Vrijdag 14 Augustus 1903. Antirevolutionair Achttiende Jaarg. No. 930. Orgaan voor de Zuidhollandsclie en Keenwsche Eilanden, IN HOC SIGN O VINCE S Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitö-eyer: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclame» 20 par regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Alle stukken voor de Stedactie bestemd, Advertenties! en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. PlaatsetUK Nieuws, mr Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. lkoa*»meut#prija per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling f 3,50 per jaar. T. BOEKHOVEN. SOMMSQLtSMSSJ Si Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dia zij bailaat Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Ambachtsschool voor ttver- ttakkec en t-oedereede te Middclharnis. Opening 1 September 1903. De Ambachtsschool stelt zich ten doel de voorbereidende opleiding van bekwame ambachtslieden. Naast praktische vorming wordt ge streefd naar het kweeken van technische kennis, gevoel voor schoone vormen en algemeene ontwikkeling. Het praktisch werken is de hoofdzaak en omva^ het Timmeren, Schilderen en Smeden, het Timmeren met inbegrijp van draaien, het Smeden met inbegrip van machine- bankwerken en draaien. Als aanvulling van het praktisch werken wordt naar de behoefte van elk vak onder wijs gegeven in: Lijn-en Vakteekenen, Uitslaan, Handteekenen, Ambachtsrekenen, Ylakke meetkunde, Lichaammeting, Ma- terialenkennis, Werktuigkunde, Stoom werktuigkunde, Projectieleer en schrijven van ïtondschrii't. Voor deze vakken wordt de leerstof gericht naar het vak van den leerling. Gedurende de zomermaanden wordt het praktisch werken aangevuld met onderwijs op de open werkplaats achter de school, dit onderwijs richt zich voornamelijk op net stellen, uitzetten en waterpassen, gebruik van tafels, maken van steigers, aanbinden van ladders enz Om tot de school te worden toegelaten moet de candidaat den leeftijd van 12 jaar bereikt hebben en niet ouder zijn dan 17 jaar. Het schoolgeld bedraagt van 5 tot ten hoogste 40 gulden per jaar, naar de gegoedheid der ouders, te voldoen in 4 termijnen. Voor on-en minvermogenden bestaat gelegenheid tot geheel kosteloos plaatren. Alle gereedschappen en materia len worden van wege de school gedurende den geheelen schooltijd in bruikleen gegeven. Voor leerlingen van naburige plaatsen bestaat gelegenheid, het onderwijs te vol gen, zij kunnen des middags in de school overblijven en bij ongunstig weder vroe ger naar huis gaan. Bij het tot stand komen van de reeds geprojecteerde trambaan zullen door het bestuur stappen gedaan worden tot liet verkrijgen van goedkoope abonnementen voor leerlingen der Am bachtsschool, zooals dit reeds op andere plaatsen gebruikelijk is. De Schooltijden loopen van 812 en van U/j51/2 uur. De cursus duurt 3 jaar en loopt van 1 Mei tot 80 April. Leerlingen, die den geheelen driejarigen cursus in eenig vak hebben doorïoopen, zich goed hebben gedragtin en bij het eindexamen blijken hebben gegeven het onderwijs met vrucht te hebben gevclgd, ontvangen benevens een diploma ook eenige gereedschappen als belooning voor goed gedrag, bovendien worden elk jaar prijzen uitgereikt voor getrouw schoolbezoek. Zij, die tusschentijds de school verlaten hebben geen aanspraak op eenig bewijs, dat zij leerling der school geweest zijn Voor belangstellenden is de school, voor zoover gereed, vanaf heden ter bezichtiging, en zullen alle inlichtingen aangaande het onderwijs door den Direc teur word»n gegeven. De aangifte van leerlingen kan plaats hebben tot 20 Augustus e.k., tusschentijds worden geen leerlingen aangenomen, tenzij in buiten gewone gevallen In het laatst van dit jaar zal aan de school een avondteekenschool worden ver bonden, waar jongelieden in alle vakken onderwijs kunnen ontvaugen in vakteeke nen, handteekenen en aanverwante vak ken voor eiken leerling in overeenstem ming met zijn vak. P. BRITTIJ N, Directeur. Souinielsdijk, De verhuurders van de in deze gemeente gelegen woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde ver trekken hebben aan te geven worden bij deze nog herinnerd om de des betrekkelijke formulieren daarvoor af te halen, daar de termijn van eerste aangifte van 15 Aug. a.s. zal afloopen. Tegen A. S. alhier, is door de po litie van Maassluis proces verbaal opge maakt wegens desertie van een zeevisschers- vaartuig aldaar. Door den Raad dezer gemeente is benoemd tot hoofd der Openbare Lagere School alhier de heer J. L. A. ïhielman, hoofd der school te Wierden, Heden slaagde voor het examen Fransch de heer J. C. van Gent onderwijzer alhier. VERSLAG^S van het verhandelde in den Raad. der Gemeente op Woensdag 12 Augustus\ des avonds ten 7 ure. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den Voorzitter worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Wordt behandeld le. Een Ingekomen Stuk van H.H. Gedepu teerde Staten daarbij goedkeurende het Raads besluit waarin met algemeene stemmen wordt besloten de heer Mast uit zijne betrekking te ontslaan. Ze. Het in een vorige vergadering aangehou den ingakomen request van eenige ingezetenen dezer gemeente om de heer MnBt nog een eervol ontslag te geren. Met het oog op het zoo pas vermelde besluit van Gedeputeerde Staten waarbij voornoemd Hoofd zelfs al liet geven van onder wijs is ontzegelwas hot voor den Raad niet moeilijk een beslissing omtrent dit verzoek te nemen, en werd er dan ook afwijzend op beschikt. 3e. Werd overgegaan tot het benoemen van een Hoofdonderwijzer, uit de op de voordracht gestelde Ileeren Khöler, Thielman, van 't Hof, en ten Kale. Op verzoek van deD heer K. de Graaff, gesteund door meerdere leden, worden de discusies over deze heeren met gesloten deuren behandeld. De besprekingen daarover geëindigd zijnde wordt de Vergadering wederom in het open baar voortgezet en wordt alsnu tot stemming overgegaan. Bij opening der stembus bleek dat er zeven stemmen waren uitgebracht waarvan 6 op den Heer Thielman en 1 stem op den Heer Khöler zoodat als Hoofd aan de Openbare Lagere school alhier is benoemd den Heer Thielman van Wierden van welke benoeming hij tele- graphisch bericht we d gezonden. 4e. Werd door den Raad machtiging ver leend tot af-en overschrijving van de gemaakte kosten omtrent voornoemde Heeren Onderwij zers uit de onvoorziene uitgaven op de post van reis en verblijfkosten. Alsnu komt aan de orde het vaststellen der Politie Verordening waartoe wordt besloten. 5e. Het behandelen van de Verordening op de Volkshuisvesting, maar aangezien het door het meerendeel van den Raad werd noodig geacht dat voornoemde Verordening alvorens hem in de Vergadering te behandelen eerst ter nadere kennismaking en ter bestudeering bij de leden zou worden rondgezonden, wordt daartoe besloten. Niets meer aan de orde zijnde wordt door den Voorzitter de vergadering gesloten. Een Zcldznain feest. SOLI DEO.GLORIA. 1843 n Augustus 1903. Wat is 't leven vol van tegenstellingen. Niet ver van den geachten Jubelaris ouder smart 't delven van een graflater Klokgebrom 't Ging rommelend om Om iijkgebeente. Oudersmartwant Verhuld in 't kleed Van ziekte en leed Trad in ned'rige woning Een Engel. Vragend voor den Koning Een kindekijn, nog jong en teer. Hij waarde rond in 't huis. Hij zocht Hij zocht en vond een zuigeling, Die nooit nog had vernomen De stem des Heilands, Laat de kleinen tot Mij komen. En bij den grijzen, maar nog fleren heer Joppe, bij zijn kinderen, behuwd- en kleinkinderen, zijn vrienden rijke, ongekende vreugd en blijdschap. In 't dorp algemeene hartelijke belang stelling in den grooten zegen, den waardi- gen grijsaard en zijn echtgencote bereid door Hem, die 'tlot der menschen drijft, Naar eeuwig welbehagen. We begonnen, toen we die feestelijke stemming aanzagen, een oogenblik te twij felen aan de waarheid der dichterlijke ont boezeming Ja, tranen zijn ons deel op aard, En wat de weg des levens baart Is distel voor den voet, En voor de lippen alsem. De heer Joppe, omringd door een schare van kinderen, zeiven reeds gezeten burgers der Gemeente geplaatst in een familiekring van reeds grijzende hoofdenomringd door vrienden was dat nu tranen zijn ons deel op aard Die guirlandes, die eerepoort, dat schieten reeds in den vroegen morgen, dat keurige vroolijke lied van schoolkinderen, die jeugd tegenover den hooge» ouderdom heilbiddend Hij leve lang 1 Hij leve lang Dat onophoudelijk brengen van kaartjes in allerlei kleur en vorm, die serenade, 't vuurwerk, de juichende onoverzienbare schare Die eenparige, eenswillende openbaring van hartelijke genegenheid voor het grijze echtpaar; die spontane, natuurlijke, onge kunstelde uiting van recht verplichte waar deering, voor wat de heer Joppe is geweest als burger, raadslid en wethouder. Al dat feestgedfuisch, die feestklanken dat was toch niet de vertolking van 't Ja, tranen zijn ons deel óp aard, En wat de weg des levens baart Is distel voor den voet En voor de lippen alsem Neen, neen 1 Soli Deo Gloria Dat lazen we voor de woning. Neen, neen hier drupte zegen, hier vloeide dank hier ruischte blijdschap. Geen distels, maar rozengeen alsem, maar heilSoli Deo Gloria Sommelsdijk vierde feesteen schitterend feest En bij de familie Joppe voelde men 't nu vooralSoli Deo GloriaAan Neerlands God, aan den God van die groote familie, aan den God der Jubelarissen op dezen dag vooralop dezen dag geheelEere Laat het ons vergund zijn, onze zwak weergegeven indruk van dit zeldzaam feest te eindigen met dit woord aam den nog krachtigen grijsaard Vergrijsd en steeds verjongd, bij 't onver- [moeide streven Voor plicht en volksbelang, op d' aangewezen ""[post. Wie gunde u niet uw rust op d' avond van [uw leven? Wie ziet u niet met leed van d' eerbaan [afgelost Neem rust Neem rust 1 Doch neen slechts éénewerkzaam- [h e i d In 't geen Gods hand beschikt, blijmoe- [dig te berusten, En lof te brengen aan 's Hoogsten Majes teit. Middelbar nis. Tot conciergie aan de Ambachtsschool alhier, is benoemd Abra ham den Boer. De Ambachtsschool zal het onderwijs aanvangen met ongeveer 25 leerlingen. Vanwege H. M. de Koningin is aan den milicien verlofganger J. C. Dekker eene tegemoetkoming verleend van f 16,als schadeloosstelling voor zijn verblijf in werke- Iijken dienst in Juli jl. Met het in de schuur rijden van een stoomdorschmachine geraakte P. K. beklemd tusschen het machien en den bovendorpel van de schuur, waardoor hem een paar ribben werden gebroken en andere kneuzin gen bekwam. Stad aan 't Haringvliet. Door den Gemeente-veldwachter L. v. Antwerpen is proces-verbaal opgemaakt tegen C. D. alhier wegens diefstal van peren. Zaterdagmorgen 8 dezer had schipper A. P. A. Goumare het ongeluk met zijn schip, beladen met vlas bestemd naar Oostendam, tegen een ijzeren bout aan het havenhoofd te stooten. 't Gevolg was, dat zijn schip lek werd en de lading vlas over geladen werd door schipper Van Eindhoven, Alhier heeft men getracht eenen steenkolenbond op te richten, doch is wegens gebrek aan deelneming mislukt. Den Bommel. Vrijdagavond verbrande in het gehucht Zuidzijde onder deze ge meente eene partij zaadstroo, toebehoo- rende aan J. Mijs Dz. landb. alhier. Oorzaak tot heden onbekend. Wederom werden onze inwoners in den nacht van Zaterdag op Zondag uit hun slaap gewekt, door het luiden der brandklok. Al spoedig bleek dat de hof stede van den heer A. de Wit, in de Zuidzijde gelegen in lichte laaie stond. Snel verspreidde het vuur zich over de geheele bouwmanswoning, zoodat slechts zeer weinig aan het vernielend element ontrukt kon worden. Er verbrandde 5 kalveren, ongeveer honderd kippen en een 13 tal varkens. Door het vallen van eenige balken gewekt, mocht het de bewoners ga- lukken zich zeiven nog bijtijds te redden. Treurig, dat men ook hier wederom ge noodzaakt is te melden, dat de oorzaak onbekend is, daar dit reeds de tweede groote boerderij is, die in 14 dagen tijds aan het vuur is prijs gegeven. Als door geluk zijn alzoo hier nog geen slachtoffers gevallen, daar men zich nog bijtijds- kon redden. Moge in deze zaak spoedig eenig licht opdagen Ooltgensplaat. Dezer dagen werd Mej. Dijkers alhier benoemd tot leerling aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam. Oude Tonge. Maandagavond jl. is door B. en W. dezer gemeente aanbesteed bij inschrijving het lossen van plm. 20000 straatkeien uit het schip op den wal. Het minst is ingeschreven door P. v. St. Anna- land voor 48 ets. per 1000 keien. Het Suppletoir kohier No. 2 van den Hoofdelijken Omslag dienstjaar 1903 is van H. H. Ged. Staten van Z.-H. goed gekeurd terug-ontvangen. Het huis en erf aan de Nieuwstraat te Oude Tonge- toebehoorende aan de erven W. J. Voeten alhier is jl. Vrijdag bij afslag ten verkoop aangeboden en daar op gemijnd door Hugo Hartman winkel bediende alhier op de som van f 1050. Het op 16 Juli jl, op de rivier het Krammer gezonken ijzeren aakschip ge naamd »Adriana Dingenai, is Maandag 10 Augustus jl. gelicht. Nieuwe Tonge Zaterdagavond had de vrouw van P. Klapmuts terwijl zij een pot inlegboonen wilde weg zetten, het on geluk te vallen waardoor zij een belang rijke wond aan haar po's kreeg, hoewel het zich vreeselijk voordeed, wegens het enorme bloedverlies, is nu haar toestand nogal bevredigend, Dinsdagavond zouden een paar vis- schers van den Bommel het vischwater hier wederom met een bezoek willen ver eeren (dat naar men zegt niet de eerste keer is.) De politie had zich er al eenige dagen mee bemoeid, en daarom ging het nu minder voordeelig voor hen. Door de gemeente-veldwachter werd proces-verbaal tegen hen opgemaakt wegens landlooperij. De een koos het harenpad, en den andere werd de gemeente uitgebracht. Dirksland. Degenen die wenschen in te schrijven, naar de levering van steen kolen en petroleum ten behoeve der ge meente voor het a.s. seizoen 1903/1904 kunnen hunne briefjes tot en met Donder dag 20 Aug. ter Secretarie inleveren, waar ook de voorwaarden der aanbesteding liggen. Hier komen ook, zoowel als elders, verscheidene gevallen van vlekziekte onder de varkens voor. Ook het kwaad in den aardappel breid zich uit, van een stuk dat gerooid is, werden ongeveer de helft kwade gevonden. In een onbewaakt oogenblik viel een kind van A. de Man (terwijl de moeder met haar (rug naar den kleinen stond) in de IKerkgracht, maar werd gelukkig door H. Noordijk op het droge gebracht. Naar men verneemt is J. Koppelman die zich deze week vrijwillig onder de Zeemilitie wenschte te begeven daarvoor afgekeurd. Hei kiligen. Aan den milicien verlof ganger J. van der Velde alhier, van de lichting 1897, behoorende bij het 4e Reg. Vest. Art. zal overeenkomstig art. 113 der Militiewet eene vergoeding worden toegekend van f 16,ingevolge art. r 11 der zelfde wet voor elk tijdvak van 30 dagen of minder gedurende den tijd, dien hij dit jaar onder de wapenen is geweest. Jl. Zaterdag 8 dezer, hield Dr. van Gelder van Nieuwe Tonge eene lezing over „Be pokken en hare bestrijding". De openbare school was door het ge meentebestuur daarvoor afgestaan, en één der loca len was zeer goed bezet, en behangen uithoofde da zitplaatsen der schooljeugd zich niet leenden voor volwassenen. Spreker begon met te zeggen dat de tegenstand tegen de inenting in deze gemeente oorzaak was van zijn optreden, terwijl dit hoogstwaarschijnlijk, behalve aan godsdienstige overwegingen, ook moet worden geweien aan onkunde, 'tis met de wetenschap op dit gebied treurig gesteld. Vroeger hoorde men van bjjna niets als van oorlogen en geruchten van oor logen, en niet alleen belemmerden deze de ontwik keling der menschlieid, maar nog een andere vreese- ljjke schaduwzijde hadden deze toestanden, nl. snel lere verspreiding van allerlei gevaarlijke ziekten. Deze zijn over het algemeen in hooge mate be smettelijk, waardoor het als het ware als bjj ongeluk werd verspreid, maar ook kwam het voor dat moed wil de oorzaak was van verspreiding. Er is wel gee» ziekte zóó hevig besmetteljjk als pokken; cholera, typhus e.d. zijn besmetteljjk wanneer men in aan raking komt met de uitwerpselen der lijders, doch bij pokken nog bovendien omdat de besmetting vluchtig is, waardoor men hier als het ware weerloos is. Nu is er gelukkig een verwerings en voorbehoed middel gevonden in vaccinatie, en den tegenstand daartegen alhier oorzaak van mijn optreden. Fokken is een zeer vreeselijke ziekte, geheel anders dan, b.r. tering hetwelk langzaam schier onmerkbaar het menschelijk lichaam sloopt, bij pokken treedt de ziekte hoogstens 14 dagen voor het zich in al zijn naaktheid en afschuwelijkheid vertoond op, het lijden is vreeseljjk, en wanneer de patiënt er het leven af brengt, is hij noebthans voor zjjn geheele leven ge schonden, en veel malen nog ongelukkig bovendien, 't zij slecht van gezicht, of doof, of algemeen zwak, terwijl gerekend moet worden dat een achtste soms een derde der lijders bezwjjkt. De pokziekte is eeuwen oud en even als cholera, pest etc. uit Indië in Europa overgebracht, en in dit werelddeel voor goed inge burgerd. Dit is niet het geval geweest met de pest die bier in de grijze oudheid ook jjselijk heeft ge- woedt, en thans in Europa hoogstzelden voorkomt. In de 2e eeuw na Christus zijn de pokken in Rome gekomen door een in Azië gevoerden oorleg en van daar verspreid naar Frankrjjk, Engeland, en voorts door het overige van ons werelddeel. Amerika was vrij van deze ziekte tot er de Span jaarden en Portugeezen hun bekeerings en verove- ringswerk aanvingen, toen brak het er dan ook in zoo lievige mate uit dat b.v. drie vi .rde der bevolking in Mexico er aan leed en de sterlte er ook ijselijk was. In Zweden stierven er in enkele jaren tjjds bjjna 100,000 menschen, een cjj'or booger dan thans voor geheel ons werelddeel. In de 18e eeuw kon er

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 3