worden berekend dat slechts een zesde rlecl de Euro- peesehe bevolking ge n pokkin bad geliadt. In Wee- nen stierven in 1794 de helft der kinderen aan jok ken, zij werden toch toen ook genoemd kinderpokken, en kwamen niet alleen voor mder een minderen stand, maar ook onder de beogen: standen zooals Koningen en Keizers. Nu gaf spieker oen uitgebreide statistiek voor en kele Rijken en voorts voor geheel Europa. Voorts werd Flakkee genoemd waar 1 op de 3 lijders be zweek, evenals eenigen tijd later in Oud-Beijerland waar het ook hoofdzakelijk kinderen en jonge men- schin in den bloeiijjd van liun leven moesten ont golden. Er bestond dan ook een zeer groote vrees voor pokken, en niet ten onrechte, zoo erg was het met sommige men nellen, dat in Coaten: ijk een Minis ter zijn nmbtenaion verbood, het uitspreken van het bloote woord „Pokken". Toen begon men te peinzen op middelen. De groote Btoden waren toen in hoogo mate ongezond, buiten nu, waar thans parken en pleinen in het hart onzer wereldsteden de volksgezondheid zeer te baat komen. Er kwam nog bij dut do meeste ouders van kind ren in hun jeugd j okken hadden gohadt, en dus men wist totn reeds dat men slechts zelden twee maal die ziekte kreeg uit eigen belang geen maatregelen nam. Toen reeds vestigde z!cli het begrip dat men pokken moest hebben, geliadt om gevrijwaard tezijaq zoo kwam men op het denkbeeld om pokken te koo-- pen, door b.v. kinderen bij ongevaarlijke lijders te slapen te leggen, of wel door etter van lijders te koopen, en begon men in China pokken van men leken te gebruiken als verweer en voorbehoedmiddelen In Europa werd dit In t allereerst toegepast te Con- stantinopel op imoordenaars die vrij waren als het goed afliep, aan dit middel had de Engèlsche gezant een werkzaam aandeel genomen, deze methode werd later toegepast bij kinderen en ble k niet heheel on gevaarlijk to zijn daar er dón op de 300 stierven, en toch was dit reeds een schrede op den goeden weg, totdat eindelijk een Engeheh geneesheer, genaamd Jenner, het middel vond hetwelk onder den naam „vaccinatie" thans nog wordt toegepast en ondanks zijn groote nut, door onkunde nog moet worden be streden. Jammer is het dat men op de schoolbanken altijd nog leert van oorlogen, van b. v. Alxander de Groote, wiens vermaardheid bestaat ia het vernietigen van mensehenlevens, terwijl Jenner de man is geweest die den dank der monschheid toekomt, voor het redden van zoo menig menschenleven en waarvan op de School gezwegen wordt. Stierven vi oeger 100 duizenden jaarljjks aan pokken, thans komt het bijna niet meer voor. Jenner werd door een boerin opmerkzaam ge maakt, dat in den uier vau een koe een stof voorkomt, die bjj de melking soms verzwering veroorzaakt, wanneer er een wond aan de hand is, en tevens had bet de opmerkzaamheid getrokken, dat zij, die zulk een verzwering aan de hand hadden gehad bij heei- schendo epidemiön vrij waren gebleven. In Duitschland was een pachter dio zijn gezin op die wijze opzet telijk de hand verwondde, een,verzwering veroorzaakte en als loon voor zijn onderzoek dan ook later vrij bleef van pokken toen de plaats zjjnir inwoning door deze ziekto werd geteisterd. Jenner, begon in 1796 de vaccinatie toe te passen en weldra verrezen in Engeland tal van „Jenner-vereenigingen" waar o. ra. den Koning, den Prins van Wales en andere grootheden leden van waren. Voorts verrezen er 13 stations door geheel het land voor stofbereiding, en millioen besteedt aan wetenschappelijk onderzoek. Zweden gaf bet eerst een uitgebreide statistiek der resultaten en weldra volgdeD andere landen en steden dit voorbeeld zoodat met vrij groote zekerheid kan worden gezegd, dat vaccinatie goed is, doch na 15 a 20 jaren nooilig is te herhalen. Dit gebeurt evenwel niet en wel hoofd zakelijk daardoor, dat pokken zelden meer veorkomen en wanneer ze nog voorkomen bij gevaccineerde men- achen onder een geheel anderen vorm en lang niet zoo kwaadaardig als bij ongevaccineet den zoor ls bleek uit cijfers opgedaan bij de epidsmiën te Marseille en Londpn met verplichte revaccinatie, is Wurtenberg 't eerit begonnen en toen het daar groot succes gaf bjj 't leger, volgde in 1834 Pruisen, in '53 Engeland, Schotland en Ierland later. De epidemie v«n 1870 en volgende jaren was vooral te wijten aan den Franich-Duitschen oorlog. In Frankrijk was de vaccine slecht geregeld, in 75 departementen van't Keizerrijk heersehte pokken. Men droomde en riep in Frankrijk a Berlin, maar de Duitsehors kwamen, „naoh Paris," en uit Vaderlandsch liefde of wat dan ook werd alles wat geweer dragen kon opgeroepen om de gehate Pruissen over de Rijn te jagen, maar in plaats dat dit lukte, capituleerde een machtig leger bij Sedan, hetwelk krijgLge rangen ging door het geheele Duitsche Vader land, en de pokken volgden het, en tastten Duitschlands inwoners aan. Een deel van dat uit elkaar geBlagen leger werpt zich op Belgie's grondgebied, waar het ontwapend wordt en gevangen en 83000 Belgan zijn liet slachtoffer der zorgeloosheid inzake de vaccine. De troepen die Garibaldie had aangevoerd, voerden toen zjj naar hunne haardsteden terugkeerden, deze ziekte mee, naar hun Italiaansch Vaderland. Zwitserland werd in de pokken gezet, door op haar grondgebied ontwapende troepen van Bour- bakij en zoo verspreidde de ziekte zich door schier geheel Europa en woedde het hevigst, waar het minst werk was gemaakt van de vaccine, o. a. ook in ons vaderland, waar in 1874 dit eiland, ook Herkingen, ruim zjjn aandeel kreeg van deze ramp. In Stad aan 't Haring vliet begon bet door een van Antwerpen komend schipper. Vandaar ging bet naar den Bommel en' verspreidde zich door het giheele eiland. In Som- melsdijk en Middelharnis, waar de vaecinalie nog het beste was toegepast, ging het betrekkelijk goed, ter wijl ook bij deze epidemie weer der aangetasten bezweek. De statistiek die de stad Chemnitz later open baar maakte is thans nog een voorbeeld van zorg en nauwkeurigheid, terwijl in de jaren 1901 en '02 voor het laatst een epidemie heeft gewoed in Glasgow, denkelijk tengevolge de verslapping der vaccinatie in Engeland, terwijl men daar te lande één pok verwekt tegen in ons land 8 a 12. Na 1874 is in ons land de verplichte vaccinatie ingevoerd, doch hoe geheel anders dan b. v. in Daitscbland, daar moeten kinderen voor ze hun volle 2e levensjaar bereikt hebben gevacoi- neerd zijn. Dan voor ze hun 12e jaar bereikt hebben gerevaccineerd zijn en komen de mannen in dienst, en daar komt elkeen in dienst omdat er algemeenen dienstplicht bestaat, dan Worden ze ten 2e male gere vaccineerd. Nu zou dat in ons land niet zoo gemak kelijk gaan, omdat ons volk steeds prat ging op haar vrijheid, en Duitsclrland een militairen staat is waar elk heeft leeren gehoorzamen, maar de gevolgen zijn dan ook voor het groote Duitsche Keizerrijk dat vroe ger 70.000 menschen stiervenaan pokken, tegen onder deze dwangwet 57, terwijl deze 57 menschen zijn, op wien de vaccinewet geen vat heeft of gehad heeft, om dat zjj boven den leeftijd zijn waarop die wet toege past werd en voorts greusbewoners van ons land, van België, enz. zijn. Dat revaccinatie noodig is, bewees de laatste pokkenepidemie te Amsterdam toen van 120 met verpleging van poklijders belaste meisjes in een der groote ziekenhuizen aldaar geen enkele die ziekto kreeg. Met alles wat nu reeds daarover ii gezegd voor oogen, is de vraag gewettigd, hoe is het mogeljjk dot er tegen zulk een nuttige ontdekking nog agitatie is? Het antwoord daarop kan spreker niet geven, want het is dwaasheid. En zonder over drijving mag worden gezegd, dat bjjna iedir die lijdt of sterft aan pokken het menscheljjkerwjjze te wijten heeft aan eigen sohuld. En welke zijn dan de bezwaren! De één zegt een geval te weten van iemand diniet gevaccineerd was en bjj een heerschende epidemie v in zjjn huis of omgeving tooh vrij bleef, zoodat men zonder dit middel ook gewaarborgd kan zijn. Dit geeft bljjk van totaal gemis aan kennis van het menscheljjk organisme. Die persoon inkwestie kan geen pokstof bij zi«h hebben gehad, of een zeer gezind en sterk gestel hebben gehad, waardoor hg die ziekte overmocht. Een feit is het dat den mensch in zjjn lichaam ver scheidene verweermiddelen beeft, en dat een geneesheer tegenwoordig niet meer zjjn patiënten laat slikken zooals vroeger om 'tuur een lepel, maar allereerst onderzocht of de natuur te kort schiet, om de'noo- dige hulp te verstrekken bij de oprichting van dat lichaam, en dan eerst treed den arts op, om de natuur te helpen, zoodat een ongevaccineerd mensoh wel degelijk vrjj kan bljjven, terwijl dat toch niets bewjjst. Een ander weet een geval van iemand die ge vaccineerd was en toch pokken kreeg, en daarom het nut der vaccine bestrijd,ook dit bewijst niets, er is geen regel zonder uitzonderingen, en trou wens er wordt niet beweert dat men gevaccineerd zijnde geen pokken kan krijgen, het is noodig na een 15 d 20 tal jaren het te herhalen, maar er is nog iets andershoe ging het vroeger met het vaccinee ren. Er werden in sommige gevallen briefjes afge geven aan personen die niet gevaccineerd waren dan werd er gevaccineerd met stof die totaal waardeloos was, ja met melk is het geschied en dergelijke knoeierijen hadden er vroeger plaats. Is het nu wouder dat dergelijke gevaccineerde inenschen pokken krijgen?immers neen I Voorts hoort men van kinderen die eertijds gezond, nu de vaccine toegepast werd, gebreken kregen, »f stierven, de mogelijkheid blijft bestaan dat zoo iets kan gebeurendoch het komt zoo onbedui dend weinig voor, dat alleen dweepers daar hun aandacht aan kunnen schenken om op die wijze een nuttige ontdekking ais de inenting in een kwaad daglicht te stellen. Dan heeft men men schen die gemoedsbezwaren hebben, wier Gods dienstige overtuiging bun verbied eenig voorbe hoedmiddel te baat te nemen eigenaardig dat die zelfde menschen in den winter zich met een dikke jas wapenen, als voorbehoedmiddel tegen kou vatten, waar zij de wetenschap blijkbaar be zitten dat dat tering kan veroorzaken 1 Dat die zelfde menschen het een polderbestuur hoogst kwalijk zouden nemen, wanneer zij hun dijken niet hadden gebracht op een sterkte dat een hooge vloed ze niet deren kanen dat ook zij al die maatregelen namen die een goeden oogst behooren vooraf te gaan, terwijl hun Godsdien stige overtuiging hun zegt dat zonder al die maatregelen God toch een goeden oogst geven, een watersnood voorkomen kan en kouvatten onmogelijk is zonder Gods wil. Maar gaan we even terug tot in de dagen van Mozes dan men vind het uitvoerig beschreven in het Oude Testament kan men er zich van over tuigen welke vreeselijk strenge maatregelen van afzondering ter voorkoming van uitbreiding er werden genomen tegen meiaatsehheid en waarom zouden dan de door wetenschap voorgeschreven maatregelen niet mogen worden opgevolgd? En bovendien, wanneer iemand al ware hij iemand van gezag iets doet, dat in druischt tegen den gewonen regel, b.v. in den winter in het water valt zonder kou te vatten dan mag dat ons niet strekken ten voorbeeld ter navolging. Maar er is meerDr. A. Kuyper liet zich en zijn ge zin in 1887 revaccineeren, en den stichter der Anti Rev. partij Mr. Groen van Brinsterer be toonde zich zeer dankbaar voor de ontdekking der koepokstof en noemde dit dan ook een zeer terecht „een geschenk van God", en dat is het wanneer het wordt toegepast. Zoo als de weten schap het voorschrijft kweekt het Godsdienstzin. Een moeder te Oud-Beijerland had hare kinde ren uit gemoedsbezwaar niet laten vaccineeren en toen te dier plaatse in 1874 pokken-epidemie's optraden kreeg haar kind ze ook enstierf en wat was het geval hiervan Die moeder kwam in opstand tegen haren Heer die haar toen de nood op het hoogst kwam geen redding bood. En dit voorbeeld staat niet op zich zelf, overal waar pokben heerschen vallen de grootste slagen aan den kant der ongevaccineerden het eenige gevaar dat de vaccinatie kan opleveren bestaat tijdens het verzweringsproces in onreinheid en wordt dit in het oog gehouden dan is er geen enkel gevaar aan de vaccine verbonden. Spreker wenscht de politiek er buiten te laten dat heeft met de medische wetenschap niets te maken, maar wenscht toch te zeggen dat het ingediende pokkenwetje van Dr. Kuyper niet zijn goed keuring heeft 't zal het trouwens van weinigen hebben omdat het voor de Anti Rev. partij nier ver genoeg gaat, en de wetenschap een slag in 't gezicht geeft, bovendien beoogd het een be scherming der Anti Rev. en bevoordeeling der Christelijke school omdat alleen vergunning wordt verleend aan die inrichtingen van onderwijs tot opname van ongevaccineerde kinderen en niet tevens aan de openbare schooi. De geneeskundigen in Nederland hebben protest aangeteekend tegen dat wetje en in een adres aan de Staten Generaal hun grieven bloot gelegd. Maar ook in het nabu rige Duitschland gaan stemmen op tegen deze wet zoodat ook uit dat land een adres naar den Haag ging met het eerbiedig verzoek deze wet aan te nemen, men is daar en niet ten on rechte beducht voor de gevolgen die een ver slapping der vaccinewet ten gevolge kan hebben voor de aan de grenzen van ons land wonende bevolking van hun Duitsche vaderlandIn En geland is zoo als gezegd de verslapping der vac cinewet waarschijnlijk de oorzaak der in 1901 en '02 te Glasgou gewoed hebbende pokken-epi demie en is de pokziekte in dat land over het algemeen weer eenigzins toegenomen. Spreker hoopt dat zijn optreden hier een steuntje zal bij dragen om den tegenstand tegen de inenting te breidelen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen of inlichtingen, en voorts van de uitnoodiging tot een vriendschappelijk debat werd i oor de talrjj'.e aan- we-igen geen gebruik gernaa.-t? "Wanneer u mjj daartoe de noodige ruimte wilt verleenen wo »cMk in het volgend nummer uw blad de statistieke ge gevens in te zenden die ons op de schoolborden, wit op zwart, voor oogen werden gesteld. K. ülelissant. Door den heer Minister van Oorlog is aan den milicien verlofganger C. L. Doorn alhier, vergunning verleend om in plaats van op 12 Aug. op 7 December a s. tot het houden van herhalingsoefeningen, onder de wapenen te komen. Aan het gezin van den milicien- ver lofganger Cornelis Knops alhier is door den heer Minister van Oorlog eene vergoe ding toegekend van f 14,voordenduur van den werkelijken dienst die genoemde milicien in dit jaar ingevolge art. 111 der militiewet heeft volbracht. Stellendam. De door den fietshandelaar D. C. Birkhof alhier de vorige week ver lote fiets is ten deel gevallen aan den heer Hammelburg te Dirksland. Door Jb. Troost is bij den Minister van Oorlog een verzoekschrift ingediend om voor zijn zoon den milicien A. Troost een verlof te bekomen van 3 maanden. - Dinsdagmorgen jl. kwam schipper C. J. bij het uitzeilen om te gaan vissehen met zijn vaartuig in aanvaring met een op stroom liggend tjalkschip, waarbij zijn vaartuig het roer verloor en nog andere averij bekwam, zoodat hij genoodzaakt was naar de haven terug te keeren. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is bekend gemaakt dat is ingekomen een verzoekschrift met bijlagen van A. Kornet alhier tot oprichting van eene bakkerij in deze gemeente in perceel Sectie B 583, bewoond geweest door wijlen Mej. J. C. Pik. Dinsdag 25 Aug. zal des voorm. 10 uren, in het gemeentehuis gele genheid bestaan tegen dat verzoek bezwaren in te brengen en mondeling en schriftelijk toe te lichten. Goedereede. Een nieuw geval der »febris typhoïdea,het 53e is alhier geconstateerd en wel ten huize van de Wed. J. B. Aan de betrbkken woning is aangeplakt het kenmerk, bij de Wet be paald. Tot deelname aan he^^Voorberei- dend Militair Onderricht hebben zich al hier 30 jongelieden aangemeld. Bijna verongelukt Ondanks den hevigen wind, welke in 't begin der vorige week woei, had schipper J. v. d. H. bevarende de blazerschuit G O 12, zich toch naar buiten begeven. Heftig was de strijd, welken hij moest aanbinden tegen de woedende elementen, en wel in die mate, dat hij var. het vaartuig werd afgeslagen door de golven. Stellig ware hij verdronken had hij niet het geluk gehad, zich aan. zijn vaartuig vast te kunnen klampen, waardoor het hem met behulp van zijn knecht gelukte, aan boord te klautereu. LI. Zaterdag 's namiddags omstreeks 5 uur ging het 8 jarig dochtertje v an A. v. d. W. met haar 3 jarig broertje naar den tuin. Over een plank gaande, welke over een diepe sloot lag, had het broertje het ongeluk, daarin te vallen. Op het hulpgeroep van het meisje kwam de veldaibeider G. O. toegesneld, die zich terstond gekleed te water bega! en zoo gelukkig was, den kleine van een gewissen dood te kunnen redden. Ouddorp. Burg. en Weth. hebben doen bekend maken, dat op Zaterdag 15 Aug. a s. des avonds 6 ure de brandspuit zal worden beproefd en gelasten mitsdien alle aangestelden bij genoemde spuit op gemeld tijdstip voorzien van hunne onderscheidings- teekenen zich bij het brandspuithuis te bevinden, zullende de nalatingen overeen komstig art. 37 der verordening op de brand weer worden gestraft, Evenals het vorige jaar zijn er ter secre tarie te verkrijgen formulieren tot aanvrage van verlof wegens veldarbeid voor uiterlijk 6 wekeu in aansluiting met de vacantie. Aan Bartel Goedegebuur, timmerman te St. Annaland is vergunning verleend tot het verkoopen van sterken drank in het klein in de lokaliteit van perceel Wijk A No. 110, thans bewoond door den tapper en slijter H. A. Caron. VERGADERING van den Gemeenteraad van den 5 Augustus 1903. Aanwezig de heeren J. Voogd, K. Lodder, \V. Voogd, K. Mastenbroek, J. Mastenbioek, C. van der Klooster en T. Hameeteman Johsz. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen on goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een missive' van God. Stateu 26 Mei j.l. houdende mededeeling dat de Rijk/bi drago we gens het doen geven van herhalingsonderwijs in de maanden November en Deoember 1902 voor deze gemeente is bepaald op 1 4020. Alsvoren 6 Juni jl. goedkeuring van de naar aanleiding ran art 213 gemeentewet genomen raadsbesluiten 23 Mei jl. Eene missive 30 Mei jl. van de Gezondheids commissie te Middelhar nis houdende toezending van do raming van hare ontvangsten en uit gaven voor het kalenderjaar 1904 met de daarbij beboerende toelichting en verzoekende om deze gemeente een bedrag ad f 112,49 te doen bij dragen ter bestrijding van de uitgaven dier Commissie. Besloten wordt genoomd bedrag bij te dragen on ter beschikking dior Commissie te stellen. Eou missive van don schuttersraad van het twaalfde Bataljon Rustende Schutterij houdende toezendimg van een afschrift van de begrootng d»r benoodigde kosten van dat Bataljon voor 1904 bonevens eene momorie van toelichting. Besloten wordt deze begrootiog voorloopig vast te stellen en aan Ged.Staten tor definitieve t vaststelling aan te bieden. De Voorzitter deelt mede dat blijken» over gelegd procesverbaal 29 Juni jl. door B. en W. is opname gedaan van de boeken ea kas van don gemeenteontvanger. Da ontvangsten bedroegen f19338,451 Da uitgaven f 18878,02 in kas f 465,43' Vervolgens komen nog in behandeling de volgende adressen. a. een adres van de stoomboot Mij. „Maas- nymph" houdende verzoek om finanoiaelen steun voor den te openen omnibusdienst tussohen Ouddorp en Stellendam. Besloten wordt opdat adres afwijzend te beschikken. b. een adre» van het bestuur der muziekver- eeniging „"Wrlhelraiua" alhier hcudeude verzoek om een juarlijkiche subsidie. De Voorzitter stelde voor aan genoemde Vereeniging eene subsidie van f 25 toe te kennen doch de meerderheid der raadsleden verklaarde zioh tegen het voorstel. Daarop stelde de Voorzitter voor de Veree- Diging: le. gratis af te staan het gebruik van een der lokalen der le. O. L. school dat reod» lang voar het houden van repotitien wordt ge bruikt en waarvoor thans een wekelijkiche huur van f0,10 moet worden betaald. 2e. Vrij te stellen van de verplichting tct het betalen van f0,25 per week voor het schoon houden van het lokaal. Dit voorstel werd bij aclamatio aangenomen. Overgegaan wordt tot het onderzoek van de geloofsbrieven van de heeren Joh. G. Lodder on S. van der Wiele. Do daarvoor door den Voorzitter benoemde oommissio bestaande uit de heeren K. Lodder, K. Mastenbroek en T. Hameeteman Johz. bren gen rapport uit van het door hen gedaan on derzoek en adviseeren tot toelatiDg der nieuwe leden zoodat tot toelating wordt besloten. Aangeboden wordt de gemeentorekening over 1902 met het daarbij behooreDd ontwerp-be- sluit. Besloten wordt dezi rekening met bijlagen op de secretarie tor vide te leggen on tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar te stellen. Als leden van de Commissie van onderzoek worden benoemd de hoeren J. Voogd, K. Mas tenbroek eu C- v. d. Klooster. Ka eenige algeraeene besprekingen over het te bouwen raadhuis wordt de vergadering ge sloten. Spijkenisse. Bij gelegenheid van het Zangersfeest met daaraan verbonden Con cours jl. Donderdag te Hekelingen gehouden, verwierf de Zang vereeniging >Zang en Vtiendschap« alhier in de tweede afdee- ling een gouden medaille, zijnde den isten prijs. In deze gemeente hebben zich een 34 tal jongelieden aangemeld tot het ont vangen van voorbereidend militair onder richt. gedurende de aanstaande winter maanden. Pcrnis. Als een bijzonderheid kan dienen dat bij H. C. v. Spruit een akkertje aardbeziën wederom in vollen bloei staan. Veertig jaren. Zondag j.l. was het 40 jaar geleden dat Minister Kuyper te Beesd werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Verkiezing district Sittard. Bij aankondiging in het advertentieblad van Limburg, 1770, onderteekenen 31 burgemeesters 111 hel kiesdistrict Sittart eene verklaring, dat er in hunne gemeente geen misbruiken hebben plaats gehaé van bier en jenever bij de verkiezing van den heer Jean Beckers te Jabeek, tot lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Onder de onderteekenaars bevinden zich graaf Marchandd'Ansembourg, burgemees ter van Amstenrade, en J. H. Rutten, bur gemeester van .Sittard. Artillerie inrichtingen. De Minister van Oorlog is naar men meedeelt zeer verontwaardigd over de ge ruchten, welke de ronde doen aangaande diefstallen, welke in de laatste jaren in artillerie inrichtingen plaats vonden. Behalve van de zijde der Justilie zal ook van wege den Minister van Oorlog een ernstig on derzoek worden ingesteld, inzonderheid in hoever gebrekkig toezicht is uitgeoefend ge worden. SSiiitenSand. Italic. Zondagmorgen vroeg om half negen reeds heeft in de Pieterskerk te Rome dan de plechtige kroning van Pius X een aanvang genomen. Om half vijt moesten de soldaten aantreden, die voor het handhaven der orde op het plein vóór de kerk hadden té zorgen wel een bewijs, dat men rekende op den aandrang eener ontzettende menschen- massa. In de basiliek waren tribunes opge richt voor het diplomatieke corps, voor de aristocratie en voor de muziek. Telegrammen zeggen, dat er 50.000 menschen aanwezig waren. Is het oude ceremonieel gevolgd, dan werd Pius X gisteren met den lofzang Veni Sancte Spiritus ter kerk gedragen, te midden van een schitterenden stoet, om daarna den, onder het kerkportaal opgerichten, troon te beklimmen. Na een Latijnscb» redevoering door een kardinaal, wordt de paus door de geestelijken vin St. Pieter gehuldigd met den voetkus. De stoet gaat dan door de kerk en er wordt, voor Pius uit, een weinig vlas verbrand, om op deze wijze den nieuw gekozen kerkvorst aan de vergankelijkheid van alle aardsche grootheid te herinneren, met de woorden //Sancte pater, sic transit gloria mundi//, Heilige vader, aldus vergaat de heerlijkheid der wereld). Nadat de paus aan den voet van het altaar het confiteor geboden heelt, k ontvangt hij, na het zingen van eenige gebe den, het pallium (den mantel teeken der hoogepriesterlijke waardigheid), en nu volgt een nieuwe huldiging van de kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen. De mis wordt voortgezet, en ua de collec ten neemt de eerste kardinaal-deken, door geeslelijken begeleid, den pauseldjken herder staf en herbaalt driemaal den uitroep //Onze Heer de Tan God gegeven bisschop en ulgemeene Paus; dat hij leve?// Vervolgens smeekt men Christus om zijn bijstand en worden de heilige Maagd en de aartsengelen en heiligen om hunne voorspraak aangeroepen. Na de mis wordt de kroning op het balkon van St. Pieter voltrokken. De paus plaatst zich op den troon, en nu wordt hem door op een na den oudsten van de kardinaal-diakenen de mijter van het hoofd genomen, terwijl dan de oudste hunner hem het triregnum (oftewel de tiare) op het hooft zet met de woorden //ontvang de met drie kronen versierde tiara, en wet dat gij de vader der Vorsten en Koningen zijt, de Bestuurder der wereld, de Stedehouder op op aarde van onzen Verlosser Jezus Christus, aan Wien lof en eer zij van eeuwigheid to t eeuwigheid, amen De terzijde staande dia kenen kondigen daarop vele aflaten af, en het volk brengt aan het gekroonde opperhoofd der kerk zijne luide huldeoetuigingen. Kenschetsend is overigens nog het volgende dat bij het gebruiken van den wijn en de hostie aan het hoogaltaar plaats heeft. De sacristijn doet water en wijn in de kelk, doch hij moet dit zelf opdrinken, terwijl hij aan den kardinaal diaken drie hostiën moet overreiken. Deze kiest een ouwel uit en de heide anderen worden door den sacristijn genuttigd. Deze voorzorgsmaatregelen datee ren uit den tijd, toen de politiek nog menig keer met vergif werkte. De paus gebruikt, de hostie en de kelk op den iroon. Staande ontvangt hij de sacramen ten. De (hostie wordt door den paus gebro ken en een gedeelte aan den diaken en een ander gedeelte aan den sub diaken uitgereikt. Den wijn neemt de paus door een zilveren buisje tot zich. ls de dienst afgeloopen, dan ontvangt de paus een zijden beursje met 25 paoli (onge veer f 6) honorarium, //Presbyterium promissa bene cantata// bet Presbyterium voor het goed zingen van een mis. Telgerammen uit Rome zeggen nog, dat de Paus om half tien dooi de hoofddeur de kerk binnenkwam en dat eerst om 1 uur de kroningsplechtigheid een eind nam. Naar de //Tribun»// melde, waren de repu blikeinen, socialisten en vrijdenkers van plan, op den kroningsdag van den Paus, door de stad naar het standbeeld van Giordano Bruno te trekken en daar kransen neer te leggen. Hun optocht is echter van hooger hand ver boden, alleen mochten de manifestanden zon der drukte hun kransen neerleggen Begrij pelijke voorzorgsmaatregel Engeland. Zelfs in het Engelsche parlement is nu door den minister-presidenterkend, dat de toe stand in Macedonië verre van geruststellend is en de berichten die vandaar komen, doen er hoe langer hoe meer aan twijfelen, of de mogendheden er zich ook ditmaal geheel buiten zullen kunnen houden en de bered dering van deze zaak alleen aan den Turk overlaten. Wat de opstandelingen willen is juist, dat die mogendheden tot interventie, hun ten faveure, zullen genoodzaakt worden. In een door de Macedonische comités uitgevaardigd manifest wordt gezegd, dat men aan Europa toonen wil, niet alleen propaganda voor de vrijheid te maken, maar die ook waard te zijn, en voorts in staat te wezen die vrijheid met kracht van wapenen op de Turken te veroveren. In'lien Europa doof mocht blijven Toor hunne verzoeken verklaren de Mace- doniërs zullen zij de eigendommen van de Europeanen aanvallen, banken en spoorwegen vernielen, maar personen ongedeerd laten. En als die middelen niet helpen, zullen zij de vreemde consuls als gijzelaars gevangen nemen en dieeerst in vrijheid stellen, nadat in Europa in hun voordeel is tusschenbeide gekomen. De Macedoniërs zullen geweld met geweld en verwoesting met verwoesting beaniwoorden, oog om oog, tand 0111 tand is hun leus. En zij zullen eerst ophouden als de voorwaarden van het traetaat van Berlijn, hun land betref fende, zullen zijn toegepast. In de circulaire, door meergenoemde comités tot de vertegenwoordigers der mogendheden te Sofia gericht, wordt nog nader gezegd, dat het ingrijpen der mogendheden slechts die gunstige gevolgen kan hebben, wanneer een gouverneur- generaal, die nog nooit tot de Turkscbe admi nistratie heeft behoord en onal hankelijk van de Porte is, onder goedkeuring van alle mo gendheden en onder internationale controle worden benoemd, en indien een internationale controle-commissie wordt samengesteld met uitgebreide volmacht, die de oorzaken doet kennen van de wanhoopsdaden der opgestane bevolking èu tevens de middelen aangeeft, welke verder onheil knnnen stuiten. Oecoinite's werpen voorts alle verantwoordelijkheid voor wat er thans gebeurt, van zich af. In gejond en Stukken. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur! S. v. p. nog een woordje tot Uwen corres pondent R. te Melissant. Met de tweede helft van mijn stuk kunt U zich dus vereenigen. Wat de eerste helft be treft zou het fatsoenlijker zijn indien ik mij eerst wat beter op de hoogte steldezooals U zich belieft uit te drukken. Ik raad U even de keerzijde te lezen van den oproepingsbrief van verlofgangers. Daar staat dat de verlofganger die meent onder de termen te vallen tot het erlangen van uitstel der herhalingsoefeningen in zijn belang wordt aangeraden zich ten spoedigste met een ver zoekschrift ongeirankeerd en op ongezegeld papier te wenden totHare Majesteit de Koningin. De bewuste verlofganger heeft ongetwijfeld zulks gedaan en vergunning gekregen. Van wie ontvangt men nu zulk eene gunst, van ZEx. den minister van oorlog (die op den op roepingsbrief laat drukken dat dergelijke verzoeken niet aan hem, doch aan H. M. de Koningin moeten gericht worden) of van H. M. de Koningin aan wie het request gezonden is U citeert daarna nog een beschikking. In de eerste helft leest men dat H. M. wil dat ge noemden verlofganger uitstel worde verleend tot December a.s. (Wat genoemde verlofganger waarschijnlijk heeft aangevraagd.) Daaronder maakt ZEx. er den verloiganger op attent dat dit uitstel (door 11. M. dus verleend) zal ein digen op den 7den December. De minister doet hier dus niets meer en niets minder dan ie. den verlofganger kennis geven van het besluit van H. M. 2e. den verlofganger bekend maken dat ZEx. den datum der oproe ping heeft vastgesteld op 7 Dec. Hiermede deze zaak genoeg besproken ach tende sluit ik mijnerzijds de gedachtenwissc- lingen met Uwen correspondent. Met dank voor de plaatsing. Achtend Uw. dw. X. Mijnheer de Redacteur. Het zij mij vergund, ter wille van ie waar heid, met een' paar woorden op te komen te gen sommige naar aanleiding van de jongste gemeenteraadsverkiezing te Stad aan 't Ha ringvliet in Uw blad van 7 Augustus li. ge maakte opmerkingen. De bewering als zouden de liberalen in ons land als hulpmiddel bij de verkiezingen meer en meer hun toevlucht nemen tot de jenever- flesch, daartegen zullen wij wel niet behoeven op te komen. Geen ontwikkelde Nederlander,, van welke partij ook. zal in die aantijging iets; anders zien dan vuige laster. Ook op de insinuatie, als zou de Heer I. van Es, tijdens het Ministerie Mackay zijn politieke jas hebben omgekeerd, ten einde meer kans te hebben om te Nieuwe Tonge tot Burge meester benoemd te worden, behoeven wij niet in te gaan, daar genoemde Heer als toen tot de betrekking met benoembaar was. Wat ik evenwel vooral in het licht wenscht te stellen is de in dit blad voorkomende be- bewering als zou het betrekkelijk gering aan tal stemmen, dat de Heer E. H. de Ruiter: bij de stemming op zich zag uitgebrachtnaa zes volle jaren in den raad zitting te heb'oem gehad, waarvan eenige tevens als wethouder,, een -gevolg zijn geweest van omkooperjj mee jenever. Dit is eene grove onwaarheid o£ in goed Hollansch uitgedrukt een infame leugpn, waartegen reeds door tal van kiezers ten be hoorlijke plaatse is geprotest#erd. Dat gering aantal stemmen had een« andere oorzaak en wel deze, dat de kiezers meenden datmocht de Heer de Ruiter met eene behoor lijke meerderheid uit de stembus komenhij t* Stad als Burgemeester zou benoemd worden. Ieder die te Stad aan 't Haringvliet in de dagen van de verkiezing zijne ooren goed heeft, open gedaan, kan dit weten. Dit te lezen is voor genoemden Heer tuurlijk niet bijzonder aangenaam. Hij be denke evenwel dat hij het verder verspreiden aan zijn vrienden te danken heeft, die vich niet hebben ontzien om ten einde hem welgeval lig te zijn, een groot deel der kiezers te Stad een 1 eelijke smet aan te vrijven. U bij voorbaat dankende. Mijnheer de Re dacteur voor de verleende plaatsruimte teeken ik mij, Hoogachtend.' VERITAS. Vissclierij. Perilis Dinsdagmorgen is te Vlaardin- gen binnengekomen de logger >Charlois« st. C. v. d. Steen met 24 last haring. Verltoo2>iiig,eii. Op Maandag 17 Augustus, 's avonds 6 uur, ts Dirksland, ten herberge van P. Brooslrooft, te snede Klavers, op landen onder Stellendam, Melissant, Dirki- land en Sommelsdijk. Notaris VAN ©ER SLUYS. Op Dinsdag 18 Augustus 's avonds 6 uur te Melis sant ten herberge van A. van der Werf, in één6; zitting bij opbod en daarna dadeljjlc bij afslag, van een Woon- en Winkelhuis, aan den Molendjjk te Meliisant en van 4 arbeiderswoningen, aan den Achterweg aldaar. Notaris VAN DER SLUVS. Dinsdag, 18 Aug. 's av. 6 ure Een Blazerschuit met toebehooren, liggende in de haven te Stellendam, in het logement van den heer J. G. Knöpsaldaar. Notaris YAN SCHOUWEN. Woensdag 19 Aug. vm. 9 uer, onderscheidene peroeeUn klavers 2e slag in de Adrian»- Eendracht!-

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 4