Vrijdag U Juli 1903. 2 Antirevolutionair Achttiende Jaarg. No. 927. Orgaan voor de %tiidiiollaii<l*clie m iKeenwiehe Eilanden. IN HOC SIGN O VINCE S T. BOEKHOVEN. Tweede Blad. Alle stukken voor de fttedactie bestemd, Ad verten üën en ventere Administratie franco toe te «enden aan den iHgever, Officieel Gedeelte. Tuin- en Landbouw. Traag* Laak. Plaatselijk lieisws, Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. taierika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. 4fï0*derlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: ii Advertentiëu 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclame» 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */a maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beilaat Advert'Utiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Geineenterekeiiing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente OoHiieueptaat brengen ter openbare kennis iat de rekening van d« inkomsten 'en uitgaven d.r G.meente over het dienstjaar 1902, is overgelegd aan den Raad, en gedur.nde veer tien dagen, jvan*. den 17 Juli tot en met den 30 Juli aanstaande ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt »u tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Ooltgensplaat den 16 Juli 1903. De Secretaris, De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL GGz. Rekening der Openbare Gemeente' lijke Bewaarschool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgen»pla*« brengen ter Openbare kennis, dat jde rekening van inkomsten en uit gaven der Openbare gemeentelijke bewaarschool over het dienstjaar 1902, is overgelegd aan den Raad, .n '.gedurende veertien dagen van dsn 17 Juli tot en met den 30 Juli aanstaande ter Ge meente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar is gesteld. Ooltgeneplaat den 16 Juli 1903. De Secretaris, De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL GGz. DE WEDSTRIJD. I. Dat hebben we er verleden week boven gezet. En we zullen de daarop betrekking hebbende proefnemingen maar onder dit hoofd vereenigen. No. 1 staat in 't Verslag de proefneming van G. van Ee te Komntelstlljlc met het losmaken van den ondergrond bij aardappelen. De wetenschappelijke landbouw heeft altijd hoog geroemd het losmaken van den ondergrond. De meer geregelde .vochtdooriating, het meer poreus worden van den grond en de meerdere bereikbaarheid van piantenvoedsel in de die pere lagen, zie dat zijn (in 'tkort) de voordeelen van zoo'n losmaken van den ondergrond. Zóó zegt de man der wetenschap. Hij laat echter aan de mannen van de praktijk over, om de gevallen te beoordeelen, waarin zoo'n losmaking het meest loonend is. Én wijl dat niet altijd zoo maar te zeggen valt en in één oogopslag te zien, kan het niet anders ot de proefnemingen in ver band met de wenschelijkheid tot losmaking zijn als uiterst belangrijk aan te merken. Door den proefnemer van Es werden niet min der dan drie proefvelden aangelegd. a. Het 'eerste bestond uit lichten zavelgrond. De bouwlaag was er ongeveer 2 d. M. dik, terwijl de ondergrond bestond uit vast, geel zand. In 1899 had het suikerbieten gedragen, in 1900 haver bemest met 300 K.G. ammoniak superphos- phaat en in 1901 klaver met 300 K.G. superphos- phaat per H.A. In 't najaar van 1901 werd het bemest met 32 voer stalmest per H. A., die 5 c.M. diep werd ondergeploegd. Toen werd van één der twee perceelen, die vergeleken zouden worden, de ondergrond 20 c. M. diep losgemaakt. Daarna ploegde men beide 18 c.M. diep op de gewone wijze om. De jammen, die er verbouwd werden, gingen 10 April den grond in. Ze kwamen geregeld voor den dag en toonden tijdens de groeiperiode geen het minste verschil op beide perceelen. Hoogstens zou eenig kleurverschil geconstateerd kunnen worden. Op het niet losgemaakte perceel leek het loof wel een weinig lichter. En de opbrengsten? Per H. A. bedroegen ze: Van 't losgemaakte perceel135 HL. aardappe len en 62'/, H.L. poters. Van 't niet losgemaakte 148 HL. aardappelen en 68 H. L. poters. b. Ook het tweede veld bestond uit zavelgrond terwijl de ondergrond eveneens vast geel zand was. De bouwvoor werd bovendien nog al spoe dig vast, zoodat er in 'tnajaar niet zelden vrij veel aardappelen verrotten. Het Was in 1899 be- teeld met haver, bemest niet 300 K.G. Anun. Superphosphaat, droeg in 1900 klaver, met 300 K.G. superphosphaat bemest en bracht in 1901 suikerbieten voort. Deze haddan gegroeid op eene stalmestbemesting van 35 voer stalmest per H.A- In 'tnajaar van 1901 en ook hl 'tvoorjaar van 1902 Werd bet proefveld tot op het zand omge ploegd. Vier van de zes meten waren vooraf van anderen losgemaakt. Één van de beide andere was een vorig jaar, toen er suikerbieten zouden groeien, op dezelfde wijze bewerkt. De uitkomsten? Ze beliepen per H. A. Losgemaakt: 165'/, H.L. aardappelen en 72'/, H.L. poters. Niet losgemaakt167 H.L. aardapp. 71 H.L. poters. Vorig jaar losgemaakt154 H.L aardapp. 74 H.L. poters. Van 't laatste stukje was de grond evenwel iets minder van kwaliteit. c. De bouwlaag op het derde proefveld zal 16 c.M. dik zijn. Ze'bestaat uit zeer lichten zandgrond terwijl de ondergrond zeer vast geel zand ia. 't Gehe^k veld lag nog ai hoog. De eoWitie, waarin dit proefveld verkeerde kan eenigszins afgeleid wordeh uit 't volgende 1899 tarwe 300 K.G. superphosphaat plus 150 K.G. chilisalpeter. 1900 vlas 300 K.G. ammo niak superphosphaat 1901 voederbieten 28 voer stalmest per H.A. Najaar 1901 nog 25 voer stalmest, licht ondergeploegd. Toen werd in 't voorjaar van 1902 nog twee keeren geploegd en een perceel de ondergrond 25 c.M. diep losgemaakt. Zeeuwsche blauwen werden er gepoot. Met welk resultaat? Weinig verschil te zien. De uitkomsten bij den oogst waren (per H.A. alweer) losgemaakt 214 H.L. aardappelen, 76 H.L. poters. Niet losgemaakt 212 H.L. aardappelen, 77 H.L. poters. In het verslag van den heer Van Es missen wij de conclusie. Ons dunkt, dat ze deze kan zijn Als op lichten zavelgrond de ondergrond bestaat uit onvruchtbaar zand, dan zal het los maken van dien ondergrond niet loonend zijn. De hoeveelheid piantenvoedsel, waarover het gewas door zoo'n bewerking heeft te beschikken is weinig of niet grooter geworden door de be doelde bewerking. „Alleen ingeval de onderste lagen zóó vast zijn, dat ze een zeer nadeeligen invloed uitoefenen op den vochtigheidstoestand, dan zal én in tijden van droogte én in zeer natte zomers de bewerking voordeel kunnen op leveren. M. Verslag van het verhandelde in de Alg. Verg. van 't Centraal Bestuur van Flakk. Landbouwvereenigingen, gehouden te Ouddorpop 16 Juli 1903. De Voorzitter (J. D. Mij a van den Bommel) opent de vergadering met een woord van welkom aan de talrijke opgekomenen, ook aan de heeren A. A. Neeb, Rijkslandbouwleeraar voor Z.-Holland, en Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, vooral den laatste als afgevaardigde van dit district, die met deze opoffering van tijd en geld blijk geeft er prijs op te stellen, een band te leggen tusschen kiezers en afgevaardigde. Dit is noodig met het oog óp het keerpunt waarop den landbouw blijkbaar staat, en spreker twijfelt er niet aan, of onzen genialen Minister President zal ons de middelen verstrekken, om met gelijke wapenen den strijd aan te binden met't Buitenland, wan neer de Staten Generaal eenswiilens denkt met onzen grooten Staatsman Dr. Kuyper, en daarvoor is noodig, dat de leden van de Staten Generaal voortdurend voeliag houden met hunne kiezers, om te weten wat door dezelve wordt verlangd, en ook wat ze noodig hebben. Vroeger was 't den handel die allen aandacht vroeg der Regeering, thans vordert den landbouw ook daarvan een deel. Voorheen waren het de Maatschappijen die zich bezig hielden met wetenschappelijke onder zoekingen, en ook met wetenschappelijke vorming der toekomstige boeren, thans zorgt de Regeering zoo voor 'teen als voor 'tander, en komt er hoe langer zoo meer gelijkstelling tusschen handel, industrie en landbouw, en zullen wij ooit komen, waar wij wezen moeten, pil de plaats innemen, waar wij als boeren aanspraak op maken, dan zal 't voorbeeld van Zierikzeesch afgevaardigde meer algemeen moeten worden gevolgd, en hier mede is de vergadering geopend. De notulen der vorige Bestuursvergadering worden vastgesteld, waarna de ingekomen stukken worden gelezen w. o. twee inzake het te plaatsen verslag in de bladen, en een als antwoord op een door 't Bestuur verzonden verzoek ten opzichte koatelooze jachtakten, aan den heer Burgemeester der gemeenten Melissant en Dirksland, »n beslo ten wanneer in die gemeenten aan te goeder naam en faam bekend staande personen akten worden geweigerd des verlangd hulp te verleenen. Vervolgens wordt de rekening overgelegd slui tende met een ontvangst van f60,701/,; «en uit gaaf van f58,68, en voordeelig saldo van f 2,02'/,. De contributie wordt vastgesteld op f6.en nadat 't verslag is gelezen, wordt besloten de volgende jaarvergadering te houden in Stellen dam. Daarna wordt verslag uitgebracht door de in Juni 1902 benoemde commissie bestaande uit de h.h. C. v. d. Velde, HerkingenG. v. d. Boogaard, O. Tonge en M. W. V. Bijlevelt, Sommelsdijk betreffende een coöperatieve kippenfokkerij. Rap porteur was de heer Bijlevelt, adviseerend lid van 't Hoofdbestuur. Spreker begint met te zeggen dat de coöperatie al breeder haar vleugels uitslaat. Men heeft reeds aankoopvereenigingen, zuivelfabrieken, leenban ken e. d. en thans wordt onze aandacht gevraagd voor een coöperatieve kippenfokkerij. Spreker gelooft dat O. Tonge den omslag aan zulk .een inrichting verbonden niet heeft voorzien. Zij zou allicht dit voorstel niet hebben ingediend. Toch is 't spreker aangenaam voor deze aange legenheid als rapporteur te mogen optreden, waardoor hij in de gelegenheid is geweest dit onderdeel van 'tlandbouwbedrijf van naderbij te onderzoeken en daaruit conclusies te trekken. Spreker zegt zich te verwonderen over de weinige belangstelling voor de kippenhouderij. De oorzaak meent hij evenwel te moeten zoeken in 't feit dat op de boerderij twee Ministers van Financiën regeeren, een die geeft en een die ontvangt. De boer zorgt voor kippen, voor hokken, enz. en de boerin gebruikt de eieren in hare huishouding, en die ze over heeft, verzilverd ze ten eigen bate. Vandaar de weinige belangstelling, ook misschien daardoor nog vergroot, dat men er in 't geheel geen administratie op nahoud, anders zou dat veel anders zijn, omdat bewezen is, dat er schier geen voordeeliger vee op de boerderij is. In Ouddorp beweert men dat 70 kippen meer winst afwerpen als één koe en dit zou nog beter zijn, wanneer dit bedrijf oordeelkundiger werd toegepast. Maar 't wordt over't geheel als bijzaak beschouwd. Er wordt niet gelet op reinheid, op ras en teeltkeus en menige kip zou haar koperen bruiloft kunnen vieren als zij wist met welken haan. Het aanfokken geeft menige teleurstelling, zoodat men besluit zijn benoodigde kippen aan te koopen, maar ook dit geeft teleurstelling vaak nog grooter als het aankweeken, vooral als met de uit Italië geïmporteerde dieren de terecht gevreesde kippencholera zijn intocht houdt. Van daar dan ook dat de idéé van O. Tonge nog zoo slecht niet was, ware 't uitvoerbaar. Men mag aannemen dat jaarlijks in dit^eiland 6000 kippen worden ingevoerd en aangekweekt, gelet op de Jder commissie verstrekte gegevens door nandelaren en kweekers, terwijl bij coöpe ratieven aankweek dit cijfer waarschijnlijk hoo- ger zou zijn, doch zien we nu wat daarvoor noo dig is. Spreker geeft nu op onderhoudende wijze de cijfers van uitgaaf voor den aankoop van de eieren, broed- en aanfokmachines, grond- en af rastering, bakken en werktuigen, voorts rente, amortisatie, opzicht- en arbeidsloon tot een totaal bedrag van ruim f9000: waartegenover de ont vangsten waartoe de commissie na consiëntieusche berekening is gekomen, en verklaart dat een coöperatieve kippenkweekerij niet onmogelijk zou zijn wanneer men verzekert was geen tegen slag te zullen ondervinden door ziekten e. d. in zulk een groote onderneming, want men jniag nie t vergeten dat door opeenhooping van ie'ven- de wezens, allicht sterften intredende oude Romeinen wisten dit reeds, en de Transvaaische oorlog 'heeft dit opnieuw bewezenzoodat deze mogelijkheid moet worden voorzien, en komt dit voor, zoodat de prijs zou stijgen tot zeg 12.— per kip dan zou de een 't dit jaar maar eens zonder kippen doen, een ander ze om an dere reden niet noodig hebben, en bleef de ver- eeniging er mee zitten, zoodat de commissie adviseert de coöperatie in deze richting niet uit te breiden. (Applaus.) De Voorz. dankt den heer Bijlevelt voor zijn degelijk rapport en aangename voordracht en geelt 't woord a/d heer Neeb. Deze bespreekt de verschillende wijzen waarop men coöperatief kan samenwerken, wijst op de gevaarlijke en daartegenover op de voordeelige, en komt ten slotte tot de conclusie dat Flakkee door zijn bond reeds een stap in de goede rich ting heeft gedaan om één machtige aankoopver- eeniging voor 't heele eiland op te richten, met filialen waar meststoffen in voorraad worden ge houden, een en ander geflankeerd door leenban ken, ten einde den kleinen boer ook in de gele genheid te stellen daarvan te profiteeren, als voorbeeld zou men de in Overijsel bestaande kunnen nemen waar dergelijke inrichtingen be staan en prachtig werken, welke dan ook voort durend in aanzien toenemen. De Voorz. dankt den spreker voor't door hem ontstoken licht, en brengt ter tafel het wetsont werp op de „Landbouwraden." Hierover ontspon zich een onderhoudend debat tusschen verschil lende leden en het Kamerlid de heer Pompe van Meerdervoort, waaruit bleek dat de bedoeling van 't Centraal Bestuur volkomen werd beaamd door Z.H.EdelGestr. welke dan ook als zijn meening te kennen gaf, dat de 2e Kamer veel in den hier besproken geest zou wijzigen.De agenda alzoo afgewerkt zijnde brengt den geachten af gevaardigde ter sprake, het onlangs ingediende wetsontwerp tot herziening der belastbare op brengst der gebouwde eigendommen en zegt da t men in 1873 is begonnen iandbouwschuren te belasten, dit is een zeer grooteonbillijkheid, om dat een schuur een noodzakelijk kwaad is voor den boer, die zulk een gebouw noodig heeft tot berging van zijn vee en oogst, en in één woord noodig beeft voor de uitoefening van zijn be drijf. Zulk een gebouw kost jaarlijks een vrij groote som aan onderhoud, in Zeeland althans word berekend dat een schuur kest f 1.per Gemet of f2,50 per H.A. aan gewoon onderhoud, zoodat 'tniet meer dan billijk is dat de fiscus zijn vingers van de schuren afhoud. Nu heeft spreker en enkelen zijner vrienden dit punt in de Afd. der Kamer ter sprake gebracht, doch zullen die pogingen kans hebben van slagen, dan is 't noodig dat van de zijde der betrokkenen in adressen aan den Minister van Financiën en aan de Stat. Gen. wordt gewezen op 't onbillijke in de wet van '73. De Voorzitter dankt den geachten afgevaar digde voor zijn wenk en stelt voordien overeen komstig te handelen, waartoe besloten wordt. Ten slotte vraagt de heer D. Joppe 't woord, en zegt uit de bladen te hebben gezien dat Gedepu teerde Staten der Provincie Zuid-Holland f 500, zullen inhouden van 't tot nu toe jaarljjksch ontvangen subsidie aan de vereeniging „Land bouwonderwijs," hetwelk spreker om meer dan een reden betreurt, hoofdzakelijk daarom, o ndat op die wijze het als 't ware duidelijk is dat Ged. Staten L. O. opdoeken en ten anderen, dat daar door de positie van den consulenteen zeer onvaste wordt, spreker vraagt of in deze vergadering waar mannen tegenwoordig zijn die in aan raking komen met Regeeringspersonen niet een middt 1 te vinden is om 't gevaar voor L. O. af te wenden. De Voorzitter zegt, dat indertijd door 't Be stuur van L. O. pogingen zijn aangewend om de positie van den Consulent vaster te maken, doch dat dit toen mislukt is, dat hij als Lid van het Bestuur van L O. zoo voor zich, als voor zijn medebestuurslid Van der Velde, ook hier tegen woordig, gaarne verklaart dat zij al het mogelijke willen doen om den consulent een vaster positie te bezorgen, doch dat spreker voor 't overigeniets onbillijks ziet in het verminderen der subsidie door de Staten vah Z.-H. wanneer men voor een vereeniging als L. O. geen grooter belangstelling kan vinden als van ruim 100 leden met een con tributie van ruim f 100, dan loopt het toch na tuurlijk in de gaten dat Rijk en Provincie daar jaarlijks f 3000 subsidie aan geven en eindelijk geeft de Voorz. in overweging geen adres te rich ten aan de Statendoch wil deze vergadering iets doen, dan moet ze zich wenden tot't Bestuur van L. O. De heer Pompe van Meerdervoort als het ware uitgenoodigd tot het geven van advies, zegt dat deze vergadering hem gesterkt heeftin zijne over tuiging dat de wetenschappelijke voorlichting lang geen luxe is, in zooverre kan en waar het mogelijk is zal hij gaan medewerken om L. O. te handhaven, wat evenwel betreft de gevolgen van één eventueele opheffing van L.O. 'waar de heer Joppe blijkbaar op doelt, voor den consulent, daarvan kan spreker dit zeggen, dat elke Regee ring bang is het korps Rijksambtenaren uit te breiden, uithoofde dit antecedenten schept tegen over anderendat indertijd Zeeland heeft ge tracht zijn zuiyeiconsulent over t« doen aan het Rijk, en deze met het oog op de andere consu lenten in de andere provinciën des Rijks er voor bedankte, tengevolge waarvan spreker geen groote hoop koestert, dat dit in zake den consulent van L. O. lukken zal, toch verzoekt Z.Ed. wanneer pogingen in die richting bij de Regeering wor den aangewend, daarvan kennis te mogen krijgen, hetwelk de Voorzitter toezegt. Niets verder meer te behandelen zijnde, neemt de Voorzitter 't woord om te verklaren dat deze jaar vergadering van den bond één der best geslaagden is, dat het hem aangenaam is geweest, een verga dering te mogen voorzitten, waar mannen als den Afgevaardigde voor Zierikzee, de heeren Neeb en Bijlevelt hunne gewaardeerde adviezen en raad gevingen ten beste gaven. Voorts dankt hij de vertegenwoordigers der Afdeelingen voor hunne belangstelling en hoopt den geachte afgevaardigde van dit eiland nog eens weer op een vergadering van Flakkeesche boeren te mogen ontmoeten en sluit de vergadering met een woord van dank. Voor het Dagelijksch Bestuur, A. W. KEIJZER, Secretaris. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeeliugen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebbeu. Vragen. 556. Bevat schuimaarde veel kalk? 537. wat is pepton 538. Heeft erwtenstroo veel waarde als veevoe der Antwoorden en mededeelingen. 532 Bladluis bestrijding Neen, gemakkelijk gaat dat niet. "Want de beestjes zuigen zich vast in de plant, waarop zij woekeren. Wil men ze er af doen vallen, dan is begieten in den regel niet eens voldoende. Met een spuit moet men ze achter der broek. Ze worden dan weggespoten. In navolging van anderen raden we als middel om mee te bespuiten aaneene oplossing van 1 K.G. soda 2 K.G. groene zeep en 1 liter petro leum in 100 Liter water. „Dat is een goedkoop drankje" zegt Teunissen. 533. Aluin doodend voor vliegen? In een Duitscli blad lazen we, dat aluin, bet- welk voohtaantrekkend is, door deze eigenschap vliegen kan dooden. Als de beestjes zich neer- zeten op een plaats waar zich aluin bevindt, zal er aan de pootjes zooveel vocht onttrokken worden, dat de diertjes daardoor sterven. 534. Kunnen zwart gewaaide bladeren zich herstellen Dat geloof ik niet. Het celweefsel is geheel vernietigd. Wanneer er na eenigen tijd weer vrij veel jonge blaadjes zijn gekomen dan springt echter het leelijke van bedoelde bladeren niet meer in 't oog. 535. Koolwitje in poptoestand. De duur van den poptoestand is in dezen tijd ongeveer 14 dagen. Maar als de rups zich in 't najaar verpopt, komt de vlinder daaruit niet voor 'f voorjaar te voorschijn. Sommelsdijk. Op de hafstede van den heer J. de Graaff Cz. werd Maandag j. 1, een postduif gevangen. Aan de rechterpoot had het beestje een zilver ringetje gemerkt 9 D 439* Alhier is benoemd tot onderwijzer met acte Fransen de heer W. P. van Alfen te Gorichem. Aan de milicien-verlofgangers lichting 1897 M. Groenendijk, D. Born en W. Kievit, welke voor de herhalings-oefeningen onder de wapemen zijn geweest, is van Rijkswege eene vergoeding toegekend van 20, 20 en 18 gulden. Heden zijn de milicien-verlofgangers B. van den Berg, L. van der Sluijs, H. van der Veer, J. Nelis en I. Born van groot verlof naar hunne garnizoens terug gekeerd. teneinde in den wapenhandel ge oefend te worden. Middelharnis. Dezer dagen werd het Locaal Comité »Een School met den Bijbel« verblijd door een belangrijke gift, haar ge schonken door ons geëerd Statenlid, den heer H. Ch. Vegtel te 's Hage. Moge dit schoone voorbeeld navolging vinden De heer M. Vletter alhier slaagde bij het examen der Nederlandsche Toon kunstenaars Vareeniging voor acte Lager onderwijs voor orgel. De milicien verlofgangers J. Verweij, Johs. Vroegindeweij, C. Noordijk, Adam Driesse, Arnoldus v. d. Velde, Cornells Visser en J. Koert zijn naar hunne garni zoens vertrokken ten einde in den wapen handel te worden geoefend. Bij de j.l. gehouden herstemming voor een lid der gemeenteraad werden uit gebracht totaal 212 stemmen waarvan 5 van onwaarde werden verklaard. De heer J. v. d. Slik verkreeg 105 en de heer A. Struik 102 stemmen, alzoo gekozen tot raadslid de heer J. v. d. Slik. Aan de te openen Ambachtsschool alhier zijn benoemd de heeren A. Maaskant te Rotterdam als „leeraar in het timmeren, C. A. Tiemens (te Arnhem als leeraar in het schilderen en teekenen en J. H. Deijs te Utrecht als leeraar in het smeden. De gemeente rekening over het dienst jaar 1902 sluit iu ontvangsten f 57587,58, in uitgaven f57851,125 alzoo een na- deelig saldo van f263,545. Omstreeks 6 uur Zaterdagavond was T. Kik, schipper alhier, met zijn aakje bij de Moerdijksche brug, toen zijn vaartuig, dat met zand was geladen, plotseling zonk. Schipper Kik met zijn 12 jarig knechtje P. Tamboer moesten zich, om hun leven te redden, in de mast begeven, die gelukkig nog even boven water stak. Eerst Zondagmiddag 5 uur werden ze opgemerkt, zoodat ze 2 3 bange uren daarin hebben doorgebracht. Stat! aan 't Haringvliet. De Antirev. Kiesvereeniging vNederland en Oranjet alhier, heeft in hare 1.1. gehouden Verga dering met algemeen e stemmen besloten, den heer I. van Es te royeeren als lid der Antirevol. Kiesvereen., omreden den heer I. van Es niet meer behoort tot de Ant. Rev. partij. (Part. corresp.) Door den Agent van politie L. van Antwerpen, is proces verbaal opgemaakt tegen C. D. wegens overtreding van het Strafwetboek. Art. No. 111. Den Boiuiuel. De passagiersboot «Re serves varende tusschen Rotterdam en deze gemeente, geraakte Vrijdagavond nabij Schiedam defect aan de luchtpomp. Zij meerde daar aan den wal. De passagiers en goederen werden op een andere boot overgeladen en de boot werd naar Rotter dam gesleept om te worden gerepareerd. Bij de heden gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad verkregen de heeren A. van Weel (aftr) 64, C. Borgdorff, (aftr) 52, Joh Mijs Dz, 47 en K. Buth 28 stemmen, zoodat de beide aftredendeu gekozen zijn. Alhier is gevangen eene postduif, gemerkt op rechter- en linkervleugel: J. van der Heijden, L. Flierstraat 11 Ant werpen. Ooltgensplaat. Van de vereeniging >Landbouwbelang« alhier, zijn deKoninklijk goedgekeurde statuten geplaatst in Staats-Ct. no. 166. De vereeniging stelt zich ten doel door onderlinge satnmenwerking den voor uitgang van landbouw en veeteelt te be vorderen en wel doora. aankoop van hulpmeststoffen, veevoeder en andere land- bouwartikelen, zaaizaden enz b. het doen houden van lezingen of voordrachten over onderwerpen den landbouw of veeteelt be treffende en c. het nemen van proeven op het gebied van landbouw en veeteelt. Terwijl de zoon van J. v. d. S. Zaterdag j.l. een met een hit bespannen wagen met steenpui beladen vervoerde, sloeg het paard op hol, tengevolge het uit wippen der burrie, ingevolge het paard eeni- ge kwetsuren aan hoofd en beenen be kwam. Voerman en losser L. v. W. kwamen met den schrik vrij. Outle Tonge. Donderdag 16 Juli 11,

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 3