It V Of G S 28 Augusts 1S03. No. 932. BEHOORIB BIJ L i^hocsig ontvangen Vuor JVllDDELH AU.NlSi |L. Kranendijs f raat Isdijlc arig bedn;g ad 'JÏÏ5ES ©e«!eeïte. [WETHOUDERS der Ge- Irengen ter openbare ken- van de inkomsten en voor het dienstjaar 1004 |n en gedurende veertien gustus tot en met den ter Gemeente-secretarie b ligt, en tegen betaling [brijgbaar is gesteld. 1903. pouders voornoemd. De Burgemeester DE GRAAIT'. legrooting. [WETHOUDERS der Ge- mengen ter openbare ken- gn de inkomsten en uit- het dienstjaar 1904den gedurende veertien dagen it en met den 7 Septeinb. I-secretarie voor een ieder Ibetaling der kosten aLe- pteld. ustus 1903. houders voornoemd. De Burgemeester P. VAN WEEL G.Gz. tare Gemeentelijke fschool. WETHOUDERS der Ge- brengen ter openbare |ng van de inkomsten en neentelijke bewaarschool |ar 1904, den Raad is aan- 14 dagen van den 24 In 7 September aanstaande voor een ieder ter lezing per kosten algemeen ver- lustus 1903. |houders voornoemd. De Burgemeester P. VAN WEEL G.Gz. Isvcrgaderiug. I der Gemeente Ooltgem- lat eene openbare Verga lis belegd tegen Dinsdag lamiddags 3 ure. [gej.lakt te Ooltgensplaat De Burgemeester P VAN WEEL G.Gz. uze rauziekvereeniging I" gaf' Maandagavond Incert. De teil gelioore ferden uitstekend uit- er dal het gejoel enkele «tukken bedierf, irijder werd de vrouw leden, waardoor zij zich en been. r7 «trslag Yig in 't Hotel Speé I Ziekenhuis. Opige commissie met de Burg. uit Middelharnis hens de heeren doctoren Tonge, Nieuwe Tonge, Jlam, en nog eenige zeer fonder we met genoegen Clerk, lid der 2e Kamer en doctoren waren kanten werden gemist en uitgenoodigd waren. ,ing dus niet heel groot, loot genoeg en 't intellect vertegenwoordigd, dat ge |e bespreking hadt kun de speeches langer of vant 't kwam ons voor, terug te brengen was Yenstanders nietiyemaar nschijnlijk of liever hoor- vestie: zal er ja of neen boven ons den directeur [en heelen middag was: lijke kappen! En geen op zijn tijd. kchen we om die kwestie; ,/iohtig wordt ze. als de [en, dat die beslissing het ever het komen en weg- [enhuis bepaalt. Moet er dan zal veler medewer- was, en uitgemaakt, buden zijn in en van t [and sheer of meester, ter sprakeZou 't niet :disch rapport af te vvach- :enigermate of geheel te 'as men het eens, dat de [ak eerst eens goed onder de i oorloopige Com- doorwerken, en was men weer verder zien, leten aangepakt om zoo ïming verzekerd te kry- ,rd geacht, om nu reeds ielharnis aan de voorloo- voegen. •gadering was dus deze 'lei correspondenties te [andere ziekenhuizen, die lorl. Commissie niet stil van een Directeur, rapport vóór Jan. 19°4- De heer H. A. Meijer woonachtig, thans in geslaagd voor hel exa- >t bij de Gouvernements jVficiens verlofgangers der lichting 895 wo'dt alsnog in herinnering gebracht, at zij lerphcht zijn zich voor 1 Sept. a.s., "n ganeentehuize aan te melden om bij landweer ingelijfd te worden, uitgezon- jd zij die bij de zeemilitie of bij de ■reden korpsen gediend hebben. Mej. W. C. Teepe slaagde verleden ,ej. te Amsterdam voor het examen oogduitsch (Lager Onderwijs.) Als eene bijzonderheid,kan worden [meld, dat niettegenstaande de koude en L natuur in den tuin van den heer L d, Weide een pereboompje voor de ,eede maal in vollen bloei staat. giail aan 't Haringvliet. Donderdag- jrgen 11. viel bij den landbouwer A. v. d. Tol in rietdekker van de schuur. Bewusteloos ;rd hij opgenomen. Schipper J. v. d. Gevel ■acht hem met zijn motor naar zijne losplaats (Drimmelen.) Naar men ver- lenit bevindt hij zich thans redelijk, Zaterdag 2 2 dezer viel A. Lely alhier iodanig van een trap op de straat, dat op eene ladder bij zijn hospes, P, v. ierop moest worden thuisgedragen, Oen Bommel. Zaterdag jl. viel het jarig dochtertje van M. K. H. te iter. H. Hartman, die het ongeval spoe- i bemerkte, begaf zich te water en had geluk de kleine van een wissen dood redden. Het zoontje van A. L., van een vlot ip den wal willende springen, had jhet on in de kaai terecht te komen, doch erd door een zijner makkers op het drooge ibracht. 25 Aug. De afdeeling ^Patrimonium* hield hedenavond vergadering in de soci- teilszaal van de Wed. Lokker. Was reeds fop eene vorige vergadering besloten tot net oprichten van eene hulpkas in geval an ziekte of ongevallen, op deze verga ring werd voor dat ;schoone doel een iglement vastgesteld en tevens eenige le en en donateurs ingeschreven. Moge deze goede zaak aller steun en iaardeering genieten. Ooltgensplaat. Alhier worden sollici- mten opgeroepen voor de betrekking an kaai- en havenmeester en weger op fairbank op de sluisclie haven. Aanmel- ig voor Zaterdag a. s. ter Secretarie. Maandag voormiddag j.l. werd een Schuur, dienstig als paardenstal, bergplaats, enz Van de Erven wijlen Mej. de Wed. A. van den Tol, staande in den Anua Wilhelminapolder in den ascli gelegd. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt de schade. - Naar men verneemt heeft den Wel- Edelen Heer IT. II. van Eossum alhier, die reeds 33 jaar als Wethouder gefungeerd heeft tegen Sept. a.s. als zoodanig ontslag aangevraagd. Voorzeker tot veler leedwezen. j Oude Tonge. De loting naar de lig plaatsen der suikerpeen in deze gemeente zal plaats hebben op Vrijdag 4 September a.s. des voormiddags ten 10 ure, in het Raad huis. Zij, die verlangen dit jaar aan het herhalingsonderwijs deel te nemen, kunnen zich daartoe tussehen 1 en 15 September 1903 aanmelden, bij den Heer J. A. Habig, hoofd der openbare lagere school alhier. Birk&lftiul. J. Witvliet alhier is voor f 485,pachter geworden (de pacht boven- idien is nog f 22,per gemet) van het land der Diaconie, de hoogste inschrijver Keizer van Herkingen had voor 1 525,— ingeschreven. Zondag deed de rijksveldwachter A. itteman alhier een goede vangst. In kennis gesteld zijnde, dat men uit de plantage »De Dolpliijn* appelen ot peren vermiste, trachtte deze ze te ontdekken. Per fiets reed hij langs een omweg naar genoemde tuin en ontdekte daar direct 4 jongens. Deze echter hem ziende, zetten het op een loopen, ontzagen zelfs geen slooten en liepen al weder den polder in. Na drie uren jacht op hen gemaakt te hebben, ge - lukte het ze te pakken, deze heeren bleken te zijn L. B H. R., G. V. van H. en A. P. pvoonachtig te Sommelsdijk en Middelharnis. De ontvreemde appelen die zij weggeworpen hadden, werden in beslag genomen. Mejuffrouw L. Tjeerdsma, die als onderwijzeres haar ontslag genomen heelt aan de Chr. School alhier, is naar men verneemt als zoodanig benoemd te Gorre- dijk. Zondag had een jongetje van C. G. het ongeluk om van af den dijk in het Spui te vallen. Zijn broertje mocht het gelukken hem op het droge te brengen. Drie schoenmakersgezellen vermaakten zich op schaftijd met touwteren, met het ongelukkig gevolg, dat door het breken van het touw, J. O. naar beneden viel. Niet in staat zijnde om te loopen, moest hij thuis gebracht worden en was genees kundige hulp noodzakelijk, die zijn been verbond. Herkingen. Maandagmorgen had schip per O. "W. Venema van hier, bij het bin- nenloopeu het ongeluk op de spuibak te varen, waardoor hij een niet geringe lek kage bekwam. Naar men verneemt is ingevolge Art. 49 der onderwijswet over het jaar 1903 aan deze gemeente een subsidie toegekend van f 850, Mélissailt. Sedert veertien dagen sur veilleert in deze gemeente des nachts de veldwachter, de laatste nachten met een assistent. Wat den burgemeester tot het uitvaardigen van deze order noopte, is niet in den breede bekend. Men gist dat het in verband staat met eenige kleine plaats gehad hebbende diefstallen. Is dit vermoe den juist, dan rijst aanstonds de vraag, of zulke maatregelen doel kunnen treffen. Im mers in een zoo uitgebreide gemeente zal het heen en weer loopen van twee per sonen over een afstand van minstens een half uur gaans des nachts geenszins voor komen, dat nieuwe diefstallen plaats heb ben, temeer daar men niet gebonden is met het gestoleue een zekere straat te volgen. (Rotterd). Zaterdagavond 29 Aug. zal de mu- ziekvereeniging sTot nut en genoegen« alhier, ter eere van den verjaardag van H- M. de Koningin op het plein bij het gemeentehuis eene uitvoering geven. Laten wij hopen dat die uitvoering plaats vindt onder begunstiging van mooi weder. Stellendam. Vrijdag jl. maakten de schoolkinderen der drie hoogste klassen een reisje naar Rotterdam. Het weder was des morgens ongunstig, onder een gestadigen regen en een vrij sterke wind, werd de reis aanvaard. Vele ouders sloegen dan ook bezorgde blikken naar de zwaar bewolkte, grauwe lucht. Toen men te Rotterdam aankwam was het droog geworden en later werd het zelfs zeer fraai weder. Te Feijenoord werden de kinderen afgehaald door vier tramwagens en reed men naar het museum Boymans en de Diergaarde. Daarna reed men in omnibussen door de stad en later naar de boot. Gedu rende de heen- en terugreis werden liedjes gezongen. Een woord van dank zij de Directie van de stoomboot Vooruitgang,* die de kinde ren kosteloos vervoerde, hier toegebracht. De overige kosten werden uit de voor dat doel bestemde spaarpenningen der kinderen bestreden. Tegen het verzoek van A. Kornet tot oprichting- van eene bakkerij aan de Dorp straat alhier, zijn door niemand bezwaren ingebracht. De heer A. van derVIugt, gekozen als lid van de commissie voor de Paarden- en Veemarkt alhier, heeft zijne benoeming niet aangenomen. In hare heden (Woensdag) avond gehouden vergadering werd door de commissie in zijn plaats gekozen de heer Johs. Koese Johsz. A.s. Maandag 31 Augustus zal de jaarlijksche vrije vee- en paardenmarkt ge houden worden waarbij tevens 6 verschil lende paarden publiek zullen verkocht wor den door notaris Van Schouwen. Goedereeile. Wat kunstmest bewerkt Terwijl tengevolge van het gebruik van kunstmest de landbouwer D. L. alhier 19 mud erwten per gemet oogstte van schra len zandgrond, trok de landbouwer T. L. slechts 9 mud per gemet van vruchtba ren kleigrond. De dood nabij Verleden week Dinsdag had schipper T. T. bevarende de blazerschuit G. O. 4 een heftigen strijd te kampen met de woedende elementen. Terwijl hij, bevreesd voor den opkomenden storm, opzeilde naar eene veilige haven, sloegen drie stortzeeën bin nen boord, zoodat het schip geheel en al met water werd gevuld. Wijl men den dood voor oogeu zag,, werd het schip aan zijn lot overgelaten en onmiddelijk de noodvlag geheschen, het geen onopgemerkt bleef. Met hard pompen en scheppen gelukte het hun het schip boven water te houden en bij het stillen van het stormweer de haven alhier binnen te loopen. Toen 11. WToensdag de landbouwers knecht van den heer F. C. G. met een met erwten beladen wagen van het land huis waarts keerde, passeerde hem een stoomfiets waarvan de paarden dusdanig schrikten dat ze met wagen en al in de sloot geraakten. Even wel waren de paarden door spoedig toege schoten hulp weldra op het droge. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan het gezin van C. Non eene vergoeding ten bedrage van f 16 toe gekend voor den tijd dien hij onder de wapenen is geweest. Mej. C. van den Handel onderwijze res aan de O. L. S. alhier, is als zoodanig benoemd te Rotterdam. Aan den vader van den verlofganger P. Witte alhier is door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog te kennen gege ven, dat zijn verzoek om ontheffing van den werkelijken dienst, dien hij gehouden is te volbrengen, wordt afgewezen, maar dat er termen zijn gevonden, om aan hem eene geldelijke, vergoeding toe te kennen. Hellevoetsluis. Men schrijft ons dato 2 2 Augustus Door broeiing van hooi on stond hedenmorgen 7 uur brand in de stee van den heer Noordermeer, op korten af stand van de Vlotbrug gelegen. De schuur werd eene prooi der vlammen, het woon huis kreeg zooveel mee, dat alles één ruïne lijkt. Het vee was gelukkig buiten. As surantie dekt de schade. Nieuw-Helvoet. Driemaal in een jaar tijds is hier diefstal gepleegd met braak. Nu weer bij een sergeant der mariniers, waar men ongeveer f 23 en wat goud en zilver werk ontvreemd heeft. De daders zijn on bekend. 't Is te hopen, dat de politie nu toch eens ontdekt, wie de schuldigen zijn. Oud- Beierland. M'en schrijft ons Op de vergadering der centrale antirev. kies- vereeniging voor het district Ridderkerk werd besloten een paitijdag te organiseeren, zoo mogelijk op 30 September a.s. Als plaats van samenkomst werd Oud-Beierland aangewezen, wanneer althans geen bezwaren van localen aard zich mochten voordoen, die het onmogelijk maken daar te verga deren, in welk geval Barendrecht de eer zal hebben. Een drietal sprekers van naam zal worden uitgenoodigd, De regeling der vergadering is aan de kiesvereeniging alhier opgedragen. Numansdoi'it. Men schrijft ons Het raadslid, de heer L. Andeweg, is op last van heeren Gedep. Staten toegelaten, zoo dat onze raad thans weer voltallig is. Snge%oiMien sa it Si e si Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur! In mijn vorig schrijven noemde ik een drietal deskundigen, die de Vaccinekwestie als een onbe slist vraagstuk beschouwden, ja aan den leek den indruk gaven, dat bet beter was zicli niet aan de proefneming te onderwerpen. Nu echter wenseh ik een paar namen te noemen van deskundigen, die allicht meer-ervaring hadden om over deze zaak te oordeelen dan Z.Ed, die door nauwkeurig onderzoek tot gansch andere gedachten zijn gekomen. De eerste is Dr. Rufus Noijer, lid van de Ge neeskundige Vereeniging te Massachusetts, welke verklaard heeft, dat hij na vele ervaringen op het stuk der inenting, tot de slotsom was gekomen, dat de Koepokinenting de grootstt geneeskundige zinsbegoocheling was, waarin de menschheid iimden laatsten tijd toets verstrikt geweesten dat sij ten hoogste onwetenschappelijk is, tot in het ongerijmde toe.. Een ander deskundige Dr. Boïng, Arts te Her- dingen a/R. die vroeger een ijverig inenter was, maar wiens geweten verontrust werd en hem tot een nauwkeurig onderzoek aandreef, heelt als resultaat zijner onderzoekingen zich aldus ver klaard Ik begon deze onderzoekingen in het geloof en de hoop, dat ik er een zekere waarborg door verkrijgen zou voor de juistheid der tot nu toe omhelsde leer, dat de inenting tegen pokken beschermt. Niemand kan daarom meer dan ik zelf betreuren, dat het resultaat tot nadeel der vaccine en vaccinedwang is uitgeval len. Het is zeker niet aangenaam in een zoo ge wichtig vraagstuk van overtuiging te moeten veranderen. Het is des te smartelijker, omdat daarmee een maatregel vaarwel moet worden gezegd, waarmee wij geloofden een der vreese- lijkste vijanden der menschèlijke samenleving krachtig tegemoet te kunnen gaan. Het is des te pijnlijker, omdat daarmee moet worden gebro ken met eene voorbehoedende kunstbewerking, wier uitvinder nog heden ten dage voor een dei- grootste weldoeners der menschheid geldt, maar wier werkelijke nuttige uitwerking door de weten schap naar het rijk der illusiën moet worden verwezen. Ook de bekende Dr. Mackenzie, verwerpt de inenting als volstrekt geene bescherming biedend tegen de pokken, en als schadelijk voor de na tuurlijke gezondheid. Zie Waarde Heer weer een drietal deskundigen die nog een schrede verder zijn gekomen in hunne beschouwingen, gegrond op hunne erva ringen, dan de eerste drie, die door mij genoemd werden. Zal het U nu nog verwonderen dat er menschen zijn, die zooveel heil in de vac cine niet zien als U Zult gij hun nog als dwazen of dweepers achten, als zij met zulke gegevens voor oogen zich liever niet aan vaccine onderwerpen, en vaccinedwang als onre delijk en wreed verwerpen? Ik voor mij geloof vast, dat het aan de onwetendheid der menschen moet toegeschreven worden, dat zoo velen zich tijdelijk onderwerpen aan deze medicinale liefhebberij, want wanneer de mensehen er zooveel over gele zen hadden als ik, zouden zij er zich, afgedacht ran hunne godsdienstige inzichten, krachtig tegen verzetten. Wij hebben echter nog een krachtig argument onder de oogen te zien, waarop ook gij U sterk maaktet, en wel gewapend achttet, hel zijn nl. de statistieken. Hierbij mogen wij wel de vraag plaatsen, of die statistieken volkomen betrouwbaar zijn Welke personen kunnen daarmede belast worden om daarvan zeker te zijn? Zeker geen ijverige voor standera der vaccine zooals U, evenmin als felle tegenstanders zooals ik, maar ik acht dat personen, die het als een vraagstuk achten,en die het ernst is om tot een ware oplossing te komen dat het aan hen het be3te toevertrouwd zal zijn. Aan voorstanders der vaccine waren echter tot hiertoe de Officieele statistieken toevertrouwd, en daarom mag met recht in twijfel getrokken worden of zij altijd de zuivere waarheid weergeven, want men kan eene waarheid zeggen, welke men gaarne verbreid ziet, en men kan eene tegenovergestelde waarheid verzwijgen, welke men liefst niet open baar heeft. Om dit eenigszins ook voor een voudigen duide lijk te maken zullen wij eens een kijkje nemen in de werkelijkheid. Men weet b.v. op dien dag is het inentenkostelooze inentingDe kinderen komen öf gaarne, öf met tegenzin naar de kunst bewerking, een flinke ferme jongen volgt op een zwak en ziekelijk meisje, enz. enz. tot allen, 40 of 50 of 100 of meer gevaccineerd zijn, allen hebben mijnheer hooren zeggen, over acht dagen terug komen dan moet gecontroleerd worden of de inenting goed gelukt is ja of neen. Gestel er waren er 100, 80 er van komen om Mijnheer te laten zien, hoe de pokken zweren, maar 20 blij ven achterwege, zoodat die 20 blijven openstaan in het register, bij sommigen van die 20 wordt de dokter gehaald, want die jongen of dat meisje is niet goed in orde. De dokter beziet zijn kleine patient en zegt: eeii beetje kou gevat, en wat klierachtig, en schrijft een recepje of geeft een drankje. Inplaats nu dat die dokter verband zoekt tussehen de inenting en zijn kleinen patient en dit aanteekent, geeft een voorstander van vaccine daar heelemaal geen kennis van, wei neen! immers wat kou gevat, en wat klierachtig dat zijn de oorzaken der ziekte. Welk leek, ouders, of geen ouders heeft hier het recht om den dok ter van onwaarheid te beschuldigen Maar hier uit blijkt dan ook onomstootelijk dat alleen een eerlijk geweten van den geneesheer vereischt wordt om daarin eerlijk te zijnDaar nu verre weg het meerendeel doktoren, en geneesheeren leven als of er geen God is, voor wien zij een maal rekenschap moeten geven, en deze tak voor hen eene winstgevende is, zoo is het geen wonder, dat zij ons zulke Statistieken te zien geven, maar waar waarlijk een dokter of genees heer eerlijk voor God én mensehen wenseht te handelen, en nauwkeurig aanteekeuing houdt, en zijne ingeente opzoekt, om te zien of er ook eenige schadelijke gevolgen aan de inenting ver bonden waren, daar zal hetjblijken, dat Dr. Boïng niet te veel gezegd heelt, maar dat het werke lijke nutttige der inenting, door de wetenschap naar het rijk der illusiën moet verwezen worden. Dat ik niet overdrijf, maar naakte werkelijk heid noem, moge de volgende geschiedenis leeren. Nabij Harmeien woont een Landbouwer W. en met 3 kinderen, waarvan 1 sukkelend. Door den huisdokter Dr. D. worden de 2 gezonde kinderen ingeënt; binnen 14 dagen worden deze beide kinderen ook ziek en sterven, de sukkelende verergert ook, en sterft ook. Zoodat deze Vader in den tijd van twee weken 3 kinderen had ver loren door den dood, maar 2 dadelijk na de in enting. Hier was dus merkbaar inentingsgeval- len met slechten, doodelijken afloop, het schijnt ■echter in de oflficieeleii Statistiek niet opgeno men te zijn. En zou er onderzoek naar gedaan worden, wel dan worden andere oorzaken ge noemd. Zoo onzeker zijn zelfs de officieele sta tistieken en niemand kan daar verandering in brengen, zoolang daar geen betere Controle in uitgeoefend kan worden. Zoolang de doktoren ■alleen over dat onderwerp lecht van spreken hebben, zoolang zullen dergelijke dingen wel bestendigd worden, en kunnen zij uit de hoogte, •andersdenkenden tot dwazen en dweepers uitma ken, maar eenmaal zullen ook zij ropr een rechtvaardigen Richter gedagvaard, en geoordeeld Worden. Ben ander merkwaardig geval van onbetrouw baarheid cler statistieken geeft de volgende ge schiedenis Dr. Purnée, welke indertijd Officier van gezond heid in het Nederl. Indische leger was, verhaalt dat hij geroepen werd bij het kindje van een Chef van het Post en Telegraaf kantoor te Padang Sidempoean. Dit kind bleek pokken te hebben, maar in die plaats waren geen poklijders aanwe zig, en ook in dien naasten omtrek niet. Maar zeer ver van daar hoorde Dr. Purnëe door persoon lijke connecties dat wel pokken aanwezig waren Dadelijk werden met behulp van 6 vaecinateurs de voorgeschreven bepalingen, ingeval van pok ken uitgevoerd, en allerwegen werd gevaccineerd. Eerst een kring om en bij het brandpunt, toen een tweede, een derde en volgende kringen, zoo dat in steeds wijder wordende cordons doorgaande, binnen korten tijd de geheele afdeeling was ge vaccineerd. En wat was het gevolg van deze maatregelen? Twee lange jaren bleef de ziekte in de afdeeling. En zij volgde bijna strikt den weg, die de vaecinateurs gevolgd hadden. Op dien weg geen enkel bewoond plaatsje overslaande ja op sommige plaatsen 'j„ der bevolking aan tastende. Let nu op wat het koloniaal verslag omtrent dit ziekteverloop te lezen gaf! ,,In de Padangsehe bovenlanden kwamen verscheidene pokkengevallen voorde ziekte was uit de aan ons gebied grenzende, nog onafhankelijke landen, waar geen vaeeinatie bestaat, ingevoerd" I anders nietanders niet in het Officieele koloniale ver slag! Wie kan dan met zulke gegevens voor oogen nog vertrouwen stellen in de Officieele statistiek, wanneer dat niet beter gecontroleerd kan worden M. de Red. Daar mijn stuk veel te lang wordt om in zijn geheel te worden opgenomen, hoop ik zoo de Heere wil en wij leven voor het vol gende nummer U 't slot te zenden. Spijkenisse, C. BARENDREGT. IMnsienlaaMl. Minister Kuyper. De Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Kuyper, wordt einde deze week van zijn verlof uit het buitenland alhier terugver wacht. De partijdag. Nader vernemen wij omtrent de onder werpen welke de sprekers zich hebben ge kozen, dat Prof. Mr. D. P. D. Fabius zal optreden met het onderwerp »Het heden- daagsche socialisme*, terwijl Mr. A. de Jong zal spreken over Van lijden tot leiden. Antirevolutionaire Pers. Voor het district Walcheren is verschenen een proefnummer van »De Walchersche Courant* antirev. weekblad onder redactie van Mr. P. Dieleman te Middelburg. Waar schijnlijk met i Oct. zal het blad gereg eld verschijnen. fg£uiten!an«l. Engeland. Zaterdag 22 Aug. werd uit Londen geseind, dat Lord Salisbury overleden is. Servië. Koning Peter van Servie zit dik in zorgen en allerlei moeite en heeft een allesbehalve geluk kige hand. Bij de jongste ministerieele crisis bleek eeu wijziging van het Kabinet noodzakelijk. 0"der de nieuwbenoemde vier ministers was ook zekere heer Dobra Roersitsj, wien de portefeuille van Onderwijs te beurt viel. Daar men in politieke kringen niet heel veel van Roersitsj wist, dan dat hij vroeger schoolmeester was geweest, ging men eens aan het onderzoeken. Toen kwam aan het licht, dat hij in 1899 medeplichtig was geweest aau oen moordaanslag op wijlen Milan, en dat hij om die reden eenigen tijd iu de gevangenis had moeton doorbrengen. Een uitnemend collega voor minister Masehin dus. Het Oosten. Mag men esn telegram uit Weenon aan de Londeusohe bladen betrouwen, dan zijn de kaoi- netten te Berlijn, Parijs en Petersburg tot over eenstemming gekomen over de kwesties die in het Verre Oosten gerezen zjjn. Een belangrijke mededee'ing ongetwijfeld, al zouden v.o gaarne willen weten, wat nu de gedragslijn ia, die deze mogendheden volgen zullen. Maar van veel meer beteoksnis voor den huid-gen oogenblik althans ware het als genoemde mogendheden, mot nog enkele andere er bij, ook tot overeenstemming ten opzichte van het Europoesclie Oosten waren gekomenin dien zin dan, dat ze eindelijk zorgden voor de pacificatie in die streken, waar nu het Turksche geweld allen vrede bant en alle welvaart ver moordt. Doch, helaas, dit sohijnt wel tot do vrome wensehen te behooren. Of zou de Indép. het wezelijk bij 't rechte eind hebben, geen praatjes vertellen, waar ze beweert dat „de" mogendheden tot een beslissing zijn gekomen wat betreft de regeling der zaken in liet Oos ten 't Is haast niet te gelooven; maar toch, de bijzonderheden van do getroffen overeenkomst ontbreken niet. Met het oog op de feitelijke oumogelijkhoid, waarin de Porte blijkbaar ver keert om de orde in het Macedonüche gebied te herstellen en du toegezegde beloften in te voeren, zouden, zoo heet het, de mogendheden aan Rusland on Oostenrijk-Hongarije hebben opgedragen zich met dit werk te belasten. De Russen zouden ter zee optreden, Oostenrijk-Hon garije te land Rusland de Dardane'len en den Bosporus bezetten, terwijl Oostenrijk-Hongarije zieh belasten zou met de militaire bezetting in de vilayets, die iu Macedonië in opstand zijn. Aan Italië zou dau worden opgedragen het oog te houden op de Albaneesohe kust langs de Adriatische Zee. De Indép. voegt er bij, dat de officieele bevestiging van het bericht misschien nog eeni gen tijd uit kan blijven, en waarschuwt reeds nu, geen geloot te slaan aan tegenspraak. Het erkent intusschen zelf door de besohouwing die het er aan toevoegt dat er nog al 't een en ander tegen te zeggen valt, en dat Turkije op deze wi'ze feitelijk alle maoht over zijn bin nenlandsche aangelegenheden in Europa uit han den zou geven. Dit zou dan echter voor den Sultan geen bezwaar behoeven te wezen, want als 't opgedragen werk ten eindo is gekomen, zouden de rustherstellers heengaan en aan Tur kije het bestuur over de gekalmeerde provinciën terugge,en. Of zij, gelijk vroeger „de eerlijke makelaars" uit Bismarok's tijd, ook een kleinigheid als courtage zouden vragen en waarin dit zou bestaan, meldt liet Brusselsohe blad niet. Misschien wel hierin, dat zij het j'g suis j'y rente toepassen in het door hen bezette gebied gelijk Eogoland in Egypte en Oostenrijk in Bosnië eu Herzegowiua. Men behoeft dus niet te vragen of Abdoel Hamid iets tegen zou heb ben op deze interventie der mogendheden 1 Maar zou het bericht daarvan Waar zijn Zouden de Mogendhedeu werkelijk tot zulk een inuieugiug iu de imyei dige aangelegenheden van Turkije hebben besloten Zou men het eens zijn geworden omtrent do verdeeling van Europeesch Turkije, in den vorm van oen algemeen protec toraat over dit deel van bet Turksch gebied? In de hoogte politiek is veel, is alles schier mogelijk maar waarschijnlijk lijkt het zeker niet. Men herinnert zich de woorden dooï-Enge- lana's grooten staatsman, lord Palmerston, voor nu ongeveer 80 jaren, in 1829 gesproken, toen hij zeide: „Het Ottomaniseli Rijtc blijft bestaan niet ten geuooge der Turken, maar wel in het belang van het Christelijk Europa; niet om de Muzel- mansche heersehr-ppij te handhaven, m-ar om aan de Christenen een oorlog te besparen, waarvan men noch het wezenljjk doel kan aangeven, noch den omvang of den duur kan voovz-'en." Zou thaus de t"d al gekomen ziju voor een vreedzame verdeeling van da Turksche erfenis Nog eens, waareohj'ulijk achten we het niet. Maar over koite dagen zullen ve er wel meer van weten. Een der trouwe verdedigers van den vrede, de heer De Pressensé, heeft den Franschen Mi nister van Buitenlandsohe Zaken medegedoeld, dat hij hem zal interpelleeren omtrent de Mace donische aangelegenheden. Misschien dat men alsdan van Minister Delcasse iets over den wa ren stand van zaken te hooren krijgt. Volgens eon Laffan-bericht bereiden Rusland, Engeland en de Porte door het opstapelen van groote voorraden kolen zich voor op alle poli tieke mogelijkheden. Do Britsche admiraliteit onderhandelt over de levering van een millioen kilogram stoombootkoler, die op verschillende marinestations opgeslagen zullen worden, voor namelijk op Malta en Gibraltar. Rusland vraagt een bijna gelijke hoeveelheid. De Daily Mail meldt, dat het Britsche Mid- dellandsche zee-eskader onmiddelijk na afloop van de tegenwoordige manoeuvres naar het Oostelijke Middeilundscbe zeebekken zal ver trekken Uit Sofia komt het bericht, dat de vertegen woordigers van O, stenrijk-IIongarije en Rusland te ITskub, den wali aldaar den wenseh hebben te kennen gegeven, dat het geheele bataljon Turksche Boldaten, dat onlangs bij Sebeniko van uit den trein schoot op Bulgaren, die aan de lijn aan het werk waren, voor den krijgsraad zal .worden gebracht. De wali weigerde aan dezen eisch te voldoen. Maar met deze weigering zul len die vertegenwoordigers toch wel niet tevre den zijn Het blijkt nu toch wel waar te zijn, dat de Turken op gruwelijks manier onder de Mace- doniers huishouden. Betrouwbare bijzonderheden, van verschillenden kant inkomende, laten geen twijfel dienaangaande meer over. Ziehier wat uit Monastir wordt gemeld Toen de Bulgaarsche benden Krushevo bin nentrokken, bezetten zij het Grieksehe kwartier. Bij de komst der Turksche trospea waren echter allo Bulgaren reeds vordwenen, met uitzonde ring van 400 mannen uit de plaats zeil. Hoewel geen schot werd afgevuurd uit de stad, begon nen de Turken een bombardement, dat tot den volgenden dag voortduurde. Het kanonvuur ver nielde 360 huizen, 215 winkels, bijna alle aan Grieken bekoorend, de Grieksehe kerk en de Grieksehe school. Alleen het Bulgaarsohe kwar tier bleet bespaard. "Vrijdag trokken toon de Turken Krushevo binneD. Alle huizen werden geplunderd, velen vrouwen werd geweld aangedaan en tal van lie den werden naakt uitgeschud, ongeveer 300 Bulgaarsche inwoners en zestig onschuldige Grieken werden gedood. Ongeveer 8000 perso nen zijn nu van onderdak beroofd en verkeeren in de diepste ellende. De stoffelijke schade be draagt vele millioenen. Een dag later weer doodden de Turken 200 Bulgaren, die bij een dorp in de nabijheid van Monastir zich hadden overgegeven. Tot zoover het bericht uit Monastir, en uit andere bron worden nog meer gruwelen gemeld In het district Lerin werden vijf christendor- peu door de l. oepen uitgemoord. Twee honderd vrouwen uit BakoYO, een dier vijf dorpen, bega ven zich te voet naar Monastir, waar zij bij Hilmi-Paaja en de Russische en Oostenrijksch Hongaarsche consuls haar nood klaagden men had doge leele mannelijke bevolking omgebracht. Iu het Oohrida-district zijn niet minder dan 15 dorpen weggevaagd. In Uskub lieerseht een waar sehrikbewiud en is de Christenbevolking aan een verschrikkelijke paniek ten prooi. De Moham medanen daar ter stede kwamen in de versohil- ler ue moskueen bijeen en ve 'bonden zich plech- tig, op gegeven sein alle chriaterei in de stad te :u''on dooden, oodra zich opstnidelingen in de nabijheid zouden ve to»i en Ilsscherij. Hlithk'-lhariiiis. Binnengekomen te Vlaardingen de haringlogger «Voorlichter'/ Schipper Matth. den Braber met 17 last haring. Per'iiis. Alhier is Maandagmorgen bin nengekomen de sloep «Eibergen« st. G. Hordijk met 90 ton, bestaande uit schel- visch, koolvisch, kabeljauw enz. Deze week zijn te Vlaardingen bin nengekomen van hier de loggers «Zeven Sterren« st. J. v. d. Steen met 24 last haring en Bnrgem s Beijen st. A Koster met 25 last haring. Beide leggers zijn voor de tweede maal binnen. Verfeoopsngen. Op Vrijdag 28 Augustus 1903 des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelha'-nis Inzet van het huis, schuur en erf aan den Ring te Midde'harnis, kad. bekend sectie B. no 1287, eigen de Het>r Adrs. Wagner aldaarin twee koopen. No taris STEHOUWER, Vrijdag 28 Augustus, 's avonds 7 ure, Veiling en afslag in eene zitting van een huis en erf te Goede reede aan de Torenslraat in het Logement de „Gou- de Leeuw" aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Vrijdag 28 Augustus 1903 's av. 6 «ur, verkoop van aardappelen in den Magdalena-Heeren-en Lode- wijkspolder te Oude Tonge, voor Mej. de Wed. P. Mooijaart en dhr. D. ge'euys, bij A. T. Waare Zoon te Oude Tonge. Notr.ris VAN ISPELEN. Maandag 31 Augustus sm. 10 ure: 6 paarden ver schillend van haar en jaren, aan de Dorpsstraat te Stellendam, ter Stellendamsehe Paardenmarkt. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag 2 September 1903, des nam. 3 uur in het Hotel Spee te SommelcdijkInzet van 6.25.60 heet. bouwland in hetOudeland vanSommelsdijk, kad. bekend sectie C. No. 329, 332,333 ea 336, in 4 percee- lon. Notaris STEHOUWER. Op Vrijdag, 4 September 1903, des avonds 7 uur in het Hotel Mefler te Middelharnis: Afslag van het huis, schuur en erf aan den Ring te Middelharnis, kad. bekend sectie B. no 1287 ei gen de Heer Adrs. Wagner, aldaaria twee koopen en in combinatie. Notaris STEHOUWER. Op Maandag 7 September 1903, des avonds 7 uur in het Hotel Mejjer te Middelharnis. Inzet van het steenkolenerf met daarop staande loods aan den vis- sehersdijk te Middelharnis, toebehoorende aan den Heer C. J. H. van den Broek, aldaar. Notaris STE HOUWER. Op Woensdag 9 Sept. 1903, des nam. 3 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Afslag van 6,25.60 hectaren bouwland in het Oudeland van Sommelsdijk, kad. bekend Sectie C. No. 329, 332, 333 en 336 in 4 perceeien en in combinatiën. Notaris STEHOUWER. Op Maandag 14 September 1903, des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis. Afslag van het Steenkolenerf met daarop staande loods aan den Vis- sehersdijk te Middelharnis toebehoorende aan den Heer C. J. H. van den Broek aldaar. Notaris STEHOUWER. i§öefel)eoorcleelïiig-. Geïllustreerd Volksblad. Uitgever D. v. SIJN en zoon. Rotterdam. Alle jaren heeft dit Volksblad zijn goede reputatie gehandhaafd. Trouwens wie elke week de stukken en stukjes leest ziet altijd verlangend uit naar den vol genden week, om andermaal te genieten van den boe- ienden inhoud. 't Is gezond voedsel, wat U van week lot week wordt voortgezet. Zoo ook in dit no. 35. Eerst de Koninginnejaardag met een plaatje heel mooi; daarna vaderlandsliefde met een grooter plaat „Een dronk in den zadel", herinnerend a an de riddertjj- J!..'- i"v". iO X - -

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 5