1 i it t; i I y ill j II Vereenigde Vergadering f! Uil de Pers. Tuin- en Landbouw. iraasjtiaak. Antwoorden of mededeelingen van de beide Kamers, op Zaterdag den 1% September 1903, RuitenlancS Gemengd Nieuws. X ft ft 1^*1 1$ if i J,-. r I ?- 1 it dwepen. We etaan in deze zaak aan den kant der Stichtsche en steunen dus den heer v. d. Berg in zijncritiek. Maar afgedacht daarvan, begrijpen we heuach niet, waardat nu goed voor is, om een critiek te verbieden. Ons docht, altijd, dat uit de wrijving der meenin gen de waarheid te voorschijn kwam. En waarlijkde kwestie is ernstig genoeg om bestudeerd en allerwege be sproken te worden. Zeis in ons oog een fundamenteele kweBtie, die uitgemaakt moet worden, zal de arbeidersbeweging op geen verkeerde banen geleid worden. En we vinden het zeer uitmuntend van den heer v. d. Berg, dat hij gespro ken beeftzijn artikelen en dus zijn brochure mogen waarlijk door elk lid van Patr. wel eens goed overwogen worden. Wij althans zijn er tevreden over, dat ze er zijD, en ontevreden over 't verbod. EEN VRAGENLIJSTJE. In het Hblb. stelt //Van-dag tot-dag'/ een achttal vragen aan socialistisch onder wijzers, in verband met het geschrijf over de zaak-Lindeman. Die acht vragen luiden 1. Heeft de Staat het recht te eischen dat zijn ambtenaren zijn gezag niet onder mijnen, niet mededoen aan een revoluti onaire daad om regeering en wetgevende macht door terrorismejte dwingen tegen hun overtuiging te handelen p 2. Zouden de socialisten, zoo ze ooit hun Staat vestigen, niet veel gestrenger dwang in deze uitoefenen Zouden ze toe staan dat hun ambtenaren, als ze tegen hen samenspanden, zich verontschuldigden gelijk de heer Lindeman deed 3. Is vooral in het geval van onderwij zers de splitsing van personen in helften niet bijzonder onzinnig 4. Hebt gij zelve vrede met het excuus >Niet als ambtenaar maar als particulier deed ik mede om door blokkade van land en zeezijde der groote steden, door hon gersnood en stilstand van verkeer de Re geering van mijn land te beoorlogen 5. Zou een leeraar grove openbare on zedelijkheid niet evenzeer als reden van ontslag kunnen wraken verklarende, dat hij zich niet ontuchtig had gedragen op straat of dronken gezwierd had langs 's Heeren wegen als leeraar maar als man 6. Zijt gij, onderwijzer, niet van meenmg dat aan een onderwijzer jonge zielen zijn toevertrouwd; dat niet alleen wat gij do ceert, maar vooral het voorbeeld, dat gij geeft, krachtig medewerkt lot de opvoeding van uw leerlingen? 7. Meent gij dat de ouders der leerlingen, aan uw zorg toevertrouwd, geen rechten hebben 8. Daar gij niet ontkennen kunt dat de ouders in Nederland in overgrooten getale loyale onderdanen van H. M. en getrouwe burgers van den Staat zijn, vraag ik u of gij het voor de ouders niet onduldbaar vindt, zoo hunne jongens op een dwaal spoor geleid worden, doordien ze straf feloos hun onderwijzers deel zien nemen aan daden tot omverwerping van gezag en wet in de Maatschappij Naar het antwoord zijn we wel een weinig benieuwd, zegt //De Standaard*. De vraag is echter of het komen zal. CHILIS ALPETER IN 'T NAJAAR. Ongetwijfeld zijn er onder de lezers van mijn vorig opstel geweest, die de tijd om iets over chilisalpeter en andere kunstmeststoffen te zeggen, niet gelukkig gekozen vinden. Een er van, die mij als de schrijver kende, zei »maar nu is 't toch geen tijd om chilisalpe ter te gebruiken Dat is toch alleen geschikt als voorjaarsbemesting Het gesprek, dat zich naar aanleiding van deze opmerking tusschen ons ontspon, wil ik hier even mededeelen. Wellicht zijn er, die het na de lezing daarvan met mij eens zijn, dat chilisalpeter ook in den herfst goede dien sten kan bewijzen. Lees maar eens door. Allereerst ben ik begonnen met den opmer ker te vragen, of hij wel wist, waarom chili salpeter zoo'n hooge bemestingswaarde heeft. En het bleek, dat we 't hierover heelemaal eens waren. Het stikstofgehalte, daar kwam dat vandaan. De gemakkelijk opneembare vorm waarin de stikstof in chilisalpeter voorkomt maakt, dat deze meststof hoe langer hoe meer gewaardeerd wordt. «Maar nu is toch de groeitijd voorbij. Is 't dus geen dwaasheid nu nog chili uit te strooien zoo heette 't weer. vNu draaf je toch een beetje doorn, zoo zei ik. »Je weet toch wel, dat er ook in den herfst gezaaid wortd. En dat gebeurt toch zeker ook wel in de hoop, dat het gezaaide nog vóór den winter zal ontkiemen en groeien? »Je hebt gelijk«, luidde 't antwoord, „daar dacht ik nu heelemaal niet aan. De winter granen, niet waar 11 Die in de eerste plaats, maar ook koolzaad moet ge niet vergeten. En karwij, hoewel reeds veel vroeger gezaaid, wil men toch ook graag nog vóór den winter een beetje flink zien op groeien. »Maar zoudt ge dan eene bemesting met chilisalpeter bij de genoemde gewassen wel zoo noodig achten »Dat hangt er van af, hoe 't gesteld is met den grond, waarin ze groeien. In dien deze flink bemest is, zoo zal 't minder noodig zijn, dan daar, waar zulks niet het ge val is. Doch mijns inziens zal een kleine gift haast overal rendeeren. Want bedenk, dat er van de akkers waar nu de wintergewassen staan of koolzaad moet groeien of karwij, be denk, dat er van die akkers reeds een oogst is weggehaald en dat tengevolge daarvan het gehalte aan stikstof heel licht in de minder heid kan wezen. Zelfs op plaatsen waar stal mest is ondergebracht zal de hoeveelheid op neembare stikstof niet altijd voldoende 2ijn, om een fermen groei te mogen verwachten. De zoogenaamde organische stikstof toch moet voor ze bruikbaar is voor de plant, in salpe- ferstikstof veranderen. En van die verandering komt gewoonlijk jniet veel meer in 't najaar. Juist daarom kan wat chilisalpeter zoo flink werken. Proeven hebben dit tenminste voor sommige gewassen ook reeds aangetoond. Een rijkslandbouwleeraar zegt in zijn verslag als hij spreekt over het gebruik van chilisalpeter in den herfst»Een ding staat vast nl. dat in vergelijking met de gewone wijze van chfli- salpeteraanwending voor rogge, het beter is in den herfst ook reeds een gedeelte te geven. Zou deze uitspraak niet even waar zijn voor andere najaarsgewassen. Inzonderheid als ze niet te best willen, zal wat chili krachtig mee werken, haar te maken tot planten, die de nadeelige invloeden van den winter zullen kunnen trotseeren. M. ZIEKE SUIKERBIETEN. Maakten we verleden week melding van een „nieuwe" haverziekte, dezen keer moeten we een enkel woord zeggon ovor een ziokte in de suikerbieten, die tot heden niet waargenomen werd. Zij wordt veroorzaakt door een zwam (een sohimmelsooit) die de zij wortels vaq de biet aantast. Deze worden hierdoor belemmerd in hun werk en 't spreekt van zelf dat de po-oei van den hoofdwortel (hier de biet zelf)_daaron- der sterk lijdt. Volgons onderzoek aan het labo ratorium voor plantenziekten te Amsterdam ver toont deze ziekte zieb dit jaar voor hot eerst. Wel eigenaardig echter, dat ze zoo op eenmaal optreedt in ver uitolkaar gelegen buitenakkers. Want niet alleen van uit Sommelsdijk ontving het laboratorium aangetaste planten, ook in Zee land deed de ziekte haar intrede. Hot laboratorium noemt het land, waarop zieke bieten aangetroffen worden besmet. Den raad wordt gegeven, daar in de eerstvolgende jaren geen bieten meer te verbouwen. Ongetwij feld zal het uittrekken van „zieke" plantenen 't vernietigen daarvan heel veel goed doen, dooh dit mag als haast ondoenlijk aangemerkt worden. M. NAWERKING VAN CHILISALPETER. In vele gevallen twijfelt men aan de nawer king van ohilisalpeter. Heel vaak hoort men ook vei tellen dat chili wel snel werkt door dat de werking slechts korten tijd duurt. Daarom zijn velen bok bang voor 't gebruiken van chi lisalpeter in 't najaar. De Délégation des Pro- duotours de Nitrate die Saude du Chili pour la Belgigue et la Hollande, dut is eene to Antwer pen gevestigde vereenigiag wil daaromtrent meer zekerheid verschaffen. Zij stelt ieder, die zulks verlangt, in de gelegenheid om, zonder dat het den proefnemer iets kost, te probeeren wat er waar is van hetgeen gezegd wordt over nawer king van ohilisalpeter. M. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 564. Wat is petroleum eigenlijk 565. Blijven stroobloemen goed? 566. Wat zijn Herfstseringen Antwoorden en mededeelingen. 561. Nu koolplanten zaaien? Ja, dat kan nog wel. Maar 't door de winter brengen is niet gemakkelijk zonder bak. 563. Samenstelling mest afhankelijk van voe der Dat is nog al duidelijk. Het onverteerbare deel van 't voeder is mituurlijk afhankelijk van 't voer zelf. En 't eiwit uit 't voer geeft voor een groot deel zijn stikstof weer af in de urine. Als deze in de mest komt, zal die moor stik stof bevatten, naarmate het voedsel dus meer eiwit bevatte. 583 Geranium stekken Wellioht lukt 't nog. Beter is dit in 't laatst van Juli en Augustus. Dan doen de bloemisten 't ook. tot sluiting van de zitting der Staten- Generaal. (Geopend te 3 uren.) De lieer Schimmet,penninck van der Oye bekleedt den voorziftersstoel. De Voorzitter laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Konink lijk Besluit van den éden September 1903, No. 24 waarbij de Minister van Binnen- landsche Zaken wordt gemachtigd, heden, te drie uren des namiddags, zich te bege ven naar de vergadering der Staten-Gene- raal, ten einde in de vereenigde vergade ring der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt eene commissie, bestaande uit de Heeren Mr. H. M. J. van Asch van Wijck, Mr. J. G. S. Be iers, leden der Eerste en Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, E. A. M. van der Kun, A. Brummelkamp en Mr. W. Dolk, leden der Tweede Kamei, die den heer Minister in het gebouw der Kamer zal ontvangen en uitleiden. Kort daarna treedt de heer Minister, voorafgegaan door de Commissie, de ver gaderzaal binnen De heer Kuypjèr, Minister van Binnem- landsche Zaken, neemt plaats voor den troon en houdt de volgende aanspraak Mijne Heeren l Hare Majesteit de Koningin droeg mij de vereeréhde taak op deze zitting der St aten-Generaal in haren naam te komen sluiten. Dank zij uwe medewerking erlang de in dit zittingjaar meer dan eene rege ling, rakende onze betrekkingen met het buitenland, wettelijke bekrachtiging. Met België tot verbetering van het ka naal Gent-Terneuzen, Met Venezuela omtrent uitstaande verdelingen, met Groot Brittanje betreflende een belang van den visschersstand, met onderscheidene mo gendheden gezamelijk èn in zake de inter nationale regeling van onderwerpen van privaatrecht èn in zake de suikerbelasting, terwijl in verband met de laatstbedoelde conventie de suikeraccijns nader geregeld werd De vaststelling van een wetboek van militair strafrecht en van de wet op de krijgstucht kwamen tot afdoming. In de tiaktementsregeling der rechterlijke amb tenaren werd eene wenschlijk gebleken gedeeltelijke wijziging aangebracht. De totstandkoming van de Beroepswet maakte de algeheele inwerkingtreding van de Ongevallenwet in den aanvang van dit kalenderjaar mogelijk. Be arbeidswet onderging een noodzake lijk gebleken wijziging. Voor de klerken en beambten der ministerieele departemen ten werd eene regeling der jaarwedden met periodieke verhooging mogelijk ge maakt. Be uitsluitende bevoegdheid tot het opsporen van delfstoffen werd, onder be spreking van duur en gebied, aan den staat voorbehouden de voortgaande uit breiding van het net onzer tramwegen werd bevorderd. Uit da Indische compta biliteitswet werden da artikelen gelicht, rakende de bijdrage aan 'sRijks middelen Aanvulling van het regeeringireglement voor Nederlandsch-lndië ontsloot den weg tot decentralisatie van het bestuur. Sa- bang werd in liet geregeld stoomvaart- verkeer met Europa opgenomen en uit breiding van den stoomtramdienst op Atjeh werd bevorderd. Ten behoeve van Surina me werd de aanleg van een spoorweg in de richting van het Lawagebied en de explotatie van dit gebied door de wet verzekerd. Afzonderlijke vermelding vinde ten slotte de goedkeuring, door u verleend aan de drie wetsontwerpen, tot welker indiening eene bedenkelijke stoornis in het publieke leven aanleiding gaf. Dientengevolge werd een wijziging en aanvulling in het wetboek van strafrecht aangebracht, de oprichting van eene spoor wegbrigade mogelijk gemaakt, en een onderzoek van regeeringswege gelast naar den toestand van het personeel bij onze spoorwegmaatschappijen. Voor Uwe medewerking hiertoe, gelijk voor Uwe algemeene toeweiding aan 's lands belangen, heb ik de eer, mijne Heeren, U namens Hare Majesteit de Koningin- dank te zeggen. I11 naam der Koningin verklaar ik deze zitting vau de Staten-Generaal te zijn gesloten. Be Minister wordt door de Commissie uitgeleid en nadat zij in de vergadering is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de vereenigde vergadering. Frankrijk. Gisteren naar revolutionaire zede op den dag des Heeren is de Tréguler, in het departement Cotes-du Nord (Bretagne) een standbeeld onthuld voor Ernes. Rénan den beruchten schrijver o.a. van //het le ven van Jezus// die daar in 1823 werd geboren. Het spreekt vanzelfs, dat de rene gaat, die op dit oogenblik Frankrijk regeert, deze schoone gelegenheid niet wilde laten voorbijgaan,. om zijn anti clericalisme nog eens te luchten en zoo heeft Combes dan èn door zijn officieele legenwoordigheid- èn door zijn spreken aan het banket, na de onthulling, nog als 't ware getuigenis gegeven hoezeer hem het standpunt bekoort van den ongeloovigen wijsgeer en oriëntalist Rénan, die, naar het seminarie van St. Sulpice te hebben verlaten, ondanks allen nobelen schijn toch een van de meest vinnige Christusbe strijders is geworden, die de moderne tijd heeft gekend. Merkwaardig was dat officieele optreden nu van Combes ook daarom, omdat hij op zettelijk verzuimde de Regeering te' doen vertegenwoordigen bij het requiem van wijlen Leo XIII, een kerkvorst, met wien Frankrijk toch nog altijd officieele betrekkingen onder hield. Dat de Tréguier en omstreken de bons catholques niets gesticht waren over de onthullingsplechtigheid en de hulde der Re geering voor Rénan, is zeker te verklaren. l)e ergenis 'van de clericalcn over de op richting van een standpunt voorden afvallige midilen in het roomsch-kutholieke land, was zelfs groot. De pastoor van Tréguier, die uitgenoodigd was om met zijn twee kapelaans Zondag zijn opwaclding te maken bij Combes, Keft dit vierkant geweigerd. Op een feest ter eere van Rénan hulde te brengen aan Combes, was van den roomschen priester te veel gevergd en zijn weigering eert zijn karakter. Er was intussehen belangstelling genoeg in de plechtigheid zelvemisschien wel om dat men er nog eenige standjes bij verwachtte vanwege de protesten der //clericalen//. Vrij dag was in het stadje en 10 mijlen in den omtrek al geen dakkamertje meer te krijgen, Donderdag werden de laatste vrije bedden toegeslagen tegen 25 francs voor één nacht! Inderdaad is de dag van Zondag dan ook niet zonder allerlei manufestatie en demon stratie verloopen. De troepen moesten zich nil en dan doen gelden cm de orde te hand haven. Het begon al in Pontrieux, welke plaats in de Noorderdepartementen gelegen, Combes Zaterdag doorreed. Hij werd begroet met luide toejuichingen maar ook met gefluit. Een vijftiental dezer fluiters volgden zijn rij tuig op eenigen afstand Een aantal vrouwen deed dapper mee. Op andere plaatsen ging het net zoo. Ge juich hier, geschreeuw, gefluit daar. En het hardst schreeuwden de vrouwen het //weg met Combes// uit. Gendarmes en dragonders omringden en volgden het ministerieele rij tuig. Te Tréguier aangekomen, werd de pre mier ontvangen door de heeren Chaumie, minister van onderwijs. Brisson en Berthe- lot, allen felle anti-clericalen. Dat was het Sein voor vijandelijke kreten over het groots plein. Om 10 uur gistermorgen gingen de ma nifestanten de mis bijwonen in de kathedraal en onderwijl had de onthulling plaats. De heer Guyesse hield een redevoering en droeg het standbeeld over aan de stad. Andere redevoeringen werden nog uitge sproken door c'en heer Psichari, schoonzoon van Rénan uit naam van de familie, door Berthelot en Anotole France. Minister Chaumié sprak namens de regee ring. Gedurende de redevoeringen kwamen de manifestanten uit de kerk, en toen begon het spektakel weer. De clericalen floten, de troe pen moesten tusschenbeide komen en na de gebruikelijke sommaties deze //protestanten// uiteendrijven. Minister-Combes bracht later een bezoek aan het huis van Rénan waarbij zich weer een incident voordeed. Te midden der menigte stond de burchtgravin Kerboisson te fluiten. De personen, die zich in haar buurt bevonden, rukten het fluitje uit haar handen. De burchtgravin trok daarop een geladen revol ver uit den zak, maar werd gearresteerd en naar haar woning geleid door de gendarmes. Een groot banket had tenslotte plaats in een tent op de kade van Tréguier opgeslagen. Alaar de regen viel zelfs op de gasten daar binnen en tal van manifestaties hadden onder wijl buiten plaats. De soldaten moesten wederom tusschenbeide komen. Aan het einde van het banket hield minister Combes dan zijn groote redevoering over het leven van Rénan en sprak hij, iu aansluiting daaraan, van zijn eigen anlKclericale politiek. We zullen er nog wel meer van hooren. liet Oosten. Helaas, alle hoop op een interventie der mogendheden in het Oosten moet nu wel worden opgegeven. Althans, een officieele Russische nota verklaart, dat er niets van aan is, dat bij het aanstaand onderhoud tus schen de keizers van Rusland en Oostenrijk sprake zou zijn van een voorstel tot Europee- sche interventie in Turkije. En dat Engeland het initiatief son nemen tot bescherming van de Macedoniërs is nog minder waarschijnlijk, dan dat Ruslands Tsaar, gedachtig aan de vroegere vrijmaking der Bulgaren, het zou doen. Bulgarije alleen zal zich wel wachten om tegen den Turk te beginnen, althans de regee ring; maar men kan nooit weten, of zeniet nog door de bevolking wordt meegesleept. Het regeeringsorgaan Nowi Wek vaart zelfs heftig uit tegen de oorlogsgezinden in den lande met een vertoog, waarin verklaard wordt dat geen Bulgaarsch gouvernement, zelfs na een overwinning over de Turken, in staat zou wezen het Macedonische vraagstuk op te lossen. De mogendheden, die over het wel en het wee van de Balkanstaten beschik ken, zouden dadelijk de regeling der zaken in handen nemen, met uitsluiting zells van eenigen gevolmachtigde van Bulgarije, als zijnde Bulgarije geen mogendheid, die met het Tractaat van Berlijn iets fe maken heeft. Zoo zou men dus alle reden hebben te Sofia, om een conflict met Turkije te ver mijden in de Macedonische aangelegenheid, in plaats van het te zoeken, bij afwezigheid Te Ermensko en Kruschovo liggen de lij ken nog onbegraven Ze mogen niet begraven worden, ze moeten daar blijven liggen tot prooi van de roofvogels entot afschrik wekkend voorbeeld voor de overlevenden. De Turksche soldaten trokken een cordon om de plaatsen en verhinderden de overledenen het vreeseiijk kerkhof te verlaten. In den ver pestenden stank en met de vreeseiijk ver minkte lijken voor oogen moeten zij, wien het leven gepaard werd, de daad van vader, man en broeder beweenen. Het is onmogelijk den waren toestand van het binnenland te beschrijven wijl de Turken alles in het werk stellen om de publicatie hunner //heldendaden// te voorkomen. Tot zoover de correspondent wiens verha len door de collega's van //Times, Daily Mail eji Tribune volkomen bevestigd worden. Ziehier nog enkele telegrammen van den Balkan. Eerst dit uit Sofia, aan den //Frankf. Zeitgeseind De Turken houden in het dis trict Kirklisse groote //opruiming//. In de stad Kirklisse waagt zich geen Bulgaar op straat. Een woedende menigte Turken sloeg de ruiten in van de woning van den Fran- sclien consul. In Tekendsehe kwamen vijf honderd vluchtende vrouwen en kinderen binnen. De Turksche troepen drongen bij deze plaats over de Bulgaarsohe grenzen en voer den drie kudden schapen weg En dan wordt aan de Temps uit Konstan- tinopel geseind De keizerlijke troepen vielen de opstandelingen aan bij het Boukovomeer. Toen de Macedoniërs zich hadden terugge trokken begonnen de Turksche troepen een algemeene plundering in alle omliggende dorpen. Ook had een gevecht plaats dieht bij het dorp Zvanli. Eveneens bij het dorp Tourke, waar na een hevig treffen de Turken gevoe lige verliezen leden. Het dorp Poulevo werd door de Turken aangevallen. Zij vermoorden alle menschen die ze ontmoeten In de buurt van Salonike moet een ba taljon Turksche troepen door de opstande lingen in de pan zi,n gehakt, van eenige kans, dat er, zelts in het aller gunstigste geval, beschikkingen zouden ge troffen worden naar den wensch der Bul garen. Maar 't kan ten slotte toch wel ge beuren dat de natie, buiten zich zelve over de wreedheden der Turken, 'en om geen politieke overwegingen zich bekreunend, niet in den band meer te houden was en een oorlog met Turkije onvermijdelijk bleek. De gruwelen, op de weerlooze Christenen gepleegd, worden nu zelfs niet meer tegen gesproken. De poging wordt zelfs niet gedaan, om gelijk Engelsclie en Duitsche staatslieden en dagbladen ill 1S76 deden, de moorden en de afgrijselijke misdaden der Turksche solda ten Basbi-Bozoeks en Albaniërs te ontkennen. Men komt er voor uit, dat in Macedonië thans menschonteerende misdaden in het groot gepleegd worden, zooals ze sinds de Bul gaarsohe gruwelen van '76 in den Balkan niet meer voorvielen. En toen trok Rusland tegen den Turk het zwaard; nu zien alle mogendheden onverschillig toe Het peil der hooge politiek daalt almeer. Denk ook maar aan den Afnkaanschen oorlog In 1876 zou geheel Macedonië bevrijd zijn geworden door het tractaat van San Stefano, als Duitschland en Engeland hel niet verhin derd hadden. Maar, helaas, Bismarck en Beaeonsfield belett'en dat dit tractaat werd uitgevoerdduwden Rusland op zijde als beschermer der Christenen in Turkije, en schoven 't gezamenlijk Europa Vooruit in plaats van den Tsaar. En thans kan de Tsaar niet, al zou hij willen, om de anderen en van die anderen is Engeland nog steeds aan 't overwegen van de //schuld// der beide partijen, en toont nog erger Duitschland zoo voor als na hartelijke vriend schap voor den groot-moordenaar op den troon Hun vernielingswerk doen de Turken goed, en hun wreedheid is zeer verfijnd. Men hoore slechts den correspondent van de //Indépendance.// Deze vertelt o. m. //Te Smilevo en Ermensko bereikte de losbandig heid haar toppunt. De soldaten hielden bij een Bulgaars dorp halt en onderzochten of veel vrijgezellen ont braken, wijl ze zich bij de rebellen gevoegd hadden. Daarna begon een ontzettende slach ting onder de vrouwen en kinderen. Ik heb meer dan 50 vrouwen gezien ge- wondMoor sabel- en bajonetsteken. Een jong meisjediad 8 wonden, etn vrouw lag met af gesneden borst te zieltogen. VARIA. KRACHT DES GELOOFS. Een arme negerjongen, slechts tien jaren oud, ging de prediking van een' zendeling hooren, en werd Christen. Zijn meester, _die een hevig vijand der zendelingszaak was, het vernomen hebbende, verbood hem verder daar heen te gaan, en dreigde hem onder de roede te zullen doen sterven, in dien hij niet gehoorzaamde. Dit verbod maakte hem ten uiterste ongelukkig. Hij had groote moeite er zich aan te onderwerpen, hoeveel hij wist, dat, indien hij het niet deed, zijn dood onvermijdelijk was. In dezen moeie- lijken toestand zocht hij voor den troon der genade licht en kracht, en bleef, na gebeden te hebben, overtuigd dat het zijn plicht was, het onderwijs van den Zendeling te blijven bijwo nen, mits de dienst van zijn' meester er niet bij leed, en zich voor het overige in de handen van God te bevelen. Hij ging alzoo naar het be dehuis. Terug gekomen, werd hij voor zijn' meester gebracht, die, na hem met verwijten en scheldwoorden te hebben overladen, hem vijf en twin tig geeselslagen liet toedienen, op een' toon van godslasterlijke spotternij hem vragende, wat Jezus Christus voor hem doen kon „Hij geeft mij kracht om geduldig te lijden,* ant woordde het arme kind. „Geeft er hem nog tweemaal zooveel,' riep de onmenschelijke kolonist uit. Men ge hoorzaamde. „En wat kan nu Jezus voor u vraagde dit ongevoelig mon ster op nieuw. „Hij helpt mij zien op eene toekomende belooning," her nam de ongelukkige. „Geeft er hem nog vijf en twintig," schreeuwde de tiran in eene vervoering van gramschap, en met wellust het kermen hoorde dat de pijnen het slachtoffer afpersten, vraagde hij hem nog weder„Wat kan nu Jezus voor u De jonge mar telaar, zijne uitgeputte krachten ver zamelde, antwoordde hem met zacht moedigheid „Hij geeft mij kracht om voor u te bidden, meester!" En dit gezegd hebbende, blies hij dan adem uit. Spoorwegongeluk bij Barneveld. De D-trein van Amsterdam en Hoek- van-Holland naar Berlijn, die te 8.06 gis termorgen van Amersfoort vertrok, is nabij het station Barneveld-Voorthuyzen gede railleerd. Het ongeluk had plaats voor den laatsten wissel voor het station Bar neveld. De locomotief en de goederenwa gen daar achter waren dien wissel voor bijgereden, toen, vermoedelijk door het los slaan van den wissel, de daarachter volgende derde klasse wagons, waarachter zich bevonden zeven wagens eerste en twee de klasse en restauratierijtuig derailleerden. Ongeveer 23 passagiers zaten in de derde klasse-waggon. Dit rijtuig werd op zijde geworpen, zoodat het met een kant nage noeg tegen den weg lag. Een der passa giers, een Amsterdammer veroorzaak te het een hersenschudding. Yan een eigenlijke paniek was in den waggon geen sprake de meeste passagiers hielden zich zeer kalm. Nadat van het station eenige ladders waren gehaald konden de passagiers door uit de portieren te klau teren zich bevrijden. De derde-klasse-waggon was van onder geheel verwrongen, zoodat het groote restan- ratierijtuig scheef op de rails was ko men te staan. De passagiers van de an dere wagens hadden geen letsel bekomen. Be doctor uit Barneveld was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Twee der gewonde reizigers werden naar het Ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, de der de keerde naar Amsterdam terug. In de »Echo'/ geeft een ooggetuige de volgende beschrijving van de ruïne fW

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 2