Lasülioiiv-onflerwijs Gevi aasd f 1000. VEERKAROS, JEN. 8r Yoorstr Abdij 10GSTI BTRA I Advertentien. VERLOTING Perkamentpapier Inmaakkruiden JMF Son RUD. SACK'S Paarden-, Vee- en Yartasmarki WAAR IS DAT! 'FECTEN EN COUPONS, AZIJNSOORTEN IHIAAKKRUIDER Vraagt Steeds „In den Rieaven IJzerwjBM," HOÜTAZIJN EN AZUNESSEHCÉ, UBEL lostert rn VEE en PAARDEN W. BOEKHOVEN, M. HAMMELBURGr, SLAN1I. Treeinolens „Succes'1 J. TIF/MAN, MÜZËSDKHAaS, DIA C KAN >8ide 2- Cant EDIE met A. LEWE] TE ROTT ER D A b Modderen. Antwoorden of «nededeelingen Indische feu krassen. te MIDDELIIARNIIS. De Sec r ff ar is der Vereen. „Land- bouw-Onderwijs A J DE GBAAFF. TE KOOPEen nieuwe Eèij/senta «V Doornbos A. van der SLUIS Dz. - Dirksland Marktveld, Summclsdijk. Fijn Rookvleescli en Boterhamworst, Nette bediening. Billijke prijzen. li BRANDSPIRITUS, J. B I E ENE ZEEP per ROTT HliL VAIMACIIINES - Schriftelijke Moddereneen typisch, doch leelijk woord, dat voor ieder duidelijk is, die den werkman in den sloot heeft bezig gezien met schop en spa of baggernet. 't Is me vaak een hutspot, die zwarte massa Humus, water, beenderen, keistee- nen, alles onder een gemengd't is een mengelmoes van allerlei rommel, goed en slecht bij elkaar, dat op den kant gekwakt wordt. En onze werkman draagt in zijn heele plunje 't duidelijk kenmerk, dat hij niet bezig is in een kalkloods, om een materiaal klaar te maken, dat fundamenten onvergankelijk maakt, maar werkt, plonst, plast, roert en schept, in een losse, weeke, vuile, onvertrouwbare, gevaarlijke en smerige moddermassa. 'fi 'e Modderen de klank van 't woord is al onwelluidendeven onaangenaam, als de modder zelve stinkend is. En wie van den modderaar, van den modderman spreekt ziet aanstonds voor zich de zwartbevlekte kleeren, om er van weg te loopen, "en ruikt reeds de vuile lucht, die zijn kleeren uitwasemen. En toch, hoe weinig ieder aan dat sloot- modderen zou willen meedoen, toch wordt er op alle terrein des levens nog al eens gemodderd Ja, ons werd nog niet lang geleden, m een gesprek over de toestanden op Flakkee gezegd Indien men niet moddert op Flakkee, dan bereikt men zijn doel nooit. Nog sterker, zoo uitte zich die man men moet op Flakkee modderen, en an-, ders zit je slag op slag omhoog, dan met A, dan met B, dan met Z. Flakkee's be woners zijn voor een zeer groot deel, men- schen die willen modderendat was de slotsom. 'C De vraag, die we ons vooral toen stel den was natuurlijk deze Is die vreeselijke beschuldiging aan 't adres van Flakkee waar Zijn wij in ons volk een volk van modderaars Laten we, om die vraag te beantwoor den, beginnen met de waarheid voorop te stellen, dat elk mensch van nature een modderaar is. Pas hadden Adam en Eva van den ver boden boom gegeten, en was hun geheele existentie, hun geheele ziels- en lichaams- bestaan in den wortel aangetast, of ze be gonnen jegens hun God en jegens elkander te modderen. Geen consekwent in de schuld vallen voor hun God, geen consekwent erkennen van ieders persoonlijke schuld, geen consekwent smeeken om genade voor recht, maar een schuld werpen op God, op elkaar, op den verleider. En zóó is 't menschdom tot op den huidigen dag voortgegaan met in allerlei dingen te modderen. God dienen en den Mamon, twee hee- ren tegelijk dienen, godsdienstzin en wereld gezindheid bidden en vloekenschelden en zegenengetuigen en stilzwijgen, 't zijn altemaal openbaringen van den lust om te modderen. En zoolang de zonde heerscht zal er gemodder zijn in de individuenin de huisgezinnen in de scholen in de kerken in Maatschappij en Staat zal er gemodder zijn, en moeten zijn in 't nationale en 't internationale levengemodder onder jeugd en ouderdomonder volken en natiën tusschen Keizers en Koningen enz. Waar dan alzoo de toestand staat met ieders hartwaar ieder, die zijn hart in al zijn slinksche wegen, vernuftige en dwaze overleggingen maar eenigszins kent, weet dat hij geneigd is om van 's morgens tot 's avonds, van vroeg tot laat te modderen daar baart 't geen verwondering, als we zeggen, dat ook op ons Eiland gemodderd wordt. Of is 't geen modderen, om maar met 't persoonlijk leven te beginnen, als men Zondagsmorgens ter kerk gaat, en 's mid dags en 's avonds, bij kerkdienst, gaat wan delen, fietsen, rijden, stoeien en pretmaken langs dijken en wegen Is 't geen modderen, om Zondags naar de predikatie te luisteren, en's Maandags, als man of vrouw of zoon of dochter de Kermis op te gaan Is 't geen modderen, om Zondags de gezelschappen der vromen te zoeken, en zijn kinderen als losbandigen aan hun ei gen lot over te laten Is 't in één woord geen modderen, wan neer we vandaag God willen dienen, en de andere dagen de wereld en de zonde. Maar er is ook gemodder in de huisge zinnen Of is 't niet waar, dat Christen-ouders er volstrekt geen bezwaar in zien, om hun kinderen naar de Zondagsschool te sturen, om zelf een visite te kunnen gaan maken, zonder den »last«, die de kinderen anders veroorzaken. Ze sturen ze er heen, niet om des Woords wil, maar om eigen grooter gemak, om er af te zijn. Is 't niet waar, dat Christenouders van Gereformeerde belijdenis of van Hervormde gezindte, er in 't minst geen bezwaar in zien om hun zoons of dochters te laten huwen met hen, die van gansch andere religie zijn zoodat »twee godsdiensten op één kussen« plaats nemen, wat zelden an der gevolg heeft, dan dat »de duivel er tusschen slaapt", en dat om des broods wil. Is 't niet waar, dat man of vrouw lid eener Kerk worden alleen met 't oog op 't doopen van hun kinderen of met de grootere of kleinere bedeeling, die er in den winter geschiedtof met de meerdere hoop om een goed onderkomen te krij gen in 't Armenhuis, als men eenmaal af gewerkt is Is 't geen modderen in de huisgezinnen als men hartroerend de psalmpjes uitgalmt en de gebeden uitrekt tot eene onafzien bare lengte, maar men sluit als Eli de oogen voor de ongerechtigheden zijner kinderen, en men laat hen vrijelijk heen gaan, de wereld genietend tot diep in den nacht. Er is gemodder in de scholen Er is gemodder in de kerken Er is gemoddei in de kiesvereenigingen Er is gemodder bij de verkiezingen Ons artikel zou te lang wordeu als we dit alles nog gingen uitwerken. Wat wordt er niet gelaten, om des lie ven vredes wil, wat beslist moet gedaan worden, èn in Kerk èn in School én in Kiesvereeniging. Wat wordt er niet vaak toegelatenwaar geweerd moest worden, alleen om men- schen te behagen en geen onrust te hebben. Wat wordt er vaak gezwegen, waar spre ken plicht was, uit menschenvrees en broods- bejag of eerzucht en heerschzucht Wat wordt er vaak gehandhaafd waar totaal gebroken moest worden! Wat geknoei, wat gekonkel, wat geheim gefluister, wat achterklap, wat laster en geschcl, om zijn doel te kunnen bereiken Wat gemodder hier en daar en elders Ja, zoo zegt deze of gene, maar wat U schrijft vindt ge bijna overal. 't Is zoo, en dus kunnen we constatee- ren, dat er bijna overal gemodder is Maar de vraag die we te beantwoorden hebben is dezeIs 't Flakkeesche volk meer dan andere een volk van modderaars En dan antwoorden we, en 't smart ons 't te moeten zeggen Ja op Flakkee wordt veel gemodderd Maar we voegen er aanstonds bij Dat zelfde Flakkee bezit eigenschappen, die 't modderen zeer kunnen verminderen, mits maar door Kerk, School en Kiesvereeni ging steeds op 't zelfde aambeeld wordt gehamerd. Ons volk heeft een godsdienstig funda ment ons volk kent zijn Bijbelons volk weet, welke de wil Gods is ons volk heeft neer levendige beseffen van wat God eisclit en verbiedt. Eu bij zoo'n volk is niets noodig, dan een herhaald wijzen op de Consekwentie hunner beginselen. Flakkee's volk heeft in zijn geheel een godsdienstigen ondergrond"; en nu hebben Predikanten, Christelijke onderwijzers en leiders van Kiesvereenigingen niets anders te doen, dan maar altijd door te wijzen op den eisch van die beginselen. Zelf dienen die voormannen consekwent te zijnzelf moeten ze geen modderaars zijn, maar mannen van stavastzelf conse- kwente belijders, consekwent in hun daden, en dan, dat is onze ervaring van vele ja ren, dan is Flakkees volk een gewillig volk. Dan luistert het met open oor en spreekt 't Amen uit op den eisch van Gods Woord. Daarom èn op den preekstoel, èn in de school, èn in de pers, èn in de kies vereeniging, moeten de voormannen conse kwent zijn. En zijn ze dat, dan staat hèt Flakkeesche volk pal tegen allerlei verlei ding, dan gaat dat volk met hen mee. Want Flakkee moddert wel, maar ze we ten 't wel beter, dat er niets van deugt. Tuin- en Landbuuw LANDBOUW-WINTERCURSUSSEN. Het landbouwonderwijs is op ons Eiland geen onbekende. Reeds sinds een reeks van jaren is er gelegenheid geweest, daarvan te proüteeren. En verscheidene jongelieden proüteeren er ook al van en doen dat nog. Toch is het aantal leer lingen, dat zich aanmeldde bij vorige gelegen heden nog niet zoo groot als 't wel moest zijn. Het nut dat door de Vereeniging „Landbouwon derwijs gesticht was is tengevolge daarvan ook minder dan 't zijn kon en zijn moest. Aan haar mag dit evenwel niet geweten worden. Zij doet steeds wat ze kan om in alles den landbouwers van diensi te wezen. De vereeniging te steunen is dus de plicht van ieder, die 't wel meent met onzen landbouwersstand. Lid te zijn er van is natuurlijk al één stap die men doen kan in de goede richting, anderen aansporen ook toe te treden is een tweede, niet minder groote stap. Maar de grootste die men doen kan zal wel we zen het krachtig meewerken aan, het doen bloeien van de landbouwwintercursussen. welke vanwege de vereeniging in het leven geroepen zijn Hoe die cursussen kunnen bloeien? Door een groote deelname van den kant der jongelui, die de boeren van den toekomst zullen wezen. Wat gij dus te doen hebt, gij mannen die 't vel meent met onzen landbouwersstand Gij moet de jongelui wijzen op de advertentie van 't Bestuur der vereeniging, en dan uwen invloed op hen doen gelden, zoodat er velen besluiten gehoor te geven aan den oproep van 't Bestuur. En gij oud-leerlingen, die natuurlijk reeds alien lid zijtï Ook op u rust den plicht een handje te helpen. De prettige, lessen, welke ge bijge woond hebt, de nuttige wenken die ge in de eerste plaats van den heerVanBijlevelt ontvingt ze liggen u immers nog versch in 't geheugen? Welnu maakt u dan op en werkt mee, om den in i903 op te richten cursus een grooten bloei te doen genieten. Vertelt het overal waar ge in aanraking komt met uwe jongere kornui ten, hoe goed ge 't hebt gehad op de cursusles- sen, hoe veel ge er van hebt meegedragen, hoe blij ge zijt de gelegenheid te hebben aangegrepen. Dan zullen ook zij, die nog weifelen mochten, tot een vast besluit komen en zich opgeven aan den heer Van Bijlevelt den consulent der ver eeniging. Van harte hopen we dat dit schrijven .iets moge bijdragen tot den bloei van „Landbouw onderwijs." M- Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 553. Zou 't gebruiken van melasse voor deze streken aanbeveling verdienen? 554. Is het aanbevelingswaardig, om lijnkoeken te koopen op gehalte 555. Kan 't wenschelijk zijn, het gras van de tweede snede groen te bewaren Antwoorden en mededeelingen. 544. Smaltienden. Wij danken den heer Joh. Mijs Gz. te Rotterdam voor zijn antwoord. We houden ons aanbevolend. Red. - 548. „Hooiluizen" zaaien Dat. is in ieder geval beter dan niets te doen. Ten minste als de „hooi luizen" afkomstig zijn van goede grassoorten. Weet ge dat niet zeser, vraag dan eerst het oordeel van een deskundige; voor Flakkee is dat stellig de heer Van Bijlevelt. 549. Eigenheimers nu uitdoen Van vele prac- tische landbouwers vernam ik, dat ze, als ze vreozen voor vele zieke aardappelen, wat vroeg te delven. Zulks beviel hun altijd goed. Op grond daarvan durven wij u den raad geven, hun voor beeld te volgen. 550. Bloeiende Asters oppotten Dat kan wel. Maar steek de planten met veel aarde uit, en zorg vooral, dat ge ze vrij vochtig houdt in den aanvang. Zet ze echter niet te donker. 551. Mest voor aardbeien? Gebruik daarvan nu nog wat chilisalpeter. Zoo'n beetje om elke plant strooien. Tusschen duim en vinger, op de wijze waarop ge wat zout op een boterham zoudt doen. En dan ook niet te vergeten wat superphospliaat. Daarvan kunt ge een beetje meer geven. Meteen schrepeltje inwerken is niet kwaad. De planten kunnen dan vóór den winter nog aardig wat doen Ter vergelijking moet ge eens een paar planten overslaan. Ge kunt dan zelf 't succes beoordeelen. Wees zoo vriendelijk en deel't latei- eens mee. Ik twijfel niet of 't zal aardig zijn. 552. Meelbollen in de uien Ik weet niet, wat daarmee bedoeld wordt. Kunt ge er niet nog iets meer vau te weten komen dan denaam.Probeer 't eens. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XXIV. Wij waren dan gisteren in de ruime toko op Rijswijk, in de z.g. Fransche buurt. De localiteit, zeer gunstiggeiegen, vlak nuast de sociëteit „Har monie", dicht bij de groote hótels enineenmil- lieu van mooie winkels, behoort aan het Gouver nement en diende vroeger tot bureau van het Mijnwezen. Zij is thans aan de Kederlandsch-In- disehe Vereeniging „Oost en West" verhuurd voor vijftig gulden 'smaands. De Regeering had wel wat royaler kuunen handelen, vind ik, en het leege bureau in bruikleen afstaanWe zijn echter altijd zoo groot in het kleine Dat verhuren wijst immers op zuinigheid Ook gaf het Gouvernement voor de installatie een som in eens cadeau, een som van tienduizend gulden, terwijl nog een tienduizend aan de Ver eeniging werden geleend, zonder dat zij er, wonder boven wonder, renten voor behoeft te betalen. Bij zooveel gulheid had men ook nog wel die vijftig gulden huur kuunen schenken, zou ik zoo meenen. Ik noemde dien RegeeringssteUn in mijn vorige Penkras een bagatel en daar blijf ik bij. Waar Oost en West zich zooveel moeite getroost, daar had „hoogerhand" wel een beetje diepér in 's lands schatkist mogen tasten. De zuinigheid zal ook hier weêr de wijsheid bedriegen 1 Doch laat ons nu eens de toko binnen gaan. 't Geheel maakt een verrassenden indruk en we hebben zeker wel een paar uur noodig om nauw keurig 'tvele fraais te bekijken, dat hier uit alle deelen van Indië is samengebracht. Achtereenvolgens bewonderen wij aardewerk uit de Preanger-ltegentschappen, (kamerversiering fraai bewerkte krissen van Java en Bali, (komen prachtig uit tegen witte muren in vestibules, gangen enz.) üjngevlochten sigaren-én sigaretten kokers van Pajacoinbn, grillig bewerkte wandel stokken uit de Soemlalanden en niMden-Java, (vele stokken zijn versierd mei den lypisch Ja- vaanschen wajangkop en zouden als modesnufje in 't Westen veel opgang maken) ivoren sigaren- pijpjes van Pai-,unhung, bam bo. meubels uit Cheribon, (bij uitstek jmsohikt voor serres en tuinhuizen) sierlijke rottankarwutsen uit Soeka- boemi, de zoo Laaj beschilderde buftelleeren wajangbeelden uit S. crakarta, (zt uJen spoedig deleelijke Japansobe poppetjes als wandversiering in serres enz. verdringen,) de bekende gedrochten uit Bali, (grillig en bont gekleurde poppen,allerlei bovenaardsclie wezens voorstellende enzeerniooi staande op schoorsteenmantelskasten, standaards enz.) sigarenkistj es, naa. donzenbeoldenstandaar ds bijouteriedoosjes "enz. van heerlijk Japarasch houtsnijwerk, geciseleerd koperwerk uit Grissée (fraaie vazen, kommen, kaartenbakj'es, bekers, aschbakjes, inktkokers enz. zouden in Europa en Amerika zeer veel succes hebben) geweven doeken en portières uit de Preanger, kantillezilver van Sumatra's Westkust (Maleische huisjes, mis- sigits, ossenkarren met een karbouw bespannen enz. zullen goed voldoen in pronkvasten) waaiers beschilderd met wajangfiguren (de jonge dames beleefd als iets nieuws op dat gebied aanbevolen) alsook porceleinen menutafeltjes beschilderd met allerlei gedrochten uit den Hindoetijd (zouden de papieren menus verdringen, vooral omdat de tafel tjes telkens afgewasschen kunnen worden), verder de schoonste batiks en met gouddraad doorweven doeken uit alle deelen van den Archipel enz. enz. Ik deed maar hier en daar een lossen greep uit de zoo rijke uitstalling van toko Oost en West en men behoeft waarachtig niet veel kunstgevoel te bezitten om te zien, dat dit handwerk heel wat meer waarde heeft dan het Japansche en Chineesche prullegoed, dat thans de wereld over stroomt en tot zelfs in de woningen der arbeiders doordringt. Is het nu een schande voor ons Nederlander;, dat na drie eeuwen van exploitatie deze Indische nijverheidsvoorbrengselen zoo goed als onbekend zijn Wij, de zoo hoogontwikkelde voogden van deze onmondige Aziatische rassen, wij „handelslui" van professie, verzuimden dus tot nog toe onze superieure kennis, onze koopmanschap en ons ka pitaal te gebruiken, om de inlandsche kunst op de wereldmarkt te brengen en te cxploiteeren ten bate van Indië en Nederland beide 1 Zijn die „bruine kerels" dan alleen goed genoeg om voor ons koffie te planten, om onze zonen en broeders aan vette baantje te helpen en bc-lastingen op te brengen, die o. a. voor een deel door ver lofgangers en gepensioneerden in het moederland worden verteerd Als dit zoo ware, zou men zich met recht gaan schamen Nederlander te'zijn! Ik sprak dezer dagen een heer, in Plollland ge boren doch reeds 20 jaar in Indië woonachtig, die als zijn ernstige meening te kennen gaf, dat, wanneer het moederland niet in staat was zijn plichten als 2de Koloniale mogendheid te ver vullen, als de verarmde bevolking hier, verarmd door ons schandelijk systeem van vroeger, niet meer overeind kon helpen, dat het dan zoo eerlijk moest zijn, om die onmacht ruiterlijk te bekennen. Het moest dan b. v. deze Bezittingen aan het rijke Amerika verkoopen. De Yankee's zouden er allicht een paar milliard voor over hebben,om, zonder onrechtmatige oorlogvoering en zonder een groot verlies van menschenlevens, hun vlag hier te mogen planten, vooral als men weet, dat een moderne veroveringskrijg ook schatten gelds kost. Wapper le hier maar eerst het Amerikaausch dundoek," zoo eindigde die mijnheer, „dan zouden de toestanden wel spoedig veranderen en Indië een prachtige toekomst tegemoet gaan. Ambtenaren en officieren, also ok mindere mili tairen, die Amerikaan wilden worden, zouden dan bij het nieuwe Gouvernement moeten blijven, op dat alles zoo geregeld mogelijk in kijn werk zou kunnen gaan, terwijl de uitbetaling van onder het Nederlandsch bestuur verworven pensioenen door den Amerikaanschen Staat zoude moeten worden overgenomen." Ik schrok bepaald van dit radicale denkbeeld, doch bij nadere beschouwing en vooral van een breed internationaal standpunt bekeken, is 't waarempel nog zoo gek niet bedacht. Immers als men zeer arm is of geen lust ge voelt om zijn kinderen behoorlijk op te voeden, dan is 't toch zeer zeker beter en ook in 't be lang dier kleinen, om ze aan rijke menschen af te s aan en als dan bovendien de ouders en de kleuters weinig voor elkaar voelen, van elkaar vervreemd zijn, als 't ware, dan is erheelemaal geen bezwaar tegen. Weet ge wel lezers! dat vele Europeanen hier in Indië van het Stiefmoederland spreken Zoover is het dus nu gekomen, dat zonen van uw eigen bloed in vollen ernst er over denken, dat Holland zich maar liever moest dregadeeren tot een der prulligste staatjes van de wereld! Vele Nederlanders en ook hier geborenen steken 't tegenwoordig niet onder stoelen of banken, dat ze het een zegen voor Indië zouden vinden, wanneer de Engelsche B. V. hier kwam én zag én overwon Ik voor mij vind het rreeselijk zoo iets te moeten liooren, al kan ik ook niet altijd de ar gumenten dier heeren weêrleggen. MijnHollandsch hart bloedt bij de gedachte, dat wij, nakomelingen van een stoer voorgeslacht, van ondernemende stoute koopvaarders, door eigen schuld zoover zouden gekomen zijn Nog is 't tijd, nog kan zeerveel hersteld worden, nog lijdt de bruine man in stille, niet beter wetende of het hoort zoo, nog is Engeland zijne aderlating in Zuid-Afrika niet to boven, dus nog kan er krachtig begonnen worden aan 't reuzenwerk dat wacht, nog kan Holland de liefde van Indië winnen In een volgende Penkras zal ik u zeggen, wat er in zake de inlandsche nijverheid gedaan zou kunnen worden. Lt. Clocxenek Beousson, b.d. Batavia, 12 Juni 1903. Aan - jengelui in het Eiland B Oer- dak kee en (loedw'e.dt)", die genogeu zijn den niet Oeilt>S?er iianvangeudvxi twee jarigen Cursus te volgen, wordt kennis gegeven dat zij zich bj den Consulent der Yer- esnigipg, de heer AI. W. V. VAN BIJLEVELT te SommelsdijkVÓÓi' 22 SejilemSjjes* 1903 behoo ren aan te melden. als 'ia Hypotheek, zeer soiide. Adres Lett. M. Z. Bureau y/d Blad. Door dezen wordt kennis gegeven d it op de Horzen onder Sommelsiijk nog ter weiding worden aangenomen. Inlichtingen bii A. MOL te Sommelsdijlc. bij A. FAASSE, Mr. Wagon maker te ü0de Tonge. Ook genegen gebruikte Veerrijtuigen in te ruilen, zoo gunstig bekende PLOEGEN kos ten thansMerken O. 1© 1%. en 16. 44 8. ftT. met verstelbare staarten, breede gepantserde risters en verhoogde stalen ploeghonfden, respectievelijk f 40,40 en f 54,©5 fr°. Rotterdam. Vraag de nieuwe prijscourant bij den Vertegenwoordiger tl. KOOMAN, Dirks- i.and, en de bekende agenten. KONINKLIJK GOEDGEKEURDE van PaardenFunderen, Landbouwgereed schappen, enz enz. ter gelegenheid van do te SOMMELSDIJK, op Woensdag 41 No vember a.s. Loten coolant tegen f 0.60 per stuk; tl Loten voor f (i, - of 55 voor f 29,25. In iederen soli alen boekhandel en bij de be kende wederverkoopers verkrijgbaar, alsmede bij de Lotej ij-Commissie te Middelharnia. J. TIMMERS, Voorzitter. L. M. BORN, Secretaris. dat men zijn Horloge goedkoop en goed gerepareerd krijgt? Wel bij k ei5i.ei, St'.Jacob- struat 23 Rotterdam. Daar alleen kost e'jti Horlogeveer waar U op wachten kan 50 et., Ilorlogeschoonmaken60et.,Glazen en Wijzers 10 et. Verder wordt van alle mo gelijke reparatie» gratis prijsopgaaf veoraf gegeven. Reparatie onder garantie. voor den itiiieaak. sommelsdijk. MlDDELHARNIS. il •O js Vleeschhouwer Zomerstraat DIRKSLAND Houdt zich beleefd aanbevolen voor dagelij ksche, levering van prima qualiteit Rundvleesch Saucisse de Boulogne, Rookvleesch en Rookworst en verdere fijne vlecschwaren. yan te Sommelsdijk, bederven niet, en zijn daarom aan ie bevelen voor den inmaak van Ajuin, Augurken, Komkommer* enz. enz. de overal beroemde en gecombineerde machines „IDEAL" beide voor één- en twee paarden bij den agent, wt-lke gaarne adressen va* gebi uikers opgeeft. Jonkerlransstraat 57, ROTTERDA M, is het goedkoopste adres voor Gereedschappen voor alle vakken. Zagen, Schaven, Beilels en Haktruweelen, Schoppen en Rieken. Aardap pelschoppen, Ballastschoppen 75 cent. Hooi vorken vanaf 50 cent. Kippengaas vanaf 3 ct. Blauw en grijs Horrengaas vanaf 25 ct. per m. Stekeldraad, nauw bezet, f 3.30 per haspel. Ontvangen Figuurzaaghout vanaf 15 ct per plank. Figuurzaagboog 25 ct. IJ eren Ledikan ten. Aanbevelend, BBA AC» IB AM. -Loten- en gedeelten van Loten der STAATS LOTERIJ zijn te bekomen bij debitant. sommelsdijk. Vleeschhouwer ij, Doorloopend eerste kwaliteit KiiDtivlecscli, Beleefd aanbevolen. HANG 55 KOT T E K IE A Jf Ge/, CLKllCSi. |==- Groote voorraad. Nieuwste modellen. Lage prijzen. Op en Sde Hygrotheek, éé«i a l wee borgen, beu w- crediet, vruchtgebrui ken, erfenissen, hypo- (tieekgrosscn, en andere waarborg, alles zonder verplichte Levensverzekering. Billijke rente en gemakkelijke aflossing. Kantoor van Waste Goede ren enz. „MERCURIUS", Open Rijstuin 31, Rotterdam. met E4im|)oeder. Gebruik daarbjj Rozijn-Wijnazijn van 15 cent d*' flesch. Voor inmaken van visch, minder sterk 10 cent de flesch. Kimpoeder tegen het bederven der azijn 10 cents het pakje. bet laatste per literflesch met maatbeker. le kw. 20 cent de flesch. Gebruik zomers Cocoszeep of Glyce- rinezeep bij uitslag Carbolzeep of Teer- zeep. Verkrijgbaar bij TEEPE te Middel- harnis en bij W. L. ZAAIJER te Dirks land. iaotDunlop ofCr', nieuwste mod Em of nikkelen' [fitting en ban'" 1 goheoluani- P 1 vernikkeld ardigd. Finn 3ed. Biei-bi*""1 80 |inonta»rg»'im^eH 13,50 Buit'"!"1'! én f 7,5' Onderd( Bierhav"1 30 Rott r [nte bussen. van K Aanbe-t LAN een kijkje in hei redenheid mocht 1 mijner GaREE h BEKROOND, [heb VERKOCi je beste gronds bnder de gunstig 4 Den, terwijl fraaie irkooper voor rksland Wed. TE R voor Den Bo s gevraagd. Inlich Zijt ë*p li le borst- en longai 50 cents, en d< jichtrheumatiek, ts zijn voor het tar bij de heeren DE VRIES t PEEK CLOI CLOPPENBE van bovenstaand ge L A Bi Bi K Nieuwe Tonge Ooltgenaplaat, Ooltgensplaat, Dirksland, Stellendam, Qtfi Ouddorp,

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 2