BUY O Geviaagö f 10- VEERKAROi MAAS-SI W. BOEKHOVEI Modderen. Antwoorden of mededeelingen fl Advertentiet VEE en PAARDEN RUD. SACKS VERLOTING Paarta-, Vee- en Varksnsmai WAAR IS DA' Perkamentpapi M. HAMMELBURG Vrijdag 28 Adgusis 1803. Officieel Gedeelte. Moddereneen typisch, doch leelijk woord, dat voor ieder duidelijk is, die den werkman in den sloot heeft bezig gezien met schop en spa of baggernet. 't Is me vaak een hutspot, die zwarte massa Humus, water, beenderen, keistee- nen. alles onder een gemengd; 't is een mengelmoes van allerlei rommel, goed en slecht bij elkaar, dat op den kant gekwakt wordt. En onze werkman draagt in zijn hee'.e plunje 't duidelijk kenmerk, dat hij niet bezig, is in een kalkloods, om een materiaal klaar te maken, dat fundamenten onvergankelijk maakt, maar werkt, plonst, plast, roert en schept, in een losse, weeke, vuile, onvertrouwbare, gevaarlijke en smerige moddermassa. Modderende klank van 't woord is al onwelluidendeven onaangenaam, als de modder zelve stinkend is. En wie van den modderaar, van den modderman spreekt ziet aanstonds voor zich de zwartbevlekte kleeren, om er van weg te loopen, "en ruikt reeds de vuile lucht, die zijn kleeren uitwasemen. En toch, hoe weinig ieder aan dat sloot- modderen zou willen meedoen, toch wordt er op alle terrein des levens nog al eens gemodderd Ja, ons werd nog niet lang geleden, in een gesprek over de toestanden op Flakkee gezegd Indien men niet moddert op Flakkee, dan bereikt men zijn doei nooit. Nog sterker, zoo uitte zich die man men moet op Flakkee modderen, en an-, ders zit je slag op slag omhoog, dan met A, dan met B, dan met Z. Flakkee's be woners zijn voor een zeer groot deel, men schen die willen modderendat was de slotsom. De vraag, die we ons vooral toen stel den was natuurlijk deze Is die vreeselijke beschuldiging aan 't adres van Flakkee waar Zijn wij in ons volk een volk van modderaars P Laten we, om die vraag te beantwoor den, beginnen met de waarheid voorop te stellen, dat elk mensch van nature een modderaar is. Pas hadden Adam en Eva van den ver boden boom gegeten, en was hun geheele existentie, hun geheele ziels- en lichaams- bestaan in den wortel aangetast, of ze be gonnen jegens hun God en jegens elkander te modderen. Geen consekwent in de schuld vallen voor hun God, geen consekwent erkennen van ieders persoonlijke schuld, geen consekwent smeeken om genade voor recht, maar een schuld werpen op God, op elkaar, op den verleider. En zóó is 't menschdom tot op den huidigen dag voortgegaan met in allerlei dingen te modderen. God dienen en den Mamon, twee hee- ren tegelijk dienen, godsdienstzin en wereld gezindheid bidden en vloekenschelden en zegenengetuigen en stilzwijgen, *'t zijn altemaal openbaringen van den lust om te modderen. En zoolang de zonde heerscht zal er gemodder zijn in de individuenin de huisgezinnen in de scholen in de kerken in Maatschappij en Staat zal er gemodder zijn, en moeten zijn in 't nationale en 't internationale levengemodder onder jeugd en ouderdomonder volken en natiën tusschen Keizers en Koningen enz. Waar dan alzoo de toestand staat met ieders hartwaar ieder, die zijn hart in al zijn slinksche wegen, vernuftige en dwaze overleggingen maar eenigszins kent, weet dat hij geneigd is om van 's morgens tot 's avonds, van vroeg tot laat te modderen daar baart 't geen verwondering, als we zeggen, dat ook op ons Eiland gemodderd wordt. Of is 't geen modderen, om maar met 't persoonlijk leven te beginnen, als men Zondagsmorgens ter kerk gaat, en 's mid dags en 's avonds, bij kerkdienst, gaat wan delen, fietsen, rijden, stoeien en pretmaken langs dijken en wegen Is 't geen modderen, om Zondags naai de predikatie te luisteren, en's Maandags, als man of vrouw of zoon of dochter de Kermis op te gaan? Is 't geen modderen, om Zondags de gezelschappen der vromen te zoeken, en zijn kinderen als losbandigen aan hun ei gen lot over te laten Is 't in één woord geen modderen, wan neer we vandaag God willen dienen, en de andere dagen de wereld en de zonde. Maar er is ook gemodder in de huisge zinnen Of is 't niet waar, dat Christen-ouders er volstrekt geen bezwaar in zien, om hun kinderen naar de Zondagsschool te sturen, om zelf een visite te kunnen gaan maken, zonder den laste, die de kinderen anders veroorzaken. Ze sturen ze er heen, niet om des Woords wil, maar om eigen grooter gemak, om er af te zijn. Is 't niet waar, dat Christenouders van Gereformeerde belijdenis of van Hervormde gezindte, er in 't minst geen bezwaar in zien om hun zoons of dochters te laten huwen met hen, die van gansch andere religie zijn zoodat »twee godsdiensten op één kussens plaats nemen, wat zelden an der gevolg heeft, dan dat »de duivel er tusschen slaapt", en dat om des broods wil. Is 't niet waar, dat man of vrouw lid eener Kerk worden alleen met 't oog op 't doopen van hun kinderen of met de grootere of kleinere bedeeling, die er in den winter geschiedtof met de meerdere hoop om een goed onderkomen te krij gen in 't Armenhuis, als men eenmaal af gewerkt is Is 't geen modderen in de huisgezinnen als men hartroerend de psalmpjes uitgalmt en de gebeden uitrekt tot eene onafzien bare lengte, maar men sluit als Eli de oogen voor de ongerechtigheden zijner kinderen, en men laat hen vrijelijk heen gaan, de wereld genietend tot diep in den nacht. Er is gemodder in de scholen Er is gemodder in de kerken Er is gemoddei in de kiesvereenigingen 1 Er is gemodder bij de verkiezingen Ons artikel zou te lang worden als we dit alles nog gingen uitwerken. Wat wordt er niet gelaten, om des lie ven vredes wil, wat beslist moet gedaan worden, èn in Kerk èn in School èn in Kiesvereeniging. Wat wordt er niet vaak toegelaten, waar geweerd moest worden, alleen om men schen te behagen en geen onrust te hebben. Wat wordt er vaak gezwegen, waar spre ken plicht was, uit menschenvrees en broods - bejag of eerzucht en heerschzucht Wat wordt er vaak gehandhaafd waar totaal gebroken moest worden! Wat geknoei, wat gekonkel, wat geheim gefluister, wat achterklap, wat laster en geschcl, om zijn doel te kunnen bereiken Wat gemodder hier en daar en elders Ja, zoo zegt deze of gene, maar wat U schrijft viudt ge bijna overal. 't Is zoo, en dus kunnen we constatee- ren, dat er bijna overal gemodder is Maar de vraag die we te beantwoorden hebben is dezeIs 't Flakkeesche volk meer dan andere een volk van modderaars En dan antwoorden we, en 't smart ons 't te moeten zeggenJa op Flakkee wordt veel gemodderd Maar we voegen er aanstonds bij Dat zelfde Flakkee bezit eigenschappen, die 't modderen zeer kunnen verminderen, mits maar door Kerk, School en Kiesvereeni ging steeds op 't zelfde aambeeld wordt gehamerd. Ons volk heeft een godsdienstig funda ment; ons volk kent zijn Bijbelons volk weet, welke de wil Gods is ons volk heeft neer levendige beseffen van wat God eischt en verbiedt. En bij zoo'n volk is niets noodig, dan een herhaald wijzen op de Consekwentie hunner beginselen. Flakkee's volk heeft in zijn geheel een godsdienstigen ondergronden nu hebben Predikanten, Christelijke onderwijzers en leiders van Kiesvereenigingen niets anders te doen, dan maar altijd door te wijzen op den eisch van die beginselen. Zelf dienen die voormannen consekwent te zijn zelf moeten ze geen modderaars zijn, maar mannen van stavastzelf conse- kwente belijders, consekwent in hun daden, en dan, dat is onze ervaring van vele ja ren, dan is Flakkees volk een gewillig volk. Dan luistert het met open oor en spreekt 't Amen uit op den eisch van Gods Woord. Daarom èn op den preekstoel, èn in de school, èn in de pers, èn in de kies vereeniging, moeten de voormannen conse kwent zijn. En zijn ze dat, dan staat hét Flakkeesche volk pal tegen allerlei verlei ding, dan gaat dat volk met hen mee. Want Flakkee moddert wel, maar ze we ten 't wel beter, dat er niets van deugt. Tulo- en Landouw. LANDBOUW-WINTERCURSUSSEN. Het landbouwonderwijs is op ons Eiland geen onbekende. Eeeds sinds een reeks van jaren is er gelegenheid geweest, daarvan te proliteeren. En verscheidene jongelieden profiteeren er ook al van en doen dat nog. Toch is het aantal leer lingen, dat zich aanmeldde bij vorige gelegen heden nog niet zoo groot als 't wel moest zijn. Het nut dat door de Vereeniging „Landbouwon derwijs gesticht was is tengevolge daarvan ook minder dan 't zijn kon en zijn moest. Aan haar mag dit evenwel niet geweten wordt n. Zij doet steeds wat ze kan om in alles den landbouwers van diensi te wezen. De vereeniging te steunen is dus de plicht van ieder, die 't wel meent met onzen landbouwersstand. Lid te zijn er van is natuurlijk al één stap die men doen kan in de goede richting, anderen aansporen ook toe te treden is een tweede, niet minder groote stap. Maar de grootste die men doen kan zal wel we zen het krachtig meewerken aan, het doen bloeien van de landbouw win tercursussen, welke vanwege de vereeniging in het leven geroepen zijn Hoe die cursussen kunnen bloeien? Door een groote deelname van den kant der jongelui, die de boeren van den toekomst zullen wezen. Wat gij dus te doen hebt, gij mannen die 't vel meent met onzen landbouwersstand Gij moet de jongelui wijzen op de advertentie van 't Bestuur der vereeniging, en dan uwen invloed op hen doen gelden, zoodat er velen besluiten gehoor te geven aan den oproep van 't Bestuur. En gij oud-leerlingen, die natuurlijk reeds allen lid zijt? Ook op u rust den plicht een handje te helpen. De prettige, lessen, welke ge bijge woond hebt, de nuttige wenken die ge in de eerste plaats van den heer Van Bij ie velt ontvingt ze liggen u immers nog versch in 't geheugen? Welnu maakt u dan op en werkt mee, om den in *1903 op te richten cursus een grooten bloei te doen genieten. Vertelt het overal waar ge in aanraking komt met uwe jongere kornui ten, hoe goed ge 't hebt gehad op de cursusles- sen, hoe veel ge er van hebt meegedragen, hoe blij ge zijt de gelegenheid te hebben aangegrepen. Dan zullen ook zij, die nog weifelen mochten, tot een vast besluit komen en zich opgeven aan den heer Van Bijlevelt den consulent der ver eeniging. Van harte hopen we dat dit schrijven .iets moge bijdragen tot den bloei van „Landbouw onderwijs." M. Yiiiaiibaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 553. Zou 't gebruiken van melasse voor deze streken aanbeveling verdienen? 554. Is het aanbevelingswaardig, om lijnkoeken te koopen op gehalte? 555. Kan 'fc wenschelijk zijn, het gras van de tweede snede groen te bewaren Antivoorden en mededeelingen. 544. Smaltienden. Wij danken den heer Joh. Mijs Gz. te Rotterdam voor zijn antwoord. We houden ons aanbevolend. Eed. 548. „Hooiluizen" zaaien Dat. is in ieder geval beter dan niets te doen. Ten minste als de „hooi luizen" afkomstig zijn van goede grassoorten. Weet ge dat niet zeirer, vraag dan eerst het oordeel van een deskundige; voor Flakkee is dat stellig de heer Van Bijlevelt. 549. Eigenheimers nu uitdoen Van vele prac- tisehe landbouwers vernam ik, dat ze, als ze vreezen voor vele zieke aardappelen, wat vroeg te delven. Zulks beviel hun altijd goed. Op grond daarvan durven wij u den raad geven, hun voor beeld te volgen. 550. Bloeiende Asters oppotten? Dat kan wel. Maar steek de planten met veel aarde uit, en zorg vooral, dat ge ze vrij vochtig houdt in den aanvang. Zet ze echter niet te donker. 551. Mest voor aardbeien? Gebruik daarvan nu nog wat chilisulpeter. Zoo'n beetje om elke plant strooien. Tusschen duim en vinger, op de wijze waarop ge wat zout op een boterham zoudt doen. Eu dan ook niet te vergeten wat superphosphaat. Daarvan kunt ge een beetje meer geven. Meteen schrepeltje inwerken is niet kwaad. De planten kunnen dan vóór den winter nog aardig wat doen Ter vergelijking moer ge eens een paar planten overslaan. Ge kunt dan zelf 't succes beoordeelen. Wees zoo vriendelijk en deel 't latei- eens mee. Ik twijfel niet of 't zal aardig zijn. 552. Meelbollen in de uien Ik weet niet, wat daarmee bedoeld wordt. Kunt ge er niet nog iets meer van te weten komen dan denaam.Probeer 't eens. Indische Pen krassen. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XXIV. Wij waren dan gisteren in de ruime toko op Rijswijk, in de z.g. Fransche buurt. De localiteit, zeer gunstig gelegen, vlak naast de sociëteit „Hai- monie", dicht bij de groote hótels enineenmil- lieu van mooie winkels, behoort aan het Gouver nement en diende vroeger tot bureau van het Mijnwezen. Zij is thans aan de Nederlandsob-In- dische Vereeniging „Oost en West" verhuurd voor vijftig gulden 'smaands. De Regeering had wel wat royaler kunnen handelen, vind ik, en het leege bureau in bruikleen afstaanWe zijn echter altijd zoo groot in het kleine Dat verhuren wijst immers op zuinigheid Ook gaf het Gouvernement voor de installatie een som in eens cadeau, een som van tienduizend gulden, terwijl nog een tienduizend aan de Ver eeniging werden geleend, zonder dat zij er, wonder boven wonder, renten voor behoeft te betalen. Bij zooveel gulheid had men ook nog wei die vijftig gulden huur kunnen schenken, zou ik zoo meenen. Ik noemde dien Regeeringssteiln in mijn vorige Penkras een bagatel en daar blijf ik bij. Waar Oost en West zich zooveel moeite getroost, daar had „hoogerhand" wel een beetje diepér in 's lands schatkist mogen tasten. De zuinigheid zal ook hier weêr de wijsheid bedriegen 1 Doch laat ons nu eens de toko binnen gaan. 't Geheel maakt een verrassenden indruk en we hebben zeker wel een paar uur noodig om nauw keurig 't vele fraais te bekijken, dat hier uit alle deelen van Indië is samengebracht. Achtereenvolgens bewonderen wij aardewerk uit de Preanger-Regentschappen, (kamerversiering) fraai bewerkte krissen van Java en Bali, (komen prachtig uit tegeu witte muren in vestibules, gangen enz.) fijngevloehten sigaren-en sigaretten kokers van Pajacombo, grillig bewerkte wandel stokken uit de Soaudaianden en midden-Java, (vele stokken zijn versierd met den typisch Ja- vaanschen wajangkop en zouden ais modesnufje in 't Westen veel opgang maken) ivoren sigaren pijpjes van PuU-mbung, bambomioubels uit Cheribon, (bij uitstek geschikt voor serres en tuinhuizen) sierlijke rottankarw .tson uit Soeka- boemi, de zoo Laai beschilderde buffelleeren wajangbeelden uit S.-erakarta, (z. uden spoedig deleelijke Japansoiie ponpetjes als wandversiering in serres enz verdringen,) de bekende gedrochten uit Bali, (grillig en bont gekleurde poppen,allerlei bovenaardsche wezens vooïstfcllehde en zeer mooi staande op schoorsteenmantels,kasten, standaards enz.) sigarenkistjes, naaidoozeu, beeldenstandaards bijouteriedoosjes "enz. van heerlijk Japarasch houtsnijwerk, geciseleerd koperwerk uit Grissée (fraaie vazen, kommen, kaartenbakjes, bekers, aschbakjes, inktkokers enz. zouden in Europa en Amerika zeer veel succes hebben) geweven doeken en portières uit de Preanger, kantillezilver van Sumatra's Westkust (Maleische huisjes, mis- sigits, ossenkarren met een karbouw bespannen enz. zullen goed voldoen in pronkvasten) waaiers beschilderd met wajangfiguren (de jonge dames beleefd als iets nieuws op dat gebied aanbevolen) alsook porceleinen menutafeltjes beschilderd met allerlei gedrochten uit den Hindoetijd (zouden de papieren menus verdringen, vooral omdat de tafel tjes telkens afgewasschen kunnen worden), verder de schoonste batiks en met gouddraad doorweven doeken uit alle deelen van den Archipel enz. enz. Ik deed maar hier en daar een lossen greep uit de zoo rijke uitstalling van toko Oost en West en men behoeft waarachtig niet veel kunstgevoel te bezitten om te zien, dat dit handwerk heel wat meer waarde heeft dan het Japansche en Chineesche prullegoed, dat thans de Wereld over stroomt en tot zelfs in de woningen der arbeiders doordringt. Is het nu een schande voor ons Nederlander dat na drie eeuwen van exploitatie deze Indische nij verheidsvoorbrengselen zoo goed als onbekend zijn Wij, de zoo hoogontwikkelde voogden van deze onmondige Aziatische rassen, wij „handelslui" van professie, verzuimden dus tot nog toe onze superieure kennis, onze koopmanschaji en ons ka pitaal te gebruiken, om de inlandsche kunst op de wereldmarkt te brengen en te exploiteeren ten bate van Indië en Nederland beide 1 Zijn die „bruine kerels" dan alleen goed genoeg om voor ons koffie te planten, om onze zonen en broeders aan vette baantje te helpen en belastingen op ie brengen, die o. a. voor een deel door ver lofgangers en gepensioneerden in het moederland worden verteerd Als dit zoo ware, zou men zich met vecht gaan schamen Nederlander te zijn 1 Ik sprak dezer dagen een heer, in Holliand ge boren doch reeds 20 jaar in Indië woonachtig, die als zijn ernstige meening te kennen gaf, dat, wanneer het moederland niet in staat was zijn plichten als 2de Koloniale mogendheid te ver vullen, ais de verarmde bevolking hier, verarmd door ons schandelijk systeem van vroeger, niet meer overeind kon helpen, dat het dan zoo eerlijk moest zijn, om die onmacht ruiterlijk te bekennen. Het moest dan b. v. deze Bezittingen aan het rijke Amerika verkoopen. De Yankee's zouden er allicht een paar milliard voor over hebben,om, zonder onrechtmatige oorlogvoering en zonder een groot verlies van menschenlevens, hnn vlag hier te mogen planten, vooral als men weet, dat een moderne veroveringskrijg ook schatten gelds kost. Wapperde hier maar eerst het Amerikaansch dundoek," zoo eindigde die mijnheer, „dan zouden de toestanden wel spoedig veranderen en Indië een prachtige toekomst tegemoet gaan. Ambtenaren en officieren, also ok mindere mili tairen, die Amerikaan wilden worden, zouden dan bij het nieuwe Gouvernement moeten blij Ten, op dat alles zoo geregeld mogelijk in feijn werk zou kunnen gaan, terwijl de uitbetaling van onder het Nederlandsch bestuur verworven pensioenen door den Amerikaanschen Staat zoude moeten worden overgenomen." Ik schrok bepaald van dit radicale denkbeeld, doch bij nadere beschouwing en vooral van een breed internationaal standpunt bekeken, is 't waarempel nog zoo gek niet bedacht. Immers als men zeer arm is of geen lust ge voelt om zijn kinderen behoorlijk op te voeden, dan is 't toch zeer zeker beter en ook in 't be lang dier kleinen, om ze aan rijke menschen af te s-aan en als dan bovendien de ouders en de kleuters weinig voor elkaar voelen, van elkaar vervreemd zijn, als 't ware, dan is erheelemaal geen bezwaar tegen. ;,-r Weet ge wel lezers! dat vele European in Indië van het Stiefmoederland sprek Zoover is het dus nu gekomen, dat z3. uw eigen bloed in vollen ernst er over dat Holland zich maar liever moest dreg tot een der prulligste staatjes vau de w. Vele Nederlanders en ook hier geborenei 't tegenwoordig niet onder stoelen of ban ze het een zegen voor Indië zouden wanneer de Engelsche B. Y. hier kwam én overwon Ik voor mij vind het vreeselijk zoo moeten hooren, al kan ik ook niet altijc .gumenten dier heeren weêrleggen. MijnHol hart bloedt bij de gedachte, dat wij, nakom van een stoer voorgeslacht, van ondern stoute koopvaarders, door eigen schuld zouden gekomen zijn Nog is 't tijd, nog kan zeerveel hersteld' nog lijdt de bruine man in stille, niet beter t of bet hoort zoo, nog is Engeland zijne ad< in Zuid-Afrika niet to boven, dus nog krachtig begonnen worden aan 't reuzenw wacht, nog kan Holland de liefde var winnen In een volgende Penkras zal ik u zegg er in zake de inlandsche nijverheid geds kunnen worden. Lt. Clocxenee Brousson Batavia, 12 Juni 1903. te MIBDEIJ!ABNIS. Aan jongelui iü het Eiland „I flakkee en Goedwedu", die gei zijn den met, Oï'SU?Ï£eir SS uanv.ingeudeü twen jVigwj C te volgen, wordt kennis gegeve zij zich bij den Consulent der'' emiging, de heer AI. W V. BIJLEVELT te Sommelsdjkv 22 SegsSeasiiiber f903 bi reu aan te mélden. De Secretaris der Vereen. L houw~0nderwijs A J DE gbaa: als Ze Hypotheek, zeer solide. Adres Left, M. Si. Bureau v/d Door dezen wordt kennis gegevr op de Gorzen onder Sotnmelsiijl ter weiding worden aangenomen. Inlichtingen bij A. MOL te Sommei TE KOOPEen nieuwe bij A. FAASSE, Mr. Wagenmak Oude Tonge. Ook genegen gebruikte Veerrijt in te ruilen, zoo gunstig bekende ten thnn3 Merken flft. 1© 1%. e 44 re. met verstelbare staarten, i gepantserde risters en verhoogde i ploeghoofden, respectievelijk f 4©,5 54,©5 fr°. Rotterdam. Vraag de nieuwe prijscourait bij Vertegenwoordiger H. KOEMAN, land, en de bekende agenten. ©KöOTlfl KONINKLIJK GOEDGEKE, van PaardenRunderen, Landbouwg< schappen, enz enz. ter gelegenheid v te SOM V5ELSDIJK, op Woensdag 4L vembcr a.s. Loten cöctai.t tegen f 0.60 per stu Loten voor f 6, - of 55 voor f 29,25. In iederón soli-tden boekhandel en bij kende wedervorkoopers verkrijgbaar, nlsm do Lotej ij-Commissie- to Middelharnis. J. TIMMERS, Voorzi L. M. BORN, Secretm dat men zijn Horloge goed! en goed gerepareerd krijgt! Wel bij K li BI, EI, St'.Ja straat 23 Rotterdam. Daar alleen eau Horlogeveer waar U op wachten 50 ct., HorlogeschoonmakenöOct., Gli en Wijzers L0 ct. Verder wordt van all< gelijke ropavatien gratis prijsopgaaf v« gegeven. Reparatie onder garantie. voor den inmaak. sommelsdijk. mlddelha Vleeschhouwer Zomerstraa DIRKSLAND Houdt zich beleefd aanbevolen v< dagelijksche, levering van prima qualit Rttndvleesch Saucisse de Boulog) Rookvleesch en Rookworst en verdi fijne vlecschwaren. typjeiens verlo; g9S wordt alsnog i v. W v. L. Kraneiidiji; f (i gjjat zij verplicht zijn - B. o,'l|n gemeentehuize 0 Hjfe Landweer ingelijf Met, dankzegging ontvangen voor Th. KIK te Middelh arxis. Van vrouw H N. N. u N. N. Langstraat N. N. Sommelsdijk Makende met het vorig bedrag ad f 6,55 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meente Sonimelsilijk, brengen ter openbare ken. nis, dat de begrooting van de inkomsten o uitgaven der gemeente voor het dienstjaar lüoi den Raad is aangeboden en gedurende veertien dagen van den 20 Augustus tot en met den 4 September aanstaande, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Sommelsdijk, 20 Aug. 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris De Burgemeestet J. B. MIJS Lo. S. DE GRAAIT, Geineentebegrootiug. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meente Ooltgensplaat, brengen ter openbare ken nis dat de begrooting van de inkomsten en nij. gaven der gemeente voor het dienstjaar 1904 dea Raad is aangeboden en gedurende veertien dagen van den 24 -Augustus tot en met den 7 Septemii, aanstaande ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten alge- meen verkrijgbaar is gesteld. Ooltgensplaat, 22 Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris De Burgemeester Joh. YAN PUTTEN. P. VAN WBEL G.Gr. Begrooting Openbare Gemeentelijke Bewaarschool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat, brengen ter openbar! kennis- dat de begrooting van de inkomsten ea uitgaven der openbare gemeentelijke bewaarschool alhier voor het dienstjaar 1904, den Raad is aan geboden, en gedurende 14 dagen van den 21 Augustus tot en met den 7 September aanstaande ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar is gesteld. Ooltgensplaat, 22 Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris De Burgemeester Joh. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL G.Gi Gemeenteraadsvergadering. De BURGEMEESTER der Gemeente Ooltïeni- plaat, maakt bekend dat eene openbare Verga dering van den Raad is belegd tegen Dinsdag 1 September 1903, des namiddags 3 ure. Afgekondigd en aangeplakt te Ooltgensplaat den 25 Augustus 1903. De Burgemeester P VAN WEEL G.Gt. zij die bij d ëreden korpsen ged Mej. W. C ,ejj te Amsterdct oogduitsch (Lager Als eene bijz meld, dat niettege tte natuur in den d. Weide een ieede maal in voll Stad aan 't Ha ovgen 11. viel bij den n rietdekker van rd hij opgenomen acht hem met aonplaats (Drimm Lt bevindt hij 2 Zaterdag 22 odanig van een j op eene ladde ierop moest won Oen Bommel.; ï2 jang ït dochtert iter. H. Hartman g bemerkte, bega eluk de klein redden. Het zoontje den wal willend eluk in de kaai erd door een zijne ïbracht. 25 Aug. De eld hedenavond ilszaal van de \M eene vorige et oprichten var m ziekte of onf iring werd voor glement vastgesti en en donateurs Moge deze go .ardeering geniet Ooltgensplaat mten opgeroepe in kaai- en ha\ fairbank op de ing voor Zaterdal Plaatselijk ftieuws, sci^ur^eïtfgai Sommelsdijk. Onze muziekvereniging |nz Van de Erv «Sempre Crescendo// gaf Maandagavond A. van den Tol. haar tweede zomerconcert,. üe ten gehonre Wilhelminapolder gebrachte stukken werdeu uitstekend uit- Oorzaak onbekei getoerd, jammer echter dat het gejoel enkele jlchade. gedeelten der muziekstukken bedierf. Naar men Door een fietsrijder werd de vrouw Edelen Heer H. 1 van T. H. omver gereden, waardoor zij zicli reeds 33 jaar al erg bezeerde aan arm en been. heeft tegen Sept. Kort Verslag aangevraagd. Voo ever de Vergadering in 't Hotel Spel j Oude Tonge omtrent 'f Ziekenhuis. plaatsen der suiker Aanwezig de voorloopige commissie niet de jplaats hebben op uitgenoodigde heeren: Burg. uit Middelharnis ,jues voormiddags en Oude Tonge, benevens de heeren doctoren huis. uit Middelharnis, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, J ^jj die ve Dirksland en Stellendam, en nog eenige zeer i- J' j belangstellenden, waaronder we met genoegen P noemen den heer de Klerk, lid der 2e Kamer; zich daartoe tuss de andere burgemeesters en doctoren waren ]i)Q3 aanmelden, afwezig; ook de predikanten werden gemisten ]lo0f^ Jer 0penbf de pastoors, die eveneens uitgenoodigd waren. I Was de belangstelling dus niet heel groot, de vergadering was groot genoeg en 't intellect was er wel zoodanig vertegenwoordigd, dat ge er een zeer interresante bespreking lradt kun nen verwaohten. 't Lust ons niet al de speeches langer ol korter te vermelden; want 't kwam ons voor, dat alle gedelibereer terug te brengen was tot dit voor ons buitenstanders nietige, tnaar voor heeren medici oogenschijnlijk of liever hoor bare, zeer ernstige kwestie: zal er ja of neen een collega zijn, die boven ons den directeur zal spelen En 't refrein van den heelen middag was. reecj jangS e Gelijke monniken, gelijke kappen! En geen directeur of allemaal op zijn tijd. Als buitenstaander lachen we om die kwestie, maar toch weer gewichtig wordt ze. als de,„„r0- heeren medici verklaren, dat die beslissing het Jjiepen al wede staan of vallen, of liever het komen en weg- iarht on h blijven van het Ziekenhuis bepaalt. Moet er uren jacht op n een Directeur komen, dan zal veler medevver- lukte h king ophouden. :^e z^in 13 tl Toen dat punt beslist was, en uitgemaakt, ,woonachtig te Sc dat allen broeders zouden zijn in en van ontvreemde: zelfde huis, en niemand sheer of meesiei, kwam een ander punt ter sprakeZou 't me goed zijn, eerst een medisch rapport af te wach ten, en dan daarna eenigermate of gebe handelen. Daarover was men het eens, dat heeren medici deze zaak eerst eens goed onae de oogen moesten zien de oorloopige Eon. missie kan toch blijven doorwerken, en wa dat rapport er, dan kon men weer terder zien, hoe de zaak zou moeten aangepakt om z0._ groot mogelijke deelneming verzekerd te krij gen. Wenschelijk werd geacht, om nu ree de doktoren uit Middelharnis aan de vooito pige Commissie toe te voegen. Uitslag van de vergadering was dus aez 1. we kregen allerlei correspondenties hooren, gevoerd met andere ziekenhuizen, blijk gaven, dat de voorl. Commissie me heeft gezeten 2. een niet kennen van een Directeur. 3. een te wachten rapport vóór Jan. 9 Middelharnis. De heer H. A. Meijer Dz. vroeger alhier woonachtig, thans i Ned. Oost-Indië, is geslaagd voor het exa men van ie Machinist bij dc Gouvernemen s Marine. Dirksland. Jj 485,pachter dien is nog f 2, land der Diaco P« Keizer van H ingeschreven. Zondag dej Witteman alhier 1 gesteld zijnde, »De Dolphijnc trachtte deze z\ tuin en ontdek' Deze echter hen loopen, ontzage hadden, werden Mejufïrou onderwijzeres h aan de Chr. verneemt als zo| dijk. Zondag hs ongeluk om v te vallen. Zijn hem op het dr Drieschoi zich op schaft ongelukkig gevl van het touwj .Niet in staat hij thuis gebra kundige hulp verbond. Herkiiigen per O. NV. Ve nenloopeu het

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 4