Vrijdag 11 September 1903. No. 934. Tweede Blad. Officieel filedeelte. aanbesteding. Plaatselijk Nieuws, Ingezonden «lukken. mm IN HOC SIGNO WSES BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Ooltgensplaat zullen op Zaterdag 12 Sept. 1903 dee nam. ton 3 ure bij enkele in- sohrijviug aanbesteden: Het geregeld verzame- leu ran alle grond, aarde, of andere of al hoe ook genaamd afkomstig ran suikerbieten, aard appelen, ajuin enz. welke in het a.s. najaar op de kaaijen dezer gemeente zullen worden aan gevoerd en het vervoeren daarvan naar eene aan te wijzen plaats bij de haven. Insohrijvingi biljetten in te leveren ter ^gemeentesecretarie voor Zaterdag den jl2 Sept. 1903 des nam. 2 uur> jOoltgensplaat, 3 Sept. 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Do Seoretaris, De Burgemeester, JOH. YAN PUTTEN. P. VAN WEEL G.Gz. Sonimelsdijk. Door de Afd. Overfl. en Goedereede der Holl. Mij. van Landb. is be sloten pogingen aan te wenden om gedaan te krijgen dat invoerrecht komt op buitenland- sche granen en meel. Voorts zal de najaars zaaigranen keuring worden gehouden te Dirksland, tot juryleden werden herbenoemd de heeren J. v. Schouwen alhier, J. Timmers en J. v. d Koogh te Middelharnis. Nog werd besloten een rasbeer in te voeren ter wijl de aftredende bestuursleden K. de Graafï alhier en J. v. d. Koogh te Middelhar nis met groote meerderheid herkozen werden. De echtgenoote vaD Jaeobus de Keizer heeft van den Minister van Oorlog eene kennisgeving ontvangen, dat haar veor de opkomst onder de wapenen van haren man, eene vergoeding zal worden toegekend van f 20. Het inschrijvingsregister der Nati onale Militie voor de lichting 1904 is op SI Augustus j. 1. gesloten met een getal Van 25 lotelmgen. Ouders of voogden, die hunne kin deren het llerhalingsonderwijs wenschen te laten volgen, worden verzocht daarvan vóór of op 26 September a. s aangifte te doen by deu heer L. Pen waarnemend hoofd der Openbare School. .Middelharnis. Aan jongelingen, die deelnemen aan de voorbereidende militaire oefeningen wordt bij deze de aandacht er op gevestigd dat ingevolge een schrijven van den heer Minister van Oorlog voortaan al leen diegenen voor korte inlijving in aan merking zullen komen, die in het zelfde jaar waarin zij worden ingelijfd het getuig schrift voor Militaire bekwaamheden en lichamelijke oefeningen hebben verworven. Bij den aanvangs curses aan de Ambachtsschool alhier, wordt deelgenomen door 44 jongelieden. Aan Arnoldus van der Velde die dit jaar voor herhalingsoefeningen is opge roepen geweest heeft bericht ontvangen dat hem eene vergoeding van f 12,50 is toe gekend voor elk tijdvak van 30 dagen of minder voor zijn verblijf onder de wapenen. Volgens achterstaande advertentie zal het Zaterdag 55 jaren geleden zijn dat J. Zoon en zijne Echtgenoote lief en leed hebben gedeeld met elkander. Niet velen mogen dit groote voorrecht beleven. Vooral maakt dit het zoo zeldzaam, daar beiden zich mogen verheugen in goede gezondheid. We wenschen hen een prettigen feestdag toe en hopen dat zij menig jaartje nog met hun familie den 12<fen September mogen herdenken. De kinderen der Chr. School vieren elk jaar Koninginnedag. Thans meenden de onderwijze: s daarvan te moeten afwij ken en een feest te geven op 6 Sept. den dag, waarop 't vijf jaar geleden was dat de Koningin is gekroond, 't Was dus een lustrumfeest. En dit feest moest meer geven dan ge woonlijk. 't Was of de ouders en parti culieren dat ook begrepen, want de giften, klein en groot, vloeiden rijkelijk. t Is dan ook een feest geweest, zoo als we 't nog nooit hebben gevierd. Eerst een optocht door de twee dor pen; 't vaandel voorop, daarna een bosch van vlaggengesjerpt en gestrikt al zin gende voorwaarts. Toen een tractatie in school van limo nade en janhagel, waarbij de kinderen heerlijk uitrustten voor de komende spe len, want daar zou 't er spannen. De keurige premies, die uitgeloofd waren, lokten eiken jongen en elk meisje tot deel neming uit. 't Ging er dan ook van langs Wat een hoera bij 't winnen van de kameraden dat riep, dat moedigde aan, dat klonk en zong en had pleizier, zoo als wij 't nog zelden bij 't spelen op 't plein hadden ontmoet. 't Was trouwens de eerste maal, dat bij ons zulke spelen op 't Koninginnefeest uit gevoerd werden. Daarna weer in school. Weer limonade, (beste van de firma Dijkema en Doornbos en goedkoop), die we ieder aanbevelen in warme dagen, en weer heerlijke koek, suikergoed en aman delen van onze winkeliers; vertellingen en gezang bij afwisseling daarna ieder naar huis met een doosje griffelsom 2 uur begonnen, eindigden we om 7 uur. Dinsdagmorgen uitdeeling van prijzen en dus een nafeest. Doch genoeg. Namens de kinderen, die uiterst tevreden waren met de tractatie en de prijzen onzer aller dank aan de milde gevers voor hun meesttijds zeer rijke bijdragen. Het zou onpasselijk zijn, waar we elk 'jaar zoo ruim kunnen uitdeelen, den wensch uit te spreken, dat de gevers op 't inge slagen spoor mogen voortgaan, want we weten, dat ze nog nooit voor onze kinde ren iets geweigerd hebbengansch en al juist 't tegendeel. Ruste 's Heeren zegen op ,hen en hunne gaven 1 VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente op Dinsdag 1 Sept. Tegenwoordig zijn de heerenU. J. Mijs Voorzitter, J. J. Nipius, J. C. v. Oos tende, E. de G. v. d. Koogh, L. Korvink C. J. Kruithof, J. v. d. Slik en J. v. d. Baan. Afwezig zijn de heeren: J. C. Bom, J. Kardux, C. Kolft G.C.Mz., en J. J. Slis. Na opening der Vergadering is het vol gende verhandeld De Voorzitter deelt mede 'dat binnen den bij de wet gestelden termijn geen bezwaar is ingebracht tegen de toelating als raadslid van de heeren J. v. d. Baan, J. J. Nipius, C. J. Kruithof en J. v. d. Slik, tengevolge waarvan de heeren zich bereid verklaren tot het afleggen der vereischte eeden, voor de aanvaarding hunner be trekking voorgeschreven, waarna zij achter eenvolgens in jhanden van den Voorzitter afleggen de eeden bij Art. 39 der gemeente wet omschreven. De nieuw benoemde leden worden daarna door den Voorzitter geluk gewenscht, waarna zij zitting nemen. De notulen der vorige vergadering wor den daarna voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. Ingekomen stukken De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen de stukken in zake de voorgenomen onteigening voor den aanleg van eene tramweghaven alhier, van welke stukken door de leden kennis wordt genomen. De voorzitter deelt mede, dat door het College van Burgemeester en Wethouders eene aanbeveling is opgemaakt ter benoe ming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim ter vervulling van de plaats, ontstaan door het genomen ontslag van den heer J. v. d. Waal, op welke aanbeveling zijn geplaatst de heeren L. M. Born, en J. Timmers. Tot de benoe ming wordt overgegaan. Er zijn uitgebracht 7 stemmen waarvan 5 op den heer Tim mers en 2 op den heer L. M. Bom zoodat eerstgemelde tot bovengenoemde betrekking is benoemd. De Voorzitter biedt namens Burgemees ter en Wethouders aan de gemeente be grooting voor 1904, welke tot onderzoek en rapport wordt gesteld in handen eener commissie van drie leden, waartoe na verschillende stemmingen worden benoemd de heeren Korvink, van der Baan en Nipius. De Voorzitter acht het noodig de deuren te doen sluiten. Na heropening der openbare vergadering vestigt de heer van der Baan de aandacht op de onvoldoende ruimte aan de Kaai voor het laden van vlas, hooi en stroo en vraagt of verbetering mogelijk is. De heer van den Slik (zoude aan de losplaats nabij het Sloombootplein een weegbrug gevestigd willen ziendie los plaats is ruim genoeg en dan was tevens in het bezwaar van den heer van der Baan voorzien. De Voorzitter zegt een onderzoek toe, waarna de Vergadering wordt gesloten. Den Bommel. Bij de plaats gehad hebbende aanbesteding voor de levering van steenkolen en petroleum, ter behoeve der gemeente is als volgt ingeschreven petroleum P Huijer a 81/, cent de L„ steenkolen Jb. Raap a 82 Y2 cent per H.L. De opruiming der peenaarde is gegund aan W. de Graaf voor f 59,44. De bank, (bijgenaamd de vischbank) van wier opruiming we j.l. week melding maakten, zal spoedig door een nieuwe worden vervangen. De timmerman T. M. M. had j.l. week het ongeluk met een zijner vingers beklemd te geraken tussehen twee kamra deren, zoodat hij tot heden zijn werk niet kan verrichten. Schade wordt gedeel telijk gedekt door de ongevallen verzeke ring. Oude Tonge. Het aantal ingeschreve nen voor de Nationale Militie, lichting 1904, bedraagt 24. Ter gelegenheid van de op Vrijdag 5 September 11. gehouden Vrije Paarden markt, werden 70 paarden aan de lijn gebracht. De handel was tamelijk vlug. VERGADERING van den Gemeenteraad op Dinsdag 1 Sept. Tegenwoordig al de leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter, wordt overgegaan tot de beëediging van de nieuw benoemde leden. ie. Worden gelezen de notulen der vorige vergadering en onveranderd goedgekeurd. 2C. Worden gelezen de navolgende inge komen stukken. a. missive van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie daarbij berichtende dat de begrooting van het 12de bataljon rustende schutterij in Zuid Holland door hun college is goedgekeurd. b. missive van de Gezondheidscommis sie, daarbij den Raad verzoekende, de politieverordening, met eene bepaling omtrent het venten, aan te melden. t_ De missive sub, a wordt voor ken nisgeving aangenomen, terwijl besloten wordt, omtrent de missive sub. b in eene volgende vergadering een besluit te nemen. 3 e. Worden met algemeene stemmen benoemd, tot ambtenaar van den Burger lijken Stand, de heeren P. O omens en J. Pulleman. 4e. Wordt met algemeene stemmen de begrooting van inkomsten en uitgaven dier gemeente voor het dienstjaar 1904, vast gesteld. in ontvangst op f 25904,91 in uitgaat op f 25904,75 Sluitende met een goed slot van f o.tó Na nog eenige besprekingen van huis- houdelijken aard sluit de Voorzitter de Vergadering. Dirksland. Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente hebben ter open bare kennis gebracht, dat de begrooting van de inkomsten eu uitgaven dienst 1904 is aangeboden en tot den 18Sept: a.s. ter gemeenteseoretarie ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten alom verkrijgbaar is gesteld. Een kind van Jac Kardux had Zon dag het ongeluk om in de Gooi te val len. Zeker had het ergste te vreezen geweest, indien L. Dijkgraaf daar niet aan 't wandelen geweest ware, en het van den dood redden kon. P. v. d. Mast dienstbaar bij den heer W. v. d. L. had bij het uitblazen der lamp het ongeluk van de tatei te vallen, waardoor zij haar gezicht verwonde, en haar arm zoo bezeerde dat geneeskun dige hulp noodzakelijk scheen. Ilerkingeii. In den nacht van 6 op 7 dezer is een in de weide loopend rund van den heer C. D. G., onder deze gemeente, door den bliksem getroften en gedood. Melissant. Het inschrijvingsregister voor de Nationale Militie der lichting 1904 is op 31 Augustus 11. gesloten met 14 ingeschrevenen. Stellendam. Ph. Hartman, onbezoldigd Rijksveldwachter alhier, is benoemd tot agent tan Politie te Vlaardingen, waar heen hij gisteren is vertrokken. Nadat Donderdagavond j.l. bij iemand uit een schuurtje eenige veld vruchten waren gestolen, en bij een ander visch die aan den muur te droogen hing was weggehaald, kwam men Vrijdagavond den eerstgenoemden weder een ongewenscht bezoek brengen, doch aangezien men alles achter slot en grendel had geborgen konden de late bezoekers, niet alleen hun doel bereiken, maar daar zij door een der huisge noten werden gezien, die de anderen op riep, welke .spoedig bij de hand waren, moesten de dieven overhaast de vlucht nemen. Hoewel een eind ver achtervolgd gelakte het toch niet hen te achterbalen. Naar wij vernemen zal schipper A. Sandifort van Ouddorp, in den loop dezer maand, met een lading kachelkolen hier arriveeren en voor 72 cent per H.L. op den wal, aanbieden. Vrijdag j.l. bracht het lid van Ged. Staten dezer Provincie een bezoek aan deze gemeente en inspecteerde ook mede de haren alhier. Van den heer D. Z., die zijne varkens als voorbehoedmiddel tegen de vlekziekte, liet inenten, is een dezer dieren gestorven. Ook in de kom dezer gemeente begint de ziekte meer toe te nemen. Maandag morgen lag er een varken dood in bet hok terwijl af en toe dieren, waarbij de ziekte p3S wordt ontdekt, worden geslacht. Naar wij vernemen heeft men een dezer dagen, van den hit van C. T. den staart afgesneden. De daders bleven onbekend. Goedereede. In de woning, plaatselijk geteekend No. 171 A, deden zich weder twee] gevallen van »febris typhoidea< voor. De veldwachter C. V. alhier had zich dezer dagen verdekt opgesteld in den tuin van den heer F. C. G. en 't mocht hem gelukken, twee knapen van 11- en 12-ja- rigen leeftijd op heeterdaad te betrappen, terwijl ze zich van eenig fruit meester maakten. Ouddorp. Ter kennis van de visschers wordt gebracht, dat op Dinsdag 29 Sep tember a.s. 'smorgens ten 6 uur, voorde publieke visscherij op mosselen zullen wor den opengesteld de mosselbanken in de Ooster-Schelde, zooals die nader bij pu blicatie zijn omschreven. Blijkens het inschrijvingsregister der Nat. Militie, dat op 31 Augustus jl. voor goed is gesloten, bedraagt het aantal in geschrevenen voor de lichting 1904 to taal 25. De levering van petroleum ten behoeve der gemeente voor het seizoen 1903/4 is gegund aan H. C. van Wezel, alhier. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op 1 Sept. II. Afwezig de heer J. Voogd. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering mot gebed, waarna door de nieuwe leden, de heeren J. C. Lodder en 8. van der Wiele in zijne handen worden afgelegd de bjj art. 39 der gemeente wet voorgeschreven eeden. De Voorzitter wensoht hun geluk met hunne benoeming en dat zij nog lang als leden run deu Raad de belangen der gemeente mogen helpen behartigeD. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna volgen eenige algemeene besprekingen over enkele poBteu in uitgaaf der voorioopig vastgestelde rekening over 1902. Naar aanleiding dier besprekingen wordt op voorstel van den heer J. C. Lodder be sloten, voortaan de inschrijving naar de levering van steenkolen, ten behoeve van de twee O. L. Scholen en het Raadhuis bij aanplakbiljet ter openbare kennis te brengen, in plaats van persoonlijke kennisgevingen aan de verschillen de kolonie v eranoiers in deze gemeente. De heer J. C. Lodder deelt mede, dat het bij donkere avonden moeilijk is de brievenbus te vinden en vraagt of het niet mogelijk zou zijn, bjj het postkantoor een lantaarn te plaatsen ot in de bestaande verliohting zoodanige verbe tering te brengen, dat het gedeelte der straat in de onmiddellijke nabijheid van de brievenbus behoorlijk verlioht wordt. De Voorzitter zegt, dat Burgem. en Weth. daaromtrent een onderzoek zullen instellen, ten einde daarin zoo mogelijk te voorzien. Hierna sluiiing der Vergadoring. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur. 11. In 1894 was er een pokkenepidemie te BGra- venhage. 3000 inwoners waren gevaccineerd, 1000 niet. Van dc 3000 werd slechts een enkele aan getast, van de 1000 niet gevaccineerd een derde deel en stierven er velen. In de Schotsche stad Glasgow heerschten de pokken van 1900-1902. In die stad waren 90,000 kinderen van 3 tot 5 jaar. Van die 90,000 waren er ruim 87000 gevacci neerd en 2700 niet gevaccineerd. Van de eerste werden er 15 ziek (en hiervan waren 6 hoogst twijfelachtig gevaccineerd) maar van de 2700 laatsten, 69. In het pokkenhospitaal werden achtereenvol gens verpleegd ruim 1600 gevaccineerde pa tien ten en 122 niet gevaccineerden. Van die ruim 1600 stierven er 175 (9°/0). Van de 122 niet gevaccineerde stierven er 63 (bijna 52°/0). Bovendien waren er onder die 1600 gevacci neerden slechts 258 jonger daD 20 jaren en van deze stierven er slechts 4, terwijl van de meer dan 400,000 personen, die tijdens de epidemie gevaccineerd werden en geen enkele aangetast werd. Nu, hiermee heb ik voldoende aangetoond, dat de vaccinatie tegenover de pokken een beschut tende werking heeft, die boven allen twijfel ver heven is. Voor iemand, die met deze feiten op de hoogte is, zou zoo'n twijfel even onzinnig zijn als twijfel daaraan of 10 wel meer is dan 2. De cijfers spreken zoo'n welsprekende taal, dat iemand die hierdoor niet overtuigd wordt een voudig niet voor overtuiging vatbaar is. Wat nu Pasteur's standpunt betreft tenopzichte der vaccinatie, zoo geloof ik niet, dat hij aan haren beschuttende» invloed getwijfeld heeft, hoewel het mogelijk is, dat hij persoonlijk de wetenschappelijke gronden nog niet zoo stevig vond. Dit zou ik vreemd vinden, maar daardoor evenmin gaan twijfelen aan de bewijzen voor het nut der inenting, als ik zou gaan twijfelen aan de waarheid, dat de som der hoeken van een driehoek gelijk is aan 180, wanneer ik hoorde, dat een groot wiskundige dit nog niet voldoende achtte Overigens geloof ik, dat Pasteur's meening wel niet zoo juist zal zij* weergegeven. Welke inenting bedoelde hij 7 Die tegen de pokken of tegen de hondsdolheid Ten opzichte van deze laatste, een van zijn schitterendste en heilzaam ste uitvindingen, zou ik zijn uitspraak kunnen begrijpen, omdat hierover geen oflicieele stati stieken bestaan zoover ik weet. Vóór ik precies weet, wat en waarover hij gesproken heeft hecht ik weinig aan deze woorden Gaarne zou ik daarom van u hooren waar u dit vermeld hebt gevonden. Van de andere personen, die u genoemd hebt behoeven we in 't minst geen notitie te nemen. Dat van de honderdduizenden doctoren die er zijn er enkele tegenstanders zijn der vaccinatie is volstrekt niet te verwonderen, waar zoo vaak godsdienstige bezwaren het uitgangspunt zijn, •vanwaar uit wetenschappelijke bezwaren worden geboren. Er is haast geen onderwerp, waarover de ge neeskundigen het zoo eens zijn als juist de vac cinatie. Ze houden het er voor, dat hoe groot en heerlijk de veroveringen ook mogen zijn, die het menschenlijk vernuit gedurende de laatste helft der vorige eeuw gemaakt heeft .op het gebied der geneeskunde deze toch in de schaduw gesteld worden door den luister der vaccinatie als voorbehoedmiddel tegen de pokken. Ze houden het er voor, om met een beroemd Duitsch ge neeskundige te spreken, dat Jenner's ontdekking de grootste geweest is welke de geneeskunde allenhanden heeft aan te wijzen. In die vacci natie heeft Dr. Jenner zich een monument op gericht duurzamer dan van metaal en ieder jaar dat voorbij gaat, zonder dat duizenden en tien duizenden aan de pokken sterven in de landen, waar de vaccinatie werd ingevoerd hecht daar mee nieuwe lauwerkransen om zijn onsterfelijk hoofd. Wil men intusschen liever op gezag van be roemde deskundigen dan op dat van het gezonde verstand gelooven aan het nut der vaccinatie welnu dan is ook daarvoor alle gelegenheid. Op aandringen van de tegenstanders der vac cinatie zijn in verschillende landen Commissies van deskundigen benoemd om het vaccinatie- vraagstuk nog eens grondig na te gaan en daar over rapport uit te brengen. De uitkomsten van drie van zulke commissies zijn mij bekend en voor ons van bijzonder be lang nl. die van de Engelsche Staatscommissie in 1889 benoemd, die van de Duitsche Rijkscom missie van 1898 en eindelijk de commissie door de „Nederl. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst" benoemd, om haar een rapport uit te brengen over de gevaren der vaccinatie (een onderzoek naar het nut der vaccinatie werd blijkbaar als geheel overbodig niet gevraagd.) De Engelsche commissie bestond uit 15 leden, hield 136 zittingen, hoorde 187 getuigen en deed gedu rende 7 jaar zeer uitgebreide en belangrijke on- derzoekingen over het nut en de gevaren der vaccinatie. Haar uitkomsten liggen voor mij en de eind conclusies der commissies wil ik hier letterlijk vertalen„Wij hebben niet uit het oog verloren de bewijsgronden, aangevoerd met het doel, om aan te toonen, dat het geloof in de vaccinatie niet gesteund wordt door een juisten kijk op de feiten. Wij hebben getracht aan die bewijsgron den onze volle aandacht te bedenken. Nu we dit gedaan hebben, komt het ons onmogelijk voor de gevolgtrekking te weerhouden, dat de inenting bescherming verleent tegenover de kin derpokken. Wij meenen le. Dat ze de vatbaarheid, om door de ziekte (de pokken) aangetast te worden vermindert. 2e. Dat ze het karakter der ziekte wijzigt en deze a minder noodlottig en b van een milderen of minder ernstigen aard maakt. 3e. Dat de bescherming, die ze verleent tegen aantasting der ziekte, het grootst is gedurende de jaren, die onmiddelijk op de vaccinatie volgen.- Het is onmogelijk nauwkeurig do lengte va« dit tijdperk der grootste bescherming vast te stellen. Hoewel niet in elk geval evenlang, zoo kan, dunkt ons, indien een tijdperk moet worden vastgesteld, gerust gezegd worden, dat het over het algemeen negen of tien jaar bedraagt.' 4e. Dat na 'teind van het tijdvak van de grootste bescherming, de werkdadigheid der in enting tegen de ziekte snel vermindert, maar dat ze nog van belang is gedurende de 5 vol gende jaren en misschien nooit volkomen op houdt. 5e. Dat het vermogen om het karakter der ziekte te wijzigen eveneens het grootst is in het tijdvak van de grootste bescherming tegen be smetting met de ziekte, maar dat dit vermogen niet zoo snel vermindert als de beschermende invloed tegen aantasting door de ziekte en dit vermogen om de ziekte van karakter te ver anderen is in de latere levensperioden nog altijd beiangrük. 6e. Dat revaccinatie de bescherming op nieuw verleent, die na verloop van tijd verminderd is, maar het blijkt, dat deze opnieuw vermindert en dat de operatie bij tusschenpoozen herhaald moet worden, om den hoogsten graad van be scherming te verkrijgen, die de vaccinatie kan geven. 7e. Dat de weldadige invloed der inenting het duidelijkst bewezen is in die gevallen, waarin ze 'tvolkomenst geweest is. Wij meenen, dat we geiust kunnen besluiten, dat de koepokstof meer uitwerking heeft, wanneer ze op 3 of 4 plaatsen in het lichaam gebracht is dan wanneer dit slechts op 1 of 2 plaatsen geschied is, en dat, ^Indien de inentingteekens een oppervlakte heb ben van een haive vierkante inch, zij eem beteren toestand van bescherming aanwijzen dan wanneer zij daar belangrijk beneden blijven." Over de gevaren, die aan de inenting verbonden bunnen zijn laten zij zich als volgt uit: „Eenzorgvuldig onderzoek der feiten, die onder onze aandacht gebracht zijn, heeft ons in staat gesteld het be sluit te trekken, dat, ofschoon sommige der ge varen, die aan de inenting worden toegeschreven, ongetwijfeld werkelijk bestaan, deze echter, wan neer men hen beschouwt in verhouding tot het geheele aantal vaccinaties, onbeteekend zijn. Er zijn verder reden om te gelooven, dat zij nog zullen verminderen onder de tegenwoordige bete re voorzorgen en dat bij inachtneming van nog verdere voorzorgen, welke de ervaring belooft, zij in de toekomst nog meer zullen verminderen.. De besluiten van de Duitsche Staatscommissie in zake het vaccinatie vraagstuk, zijn gelijk luidend, Ze Wijst er bovendien op, dat voor vol doende bescherming minstens 1 goed ontwikkelde entpok noodig is en dat het ingeënt zijn niet alleen persoonlijke bescherming tegen de pokken verleent, maar ook voor de overige bevolking het pokken gevaar vermindert. Eindelijk geeft de bovengenoemde Nederlandsche commissie, waarvan wijlen Prof. Stokvis voorzitter was, als haar eindoordeel„Resumeerende komt de com missie tot het "resultaat, dat in Nederland de schadelijke gevolgen der vaccinatie uiterst gering zijn". Na het verschijnen dier rapporten is er niets voorgevallen, dat ook maar eenigzins afbreuk zoo doen aan boven meê gedeelde uitingen van deskundigen over de vaccinatie. Uit voorgaand schrijven, zien wij dus, dat het nut der inenting tegen de pokken door heele reeksen van feiten volkomen bewezen is en dat de wetenschappelijke bewijzen er voor door bijzonder daarvoor benoemde commissies van deskundigen, waarin ook tegenstanders van vaccinatiedwang waren opgenomen, onwederleg- baar zijn bevonden. Wat U daartegenover te plaatsen hebt, istoch al heel onbeteekenend. Vóór we het daar nog eens over hebben, zal ik eerst de 10 vragen beantwoorden, die U mij in Uw eerste schrijven gedaan hebt. Wat voor belang de meeste dier vragen voor een leek hebben, is niet duidelijk. 'tZijn geschikte vragen in een vergadering van directeuren van koepokstofin richtingen, maar behalve de 2 laatsten voor de lëeken toch al van heel weinig belang. Intusschen wil ik ook deze moeite doen om Uwe weetgie- rïgheid(?) te voldoen. Ten opzichte van de sterkte van het inentingsvocht, kan ik U zeggen, dat hier van geen sterkte sprake is. Dit is wel het geval b. v. bij 't terrein tegei de diphtherie en bij de inenting tegen de hondsdolheid van Pasteur, De inhoud van de koepok wordt genomen en meestal om de stof langer goed te houdenmet glijcerine vermengd. Hiermeê wordt meest ingeënt. Ten opzichte van de hoeveelheid, die gebruikt moet worden, kan gezegd worden, dat er vaak op de buisjes met de inentingsstof reeds staat aangegeven, hoeveel personen men er 10 inentings prikjes mee kan geven. Overigens is het zoo eenvoudig mogelijk. Men dient er slechts voor te zorgen, dat er telkens zoo veel entstof aan het instrument zit, dat er wat van in de huid achter blijft. Als plaats der inenting kiest men een zoodanige, waar de huid niet te vast verbonden is met de onderliggende deelen, en waar de lid- teekens niet te veel in 't oog loopen, en die ten derde gemakkelijk in rust gehouden kan worden, als de omtrek van de pokpuist ontstoken raakt. Om deze redenen, ent men meest op den boven arm. Bij hofdames die bij gala-diners,-bals e, d. de bovenste helft van hun borst, rug en armen ten toonstellen, is deze plaats misschien door hen niet gewild. Waar het bjj hen geschiedt, weet ik niet. Als U ook daarin belang stelt, zult U U tot den hofarts in Den Haag moeten wenden. Al deze dingen zijn heelemaal geen moeieiijkheden. Men moet slechts zorgen, niet zooais vroeger vaak gebeurde, met melk e. d. in te enten, en niet 200 personen uit een buisje inenten of in de lucht te prikken, inplaats van in den arm en dan toch een vaccinatiebewijs af te geven. Wat het aantal insnijdingen (in Duitschland) of prikjes (meest hier te lande) betreft, zoo is het aantal 8 A 10 het beste voor een eerste inen ting. Een inenting moest dan alleen al goed geslaagd beschouwd worden, als er minstens 5 goed ontwikkelde pokpuisten opgekomen zijn. Zoo gebeurt het tegenwoordig meest hier en in Duitschland. In Engeland echter zijn er ook thans nog zeer vele vaccinateurs, die zich met één enkel prikje tevreden stellen, om te gemoet te komen aan de bezwaren van vele ouders. Dit moet men wel bedenken by de studie der En gelsche statistieken. De vatbaarheid voor het voch t is verschillend natuurlijk, zooals b. v. de gevoe ligheid voor ieder geneesmiddel verschillend is. De duur der beschutting uit bovenvermelde reporten is reeds vermeld. Iemand bij wien 5 of meer goede pokken zijn opgekomen, zal bij overigens gelijke omstandigheden, langer omvat baar zijn dan hij, bij wien er slechts één is op gekomen. Ik ben ingeënt, toen ik naar school moeBt en vindt daarvan 4 A ölidteekens op mijn armen. 'kHeb me in mijn studententijd, laten revaccineeren en verleden jaar weer en ben door die eerste inenting nog altijd onvatbaar voor de vaccine. Over de veranderingen der pokstof in 't kort het volgende Bjj overgang van den eenen mensch op den anderen, ondergaat de pokstof geen verandering. Vroeger werd tegen de pokken aangewend de inenting met menschenpokken de indeuiatie. Hierbij kregen da ingeënten wel meestal een lichtere vorm van pokken, maar toch de pok ziekte. Wordt iemand ingeënt met koepokstof, en met deze stof weer een andere, dan krijgt ook deze weer de gewone inentingskoepok, maarniet de echte pokken. Bjj overgang van de menschenpokstof in 't lichaam van het kalf heeft echter een buiten- gewoone belangrijke verandering plaats n.l. de verandering in vaccine of koepokstof. Deze onder scheidt zich ten opzichte van de echte pokstof, bij inbrenging in het menscheiijk lichaam. le. door een korter begintijdperk. 2e. door snellere beschuttende werking. 3e. door het ontbreken van een tweede koorts tijdvak. 4e. door het ontbreken van de besmettelijkheid. 5e. door het ontbreken van uitslag over het geheele lichaam. 6e. door het vrijblijven de slijmvliezen. Als U er nog meer van weten ,wilt moet U het maar zeggen. Van de echtheid der pokstof kaninen verzekerd zijn, als men ze aanvraagt bij degelijke koepok- stofinriehtingen b. v. de rijksinrichting daarvoor te Utrecht. Het kan op heden nog niet volkomen worden voorkomen, dat af en toe ongj wensch te ofscha- delijke bestanddeelen in de koepokstof voor komen. Dit onvolkomene geldt intusschen van alles óp deze onvolmaakte wereld. Er is geen enkel

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 3