Advertêntiën. RII i 1 II Vrijdag 3 I Oude Toni If 1 i i Autwoordeu of mededeeliagen y 1 X ffivj i ÏJ N i, Jjj If TO!' I ÏMflSll I Ij ill: I y 11 iii -I 11j 1! lift liiii If'"til rl A II j V iff*'li V iii pi Iii v. schulden niet afdoen, dadelijk gaan mach tige vloten er heen, om de steden plat te schieten en havens te blokkeereu. Interessenpolitiek. Als in Afrika een gepantserde vuist een arm volk schudt en uit een slaat, dan zwijgt Duitschland en weigert 't aan de Boerenatgevaardigden een audiëntie. Wanneer Armenische Christenen worden geslacht in Turkije, en Joden gemarteld in Rusland, dan zwijgen Engeland en Frankrijk en Duitschland. Interessenpolitiek Belang Enkel Belang. Zwijgen als 't een Boerenvolk betreft, dat strijdt om zijn vrijheidZwijgen, als Koningen worden vermoord en vorstenhui zen uitgeroeid Zwijgen, als deugd vertrapt en godsdienstzin vertreden wordt. Maar kanonnen laten donderen schepen in den grond borensteden en dorpen verwoesten, als er winst te halen isals de geldzak er mee gevuld kan worden Doch er komen andere tijdenGeen gloriekrans van roemruchte voorvaderen, geen aureool van macht en majesteit is meer in staat de stem des Volks te doen verstommen. Keizers en Koningen zullen gedaagd wor den voor den rechterstoel der onderdanen. Het Mene, Mene, Tekel, Utarsin kunnen ze reeds op de muren der feestzalen aflezen. De tijd nadert! Dan zullen de Volken opstaan, en Recht en Gerechtigheid trach ten te oefenen in naam der Menschelijk- heid. De Volken zullen regeeren en Kei zers en Koningen als ballast worden weg geworpen, als mummen worden bijgezet, in de graven van verouderde denkbeelden. En velen hebben 't verdient Er is ook in de Historie een stem der wrake Gods. Uil de Pers. ZONDAG8MUZIEK. Wij lezen in de Z e e u w De heer Staalman, de Christen-Democraat heeft in de Tweede Kamerzitting van jl. Vrij dag een lans gebroken voor Zondagsheiliging. Hij heeft in verhand daarmee den Minister van Marine uitgenoodigd de Zondagsconcer- ten te Willemsoord af te schaffen. Wij steunen dit verzoek. Maar terwille dierzelfde hoognoodige Zon dagsheiliging vragen wij op onze beurt van den heer Staalman, dat hij protesteere tegen de Zondagmiddags-openlucht-samenkomsten, vooral tegen dezulke waar //origeloovige// en //geloovige// sprekers in bond optreden. Wij vragen dit, dewijl blijkens mededeeling in de bladen op Zondag 5 Juli van 2 tot 7 itur te Arnhem in een openbare nationale samenkomst van geheelonthouders twee soci alisten en Staalman zullen optreden een en ander opgeluisterd door zang en banieren. Staalman en v. d. Zwaag in een openlucht meeting niet muziek en banieren en Stual- mans verzoek aan den minister tot afschaffing van Zondagsmuziek Maar de heer Staalman kan antwoorden, dat het hem niet om Zondagsheiliging, maar alleen om Zondagsrust te doen is. Maar dan is, zijn daad toch ook weer in strijd met zijn woord. Immers door zijn optreden lokt hij mede misschien wel duizenden op Zondag naar Arnhem, helpt bij den Zondagsdienst van het spoorwegpersoneel verzwaren, en geelt hij den stakers van Januari en April gegronde reden tot klachten. Tuin- en Landbouw. PROEFNEMINGEN. II. De „cultuuiproef met aardappelen" genomen bij den heer J. C. Borgdorff te Den Bommel had een tweeledig doel. Vooreerst zouden nieuwe po ters van Eigenheimers, aangevoerd uit Groningen geprobeerd worden tegenover eigen zetgoed van dezelfde variëteit. Dit laatste was afkomstig van Eigenheimers, welke sinds 6 jaren op Flakkee verbouwd werden en die sedert 1890 op de boer derij van den heer Borgdorff aanwezig waren. Van de poters die half April gelegd werden, bleven nog al verscheidene weg, van de nieuwe meer dan van de oude. Bij de laatste lieten zoo ongeveer 10 percent der poters op zich wachten van de nieuwe zelfs het dubbele daarvan. Bo vendien hadden deze nog al wat van de ziekte te lijden. Niet erg trad ze op, doch bij de nieuwe Eigenheimers 't meest. Toch was de opbrengst van deze ruim zoo groot als van de oude. In de tweede plaats kwamen op dit proefveld zoogenaamde Bredasohe Jammen of zandjammen. Deze kwamen regelmatig voor den dag. In dit opzicht bevielen ze dus beter dan de Eigenhei mers. Evenals deze kregen ook de jammen Peru-Guano in de pootgaten. Ten einde de opbrengsten van alle drie per- ceelen beter te kannen beoordeelen en vergelij ken werd nagegaan, hoeveel er was opgeleverd door een gelijk aantal planten. In dit geval nam men 412 struiken. De gevonden getallen waren Aardapp. Poters. Oude Eigenheimers 3,1 H.L. 0,6 H.L. Nieuwe 3,6 0,3 Jammen (Bredasohe) 2,6 0,3 De laa tste zijn iets duurder verkocht dan de eerste. Toch waren ze los en minder van smaak. Ten aanzien van de kwaliteit der twee soorten van Eigenheimers zij nog meegedeeld, dat de nieuwe het moesten afleggen tegen de oude. Dat klopt geheel met de ervaringen op dat gebied. Gewoonlijk wordt de kwaliteit van de „nieuwin gevoerde" poters eerst één tweede jaar beter. Met Incarnaatklaver werd bij den heer T. Tams te Ouddorp een proef genomen. Reeds een vorig jaar was daar een weinig zaad er van op een klein plekje duingrond uitgestrooid. Dezen keer werd 40 roeden (0,0612 H.A.) van de in cultuur zijnde haaigemeten in zaad gezet. Men gebruikte 1 K.G. incarnaatklaverzaad, dat in 't laatst van Augustus werd uitgezaaid. De kiemplantjes kwa men geregeld voor den dag. In December werd 50 K.G. kaïniet uitgestrooid en in Februari 40 K.G. superphosphaat. Ofschoon het gewas den winter goed was door gekomen, stond het aanvankelijk wat dun, doch liep later zeer vol. Het gaf een prachtige snede toen het 5 Juni gemaaid werd. Van de 40 roeden oogstte men 880 K.G. hooi; dat wordt per gemet van 0,4592 H.A. 6600 K.G. Onder No. 7 in 't meergenoemde „Verslag" wordt een cultuurproef behandeld metSerradel- la en Reuzenspurrie. Ook hier was de heer T. Tanis proefnemer. En de proefneming had ook eenigszins het karakter van een bemestingsproef. "Want van de 75 roeden (0,1148 H.A.) bleef bet vijfde deel of 15 roeden onbemest. De rest kreeg 100 K.G. kaïniet in 'tnajaar en in April bij 't zaaien 60 K.G. superphosphaat. Voor den uitzaai bezigde men 3 K.G. reuzenspurrie en 4 K.G. ser- radella. De zaden ontkiemden vlug en 't gewas kwam flink voor den dag. Het groeide ook ferm. Den 23sten Juni begon men eiken avond een gedeelte af te maaien om dit als bijvoer te ge ven aan 't vee, dat op de haaigemeten liep. Per M' kreeg men toen 3,75 K.G. van 't bemeste en 2,75 K.G. van 't niet bemeste stuk. 27 Juli werd het laatste afgemaaid. De opbreugsten per M2 beliep toen op 't bemeste perceel 6,5 K.G. Het onbemeste perceel gaf niet veel. Kort na 23 Juni was het reeds geheel afgemaaid. Verder zij nog opgemerkt dat de eerste snede voorn amelijk spurrie was, terwijl de laatste vooral uit serradella bestond. En tot slot willen we nog vertellen hoe die tweede snee op 'tonbemeste perceel per M1 3'/, K.G. opleverde, tegen 5 K.G. die van 't bemeste kwam. De bemesting was dus uitermate loonend. Ver der leert deze proefneming, dunkt ons, dat een dergelijk groenvoer als geleverd wordt door spurrie en serradella voor Ouddorp zeer aanbe velenswaardig is. M. VraagGmak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 527. Kan ik nu nog kropsla zaaien 528. "Wat zjjn lupinen 529. 'k Heb in mijn tuin korenbloemen gezaaid. De planten zjjn goed opgekomen. Nu echter ver schrompelen de bladeren en 't ljjkt wel, dat de plan ten kwijnen. Wat kan de oorzaak hiervan zijn. Antwoorden en mededeelint/en. 524. Verschil tueschen vce'erwikken en zandwik- ken. Reeds bij den eersten oogopslag te zien. De voederwikken zjjn veel grover van stengel en blad. Dë zandwikken zijn ze fs zeer fijn. De eerste leve ren dan ook veeljgrooter groene massa. 525 Twee soorten hennep? Dat zullen zijn de mannetjes en wijfjes onder d« planten. Want deze eigenaardigheid komt bij de hen nep voor. Sommige planten er van drageu alleen meeldraadbloemen en op andere staan enkel stam per bloemen. 526. Witte- en bloemkoolplanten onderscheiden Ja, dat gaat vrij gemakkelijk. Over de bloemkool ligt een blauwachtige glans. Do nerwen lijken daar door wat witterdan zijn de bladeren van boven mooi afgerond. De randen zijn niet of weinig ge- gol ld. Indische PcnSuassesi. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XIV. Ziezoode Hassin-Hoesinfeesten zitten er al weêr op en nu ga ik eens probeeren om u een denkbeeld te geven van de wijze, waarop onze Maleiertjes pret maken. De Hassan-Hoesinfeesten zijn feitelijk van Per- zischen oorsprong en werden door landverhui zers uit Britsch Indië hier op Sumatra ingevoerd. Laat mij u echter eerst in 't kort de geschie denis van de gebroeders Hassan en Hoessin ver tellen. Toen in het jaar 632 n. Chr. Mohamed de Pro feet van den Islam overleed, zonder eerst een opvolger te hebben benoemd, gaf dit natuurlijk aanleiding tot allerlei twist en geharrewar. Mo hamed had geen zoon en van zijn beide dochters was Aisjah, de oudste, gehuwd met zijn boezem vriend Aboe Bakar en Fatima met een nog jeug digen neef, zijn lieveling Ali. De laatste, een bloedverwant dus van Mohamed, werd niet tot het khalifaat of opperste geestelij k en wereldlijk gezag verkozen, want de oudsten en stamhoofden te Medina gaven nu eenmaal aan Aboe Bakar de voorkeur. Er vormden zich echter dadelijk twee partijen, die zeer vijandig tegenover elkaar stonden. De oude Aboe Bakar stierf intus- schen en nu werden achtereenvolgens deheeren Oemar en Othman tot het khalifaat verheven, om spoedig daarna door vrienden van Ali te worden vermoord. Eindelijk kwam deze laatste zelf aan de beurt en werd hij khalief, doch ook toen weer wisten zijn vijanden hem op de zoo gebruikelijke wijze op te ruimen. Zij schaarden zich daarna om Moawiah, den Stadhouder van Syrië. Ali nu liet bij zijn dood twee zonen na Hassan en Hoessin, waarvan de eerste, een losbol, niets voor 't baantje van papa gevoelde en voor een flink jaargeld zijn aanspraken aan Moawiah ver kocht. Hij werd echter spoedig daarop te Medina vergiftigd. Dat kwam dien Syrischen stadhouder zeker goedkooper uit, dau de uit keering van een j aarlij ksch pensioen. Hoessin daarentegen was een flink en ridderlijk persoon. Hij beproefde daarom weldra een opstand tegen den valschen khalief, maar werd helaas! door een ellendeling, een Judas onder zijn volk, verraden. De dappere kerel wilde niet vluchten, hield met een klein troepje getrouwen moedig stand in de vlakte van Karbélah (in Perzië) en stierf met de zijnen een roemrijken heldendood. De afstammelingen nu van Ali werden van af dien tijd als martelaren en heiligen vereerd en wel door de bekende Mohamedaansche secte dei- Sjiieten, die vooral in Perzië en Britieh-Indië vele aanhangers telt. Yan bovenvermelde historische feiten, die een scheuring in de Mahomedaansohe kerk veroor zaakten en nu nog aanleiding geven tot een jaarlijksche herdenking der gebroeders Hassan en Hoessin (in de maand Moharam) is, hier te Padang althans, maar een bitter beetje tot de massa doorgedrongen. Zelfs zeer ontwikkelde Maleiers wisten mij er weinig of niets van te vertellen, 't Is trouwens een feest van de z. g. Cipayers, inboorlingen uit Britsch-Indie, die hier in grooten getale gevestigd zijn De Maleiers doen er maar aan mee van wege de pret, zooals b.v. ook bij ons in het Zuiden niet-Katholieken het carnaval meêvieren. En nu een en ander over de feesten zelf. Ze duurden tien lange dagen en tien dagen lang was het anders zoo stille plaatsje Padang in rep en roer. De pret hield meestal tot laat in den nacht aan. Katafalken, taboets genaamd, werkelijk rijk en schilderachtig versierd met veelkleurig papier in verschillende figuren uitgesneden, werden langs de straten rondgedragen. Bij elke taboet behoorde een kastje, pandjar genaamd, waarin zilveren handjes geheel overdekt met bloemen. Deze stellen volgens de geloovigen de vingers en handen voor van Hoessin, die man later te midden van lijken op het slagveld van Karbéla terugvond. Overal hoorde men den oorlogsmarsch slaan met twee dunne rottinkjes op een soort van pauk, tassa genaamd, begeleid door het gebons op een groote trom en somber klinkend fluitspel. Daaromheen sprongen en dansten mannen en knapen in car- navalcostuum. Evenals bij ons in Brabant en Limburg vinden velen en hier blijkbaar een genoegen in, om zich te verkleeden en te vermommen. We zagen o.a. Inlanders in een clownspak, anderen weer liepen parmantig als officier van land- of zeemacht opgetuigd, sommigen waren meer bescheiden en droegen de eenvoudiger uitmonstering van een marinematroos, of wel waren als Europeesche dames opgedirkt. Velen hadden ook hun gezicht beschilderd of droegen een mombakkes, terwijl men vooral ook door vaische knevels en blauwe brillen onherkenbaar trachtte te worden. De anders zoo kalme, iets of wat saai aangelegde Inlanders, ontpopten zich in echte pretmakers. Ze haalden allerlei rare capriolen uit en nu en dan sprongen ze als dollen rond onder het gebrul van „Hassan Hoessin Hassan Hoessin I" Overal ontmoette ik gedurende die feestdagen dergelijke optochten, die van uit de verte reeds kenbaar waren aan het vreeselijk lawaai en geschreeuw. De Maleiers vertelden mij, dat volstrekt niet iedereen maar zoo'n taboet mag maken. Alleen zjj, wier voorouders dit recht reeds hadden, ont vangen het ook als een heilige poesaka (erfenis). Wanneer men eigenmachtig in dezen handelde, zou men allerlei ellende en ongeluk over zijn gezin brengen en zelf zeer spoedig kunnen sterven. Hier op Padang zijn slechts elf personen, die er toe bevoegd zijn en hun werd bij den gezamen- lijken optocht, nu en dan 's avonds gehouden, een bepaald volgnummer aangewezen. Op den eersten feestdag moeten de eigenaars der verschillende taboets gaan ambil tanah (grond of aarde halen,) in den avond van den vierden dag ambil batang pisang (pisangstammen halen.) Natuurlijk geschiedt een en auder begeleid door de onmisbare lawaaimakende Inlaudsche muziek. De aarde moet hier op Padang van het zeestrand worden gehaald en dan naar de woning van den eigenaar der taboet gebracht. Men bewaart ze daar op het erf in een aarden pot, welke over dekt is met een stuk wit doek en geplaatst binnen een kleine omheinde ruimte. De geheele zaak wordt dan bedekt met een stuk heilig linnen, waarop Arabische Koranteksten, een doek, die van vader op zoon overgaat en er dus zeer vuil en versleten uitziet. Aan de,omheining (pagger) zijn kleine driehoe kige roodé en witte vlaggetjes bevestigd, terwijl langere staken, waaraan groote gele, roode en groene vlaggen gestrict zijn, daaromheen in den grond worden gestoken. Dit alles wordt darga genoemd. Eenige feestavonden werden besteed aan een optocht door de geheele plaats. Tegtn 6 uur verzamelden zich dan de verschil lende taboets in liet Klingaleesche Kamp, een drukke handelswijk. Koena Mohamed Gaus Marekan, Luitenant der Klingaleezen, een titel hem door het Gouverne ment geschonken, was zoo welwillend mij van alles op de hoogte te stellen en daar hij met de leiding der optochten belast was, kwam ik bij dien vriendelijken Oosterling zeker wel aan het rechte kantoor. Ik heb alle optochten tot laat in den nacht meêgemaakt en mij daarbij werkelijk geen oogenblik verveeld. Duizenden en duizenden volgden de taboets, schilderachtig verlicht door petroleumfakkels. Er heerschte steeds de meest opgewekte, ja opgewonden stemming, en de ver- kieede luitjes werden nimmer moe hun „Ilassan- HoessinHassan Hoesin I" te schreeuwen en woest in 't rond te dansen. De orde werd eoliter geen oogenblik verstoord en ik was verbaasd, dat de schout van politie met ongeveer 15 Maleische oppassers en eenige Inlandsclie ambtenaren, die meer dan tienduizend man sterke massa wist te leiden. Een klein teekenend staaltje van discipline en fij n gevoel Op een der rondgangen 's avonds werd het plotseling geheel doodstil. De woest tierende menigte veranderde eensklaps als in eene kalme zwijgende processie. Verbaasd vroeg ik aan een Maleier, die naast mij liep, wat of dat beteekende, waarop de man eenvoudigweg antwoordde„Straks komen we langs het hospitaal mijnheer Hoe vindt u nu zoo iets van die zoogenaamd onbeschaafde Inlanders I Als Nederlander deed het mijn nationaal gevoel natuurlijk zeer aangenaam aan op temogeu mer ken, hoe in den stoet ook Hollandsohe en Oranje kleurige vlaggen werden meegedragen, trouwens vroeger heb ik ook reeds overal in Indie gezien, dat de Inlanders bij hun familie- of godsdienstige feesten nooit vergeten zullen onze vaderlandsche kleuren te huldigen. U ziet, zij zijn nog zoo kwaad niet als sommigen wel denkenLaat Nederland zorg dragen steeds meer en meer hun liefde waard te worden, want daar ontbreekt nu nog zeer veel aan, al is de massa dier groote kinderen er zich gelukkig niet van bewust. De optochten gingen steeds langs de woningen van verschillende Europeesche en Inlandsclie ambtenaren en iedere taboet hield er dan een oogenblik stil, om de begeleiders in de gelegenheid te stellen door een lied of dans hun buide te brengen. De laatste twee dagen verschenen de z.g groote taboets op 't appèl. Deze stellen een in Oostersche sagen veelgenoemde vogel Boeraq voor. En op den tienden dag werd de pret besloten met het in zee werpen der taboets. Ik ben door de beperkte plaatsruimte natuurlijk zeer bemoeielijkt in de beschrijving dezer feeste lijkheden, eene beschrijving waarmee zeker wel drie Penkrassen te vullen zouden zijn, doch ik hoop dat dit eerste kijkje op het Inlaudsche volksleven u naar meer zal doen verlangen. Een volgende week vertel ik iets over de feesten bij mijn vriend Aukoe Dja Endar Moeda. Lt. Clockenkr Broüsson b.d. Padang 10 April. IIi&ilesiBaiid. Engeland. De premier van Engeland, Balfour, heeft Vrijdag in het gebouw van de //Constitutional Club// te Londen de grootste conserva tieve club aldaar namens deze vereeni- ging aan Chamberlain een adres aangeboden, waarbij hij eene redevoering hield over de politiek van den dag. Een feit van gewicht ongetwijfeld, dat een minister-president een oorkonde aanbiedt aan een zijner collega's, en daarbij zooveel woorden van lof sprak, als nu Vrijdag bij het huldigen van den groo ten kolonialen minister het geval was Zijn beheer van het departement van koloniën werd cenig in de geschiedenis genoemd, en het applaus nam toen schier geen eind waarop Chamberlain, in vriendelijkheden niet achter blijvend, lof bracht aan Laffour's leiderschap dat voor de eenheid en het succes der unio nistische partij van groote beteekenis was. 't Is dus ai vriendelijkheid een welwillend heid lusschen den premier en Chamberlain. En dan meende men vroeger nog al, dat de laatste den eerste het beentje wilde lichten 1 't Zijn haast tweelingbroeders; edochJoe beslist welken kant men zal uitgaan. Frankrijk. Het is thvns dan toch uitgekomen, dat Waideck-Rousseau, de ex-premier, die Combes voorafging, het niet eens is met zijn opvol ger over de nu gevolgde anti-clericale poli tiek. Hij, Waldeck, heelt wel den grond ge legd voor het nieuwe regime, den koers aan gegeven maar zoo fel anti-clcricaal, zoo dwingziek en alle geestelijke vrijheid doodend als Combes, wil hij toch niet w ezen. Dit gaat de perken le buiten, verdraagt zich, meent hij, ook niet met wet en recht. Eerst kwam in een vergadering van de groep der repubiikeinsche vereeniging uit den Senaat het door de Kanu-r goedgekeurde voorstel inzake de geestelijke orden, die zich met onderwijs bezig houden, ter sprake, en toen is gebleken, dat Waldeck Rousseau tegen dit voorstel is, met ettelijke andere staais- lieden, onder wie Ciémenceau. Dc ex-premier oordeelde het voorgestelde ondi elmalig en onwettig, en toen is Ciémenceau dadelijk gaan zinnen op een middenw eg, om een schik king tot stand te brengen door middel van een tekstwijziging. Wat hiervan nu terecht komt, dient afge wacht. De vrees, dat Waideck-Rousseau er op uit is om Cotnbes liet /eentje te gaan lichten, is wellicht denkbeeldig; maar dit neemt niet weg, dat de huidige premier zijn voorganger en wie met hem saamgaan, heeft te ontzien. Het '/bloc// is niet sterk genoeg, om eenige verdeeldheid te kannen dragen. Zaterdag begon de Senaat de beraadslaging, waarbij dan Waideck-Rousseau de toepassing der vereenigingswet van 1901 critiseerdehij wees er op, dat men een contrö'ewet w^zigde in een uilsluitingswet. Scholen onder de wet van 1886 geopend door personen of ver- eenigingen met rechtspersoonlijkheid, vielen niet onder de wet van 1901. Een wet was noodig om do autorisatie te weigeren. De afwijzing van aanvragen door een enkele Kamer leek hem onvoldoende. De Kamer hield zich niet -tan de bepalingen der wet. De opgewonden 'oestand van heden is een gevolg van dc onregelmatigheden bij de toepassing i!er wet. Laat, sprak Waideck- Rousseau, de kloosterorden terugtreden binnen hare grenzen, maar vervolg ze daar niet. We moeten overwinnen door de kracht van gelijkheid. Verstrooi de monniken, die samen spannen en de monniken, die zich met handelszaken bezig houden; maar omkleed uwe besluiten met gegronde redenen. Duitsehlaml. Het volledig resultaat van de herstemmin gen voor den Duitsehen Rijksdag is, dat de nieuwe Rijksdag zal bestaan uit: 52 con servatieven, 19 leden van de Rijkspart.ij, 9 anti-semieten, 100 Centrumleden benevens 2 //hospuunten// van het Centrum, 51 natio- naal-iiberalen, 21 leden va-> de vrijzinnige volkspartij, 6 leden van de Duitsche volks partij, 9 leden van de vrijzinnige vereeniging, 81 sociaal-demoeraten, 9 Elzassers, 16 Polen, 3 Wellen, 7 leden van den Boerenbond en den //Bund der Landwirte//. 1 Deen en 11 Wilden. Rusland Via Weenen komt het bericht, dat eenige notabelen van Kiscbenew een onderhoud heb ben gehad met den Russischen Minister van Binnenlandschc Zaken, om zich te beklagen over de verkeerde lezing, die officieel over de gruwelen te Kischenew gegeven is en over de geringe straffen, welke (le verantwoorde lijke beambten kregen. De minister weigerde een andere lezing over het gebeurde te geven. Hij bood den Joodschen notabelen aan, bij den Tsaar op gunstiger toestanden aan te dringen, mits ze hem bedankten voor de te Kischenew geno men maatiegelen. Hij beweerde voorts dat bij de Joden een groot aantal revolutioairen waren, en zei, dat de Regeering tegen hen de strengste maatregelen zon nemen. We zullen uw toe stand zoo hard maken, zei hij, dat ge allen verplicht zult zijn Rusland te verlaten Zou Von Plewhe inderdaad zoo gesproken hebben? Haast niet le gelooven Edoch, men weet, dat hem ook van andere zijde zekere verantwoordelijkheid voor de gruwelen wordt toegeschreven. De volgende vermakelijke geschiedenis leest men in een Vlaamsch blad //Heel Frankrijk door vindt men thans lieden, die een daghuur winnen (de gebruikelijke 10 stuivers), met de verjaagde paters op te sporen, die missi hien, horresco referens, met twee of drij in 't zelfde huis verblijven en dus een gemeenschap uitmaken. Op deParijsehe groen- tenmarkt hoorde eergisteren een dier spionnen een meid salade vragen aan een boerin. Geel mij eeus wat van dit groen, Lies, mijne apucienen eten dat geerne. Halt dacht despion, hier heb ikeenjobke naar mijn hand. Uw meester heelt capucienen, dochter? Jawel. Hoeveel Een stuk of tien waarom O voor niets, breng mij bij hem. Brandend van nieuwsgierigheid om te weten wat die vent van haren meester wilde, naderde zij met den spion de woon. Daar gekomen vroeg de tienstniversgast Verwittig uwen meester, en zeg, dat hij mij bij de capucienen brenge. Dat ziet ge van hier, riep de meid. Dacht ge, dat ik u ,t kot zal laten daarbij zij zitten op 't dak en drij zijn an 't broeien! De paters in quaestie waren duiTenvandat slag, dat men aan de Seine des Capueins en aan den boord der Schelde capncientjes heet.// Servië. Verschillende //staatshoofden// hebben tele grammen gezonden aan Koning Peter van Servië, in antwoord op de mededeeling dat hij den troon had beklommen. Deze antwoor den zijn gesteld in de gebruikelijke termen en eindigen met gelukwenschen voor den nieuwen Koning en Servië, maar bieden voor de rest niets opmerkelijks Ofschoon alleen de gezanten van Rusland en Oostenrijk te Belgrado de ontvangst van het diplomatieke corps door koning Peter van Servië hebben bijgewoond, verwacht men dat de overige vreemde vertegenwoordigers weldra opdracht zullen ontvangen om de officieele betrekkingen met de Servische regeering te hervatten. Amerika. Reuter seint uit New-York dat te Newton (in Georgia) hot volk drie negers uit de ge vangenis heeft gehaald die een blanke had den gedood, terwijl deze beproefde een ne ger-opstootje te dempen. Zij hingen de ne gers aan een boom cu doorzeefden lien met kogels. Te Wilmington, in Delawara, waar eenige dagen geleden een lynchpartij plaats had, doen de negers zeer opgewonden. Zij trekken met revolvers, messen en cheermessen de stralen door. Donderdagavond is het tot een botsing gekomen met. een groep klanken. Er werden tweehonderd schoten over en weer gelost, met het gevolg, dat drie man gewond werden De verbittering is nog totgenomen, nadat de negen vier kooien van een blanke hebben vergiftigd. Onder de zwarten openbaart zich thans een beweging ten gunste eener algemecne land verhuizing naar Afrika, en meer speciaal naar Liberia. Tal van memories en verzoekschriften zijn te dier zake door de Neger-bevolking gericht tot. de regeci ing van Georgië. In een adres aan dc cenlrale regeering te Washington wordt voor emigratie-doeleinden een krediel gevraagd van 100 000,000 pond sterling. BlJVftGSÏ BEHMe BIJ „BIJCEEIJE" MaaiiLachiene Do zware, Gras- en K'avormanima' chiene Buckeije" is te bevragen en op ver langen (ingeliibsch in werking fe zien bij >1. KOOMAX SIz te Dirksland. Steeds worden machines ter nflc' vering gereed gehoudeD. IN HOI IMIicieeB Gedeelte. De BURGEMEESTER der Gemeente Ooltl plaat maakt bekend dat de bij hem ingelej opgaven van candidaten voor de ophedengl den verkiezing ter vervulling van twee plaj in den Gemeenteraad tengevolge van de perioj aftreding van de beeren Mr. A. J. C. van1 en J. van Noordt, evenals het door hem opgen procesverbaal van sluiting der candidatenlijl Gemeente-secretarie voor een ieder ter ::f liggen, dat afschriften dier stukken aangej en tegen betaling der kosten verkrijgbaar Ooltgensplaat, 30 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, (L.B.) H. H. VAN ROSSIG Candidaatsteiling. Opgaven van twee candidaten voor deij Juni 1903 plaats hebbendé verkiezing van leden van den Gemeenteraad in de gem? Ooltgenspluat Van Noordt J. Van Weel Mr. A. J. C. Ooltgensplaat, Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, (L. B.) H. H. van ROSSE De ondergeteekenden, kiezers in de geini Ooltgensplaat bevoegd tot deelneming as verkiezing van leden van den Gemeenteraad klaren dat zij bovengenoemde personen candi stellen, J. A. Hers, Job. Bol, Job. van Put Breur, L. Dijkers Mz., Anth. Mijs Gz. D. Korti Het voor de candidaatsteiling vereischteai onderteekeningen bedraagt zeven. Voor afschrift conform. De Burgemeester, (L.B.) H. H. VAN ROSSUI Stemming voor den Gemeenten De BURGEMEESTER der gemeente Ooit; plaat, brengt ter openbare kennis datopDi dag den 9 Juli a.s. van des vm. 8 tót des uur,de stemming zal geschieden ter vervul van twee plaatsen in den Gemeenteraad,\m periodieke aftreding van de heeren Mr. A. van "Weel en J. van Noordt. fiê candidal alpbabetische volgorde zijn: Jacobs Jz. J. Noord J. Van "Weel Mr. A. J. C. Tevens »i de aandacht gevestigd op Art. 128 van liet t boek van Strafrecht luidende „Hij dieopzett zich voor een ander uitgevende aan eene kracht wettelijk Toorschrift uitgeschreven verkis deelneemt wordt gestraft met gevangenisstraf; ten hoogste een jaar. Ooltgensplaat, 30 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, (L. B.) H. H. VAN ROSSüï FEaatselijk ftieaws, Stad aan 't klijk besluit is i verzoek, met I903, eervol on leester dezer gei Den Bomme n St. Adolpha Aan do pact tingen onder O mei, wordt bij c ip Dinsdag 7 Ji «houden over :0rzen, wordend igemaand om zuiveren van andere schat igen de nala orden toegepai perceelen voor Ambachtsheerei overeenkomstig Baching. I Tot candi tpiaad zijn all K. Buth, J. Mijs Dz., K. M De stemming plaats hebben. I Ooltgenspl? alhier in het H varende schippe Sïerde zeehond plaats gehad h leden van den de Heeren P. I Xieuwe Tc kiezing van tw( raad alhier zijl heeren J. Vre en K. Prince. D op Dinsdag 7 Dirksland. 3 leden voor esteld op Di aten der Ai die der Lib. K Dezer open kar, 3 gemeente een clnëen 258 ja daar een de stuurde. Als ei (■wel medegedÊ Ven verpleegd Sommelsdijk. Voor de aanmel tot deelneming aan het voorbereidend litair onderricht voor jongelieden van tot 24-jarigen leeftijd bestaat gelegenhs gedurende de maand Juli op alle wertt gen des voormiddags van 1012 uur Gemeente-Secretarie. Woensdag 15 Juli a.s. des namiddags! 3 uren, zal de Centrale Antirevolitioni Kiesvereeniging vergaderen in 't gek) der Zondagsschool. Besturen der Kiesvereenigingen worl dringend uitgenoodigd afgevaardigden zenden. Leden der plaatselijke Kiesvereenigu ,.huis alhier ii hebben als gasten recht van toegang, Alhier zijn tot Candidaten gestel De cc voor leden van den gemeenteraad de lis I dienst heeft 1 ren W. van Beek, J Timmerman Mz. Herkinge M. W. V. van Bijlevelt en C. Joppe Cz,| plaats gehad De stemming is bepaald op Dinsdag Bieden van de Juli a s. Woensdag jl. gaf de muziekvereenigcj »Sempre Crescendo» hare eerste buiteer uitvoering op het Marktveld alhier, gunstigd door prachtig weer en gelutt weinig rumoer werden de stukken uitgevoerd. Middeiharnis. De WelKerw. heer D C. Steketee, pred. bij de Geref. Kerk alhiei heeft als zoodanig een beroep ontvangt naar Baarland. Tot klerk te Secretarie is alhier b' noemd de heer S. Nipius te Somrnelsdijt Tot hedenlhebben zich 29 jongeling1 aangemeld tot deelneming aan het voorbe reidend Militair onderricht. De brievenbesteller H. Noordijk alhia is overgeplaatst naar 's Gravenhage Tegen 1 Augustus a. s. is hier eer vol ontslag aangevraagd door Mej. Tiggelman als helpster aan de bewaarscl Ten gevolge de periodieke van 4 leden van den Gemeenteraad, a de heeren C. J. Kruithof, J. J. Nipi® J. v. d. Baan en A. Struik, zijn heden! t-M Ar heer» navolgende candidaten gesteld: de heer J. v. d. Baan, C. C. Bruggeman, C.j Kruithof, K. J. Meijer, J. J. Nipfav v. d. Slik, A. Struik en L. v. d We#» De stemming zal plaats hebben op Dinsdag 14 Juli 1903 van des voorm. 8 tot u nam. 5 uur. De verlofganger Cornelis Visser in werkelijken dienst opgeroepen tegen Juli a.s. naar het 4e Reg. Vesting"-Arliflerie te 's Gravenhage. Zondagavond had een kleine snu'A aan den havendijk de aardigheid eenD'11 hondje naar eenige daar zwemmende jon? te water te werpen, doch, ten aanzien een groot publiek, daar wandelende, duib hij door overwicht zelf mede en lagen met hun beiden erin. Toen bleek, dat ie beestje er vlugger uit kon komen dan 'h daar A. van den Berg zich genoodz»^ zag gekleed te water te gaan, om e reeds zinkenden knaap te redden, 'lat dien avond niet meer naar het beiiusl hondje keek laat zich begrijpen, en »'t kwaad werd gestraft.* Secr. twee c |van Antirev. I Kardux en I een van Libt leden C. J. zijn opgegev didaten alsm candidatenlij: inzage. De s 9 Juli plaats Door Herv. Kerk den Fleer Kaashoek heeft bedan Door zijne verga< vastgesteld ^arbeid in De over het geilde vera naar andere komen uit Geboren aangegeven gesloten, zielen. Zatei zaamheden alhier viel gelukkige letsel bekv Meliss: naire kies den Kon den geme (aftr.) en zijde zijn oort (aftr. d 1 e Ter ding van raad n.l. Sieling, peroort, van der D< te Oversi de Herv. 'T

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 4