I Vrijdag 18 September 1903. No. 935. Tweede Blad. tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal Het is mij aangenaam in uw mid den te verschijnen teneinde de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen. Onze betrekkingen met het buiten land bleven zich kenmerken door het gewensehte zeer vriendschappelijke karakter. Zee- en landmacht kweten zich hier te lande en in de gewesten overzee op lofwaardige wijze van haar roe ping vooral toen een misdadige woe ling tegelijk het openbaar gezag en de maatschappelijke levensbeweging bedreigde, bleek hoe vast hef vader land op zijn weermacht rekenen kan. Aan vloot en leger en niet minder aan het korps burgerlijke ambtena ren betuig ik voor de destijds be toonde veerkracht en toewijding mij nen dank. De bronnen van onze welvaart vloeiden in menig opzicht op niet onbevredigende wijze. Wel hield de nijverheid zich niet dan met moeite op de bereikte hoogte staande, maar de landbouw ging ten deele vooruit, de handel was niet onbelangrijk, en het scheepvaartverkeer kon zich her stellen van zijnen achteruitgang in het vorige jaar. üp het gebied van den arbeid bleef de stoornis in den geregelden gang niet zonder nadeelige gevolgen. Toch doet de nuchterheid van geest, die zich in de dagen van spanning bij het overgroote deel onzen werklieden openbaarde, hope koesteren voor een gezonden voorgang van de arbeiders beweging, tot wier welslagen ik door voortgezette sociale wetgeving wenscht mede te werken. De pacificatie van het noordelijk gedeelte van Sumatra vorderde ,dit jaar op hoogst belangrijke wijze. Het verzet in het landschap van Korintji werd gebroken. De tegenspoed waar mede de inlandsche bevolking op Java te worstelen had, bleef, hoezeer getemperd, toch voor een deel nog in die mate aanhouden, dat herhaal delijk steun van Regeeringswege on misbaar bleek. In Suriname is meer dan tot dusver op de opbeuring van landbouw en nijverheid de aandacht gevestigd. In de Kolonie Curapao kon door gouvernementshulp voorzien wor den in schaarste van voedingsmid delen, door langdurige droogte ver oorzaakt. Behalve de reeds ten vorige jare door mij aangekondigde wetsvoor- drachtgn, waarvan de indiening door de gebeurtenissen van het voorjaar vertraagd werden, is het mijn voor nemen in dit zittingsjaar nog andere ontwerpen van wet in gereedheid te doen brengen. Ik wensch uwe medewerking in te roepen om de uitkeering van Rijks wege zoo aan het openbaar als aan het bijzonder lager onderwijs nader te regelende viering van den we- kelijkschen rustdag beter tot haar recht te doen komen den openbaren verkoop van sterken drank aanmeer doeltreffende bepalingen te onderwer pen het stelsel van verzekering uit te breider tot de ongevallen bij de zeevisscherij en tot de gevallen van ziektede verontreiniging van de openbare wateren tegen te gaan. Een regeling ter verzekering tegen inval- liditeit en ouderdom en een herziening van de armenwet zijn in voorbereiding. Wetsontwerpen zullen U worden aangeboden tot regeling van de ad ministratieve rechtspraak tot wijziging en aanvulling van het wetboek van strafrecht, alsmede tot aanvulling van artikel 342 van het Burgerlijk Wet boek. Voorstellen van wet zullen U wor den voorgelegd tot herziening van het tarief van invoerrechten, tot regeling octrooiwezen en tot bevordering van de zoetwatervisscherij. Een wetsvoor- dracht zal worden ingediend om de verhouding tusschen het burgerlijk en militair gezag nader te bepalen. Voor de nieuwe bewapening van de bereden artillerie zal ik U een voorstel doen toekomen. De ver van gunstige staat der In dische geldmiddelen noopt tot zeer omzichtig beleidter afdoende ver betering zal de hulp van het moe derland niet kunnen worden gemist. Maatregelen zijn in overweging, strek kende om aan den inlandschen land bouw op Java duurzaam eene meer bevredigende uitkomst te verzekeren. De voorgenomen decentralisatie van het bestuur van Nederlandsch Indië zal, naar ik vertrouw, aan de behar- tieging van de plaatselijke en alge- meene belangen ten goede komen. Voorstellen zullen worden aangeboden tot wijziging van een tweetal artike len in het regeeringsreglement voor Nederlandsch lndië, teneinde een ver beterde rechtsbedeeling en het schep pen van een meer gewenschten rechts toestand voor de Inlandsche Christe nen mogelijk te maken. Voor deze veelomvattende taak reken ik, mijne Heeren, op uwe steeds gebleken toewijding aan de belangen van het volk, dat gij vertegenwoor digd. Doe de Almachtige God zijn zegen op uwe werkzaamheden rusten. ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Plaatselijk Nieuws, f ngezonden Stukken. IN HOC SIGNO WSES TAN DE BEIDE HAMERS, oplDinsdag den 15 September 1903, De heer Schimmelpennick van der Oye van-Jfomkém, die den Voorzitterstoel bekleedt, opent, nadat de leden naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer zich begeven hebben, des middags te twaalf uren de vergadering, en laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Ko ninklijk besluit van den 4 den September 1903 no. 30 hondende zijn benoeming tot Voorzitter v?n de Eerste Kamer geduren de de zitting, die heden zal aanvangen. De Voorzitter benoemd in de com missie, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw -zal ontvangen en uitleiden de heeren Regout, Van Lier, Van Wei deren, Baron Rengers, De Jong en Van Velzen, leden der eerste en Jhr. DeSavor- nin Lohman, Jhr. Pompe van Meerdèr- voort, Van der Kun, de Boer, Brummel- kamp, Van Kaalte, Jhr. Van Nispen tot Sevennaer, Arst, Dolk en Van der Vlugt. Jeden der Tweede Kamer. De Minister, hoofden van Departemen ten van Algemeen Bestuur en de leden van den Raad van State, vereenigingen zich te één uur des namiddags mede in de Verga- derzaal. Hare Maj esteit de Koningin, vergezeld van 'ZJjne. Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg kort daarna in het gebouw der Tweede Kamer aangekomen, wordt in de vergader zaal binnengeleid, neemt plaats \óp< den troon, en houdt, terwijl Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins naast haaf gezeten is, de volgende rede Mijne Heeren Hare Majesteit de Koningin vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en voorafgegaan door de Commissie, ver laat de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, de Vereenigde Vergadering. Sommelsdijk. In het tweede blad van het nummer der vorige week hebben wij gemeld dat de keuringscommissie van de op Donderdag 24 Sept. a.s. te houden zaaigranenkeuring te Dirksland, bestond uit de hh. J. Timmers te Middelharnis, J. van Schouwen, Sommelsdijk en J. v. d. Koogh te Middelharnis. Men maakt ons er attend op dat dit niet geheel juist is. De keuringscommissie bestaat uit de heerenJ. Timmers, Mid delharnis, J. van Schouwen, Sommelsdijk en D. Breesnee, Nieuwe Tonge, terwijl de leiding der granenkeuring is opgedragen aan den heer J. van der Koogh te Middel harnis. Donderdag 24 Sept. a.s. des namid dags ten 2 ure zal ten Raadhuize de gele genheid worden opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting. Het inschrijvingsregister der lotelingen voor de Nationale Militie lichting 1904 is met een getal van 25 ingeschrevenen geslo ten en wel de navolgende personen Hen drik Jacob van Aalst, Jan van Antwerpen, Anthonie van den Berg, Pieter Breur, Jacob Cornelis Buurveld, Franciscus Adrianus Buijs, Pieter Groenendijk, Dingeman Hoog moed, Jan de Keizer, Johannes van Lente, Aart Mulder, Laurus van Rikxoort, Bernar- dus Jacobus Scheek, Adrianus Jan Schilper- oord, Krijn Hendrik Schippers, Johannes Snoep, Jan Troost, Marinus van der Veer, Leendert Verbiest, Cornelis van Vliet, Jaco bus de Vries, Cornelis Vroegindeweij, Jacob Vroegindeweij, Leendert Wielaard, Leendert Wielhouwer. Middelharnis. Door den Milicien ver lofganger dezer gemeente Toh. Vroeginde weij is bericht ontvangen, dat hem een vergoeding van f 16 zal worden toegekend wegens schadeloosstelling voor zijn verblijf onder de wapenen. De inspecteur van den arbeid in de 2e inspectie te Rotterdam klaagt, dat de hoofden en bestuurders van inrichtingen waar in eenigen tak van Fabrieks of Handwerks- nijverheid wordt uitgeoefend, bij een voor gevallen ongeluk de werkgevers wel aan gifte doen ingevolge art. 61 der ongevallen wet maar niet ingevolge art. 12 der Veilig heidswet. Daardoor moeten de werkgevers ook ter gemeente Secretarie aangifte doen. In deze gemeente heeft zich een geval van vlekziekte voorgedaan bij het varken van A. Roetman, waarvan de ingewanden zijn begraven, het hok ontsmet en het gebrui kelijke kenteeken geplaatst. Het Bestuur der Ambachtschool noodigd de ingezetenen van Middelharnis en Sommelsdijk bij publicatie uit, om op Vrijdag 18 dezer ter gelegenheid van de te openen Ambachtsschool van hunne in stemming te doen blijken door het uitste ken der vlaggen. Een paard van den landbouwer L. v. d. M, uit Sommelsdijk werkzaam onder deze gemeente, viel j.l. Dinsdag plotseling dood voor de ploeg. Het werd verkocht aan den paardenkoopman P. alhier. -- Aan de Milicien verlofganger dezer gemeente J. Verweij zal worden uitgekeerd f 20 als schadeloosstelling voor zijn verblijf onder de wapenen Stad aan 't Haringvliet. Burg. en Weth. der Gemeente maken bekend, dat het kohier van den Hoofdei. Omslag van 2 September tot 2 Februari voor een ie der ter inzage ligt. Bij de op 16 dezer gehouden aan besteding is de leverantie van 108 HL. steenkolen gegund aan C. Goumare ad 80 ct. en die van 200 L. pretroleum aan J. Mulder ad 9 Va ct. per L. Burg. en Weth. maken bekend, dat zij die voor de lichting 1903 en 1904 worden ingelijfd, en die een bewijs van milliair bekwaamheid of lichamelijke ge oefendheid hebben verworven in 1903, dat bewijs ongeldig is, en .wanneer zij derge lijk bewijs voor 1904 willen hebben, zij in 1904 weder een examen hebben af te leggen. Maandagmiddag viel het 8 jarig doch tertje van M. Vroegindeweij in de Molen dijkskreek en werd bijtijds gered door den negenjarigen H. Huizer. Den Bommel. Dijkgraaf en Gezworens maken bekend, dat de waterschouw zal 1 worden gehouden 24 Sept. a.s. over de navolgende polders, gelegen onder deze gemeente en Ooltgensplaathet Oudeland, de Weipolder en Alteklein, de Galathee en Mariapolder, het Rietveld, de Grooten- blok, de Nieuwenblok, de Krammerpolder en Anna Wilhelminapolder. Benoemd tot lantaarnopsteker op het Havenhoofd alhier S. du Pree, in de plaats van C. Hoevenagel, die als zoodanig heeft bedankt. Terwijl L, de J. jl. Maandag zijn varken van de Stoomboot afvoerde, werd hij door het dier van de loopplank gedrongen, zoodat hij in de Kaai terecht kwam. Spoedige hulp bracht hem op het droge. Ooltgensplaat. Naar men verneemt is tusschen Maandag en Dinsdagnacht eenige hectol. aardappelen uit den tuin van het hoofd der 1 e openbare school alhier ont vreemd, waarvan procesverbaal is opge maakt. Oude Tonge. Aan de echtgenoote van den milicien-verlofganger J. C. Schouwe- naar is eene vergoeding toegekend ad f 15 aan de echtgenoote van P. Vervloei a d f 18, en aan de echtgenoote van I.. Bouwens au f 15. Vanwege het Departement Oude Tonge der Maatschappij tot het Nut van 't Algemeen, zal in den a. s. winter gele genheid worden gegeven tot het ontvan gen van teekenonderwijs. Aangifte tot deelneming kan voor Oc tober a.s. geschieden bij den Heer H. J. C. v. d. Snoek. Dirksland. Johs. de Jong alhier had het ongeluk met de fiets in de Gooi te rijden. Met een nat pak kwam hij er ge lukkig af. Tijdens den hevigen storm die ver leden week woedde, zijn op het hoofd alhier twee hoogaarzen geloopen. Gelukkig zijn hierbij geen menschenlevens te betreuren, hoewel in één scheepje een gat geslagen werd. Ook aan het hoofd (keiendam) moet nog al schade aangebracht zijn. Uitgezon derd enkele boomen die niet bestand bleken, zijn er hier geen verdere Jongelukken te betreuren. Naar men verneemt is op de Haagsche paardententoonstelling de merrie s.Hertha«, eigenaar den heer J. C. Roodzand alhier, bekroond met de 5e prijs, f 50, Zondagavond omstreeks 8 uur maakten een paar Sommelsdijkers het hier zoo van 't mallen, hetwelk een volksoploop veroor zaakte. Eén daarvan, een zekere V., liep razend rond al zwaaiende met een mes. Het scheen dat de man te veel aan Bacchus geofferd had. Na lang genoeg voor dolleman gespeeld en een ruit stuk geslagen te hebben, verwijderde hij zich. Later bleek het, dat ook eenige meisjes aan den Gel- derschendijk het moesten ontgelden. Naar men verneemt is van het een en ander proces-verbaal opgemaakt. De volksbibliotheek zal hier geopend worden op Zaterdag 3 October, des avonds ten 7 ure, ten huize van den bibliothecaris den heer H. M, Roodzand. Herkingen. Voor de levering van petroleum ten dienste der gemeente, voor het jaar 190304 zijn 3 inschrijvingsbil jetten ingekomen, n. 1. A. W. Corvink voor 8 Y2 ets., K. Kareis en C. Huizer voor 9 ets. de L., zoodat de levering aan eerst genoemde is gegund. Melissant. Tot heemraad van den polder Oud-Herkingen is benoemd de heer J. Warnaer alhier. Een met twee paarden bespannen en met mest beladen wagen van den Land bouwer L. van B. liep bij het wisselen met een anderen wagen van den dijk van den polder Roxenisse. De wagen bekwam be langrijke schade, overigens geen ongelukken. Vanwege de Gezondheidscommissie zetelende te Middelharnis, heeft in deze ge meente een onderzoek plaats naar den toe stand en de inrichting der woningen. Stellendam. Met het stormweder van j.l. Vrijdag hebben onze visschers het zwaar te verantwoorden gehad. Bijna alle vaartuigen waren uit, toen zij door den storm werden overvallen. Meest allen wa ren genoodzaakt hunne netten te laten staan om te trachten, vaartuig en leven te behouden. Aan slechts drie hunner gelukte het de haven te bereiken, terwijl de overigen een goed heenkomen naar binnen moesten zoeken. Een gedeelte trachte voor ankeren hun behoud, doch door slechts twee met goed gevolg. Terwijl eenigen van voor hun anker sloegen, waren weer anderen genood zaakt dit te laten slippen en verder binnen hun behoud te zoeken. De een belande hier de ander daar. Er waren er te Hel- voetsluis, Dirksland, Middelharnis, voor den Bommel en bij de Tien Gemeeten. Drie, wier ankers doorgingen kwamen tegen den dam voor de haven te Dirksland te recht. Een sloeg over den dam in die haven een ander werd met het achterschip er op geslagen dat het roer er af stootte en de derde voordurend er op stootte en nog al erg lek werd zoodat het vol water liep en de bemanning het moest verlaten en met levensgevaar den vasten wal bereikte. Dat er veel schade aan de vaartuigen is geleden, misschien meer dan nu nog is waar te nemen, valt wel te begrijpen, doch erger dan dit alles is, dat ook een men- schenleven is te betreuren. Een oppassend jongeling van 18 jaren, J. de Leeuw werd door de Fok overboord geslagen en kwam jammerlijk om het leven. Het noodweer belette alle pogingen tot redding alleen wierp men nog een lijn naar hem, doch te vergeefsch, men was dadelijk te ver verwijderd. Daar hij nog niet is opgevischt, volgde hier zijn signalementzwaar gebouwd, gekleed in een niewe gele oliejas, lange laarzen, Zuidwester op, verder bruine aap, met half verniewde mouwen, blauwe trui, grijs wollen overhemd met boorden van andere stof, gewone borstrok, wit katoenen hemd, grijs flanellen half hemd, gestreepte pilow bovenbroek, blauwe onderbroek, blau we kousen en blauwe overkousen. In de broekzakken een partemonaie met porte feuillesluiting, met eenig geld, en vermoe delijk een sleuteltje, rood koperen tabaks doos met nikkel plaatje, waarop J. de Leeuw, en grijze zakdoek. Ingeval de drenkeling mocht worden gevonden, verzoeken de be droefde ouders dringend daarvan onmid- delijk hun bericht te zenden. Alle kosten zullen gaarne vergoed worden. Dezelfden dag woei op debouwwo- ning, bewoond door de Wed. van Oosten- brugge een boom omver die in zijn val het dak van een Wagenhuis bijna geheel vernielde, gelukkig zonder persoonlijke on gelukken te veroorzaken. Goedereede. Ondanks de aanhoudende regens tijdens den oogst, valt de korenop brengst zeer mee. De landbouwer J. L. alhier trok gemiddeld 26 mud tarwe per gemet en wel vaa puike kwaliteit. Bevreesd voor den opkomenden storm in het begin van de vorige week hebben onze visschers nog bijtijds de wijk geno men, tendeele in den Nieuwen Waterweg tendeele in den haven alhier, terwijl één van hen, J. v. d. H. schipper op de bla zerschuit G.O. 12, den mast over boord ge zeild hebbende, met behoud van lijf en leven door een sleepboot te Ymuiden is binnengebracht. Donderdag 10 Sept. j.l. vergaderde de Afdeeling 2>Goedereede« der Zuid Hol landsche Vereeniging »Het Groene Kruis* in het hotel de ^Gouden Leeuw* alhier. Er waren 26 leden tegenwoordig. Een zeer net, duidelijk uitgewerkt verslag werd uitgebracht door den heer M. Breen als afgevaardigde van de afdeeling naar de laatste te Dordrecht gehouden Algemeene Vergadering, van het aldaar verhandelde. Vervolgens komt aan de orde de be noeming van een bestuurslid, welke functie was opengevallen door het vertrek van den heer Dr. J. A. Wolfson naar Rotterdam. Overgaande tot de stemming, worden uitgebracht 26 stemmen, waarvan 16 zijn vereenigd op den heer S. I. Nooten en 1 o op den heer D. Lodder, zoodat tot bestuurslid is gekozen de heer S. I. van Nooten. Aan genoemden heer, niet ter vergade ring tegenwoordig, zal van deze benoeming kennis gegeven worden. Ten slotte hebben er eenige besprekin gen plaats over de' maatregelen, welke ge nomen worden tot inperking der alhier epidemisch heerschende besmettelijke ziekte »febris typoïdea,* waarna de vergadering gesloten wordt. Ouddorp. Op Vrijdag 18 September a. s. des nam. 31j2 uur zal op het Raad huis de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting. Naar men verneemt worden er po gingen aangewend tot het verkrijgen van een beter postverkeer met het buurtschap aden Oostdijk*. Waarschijnlijk zal er bin nenkort een bode aangesteld worden om ook in dat gedeelte der gemeente de post direct te bezorgen. Bij het onweder van Vrijdagnacht werd de schuur van de Wed. C. Tanis Ez., staande in de kom van het dorp door den bliksem getroffen doch zonder brand te veroorzaken, terwijl in dienzelfden nacht bij den landbouwer J. Aleman een oven keet werd getroffen en vernield. Op den daaropvolgenden dag des avonds omstreeks half tien sloeg de bliksem in de schuur van sden kleinen Hofdijk* bewoond door den landbouwer C. Hameeteman met het gevolg dat schuur en inboedel een prooi der vlammen werd. Naar men ver neemt was een en ander behoorlijk geas sureerd. Pernis. De uniecollecte heeft dit jaar opgebracht de som van f 189,50, waar onder 8 gulden van de Chr. Jond. Ver eeniging, Dient elkander door de liefde.« Melden we enkele weken geleden, dat bij H. C. Spruijt een akkertje aardbe ziën in bloei stond, thans kunnen we mel den dat hij reeds enkele rijpen vruchten geplukt heeft. Buiten verantwoordelijkheid van Eedactie en Uitgevrc. Geachte Bedaetie Nieuwe Tonge, 14 Sept 1903. Vóór ik verder ga, wil ik eerst enkele druk fouten in het vorige stuk wegnemenHet begint „In 1894 was er een pokkenepidemie in'sGraven- hage." Dit moet szijn 's Gravenzande. Verder in Glasgouw waren 90 000 kinderen niet van „3 tot 5 jaar", maar van 0 tot 5 jaar. De overige fouten als b.v. „'t terrein tegen de diphtherie" in plaats van 't Serum en een enkele geradbraakte zin, zooals die over die vaecinateurs in Indië zullen door de verstandige lezers zelf wel in gedachten verholpen zfjn. In zijn laatste stuk komt de geachte inzender nog eens terug op de gevaren der inenting, om daarmêe aan te toonen „dat de statistieken niet betrouwbaar zijn". Maar mijn waarde heer, deze hebben niets met elkaar te maken. Stel, er is een boer, die een volkomen tegenstander is van 't gebruik van kunstmeststoffen, omdat bij het erj voor houdt, dat deze den oogst volstrekt niet beter maken en zelfs den grond bederven. Als nu zoo iemand aldus redeneerde„om dit te bewijzen en de statistieken der voorstanders te ontzenuwen wensch ik er op te wijzen, dat deze stoffen geld kosten," dan zou U zeker met mij het er voor houden, dat zoo'n redevoering niets bewijst tegen het nut dier stoffen en dat hier geheel verschillende dingen door elkaar gehas peld, worden. Welnu, juist zoo'n redeneering geeft U hier ten beste. De statistieken hebben betrekking op het ziekte- en sterftecijfer aan pokken in landen en bij personen, waar en bij wie de vaccinatie wordt toegepast of niet toegepast. Over de gevaren der vaccinatie worden we weer door geheel andere bronnen ingelicht. We hebben de vorige keer al gehoord, dat 3 voorname, commissies na zeer grondig en uitge breid onderzoek in Engeland, Duitschland en hier te lande gehouden tot de zelfde slotsom gekomen zijn, dat die gevaren onbeteekenend zijn. Welk recht hebt U, om te beweren, dat de geneeskundigen aiie schadelijke nevenwerkingen, die zich soms voor kunnen doen bij de vaccinatie trachten te verdonkeremanen De Nederlandsche commissie werd door de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst expres benoemd om daarnaar on derzoek te doen. We zullen straks zien, datjuist de tegenstanders, die maar nooit uitgepraat ko men .over deze gevaren, het licht schuwen, als het er op aan komt, om .daarnaar een eerlijk onderzoek in te stellen. U laat het voorkomen, alsof bij een belangrijk deel van de kinderen door de vaccinatie „geweld zou worden gepleegd aan de gezondheid der kinderen" en „dat dit zich vroeger of later in klieraehtigheid, in puis ten en zweren en zeere oogen of anderzins zich zal openbaren is zeker." Nu wil gelukkig het geval, dat ook op de meest redelooze aanvallen tegen de vaccinatie, een vernietigende kritiek kan worden uitgeoefend, doordat over al deze dingen nauwkeurig aanteekening gehouden wordt. In Duitschland moet ieder geval van ziekte na het inenten, die daarmêe ook maar eenigzins kan in verband gebracht worden, dadelijk bericht worden aan den keizerlijken gezondheidsraad en dan wordt de zaak nauwkeurig onderzocht. Hier behoeven we dus ons niet te bepalen, bij de herinnering van wat Dr. Böing daaromtrent ge zegd heeft, maar kunnen de tegenwerping wis kundig bestrijden en weerleggen. Sommige tegen standers beweerden, dat nu ja, de kinderen dooi de vaccinatie wel behoed werden tegen de kin derpokken, maar dat ze er vatbaarder door wer den, om door diphtherie, mazelen, roodvonk, klier- en teringachtigheid te worden aangetast. Welnu, de onhoudbaarheid van deze redeneering blijkt uit het feit, dat de sterfte aan al die ziek ten over een groote reeks van jaren besclfcuwd steeds minder geworden is, zooals de statistieken over de doodsoorzaken ons leeren. Da t vele kin deren klierachtig worden of zweren of zeere oogen krijgen, is een ervaringsfeit, dat opgemerkt is 'sinds den tijd, dat de mensch ervaring heeft kunnen opdoen, evenals het een ervaringsfeit is, dat jaarlijks een massa volwassenen sterven aan tering, aan kanker, aan longontsteking, aan hart ziekten enz. enz. Dat de vaccinatie die ziekten niet .verhindert, is duidelfjk, want ze heeft er niets mêe te maken. Maar wat een redeneering, om alles wat na de vaccinatie zich voordoet, zoomaar op rekening daarvan te stellen. Neen, veeleer is het opvallend, dat onder de ingeente kinderen naar verhouding zoo weinig ziekten voorkomen. In dat opzicht zou men veel beter kunnen staande houden, dat de vaccinatie de kans op andere ziekten geringer maakt. En middelijk vermindert de inenting ongetwijfeld de kans om door andere ziekten te worden aan getast of er aan te sterven. Want iemand, die de pokken gehad heeft, is vaak voor zijn geheele leven lichamelijk achteruitgegaan en verzwakt en door die verzwakking wordt hij natuurlijk gemakkelijker een prooi van allerlei ziekten. Hoevelen, die de pokken gehid hebben,zijn niet voor hun geheele leven „zwak gebleven op" hun luchtpijpen, hun oogen en ooren. Dat zal U toch wel niet onbekend zijn. Neen, hoe de tegenstan ders zich wenden of draaien, het is en blij ft een feit, dat b.v. in Duitschland voor ruim een eeuw, toen de bevolking misschien ternauwernood een derde bedroeg van de tegenwoordige, erjaarlijks ongeveer 70,000 inwoners door de pokken werden weggeraapt en vele duizenden slechts met een geschokte gezondheid uit den vreeselijlcen strijd te voorschijn kwamen of met beschadigde oogen en ooren enz. En juist omdat, dank zij de vacci natie tegenwoordig zoo weinig kinderen in Duitsch land door de pokken in hun gezondheid geschokt worden, kan het lichaam dier kinderen beter weerstand bieden ook aan de overige ziekten, 'tls dus juist andersom, dan hetgeen U degoed- geloovige gemeente op de mouw wilt spelden. Precies de verkeerde voorstelling geeft U ook, waar U het laat voorkomen, alsof de geneeskun digen het licht zouden schuwen, wanneer het er op aankomt, onderzoek te doen naar de ziek tetoestanden, die het gevolg kunnen zijn der inenting. Boven hebben we reeds gezien, dat juist de geneeskundigen uit eigen beweging daar een onderzoek naar hebben gedaan. Nu zal ik eens aantoonen, hoe weinig waarheidslievend de tegenstanders der vaccinatie ook in dit opzicht zijn, tegeli,jk kunnen dan ook „alle eenvoudigen" eens zien, hoe ze soms in 't harnas gejaagd woï«

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 3