i Vrijdag 22 Mei 1903. iRK ms! ipliie, 2 Antirevolutionair Achttiende Jaarg. No. 918. I I Orgaan voor «le Knidliollandsclie en Keenwsclie Eilaiiilen. /}m- i IARKT rioting K, - IN HOC SIGN O VINCES j 127 DAM. Fenenga. T. BOEKHOVEN. Tweede Blad. I tel. 1993, [tel. 2936 Keuken, »e eiken en pla- Notcn, vloers. Ischappen rdenmarkt te lag 4 «Imil denmarkt zal ine verloting op die maikt lappen enz. 1.p r stuk, 15, uitsluitend tter der Com- jovnoemd rzitter. retaris. prijs Ibesteedt postpakket pnscht. 5«* sorteering in [tere soorten enz. enz. vordt keurig 1 prjjzen afge- 7EN, SOMMELSDIJK. .-nail Co. bieuse Vorde- kasten. van succes. 7ijd» y> "!)db f 0.60 0.72 0.80 B 0.99 w 0.72 71 1.35 0.99 0.72 1.08 Ti 1.08 1.44 1 08 1 80 0.99 0 90 1.44 er 1 17 Pontant WIJNEN |den Heer NIS. L4 4T, Middelharkis. reersgesteldheid fie huis. tl eslKijde 4& "1 m Deze Courant verschijnt eiken "Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: Advertentiëu 10 cent per regel en ;i/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. jDienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zjj beslaat. I Advertmtien worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle slaaSifeen voor «Ie Ëtedaclse Hesternd, A«lverteBitaëBi en verdere Adanlraisfrattie franco toe te eenden aan den minever. Een Proces- Verbaal te Melissant. Het „Rotterdamsch Nieuwsblad" van Maandag 18 Mei, bevat in het Vijfde Blad onderstaand bericht, dat in tal van gepeperde woorden den politieken tegenstander ver raadt van den „zoon van een raads lid." Het bericht luidt «Door den Burgemeester van Melissant is procesverbaal opgemaakt tegen A. S. aldaar, zoon van een raadslid, die zich bij een ver gadering van den gemeenteraad voor de opening daarvan in de raadszaal bevond, zich op her baalde aanmaning van den burgemeester niet wilde verwijderen en dit eerst deed toen de politie in de zaal verscheen. Het leit, dat iemnnd zich voor de opening eener raadsvergadering in de raadszaal bevindt uit onwetendheid, is volstrekt niet erg en zal zeker niemand hem euvel duiden, maar S. wist uit ervaring bij vroegere raadsvergaderingen, dat hij eerst bij de opening daarvan werd toegelaten. Er was dus nu klaarblijkelijk opzet in het spel met de bedoeling den burgemeester te tarten, 't Is dan ook te hopen dat de rechter in dit geval op hem de hoogste straf toepast bij art. 139 Wetboek uan Strafrecht bepaald, dan zullen hij en degenen die hem tot verzet aansporen, zich in het vervolg wel tweemaal bedenken voor zij weer iets dergelijks doen." Ook in ons Blad staat onder Melissant een bericht over |deze kwestie. Laten wij aan ieder deze zaak eens ophelderen. Ter zake dan Op 't convocatiebiljet, 't oproe pingsbriefje werd aangegeven als openingsuur van den Raad 'smid- dat/s 3 uur. De heer A. S. wachtte, tot de klok geslagen had, en ging toen de trap op naar de tribune, en zette zich neer. Toen 'tvolgende: De Burg.S., je moet vertrek ken; de vergadering is nog niet geopend. A. S.Burgemeester, 't is al drie uur geslagen, en dan heeft ieder 't recht om hier te komen. Burg.Dus je wil niet. A. S. zwijgt. Burg. nogeens Dus je wil niet. A. S. blijft zwijgen. Burg. Bode roep den veld wachter De bode riep den veldwachter. Burg.Veldwachter, verwijder dien man uit de zaal A. S. stond toen op en vertrok. En juist was hij beneden, of 't schelletje ging. A. S. verzocht den bode om den Burg. te vragen of dat schelletje beteekende opening der vergade ring. De bode ging dit niet vragen en A. S. trok andermaal de stoute schoenen aan en ging weer op de tribune zitten, waar hij niet werd afgestuurdtoen hij zat was de vergadering geopend. Zóó is ons de zaak medegedeeld. Let nu op 1. Het was drie uur geslagen. 2. Alle raadsleden zaten reeds op hun plaats. 3- De raadszaaldeur stond open. 4. De heer A. S. zat kalm en bedaard te"wachten. 5- De heer A. S. mis verslaggever behoort verslag te geven van de ycheele vergadering, en moet dus niet na, maar VÓÓr de opening present zijn. 6. Zóó is de heer A. S. beneden of 't belletje gaat, en hij komt als ver slay (/ever dus weer binnen na de opening. Art. 139 van 't Wetb. v. Str. is hier dus niet toepasselijk, om dat dat artikel spreekt van het wederrechtelijk binnendringen van openbare vergaderingen enz. 1. Er was hier geen sprake van binnendrinyen, maar een naar binnen gaan op den publiek vastgestelden tijd van 3 uur, toen alle raadsle den reeds waren gezeten. 2. Er was hier geen sprake|van wederrechtelijk, want de klok had reeds geslagen. Er was ook geen sprake van, zooals 't Rott. Nieuwsbl. dat van zijn correspondent overneemt: om den Burg. te tarten ook was er geen opzet in 't spel. De heer A. S. meende \recht te hebben om op den tijd, [door 't convocatiebiljet aangegeven,$?nl. 3 uur, binnen te komen. fiMiël Geen opzet dus,| geen-'tarten maar 't recht. En toen de Burg.Jvroeg^om zicli te verwijderen, had; hij 't recht om te zeggen 't Is reeds drie uur. Alleen dit was de fout van den heer A. S. Toen de Burgemeester hem vroeg om weg te gaan, had hij onder protest moeten heengaan. En dat heeft hij niet gedaan. Hij zweeg en bleef zitten. Maar zitten blijven is geen bin nendringen van de openbare ver gaderingen WelLijdelijk ver zei teyen onrechtmatiyen dwany De Burgemeester is onzes in ziens hier niet met de noodige kalmte opgetreden. Al zoo vaak zijn op Melissant haken en oogen geweest. Men schijnt elkaar daar te „zoeken'. En als men een hond' wil slaan, kan men licht "een stok vinden. Er is totaal in heel dien Me- lissantschen tweespalt geen greintje geestdrift voor een hooger ideaal, 't Is alles alledaagsch-klein. En we kunnen 't ons niet begrijpen, dat een Burgemeester, die toch ver boven dat platvloersch gedoe moet uitsteken, zich nog met zulke nes- terijen ophoudt en personen wil treffen, om waarschijnlijk een beginsel te schaden? 't Is ons volkomen een raadsel, dat een Burgemeester niet gevoelt 't hoog gewicht van zijn positie, nl. om vrede te stichten, maar geen tweespalt te brengen, tusschen burgers en burgers. Om te vereenigensaam te bin den een snoer te vlechten om zich en zijn gemeentenaren. Maar in Melissant is 't bijna altijd wat! En 't wordt ons voor waarheid verteld, dat de wanorde in 't dorp hand over hand toeneemt. Men gaat lachen om 't gezag van de politie. En wie is de schuld En 't zal nu nog erger worden. SliiHeiiSaisd. Frankrijk. Bij 't uitgaan der kerken te Parijs is 't Zondag op verscheidene plaatsen tot be toogingen gekomen ten gunste van de scheiding tusschen Kerk en Staat en 't is 't ergste geweest bij de kerk Johannes de Dooper te Belleville, waar zoogenaamde vrijdenkers den prediker in de rede vielen. Tusschen de lawaaimakers en leden der //Jeunese catholique'/ kwam 't tot ernstige botsingen, waarbij een tiental personen ge wond en vijf vechtlustigen in hechtenis genomen werden. Op nog enkele andere plaatsen liep 't mis, doch nergens heel ernstig. De prefect van politie beval, dat alle lawaaimakers in hechtenis genomen moes ten worden, doch dat in geen geval tot de geestelijken de uitnoodiging gericht mocht worden het spreekgestoelte te ver laten. In den avond liep 't weer mis bij de kerk van Notre Dame de Plaisance, waai de sociaal-democraten de nationalisten treiterden, zoodat 'tin de rue du Moulin- de-Beurre tot eeu botsing kwam, waarbij de prefect van po itie Lépine met een iiesch nog al ernstig aan het hoofd ge troffen vserd. Duitschlaiiil. De Engelsche gezant te Berlijn heeft order gekregen, zoo voorzichtig mogelijk aan de üuitsche regeenng mede te deelen, dat liet 1 oodig is het bezoek van koning Eduard aan Berlijn uit te s.ellen tenge volge van de vijandige gezindheid der Engelscheu tegenover Duitschland. Het bezoek \an den koning zal voor beide ianden beter gevolg hebben, wanneer de prikkelbaarheid der Engelscheu tegen over Duitschland wat geluwd is Havas seint dit uit Berlijn; maar 't bericht behoeft zeker nadere bevestiging. Niet te verhelen is echteidat men -in olliciëele kringen te Berlijn zich al ont stemd toont over het uitblijven van een bezoek van Eduard. De Engelsche mo narch is wel bij den koning van Portugal, den koning van Italië, den Paus en pre sident Loubet geweest, maar van de visite aan Berlijn komt maar niets. Heelemaal iu den haak schijnt het dus niet te wezen. Oostenrijk. De agitatie der Kroaten tegen de Ma- gayaren duurt nog maar onverminderd voort. De te Weenen gevestigde Kroaten hielden in den nacht van Donderdag op Vrijdag een vergadering, om te spreken over de onlusten, en bij die gelegenheid moet een der afgevaardigden uit Dalmatië, de R.-K. priester Blauchini, de volgende woorden hebben gesproken filet schaam rood stijgt m ij naar het gelaat, als ik er aan denk, dat er in al deze 20 jaar nie ni md gevonden werd, die dat beest, (be doeld isde banus van Kroatië, Graaf Khuen-Hedenvary, die het ambt reeds 20 jaar bekleedt) heeft neergeschoten. Indien op het oogeublik geweld van wapenen zou worden gebruikt om de beweging in Kroatië te onderdrukken, dan zal men geen middel der wetenschap en der scheikunde onbe proefd laten om geweldenarij te beletten. Haast niet te gelooveu. Maar goed, al moet men hiervan 50 pCt. aftrekkeu, dan is. dat nog een sprekend staaltje van de verbittering tusschen de velschillende na tionaliteiten in eenzelfde monarchie. Inder daad, Prans Jozef heeft een zeer moeilijke heerscherstaak! Elet Oosten. Volgens de correspondenten van zekere groote bladen geeft de toestand in Mace donië zelf geen reden meer om in het Europeesche Oosten het ergste te vreezen. Wel komen er voortdurend berichten in over brandstichting op groote schaal, in tal van dorpen, over het ruwe, beestachtige optreden der Turksche soldaten; maar wat zou datHet is te betreuren, o zeker, doch gevaar voor den vrede is daarvan niet te duchten. Neen, de ongerustheid, die nog gewet tigd schijnt, ligt alleen in Bulgarije's houding. Zaterdag zou de regeering opnieuw een memorie richten tot de mogendheden, om de aandacht te vestigen op de verschrik kelijke uitspattingen der Turken in Mace donië. Volgens officieuse berichten zou men zelfs te Weenen overtuigd zijn, dat een voortduren van dien toestand groot gevaar zou opleveren, en dat op geen andere wijze verbetering is te verkrijgen dan door een krachtig en gemeenschappelijk protest. Edoch, men is evenzeer »overtuigd,« dat die toestand niet zal aanhouden. Men paait zich met de gedachte in sommige kringen althans dat er voor Christenmoorden na dezen niet meer gevreesd behoeft te worden, omdatde 'fuiken zelf inzien, hoe gevaarlijk de herhaling van gruwelen als te Monastir, voor hen zelf zou kunnen worden. Alsof de Turk veranderen kon, en men in Stamboel niet weet, dat de mogend heden het bij protesteeren laten zouden Te Sofia doen intusschen allerei sombere verhalen de ronde. Volgens de bevolking aan de Bulgaarsche grens, stonden alle dorpen in den omtrek van Gatrofska in brand, zoodat de vlammen te zien waren uit Barakovo zijn de bisschop van Ne- vrokop en vele Bulgaarsche notabelen ge vankelijk weggevoerd naar onbekende plaat sen moeten Bansko, Drama en Kavala door de troepen ingesloten, en alle binnen- landsche verbindingen afgesloten zijn, enz. euz. Geen wonder, dat door deze verhalen in Bulgarije de opwinding al grooter wordt. Men vergeet al het andere, om het lijden der Macedoniërs. Proffessoren, onderwijzers en anderen zullen een beroep doen op de beschaafde wereldpoliticie zouden over eengekomen zijn, hun twisten te vergeten, enz. Gezegd wordt, dat het nieuwe, te ver wachten ministerie dezelfde politiek zal voeren als het afgetredenemaar een machtige volksagitatie kon het wel eens dwingen tot een krachtdadig optreden tegen den Turk. Wat Albanië betreft beweerden de meer genoemde correspondenten, dat de Sultan, gaarne of niet, ten slotte genoodzaakt zou zijn de »komedie« te staken en de zaken ernstig aan te vatten. Men schijnt in Jakova al artillerie tegen de Albaneezen gebruikt te hebben, ofschoon men aan den anderen kant nog niet weet, of de Albaneezen ook gewonden hadden, dan wel of de Turken misschien met los kruit geschoten hebben. Het laatste bericht uit Konstantinopel schijnt de zienswijze, dat het »ernst« be gint te worden, te bevestigen. De Turksche troepen, zoo lezen we in dit telegram, rukten op n.<ar Ipek, waar de Albaneezen zich verschanst hadden. De Albaneezen vielen de troepen aan, aan beide zijden werden velen gedood of gewond. De inwoners van Ipek onderwierpen zich, maar tal van Al baneezen houden de bergen bezet Hoe er onder de Macedonische Christe nen wordt huisgehouden, is genoegzaam bekend Tegenover de Bulgaren gaat men als volgt te werk Ililmi-Pacha, de inspec teur generaal van alle vilayets in Macedonië heeft besloten de gevangenen in twee ru brieken te verdeelende schuldigen, die gestraft zullen worden volgens den aard der door hen begane misdrijven, én de verdachten, die naar Klein-Azie gedepor teerd zullen worden of in Macedonië kun nen blijven, maar onder toezicht der politie. Ieder Bulgaar wordt gerekend in betrekking te staan tot de opstandelingen. Hieruit kan men afleiden, wat het lot zal zijn der ge vangenen, die te Salonika met gesloten deuren terecht staan voor de krijgsraden. Men hoopt nog altijd, dat de consuls zul len vragen zich bij de processen door hun tolken te doen vertegenwoordigen. ÖfücIeeS €*e«lee§fe. Kiezerslijst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Sommelsdijk maken bekend, dat de op den 23sten Maart jl. vastgestelde kiezerslijst voorliet jaar 1903/04, zooals deze thans luidt van heden tot 15 Mei van het volgende jaar van kracht blijft, be houdens wijzigingen tengevolge van rechterlijke uitspraak en aanteekening omtrent schorsing. Genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secre tarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in af schrift of afdruk tegen betaling der kosten ver krijgbaar. Sommelsdijk, 15 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, C. JOPPEGz.Lo.S. DEGRAAFF. Herziening der lijst van inkwar tiering. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente OOLTGENSPLAAT, maken bekend, dat gedurende veertien dagen, van 16 Mei tot en met 29 'Mei aanstaande ter gemeente secretarie voor een ;ieder ter inzage is gelegd, de herziene lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het rerleenen van inkwartiering in aanmerking ko men, met aanduiding van de mate, waarin ieder hunner naar gelang van do beschikbare ruimte en van de gebouwen en getimmerten voor stal ling bruikbaar geacht .wordt, daarin te kunnen voorzien. Inlichtingen omtrent het indienen van bezwaren tegen de lijst zijn ter gemeente secre tarie te bekomen. Ooltgensplaat 15 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL. Kiezerslijst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente OOLTGENSPLAAT maken bekend, dat de op 23 Maart jl. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1903/4, zooals deze thans luidt, van he den tot 15 Mei van liet volgende jaar van kracht blijf-, behoudens wijzigingen ten gevolge van rechterlijke uitspraak, en aanteekeningen omtrent schorsing. Be genoemde lijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage neder gelegd—en m afschrift of afdruk tegen betaling der kosteiïVerkrijgbaar. Ooltgensplaat 15 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL. Kohier van den Hoofdelijken Omslag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente OOLTGENSPLAAT, maken bekend dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag, voor het dienstjaar 1903, gedurende vijf maanden van 19 Mei tot en met 19 October 1903 ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Ooltgensplaat 18 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL. Plaatselijk Hiieuws. Sommelsdijk. De Weesv. en Moeder alhier zijn met ingang van 15 Juni benoemd in liet diaconiehuis te Alkmaar. Jaarwedde 400 gulden. Aan verhuurders van in deze Gemeente gelegen woningen welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, wordt ter kennis gebracht dat zij verplicht zijn, binnen drie maanden aangifte te doen ter Secretarie van a. hun naam, voornaam en woonplaats, b. de ligging van het gebouw, waarin zich de woning bevindt, c. het aantal vertrekken der woning, d. het aantal der bewoners, met vermelding van naam en be roep. Formulieren zijn ter Gemeente-Secre tarie kosteloos verkrijgbaar. VERGADERING van den Gemeenteraad op Dinsdag 19 Mei, des avonds ten 7 ure. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen gelezen cn onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is Ingekomen stukken. ie. Een schrijven van Ged. Staten inzake het herhalingsonderwijs inhoudende, dat, wil men aanspraak kunnen maken op ver goeding door het Rijk, het aantal lesuren voor elke school niet meer mag bedragen dan 384, hetgeen voor kennisgeving wordt aangenomen. 2e. Wordt gelezen een Conceptovereen komst der verschillende gemeenten op ons nl vt —7V

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 3