f 7 August IJ V O 0S B L 1903 No. 929. PRIJSRAADSEL. en Schelde&ode." INHOCSÏOI BEHOOR' BIJ ontvangen voor THO- ichaffing van een ander onderhond der zijnen delharnis lik Tonge f 1,- 1,~ Middelharnis Totaal f 5 wij de hulp onzer a een kleinigheidje af inwoner op Tiakkee ■as de mui geholpen, 'eitje maar. aten wij a s. week eens voor den dag komen, an mede P Hij zeilde ;els of postwissel aan Administratie. Cüedeelte. irekening. WETHOUDERS der Ga- engen ter openbare kennis inkomsten en uitgaven dienstjaar 1902, is over- ;edurende veertien dagen en met 14 Augustus a.s, voor een ieder ter lezing er kosten algemeen ver- itus 1903. De Burgemeester, DE GRAAPP. het eiland Goereê en Overflakkee in groote meerderheid niet liberaal is, en terwijl van eenige tweespalt bij de [tijen der linkerzijde geen sprake is. Het .ft veeleer het voorkomen dat de vrijz - nocraten, die wij sedert 'n paar jaar hier hebben, en de liberalen met elkander ngageerd zijn, zoo lief en voorkomend ze tegenover elkaar. Wanneer het tot echtverbintenis komt of ook wanneer ringen retour gaan, meld ik het u. („De Rotterd.") linking. ■N DEKHENGSTEN. ITHOUDERS der Gemeen to ter kennis van belangheb- tr Rijkskeuringen van tot voor zooveel deze provin- worden als volgtte Leiden ;ht 28, Rotterdam 29, Heen- aandacht van bolanglieb- >p den inhoud artt. 4 en 5 an 14 Augustus 1901, St.bl. i de artt. 8, 11, 13, 19 en fokkerij 1901, luidende als arskeuringen worden toege- üiminste 2'/2 jaar oud zijn. worden alleen toegelaten: nge wezen zijn bij de najaar3 aando jaar. een schriftelijke verklaring iarts wegens ziekte niet op >t voorafgaande jaar hebben buitenland ingevoerd zijn van het vooratgaande jaar jn goedgekeurd, e najaarskeuringen van het r oud zijn geworden, houder die een hengst ter leden, is verplicht daarvan e keuring vrachtvrij eeoe e aangifte te zenden aan den ro-vincie regelingscomiuissie woonplaats van de eigenaar kleur en bijzondere kentee- enevens indien deze ia een stamboeknummer, ing van den hengst, zoovv 1 rszijde en naam en woon- hengst na bovenvermehlen van de keuring uitgesloten, ezwaar tegen toelating heeft voor den dag der keuring 'Ornoemde secretaris siort. e keuring zullen op vracht- >rteekende aanvrag'en aan eng-sten verstrekt worden vinciale regelingscommissie, rren te Gouda, ustus 1903. De Burgemeester, P. VAN WEEL G.Gz. iPers. ïrijft ons enteraadsverkiezingeu kkig weer voorbij. Het lat wij verloren 4 eti ijl September 3 ge- meerderheid antir. zul- en wel de gemeenten n Dirksland. De oor zetels verloren, is in het bij de liberalen komend gebruik van op een schandelijke tien gewelkt om ons lid om te ruilen voor veinsde antirev. te ï'de met geen ander :r Mackay benoemd meester van Nieuwe dezen coup waar- ergelijks op het oog >ofd en hoopt men n« lid de Ruijter oelde betrekking zal Ouddorp wonnen de loor de schandelijke volutionairen, of be- inhitsen en opstoken chten. Wanneer deze enigen tijd zoo blijft gen daarvan zijn, dat, r Ned. Hcrv. Gem. imeenteraad liberaal hristelijke school op Deze plaatselijke en iten buiten beschou- wij constateeren dat ïtig, en het resultaat sst, en ten ze. dat in ons gemeentelijk urend grooter wordt. ;zer verkiezingen is nd bewijs geleverd, Uletsws. goHHtielsiSijli Door den Gemeenteveld- ;hter Federiks is tegen J. van den Tol Nieuwe Tonge procesverbaal opge^ akt wegens dronkenschap. De rekening van de inkomsten en aven dezer Gemeente over het dienst- aar 1902 beloopt in ontvangsten op •'22500.77 en in uitgaven f21894.39, jlgitende alzoo met een batig saldo van 3600.38. VERSLA G <cm het verhandelde in den Raad der Gemeente op Vrijdag 31 Juli l.l. des avonds ten 7 ure. .fwezig de heer 0. Joppe Gz. a opening door den Voorzitter worden de julen der vorige vergadering gelezen en onver- erd goedgekeurd, an de orde is: ,e. Ingekomen Stukken. Een schrijven van 'eputeerde Staten, dat aan deze gemeente door ;t Ilijk zal worden uitgekeerd een som van 1B60.30. b. Van voornoemd ooilege een schrijven, daarbij Idgekeurd terugzendende het raadsbesluit tot t betalen van rente van het vroegere opgeno- :n kasgeld. c. Een bericht van het waarnemend hoofd der ihool, den heer Pen alhier, daarbij berichtende .t hij de bij vroeger raadsbesluit toegestane iden, ten behoeve eelier met de leerlingen der ihool naar Rotterdam gedane reis, niet noodig eeft gehad. d. Een schrijven van den heer van Alfen, dat ij zijne benoeming als onderwijzer alhier aan paalt en niet September a.s. in functie hoopt (treden, welke stukken allen voor kennisgeving 'orden aangenomen. 2e. Een schrijven van den heer J. Mast, daarbij fschrijving verzoekende van een half jaarhoof- elijken omslag wegens vertrek naar elders. 3e. Een verzoek van de heeren P. de Graaft en H Schuurman, om afschrijving van honden-be- isting, welke verzoeken, als mede dat van den eer Mast, worden toegestaan, 4e. Wordt aangeboden de begrooting der Schut- arij over 1904, alsmede de Gemeente-Rekening Ver 1902, welke tot onderzoeking wordt in han en gesteld van de heeren Timmerman, Mosterdijk n K. de Graaff. 5e. Wordt bij monde van den heer Yan Dowser érslag uitgebracht van het onderzoek der reke- jng van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis Kier over 1902, welke rapporteerde, geen aau- fcrking op voornoemde rekening te hebben en verd deze vastgesteld in ontvangst f 7783,08, in litgaaf f 7374,77, alzoo een batig slot van f 408.31. 6e. Konjt aan de orde het onderzoek der ge- oofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, reik onderzoek wordt opgedragen aan de heeren lij.}, Mosterdijk en Born, welke commissie bij ramde van den heer Mijs, adviseert tot toelating lier leden, waartoe besloten wordt. 7e. Wordt machtiging gevraagd tot af- en "verschrijving van de onkosten, gemaakt vo»rde ■proepiDg van onderwijzers, zijnde groot t 11. vordt goedgekeurd, 8e. Komt in behandeling, een schrijven van len heer J. Mast en andere ingezetenen dezer ■emeente, daarbij verzoekende hem alsnog eervol uitslag te gevenna eenige discusien wordt he loten, voornoemd verzoek niet te behandelen naar zulks tot een volgende vergadering aan te Jouden. 9c. Werd in overleg met den Schoolopziener roor de opengevallen plaats van Hoofd der O.L. Af17°^een viertal opgemaakt, als zijnde, de heeren Spil Ier van Herkingon, Thielman van Wierden, fan 't Hoff te Melissant en Ten Kate te Blokzijl. .•Niets meer aan de orde zijnde wordt door den voorzitter gevraagd of er nog iemand iets heeft in het belang der gemeente, waarop de heer Van Dorsser op het wenschelijke en noodige wijst om voor het Postkantoor voortdurend licht te hebben, v.aarom besloten wordt, dat er voortaan zoodra •ie donker invalt tot den morgen een lantaarn tal branden. De vergadering wordt daarna gesloten. Middciharsiis. Wegens hét toebrengen van groote schade door vogels aan de te beid staande gewassen zijn door vele land bouwers buitengewone machtigingen aange vraagd. - De Heeren C, J. Kruithof, J. J. Nipuis, J. van der Baan en J. van der Slik heb ben hunne benoeming tot Lid van den (gemeenteraad aangenomen. Het dochtertje van den horlogema ker W. wonende aan het Zandpad alhier, tferd Maandagavond aangereden door een .tets waarvoor geneeskundige hulp moest -gorden ingeroepen. S Aug. Al spelende geraakte een iind van F. v. d. Nieuwendijk heden onder :n geldersche wagen, waardoor het een .ar gapende wonden aan het hoofd kwam, die geneeskundige hulp noodza- ilijk maakten. Stad aan 't Haringvliet. Door den urg. ia invorderbaar verklaard, het ahier der bedrijfsbelasting over het jaar 303/4 en aan den betrokken ontvanger tr hand gesteld, terwijl ieder daarop fork? mand belastingschuldige verplicht zijnen aanslag volgens de wet te jildoen. Dinsdagmiddag 4 dezer had de tlcharija J. Donkersloot het ongeluk, c,m terwijl hij zijne waren trachtte te lassen, met zijn hond en kar in de haven te vallen, uit welke benarde positie hij door verschillende personen, die 'aldaar aanwezig waren, gered werd. Den Bommel. De vrouw van den olie koopman P. H. op weg zijnde met kar en hit en drie kinderen, had het ongeluk, door dat zij op den weg moest draaien, met alles wat er op en aan was in den sloot terecht te komen. Door spoedige hulp wer den zij allen gered, en liep het met een kleine reparatie af. Bij inteekening op de Generale Kas ten behoeve van de Ned. Herv. Kerk, is ingekomen de som van f 24, Tol de zeldzaamheden behoort zeker ook wel dit, dat nl. door A. de Jong Az, een aardappelstruik is gerooid waaraan niet minder dan 35 groote aardappelen hingen. Het aantal poters bedroeg 74 zoodat, aard appelen en poters te zamen, 109 in getal waren. De aardappelsoort is»Zeeuwsche bonte. Terwijl W. B. in gezelschap van 3 personen, jl. Zaterdag omstreeks 8 uur, op den Oostdijk druk in gesprek waren, kwam de knecht van A, M. in hunne rich ting aanrijden, die blijkbaar door eerstge- noemden niet werd opgemerkt. Zoodra de hit bij hen kwam, trachtten zij spoedig het gevaar van omver gereden te wprden te ontwijken, wat slechts aan 2 van hen ge lukte. Het vooreind der burry stootte W. B. zóó geweldig tegen 't lijf, dat hij voorover op den grond viel en op de stoep voor het huis van C. R. terecht kwam. Hoewel de gevolgen van zeer ernstigen aard hadden kunnen zijn, liep een en ander toch vrij wel af. Oasdc Tonge. Den 23stén dezer hoopt onze geachte Leeraar Ds. Th. H. van Dolder zijne 40 jarige Evangelie bediening in de Nederl. Herv. Kerk te gedenken. J. Los, J. C. Scliouwenaar, Th. Kik, L. van Bouwelen, M Fluit en P. Vervloet, allen milicien-verlofgangers van de lichting 1898, zijn vanaf 12 Augustus 8 Sep tember a. s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepen. Vrijdag 31 Juli j.l. herdacht de heer A. Slis alhier, den' dag waarop hij voor 25 jaren, werd benoemd tot kerkelijk ontvanger. Het huis en erf aan de Nieuwstraat alhier eD toebehoorende aan de erven W. J. Voeten, is j.l. Vrijdag door C. Snijder Pz. alhier ingezet op de som van f 1010. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat het kohier No. 2 personeele belasting voor 1903 invorderbaar verklaard op den 1 Aug. j 1. aan den heer ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Dirksland. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben per publicatie bekend gemaakt, dat verhuurders van in deze gemeente gelegen wouingen, welke 3 ol minder ter bewouitg bestemde ver trekken bevatten en deze nog niet heb ben aangegeven, de termijn voor eerste aangifte gesteld, op 1 Aug., verstreken is, dat zij die dit nog hebben nagelaten gewaarschuwd worden zoo spoedig mo gelijk de op de Secr. verkrijgbare for mulieren in te vullen. -Door de Rijks-politie alhier werd tegen A. F. en J. v. W. wonende te Sommelsdijk proces-verbaal opgemaakt, wegens zich iD een stuk land te bevin den zonder permissie van den eigenaar den h8er Lokker nabij deze gemeente welke overtreding allicht schade had kunnen veroorzaken. Zooals wij vernemen, wordendoor verscheidene ingezetenen alhier (met het oog op de drukte die alle najaren we gens den handel heferscht,) pogingen aangewend, om een vaste huiptelegram- besteller te verkrijgen. Een jongetje van J. N. had het ongeluk in de haven te vallen, maar' werd gelukkig gered. Ilerkiagen. J.l. Vrijdag had delaodbou- wer L. de Boer onder deze gemeente het ongeluk, met zijn karos bespannen met een 2 jarig paardje in de sloot te ge raken. Met behulp van zijn werklieden gelukte het hem alles op het drooge te krijgen, zoodat de Boer er met een nat pak afkwam evenals zijn beide knechts. Op de voordracht voor hoofd der Openb. School te Sommelsdjjk komt o.a,, ook voor de Heer J. H. Kohier, hoo'/d' der School alhier. Melissant. Bij Koninklijk besluit van 10 Juli 1.1. is aan deze gemee.ate voor bet jaar 1903 een buitengewoon subsidie in de kosten van het la^or onderwijs verleend ten bedrage vap, f 1600. Deze week had de landbouwer J. v. d. S alhier het ongeluk dat eene hem toebehoorende aaelkkoe in het water viel en verdronk. stellendam. Door den Rijksveldwachter alhier is tegen twee personen, die zonder vergunning in de haven dezer gemeente met botlijnen vischten, procesverbaal op gemaakt wegens overtreding der Wet op de visscherij. Een der gebezigde vischtuigen is door de politie in beslag genomen. Onze vroegere dorpsgenoot den heer C. Zoon, thans te Schiedam woonachtig heeft met gunstig gevolg het eerste ge deelte van het notariëel examen afgelegd. Gisteren (Dinsdag) morgen overleed de heer H. van Seters, de oudste ingeze tene dezer gemeente in den ouderdom van 92 jaar en 4 maanden. Ten gevolge van het natte weder der laatste dagen heeft het grootste ge deelte van het grashooi, waarvan hier nogal wat buiten ligt, erg geleden. Ook op an dere gewassen oefent het natte weer haren nadeeligen invloed uit. Desniettegenstaande werden op de hedenmorgen plaats geha d hebbenden publieken verkoop van veld gewassen naar wij vernemen hooge prijzen besteed. Goedereede. In een weide in den pol der »den ouden Oostdijk« onder de ge meente Ouddorp werd Zondagvoormiddag eene kalfvaars van den landbouwer G. Joppe alhier dood gevonden. Het dier, hetwelk gestorven is aait de z.g. blaar, is begraven geworden. jf!j De vader van den mill.-verlofganger T. van Veen ontving uit handen van den Heer Burgemeester alhier eene schadeloos stelling ad f80 uit 's Rijkskas voor zijne opkomst tijdens de troebelen in den lande, Benoemd tot buitengewoon veld wachter alhier T. Luime. Dat de vogels aan het koren groote schade kunnen berokkenen, moge hieruit blijken, dat een stuk gerst dermate van de vogels, in het bijzonder van de musschen heeft te lijden gehad, dat het niet loonend werd geacht het gewas te snijden waarom het eenvoudig werd afgemaaid. L, 1. Maandag werd alhier weder een geval het 5 2e van de besmettelijke ziékte «febris typhoïdea« geconstateerd en wel in de woning No. 171 a. Debetrokken woning is voorzien van het kenmerk bij de wet bepaald. Ouddorp. Het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 1 over het dienstjaar 1903/4 is invorderbaar verklaard op den 3 Augustus jl. en aan den ontvanger ter invordering ter hand ge steld, zoodat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Vanaf Zaterdag 1 Aug. zijn de af zonderlijke jachten op waterwild geopend, en is het geoorloofd waterwild te schieten of met slagnetten te vangen en eendvogels in een eendenkooi te vangen. De burgemeester heeft ter openbare kennis gebracht, dat naar aanleiding van de uitgestrooide geruchten, als zoude de verordening op het sluiten der herbergen niet meer geldig zijn, dit ten eenenmale ontvaar is en dat deze verordening van kracht blijft en gehandhaafd wordt, totdat door den rechter in Hooger Beroep zal zijn uitgemaakt, dat zij niet geldig is of totdat door den Raad dezer gemeente een andere verordening zal zijn vastgesteld. Hij twijfelt niet of de beambten der politie in dezen hun plicht doende, zullen bij de vervulling van hun somtijds daarbij zoo zware taak op den steun van het wel denkend deel van de ingezetenen mogen rekenen. In het bijzondei wordt den herbergiers verzocht in deze -de politie te steunen en in geen geval te dwarsboomen. De rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1902 is aan den Raad overgelegd en ge durende 14 dagen vanaf den 6 Augustus jl. ter visie gelegd en verkrijgbaar gesteld. -- De heeren J. C Lodder en S. v. d. Wiele hebben huune benoeming tot leden van den Raad aangenomen. Tegen J. B. en W. B. is proces verbaal opgemaakt wegens het snijden van gras op eens anders grond in den polder het »Oude-Nieuwland.s Mellevoetshlis. De voorbereidende werkzaamheden voor den tramaanleg naar Rotterdam vorderen goed. De bruggen bij Spijkenisse en over het Voornsch kanaal voor den zijtak naar Brielle naderen hare voltooiing, met het graven van den spoor- weghaven is een begin gemaakt. Het groote terrein, eertijds ingenomen door eene bat terij met wallen en grachten, in 1870 aan gelegd, benevens een stuk gors is voorzien van eene stevige zeewering, opgeworpen uit aarde van de wallen. Een deel van dit terrein, grenzende aan de koojivaardijhaven, wordt uitgegraven en zal met het buiten water in verbinding gebracht worden. De fundamenten van den steiger, waar dichtbij eene kraan geplaatst zal worden, zijn gelegd. (Het overige terrein wordt door dijkjes in afdeelingen verdeeld, die door eenen zuiger met zand uit het Haringvliet gevuld zullen worden, tot ze met de zee wering ééne vlakte zullen vormen. Hierop verrijzen het station, goederenloodsen, benevens eene bergplaats of werkplaats voor den torpedodienst. Ongeveer 90 man zijn bezig. Tegen Augustus volgend jaar moet alles in orde zijn. Dan zijn Voorne en Putten met den vasten wal verbonden, terwijl de bewoners van Goeree en Overflak kee voor een groot deel uit hun isolement verlost zijn. De landbouwer uit Goeree zal zijne producten gemakkelijk naar Rotterdam kunnen verzenden. Zal Hellevoetsluis weer een deel van zijne oude glorie herkrijgen Fernis. Te Breda slaagde o.a. voor de hoofdacte de heer J. A. Rompes alhier. De oplossing van ons laatste prijsraadsel was Wij ontvingen verscheidt në goede oplossin gen, waaronder enkele die in proza ol poezië zich hadden verklaard. Zoo o.a. onderstaande die wij uit de vele een plaatsje geven Een woord van 6 lettergrepen Had ik niet zoo gauw begrepen, Veel slechte zaken brengt gij steeds, Maar goede zaken toch het meest. Geliefd zijt gij, ook dat is waar, Het is voorwaar een groote schaar Veel grooter dan die u haten. Die weinigen willen de waarheid niet Die gij voortdurend haar aanbiedt,. 't Valt niet te loochenen het is waar 't Is meest altijd van zessen klaar. Van Politiek, van Feuilleton, Van Ingezonden Stukken, Van Pennekras, van over zee Dat brengt ook wel zijn waarde mee. Zoo gaat gij voort, steeds ongestoord Met echte waar te drukken. 'z Is meestal boeiende lectuur Die men nooit moe wordt op den duur, Er valt ook uit te leeren. Daarom mijn vrienden raad ik u, Ook spoedig te- abonneeren Van wijken weet' gij nimmer af Noeh rechts noch links, gaat recht door zee Dat brengt dan ook zijn nut wel mee. Drie -woorden dat is mijn geheel, De Schelde daarvan 't derde deel, De Maas het eerste, 't is een stroom Bezocht door schepen zonder stoom, En booten van den heer Fop Smidt, Die brengen u in een ócgenblik Van Rotterdam naar Dordrecht heen. De staart die doet ook zeker mee. 't Is koopdag in een groot café, Notaris brengt zijn Bode ook mee. Een huis eu erf wordt daar geveild. De Bode roept uit alle macht //Wie biedt er gel/1 voor bij den hoop.// l)at gij ook iedere week verschijnt Behoeft, geen be'oog, dat is een feit. En vraagt gij nu, wie dat ik ben, Ik antwoord niet, maar mijne pen Schrijft Maas- en Scheldebode. Dirksland. J. P. DE JONG Pd. Ook van de volgende jeugdige lezer kunnen we niet nalaten zijn raadsel even over te drukken. Aan de Administratie van de Maas- en Scheldebode". WelE/l. Heer. De oplossing van uw Raadsel is „MAAS- EN SCHELDEBODE." Hef eerste woord is Maas, een rivier in Nederland. Die ontstaat op de St. Gothard, in Zwitserland, stroomt door Duitschland, en verder door Nederland, en mond uit in de Noordzee. Het hoofd van liet derde woord is Schelde; een Zeeuwsche stroom die door de Roompot uitmond in de Noordzee. De staart van het derde woord is bod e, een persoon, die niet in eene veroeniging gemist kan worden, om boodschappen te doen, en om besluiten van eene vereeniging bekend te maker!. Elke week op tijd verschijnt de brenger van goede en slechte zaken, en is bij een deel des volks niet g.eiief(I cmdat'hij niet brengt, wat zij willen, namelijk diegené die met God en zijn wetten in Staat, in Kerk en Schooi niet te doen willen hebben, maar bij degene die God wensclien te dienen, in ge hoorzaamheid aan Zijn Woord is hij een bren ger van goede zaken. Uiv !hv. Dn. JACOB OORNELIS MIEROP Jobz. Ouddorp, 80 Juli 1003. We kregen voorts goede oplossingen van: K. D., W. L„ P. K., L. A. v. G„ M. G.IL, 1'. D., C. v. (1. B., A. B., P. C'. S., H. B„ A. E. v. d. M,, S. v. d. B., L. V., C. M. v. D., L. B„ W. G. en H. v. d. B., allen te Som- melsdijk. K. IC, G. d. B., P. S., en J. S., te Mid delharnis. C. L. v. S. te Stad aan 't Haringvliet. G. G. te Den Bommel. B. K. te Ooltgensplaat. A. F. te Oude Tonge. C. S., A. H., L. IC, ,T. V., W. v. E., M. HL, A. A., J. d. P. en J. B. te Nieuwe Tonge. W. E. te llerkingen. J. L. C. K. en P. T. te Melissant. P. B. te Stellendam. A. M., P. M. T„ J. T„ en J. S. te Ouddorp. M. C. G. te Nieuw-Helvoet. C. v. N. te Rockanje. P. B. en C. A. v. d. B. te Spijkenisse. ~W. D. te Rotterdam J. P. I. te Middelburg. Het mooist was geschreven door C. M. van Driel, Sommelsdijk, welke Jan ook daarvoor volgens belofte een gebonden Jaargang van Eigen Haard ten deel viel. Terwijl J. P. de Jong en J. C. Mierop ieder een Briefkaarten-Album kunnen afhalen. Voort.s vielen ten deel aan Pietje Dijkers, Sommelsdijk. Cella. Op de heide Pleuntje Schuurman, Middelharnis. Louwerse, Vier Koningen. G. Goemaai, Den Bommel. Geill. Uitspannings- boek. W. Eelclerink, llerkingen. Geill. Uitspannings- boek. Jansje Sehilperoord, Middelharnis. Het zon netje der liefde. P. Trommel Cz., Melissant. Uit de Franschen Tijd. Jannetje Spee K.Jd. Ouddorp. Uit ouden Tijd. P. Biemont, Stellendam. Vier Koningen. En nu weer een nieuwe. Zoek uit onderstaande letters een regel uit een der advertentiën in dit nummer. Voor hen dia op die firma het mooiste versje .maakt, worden ditmaafeen TIENTAL PKI.JZEN uitgeloofd, die om 't er mooist zijn en waaronder niet-minder dan een mooie Dtibïielslaande Wekker-Iüok, die alleen tien gulden waarde heeft, de hoofd prijs is. A, a, d, e, e, e, j, 1, m, m, n, 0, r, r, s, s, t, t, v. Oplossingen voor of op 29 August 11 sa.s. Siisssie^aiiisi. De Sïttsmlsehe verkiezing. De //Maasbode// vertelt, hoe te Sittard de heer Beckers gekozen werd volgender wijze //In het distriet Sittard zijn vele zanggezel schappen, muziekvereeniging.cn, boogscbutte- rijen, enz. In haar repititie-lokaal of vergader zaal, vonden zij opeens twee tonnen bier liggen, geschonken door //een onbekende,// wiens naam echter ieder wel wist te noemen. Natuurlijk moest een candidaat, die het op minder onbekrompen wijze aanlegde, tegen zulke argumenten afvallen. Hoe hoog het peil van het kiezerskorps in het district Sittard staat, kan men ook hier uit opmaken op de 4-912 uitgebrachte stem men kwamen niet minder dan 204 ongeldige voor Maar nu zouden we toch wel willen vra gen, of de Kamer bij het onderzoek der ge loofsbrieven van den nieuwen volksvertegen woordiger, nu niet eens hare stem zou willen doen hooren. Ook al zou zulks voor iiet oogen- blik geene verhindering zijn voor de toelating van den nieuwgekozene, het zou toch diepen indruk in het land maken en voor volgende verkiezingen in Sittard en elders allicht het misbruik ietwat besnoeien. Wordt de heer Beckers als Kamerlid toe- gelalen, dan zal het zeker nog de vraag wezen, of de Katholieke Kamerclub geneigd zal bevonden worden, zulk een HoogEdel Gestrenge in haar ledenverband toe te laten Ook ml0 Tijd// is niet te spreken over de wijze van verkiezing van dezen jongsten volksvertegenwoordiger. Zij vraagt zich af, waar ten duidelijkste blijkt, dat bij deze ver kiezing weer bier en jenever een grooten rol hebben gespeeld. //Wij vragen daarom, of thans niet in over weging behoort genomen het advies, voor eenigen tijd door de //Arnhemsehe Ct.// gegeven namelijk van een commissie te benoemen, ten einde een onderzoek naar de bij deze verkie zing voorgekomen practijkcn in te stellen. Het eerste gedeelte van den zoogen. zuive ringseed, door (le Grondwet aan de gekozen Kamerleden opgelegd, luidt: //Ik zweer (ver klaar) dat ik, om tot lid der Staten-Generaal te worden benoemd, direct of' indirectelijk, aan geen persoon onder wat naam of voor wendsel ook, eenige gillen ot gaven gegeven of beloofd heb.// Tot dusver heeft, voor zoover ons bekend, nooit eenig candidaat, na tot lid der Staten- Generaal gekozen te zijn, geaarzeld, dien zuiveringseed af te leggen. De belanglooze vriendschap der ijveraars voor bepaalde can- didaturen moet dus in sommige streken van ons land bewonderenswaardig groot wezen//. limïticiBiagifii. Dinsdag is tot Paus gekozen kardinaal Giuseppe del Sarto. De nieuwe paus - die den naam van Pius X heeft aangenomen wordt in de pers over het algemeen met bijzondere welwillendheid begroet. Ingezonden Stuk Si en, Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur. Voor 1 enkele weken heb ik hier een lezing gehouden, over de geschiedenis der pokken en hunne bestrijding, met het doel, om den tegenstand en de onverschilligheid, die velen mijner óorpsgenooten nog altijd tegenover de vaccinatie toonen, te doen plaats maken voor een juis'e waardeering dezer kunstbewerking, 'k Ben van plan dit nu a. s. Zaterdag om half zeven -ook te llerkingen te doen. Nu las ik in 't nummer van 26 Juni 1. 1. van Uw blad een slakje naar aanleiding van het aanhan gige vaccine-wetje, waarin o. a. ten opzichte der koepokinenting werd geschreven»De bewij/en voor de onbetwistbare heilzaamheid, zoowel individueel als gemeenschappelijk, zullen wel ver te zoeken zijn«. Welnu, Mijnheer de Redacteur, ik noodig U uit op mijn kosten as. Zaterdag naar Herkingen te komen, om te hooren, de overvloedige en sprekende getui genissen, die de ervaring heeft afgelegd om trent de heilzaamheid der inenting. Dan zult U kunnen zien, aan de hand der geschiedenis en tal van officieele statistieken, dat het niet zonder reden is, dat de geneeskundigen de vaccinatie houden voor de grootste ontdekking, die ooit op geneeskundig gebied gedaan is, en om die reden Jenner als een der grootste weldoeners der menschheid blijven vereeren. Hoogachtend Uw dw. C. VAN GELDER. [Gaarne namen we dit stuk op, hoewel van een bezoeken van Herkingen geen sprake kan zijn, omdat de hoofdredacteur op reis is. Red.] Mijnheer de Redacteur! Mag ik u naar aanleiding van het eerste gedee'te van het ingezonden stuk van X voor komende in Uw blad van 31 Juli verzoeken onderstaande beschikking op te nemen. DE MINISTER VAN STAAT, Minister van Oorlog, Krachtens machtiging van Hare [Majesteit de Koningin d.d. 29 Juni f903, No. 104 be schikkende op een request houdende verzoek van Willem de Vogel te Melissant, milicien verlofganger van de lichting 1900 uit de ge meente Melissant behoorende tot het 4 Rege- ment Vesting Artillerie, dat hem vergunning worde verleend om voor de in dit jaar te houden herhalingsoefeningen onder de wape nen te komen in de maand December a.s Geeft den adressant te kennen, dat hem mits deze, wordt vergund, eerst 7 December a.s. voor bedoelde oefeningen onder de wape nen te komen. 's Gravenhrtge20 Juli 1903. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, (w.g.) DE BRUIJN. Zou het nu niet fatsoenlijker van X zijn om zich eerst eens op de hoogte der zaak te stel len vóór dat hij mij in 't zonnetje tracht te zetten Met achting en dank voor de opname, Uw Correspondent R. „Zaaier zaait in Gods naam voort". Zoo roept men dikwijls den arbeider in Gods Koninkrijk-bemoedigend toe. Ook wij hebben zoo vaak den arbeiders onder de Indische mili tairen toegeroepenBroeders, houdt moed, zaait in Gods naam voort. Doch zullen onze broeders in het verre Oosten kunnen zaaien, dan zullen wij van uit Nederland bun het zoo onmisbare zaad moeten toezenden. Als de Heere den was dom terughoudt, heeft de landman geen zaad om den akker te bezaaien. Wanneer de Christe.

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 5