onverschillig heid dor overheid, die niet bijtijds maat regelen genomen had tot bescherming der Roomschen. Zijn die, als ze bijeen komen tot aanbidding, tegenwoordig dan parias, buiten de saamleving geplaatste verworpelingen, die men zoo maar kan laten mishandelen Maar de wijze waarop er thaus in Frankrijk aan de vijanden van den godsdieust vrij spel wordt ge geven, is in do hoogste mate ergerlijk en gevaarlijk. Voorwaar geen ernstiger plicht hebben de bladen daD daartegen met innige verontwaardiging te protes teeren. Dat socialistische geweld moet scherp veroordeeld worden. Eu welk gevaar deze woestheid der socialisten tegen den godsdienst voor Frankrijk medebrengt? Men loopt groot gevaar dat als dit langer gedoogd wordt, in Frankrijk burgeroorlog en godsdienst oorlog opnieuw bc-ginnen. Bulgarije-Turkije. Er komen telkens weer berichten van nieuwe gevechten tusschen Bulgaren en Turken, en van nieuwe wreedheden, door de strijdende partijen bedreven. Het volgende telegram, uit Salonika, is van den derden October //De toestand in de districten Djuraaibala, Razlog, Zilhovc en Nevrokop is ems ig. //Drie- of vierduizend Bulgaren zijn de Bul- gaarsche grens overgetrokken, terwijl de bewo ners der dorpen zich bij hen aansloten. Het Turksche dorp Kotsjazina', bestaande uit 400 huizen, werd geheel platgebrand, en de meeste inwoners werden gedood. (Dit zou dan dooi de Macedonische vrijscharen zijn geschied?) //De opstandelingen zijn te Eadovo, nabij Demirhissar, verschenen. //Alhier zijn gisterenavond tachtig gewonde Turksche soldaten uit Seres aangekomen. //Vandaag is een bataljon redifs per extra- trein van hier naar Demirhissar vertrokken//. En van den vierden October, dus van Zon dag, is weer dit telegram mede uit Saloniki gedagteekend Een hevig gevecht heeft gisteren plaatsge had in het vilayet Salonika. Dertig soldaten werden gedood en zeven-en-dertig gewond, waaronder een kolonel en vier officieren. De opstandelingen hadden honderd-en-dertig dooden. Uit Turksche bron wordt bericht, dat vier honderd Bulgaarsche opstandelingen, aange voerd door Bulgaarsche officieren, over de grens zijn getrokken, een dorp hebben aange vallen en de wijken der Christenen en der muzelmannen in brand hebben gestoken. (Is hiermee dan wellicht, het dorp Kotsjazina bedoeld //Zij namen met geweld de Bulgaarsche be woners mede. //Daarentegen zegt een dépeche van Bulgaar- schen oorsprong, dat gedurende de drie laatste dagen meer dan drie duizend Macedoniërs en Bulgaren, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, gevlucht zijn uit Macedonië, achter volgd door Baschibozoeks en geregelde Turk sche troepen, en naar Bulgarije zijn uitge weken .li En wie weet, hoevelen eerst weer onder het Turksche zwaard het leven hebben ge laten Natchewitch de Bulgaarsche diplomaat die het voor den tweeden keer met de Porte probeeren zou, is Zaterdag dan uit Sofia naar Konstantinopel vertrokken. Deregeeringschijnt blijkbaar weer te gelooven aan een mogelijk succes van Natchewitchmaar, voorzichtig genoeg, hecfft zo toch geen waarde aan de geruchten over den vrede, daar zij in voort durende vrees vetkeert voor een aanval van Turksche zijde wat het zenden van do in Sofia liggende belegeringsbataillons naar Phi- lippopel bewijst. Dat bij het legerbestuur het voornemen bestaat om de recruten van dit jaar op te roepen den l sten (15en) October is reeds gemeld, en toont mede, dat de Bul gaarsche regeering ondanks Natchewitsch's nieuwe zending zich voor den oorlog sterk maakt. Maar ook Turkije gaat onafgebroken met zijn oorlogstoebereidselen door. De correseondent van de Times te Sofia leidt zeker telegram in met de volgende op merkingen. Sedert het uitbreken van den Ma- cedonischen opstand is er geen hachlijker oogenblik geweest dan het tegenwoordige. Niet, dat de oorlog op het punt van uitbre ken is, want het onmiddellijk gevaar is min der dreigend dan een paar weken geleden, en de hervatting van rechtstreeksehe onder handelingen tusschen Turkije en Bulgarije heeft ten minste een respijt teweeggebracht: Maar de ernst van den toestand schuilt in het feit, dat Oostenrijk en Kusland nu niet alleen, maar ook westelijk Europa beslissingen moet nemen, wejke een uitganspunt zullen vormen voor alle ontwikkelingen van de gebeurte nissen in de toekomst. Yari (le beslissingen hangt niet alleen het lot van Macedonië af, maar de latere ontwikkeling van de Ooster- sche kwestie. Turkije. De strijd wordt in Macedonië voort gezet. De Bulgaarsche generaal Zontsjef, die het bevel over de opstandelingen voert in het gebied van den Porim-dagh en den Rida-dag, is daar voortdurend zeer krachtig werkzaam. Hij heelt de Turksche troepen op verschillende plaat sen aangevallen, daarbjj gesteund door benden die de Bulgaarsche grenzen over trokken. Officieel wordt uit Salonika ge meld, dat in Nevrokop, Bazlog, Dsjoe- mabala en andere plaatsen gevechten zijn geleverd, waarin d9 revolutionairen poogden door het werpen met dyuamiet- bommen brand te stichten en de troepen af te schrikken. In Mehomia is dit in zooverre gelukt, dat deze stad, die voor de helft door Bulgaren, voor de andere h'-lft door Turken werd bewoond, geheel vernield is, en dat 200 inwoners gedood w -den. De Turksche Regeering zendt voort- du. i nd nota's aan de mogendheden, om te batoogen, dat het invoeren der voor- ge:-- lolde hervormingen onmogelijk is, znuiang Bulgarije de Macedoniërs steunt in hun verzet ook kan Turkije, volgeDs die verklaring, de mobilisatie niet in trekken, wanneer Bulgarije zijn opge roepen reserves onder de wapenen houdt. Ingebonden HtuKken. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag .ik het volgende weer in uw klad als antwoord aan den heer Barendregt. Geachte heer Barendregt. Uw laatste stuk heeft me weer doen zien, dat een debat met een scherpzinnig deskundig tegen stander over een wetenschappelijk vraagstuk oneindig vruchtbaarder is dan met een leek die de zaak uit een reeds, van te voren ingenomen standpunt beziet. In dit stuk doet.U maar, alsofjer doodeenvoudig niets bewezen was in mijn stukken. Tenopzichte van uwe 6deskundigen, heb ik U immers aangetoond, dat U geen recht hebt U op de personen van beteekenis, die u daaronder genoemd hebt te beroepen. Dr. Jbioing en Pasteur ontkennen volstrekt niet het nut der vaccinatie. II hebt hun geschriften nooit gelezen en beroept u notabene op voorstanders der vaccinatie, als op mannen, die dat nut ontkennen. Hoe kunt li nu die beweging maar weer klakkeloos nee rschrij ven En dat u liet aantal van werkelijke tegenstanders nogbelangrijk zoudt kunnen vermeerderen, betwij fel ik. Ik tartu, onder de meer dan 2000 doktoren, die er in ons land zijn en waaronder ook verschei dene gereformeerden zijn, er één aan te wijzen, die het nut der vaccinatie ontkent. Dr. X. de eenige, die dit nut in twijfel getrokken heeft, heeft er later zich evengoed van overtuigd getoond als zijn overige ambtsbroeders, (Ik raad U aan eens te lezen, wat de gereformeerde Dr. Den Houten, inspecteur der volksgezondheid voor enkele weken in „de Rotterdammer" geschreven heeft over den treurenswaardigen tegenstand tegen de vaccinatie.) U schijnt echter zelf ook heel goed te voelen, welk een pover figuur u maakt met die aanhalingen van een paar deskundigen en om uw onhoudbaar standpunt in dezen te redden wordt hier de geschiedenis van Elia en de Baaipriesters er bijgehaald. Dat is nu weel een merkwaardige redeneering. Begrijpt u u heusch niet, dat deze vergelijking alleen dan hier te pas zou kunnen gebracht worden, als het hier uitsluitend een zuiver godsdienstige kwestie was, bv. de kwestie der al of niet letterlijke inge ving van den Bijbel, die natuurlijk niet wiskundig kan worden uitgemaakt, zooals het nut der inen ting wiskundig uitgemaakt is. Als morgen iemand het in zijn hoofd krijgt, om te onikennen de wiskundige waarheid, dat de som der vierkanten der rechthoekszijden van een rechthoekigen drie hoek geJijk is aan het vierkant der schuine zijde, dan zou men volgens u moeten aannemen, dat hij met zijn krankzinnige bewering nog wel gelijk kor» hebben, tegenover alle wiskundigen, omdat Elia het gewonnen heeft tegenover al die Baaipriesters. Hoe durft u met zoo'n red eering toch voor het publiek te komen De aanhaling dier priestertwist zou verder alleen dan zin hebben, le als U er ingeslaagd was de wiskundige bewijzen voor de vaccinatie te weer leggen en 2e. als er van de hemel tenopzichte van Uw meening een toeken gegeven was in uw zin. Als het ooit mocht blijken, dat de niet-ingeënten veel minder kans hebben de pokken te krijgen dan de ingeënten, dan zullen we van meening veranderen. Nu echter de godsdienstige niet-inge- ente personen door een pokkenepidemie altijd bij voorkeur worden aangetasten weggeraapt en de ingeënten, godsdienstig of godloochenaars, bij goede vaccinatie nagenoeg volkomen vrij blijven, zoo is het duidelijk, dat er in dat opzicht tijdens een pokkenepidemie figuurlijkerwijs telkens vuur van den hemel nederdaalt, maar juist op de tegenstanders der inenting. Hierdoor alleen is uw godsdienstig standpunt in dezen reeds geoordeeld en gevonnisd. Wat U verder schrijft naar aanleiding van mijn erkenning, dal aan de inenting gevaren, zij het ook onbeteekende gevaren verbonden zijn, raakt kant noch wal. Hoe is het nu, in 's hemels naam mogelijk, om naar aanleiding daarvan de zotte opmerkingen te maken, dat daaruit volgt, dat „de yaecine(?) geen voldongen feit" voor mij is dat ik „van mijn Herkingsche hoogte ben afge komen"; dat ik „de zaak bezie als een ernstig vraagstuk". Ik heb immers nooit ontkend, dat die gevaren bestaan, ook niet te Herkingen. Ik heb gezegd, dat die onbeteekend zijn en dit niet alleen gezegd, maar ook bewezen, 'k Heb verder gezegd, dat er niets ter wereld is, waaraan geen gevaren verbonden zijn. Moet ik U dat nog nader laten zien Geen enkele handeling kan duizenden of honderdduizenden malen herhaald worden, zonder gevaar. Door de wondjes, die vaak bij scheren onlstaan, kan een zeer besmettelijke geslachtszieke onder bepaalde omstandigheden worden overgebrachtof kan bloedvergiftiging ontstaan of huidziekten worden overgebracht. Door verschillende voorzorgen kunnen die gevaren grootendeels voorkomen worden, maar niet alle onder alle Omstandigheden, 't Gevaar voor bloed vergiftiging lean nooit geheel voorkomen worden, maar is praktisch zoo gering, dat het verwaar loosd kan worden. Zou het nu niet drijverij zijn op dezen grond tegen het scheren te velde te trekken Volgens de heer Barendregt moet men dus zeggen Weg met het scheren, want het is gevaarlijk. Ook met het makste paard ter wereld kan men een ongeluk krijgen. Volgens de heer B. moet men dus de menschen toeroepen gaat toch onder geen omstandigheden uit rijden, want er zijn gevaren aan verbonden. Ook het onschuldigste bootreisje bij het mooiste weer is wel eens geëin digd met aanvaring en verdrinking van passagiers. Volgens de heer B. moet men de menschen toe roepen gaat toch nooit met de boot naar Rot terdam b. v., want er zijn gevaren, aan het varen verbonden. Als men uit zijn huis gaat, kan men kou vatten, of een dakpan of boomtak op zijn hoofd krijgen. Daarin vindt de heer Barendregt dus zeker aanleiding tot den raad: gaat nooit de deur uit. Maar als ik hem nu zeg, dat altijd binnenshuis te blijven, ook gevaren voor de gezond heid met zich brengt, wat voor raad heeft hij dan te geven. Het spelen der kinderen, het school gaan heeft ziekte en dood van kinderen tengevolge gehad. Vindt eenig verstandig mensch daarin aanleiding met het oog op die gevaren zich nooit te scheren, nooit te gaan rijden of varen, nooit te gaan wandelen; de kinderen niet te laten spelen of te laten schoolgaan. Dit alles is vol - doende om het onzinnige er van aan te toonen, om de vaccinatie af te raden met het oog op het werkelijk buitengewoon geringe gevaar, dat daaraan verbonden is. Over het vaccinatie-wetje brengt U niets nieuws te berde, 'k Heb er op gewezen, dat zonder vaccinatieplicht de scholen de oorzaak zou zijn van den dood van vele kin deren door de pokken. Zoolang het nut der vac cine daartegenover wiskundig bewezen blijft, is de afkeuring uit een geneeskundig oogpunt van zelf gegeven. 'tDoet me genoegen, dat U eindelijk toch de noodzakelijkheid inziet, om met cijfers tegen de vaccinatie te velde te trekken, in plaats van met godsdienstige overtuiging. Hoe U echter eenige bewijskracht kan zien, in die paar cijfers, die U opnoemt, is onbegrijpelijk. Dergelijke beweringen van verwoede tegenstan ders der vaccinatie zijn me maar altijd bekend, om er eenige waarde aan te hechten. Als U eens nauwkeurig nagegaan hodt, hoeveel personen toen ter tijde te Spijkenisse waren ingeënt (en werke lijk ingeënt, niet zoo maar volgens verklaring op een vaccinatiebewijs) en hoevelen niet en U had verder nagegaan, hoeveel van de eersten de pokken gekregen hadden en hoeveel er van ge storven waren en dit ook had onderzocht ten opzichte van de niet-ingeënten, dan zou U gezien hebben, dat de ingeënten in zeer veel geringer verhouding werden aangetast en weggenomen dan de ingeënten, want dit is overal het resultaat varf nauwkeurige statistieken geweest en te Spijkenisse zullen de natuurwetten toch wel niet anders werken dan op andere plaatsen, om de godsdienstige overtuiging van U te redden. Dit alles had U nu inderdaad eens moeten onderzoeben, als het U ernstig om de waarheid te doen is, dan zou U ook niet voor den dag behoeven te komen met uitdrukkingen als „ik meen", en „voor zoo ver ik weet." Heeft men nu ooit iets gehoord, zoo ellendig klakkeloos als dit Voor zoo ver ik weet, waren al, die gestorven waren, gevaccineerd," Zoo iets moet nu bijgebracht worden, om de door vriend en vijand als nauwkeurig erkende, door mij vermelde statistieken te neutraliseeren. Hoe men daartoe ingelijks wil gebruiken enkele cijfers geput uit zoo'n onzuivere bron ais den Bond tegen „Vaccinedwang", bovendien ver strekt door een leek, is me al even onbegrijpe lijk. Uit Beijerland, waar ik geboren ben, is me genoeg bekend, hoe vele tegenstanders der vac cinatie er volsterlct geen been in zien, om der gelijke, oppervlakkige, volstrekt niet gecontro leerde beweeringen rond te strooien, zonder zich ook maar de minste moeite te getroosten, om werkelijk waarheidlievend daarnaar onderzoek te doen. Tijdens de pokkenepidemie in Oud-Beijerland van 1883—84 werden vele personen gevaccineerd, maar de tegenstanders der vaccinatie natuurlijk niet en juist deze moesten het ontgelden. In Spijkenisse zal de toestand tenopzichte dei- vaccinatie vrijwel geweest zijn als op vele kleine plaatsjes van Flakkee. Tijdens de epidemie van 187477 op Flakkee, werden 799 menschen door de pokken aangetast en stierven er van 235, d.i. bijna 30%- Slechts 157 van de 799 menschen waren gevaccineerd, bovendien bleek, dat die plaatsjes, waar de tegenstand tegen de vaccinatie het hevigst—was, ook het sterkst werden aange tast, terwijl die dorpen, waar de bevolking vrij goed ingeënt was, zooais te Middelharnis, Som- melsdijk en Dirksiand slechts weinig sterfgeval len voorkwamen. Er stierven aan de pokken op de volgende kleine dorpente Stad a/h Haring vliet 51Den Bommel 42, Herkingen 29, Nieuwe Tonge '26, terwijl op de veel grootere plaatsen Dirksiand, Sommelsdijk en Middelharnis resp. slechts 4, 4 en 3 personen er aan overleden. Als U nauwkeurig onderzoek had ingesteld in Spijkenisse, dan zoudt U de zelfde uitkomst ge kregen hebben. Zoo'n eerlijk onderzoek zou werkelijk zedelijken moed toonen bij de tegen standers, als ze de uitkomsten daarvan eerlijk wilden erkennen. Nu toonen ze heel dikwijls den treurigen, moed, als een advokaat voor kwade zaken, wit zwart te praten. Ik zou tegenover de onnoozele, ongecontroleerde cijfers van een paar zeer partijde leeken, die zelfs geen zweem van een eenigzins goede statistiek vertoonen, de ge- heele krant wel kunnen volzetten met nauw keurige volkomen juiste statistieken, die alle duidelijk pleiten voor de vaccinatie, maar heb alleen enkele van de meest bekende en geroemde vermeld. Wat nu die rekening betreft, moet ik erkennen, dat die vaccinatie U nogal wat gekost heeft, als nl. dat ziek zijn, niet alleen na de vaccinatie gekomen is, maar ook werkelijk daardoor. Intus- schen de uitzondering doet nl. den algemeenen regel niet te niet en dat de doktoren in dat opzicht zeer veel meer zouden verdienen ,als de kinderen niet gevaccineerd werden en dus evenals voor de uitvinding der inenting telkens na een zeker aantal jaren voor de pokken werden bezocht, zoo als nu nog door mazelen, roodvonk enz. is duidelijk en deze uitspraak behoeft in geen enkel opzicht herziening. Als-het hun om eigen voordeel te doen was, moesten de geneeskundigen zich met hand en tand verzetten tegen de vaccinatie, in plaats van er voor te ijveren. Tenopzichte van de godsdienstige zijde van het vraagstuk schijnt het u toch duidelijk te zijn geworden, dat de tegenstand tegen de vacci natiemaar niet zoo, zonder meer, op grond van en kele tektsten kan worden verdedigd en dat ook hier weer opgaat, het gezegde: iedere ketter heeft zijn letter. Ik ben echter niet van plan nu tijdens dit debat de kwestie geheel op het gebied der gods dienstige twistvragen over te brengen. Als deze bespreking geheel en al zal zijn afgeloopen, bv. over een paar maanden, heb ik er geen bezwaar in te antwoorden op uw vragen„Wat dunkt u van den Bijbel en wat van den Christus" als de Redacteur daarvoor zijn kolommen wil openstellen Ik heb genoeg over dergelijke godsdienstige vraag stukken gesproken, gelezen en nagedacht, om niet gerust mijn meening daarover, zoonoodig te plaat sen tegenover die van andersdenkenden. Hier zijn die vragen echter volstrekt niet noodig. Voor- of tegenstand legen de vaccinatie is, staatof valt volstrekt niet met het anttoóord op die vragen. Hoe verklaart u andeis de houding van Mr. Groen van Prinsterer, Dr. Kuyper, de meeste vroegere Christelijk-Gereformeerden, en vele streng ortho- dose Protestanten tegenover de vaccinatie? Ik zal u nog eens wat zeggen mijnheer Baren dregt. Mijn brave vader was om godsdienstige redenen geen voorstander der vaccinatie evenais u en (iit heeft nooit verminderd de liefde en eerbied, die ik voor hem steeds gevoeld heb en waarmede ik hem blijf gedenken, omdat zijn godsdienstige overtuiging zoo spreekt, zoo eerlijk, zoo geheel in overeenstemming was met zijn doen en laten. (Aan den anderen kant ben ik echter den wetgever zeer dankbaar, dat hij mij door zijn verplichte vaccinatie menschelij leerwijs gesproken, beschermd heeft tegen die oprechte en eerlijke, maar niettemin levensgevaarlijke godsdienstige overtuiging, waarvan ik tijdens de schrikkelijke pokkenepidemie van 188384 in Oud-Beierland anders zeer goed het slachtoffer had kunnen worden, daar ik van nabij met de pokken in aanraking kwam.) Het standpunt van mijn vader tegenover de vaccinatie was echter buitengewoon zuiver en eerlijk. Als ik het soms met hein daarover had, (ik wist er toen niet veel meer van, dan dat mijn leermeesters de vaccinatie voor een der grootste ontdekkingen op geneeskundig gebied hielden), dan zeide hij tot mij „over de geneeskundige zijde van dekwestie kan ik niet oordeelen, daarvoor heb ik geen verstand, maar de inenting strijdt tegen mijn godsdienstige gevoelens." Zie dit tee kent den eerlijken, eenvoudigen, waarheidlieven- den man. Hij gevoelde het verkeerde er van, zich een oordeel aan te matigen over den geneeskundi- geïKkant, waarover hij als leek natuurlijk niet goed kon oordeelen en nog veel minder dacht hij er aan, de waarheid min of meer te verdraaien of te ontduiken, om zijn geloofsovertuiging, een quaesi wetenschappelijk stempel op te drukken, Ook schold hij niet afgodendienaars hen, die de vaccinatie wilde gebruiken als voorbehoedmiddel tegen de pokken. Ieder moest slechts in zijn eigen geweten overtHigd zijn van het al of niet geoor loofde ervan. Zie, mijnheer Barendregt, als u zoo ook handelde dan zou ik eerbied voor uw standpunt hebben. Hebt u godsdienstige bezwaren tegen de aaecinatie welnu, dat spijt me voor u en vooral voor de onnoozele kinderen; die wellicht het slachtoffer zullen wordereu van uw ijveren tegen de vacci natie, maar overigens heb ik daar verder niets meer over te zeggen, wel wetende, dat u in dit opzicht niet van meening veranderen zult oi althans niet zoo ineens. Die gewetensbezwaren zal ik u niet kwalijk nemen, al deel ik ze niet. Maar wel zal ik mij er tegen verzetten met hand en tand, als u of uwsgelijken hetwiltdoen voor komen, alsof van geneeskundig standpunt de vaccinatie den toets der kritiek niet kan door staan. Dat heeft- nog nooit iemand kunnen aan- toonen en u hebt het welhet allerminst gedaan. Om dit nog eens goed aan te toonen, nog dit le. Wat heeft de heer B. kunnen inbrengen tegen het bewijs van het nut der vaccinatie, gelegen in het feit, dat de pokken na de invoering der vaccinatie overal snel zijn verminderd, terwijl ze in de vorige eeuw nog zoo vreeselijk de bevol king van ons werelddeel voortdurend geteisterd had Niets. Heeft hij de desbetreffende statistieken kunnen ontzenuwen Volstrekt niet. 2e. Wat heeft hij kunnen inbrengen tegen het bewijs van het nut der vaccinatie gelegen in het feit, dat in landen, waar de vaccinatie verplicht is, voortdurend veel minder menschen sterven aan de pokken dan in landen, waar ze niet verplicht is 1 Niets. 3e. Wat tegen de legerstatistieken, die aantoo- nen, dat na verplichte inenting der recruten de pokken onder dezen dadelijk en voortdurend zijn gaan verminderen Niets. 4e. Wat tegen het bewijs gelegen in het feit, dat in landen, waar de vaccinatie en revacci- natie der geheele bevolking verplicht is,de pok ken reeds sedert een heele reeks van jaren geen gelegenheid gehad hebben zich te nestelen, ter wijl in landen, waar dit niet het geval is, telkens grootere of kleinere epidemiën zich voordoen Niets. 5e. Wat tegen de nauwkeurige en volkomen vertrouwbare uitkomsten van onderzoekingen tijdens pokkenepidemiën opgedaan, waaruitsteed s gebleken is, dat de gevaccin,eerden veel minder kans hebben de pokken te krijgen en nog veel minder er aan te sterven dan de niet-gevacci- neerden 1 Nietso ja, neem me niet kwalijk toch iets, n.leen particuliere meedeeling van hem zelf over een pokkenepidemie te Spijkenisse, waarvoor hij echter zelf niet kan instaan en die net zoo veel van een vertrouwbare ennauwkeu- rige statistiek heeft als een varkenshok van een paleis. Verder een mededeeling van een leek over een epidemie te Leur overgenomen van den Bond tegen „vaccinedwang", de onpartijdigheid en betrouwbaarheid ervan zal de lezer zeker nu wel duidelijk zijn. Overigens is de mededeeling uit een statistisch oogpunt even onbeteekenend en slordig als de vorige. 6e. Wat heeft hij kunnen inbrengen tegen de rapporten van de drie deskundige commissies, die een onderzoek hebben gedaan naar de voor- en nadoelen der vaccinatie en die alle drie ver klaarden, dat de vaccinatie en revaccinatie be schutting geven tegen de pokken en dat de ge varen eraan verbonden onbeteekend zijn Ten eerste heeft bij enkele geneeskundigen vermeld als tegenstanders of twijfelaars aan het nut der vaccinatie. De personen echter, die hier van beteekenis hebben, heeft hij door onbekend heid met hunne geschriften en door napraterij van partijdige personen, volkomen ten onrechte voorgesteld, alsof zij twijfelen aan het nut dei- vaccinatie. Bovendien hebben we gezien, hoe voorzichtig We moeten zijn met die bewering van z. g. tegenstanders, daar deze feitelijk er vaak net overdenken als de andere geneeskundigen, maar uit afkeer tegen den vaöcinatiedwang zich nu ook als tegenstander der vaccinatie voordoen. Bovendien _wat doet de meening van sommige geneeskundigen er toe, als we wiskundige bewijzen van het nut der vaccinatie voor onshebben. Im mers, totaal niets, al waren er honderden genees kundigen om godsdienstige politieke of persoon lijke redenen tegen de inenting? Ten tweede heeft hij ten opzichte van de ge varen een paar mededeelingen gedaan van doo- delijke ziekten na d« inenting, maar hij is geheel en al in gebreke gebleven aan te toonen, dat de vaccinatie als zoodanig daarvan de oorzaak was. Ten slotte heeft hij de erkenning der genees kundigen, dat er onbeteekende gevaren aan verbonden zijn, als wapen gebruikt, alsof er iets ter wereld zonder gevaar was en geheel vergetende, dat hij op die manier de heilzaamste uitvindingen moet overboord gooien, de meest noodzakelijke handelingen op die manier moet veroordeelen, enz. enz. _7e. .Wat heeft hij kunnen inbrengen tegen het feit, dat van de deskundigen, godsdienstig of ongodsdienstig, haast niemand twijfelt aan het nut der vaccinatie Alleen de geschiedenis van den strijd tusschen Elia en de Baaispriesters, daarbij geheel verge tende, dat we hier met een zuiver wetenschappelijk vraagstuk te doen hebben en niet met een zuiver godsdienstig al meenen ook sommige godsdien- stigen in naam van hun godsdienstige opvattin gen de vaccinatie te moeten bestrijden en ten tweede voorbijziende, dat hij op die manier alles op losse schroeven kan zetten, al is iets zoo duidelijk als dat 2 maal 2 vier is. 8e. Eindelijk is gebleken, dat zijn standpunt volstrekt niet zoo maar met den Bijbel te ver dedigen is, en dat zeer vele orthodoxe protestanten, manren van gezag op godsdienstig en Bijbelsch terrein, van de vaccinatie zelf dankbaar gebruik maken en haar anderen zeer nadrukkelijk aan raden. Ontvang ten slotte, mijnheer de Redacteur, den dank voor het plaatsen van dit stuk van Uw dw. dn. C. VAN GELDER. Zie vervolg Ingezonden stukken Tweede Blad.) Een Vieriuanskar met ramen en Cei lings patent-assen, een Veerkaros, Boe renwagen en Wielslede alles nieuw, alsmede een Oude Boerenwagen ook in ruiling te bevragen bij B. KRUIK, Wagenmaker, Ooltgenspdaat. zoo gunstig bekende PEOEGEIH kos ten thans Merken Si. 4© S. IV en R. 14 S. IV met verstelbare staarten, breede gepantserde risters en verhoogde stalen ploeghoofden, respectievelijk f 4©,5© en o 4, ©5 fr°. Rotterdam. Vraag de nieuwe prijscourant bij den Vertegenwoordiger H. KOOMAN, Dirks iand, en de bekende agenten. STRAAT DIJK,D1RKSLAND. Beleefd aanbevolen. Koopt die nooit anders dan versch bere id, daar oude pillen schadelijk zijn voor de gezond heid. 1000 versch bereide Pillen kosten f 1,50. Beter is 500 te bestellen voor f 1,De werking dezer versche piUen is ODeindig beter dan de depótpillen. Op 26 Maart 1897 schreef Dr. DE VRIJ in het. Pharmaoeutisch Weekblad, dat de Kinadrupr pels in vierkante flaoons a f 1,verkrijgbaae gesteld niet aan de eischen voldoen, ook niet de losse daarvoor gebrui kt en n iet erkendt als zijn Kinadruppels, maar uitsluitend de latere China liquida. Deze worden verkooht in droppelflesohjes van 50 en 80 cent bij Ook verkrijgbaar gesteld bij den Heer ROTTERDAM. e -- - h

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 2