H I Vlaardiip Etatrisclie 1 Advertenti'ên, 25-jarije Ecitveraipg 1 S' EXT li A II IJ WIÉ J. VEKOl Eli«€# O Per nis. Maandag zijn hier binnenge komen de sloepen "Cornelia// st. E. Mei Correspondentie. R Fijn KookTl HO' ZO ARENDJE NOORDXJK, n op Donderdag IQ Septe denmarkt ti Van Den Bommel 'u morgens 4 uur)] STEEN, zal zijn. sierlijke ZMagaziji iBoodig a 1' if' f I :i den heer Bresier naar Kaapstad is ver trokken, is deze week weder teruggekeerd. Het voornemen is om hier te lande paar den, koeien en schapen op te koopen en dan beiden in October a.s. met een flinke lading vee naar Zuid-Afrika terug te keeren. Maandagavond is een 3-jarig zoontje van Willem Berkenbosch op de zoogenaam de Brakkein een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Het kind had reeds te lang in het water gelegen, zoodat men er niet in slagen mocht de levensgeesten op te wekken. Naar men verneemt zal er op 20 September a s. weder godsdienstoefeningen worden gehouden in de verbouwde Ned. Herv. kerk Woensdag 9 dezer zuilen de zitplaatsen worden aangewezen VEïiSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op 29 Aug. II. Aanwezig de heeren J. Voogd, K. Lodder, AV. Voogd, J. Musteubroek, K. Mastenbroek,C. van dor Klooster en T. Hamouteman Johsz. Voorzitter de Burgemeester. Be Voorzitter opout do vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gele: en en g oedgekourd. Ingekomen stukken X. Eene missive van Ged. Staten houdende goedkeuring vun do begroeiing vau het I20 Bataljon Kustei.de schutterij voor het dienstj. 1904 'i. Een brief van de muziekvereeniging „Wil helmina" alhier, houde tde dankbetuiging, voor de aan haar, in de vergadetitig vau iï Augustus ji. verleende huip. 3. Een schrijven van A. .1. Knapo, telephoon houder alhier, waarbij deze verzoekt om eene extra belooniug ad f 30,voor het bestellen van telegrammen buiten den vroegeren koste- loozen bestellingskring. Be Voorzitter vond een extra vergoeding in deze billijk, te meer daar ook de vader van Kuape destijds daarvoor extra beloond werd en zou daarin willen voorstellen het verzoek van adressant in te willigen. Be heer J. Mastenoroek wijst op deoubiilijk- heid, dat ingezetenen dio buiten den k: steloozen bestellingskring wonen, dikwijls 30 a 40 oent per telegram moeten betalen en zou daarom gaarne zien, dat do Raad met Kuope zoodanige regeling trof, dat alle ingezetenen dezer gemeente ton dezen opzichte werden gelijk gesteld en zoodoende hun e telegrammen gratis werden bezorgd. Besloten wordt aan A. J. Knape met ingang van 1 Jan. 1904 eene jaarlijkaeho toelage van f 40,toe to kenuou, waaronder begrepen de som van f30,wegensgemis van meerder bestel- loon, tengevolge van de uitbreidingin 1903, van den kosteloozen bestellingskring, ouder voor waarde dat de overige f 10,zulleu strekken tot vergoeding van het bestelioon buitou den kring, zoodat vanaf genoemden datum geen ingezeiene dezer gemeente meer eenig bestelioon zal behoeven to betalen. 4. Een missive van de Gezondheidscommissie te Middelbamis waarbij genoemde Commissie den Raad in overweging goeft de politieveror dening dezer gemeeuK aan te vullen met eene bepaling, waardoor het langs de huizon ver spreiden van reeds gebruikte biljetten verboden wordt. Be Raad uohc bet tint gemakkelijk om bij toepassing van zoodanige Verordening uit te makon wat al of niet gebruikte biljetten zijn en besluit hieiov'er eerst nog oens te schrijven aan de Gezouiihoidacomimssh'. Be Voorzitter deelt motie, dat hij van don Voorzitter Yan het Bestuur der Al'deeiing Goe dereede en Omstreken der Holland- che Maat schappij van Landbouw oen schrijven heeft ontvangen, waarbij deze veizacht de daarbij toegezonden lijst ter inteekeniug bij de landbou wers te doen oirculeeren, ton einde aan den to benoemen veearts (die als standpunt Goede reede zou worden aangewezen) eene vaste jaarwedde toe te kennen. Be Raad geeft den Voorzitter in overweging bedoelde lijst te zenden aan do landbouwver- eenigingon te Ouddorp, met verzoek voor do intoekeuing daarvan te willen zorgdragen. Vervolgeus deelt de Commissie belast met het onderzoek tot het plaatsen van eeu hank in de haven, mede, dat zij daartegen goed noemens waardige bezwaren heeft. Dientengevolge wordt besloten het oordeel in to winnen van deskun digen, teneindo een raming te kunnen maken vun tie kosten, die daarvoor zullen moeien wor den gemaakt. Vastgesteld wordt de gemeenterekeuing over 1902: in ontvang f 15552,27 in uitgaaf 15591 ,t)0*/i Nadeelig saldo f 38,73'/* Aangeboden wordt de begrooting voor 1904 cn besloten deze gedurende 14 dagen ter visie te loggon en algemeen verkrijgbaar te stellen. Daarna wijst de Voorzitter er op, dat de uit gaven der gemeente stoeds inoer en meer toene men, hetgeeu een gevolg ia vun de vele kosten, voornamelijk ii zake het Lager onderwijs, terwijl de ontvangsten ongeveer dezelfde blijven. Het is dus z.'. wenschelök naar meerdere inkomsten uit te zien, indien de Raad namelijk de voorgenomen pluuuen tot het bouwen van een nieuw raadhuis nog wil ten ui-.voer bi engen. De Voorzitter Btelt daarom voor aan het Rijk eene tijdelijke subsidie aan to vragen, als bedoeld bij art. 49 der L. O. wet, indiuu de Raad tot bouwen van een raadhuis kon overgaan. De aftredende leden J. Mastenbroek en AV. Voogd alsmede het raadslid T. llamcetemun stelde voor dit voorstel tot oen volgende ver gadering te verdagen, doch de meerderheid ver klaarde zich echter voor dadelijke afdoening. Besloten werd tot het bouwen van een nieuw Raadhuis in 1904. Voor stemdon de heeren J. Voogd, K. Lodder, C. van der Klooster en K. Mastenbroek. Tegen de heeren W. Voogd, J. Mastenbroek en T. Hameeteman, als zijnde voor verdaging. Vervolgens wordt besloten tot het aanvragen van een tijdelijke subsidie ad. 1000,al» bedoeld bij art. 49 L. O. wet ten einde daar mede een gedeelte der kosten voor het te bou wen Raadhuis te kunnen dekken, terwijl het dan nog resteerendo bedrag zal moeten worden gevonden door het aangaan oenor geldleening. De Openbare Vergadering wordt duarna gesloten, teneindo in eene geheime over te gaan. Spijkenisse. Burgemeester en Wet houders dezer gemeente maken bekend dat de begrooting over het jaar 1904 aan den Raad is overgelegd en gedurende veertien dagen, van den 27 sten Augustus tot en met den 1 oden September, ter Secre tarie voor een ieder ter inzage ligt. In tegenstelling met vorige jaren werd de gewone jaarlijksche Unie Collecte dit maal gehouden langs de huizen van hen die geacht konden worden voorstanders van Christelijk onderwijs te zijn. Gunstige resultaten heeft deze wijze van collecteeren I opgeleverd daar een som van ruim f 80, ontvangen werd tegen f 10,in het vorige jaar. Zooals onlangs gemeld werd zijn in deze gemeente pogingen aangewend om tot de oprichting te geraken van een af- deeling van »het Groene Kruis. Van bevoegde zijde vernamen wij dat zich reeds een 200 tal leden hadden op gegeven. Voorzeker een flink aantal doch wanneer in aanmerking wordt genomen het zielental dezer gemeente, zoo komt men lot de conclusie dat 200 leden nu juist niet zoo'11 bijster hoog getal is, althans veel grooter kon zijn. Het zou dan ook zeer gewenscht' zijn in 't belang der goede zaak dat zij die door onbekendheid met het doel dier ver- eeriging of om andere redenen zich nog niet als lid aanmeldden daarvan alsnog gebruik maakten. Slechts door eendrachtig samenwerken kan in deze iets goeds en nuttigs tot stand worden gebracht. Perilis. Een onze visschers ter haring vangst zijnde had het ongeluk met den ringvinger zijner rechterhand tusschen het donkje te geraken. 'Onmiddelijk is te Lith in Engeland het voorste lid van dien vinger geamputeerd. Mej. Duifjis is door den gemeente raad benoemd tot onderwijzeres in de hand werken voor het herhalingsonderwijs. De benoemde heeft naar men zegt, bedankt voor die aanstelling. Weer een bedrijfsongeval alhier. De opperman L. Keemink, in dienst bij den heer J. de Winter Hz. alhier, en werkende aan het op te richten droogdok op de Hei onder Rotterdam, kreeg, terwijl hij aan het zandscheppen was, een stuk hout opziju hoofd, waaraan een boven hem staand werkman werkte. De wond, hoewel 5 cM. lang is gelukkig niet van emstigeu aard. Sfssjezondeii bukken Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Mijnheer de liedacteur! In mijn vorig schrijven wenschte ik te betoo- gen, dat sommige deskundigen de vaccinatie als een vraagstuk beschouwden. Andere deskundigen reeds door ervaring gekomen waren tot de be wuste zekerheid dat vaccinatie datgene niet doet, wat daaraan toegeschreven wordt, „nl. behoeden voor pokken", maar dat vaccinatie voorts meer kwaad dan goed sticht in het iaensckelijk lichaam. Getracht heb ik te betoogen dat de statistieken niet betrouwbaar zijn; en omdat dit een sterk bolwerk is, wensch ik dit nog nader toe te iichten, 'opdat alle eenvoudigen zulks kunnen begrijpen. Reeds zagen wij in onze gedachten, dat een 20-tal kinderen van 100 gevaccineerde „op de bewuste over 8 dagen" niet terug kwamen. Bij enkelen die koorts hadden moest dokter komen, maar de anderen die eveneens onpleizierig waren, werd ^dokter niet geroepen. Hoeveel verkeerde, onzuivere, ziekelijke bestanddeelen door de vac cinatie in het bloed opgenomen zijn, kan dokter onmogelijk zeggen, maar dat de gezondheid bij die 20, geweld aangedaan is. en dat zulks vroeger of later in klierachtigheid, in puisten en zweren, in zeere oogen, of anderszins zal openbaren is ongetwijfeld zeker. Maar een voorstander van vaccine ziet zulks niet, Of wil bet niet zien. Als bet kind echter naar school gaan moet, moet het voorzien zijn van een vaecinebewijs. Welnu! al hebben die 20 kinderen al dien tijd gesukkeld die er verliep tusschen de inenting en liet- naar school gaan, wanneer dan dokter maar ziet dat de pokken gezworen hebben, dan beet zulks welgeslaagd. Zoo echter 1, of 2, of meer van die 20 in dien tusschentijd sterven, dan wordt natuurlijk geen pokkenbriefje gevraagd en blijven zulke gevallen openstaan. Al was bv. )>r, Van Gelder bewust, dat de inenting de oorzaak van den dood was, dan moest bij eene groote overwinning op zich zelf behalen 0111 dat te constateeren, omdat hij gezegd beeft dat vaccine ontwijfelbaar goed is, en dio daar anders over denken zijn immers dwazen en dwcepèrs, en! als Br. Van Gelder ver klaart dut iets anders de oorzaak tot den dood was, wie kan zulks dan met goed gevolg tegen spreken? De ouders maar dat zijn immers geen deskundigen? Zullen andere deskundigen in de aractijk hunner Collega's geroepen worden, dan reeft liet ten le heel wat voeten in de aarde, en ten 2e biijtt het ja! van Van Gelder even goed als liet neen van een ander deskundige, zoodat het uileen gevallen van publieken en zeer ingrijpenden aard moeten zijn, zooals indertijd te Dordrecht, waar drie soldaten tengevolge van inenting stierven, als zulks geconstateerd wordt, en ook dut geval moest der geleerde wetenschap nog afgeperst worden. Zoodat het uit al deze gegevens blijkt, dat de statistieken niet betrouw baar zijn, en zij ook nooit betrouwbaar zullen zijn, waneer nl. niet bij elke vaccinatie dooreen of twee personen buiten den dokter of vaccina teur, toezicht wordt gehouden op het verloop der vaccinatie, dan eerst kan er eenigerwijze sprake zijn van zuivere statistieken, maar zooals het tot hiertoe gehandhaafd werd niet. Dit zal voor allen nog duidelijker zijn. bij de volgende onderstelling OnderstelDe predikanten waren met zooveel verminderd, dat in elk dorp maar een prerfikaut was, en over het beoordeelen der leerrede-,! mocht alleen ZijnEer'w. met andere collega's medespre- ken, wat zou het gevolg zijn? Wat xou het ge volg zijn als de Staat hun in die positie hand haafde? Dit! dat de gevangenissen opgevuld werden met andersdenkenden gelijk vroeger. En tie predikanten Wei, zij zouden de inbeelding des harten te boven gaan, Uit de hoogte zouden zij andersdenkenden met den naam van ketters, dwazen en dweepers betitelen en gelijk vroeger met eei. wreeden dood straffen. Is iemand echter vrij, zooals wij in dezen gelukkig zijn, welnu! dan komt de priesterstand ook wat gelijkvloers, en de menschen toonen het met de daad wat zij willen, en bet blijkt hoe weinig innerlijke kracht aan het Modernisme gegeven is, om de menschen naar hun Evangelie te doen luisteren. Terwijl zij, die het Evangelie naar de Schrift verkondigen, hunne hoorders zien vermenigvul digen. Wat' zou de uitkomst ziju als de Staa:t de menschen vrij liet om hun kindersn te vp.c- cineeren?- Hoeveel zouden geloof hechten aan het nuttige der vaccine? Misschien der bevol king, maar ik geloof niet te overdrijven alp 7. der bevolking zich gelukkig zou gevoelen als" die knellende band verbroken werd. Daarora mogen wij het aanhangige Yaccinewetje der huidige Regeering als een stap in de goede richting be groeten en beschouwen. Tot hiertoe meen ik mij op wetenschappelijk standpunt bewogen te hebben^ tegenover Br. Van Geldee inzake der vaccine, maar bij het begin heb ik gezegd dat ik uit godsdienstige beginselen daar tegen was en daarom in dezen geeswfc nog een kort woord over het onderwerp. Waarom ben ik tegen Vaccine? Antw.Omdat ik geloof dat het afgoderij is. Vr.Hoe bewijst gij dat Antw.: Uit het getuigenis van de voorstanders, en uit den Bijbel, Gods AVoord. Vr.: Wat zeggen de voorstanders dan? Antw.: Bit, dat bet zonder overdrijving gezegd mag worden, dat elk die lijdt of sterft aan pokken dit aan zichzelf te wijten heeff, stellende alzoo de vaccine in de plaats van God, die alleen te beschikken heeft over ons leven en op welke wijze Hij het ons wil ontnemen. Vr.Maar hebben de voorstanders niet veel grond voor hun beweren Antw.: Zij meenen het wel, maar bij eerlijk onderzoek blijkt deze afgod als alle andereniets te zijn in de wereld 1 Cor. 84. Vr.Hoe blijkt dat dan? Antw.Wel dat dengenen die het teelten des afgods ontvangen hebben, evengoed aan pokken sterven als andere, en dat de priesters van dezen afgod het gansch niet weten hoe lang het teeken hun beschermt, de een zegt alle jaar, een ander om 2 japr, een ander om jaar enz. enz. Vr.Maar indien de vaccine geen goed bewijst, zooals gij zegt, kwaad doet bet toch ook niet? Antw.Ja het doet wel terdege kwaad, want behalve dat velen de dupe hiervan zijn gewor den in hunne lickamen, zoo tracht het in zedelijk opzicht de menschen van God af te trekken, en op de vaccine te doen vertrouwen om van pokken bewaard te blijven. Vr.Heb U in dien zin nog meer bezwaren? Antw.: Ja zeker! want al ware het dat de pokken er door bezworen werden, wat baat het dan nog voor andere ziekten, die er misschien door vermenigvuldigd worden, daarom acht ik dezen afgod eene zeer kwade, en gevaarlijke. Vr.Maar acht gij dan alle voorzorgsmaatre gelen afgoderij Antw.: Weineen, volstrekt niet! evenwel kan iets dat in zich zelf goed is, tot een afgod ge maakt worden, gelijk men kan zien in de ge schiedenis van Israël. Buiten twijfel was de Ark goed en naar den wil van God gemaakt. Toch maakte op zekeren keer de Israëlieten er een afgod van, en Israels God liet het hun zien en gevoelen lees de geschiedenis 1 Sam. 4. Evenzoo lezen wij ook dat Hiskia de koperen slang verbrijzelde, die Mozes op bevel des Heeren ge maakt had, omdat de Israëlieten baar afgodisch vereerde 2 kon. 184. Daartegenover staat echter dat andere dingen van begin af afgoden zijn, of een afgodisch karakter hebben. Als zoodanig kan Jerobeam ons ten voorbeeld strekken, die met een politiek oogmerk, de afgoderij deed en bevorderde en alzoo eene oorzaak was tot afgoderij in vele volgende geslachten. Lees 1 Kon. 12 26—33. Vr.Hoe acht gij dan nu de vaccine Antw.AVel, ik acht ze afgodisch van begin af? Vr.Maar is het dan geen goeden maatregel om besmettelijke ziekte te bestrijden, gelijk Israël de melaatschheid moest bestrijden? Antw.Neen, ganschelijk niet. Israël werd ge boden melaatschheid te bestrijden door afzonde ring, en bij de minste ontsteking, van een kleine zweer of witte blaas, moest de persoon die het had, afgezonderd worden, maar nergens of nooit heeft God geboden, en heeft ook niemand getracht door een voorbehoedmiddel de melaatschheid te bestrijden. Alleen met goed gevolg bestreed de- Heere Jezus dezelve en met goed gevolg bon Israël dezelve bestrijden, als zij nl. naar de stem des Heeren luisterden en Zijne geboden deden dan zou Hij „de levende God" geene der Egyp tische krankheden op ben leggen, want de Heere was hun heelmeester Ex. 15: 26. Dus het aflaten van de zonde, van afgoderij, en het hooren en houden van de inzettingen en rechten des Hee ren was het door God gewilde voorbehoedmiddel als men zulks zoo noemen wil, maargeen insnij dingen of drankjes konden hun toen behoeden, evenmin als nu. Vr.Hebt gij nog meer zulke bewijzen dat God alleen over krankheid beschikt en dat het af laten van de zonde, en het houden van Z(jne geboden het eenige rechte voorbehoedmiddel is? Antw.: Ja zeker. Vele uitspraken zijn letterlijk in dien zin. Ex. 2325. En gij zult den Heere uwen God dienen: Zoo zal Hij uw brood en uw water zegenen, en Ik zal de krankheden uit het midden van u weren. In Deut. 7 werd Israël ge boden den Heere te dienen en te vreezen en alle afgoderij te haten en te laten, dan zal de Heere alle krankheid van hun afweren, en Hij zal geene' van de kwade ziekten der Egypte naren op hem leggen. Deut. 7 15 enz. (Melaatschheid was eene Egyptische ziekte). In Deut. 2815 wordt het omgekeerde voorgesteld. Daarentegen zal het ge schieden zoo gij der stemme des Heeren niet zult gehoorzaim zijn om waar te nemen dat gij dout alle Zijne gebóden en Zijne inzettingen, zoo zul len alle deze vloeken over u komen. Hij zal de pestilentie u doen aankleven. Hij zal u slaan met tering en met koorts, en met vurigheid, met hitte en droogte, met brandkoren en honig dauw enz. Deut. 281568. Vr.Dewijl ik hiervoor nu genoeg bewijzen heb, hoe zou u dan de geschiedenis der vaccine verklaren, daar het toch onder het Godsbestuur is ontdekt geworden? Antw.: Ik acht) dat het overeenkomst heeft met hetgeen wij in Deut. 13lezen: Wanneer een profeet of droomdroomer in het midden van u zal opstaan en u geven een teeken of wonder,', en dat teeken of dat wonder komt dat hij tot u gesproken had, zeggende: Laat ons andere goden navolgen en heil dienengij zult naar dei woorden van dien profeet of droomdroomer niet hooren, want de Heere uw God verzoekt ulieden, om te weten of gij den Heere uwen God lief hebt met uw gansche hart on met uw gansche ziel, enz. Deut. 13: 14, Daarom acht ik dat God de> Heere de menschen door vaccine verzocht heett, om te weten of zij waarlijk op Hem zouden ver trouwen, dau of zij hun vertrouwen opm.ensclne- lijke vindingen zouden stellen, dathup'bij toev al ontdekt werd, evenals een teeken 0? wonder van den profeet of droomdroomer. Vi.Dus u acht het als afgoderij van het beg;in Antw.Ja, met dien verstand.e echter, dat het door de vele bijkomende omstandigheden voor velen niet zoo recht duidelijk was, maar nu door de ervaring van vele jarey, is het zeer duidelijk dat de vaccine in haar 'oorsprong, haar aard en uitwerking afgodisch ;S) en (jat hoe eer hoe beter, zij allen die ii> God gelooven, en op Jezus Christus als hun Zaligmaker vertrouwen, zich met ernst en kra'.ht tegen dezen afgod stellen, en het vaccine-al taar omwerpen, en het vaccine bosch (de stat,i'étieken) afbreken. Hier mede rheen ik eenig antwoord gegeven te hebben, aau Ren heei Van Gelder, die voor anders- den leenden geen antwoord wist; hiermede meen it ook gelijkgezinden eenigen dienst gedaan te hebben. '0m hun een stevigen grond onder de voeten 'te steken. Hiermede hoop ik een flinken mokerslag gegeven te hebben tot afbreuk van het a'ltaar der vaccine en dank ik u beleefd, Mijn'neer de Redacteur, voor de verleende plaats ruimte. 'Heilbiddend uw dienstw. dienaar en vriend, Spijkenisse, Aug. 1903. C. BARENDREGT. Den WelEd. Heer C, BARENDREGT. WelEd. Heer! Gaarne voldoe ik aan uw verzoek, om de vragen die U tot mij gericht hebt, te beantwoorden, in de hoop diït daardoor de bezwaTen die U tegen de vaccinatie hebt, zullen worden weggenomen, en dat mij n schrijven vele tegenstanders dezer kunstbewer king tot kalm nadenken zal brengen. Vooraf wil i k het volgende misverstand wegnemen, 'k Heb nied gezegd, dat ik niet begrijpen kon, hoe er nog tegenstand tegen de vaccinatie was, noch dezen tegenstand dwaas genoemd. Het ver slag waarv oor ik overigens alle lof heb, is hier niet juist. 'k Heb o ageveer letterlijk dit gezegd „Na dit alias gehoo c<l te hebben, moet het vreemd voor komen, dat- er nog zooveel tegenstand tegen de inenting is.. Doktoren, die niet uit godsdienstige kringen zij is voortgekomen, hebben we dikwijls gevraagdt voor bezwaren hebben die gods dienstige lui tiu toch eigenlijk tegen de inenting Zij begrepen daar niets van en vonden het blijkbaar een ze er zonderlinge godsdienstige over tuiging, die de x nenschen belet, gebruik te maken van zoo'n Keerlij :k voorbehoedmiddel tegen zoon vreeselijke ziekt* 1 als de pokken. Nu, ik ben o pgegroeid in kringen, waar de tegenstand tegen de inenting zeer sterk was, en daardoor 'oen ik van nabij zeer goed bekend met den gedai-htengan g dezer tegenstanders. Entoen ben ikac.n het uib lenzettenen bestrijden gegaan, in de ee:rste plaats van de godsdienstige en daarna van alle mogelijke - en onmogelijke bezwaren tegen de inen.ting. U ziet dus, dat dit gedeelte van het verslag, onnauwkeur ig geweest is. Verr Jer wil' ik er i even op wijzen, dat net ook niet juist is, uit d. it gedeelte vap het verslag, zelfs, al was dit juist, de gevolgtrekking te maken, dat ik de tegenstanders der inenting als dwazen beschouw. Iedereen zal ten opzichte van de een of andere zaak wel een dwazen tegenstand of afkeer of onverschilligheid aan den dag leg gen, maar dit maakt alle menschen toch nog niet tot dwazen, evenmin als de verstandige mee ning van een dwaas ten opzichte in het een of andere vraagstuk hem tot een verstandig man stempelt. Dit is duidelijk, niet waar? Na zullen we de wetenschappelijke gronden hier nog eens heel in 't kort uiteenzetten, van de meening der artsen ten opzichte der vaccinatie. Dit gedeelte van mijn voordracht was er natuurlijk het vaste fundament van en daarom doet het me genoegen, dit hier in vogelvlucht nog eens te kunnen doen overzien. De geschiedenis der pokken heeft ons het vol gende geleerd le. Dat, terwijl vroeger deze ziekte een der grootste geesels der menschheid was, zij hare grootste verschrikking heeft verloren, overal waar de vaccinatie als voorbehoedmiddel daarte gen is ingevoerd. Enkele bewijzen van hare vroegere vrceselijkheid. In 1651 braken de pokken uit op de Faroër- eilanden. De sterfte was zoo groot, dat de gezonden de dooden niet konden begraven en de lijken zoo maar lagen te vergaan. In 1735 stierf drie vierde der bevolking van Groenland aan de pokken. Prof. Juncker berekende, dat in de 18e eeuw de pokken veel grooter verwoestingen aanrichten dan tegenwoordig de diphtherie, kinkhoest, rood vonk, mazelen en tyhuskoortsen tezamen.In die eeuw werd het aantal menschen, die de pokken kregen, geschat op vijf zesde der bevolking. In AVeenen stierven in 1794 bijna de helft der kin deren aan deze ziekte enz. enz. Enkele bewijzen van de verandering daarin dooi de vaccinatie in het begin der 19e eemv gebracht. Binnen enkele jaren verdween de pokkenplaag bijna geheel. Verschillende epidemiën werden door toepassing der inenting tot aller verbazing in eens tot staan gebracht. Officieele cijfers verder o.a. in Zweden, waar in 1801 de ineniing werd ingevoerd en zooveel moge lijk door aansporing van regeeringswege werd bevorderd, totdat m 1816 de verplichte vaccinatie werd ingevoerd. Sterfte aan pokken in de jaren 17921802 gemiddeld 191 per 100.000 inwoners, 1802—1812 62 1812—1816 20 1816—1822 7 Dus steeds minder sterfgevallen aan pokken, naarmate de bevolking beter gevaccineerd werd. 2e. Dat in die landen, waar de inenting ver plichtend gesteld is, voortdurend veel minder menschen aan de pokken sterven, dan in landen waar ze slechts vrijwillig wordt toegepast. Bewijs sterfte aan de pokken gedurende 1893 tot 1897 In landen zonder verplichte vgccinatie Belgie 100 per millioen inwoners. Oostenrijk 100 per millioen inwoners. Rusland 463 per millioen inwoners. In landen met vaccinaticdwang Zweden 2 per millioen inwoners. Duitschland 1,1 per millioen inwoners. Denemarken 0,5 per millioen inwoners. Dat wil dus zeggen dat in de eerste landen de sterfte aan pokken gemiddeld 100 tot 400 maal grooter is. 3e. Leeren de zg. legerstatistieken, dat in de verschillende landen het aantal ziekte- en sterf gevallen aan pokken onder de soldaten, dadelijk en voortdurend sterk is gaan dalen, zoodra de verplichte inenting der soldaten werd ingevoerd Als bewijs hiervan zullen we het Pruisische en Oostenrijks che leger nemen. In Pruisen werd de verplichte inenting der rekruten ingevoerd in 1834 in Oostenrijk in 1886. In 't Pr. leger stierven Aan pokken in 1829, 33 soldatenin 1830, 27; in 1831, 108 in 1832, 96; in 1833, 108; 1834, 38; 1835, 5; 1836, 9; 1837, 3; 1838,7 1839, 2, van 1840 69 in het heele leger (toen zeker belangrijk grooter dan in 1833 slecht 51 d,i. gemiddeld nog geen 2 per jaar, In 't O. leger kregen de pokken op 100,000 sol daten in de 5 jaar vóór de invoeringder verplichte vaccinatie gemiddeld 300 per jaar, daarvan stier ven gemiddeld 18. In de jaren 1886—1896 van jaar tot jaar minder en wel gemiddeld 40 per jaar de pokken, daarvan stierven gemiddeld 1 it 2 en gedurende dejaren 18921896 zelfs slechts 10 soldaten per 100,000 de pokken en stierf er slechts 1 op de 3110,000 jaarlijks aan. 4e. Bewijst de ervaring, dat in landen, waar de inenting goed wordt toegepast, dwz. waar verplicht vaccinatie op zeer jeudigen leeftijd en latere ver plichte revaccinatie bestaat, de pokken feitelijk ook niet meer voorkomen en dan de enkele geval len meest hen betreffende die nog aan de heilzame werking der wet ontsnapt of nog niet onderworpen zijn. Ais voorbeeld nemen we Duitschland, waar de kinderen sedert 1874 op ongeveer eenjarigen leeftijd worden ingeënt en op ongeveer 12-jarigen leeftijd nogeens, terwijl de mannelijke bevolking bij intrede in het leger ten derde male wordt gevaccineerd. Terwijl in de 18e eeuw, toen Duitsch land natuurlijk veel minder inwoners had dan nu, cr jaarlijks gemiddeld 70,300 personen aan stierven, bedroeg dit aantal in 't laatst der 19e eeuw ge middeld slechts 57en deze waren voor een groot deel nog niet ingeente personen en reeds bejaarden. 5e. Heeft de ervaring geleerd, dat tijdens een pokkenepidemie de niet-gevaccineerden buitenge woon veel grooter kans hebben om deze ziekte te krijgen dan de gevaccineerden en nog weer veel grooter kans om er aan te sterven, terwijl revaccinatie zoo goed als volkomen bescherming als dan geeft. Als bewijs hiervan zullen we enkele nauwkeurige statistieken weergeven. In Marseille brak in 1828 een pokkenepidemie uit. In die stad waren 40.000 inwoners tusschen dè 1—30 jaren. Hiervan hadden 2000 reeds de pokken gehad waren 30.000 gevaccineerd, ter wijl 8000 niet gevaccineerd waren. Van de 2000 die de pokken reeds gehad hadden, kregen 20 ze nog eens. Van de 30.000 gevaccin. werden 2000 ziek en stierven er 20. Van de 8000 niet gevaccin. 4000 ziek en stierven er 1000. Dus van de gevaccineerden stierven er 1 op de 1500, maar van de niet-gevaccineerden 1 op de 4. In de Duitsche stad Chemnitz heerschte in 1871 een pokkenepidemie. Van de 64225 inwoners waren 53891 gevaccin. 5712 niet gevacc. terwijl 4652 vroeger reeds de pokken gehad hadden. Van de 54000 gevacc. werden 770 ziek en stierven er 7. Van 5712 niet-gevacc. werden 2603 ziek en stierven er 242, d.w.z. van de gevaccin. werd 1,3 pCt. aan getast en stierven er 1 op ongeveer 8000; terwijl van de niet-gevacc. 45,6 pCt. de pokken kregen en 1 op de 18 personen er van stierf. Van de kinderen, die ingeënt waren en bij wie de vacci natie dus niet te lang geleden was, stierf geen enkel. (Vervolg aanstaande week.) Mijnheer de Redacteur. Mug ik van U een heel klein plaatsje verzoeken 't Is naar aanleiding' hiervan J.l. jaar kon men, met veel ophef, eenige weken aaneen in de //Vooruit// lezen, dat iedere abonné verzekerd was bij de maatschappij //Fatum// en bij eventueel ongeluk, zooveel en zooveel geld kreeg, mits hij natuurlijk abonné op //Vooruit// was. Iedere week stond dit dan ook aan het hoofd van het blad, tot plotse ling in het begin Augustus j.l. dit verdween. Thans is het drie weken geleden en nog las ik in dat blad niets daarvan. Zou het geen plicht wezen van de redactie om n u ook bekend te maken, dat hare lezers niet meer ver zeker dzijn Eerlijkheidshalve, dacht ik, dat dit plicht was. OPMERKER Vissciierij Middeiliarilis. Binnen gekomen te Vlaardingen de haringlogger //Anna// Schip per Lt. Koster met 25 last haring boom met 80 ton. "Bastiana Huiberg st. J. v. d. Berg mei (10 ton. "Willem C nelis" st. C. Schouten met 50 ton. ri;rj melensi. L. de Winter met 25 ton// SpJ man 1 st. L. van Pelt met 40 ton 1,1 staande uit lengen, schelvisch, koc,lvis en kabbeljauw Verkooping'eii. Op Vrijdag, 4 September 1903, des avonds 71. in het Hotel Meyer te Middelharnis: Afslag van het huis, schuur en erf aan den lij te Middelharnis, kad. bekend sectie B. no 1287 gen de Heer Adrs. Wagner, aldaarin twee koor' en in combinatie. Notaris STEHOUAYER. Op Maandag 7 September 1903, des avonds 7 in het Hotel Meijer te Middelhariiis. Inzet van k' steenkolenerf met daarop staande loods aan dem sehersdijk te Middelharnis, toebehoorendt aan Heer G. J. H. van den Brook, aldaar. Notaris SN HOUWER. Op Woensdag 9 Sept. 1903, des nam. 31,™ in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Afslag van 6 hectaren bouwland in het Oudelaudvan SommeS kad. bekend Sectie C. No. 329, 332, 333 cn 336 4 perceelen en in combinatiën. Notaris STEHOUWJ? Op Maandag 14 September 1903, des avonds7 in het Hotel Meijer te Middelharnis. Afslag Steenkolenerf met daarop staande loods aan den Vi schersdjjk te Middelharnis toebehoorende aan den Ht, C. J. H. van den Broek aldaar. Notaris STEHOUWEIil Donderdag 17 Sept. 1903 voorm. 10 uur. Yerk van timmerhout aan de Kaai te Battonoord. Sol VAN ISPELLN. Vrijdag 25 Sept. 1903 voorm. 10 uur. Verkoopvai timmerhout aan de Kaai te OudeTonge. Notaris V ISPELEN Donderdag 17 Sept. 's nam. 4 ure Inzet van!: heet. piendvrjj Bouwland in Kavel 17 van den Hak polder onder Stellendam in 3 perceelen in het lo» ment van den heer F. Troost te Stellendam. Xotai VAN SCHOUWEN. Donderdag' 24 Sept 's nam. 4 ureAfslag van 3.87 J koet. tien ivrjj Bouwland in kavel 17 van den Hali pvlder onder Stellendam in 3 per eelen en Combi natie, in het logement van den heer F. Troost ti stellendam. Notaris VAN SCHOUWEN. lii'i h en ScItooS. Predikbeurten Zondag 6 Sept. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, vm. en 's av. Ds. Westrik. Middelharnis, nam. Ds. Hoogendijk uit Stellen, dam. Stad, vm. en nam. Ds. Polhuijs. I)en Bommel, vm. en nam. Ds. Emmen. Ooltgensplaat, vm. en nam. Ds. Verwejj. Oude ToDge, vm. en nam. Ds. van Doider, Nieuwe Tonge, vm. en nam. Ds. AVentink, l'irksland, vm. en nam. Ds. Lammers. Herkingon, vm. Ds. de Stoppelaar. Voorber Avondmnal en bevestiging der lidmaten. Melissaut, vm. dhr. v. Broekhovcu en nam, de Stoppolaar uit HerkiDgen. Stellendam, vm. Ds. Hoogendijk. Goedereode, vm. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nam. D». Bosi. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. Ds. Koppe van Stellendam® 's av. Ds. Steketee. Stad, vm. en 's ar. leeskerk. Den Bommel, vm. en nam. Ds. Steketee vat Middelharnis. Ooltgensplaat, vm. en 's av. Ds. Dekker, Stellendam, vm. leeskerk en 'sav. Ds. Koppe. Ouddorp, vm. H.-Avondmaal en nam. N»be trachtiDg Ds Sieders van Vlaardingen. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Melissant, vm., nam. en 's av. Ds. Hartkamp, llerkingen, vm., nam. en 's ar. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 's av. leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Róssing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, vm., nam. en 'sar. Ds. Mackenze, VRIJE EVANGELISATIE. Ooltgensplaat, (Langstraat), rm. en 's av. dhr AVIelhouwer. H. H. Berichtgevers gelieve huniif.^ nota over het afgeloopen kwartaal intfjj Administratie. J MOZESI Vleesch Marktv Doorloopend ee Nette bed -=|G< Groote voo Hellevoeti per Schroefstoo „Vlaardingen I'M DAGELIJB Van Vlaord Na aank. der rm. 5,10 8.58 I nm. 12,22 3,39 6." 8.43 Van Hellero Inaansl. op de tr 5,50 uur vm. 7,15 12,15 nm. 2,55 6.20 I 8,50 Aanlegplaats Aankomst te het vertrek uitV alt Hellevoe Brielle. Nadere i te Hellevoetslui wen hoorn B.K. teüieu wesluii SECTIE. van Messen Brillen Bril'.en me glazen vana leveren. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders JACOB VAN ANTWERPEN EN op 5 September a.s. hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. 1 Sommet.sdijk, 2 Sept. 1903. Tie firma SosMKlwOiJ blouiB IIAAN, vd Haan, G «tuk:, in c onder voor ;Dr van X belast zie iincasso'8 <op kortei GEWIJZIG op Donderdag 10 September a.s. van ft Zondag 6, 13, 20 en 27 September a plaats i "Wij leveren een prima le klasse Rijwiel1 groot luxe Kettingwiel, stuur naar verkieziGï garantie. Dito machine met Freeuwheel eu Terugtraprem f55, dito le klasse met le terngtraprem en nikkelon Velgen f65. ®PCC1° Dunlop- of Bakkerbanden desverkiezend ge garantie en worden dezelve door onszelf veri* f 1.50. Door aankoop eener groote part!) bin j doen de binnenbanden zijn nieuw en van o van f2 1/2 garantie f 2,50 1 jaar '.n garantie f 4,50 en f 5,50, 1 jaar garantie onmogelijk. Firma J. VEROUDEN Co. L jr —r~ I it

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 6