Vrijdag 15 Mei 1903. 2 An tirevo lu tion air Achttiende Jaarg. No. 917. Orgaan IN HOC SIGN O VINCE S voor «Ie %iEB«llidllnii«lse!ie en Zieeuwsclie Eilanden. T. BOEKHOVEN. Tweede Blad. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. ifzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Alle stukken voor de l&edactie bestemd, Adverieiitièn en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Binnenland. Plaalseiyk Nieuws. Visschery. Ingezonden Stukken. 4S& Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. ë&MiJMEMjSiPIJH. Adrertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 psr regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Grooto letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat. Advert 'utiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 nnr. Jhr. Mr. W. C. A. Elout van Soetcr- woude. Te Rosendaal (Gelderland) is na een langdurige ziekte overleden Jhr. Mr. W. C. A. Elout van Soeterwoude, stichter van den Anti-Opiumboud, bekend wegens zijn strijden voor de verbetering van den toestand der Javanen Hoewel hij in zake Indische politiek eenzelfde gedragslijn voorstond a s zijn vader, bet bekende Tweede kamerlid, behoorde hij niet tot de antirevolutionaire partij. Fusie. Naar gemeld wordt zal Maandag 25 Mei a.s. te Amsterdam in „Eensgezind heid" 'jeen gecombineerde vergadering worden gehouden \an vrij-antirevolutio- nairen en Christelijk-hisiorischeD. liet doel is om in deze vergadering te komen tot samensmelting der beide partijen. De beer Jhr. Mr. A. F. De Savoruin Lobman zal de vergadering leiden. Soinilielsilijk. De miliciens Johs. van den Nieuwendijk, lichting 1902, Willem van der Brugge, Pieter van den Doel, Jacob van der Sluijs en Laurus van der Baan, allen lichting 1903, zijn 12 dezer naar hunne korpsen teruggekeerd, ten einde in den wapenhandel geoefend te worden. Middelbar nis. Burg. en Weth, dezer gemeente brengen ter algemeene kennis, dat het verzoek van Jan Wittelioek alhier, om in het perceel, kad. bekend sectie B no 2230 esne spekslagerij te mogen op richten, door hen is ingewilligd. Dinsdag kwam de stoomboot Mid delbands*, voor Spijkenisse, zoo onzacht tegen de stoomboot >Oude Maas* aan, dat de >Middelharnis< kraakte, en de passagiers der 2 de kajuit in allerijl naar boven vluchtten. Gelukkig bestond er geen gevaar, doch later bleek, dat het timmerwerk in de kajuit, door de stoot beschadigd was geworden. Met gunstig gevolg is door Mej. M. M. van den Broek, het examen afgelegd voor de Vrije en Orde-oefeningen der Gym nastiek. De heer T. Schilperoord alhier is benoemd tot plaatsvervangend lid werkgever, in den Raad van beroep, (ongevallenwet) te Rotterdam. Toen hedenmiddag de heer J. J. N. van het havenhoofd terug kwam tijden schrikte zijn paard en sloeg op hol. N. van van den wagen afwillende springen struikelde en bekwam daardoor een ernstige wond aan zijn hoofd zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door de politie is procesverbaal opge maakt tegen C. v. d. N. en A. L. wegens dronkenschap en verdere baldadigheden. Stad aan 't Haringvliet. Tengevol ge der eindiging van de groote spoorweg staking zijn met groot verlof thuisgeko men de miliciens Ij. Trommel, J. Vroeg- iudeweij, Ms. de Wagter en H. de "Wag- ter. Het bestuur van den polder Nieuwe Stad maakt bekend dat op 25 Mei a.s. eene herschouw zal plaats hebben op sloo- ten, vleukcn, dammen enz. Deze week is door de steurvisschers alhier een steur gevangen die netto heeft opgebracht de kapitale som van 141 gld. Wat zijn zulke visschen toch geld waard! Ooltgensplaat. Woensdagmiddag had hst dochterfje van T. Y. Neels alhier, ten huize van hare grootvader aan het schoon maken zijnde, het ongeluk in een vrij diepe kelder te vallen. Ernstig gekneusd werd zij geheel bewusteloos opgenomen,zoodat spoe dig geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Hoewel hare toestand geen onrust baart, moet zij toch als zeer ernstig be schouwd worden. Oude Tonge. Donderdag jl. is in het logement van Mej. de Wed. G. Kauters Zoon alhier ten overstaan van Notaris J van Ispelen geveild a. een huis op de kaai te Oude Tonge toebehoorende aan den heer H. Hobbel, ingezet door Cornelis van Noord Dz. op de som van f 450. b. een pakhuis staande alsvoren toebe hoorende aan den heer A. C. Maliepaard ingezet door I. de Winter, koopman op de som van f 190. Door het bestuur van den Magda lenapolder onder Oude Tonge is naar aan leiding van art. 89 van het algemeen re glement voor de polders in de provincie Zuid-Holland ter kennis 'gebracht, dat de rekening van dezen polder over 1902 en de begrooting voor 1903 vanaf heden ge durende 14 dagen ter inzage zullen liggen ten kantore van den Secretaris. Door Burg. en Weth. van Oude Tonge is bij publicatie bekend gemaakt dat voor de inwoners dezer gemeente geen verplichting tot herijk in dit jaar bestaat en eerst in het volgend jaar 1904 op na der bekend te maken tijd .en plaats binnen deze gemeente zitting voor de herijk zal worden gehouden. Het Fanfarecorps Vooruit* alhier zal op zi Mei a.s. deelnemen aan een wedstrijd welke te Abbenbroek zal plaats hebben. Nieuwe Tonge, 14 Mei. Tot gezworen voor den polder n Duivenwaard'/ is benoemd in de plaats van den heer G. Zaaijer, de heer J. Zeedijk. Als eerste canlidaat voor gezworen voor den polder «Klinkerland// is gesteld de heer M. C. Breesnee. Dirbslaud. J. van Einden, beurtschip- persknecht, had het ongeluk, terwijl hij bezig was om liet een en ander aan boord te brengen, van de gang in de haven te vallen. Ds. Makkenzie, pred. bij de Vrije Geref. gemeente onder 't Kruis, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Goes bedankt. Staande, werd den bhjvenden lee- raar de bekende bede uit Psalm 134 toege zongen. M. J. Brooshoofd alhier, legde mei goed gevolg het 1ste gedeelte voor het examen voor gemeente-secretaris af. Herkingen. Benoemd tot gemeente veldwachter alhier de heer L. Dekker te Nieuwerkerk aan den IJset. No. 1 van de voordracht, terwijl verder nog op de voor dracht voorkwamen No. 2 H. Nieuwenhuize te Middelburg en No. 3 G. Noordhoek, te Vlaardingen. Jl. Maandag had alhier de Wed. W. Kardux, het ongeluk te vallen over het schoeisel harer voeten met het gevolg dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen daar haar schouder ot arm bleek uit het lid te zijn. Melissant. Volgens den regenmeter viel er in April jl. over 18 regendagen 107 mM. regen, tegen 63 mM. over 9 regendagen gedurende hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Jl. Maandagavond werd door ds. Goo te van Oud-Beierland in de Kerk der Vrije Gereformeerde gemeente een lezing gehou den, teneinde een afdeeling van Patrimo nium op te richten. Er traden 25 leden toe. De verlofgangers dezer gemeente A. Krijger, A. van der Mast, J Goedege- buur, A. van Oudenaren en A. Kievit, die na hunne inleving in Maart j.l. naar huis zijn gezonden, zijn Dinsdag j.l. naar hun garnizoen vertrokken. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op 7 Mei 1903. „Ik ben hier baas," kwam mr. C. Zaaijer van Dirksland Donderdagmiddag in het raadzaaltje van Melissant vertellen. De veldwachter werd geroepen om Z.E.A. te hulp te komenen dank zij het beleidvol optreden der politie, er vloeide geen bloed. Voorts deed de burgemeester wat des voorzitters is, gaf een slag met den hamer op tafel en verzocht den secretaris de notulen voor te lezen. In dien tusschentijd konden de leden van hunne ontsteltenis een weinig bijkomen en nadien bleek al spoedig, dat zij hier toch óók wel iets te zeggen .hadden. De notulen werden goedgekeurd en gearresteerd. De leden waren allen aanwezig en zaten allen even verslagen als verbaasd over deze zeer onverkwikkelijke scène, 'tls ook een niet alledaagsch geval, dat de poli tie in een rustig raadzaaltje treedt en dat door hare komst zooveel onrust wordt verwekt. Want volkomen rustig was het er toen de klok drie uur geslagen had. Alle leden zaten op hunne plaats en van verstoring van de orde in de ver gadering geen sprake. Toen plots als een don derslag uit een wolkeloozen hemel de voorzitter in heftige woordenwisselingen uitriep „Ik ben hier baas," een raadslid toevoegde: „Niemand heeft hier iets te zeggen" en den bode gelastte „Roep den veldwachter Behandeld werda. Ingekomen stukken. Drie missives van Ged. Staten, twee bepalende de subsidies aan het lager onderwijs alhier en eene, de goedkeuring van het kohier van den hoofde- lijken omslag meldende. Een en ander wordt vooc kennisgeving aangenomen. b. De af- en overschrijving gemeente-begroo ting 3902 en 1903 wordt unaniem goedgekeurd. Verder deelt de voorzitter mede, dat opneming is geschiedt van de boeken en kas bij den ge meente-ontvanger, van de boeken en kas van liet Alg. Armbestuur en dat alles in orde bevonden is hetgeen voor kennisgeving wordt aangenomen. c. Wijziging verordening op het lager onderwijs. Besloten wordt van een achttal artikels enkele te wijzigen en de andere te doen vervallen. d. Benoeming ophaler asch en vuilnis en vast stelling der belooning. Van de 13 sollicitanten wordt Jb. Goedegebuur met 4 van de 7 stemmen verkozen op eene belooning van f75 per jaar- e. Bepalen belooning tijdelijke onderwijzeres door ziekte van Mej. Lokker. Besloten wordt Mej. van 't Hof op hetzelfde traktement te benoemen. Voorts wordt op voorstel van Burg. en Weth. besloten het behangen plafond door een beschil derd van planken te vervangen aan de muren zal voorloopig nog niets gedaan worden. Op de gebruikelijke rondvraag interpelleert de heer Kooman den voorzitter of geene verbetering aan te brengen is in de toestand van den rijweg on der langs den Molendijk bij den mesthoop van P. Visbeen, bijv. door een riool. De voorzitter antwoordt dat hierover het polderbestuur te beslissen heeft. De heer Sieling vraagt of de Burg. den ingezetenen voortaan niet wil lastig vallen met het rondgaan eener lijst, waarop door den burg. zelve niet is geteekend. De voorzitter zegt: dank U wel voor de- inlichtingen, ik zal 't on derzoeken en sluit de vergadering. Stellendam. De rijksdaalder de vorige week door den Burgemeester dezer ge meente opgezonden naar den Controleur Generaal bij 's Rijksmunt te Utrecht, is bij onderzoek gebleken niet vaisch te zijn. Bij het gemeentebestuur is een ver zoekschrift ingekomen van A. van Gelder, kapitein van de Stoomboot *Vooiuitgang// tot uitbreiding zijner garnalenpellerij aan de Molenkade alhier waardoor, indien zij wordt toegestaan, ruimte voor ruim 30 pellers zal worden verkregen. Bij de stemming voor een lid van dea gemeenteraad alhier (candidaten P. D. Holleman en T. Zeedijk) zijn uitgebracht 177 stemmen, waarvan 100 op den heer Zeedijk, en 77 op den heer li olieman, zoodat eerstgenoemde is verkozen, die zijne benoeming heden heefc aangenomen. Dinsdag had P. Kok het ongeluk met zijn blazerschuit op liet strand te geraken. Daar het vaartuig niet zonder gevaar zat besloot men het te verlaten. Later is men er in geslaagd het vaar tuig af te brengen. Heden viel een meisje van C. T. alhier onder het rijden van eene kar waardoor zij in het aangezicht bloedend verwond werd en een wiel over haar li jf kreeg zoo dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Naar wij nog vernamen bevond de dokter de kneuzingen niet van ernsti - gen aard te zijn. Een meisje van O. v. d. R. dat er mede afviel kwam er met een onbelangrijke wonde aan haar been af. Goedereede. De besmettelijke ziekte »febris typhoïdea*. welke alhier sedert maan den heerschte is geweken verklaard en hel laatste kenteeken verwijderd. A. s. Dinsdag zal alhier de veririezing plaats hebben van een lid van den Ge meenteraad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer H. Dalebout. Ouddorp. Het gemeenteverslag over 1902 is tegen betaling der kosten ter secretarie verkrijgbaar gesteld. Gepasseerden Vrijdag werd Jacob Bruggeman, gehuwd met Neeltje van Hui zen door den verhuurder uit zijne woning gezet. Bedoelde Bruggeman kon dien avond voor hem en zijn gezin geen onderkomen vinden en begaf zich daarom naar den Burgemeester, die hem permissie verleende om dien nacht door te brengen in ten der lokalen van het gemeentehuis, nl. de raad zaal. Het kohier der personeele belasting No. 2 voor het dienstjaar 1903, dat op den sden Mei jl. is invorderbaar verklaard, is aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige, is verplicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Alle verhuurders van in deze gemeente gelegen woningen, welke drie ot minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, onverschillig of de woning op zichzelven een gebouw vormt, dan wel van een gebouw deel uitmaakt, zijn verplicht, om vóór 26 Mei 1903 aangifte te doen ter gemeente secretarie, alwaar formulieren voor deze aangiften verkrijgbaar zijn. Op 23 Mei a s. zullen tot korte oefening moeten worden ingelijfd, P. M. BoslandE. Tanis Hz.M. Tanis Pz. en L. Grin wis. Tot onderwijzer aan de Bijzondere school alhier, is benoemd de heer Joh. Dalhuizen, in de plaats van den onderwijzer Tj, Gielstra, die voor de vervulling van militieplichten is opgeroepen. Heden Dinsdag vertrokken de miliciens van de lichting 1902, Jacob Bosloper, Hendrik Knape en Leendert van Ockenburg naar Breda, en Gorus Pijl naar Utrecht. Middelharnis. Verslag van den toe stand der visscherij in de gemeente Mid delharnis over het visscherijjaar 1901'02.- De visschervloot te dezer plaatse bestond in het afgeloopene visscherijjaar 1901 '02 uit 14 sloepschepen, waarvan één inge richt voor de haringvisscherij. Elke sloep is bemand met 13 koppen. Al deze vaartuigen oefenden in de win termaanden enkelen tot in Juni, de beug- visscherij op versche visch uit, met veel minder gunstigen uitslag dan het voorgaande winterseizoen. De eerste sloep vertrok 23 October, de laatste sloep kwam 23 Juni binnen. Gedurende dit tijdsverloop werd door de 14 schepen in 175 reizen, meestal te 1J- rnuiden, besomd f 128675, Bij wijze van proef vertrokken, na met het einde van Maart de verschvisscherij gestaakt te hebben, op 29 April twee sloe pen naar de visscherij bij IJsland. De uit komst voldeed geenzins aan de verwach tingde beide schepen kwamen 21 Juli binnen, samen aanbrengende 192 tonnen groote en kleine zoutevisch, 9 tonnen leng, ongeveer 40 tonnen schelvisch en 12 ton nen heilbot, alles zeestuks. De zoutevisch bracht te Vlaardingen in afslag, naar gelang van de grootte van f30, tot f 18,- - per gehoogde ton op, De besomming beliep voor de beide schepen slechts f 5300,en leverde ver lies op. Beter slaagde de haringvisscherij, die weder voor het eerst sedert 1872, door eene sloep werd uitgeoefend. Dit schip vertrok 25 Tuni zeewaarts en bracht tot 26 October in 4 reizen 2 last haring aan, waardoor f 17600,besomd werd. De vangst was ruim, de prijs van den haring hoog Van de overige sloepen moesten er twee wegens gebrek aan de noodige ba- manning stil blijven liggen en gingen er negen in Juli ter zomervisscherij op zoute visch uit. Ook door de beide bovenvermelde sloe pen werd na hare terugkomst van IJsland, daaraan nog deelgenomen deze vertrokken 6 Augustus. Deze visscherij, die in de laatste jaren allengs ongunstiger resultaten opleverde, gaf dezen zomer een tamelijk bevredigen de uitkomst. De elf sloepen waarvan de eerste 4 Juli zeewaarts ging en de laatste 29 Sep tember binnenkwam, brachten aan 630 ton nen zoutevisch, 140 tonnen leng, onge veer 50 tonnen, heilbot en ruim 90 tonnen schelvisch. Te Vlaardingen gold: De zoutevisch in afslag f 50,25 tot f 54,75 leng f 22,50 1 23.50 heilbot 26, per gehoogde ton plm. i'/6 ton zeestuks. De schelvisch bracht alhier f 11,50 a f 11,75 per ton op. De geheele opbrengst der zomervaart op de Noordzee beliep voor 11 sloep. 1 34740 Die der visscherij bij IJsland voor twee sloepen f 5300 Die der haringvisscherij v. een sl. f 17600 wintervisscherij te versche voor 14 sloepen f128675 Geheel opbrengst voor 1901/02 f186315 De verdiensten der bemanning waren voor een vol matroos gemiddeld f 475, Van zeerampen bleef de vloot verschoond. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur! N aar aanleiding van iiet tweede ingezon den stukje van den heer K. Greveling te Maas tricht, opgenomen in Uw blad van 1 Mei j.l. wenschte ik het volgende op te merken. lo Over „eenige liberale lasteraars" spreekt de heer Greveling nu niet meer. Blijkbaar heeft hij ingezien, dat dit nu toch wel wat al te zot was. 2o Ik schreef in mijn eerste stukje, dat, wat do heer Gr. laster noemde, hier verteld is door kin deren, en sprak daarom van een „kinderpraatje", in den letterlijken sin van het woord natuurlijk. Wat doet nu de heer Gr? Hij zegt, dat ik kinderpraat handhaaf en (aan het slot van zijn schrijven) dat hij nu weet, wie de kinderpraat uitstrooide. Zulk verdraaien van iemands woor den noem ik sollen met de waarheid;op zijn zachts uitgedrukteen oneerlijke manier van be strijden. 3o De vorm en de wijze van mijn schrijven schijnt den heer Gr. niet erg in den smaak gevallen te zijn. Hij wenscht daarover het stilzwijgen te bewaren, zegt hij. Het ware misschien verstan diger geweest, dat hij heelemaal gezwegen had. Overigens is het een vaak voorkomend verschijn sel als men niets tegen den inhoud van iemands schrijven weet in te brengen, gaat men den vorm afkeuren 1 4o Volgens den heer Gr. zou ik eerst mijne bewering, dat hij op Zondag 11 Jan. jl. is ver huisd handhaven, om die later weer in te trek ken. Dit nu is eene impertinente onwaarheid ik heb die bewering nergens ingetrokken en zal dat ook nooit doen. 5o. De hoofdzaak dat de heer Gr. en zijn vrouw op Zondag 11 Jan. j.l. van B. naar M.zjjn ver huisd, spreekt hij niet tegen. Dat kan hij ook niet, want dat is een onloochenbaar feit. Hij draait zoo wat om de kwestie heen en klemt zich, ais een drenkeling aan een stroohalm, vast aan mijn be wering, dat hij dit verhuizen op Zondag heeft gedaan geheel uit vrije beweging. „Bij een maat schappij met 1000-den ambtenaren en beambten handelt men niet uit vrije beweging", zegt hij. Eèu woordje had de heer Gr. in dezen zin moe ten inlasschen hij had moeten zeggen, dat men bij zoo'n maatschappij niet altijd uit vrije bewe ging handelt. Het is waarniet altijd kan zoo'n beambte ol ambtenaar uit vrije beweging hande len. Maar in dit geval verhuisde de heer Gr. uit vrije beweging op Zondag. Van af Dinsdag 6 Jan. is hij vrij J geweest, Vrijdag d. a. v. was zrjn ver- huisboedel reeds ingepakt, toch is hij nog tot 11 Jan. in B. gebleven en desnoods had hij nog Maandag 12 Jan. kunnen verhuizen. Dit alles zal de heer Gr. wel nalaten, mij tegen te spreken. U, mijnheer de Redacteur, dankende voor de afgestane ruimte ia uw blad, verblijf ik. Uw dienstw. 0. HARTMANS. Ooltgensplaat, 6 Mei 1903. [We geven nog 't woord aan den heer Gr. «1 dan is 't debat gesloten. Red Mijnheer de Redacteur De heer Polderman geeft mij in ons jongste nummer een vermaning over mijn

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 3