>P. au f 1 ien. 'h, ito* Vrijdag 17 Juli 1903. 2 Antirevolutionair Achttiende Jaarg. No. 926. Orgaan voor de XuidUholIandsclie en 5Keenws©Iie Eilanden. I i ieiiwe Flets, INE IJK. IN HOC SIGNO VINCES Tweede Blad. lacbine, ihine, I", welke, na (oldeed. voorhanden |er, terhamworst, tndsch ^rsmeer. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. AbouKementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën IO cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle slohhen voor de Hcdaclie bestemd, Advertentie*- en verdere Administratie Imiaeo toe te zeaden aaei den Uitgever. Officieel fiedeelle. Plaatseltfk iieuws, v 1 avdiuual Rh ni- net van dezen gerucht loopt, ongen onmid- te nemen. de hoofdcom- |commissariaat om de noodige in geval van thans aan- fer nog: werden tien ntvangen. Zij van den toe- io XIII nauwe- lanielde enkele lioeite om zijn Ijnt nabij, zoo ■eveer 30.000 n worden ver- jzijn tevens tu ader den naam verkingsniaai- Jin naam een ld echter een vele sonsessies Eens wegen en |n in Moekden zijde de toe- I ernstig wordt (sburg gerust- Rusland als gens deze be- verhouding het bezoek van log aan Japan, 9 treemolen, p., Hrksland zijn de onder- Itsen reeds in Landbonw- jSommelsdijk naehinea be- jergeteekende [OP#, fis. Rijtuigen en t repareeren, van allerlei een gebruikte koop. ersle kwaii- ;n allerhande It, fijne Gel- ma Muisjes velend EL Jz. Dirksland. nelsdijk. e prijzen, alen. )TTERDAM, WAREN, OÜWWERfi. y <k rabat 'Tl' UITGEVER: T. BOEKHOVEN. Procesverbaal van de zitting van het Hoofd-Stembureau be doeld bij Artikel 93 der Kieswet. Procesverbaal van de zitting van het Hoofd- Stembureau tot het vaststellen van de uitslag der stemming ter verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad van Ooltgensplaat in de ge meente Ooltgensplaat op den 9 Juli 1903. Het Hoofd-Stembureau neemt zitting in het stemlokaal des namiddags te 6 ure. De Voorzitter maakt bekend, dat zijn uitge bracht op. J. Jacobs Jz. 90 stemmen, J. van Noordt 124 stemmen, Mr. A. J. C. van Weel 192 stemmen, terwijl van onwaarde verklaard zijn 6 stembil jetten. 'Het getal geldige uitgebrachte stemmen be draagt- 224. De Voorzitter maakt bekend dat alzoo de vol strekte meerderheid van stemmen hebben ge kregen: J. van Noordt en Mr. A. J. C. van Weel, zijn derhalve benoemd tot leden van den ge meenteraad van Ooltgensplaat J. van Noordt en Mr. A. J. C. van Weel. En zijn door de in bet lokaal aanwezige kiezers geen bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit één en ander proces verbaal opgemaakt in tegenwoordigheid van allen die zich in het lokaal bevonden. Gedaan te Ooltgensplaat den 9 Juli 1903. (was get.) VAN HOSSUM, Voorzitter. A. HOBHEL, lid. S. de RUITER Voor afschrift, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL. Somiüeisdijk. Zooals ieder jaar maakten een 75 tal kinderen der hoogste klassen j. 1. Vrijdag weder een uitstapje naar Rot terdam. Begunstigd door een schoonen dag, hebben ze weder geprofiteerd van alles en nog wat. VERGADERING van den Gemeenteraad op Donderdag den 9 Juli 1903 des avonds te 7 ure. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den Voorzitter worden de notulen gelezen en, na eene kleine opmerking van den Heer Mosterdijk, goedgekeurd. Aan de orde is ingekoman stukken, ie. Een schrijven van de secretaris van het muziekgezelschap (e Dirksland, daarbij berich tende, dat bij de oprichting van voornoemd gezelschap van deze Gemeente was in bruik leen afgestaan een trommel met bekkens, en aangezien dit gezelschap nu ontbonden is deze trommel onder dankbetuiging terug zendt. 2e. Werd aangeboden de rekening van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis alhier over 1902, welke ter onderzoek wordt in han den gesteld van de Heeren Bom, Timmerman en van Doisser. 3e. Wordt overgegaan tot benoeming Van een onderwijzer met acte Fransch in de plaats van den Heer Risseeuw die naar elders vertrok. Benoemd werd met ingang van September, den Heer P. "W. van Alfen. 4e. Een verzoek van Mejuffvan Dongen om afschrijving van haar aanslag in de Plaat selijke belasting alhier wegens vertrek naar elders, op welk verzoek goedgunstig wordt beschikt. Se. Wordt goedgekeurd de at- en overschrij ving der te betalen rente wegens geleend kas geld. 6e. Een schrijven van het waarnemend hoofd der Openbare Lagere School den Heer Pen, alhier hierbij verzoekende eenigen geldelijken steun, dan wanneer de spaargelden voor de voorgenomen reis der schoolkinderen naar Rot terdam niet toereikende zijn, hetwelk toege staan wordt. 7e. Een inschrijvingsbiljet naar het visch- recht in de haven alhier van A. Hoogzant, waaruit blijkt dat hij f9.00 per jaar wil geven. Met algemeene stemmen wordt besloten hem dat recht te vergunnen voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren tegen een jaarlijksche betaling van voornoemde som. De Voorzitter deeld daarna mede dat met 15 Ju-li a.s. de tijd van huur verstreken is van het ophalen der vuilnis alhier en dat hij met Troost heeft ge- •proken, doch deze wenecht in het vervolg niet meer f150 maar jaarlijks f200 van de Gemeente als toelage te ontvangen, en dat bovendien voor gemeenterekening nog een' nieuwe of een gedeeltelijk vernieuwde vuilnis kar voor hem zal worden aangeschaft. De raad was algemeen van gevoelen dat deze eisch te hoog was en daarom besloot men publiek er naar te laten inschrijven. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Midtlelharuis. Onzen vroegereu dorps genoot de heer J. Tiggelman, klerk der Posterijen en Telegraphie te Amsterdam, heelt te 's Gravenhage met gunstig gevolg examen afgelegd voor 't Post Radicaal. Burg. en Weth. dezer gemeente brengen ter openbare kennis dat de reken:ng van de iakomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1902, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen, van den 10 tot en niet den 23 Juli a. s. ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar is gesteld. Bij de op jl. Dinsdag gehouden stemming tot verkiezing van 4 leden van den Gemeenteraad verkregen de heeren J. v. d. Baan 188C. C. Brug- geman 1220. J. Kruithof 185 K. J. Meijer 131 J. J. Nipius 179; J. v. eb Slik 141 A. Struik 144 en L. v. d. Weide 140 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren, J. v. d. Baan, C. J. Kruithof en J. J. Nipius en herstem ming moet plaats hebben op 21 Juli a. s. tus8chen de heeren A. Struik en J. v. d. Slik. In de plaats van Mej. M. Tiggel man is benoemd tot helpster aan de Bewaarschool Mej. Joh. Rietmulder alhier. Door den heer J. v. d. Wail is als lid der commissie tot wering vin schoolverzuim alhier bedankt. Het toelatingsexamen voor de Hoo- gere Burgerschool te Rotterdam is afge legd door den jongenheer P. Born alhier. VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente op Donderdag 9 Juli jl. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer J. C. Born. Na voorlezing worden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd en ge- teek end. Daarna is het volgende verhandeld I. Ingekomen stukken a. Brief' van Gedeputeerde Staten, goedge keurd terugzendende het kohier van den hooldelijken omslag voor 1903. 0. Bericht van den heer Mr. A. Mijs dat hij zijne benoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie aanneemt. c. Brief van Ged. Staten, toezendende het bij K. B. 17 Juni jl. goedgekeurd raadsbesluit tot heffing van schoolgeld voor het herhalings- onderwijs. d. Adres van het bestuur der vereeniging //Ambachtsschool voor Overflakkee en Goede reede// verzoekende dat de gemeente overneme in eigendom en beheer een strook grond aan de voorzijde van het terrein der Ambachts school, om als straat of weg te worden gebezigd. De Voorzitter stelt voor, aan het verzoek te voldoen, op voorwaarde dat het over te nemen terrein vooral in behoorlijken toestand zal zijn gebracht. Daartoe wordt met 8 tegen 2 stemmen besloisn. e. Schrijven van den heer J. van der Waal, daarbij zijn ontslag nemende als lid der Com missie tot wering van schoolverzuim. De stukken onder letters a, 'b, c en e worden voor kennisgeving aangenomen. II. De Voorzitter stelt voorop de gemeen- tebegrooting voor 1903 af te schrijven van Onvoorziene uitgaven f 9,72| en die som over te schrijven op no. 101, Grondlasten. Voorts om uit onvoorziene uitgaven te betalen f 34,95 wegens premie in zake de Ongevallenverzekering. Deze voorstellen wor den bij acclamatie aangenomen. III. Is ontvangen de begrooting der Schut terij alhier voor het jaar 1904 opgemaakt op een bedrag van f 110.-— Op voorstel van den Voorzitter wordt beslo ten die begrooting onveranderd voorloopig vast te stellen. IV. De commissie belast met het onderzoek der rekeningen van het Weeshuis en Burgerlijk Armbestuur over 1902 brengt daarvan rapport uit bij monde van den heer Nipius, die zegt geene aanmerkingen te hebben en daarom adviseert tot goedkeuring. Waarna bij acclamatie achtereenvolgens wordt besloten voorschreven rekeningen goed te keuren, die van liet Weeshuis met een goed slot van f 164,40 en die van het Burgerlijk Armbestuur met een goed slot van f 106,77. V. Op voorstel van den Voorzitter wordt overgegaan tot de uitloting welk aandeel ad f 500,met 1 Januari a.s. zal worden afgelost a, van de geldleening, primitief groot f 11000. b. li li li dato 1 Januari 1895, groot f 8000 Na opening der bussen worden daaruit getrokken van de geldleening sub a no. 14 en van de geldleening sub b no. 7. De bussen worden daarna gesloten en de sieutels den heer Van der Baan ter hand gesteld. VI. De Voorzitter biedt namens Burgem. en Weth. aan, de rekening der gemeente over 1902 met bijlagen, welke tot onderzoek en rapport wordt gesteld in handen eener com- missie*van drie leden, waar na verschillende stemmingen worden benoemd de heeren Kruit hof!, Kardux en Korvink. VII. Op Voorstel van den Voorzitter wordt overgegaan tot de benoeming van leden in het Stembureau, voor de verkiezing van 4 leden van den Gemeenteraad, op Dinsdag 14 Juli. Na verschillende stemmingen worden be noemd de heeren Van Oostende en Kardux, en tot 4e lid de heer Korvink. VIII. De Voorzitter vraagt of de overeen komst, vernield Sub 8 letter c van de notu len der vorige vergadering, tot bezwaren of opmerkingen bij de leden aanleiding heeft gegeven. Geen bezwaren geopperd wordende, vereenigt de vergadering zich bij acclamatie met de ontworpen regeling. Ten vervolge op punt 8 letter b. der vo rige notulen, zegt de Voorzitter, dat verbe tering mogelijk is door een riool te leggen door de brandsteeg in aansluiting aan het riool in het Westspui of van af den Zinkput aan den visschersdijk voor het koienerf van den heer Slis een riool te leggen door het Taanslop naar de kaai. Aan Burgemeester en Wethouders wordt opgedragen hun onderzoek voort te zetten, ook om te overwegen of het mogelijk is gelden voor de verbetering op de gemeentebegrooting voor 1904 uit tetrekken. De Voorzitter deelt mede, dat Christina Vermaas in het Krankzinnigengesticht te Delft is opgenomen, en dat hare moeder in de verplegingskosten jaarlijks 1 100,zal beta len, zoolang die moeder leeft, hetwelk wordt goedgekeurd. De heer Korvink klaagt over schade door jongens aan tuinen toegebracht wordende. De Voorzitter zegt onderzoek te zullen instellen en houdt zich aanbevolen, dat klachten te zijner kennis worden gebracht. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Stad aan 't Haringvict. De Burg. maakt bekend dat de verlofgangers Jacobus van Splunter en Corn. Witvliet tot den werkelijken dienst zijn opgeroepen om op 12 Aug. a.s. te Den Helder te zijn. Contrast in de natuur Maandag 1.1. werd door M. Braber L.z. alhier eene witte spreeuw gevangen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag ontstond bij T. Donk onder deze gemeen te een binnenbrand, in een stapel turf, die in een afdak was geplaatst, die zich ernstig liet aanzien. Door dat de buren dien brand tijdig gewaar werden, kou men het onheil in zijn begin nog blusschcn. Door den hevigen storm in de vorige week zijn van de kade vele planken en sparren, die tot herstelling der kaai moes ten dienen, weggedreven. Den Bommel. Op voordracht van Burg. en Weth. is door den heer Directeur Generaal der Posterijen en Telegraphie als hulp-telephoniste benoemd Mej. E. Woudsrta. Uitslag der stemming voor den ge meenteraad. Uitgebracht 108 stemmen, van onwaarde 5, meerderheid alzoo 52. Hier van verkregen de heeren A. v. Weel 49, T. C. Borgdorfï 49* Joh. Mijs Dz. 32, K. Buth 29, K. Mijs 2 2. Alzoo herstemming tusschen de 4 eerstgenoemden op 17 Aug. Ooltgensplaat. 10 Juli. Tegen den avond voer alhier in het Hellegat het schip Anna Geertruida schipper K. van Delft van Dordrecht omhoog, geladen met maïs voor Schiedam. Nadat het een getij over gezeten had, werd het door 2 schepen gelicht nl. de Albatros, sch. Joh. Muider van Middelharnis en Hendrika sch. H. de Geus van Ooltgenplaat, welke een gedeelte overlade in de Albatros, die deze gedeel telijke lading ook mede naar Schiedam vertransporteerde. Terwijl de knecht P. Kreeft van den Landbouwer A. de Lint Vrijdagmiddag een voer hooi aan het laden was, schoten de paarden terwijl het voer bijna klaar was plotseling door en tuimelde K. voor over van deze hoogte. Ernstig gekwets werd hij opgenomen, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hij is Jot heden nog onbekwaam zijn werkzaamheden te hervatten, Door den Landbouwer Ant. Jacobs Lz. wonende onder deze gemeente werd bij de politie aangifte gedaan, dat bij hem in den nacht van Zaterdag op. Zondag is ingebroken. Door inklimming door het raam hebben de dieven zich toegang tot het woonvertrek verschaft, en mede genomen uit een gesloten kast, plm. 5 K.G. spek, een koek en kaas, en van de schoorsteen een tabakspijp. Het scheen er alles bedaard toegegaan te zijn, ook hadden zij de lamp aangestoken om des te beter te kunnen zien. Brutaal genoeg. Ook werd nog door D. Leidens alhier aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag ten zijnen nadeele een nieuwe palingvischfuik is ontvreemd. De politie doet-ijverig onderzoek teneinde de dader(s) van beide diefstallen uit te vorschen. Nieuwe Tonge. Bij de gehouden ver kiezing voor twee leden van den gemeente raad is de uitslag als volgtuitgebrachte stemmen 155, van onwaarde 2, meerderheid 77. Daarvan verkreeg op zich J. Vreeswijk 131 K. Prince 79 en C. Voordijk 71 stemmen, zoodat tot leden van den Gemeen teraad zijn gekozen de heeren J. Vreeswijk weth. en K. Prince. De miliciens verlofgangers der lichting 1900 A. H®lsters en H. Felsbourg zijn opgeroepen voor -dej herhalingsoefeningen van af 21 Juli tot 8 Augustus. Dirksland. De collecte alhier gehou den voor de noodlijdenden in den Kethel- polder heeft 18 gulden ongeveer opge bracht. Naar men vernomen heeft zullen de vrije Militaire oefeningen dezen winter al hier weder zijn doorgang hebben daar er zich ruim 20 jongelingen aangemeld heb ben. Zijn de gegevens juist dan is den Heer A. v. Oversteeg benoemd tot onder wijzer in het leervak geschiedenis aan de Rijksnormaallessen te Sommelsdijk. Terwijl den opzichter der polder, den Heer P. de Groot met zijn fiets een wagen moest passeeren kreeg hij van een der paarden een klap, waardoor hij van den dijk tuimelde, waarbij hij zich nogal erg bezeerde. Heden Donderdagmorgen werd uit N. Tonge een vrouw alhier gebracht; die expres hier kwam om met de motorschuit van den beurtschipper den Heer W. v. d. Linden derwaarts vervoert te worden, waar uit men ziet dat -bij noodzakelijke gevallen, deze scheepjes zich daar goed voor laten gebruiken. Melissant. De heeren D. Sieling en C. v. d. Velde hebben hunne benoeming tot raadslid aangenomen. Stellendam. Voor den cursus voor het voorbereidend Militair onderricht hebben zich alhier 28 jongelingen aangegeven. Binnen enkele dagen zal van hier weder een huisgezin, bestaande uit vrouw af vf en s kinderen naar de nieuwe wereld ver trekken. De echtgenoot, die reeds eenige maanden vroeger derwaarts ging, geeft van uit Amerika de kaarten tot vrijen overtocht. Welk werkman kan zulks hier te lande? De stuurman van de Vooruitgang*, J. L. Troost, had verleden week het on geluk, bij het lossen van ijs, een blok ijs op zijn voet te krijgen Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hoewel, volgens de Ongevallenwet toch proces verbaal moest worden opgemaakt bleek de verwonding van niet ernstigen aard te zijn. Dinsdag 14 Juli viel schipper A.J. bij het op de haven komen, buiten boord. Zijne knechts hadden het geluk, toen hij boven kwam, hem aan boord te halen. Goedereede. De heer C. A. Vogel, Wethouder alhier, heeft aan Hare Majesteit de Koningin vernietiging verzocht van het Besluit van H. H. Gedeputeerde Staten, waarbij de heer D. Breen als lid van den Raad is toegelaten. Zaterdag j.l. had de veldarbeider M. v. T. alhier het ongeluk, bij het hooi- snijden den top van één zijner vingers bijna totaal at té snijden, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Is het niet te betreuren, dat voor dit ongeval de Ongevallenwet niet geld? Omstreeks 1 o uur werd hedenmorgen in Noordelijke richting aan het luchtruim ontdekt een z g. windhoos, die een kwartier duurde. Een drietal hooihoopen werd als bij tooverslag in minder dan geen tijd op genomen en opgetrokken in de lucht. De hoos dreef ten laatste zeewaarts af, alwaar zij zich vermoedelijk ontlaste. L.l. Vrijdag maakten de leerlingen der beide hoogste klassen der O. L. S. alhier, begeleid door het onderwijzend per soneel, een uitstapje naar Rotterdam en Hillegersberg. Reeds om halt zes in den morgen verlieten ze het dorp en eerst des avonds om 1 o uur keerden ze weer terug. Men kon het den kleinen aanzien, dat ze een gezelligen dag hadden doorgebracht. Aan den ingang van het dorp werd halt gehouden, waarop het gezelschap onder begeleiding van ,t muziekgezelschap Ap ollo« naar de markt trok. Hierop gaven de kleinen nog eenige liederen ten beste, waarna ieder voldaan -huiswaarts keerde. Ouddorp. Bij de stemming voor den gemeenteraad j.l. Vrijdag alhier gehouden, werden 260 stemmen uitgebracht. Daarvan \erkiegen de literen P. Kaptein 88, J. C. Lodder 177, J. Mastenbroek 110 en S. van der Wiele 116 stemmen. Gekozen dus de heer J. C. Lodder en herstemming tus schen de heeren J. Mastenbroek en S. van der Wiele. Menigwerf blijkt dat in de statistiek bij de gemeente-administratie onwille keurig abuisen plaats hebben, zooala ons weder bleek omtrent de opgaaf van het zielental der Gereformeerden te Ouddorp dat in plaats van totaal 57 werkelijk meer dan de helft meer moest zijn. (Part. Corresp.) Züidland. Uitslag gemeenteraads ver kiezing. Uitgebracht 170 stemmen, van on waarde 3, volstrekte meerderheid 84. Daarvan verkregen de heeren C. M. Loeff (aftr. lib.) 87, L. v. d. Meer (aftr. lib.) 87, S. de Hoog (antir.) 79, P. Ruigerdijk (antir.) 78, zoodat de aftredenden herkozen zijn. Rozenburg. Men schrijft onsDon derdag a.s. zal het beslist worden, of in onzen raad nog plaats is voor een tweede antirevolutionair. Na jarenlang worstelen zagen wij onzen eersten man een vorige week gekozen Waar wij nu voor de her stemming staan, durven wij met onzen candidaat te concurreeren, een man met veel kennis, een scherpen blik, en die door jarenlangen arbeid als bestuurslid der Chr,

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 3