Mil Isle ei 2È HypMen KAPITAAL MOM' GRATIS H. GOEDKOOP, DRUKWERK 2 I Advertentïèn. A. JAE5E 1 VARKENSFOKKERIJ IISIAM)-- J. VAK BRUIDSUIKERS Meo Mede liet If [ill til: Ml SOMMELSDIJK. Schoenen en Laarzen, M0LLENVELLEN! le A. A. BE&MSBÏÏRG, ROTTERDAM. MMMMHINI lie Jaar lij ksche Verloting li Millioen 306,390 Mk. ------- pi bi I1!! li uit liet kwaad komen door de zege nende hand van Hem, die alle dingen werkt naar den Raad van Zijnen wil. En aldus wordt krachtig de leu gen te niet gedaan, dat men zich bij de sociaal-democraten kan aan sluiten, en tevens zijn godsdienstig karakter bewaren. Tsiiis» eis Inindboiaw. Indische ï'enhrassen For!u 11 a op haar post Botersloot 201, ROTTERDAM W. ItOEKHOYEÜV, c™„ Rechter Eottekade 127 Mauritsstraat 83, tel. 293 Kcentvseh Iepen, Beuken, luiken, flinke sorteering in droog Bralianlselie eiken spaaklionl, blokken cn pla ten. Voorts llahonie, Noten, Populieren, alle andere soorten werkhoui, Fineeren enz. enz. Ei er mis PAARDENMARKT Hoofdprijs ev. Yitiittodiging tot deelne ming in de kansen, Samuel Heckscher sem\ Afzonder J. uff - W if khi M if i- l-B ii i a 1 v! 11 M il Hi Verpleeg zusters en H Groene Kruis 'c Is ons niet bekend, wat 't Huis houdelijk Reglement van de andere At- deelingen van 't Groene Kruis bevat in verband met bot nemen en ondersteunen van m vatregelen ter voorkoming van ziekten en tot het verleenen van hulp bij epidemieën en geiuone ziektegevallen. Wel weien we, dat de Afdeeling „Middelhar- nis-Soirimelsdijk" in Art. 2 van dat Re glement niet over Pleegzusters rept, hoe wel na uurlijk uit Art. 1, waarin't Doel omschreven wordt, zeer goed kan opge maakt worden, dat onder hulp ook ver staan wordt hulp door een pleegzuster. Aangenomen dus, dat 't ook in de bedosüi-g ligt, als de kas 't dragen kan, zulke hulp in te roepen, zouden we eene vraitg- willen doen, niet alleen tot onze AfJee.iiug, maar ook tot die te Stellendam, Go. r-jr-, enz. enz. omtrent de vrijheid, die aan den patient wordt overgelaten om zelf zijn verpleeg zuster uit een lijst te kiezen. We weten allemaal, dat onder de ver- pleegzusters verschillende beginselen le ven er zijn moderne, er zijn neutrale; ethische, roomsohe, gereformeerde zusters. Dat we om hun wijze van behandeling Van den patient, ivat H lichaam betreft, geen ondetscheid willen maken, zal ieder begrijpen. We gelooven, en hebben daar ook er- varenis van, dat eene moderne zuster even leeder en innig de zieken oppast, even medelijdend, vriendelijk en krach tig optreedt als een ethische of als een Gereformeerde. Voor 't lichaam dus is 't ons redelijk wel 't zelfde. Maar bij een zieke, en vooral bij eene zeer ernstige, daar, waar de doorzijn prooi reeds zoekt, is er nog iets anders, nog iets edolers, nog iets meer teeders te behandelen dan een lichaam. Daar is ook een ziel te troosten. We bestaan uit lichaam en ziel. 't Lichaam wordt stof, maar de ziel blijft eeuwig. En nu zal ieder onbevooroordeeld le zer 't moeten toestemmen, dat onze gods dienstige beginselen ook voor de behande ling dier ziel in dat broze lichaam zeer uiteenloopen. Dit nader te verklaren achten we niet noodig. Do Gereformeerde opvatting over zonde en schuld voor een heilig en rechtvaar dig God wijkt in elk opzicht af van de moderne opvatting, die zwakheid heet, wat wij overtreding noemen en een God belijdt, die veel meer barmhartig is dan rechtvaardig, en die 't bij den dood nog wel redelijk met ons maken zal. En waar nu bij 't naderen van den dood, of zelfs ver voor dat oogeublik de pleegzuster nadert lot de zickensponde, daar eischt de Gereformeerde, dat zij met den patient niet alleen spreken zal over de krankheid des lichaams, maar bovenal en in de eerste plaats over de krankheid der ziel. Dat is eiseh van zijn beginsel. Zeg nu nietdaar is de leeraar, de dominee voor, die er in elke Gemeente is. In de eerste plaats is niet overal een dominee, en de ouderlingen als zijn plaatsvervanger, zijn meest menschen, die op den dag werken moeten, en hoogstens 's avonds eens een bezoek kun nen brengen om met den zieke te spre ken. Maar in de tweede plaats een do minee heeft zooveel zieken te bezoeken en komt soms maar een of tweemaal per week bij denzelfden kranke. Zeg ook nietdaar moeten, als de zieke een kind is, de ouders voor zor gen. In beginsel stemmen we dat vol mondig toe, maar in de practijk is daar nogal wat op af te dingen. Onkunde, schuchtere vreeze, dagelij ksche arbeid in en voor 't geheele gezin, 't zijn altemaal redenen, waarom zoovele vaders en moe ders tot de ziel van hun kind weinig spreken en spreken kunnen, en daarom al hoogst dankbaar zijn, dat er eens een leeraar of ouderling ol anderen bekende komt, die uit dezelfde beginselen denken de en levende, eens tot zoo'n patient spreekt. De pleegzuster heeft en houdt dus 't leeuwen aandeel in al do werkzaamhe den, die voor en ten behoeve van zulk een zieke moeten worden verricht. En daarom hangt voor elk vader er veel van af, en ook voor eiken zieke, welke pleegzuster zijn woning binnen treedt. Een Gereformeerd huisgezin zal, als 't mogelijk is, oneindig veel liever een Gereformeerde pleegzuster bij zich .heb ben, dan een moderne. Immers zoo'n zuster is niet alleen bij den zieke, maar ze leeft 't geheele huiselijk leven met de gezonden mee. Ze hoort bidden, en bij bellezen, ze spreekt mee over de verkla ring van 't hoofdstuk, dat is voorgelezen, ze spreekt mee over de Kerk, over de School, over de Maatschappij, over Ge loof en Ongeloof, in een woord over alles, waarover in eeu Christeljjk gezin gehandeld wordt. 't Is daarom voor een Christeljjk gezin dubbel te waardeeren, als het eene zus ter in huis heefr, die èn voor den pa tient èn voor de gezonden is als hunner één. En 'tis een zoete troost te wi ten, dat de patient geholpen, en toegesproken wordt, overeenkomstig de godsdienstige behoeften van eigen hart en geweten. Daarom leggen we de vraag aan Be stuur en Leden der Afdeelingen voor; Wat dunkt U, is 'tniel een ciscli voor den groei en bloei van V Groene Kruis dat de Pleegzusters door de leden gekozen mogen worden uit eene lijst, waarop zij met opgave van hunne godsdienstige oj ker kelijke richting, staan opgegeven. Ook op dit terrein geen neutraliteit, waar ze vermeden kan worden maar beginsel, maar beljjdenis Ook op dit terrein: vrijheid voor elk lid, om zijn zieke te stellen onder de beademing der Christelijke beginselen. PROEFVELDEN III. De heer A. A. Mijstu Sommelsdijk heeft ook een cultuurproef genomen met tai wevariëteiten. Op zijn proefveld, gelegen inden polder Kraijen- stein onder Sommelsdijk werden drie variëteiten verbouwd. Het waren Essex, Bordeaux en Wilhelmina. Ze werden half October 1901 breed- werpig gezaaid op een erwtenstoppel, bemest met 40 voer stalmest per 11. A. Het zaaikoren van Essex was wat fijn. Ove rigens geene op- of aanmerkingen omtrent het zaad. Es.-ex was het spoedigst opgekomen en bleef ook steeds wat vooruit. Ze was 8 dagen eer rijp en kon op tijd binnen gehaald worden. De oogst liep ten aanzien van Bordeaux en Wilhelmina vrij wat tegen. Tengevolge van de zware regens heeft de proefnemer ze niet optijd binnen kunnen halen. Niet minder dan 3 weken hebben ze aan hokken op het land gestaan. Daardoor is de vergelijking tusschen deze va riëteiten en E sex ook niet zuiver. Maar dat de laatste variëteit 't moet afleggen tegen de beide andere, dat is duidelijk. Want zelfs in de gegeven omstandigheden bracht Essex heel wat minder op dan elk der andere. Zie maar eens dit lijstje Opbrengst in K.G. per H.A. le soort 2e soort Stroo Essex 3594,5 309 6227 Bordeaux 3420 330 6075 Wilhelmina 4040 253 6695 De resultaten van het verleden week bespro ken proefveld kloppen hiermede heel aardig. Laten we ze nog maar eens hier onder zetten. Opbrengst in K.G. per H.A. le soort 2e soort Stroo Essex 3664 160 4928 Bordeaux 3680 160 4704 Witte dikkop 3984 384 5664 Ook hier was Essex vrij wat minder dan Bordeaux. Wij hebben de Witte dikkop ook nog eens een plaatsje in geruimd. Want dat was immers de meest aanbevelenswaardige va riëteit op 't proefveld van den heer Goekoop. Ons dunkt, dat uit de resultaten van beide proefvelden valt af te leiden, dat Wilhelmina nog aanbevelenswaardiger is, want de opbrengst hiervan is bepaald even groot of nog grooter dan die van Witte dikkop. En dat, terwijl de beide andere (Essex en Bordeaux) minder op leverden dan te Goedereede. Vermoedelijk is dit een gevolg van verschil in den bodem op beide proefvelden. Opmerkelijk is het, dat de hoeveelheden stroo op 't proefveld van den heer Mijs zooveel grooter zijn. Alleen Wilhel mina geeft naast veel koren ook nog ruim 1000 K. G. stroo meer dan Witte dikkop. M. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 503. Heeft een Araucaria inselsa behoefte aan veel vocht en zonneschijn 504. Wanneer ik eene buitengewone machtiging heb om schadelijk gedierte te schieten, en mach tiging van eigenaar en pachter, mag ik dan op last van eigenaar en pachter zonder strafbaar te zijn door de wet een hond doodschieten, die ha zen achternazit door bloeiend ot rijp te velde staand koolzaad en karwei, en alzoo groote schade veroorzaakt. 505. Wat is bibbykoelc? 506. Kan men wikken voor groenbemesting zoo maar zaaien, zonder in te eggen 507. Ik las eens, dat de ritnaald of koper worm de larve is van de kniptor. Ik herinner mij niet, ooit zoo'n kniptor gezien te hebben. Is er een gemakkelijk middel ze te onderscheiden van an dere kevers? Antwoorden en mededeelingen. 497. Cineraria's kweeken? Zeker kan men dat, als men maar goed zaad heeft. Bij vele zaadhan delaars is dat wel in koop, maar 't is nog al duur. Men zaait in Juli in een schotel of een bloempot. Zoodra de plantjes goed voor den dag gekomen zijn poot men ze uit, liefst in kleine potjes, Naar mate ze sneller of minder snel groeien verpot men ze vlugger of minder gauw. Niet in de zon plaatsen. Wel veel warmte en licht. In Februa ri en soms al vroeger bloeien ze o zoo schoon soms, en ze duren lang. 498. Rood koper is een zuiver metaal, Geel ko per is een mengsel van het echte (rood) koper met een ander metaal. 500. Kaïniet kan men koopen tegen een rijks daalder de 100 K. G. waarin 12,4 percent kali gegarandeerd wordt. 501. Overs het hoog dravende paard. Wij voor ons gelooven dat het spijkeren van de nageboorte op een of andere hooge plaats eene gewoonte is, die met bijgeloof in 't nauwste verband staat. We zijn er daarom ook van overtuigd, dat die han delwijze wel spoedig tot de geschiedenis zal be- hooren 502. Verschil tuischen Natuurboter en Room boter In de meeste gevallen zal er wel geen verschil zijn. Maar toch kan het. Roomboter is uit zure room gekarnd. Maar men kan ze (de boter) ook uit zure melK krijgen. Deze mag natuur boter heeten, maar den naam roomboter verdient ze eigenlijk niet. Maar zooalsik zei, meestal zal er wel geen verschil bestaan. Want het karnen van melk komt niet veel voor. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. vu. Dat hebben we alweêr achter den rug I Heden 12 Maart om half vier in den middag verlieten we voor goed ons werelddeel Europa. We houden thans koers op Port-Said, het derde station. Gedurende ons verblijf in Genua troffen we het prachtig met het weer. We hebben er dus werkelijk veel kunnen genieten, wat trouwens ook wel mocht na onze zoo stormachtige zeereis. Genua, in het Italiansch Genora geheeten, is een buitengewoon mooie stad. Van uit de groote haven ziet men haar liggen, amphitheatersgewijze opgebouwd tegen de vrij ste i- le berghelling der Apenjjnen. Wij schreven u reeds in onze vorige „Penkras" hoe machtig schoon het effect was van de duizenden lichtjes op dien mor gen bij het binnenstoomen der havenwerken. Doch ook overdag maakt Genua zooalg het daar ligt een onuitwischbare indruk. De Italianen gaven haar met recht den bijnaam van la Superba (de Fieie), een bijnaam, die zij niet alleen door hare schoone ligging verdient, doch ook door de vele trotsche marmeren paleizen, die van uit zee ge zien, zich boven elkander verheffen. Genua heeft plm 250.000 inwoners, is de voor naamste handelsstad van Italië, de zetel ook van een Aartsbisschop en heeft bovendien een beroem de Universiteit en een zeer sterk garnizoen De ruime „Porto" (Haven) is één der beste van de Middellandsche Zee en wordt voor de helft door de stad in een halven kring van bijna 2 uur gaans omsloten. Er is daar plaats voor wel vijf honderd groote mailstoomers en we zagen er de vlagg n van bijna alle naties. Nauwelijks is een boot aan, of van de kade ko men tal van roeibootjes er op af. 't Zijn de z.g. „Scialuppa a remi", die u voor een halve „lire" (25 cent) overvaren. De roeiers, echte zuidelijke typen, trachten elkaar natuurlijk passagiers af te snoepen en schreeuwen daarom steeds hun „signori! signoriZe hebben bijkbaar veel ver trouwen in hunne klanten, bereid als zij zijn cre- diet te verleenen tot aan onzen terugkeer uit de stad, mits men maar belooft ook dan weêr in hun bootje plaats te nemen. We gingen dus naar den wal en als ik U nu al mijn indrukken, daar opgedaan, moest weêr- geven, dan had ik zeker wel stof voor tien „Pen- krassen". Ik moot me dus tot het voornaamste beperken. Al dadelijk merken we het eigenaardigzuidelijk karakter van stad en bevolking, zoo geheel af wijkende van wat we gewoon zijn in het Noor den. De huizen zijn er vuil geelachtig wit met meestal groene blinden en zeer hoog. De achter buurten bestaan uit een doolhof van steegjes, soms niet breeder dan 1 a 1.5 Meter en evenals de hoofdstraten en pleinen geplaveid met groote zerksteenen. De huizen in die steegjes zijn liefst 7 4 8 verdiepingen hoog en zeer bouwvallig De hoofdstraten, in de hartader van het ver keer gelegen, zijn breed en modern aangelegd. Men ziet daar en op de pleinen prachtige pale i- zen wier marmeren gevels metgrootsclie poorltn breede marmeren trappen en heerlijke zuilenrijen een machtigen indruk maken. Die rijkere buurten zijn 's avonds met clectri- sche booglampen verlicht en electrisclie tram* met bovengrondsehe geleiding als te Amsterdam, voe ren U voor enkele „centisimi" (halve centen) van déél' naar verschillende buitenwijken der stad. Ik zal nu niet als in een reisgids de ver schillende trotsche gebouwen en kerken gaan opsommen, die we te Genua hebben bezichtigd. Men zou er van uit de verte toch maar weinig aan hebben. Alleen kan ik U zeggen, dat het er meer dan mooi was. Voor ons Nederlanders was het wel aardig om hier en daar een reclamebord te zien waarop met groote letters„Cacao Bensdorp Amsterdam". Ook zagen we een bierhuis met vier natievlag- gen versierd. Een van die vlagen was de onze. Natuurlijk gingen we er uit pure erkentelijkheid een potje vrjj slecht bier drinken. Wijn is in Genua goedkoop Vooral de beroemde Muscadello, een heerlijke «Italiaansche landwijn, die slechts veertig cent de fiesch kostWij vroe gen in een wijnhuis „Sprechen SieDeutsch?" waarop de buffetjuf heel pertinent antwoordde: „O yes Karren met drie en meer paarden, alle achter elkaar gespannen, trokken onze aandacht. ,t Zijn anders maar leelijke beestjes, die paarden te Ge nua en ook het vee, dat we zagen, zag er slecht en mager uit. Verschillende huizen zjjn voorzien van platte daken, waarop geheele tuinen, ja tropische palin- boomenBepaald typisch om te zien Op de hoeken der straten treft men hier en daar Mariabeeldjes aan, beeldjes zooals wij ze ook veel irr Limburg hebben. Natuurlijk heeft men er tal van prach tige kerken, waarvan sommige reeds duizend jaar oud zijn. Het zonnetje scheen lekker en in enkele straten profiteerde men daarvan door de pavoiseeren met hemden en onderbroeken van allerlei kleur. Er worden daartoe, zeker in overleg met de buren van de overzij, touwtjes gespannen, waaraan het goed dan te drogen hangt. De Italianen maakten op ons geen onverdeeld gunstigen indruk. Over 't algemeen lijken 't mij zeer onbetrouwbare luidjes, die op de onbekend heid met hun taal speculeeren 0111 in den korst mogelijken tijd zooveel mogelijk van den vreem deling te plukken. Men vindt er dan ook echte boeventronies onder, echte Rinaldo Rinaldini-ty- pen! Zij zijn over 't algemeen veeliossergekleed dan de bewoners der üermaansche landen, erg bewegelijk en druk in hun doen, en weten hoe arm dan ook, soms toch nog een zekeren geur te slaan De straatjongens loopen er barrevoets of liever liggen als bandrekels in dolce far uien te (zalig niets doen) op de stoepen. Van de mindere mi litairen kreeg ik geen bijzonder goeden indruk. Ze zijn slordig gekleed en loopen er meestal nog al lummelachtig bij. De officieren daarentegen maken over 't algemeen een kranig figuur. Zij zijn zeer correct gekleed, altijd gewapend met de sabel en schijnen zeker niet in politiek te mogen loopen. want we zagen ze tot laat in den nacht bij tien tallen op straat. Naar-we vernamen heeft Genua geen eigenlijke middelstand. Er wonen schatrijke menschen in overvloed doch daarnaast vindt men dadelijk ar moede, door het milde klimaat echter minder pijnlijk dan in noordelijke1 streken. Het leven in Genua is ook verre van goedkoop. Petroleum b. v. kost er vijl maal zooveel als bij ons en de meeste arbeiders branden dan ook 's avonds geen licht in huis. Op de lucifersdoosjes zit een plakzegeltje van 't Gouvernement ten waarde van 1'/, centime en ook brood en vleesch zijn er peperduur. De werk lieden eten meestal hun boterham met schijfjes knoflook er op en in de achterbuurten ruikt het daardoor verre van aangenaam. Tabak en sigaren zijn er niet te genieien en al even duur als in Engeland. Alleen wijn en vruchten zijn spotgoed koop en smaken heerlijk. Een der drukste en mooiste straten is de Via Roma, evenwijdig aan de Galleria Mazzini, een reusachtige passage in den geest van die te Rotterdam en 's-Gravenhage, doch veel hooger eu langer, 's Avouds is daar algemeene pantoffel parade. Natuurlijk hebben we ook het wereldberoemde Campo Santo (Heilige veld) bezocht, een reuzeii kerkhof zonder weerga. Men ziet er lange gale rijen, waar rechts en links de prachtigste beelden en groepen boven de graven getuigenis afleggen èn van piëteit voor de dooden èn van de onover troffen Italiaansche kunst. Elke groep heeft haar symbolieke betcekenis en men staat verstomd over de vindingrijkheid der beeldhouwers. Sommige families geven kapitalen uit, om een geliefden doode op waardige wijze te eeren. Er zij11 bv. graven bij, die meer dan 50,000 gulden hebben gekost. Minder gefortuneerdeii bewaren hun overledenen in gemetselde nissen, die boven elkaar zijn aan gebracht. Die nissen worden door fraaie marmeren steenen afgesloten, waarop men den naam, betrek king enz. lezen kan. Deze nissen vindt men in afzonderlijke zijgalerijen van het doodenpaleis. Niet-Katholieken en vreemdelingen worden buiten boven op de heuvels begraven. Ook daar zagen wij nog vele heerlijke mooie monumenten U merkt, we hebben 111 die paar daagjes onze oogen wel den kost gegeven en vonden het wer - kelijk zeer spijtig, dat we er lieden alweer van door moesten. Aan boord hoorden wij dadelijk de droeve mare, dat drie Duitsche kolonialen in den afgeloopen nacht waren gedeserteerd. Ze had den zich met een touw van den bak laten zakken en waren toen met een boot naar den wal ge gaan. Die knapen zijn nu zeker weer op weg terug naar hun heimath. Het gaf onder het detache ment een zeer gedrukte stemming. Brieven en couranten zijn aangekomen. Gelukkig bleef het in Holland tot nu toe kalm.Moge alles nog in der minne geschikt kunnen worden. Over drie weken hopen we in Indië gerusstellende telegrammen te lezen. Wij leven nu voorloopigin onzekerheid en spanning. Een volgende maal vertel ik u iets van onze reis naar Port-Saïd. Lt. Clockener Broüsson b.d. 12 Maart 1903. a/b S. S. Koning Willem II. Rijtuig-maker, Nieuw en Tweedehands Rijtuigen en landbouwgereedschappen. Beveelt zich aan tot het repareeren, vermaken en bekleeden van allerlei rijtuigen. Alom bekend. Alom beroemd. Op don 13en JULI 1903 zal door de Vereeniging „STEENBERGEN VOORUIT" te Steenbergen, de bij Koninklijk Besluit goedgekeurde Te Jaarlijksche Verloting gehouden worden. De hoofdprijzen zijn Paavdcn, Inunderen en liijiuigen. N.B. De pa-trden en runderen zullen aan de win ners in coutiint geld aan de volle waarde worden uitbetaald, Voorts zullen er nog verloot worden vele en degelijke Landbouw- en Huishoudelijke Artikelen, Tuigenenz. enz. N.B. Het voiigjaar zijn in Flakkeode flinksteprjjzen gevallen, o.e. een 2-persoons Tilbury, een Rund, enz. Ook deze verloting heeft alle lof. Prijs der loten 50 oent per stuk, 11 voor f 5, Wie hier weinig wangt kan veel winnen. Beproef uw geluk in TIEMAN's Loten-Debiet, Hoofd-depotho u- der, Binnenweg 219, Sommelsdijk, en bij zyne bekende vrederverkoopers op alle plaatsen in Flakkeo. De opbrengst der verkochte loten zal, na aftrek der onvermijdelijke kosten, geheel voor den aankoop van prijzen worden besteed. .1. LOatS&Elt, Fortuinweg Stellendam Ter dekking een prachtige gekruiste Yorkshire {Lincoln BEER. (Groot soori). Toelatingsprijs f2. spuitwielen, zeer geschikt voor Wiel- sleden heb ik een g oot partijije te koop voor billijken prijs. Tevens een zoo goed als nieuwe VEERKAROS en een oude BOERENWAGEN te koop. Adres F. NIEÜWLAND Mr. Smid Dirksland. worden tegen lage rente en billijke on kosten bezorgd tot elk bedrag op Gebou wen eu Landerijen. verkrijgbaar op 1 ti 2 borgen vanaf f 300, tot elk gewenscht bedrag zonder verplichte Levensverzekering. Inlichtingen Kantoor van Vaste goede ren «MERGURIUS,'/ Open Rijstuin 31, Rotterdam. Van 94 uur. MIDDELHARNIS. Hc-t beste adres voor alle soorten zoowel verschillende soorten Heeren-en Dames-Chioomleeren SCHOENEN en LAARZEN als ZEE- EN WATER LAARZEN DROGISTEN Lage Oostzeedijk 107, ROTTERDAM, Handel in DR GERIJEN e» VERFWAREN, eu alle soorten TOUWWERK. STRENGEN, Sppoialiteit in echt Hollandsch Wagen- en Ledersmeer. Wederverkoopers flink rabat De» hi>D{rs«eii prijs voor MOLLE VELLEN besteedt Alle kosten van verzending, postpakket enz. worden vergoed. Spoedige zending zeer gewenscht. TASBART». Laan van Meerdervoort 40, 's HAGE. Is op deu eersten Donderdag van iedere maand te consulteeren in het Hot Er, MEIJER te Middelhainis, voor alle Mondziekteii en plaatsen van Kunst tanden. geschiedt het opmaken van Bruidzakjes, prachtige gesorteerde van 30 ct. per Ko. in kistjes van 3 of s Ko. BRUIDZAKJES vanaf 1 cent per stuk. LINT per el verkrijgbaar bij 2e Winkel van af den hoek. van welken aard of vorm wordt keuiig uitgevoerd, tegen de laagste prijzen n{ge leverd door Stoomdrukkerij, Sommelsdijk. is©inmAï«»EBv, bij de Deiftsche Poort, tel. 199 3, EN te DIRKSLAND VAN Paarden Landbouwgereedschappen enz. enz. De COMMISSIE voor de Paardenmarkt te Dirksland maakt bekend: le. Dat aldaar op Donderdag 4L Juni a. S. de Jaarlijksche vrije Paardenmarkt zal gehouden worden 2e. Dat op denzelfden dag eene verloting zal plaats hebben van paarden, op die markt aan te koopen, landbouwgereedschappon enz. 3e. Dat loten ri contant tegen 1.p r stuk, 11 voor f 10.of 55 voor ƒ48,75, uitsluitend verkrijgbaar zijn bij den Voorzitter der Com missie. Namens de Commissie voornoemd C. BOTH, Voorzitter. 3. ROOIJ, Secretaris. Dirksland, 1 April 1903. SOO.OOO Sik. De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. van de door den Staat Hamburg gewaarborgde groote Geldloterij, waarin zeker gewonnen moeten worden. De hoofdprijzen van deze volledige loterij zijn de volgende, namelijk: De allerhoogste prijs is in het gelukkigste geval 600.000 Mk. 1 Premievan300, OOOMk. 1 200,OOOMk. 1 60,OOOMk. 1 50,OOOMk. 2Premiën„ 40,OOOMk. 1 Premie 35,OOOMk, t 30,OOOMk. 1 prijs vanlOO,OOOMk. 1 80,OOOMk. 1 60,OOOMk. 1 50,OOOMk. 1 prijs van 40,OOOMk. 4prijzenvan30,OOOMk. 5 2 16 55 103 155 616 14 .1022 20,OOOMk 15,OOOMk. 10,OOOMk. 5,OOOMk. 3,000Mk. 2, Oi>0Mk. 1,OOOMk. 5n0Mk. 400Mk. In het geheel bevat deze loterij die uit 7 Klassen bestaat, 115,000 loten met 55955 prij zen en 8 premiëii, zoodat bijna op de helft van alle loten een prijs valt. Bijzondere attentie ver dien t de aanmerkelijke verbetering van het plan der loterij, waardoor de speler in staat is gesteld eene premie, niet als tot nog jtoe alleen in de laatste klasse, maar reeds in elke klasse te winnen. De allerhoogste prijs der 1ste klasse be- draagtin het gelukkigste geval 50,000Mark stijgt in de 2e kl. tot 55,000 M., in de 3e tot 60,000 M., in de 4e tot 70,000 M., in de 5e tot 80,000 M., in de 6e tot 90,000 M., in de 7de en laatste klasse tot 600,000 Mark. Voor de eerste prljstrekking, die officieel is vastgesteld, kost een geheel origineel lot slechts f 3.50 een half origineel lot slechts f 1.75 een kwart origineel lot slechts f -.90 De inleggelden voor de volgende klas sen zoowel als de juiste lijst der prijzen wor den aangegeven in het offiicieele trekkings plan voorzien van het Wapen van den Staat, welk plan ik op aanvrage gratis verzend. Iedere deelnemer in de loterij ontvangt on gevraagd onmiddellijk na de plaats gehad heb bende trekking de ofücieële trekkingslij at. De uitbetaling en verzending van prijzen geschiedt door mij direct en promt aan de winners en onder de strengste gehtimhouding. Iedere bestelling kan men eenvoudig per postwissel opgevenook tegen rembours. Men wende zich dus met de aanvraag om toezending van loten voor de spoedig plaats hebbende trekking zoo spoedig mogelijk of uiterlijk tot *S Mei met vertrouwen tot Bankier en Wisselkantoor in IIAMBUBCL Duitschland. Deze Coi AAonnew Amerika Jhr. Mi Te Rc langdurig G. A. 18 van den zijn strijcl toestand Indische voorston< Tweede de antire Naar Mei a.s heid" worden nairen doei is tot samt De be Lobman PI Somi den Nie der Brut; der Slu lichting korpsen wapenh; Midt) gemeent dat het om in no 223 richten, D; delharnil tegen dat d< passagic boven 1 gevaar, in de was gei J M. vai voor di nastiek. benoeni in den te Rot van h< schrikte van de en bel aan zij moest maakt dronke Sta ge der staking men d iudewe ter. Stad eene h ten, v alhier opgebi Wat Ooi het d< huize maken kelder geheel lü u i-

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 2