Reclames, Blededeelin- geu, enz. Keuring van Zaaigranen. Antwoorden of mededeelingen FRANKRIJK. TURKIJE. ITALIË. SERVIË. BULGARIJE. Opkomen voor zijn beginseloveral, steeds, tijdig en ontijdig. Dat beginsel steeds getoest aan 't po sitieve Woord Gods Uitspreken dat goede beginselhandelen naar dat beginselal kost 't uw brood, uw aanzien uw leven. Niet wankelen om een paar zilverlin gen niet vreezen, want wat zou een nie tig mensch ons doen Maar de vlag fier omhoog En 't oog naar Boven De positieve God beeft nooit, neen nooit, zijn zegen onthouden aan de kloeke verdedigers van zijn Naam en Eer. Maar hij vloekt de ongelukkigen, die noch heet zijn, noch koud. //Ik zal u uit mijnen mond spuwen", spreekt de Heere, die positief is en niet liegt. Uit tie Pers. NEUTRALITEIT EN NORMAAL SCHOOL Het Christelijk Schoolblad, orgaan veler christelijke onderwijzers in en buiten Ne derland, schrijft ook over de kwestie, aldus Niet dus het directeurschap, maar het opgenomen zijn onder het onderwijzend personeel van Rijksinrichtingen voor de opleiding van onderwijzers behoort een punt van bespreking te zijn. En dan valt kwalijk te ontkennen, dat de aanvaarding van eene zoodanige betrek king nog niet zoo gereedeüjk ingevoegd kan worden in het geheel onzer beschou wingen omtrent hel karakter van de Staats school en de Staatsopleiding. Wij zouden onze beschouwingen moeten herzien om tot de erkenning te komen, dat zich deposi tie van Christelijk onderwijzer verdraagt met zijne werkzaamheid aan de Staatsop leiding. Het kan toch niet anders of zij, die aan Rijksnormaallessen werkzaam zijn, staan Onder de verplichting om ten aanzien der geopenbaarde Christelijke waarheden neu traal te blijven. Ongetwijfeld zal dat neu traal-zijn een veel minder negeerend karak ter dragen daar zal, wat psychologisch verklaarbaar is, van de persoonlijke levens beschouwing wat moeten doorschemeren, maar tot een verstaanbaar, een positief belijden van eenige grondwaarheid van ons Christelijk geloof zal het niet komen». Het onderwijs aan Rijksnormaallessen bouwt onmiddellijk voort op hetgeen het lager onderwijs in de school heeft aange bracht het zijn veertienjarige kinderen, waarmede het aanvangthet is wel is waar vakopleiding, maar toch zulk eene, die zich nauw aansluit-aan de eerste school opleiding en geheel past in het systeem der neutraliteit, dat is der zwijgende Christusverloochening. Het ligt zoo voor de hand te beredeneeren, dat wie zijner overtui ging geen geweld aandoet, wanneer hij veertien- of vijftienjarigen neutraal onder wijs geeft, geen bezwaar behoeft te heb ben om ook jeugdiger kinderen op dezelfde wijs te onderrichten. Voorts betoogt 't blad, dat, als een Christelijk onderwijzer onderwijs mag geven op een Normaalschool, dat dan de Ver- eeniging van Christelijke onderwijzers in Nederland baar vroeger ingenomen stelling wel eens mag herzien. Vroeger werd uitgesloten als lid, wie van 't Christelijk naar 't Openbaar onder wijs ging. Vroeger maakte men ernstig bezwaar tegen dezulken, die in de openbare School christelijke onderwijzers wilden planten, om zoo de Openbare school te christianiseeren. Vroeger wraakte men 't iu een onder wijzer, als hij als zwijgend getuige wou optreden in de Neutrale School. En nu nu christelijke onderwijzers op normaal scholen gaan les geven, nu zij hun chris telijke beginselen op stal moeten zetten, nu zij als zwijgend getuige gaau optreden, nu zou meu in de Vereeniging zwijgen, terwijl men vroeger sprak nudatgedoogen, terwijl men vroeger zoo'n lid berispte en schrapte. Het Christ. Schoolblad is dan ook van meening, dat, //nu de kwestie aan de orde is ge steld, zij om eene uitspraak vraagt der vereeniging." Wij zijn 't met ons Schoolblad eens. De Chr. ouderw. vereenig. dient hier wel degelijk gehoord te worden. En ze dient een beslissing te nemen. "KIESRECHTROMMEL". "Onberaden plannen" noemt Mr. van Houten de pogingen der vooruitstrevend- vrijzinnigen, om nu weer het gansche land overeind te gaan zetten met eene actie voor algemeen stemrecht, zegt "De Rotterdammer" (antirev.) Ook bet "Utrechtich Dagblad" schijnt op deze beweging niet bijzonder tuk. Ter nadere aanduiding van zijn pers overzicht over de kiesrecht-quaestie spreekt dit blad gewoon weg van "de kiesrecht- rommel". Zoo blijkt reeds nu hoe dit vraagstuk de gelederen der vrijzinnige schakeeringen z66 verdeelt, dat de eenheid voor goed schijnt gebroken, zoolang dit punt aan de orde blijit. Goed, dat onze antirevolutionaire partij toont te verstaan, dat er gewichtiger vraagstukken om oplossing roepen, en de quaestie van het aantal kiezers haar be trekkelijk weinig ter harte gaat. Hoewel binnen onze partij bestudeering der quaestie van het kiesrecht zelf, en formuleering van onze wenschen in een welomlijnd voorstel gewenscht blijft, tegen den dag, dat na mislukking der huidige agitatie, wellicht op eene oplossing naai den eisch onzer beginselen uitzicht zal zijn ontstaan. GEEN CHRISTELIJKE ONDERWIJ ZERS AAN OPENBARE SCHOLEN. De "Zeeuw schrijft De vraag in hoever de christen gebruik mag maken van de inrichtingen van openbaar onderwijs, hetzij om er zijne kindereu heen te zenden, dan wel om er onderwijs te geven, zal vooreerst nog wel aan de orde blijven. Vooral voor hooger onderwijs en mid delbaar en vakonderwijs blijft die vraeg aan de orde is en is de oplossing, door verschillende omstandigheden niet zoo gemakkelijk. v De benoeming van een christelijk onder wijzer tot Directeur der Rijksnormaallessen te Kampen heeft deze vraag opnieuw aan de orde gesteld, en in eene van onze organen is er, met zachte critiek, de aan dacht op gevestigd. Niet zonder reden. Het moge voor vele ouders onmogelijk zijn buiten het van staatswege gegeven neutraal onderwijs of hooger onderwijs te blijven, zoo staat het met het neutrale uormaal-schoolonderwijs toch niet. Onze schoolverenigingen, christelijk nationaal christelijk-volksonderwijs en gereformeerd-onderwijs steunen met alle krachten eigen opleiding om de kweeke- lingen te behoeden voor de neutrale in vloedssfeer. Als we ons niet vergissen was het ge lijk maken van openhaar en bijzonder onderwijs eene der redeuen, waarom de milde'bepalingen omtrent de rijksbijdragen van bijzondere kweekscholen of normaal lessen in de wet zijn gebracht Naast het stichten van christelijke normaalscholen maakt het optreden van een christelijk onderwijzer tot Directeur der Rijksnormaallessen een zonderlingen indruk. Misschien maakt de geïsoleerdheid onzer provincie onzen blik wat bekrompen, maar deugdelijke redenen komen ons niet voor de aandacht. Wat toch is het geval? Wie arbeidt aan eenigeu tak van open baar onderwijs neemt de verplichting op zich om neutraal te zijn, neutravl ook tegen over de geopenbaarde christelijke waar heden. Dat moet de directeur doen, even zeer ale da leeraren, en de ouders weten, dat art. 1 van alle Staatsonderwijs neutra liteit vordert. De benoeming is, gelijk we vroeger reeds zeiden, een daad van billijkheid, tegenover zoovele benoemingen uit andere kringen, maar de aanneming eener derge lijke benoeming is wat anders. Hoe ter wereld een directeur der Rijks normaallessen als christen belijder staan kan tegenover den eisch der neutraliteit is ons onverklaarbaar. En waarom men bezwaar zou maken om jeugdige kinderen op dezelfde neutrale wijze te onderrichten als een christelijk onderwijzer geen bezwaar vindt om aan 't h< ofd te staan van eene inrichting waar men 1418 jarige leerlingen op dezelfde wijze het geestesvoedsel toebereidt is ons al even onverklaarbaar. Een en ander behoort voor ons tot de mysteriën van het leven. Juist wat wij voor een paar weken schreven. 20 cent per regel. Kleinere houten gebouwen worden zelfs in onze verlichte eeuw nog dikwijls zonder beschutting gelaten. In den goeden ouden tijd toen bet hout nog weinig koste en de arbeid goedkoop was, was dit van minder beteekenis. Ook ontbrak vroeger een geschikt en afdoend middel om hout te conserveeren. Sedert wij echter in het sedert 25 jaar proefhou dend gebleken Avenarius Carbolineum (van de firma R. Avenarius Co., Stut- gart, Hamburg, Berlijn en Keulen) een middel hebbeD, waarmede op eenvou dige wijze alleen door bestrijking het hout tegen verrotting, bederf en zwam volkomen gevrijwaard worden kan, is het onbegrijpelijk waarom zoo vele schut tingen, houten bruggen, sluizen, slag- boomen, enz. daarmede niet behandeld worden. Zeker hebben de minderwaardige concurrentie preparaten van het Avenarius Carbolineum hieraan veel schuld. Het echte Avenarius Carbolineum is ver krijgbaar uit onze magazijnen die bij de firma HE1NRICH HANNO Co, expediteurs, Rotterdam gevestigd heeft. Tuin- en iand^uw. OVER HULP- OF KUNSTMEST. Het gebruik van hulpmeststoffen neemt lang zamerhand toe. Toch zijn er nog heel wat streken in ons land, waar men er weinig of geen profijt van trekt. Men wil er maar met aan. Waarom niet? Och, omdat men ze niet kent. Het spreekwoordDonbekend maakt onbe- mind« is in dezen maar al te waar. Toch is het jammer, dat velen maar niet kunnen be sluiten 't eens te probeeren. Want het is zon der twijfel waar, dat ze zich heel wat zouden kunnen bevoordeelen, wanneer ze wat meer zorg besteedden aan de bemesting hunner akkers en weiden. Doch heel velen kunnen maar weinig uit geven voor mest. Ze hebben niet veel te mis sen, zegt ge misschien. Daarop antwoord ik dat ze toch in elk geval eenig bedrijf-kapitaal bezitten. En zoo ze nu een klein deel daarvan aan kunstmest uitgaven, dan zouden ze stellig en zeker, geen ander deel meer rente zien op leveren. Zelfs daar, waar men over overvloedig stalmest te beschikken heeft, zelfs daar is het aanwenden van kunstmest rendabel. Tal van proetnemingen hebben dit bewezen. Zoowel die in 't klein als die in het groot genomen. En dit kan ook niet anders. Ten minste van een heel groot aantal kunstmeststoffen. Want ze werken snel en zeker. Hoe dit komt Omdat ze de plantenvoedende bestanddeelen ih gemakkelijk opneembaren vorm leveren. Stalmest en andere natuurlijke meststoffen moeten eerst nog vrij wat veranderen voordat ze de planten in haren groei helpen. Daarom werken ze minder spoedig. Veel minder gauw ten minste dan enkele kunstmeststoffen. En juist daarom kunnen de laatste zoo voordeelig werken. Met haar heeft de boeT 't zoo geheel in zijn hand op den juis- ten tijd zijn planten wat te helpen. Inzonderheid geldt dit van chilisalpeter. Want dat is nauwelijks in den grond, of de wortels kunnen het opnemen er. de planten profiteeren er van Zoo vlug gaat dit, dat men er verbaasd van moet staan. Nog dezer da gen zag ik heel aardig het bewijs daarvan. Ik kocht van een bloemenkoopman twee ficussen. De ficus is een kamerplant, die in den laatsten tijd nog al veel opgang maakt. Voor hen die 't nog niet weten zij hier even ver teld, dat aan den top van den stengel een puntig voorwerp te zien is. Daar zit een nieuw blad in, omgeven door een vliezig omhulsel. Tegen den tijd, dat het blad gereed is om te voorschijn te komen kleurt dat omhulsel zich sterk rood. Dan komt 't nieuwe blad heel aan den top er uit, het omhulsel scheurt, verlept en valt af. En nu ontrolt zich het prachtig glanzende rood bruin en groen gekleurde blad. Aan den top komt dan weer een-puntig lichaam voor den dag, waarmee het gaan zal als met het vorige. Welnu, ik had dus twee ficussen. De plan ten waren haast volkomen gelijk aan elkaar. Beide hadden ze tien bladen en het puntige lichaam aan den top was bij beide pre cies even laag en even dik. Dit bracht mij op het idéé, aan één van beide planten eens wat chilisalpeter te' geven. Ik woog een gram daarvan af en loste dit op in een halven liter water. Met het vierde deel daarvan begoot ik de aarde in den eenen pot. En 24 uren later zag ik een opvallend verschil. Het puntig lichaam van de bemeste plant was veel rooder gewor den. Ook iets langer leek het mij. Nog een dag later en 't verschil in lengte was dui delijk. Den derden dag berste het omhulsel en trad het nieuwe blad te voorschijn. Intus- schen was de plant in de pot die geen chili ontving nog weinig of niet veranderd. Het zal u zeker niet verwonderen, dat ik nu besloot deze ook een kwart gram chili toe te dienen. Deze toonde zich niet minder dankbaar dan de eerste. Maar evenmin zal 't u verwonderen, als ik zeg, dat ook de landbouwgewassen, die niet te best voortwillen met een weinig chili salpeter snel en zeker vooruitgebracht kunnen worden. Wat de bloempot in 't klein te zien gaf, dat kan men in 't groot op den akker te zien krijgen. Beproeft het maar eens. Het zal u gaan als mij. Gij zult verbaasd staan. In het laatste no. van 't Ned. Landb. week blad deelt het Hoofdbestuur der Holl. Maatsch. v. Landb. mee, dat er dit jaar op Maandag 21 Sept. in het Poolsche Koffiehuis te Rotter dam en op 28 Sept. in Krasnapolsky te Am sterdam eene keuring van Zaaigranen zal worden gehouden. „Voor iedere keuring worden 15 prijzen ieder ad f 5 ter beschikking van de commis sie van beoordeeling gesteld. Gevraagd worden Verschillende soorten wintertarwe, winter- gerst en winterrogge. De inzending moet geschie den op de dagen der keuringen, des morgens vóór 10 ure. Van ieder monster moet minstens 10 HL. geleverd kunnen worden en daarvan franco ingezonden een liter met enkele aren er bij en met vermelding hoeveel er van te koop is en tegen welken prijs. Bij te hooge prijzen, naar het oordeel van de jury blijven de inzendingen buiten mede dinging, evenals die, waarbij geen aren van hetzelfde gewas zijn gevoegd. De tentoonstellingen zijn op bovengemelde dagen geopend van 123 ure. Leden der Maatschappij hebben vrijen toe gang, niet-leden tegen betaling van 25 cent. M. Vriiagimaii. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 561. Is 't nu den tijd, om koolplanten te zaaien, die men den winter wil overhouden? 562. Hoe komt het, dat de samenstelling van de mest zooveel aihangt van 't voedsel, dat het dier gebruikt? 563. Kan ik nu geraniumstekken in de vat krijgen Antwoorden en mededeelingen. 552. Meelballen of meelzakken worden znlke uien genoemd, welke in den zomer, als de ui begint te zitten, sterft. Trekt men ze op dan haalt men wel het bovenste gedeelte er af, maar het onderste, hef worteleind blijft in den grond zitten. Voelt men de inhoud van de ui dan is het precies of' het binnengedgelte meelachtig is. 556. Schuimaarde goed werken op stijve klei? Bepaald wel. Het hooge gehalte a'ua koolzure kalk moet een heilzame invloed hebben op den aard van de grond. 557. De prijs van schuimaarde? Die is niet hoog. Gewoonlijk zoo'n 50 cent per 1000 K.G, Daar komt dan nog evenveel of iets meer bij voor vracht (als de afstand niet te groot is) Plaatsen, die niet te ver weg liggen voor de suikerfabriek kuimen stellig voor t 1,— per 1000 K.G. de schuimaarde vóór don wal hebben. 558. Kalfroom, samenstelling? Hier hebt ge, wat ik daarover onlangs vond Kalfroom bevat 15,29 pCt. water; 4.56 pCt. oaseine45,47 pCt. vet; 31,94 pCt. rietsuiker; 0,a4 pCt. asch on 2,5j0 pGt. 'andere bostancldeefen. 559. Opdersafieid fp38ghen voedsr- en suiker bieten, Voederbieten groeien gedeeltelijk boven den grond. Suikerbieten niet, ISuiieiiIand Een bisschop die durft. De Marseillaansche bisschop Andrieu heeft aan de lagere geeste lijkheid in zijn bisdom een herderlijken brief gericht, waarin bij de laatste handelingen van de regeeriug in de quaestie van de geestelijke orden als ergerlijke gewelddaden kenschetst. Het is niet mogelijk zoo vervolgt hij dal zulk een verwarring lang zal duren. Tegenover onze opruiing die men ons tot verwijt maakt, ziet de regeering zich machte loos, maar zij rekent op de eensgezindheid van liet vbloe// anti-clericale meerderheid in de Kamer opdat dit haar nieuwe on derdruk kingsmiddelen zal verschaften. De las teringen en dreigementen geven ons recht tot de opvalling, dat de sekte, wier woordvoer der op het feestmaal te Marseille de leider der regeering zelf was, de bedoeling heeft, het juk dat op de kerk drukt, nog door nieuwe drukkende maatregelen te verzwaren. Ten slotte vermaant de bisschop de pries ters, in afzondering en in gebed krachten te verzamelen, om de aanvallen van het kwaad te kunnen weerstaan. M'nister Combes heeft nu, gelijk te ver wachten was, het salaris van den bisschop van Marseille ingehouden, en dat naar aan leiding van zijn brief. Natuurlijk zijn hot ook heden weer de troebelen in den Balkan die voor alle an dere dingen de aandacht vragen. De te Konstantinopel ontvangen berichten van bet tooneel der vijandelijkheden zijn schaarsch en onbetrouwbaar. Zaterdag werd nog gemeld, dat de Turken flink succes be haalden doch daar moet men blijkbaar maai de helft van gelooven. In militaire kringen is men van oordeel dat aan geen van beide zijden een vast veidtochtplan beslaat. De op standelingen denken de beweging slechts te onderhouden tot de tusschenkomst der mo gendheden, om een behoorlijk regeeringsstelsel in te voeren, terwijl de slechte organisatie en verdeeldheid in het Turksche leger elke po ging tot onderdrukking van den opstand doet mislukken Dat seint dan de correspondent van de //Times//, die verder weet te vertellen dat Rusland en Oostenrijk voornemens zijn, de oproerige provinciën gemeenschappelijk te bezetten. Dit laatste heeft echter zeker be vestiging noodig. Naar beweerd wordt, zullen eerlang 400.000 man Turksche troepen in Macedo nië onder de wapenen zijn. De Sultan heeft uit zijn privé-beurs 50.000 wollen pakken aangeboden'Voor de troepen in Rumenië, en er wordt thans een beroep gedaan op de bevolking om die mannen te voorzien van schoenen, laarzen en wat zij verder behoe ven. Gemeld wordt ook, dat de Macedonische opstandelingen van plan zijn een beroep op Europa te doen en het te verzoeken bij in - tcekening een som van 50 millioen francs te hunnen bate bijeen te brengen, die zij dan later zullen terugbetalen. Met dit geld zou men een leger van Christen - soldaten vormen, dat Macedonië zou bezetten zoolang, tot de rust is wedergekeerd, voldoening aan eischen der bevolking gegeven is en het Turksche en Mahomedaansche wanbeheer voor goed een einde heeft genomen 't Komt ons niet bijzonder gelooflijk voor. Wie zal zijn geld wagen voor de zaak der irisurgenten? Verliezen zij het tegen denTurk dan is alles weg. En voor een blijk van zuivere menschenliefde, moet men bij de financiers der wereld nu juist niet wezen. Neen, eer is er kans dat de Macedoniers de mogendheden tot interventie bewegen Daarom is het hun voor alles te doen, en om die tusschenkomst te verkrijgen, laten zij geen middel onbeproefd. Pas nog verklaarde aaneen correspond'.nt der //Kola. Zeit.// zeker Macedoniër, die in nauwe betrekking staat tot de leiders der opstandelingen het volgende: //Wanneer het ons inderdaad niet geluk ken moffit, het medegevoel en het belang der mogendheden op te wekken, dan zullen wij minstens een oorlog tusschen Bulgarije en Turkije bewerkstelligen. Reeds begint de openbare meening in Bulgarije, die tot dus ver den oorlog in de uiterste noodzakelijk heid vermijden wilde, in te zien, dat de vernietiging van het Bulgaarsche element in Macedonië een grooler onheil beteekent, dan de oorlog. Een sterke toevoer niet alleen van duizenden van hulpeiooze vluchtelingen uit Macedonië, maar ook van de geheele Mace donische intelligentie zou het gevolg zijn louter menschen die van Bulgarije bloedig rekenschap zullen vorderen voor het kalme toekijken bij de vernietiging yan Macedonië Mefl zou even gemakkelijk anarchie naar Bulgarije pvcr kunnen planten, Bujgarije, voor die keus gesteld, zul nog steeds den oorlog verkiezen. Daarop berust onze inzet. //Wat uit den oorlog worden zal is nog duister en zeer de vraag. Maar slechter kan de toestand voor Bulgarije in Macedonië ook niet worden na een ongelukkigen veldtocht. Het heett meende de Macedoniër, eendiepen indruk in Bulgarije gemaakt, dat de Mace donische beweging die men alreeds waande op het punt te zijn van te sterven, nog zoo veel leven in zich bevat. Onze middelen, wa penen en de offervaardigheid van onze lieden zijn nog lang niet uitgeput. Ons program bevat zooals ik erken verwerpelijke en in bijzou lerhecjen pngetwijfend afschrikwekkende middelen maar globaal genomen dienen zij toch naar wij gelqqyen, pen edel doel Wij zullen de Macedonische steden met dynamiet vernielen, de bronnen en waterleidingen be= smetten, de dorpen verbranden de oogsten vernietigen, de spoorwegen en telegrafen on bruikbaar maken Macedonië in een woestijn veranderen maar slechts voor geweld wij ken of voor hen ilie inderdaad een verbete ring der bestaande toestanden bewerkstelli gen. Nu bleek wel al dat de opstandelingen woest te keer gaan maar de meeste gru welen werden dusver toch op rekening van dè 'f'urksql.e troepen geboekt. Zoo bevat de //Times// nu weep in epn particulieren brjef ran iemand die een onpartijdig ondeyzpek heeft ingesteld naar het gebeurde te Kroes- jevo. Deze plaats die eerst door Bulgaren bezet was en waar 10.000 menschen wonen meest Grieksohe Wallachen, dus Macedoniers die niet aan de zijde van de Bulgaren staan, werd door 7000 Turken hernomen. Toen dezen de stad binnenkwamen staken zij 366 huizen in brand en plunderden de overige. Enkele vrouwen trachten haar kostbaarheden onder hare kleederen te verbergen maar toen dit ontdekt werd kleedden de soltaten haar uit. Vele werden onteerd. Verscheidene meisjes verdwenen. Enkele ha- rer vond men later dood in de buitenwijken. Van de ongewapende stedelingen werden 44 man nen, vrouwen en kinderen gedood enkele mannen terwijl zij hunne vrouwen tegen ge weldenarijen trachtten te beschermen. De officieren deden geen poging om hun man schappen in cedwang te houden. Er werd een poging gedaan om de menschen cenvstuk te laten teekenen, inhoudende dat alle gru welen gepleegd waren door de komitadj's, maar slechts een paar menschen teekenden uit vrees, daar intusschen gemeenschap was ver kregen met de consuls te Monastir. De sol daten voerden hun buit mee naar Prilib en Monastir, waar hij in het openbaar verkocht werk. Maar de //Frankf. Zeit.// weet nog erger mee te deelen. In een telegram aan dat blad wordt gezegd, dat het Macedonisch comité te Sofia verschrikkelijke berichten ontvangen heeft uit het. Monastir-gebied. De Turksche troepen legden alle dorpen in den asch, in vijf districten, vernielden de kloosters en kerken en staken de bosschen in brand, waar heen de gevluchte bevolking haar heil zocht. De in de dorpen gebleven menschen wer den neergesabeld. De consuls te Monaster hebben zich uit vrees voor de woestelingen in hun huizen verschanst. De Macedonische organisatie te Sofia ver spreid nu in een vlugschrift over de Turk sche wreedheden, en dreigt met wraaknemin gen wanneer Europa niet tusschenteide komt. Zou het waar zijn, dat Rusland en Oos tenrijk zich tot interventie gereed maken Maar eerst zullen de beide keizers te Weenen daarover nog wel moeten confereeren. Dat het dreigen met wraak door de opstandelin gen geen ioo» alarm is, mag men veilig aanne men en is ook wel gebleken. Wij hebben, zoo verklaarde de Macedoniër bovengenoemd nog, ontzaggelijke hoeveelheden dynamiet en ontplofbare stoffen. 20 fiesschen pestpacillen, geweren, munitie en ook geld. //Men zal niet zoo gemakkelijk met ons klaar komen. Wij vleien ons met geen bedriegelijke hoop, wij kennen de Turksche overmacht, maar wij staan in geen geval daar machteloos tegen over.// Kritiek omtrent deze verklaringen is over bodig, zegt de //Kolnische//. Ze spreken voor zich zelf en laten aan de duidelijkheid niets te wenschen over. Men vreest in Italië voor socialistische betoogingen naar aanleiding van het aan staand bezoek van den Czaar. Zaterdagavond stond in de "Avanti" een oproep tot het volk om tegen den Tsaar een vijandige houding aan te nemen. Men heeft de troepen, die in den omtrek van Civeni op manoeuvres w. ren, dadelijk teruggeroepen. Tot nog toe is de bevolking kalm en heeft geen enkel incident plaats. Patrouilles trekken door de straten van Rome. De Weener bladen bevatten allerlei bijzon derheden over een nieuwe samenzwering op Servisch grondgebied, óók onder officie ren, maar nu ontstaan uit reactie tegen de koningsmoordenaars In den nacht van Don derdag op Vrijdag zijn te Nisj dertig officie ren in hechtenis genomen, en tegelijk heelt men de hand gelegd op documenten, welke aan het licht brengen, dat er onder de cffi- cieren van het Servische leger een complot werd gesmeed tegen hun collega's, die be trokken waren in den moord op Alexander en Draga. Onder de nu in hechtenis genomen officieren bevindt zich o a. een bloedverwant van den minister van Binnenlandsche Zaken Theodorevic, die in den nacht van 11 Juni gewond werd. Reeds is gemeld, hoe men be sloten bad, op tamelijk dringenden en drei genden toon, van koning Peter de berechting te verkrijgen van de schuldigen. Zelfs zou den zevenhonderd officieren deze actitie heb ben willen steunen. Wat zal koning Peter nu doen Zal hij dan moordenaars van Koning Alex ander, hoezeer hij hun ook zijn kroon ver schuldigd is, de hand boren hel hoofd hou den en de overgrople meerderheid der officier ren van gijn leger in 't ongeluk te stellen Dat zou ernstig voor hem kurnen afloopep. Men diept hpt af te wachten. In elk ge* val is de redactie tegep de barbaarsche ep lafhartige RoningSr en vrouwenmoordenaars een verblijdend teeken en herstelt zij het corps officieren van het Servische leger in de achting van de beschaafde wereld. Ava- koumovitsj, president van den ministerraad, heeft tegenover een journalist de zaak-Nisj als van minder beteekenis pogeti voor te stellen. Ze zal, zei hij, spoedig afgeloopen zijn, want het betreft hier geen misdaad van hoog verraad noch van samenspanning. Het gerucht wil dat de gevangengenomen offlicie- ren weer zijn losgelaten. Wil dat zeggen, dat Peter de rechtmatigheid hunner verlangens erkend en de moordenaars gaat verbannen? De ontbinding van de Bulgaarsche Sobranje hangt niet alleen samen met de Macedonische quastie maar ook met aangelegenheden van binnenlandsche politiek. Sedert dit ministelie aan het bewind kwam, verkeerde het in de noodzakelijkheid zekere maatregelen te nemen, die niet in overeenstemming te brengen zijn met de Grondwet. Zoo heeft het, zonder de goedkeuring der volksvertegenwoordiging at te wachten, groote bestellingen van krijgs- matirieel gedaan, en met instemming van den vorst de wet geschorst, die het meeren- deel der staatsambtenaren voor onafzetbaar verklaard. Na dp verkiezingen gal fle fpgperiflg de Sobranje moeten vragen, deze ongrondwet*

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 2