1J V IG S E L 'dag 8 Mefe03. No. 916. I Gedeelte, enfand. ijk Xieuws. Ingezonden Stukken. Verkoopangen. Posterijen. 1EHOO de bij WHOCfjWSES ndinakiiig. en WETHOUDERS det| at zullen op Zaterdag dags ten drie ure bij enki eden het verzamelen van est en Haardasch, uitd, 'nnen de kom der geniep f 1 Juni 1903, tot en met aarden liggen ter lezing j alhier vanaf heden, ei 1903. en Wethouders voornoe® De Burgemeester N. P. VAN WEEL G.( iidmaking. en WETHOUDERS derft at roepen bij deze op ft etrekking van helpster bij het Onderwijs in de nu de Openbare School enl nuttige handwerken aan 1. Reflectanten gelieven zij cretarie dezer Gemeente v« éi 1903. Vethouders voornoemd, De Burgemeester N. P. VAN WEEL G.ft istrict Veghel bij eenvoud» lid van de Tweede Kami P. VAN VLIJMEN, diet® ordering tot generaal-majon ouden verkiezing van een ten van Gelderland, distel 3625 stemmen, waarvan 356} eccius de Ridder, liberal!,; de heer M. Sanders, antirei! van Wassenaar, vrij antirei,' 1 dus herstemming moeten n de heeren Sanders en Van Onze dorpsgenoot A. Arensman, milicien bij het 3 e regiment Veldartillerie is bevorderd tot korporaal bij de treinafdeeling. Den Bommel. Sedert 1 April is alhier iemand overleden en gedurende de vo rige maand niet een geboorte-aaDgifte. Zeker een velzaamheid Ooltgensplaat-Langstraat. V rijdag- middag werd alhier onder het uitspreken van Soli Deo Gloria de eerste steen gelegd van het kerkgebouw door Cornelis Maris, pontje van dhr. A. Maris, Den Bommel. Na een korte toespraak door dhr. Wielhouwer, verd met de toeschouwers de plechtigheid jeëindigd met het zingen van Ps. 118 11 Oude Tonge. De rijksveldwachter A. Hamelink is na 8 weken elders ge detacheerd te zijn geweest ten gevolge der jongste werkstakingen heien weder lier teruggekeerd. Voor het verblijf onder de wape nen van Jacobus Gebraad, milicien-hos- litaalsoldaat van de lichting 1897 gedu- ende het tijdvak van 14 April tot en iet 4 Mei is aan diens huisvrouw inge volge art. 113 der Militie wet eene ver- beding van f 15 toegekend. Het kohier van den Hoofdeljjken mslag voor het dienstjaar 1903 goedge keurd van HH. Gedeputeerde Staten van Z. H. terugontvangen, ligt gedurende 5 maanden van af 2 Mei 1903 tot en met 2 October a.s. ter gemeente secretarie voor een ieder ter leziDg. Door B. en W. dezer gemeente is bij publicatie bekend gemaakt, dat ge durende 14 dagen van den 5den Mei 1903 tot on met den 19e Mei a.s. ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage is gelegd de herziene lijst van in kwartiering. Dirksland. Een koopman uit Zierikzee die hier met een kar waaronder een hond bespannen was, het dorp in kwam rijden (reed zonder het te kunnen voorkomen, een meisje van P. Visser omver, met het ge volg, dat van Vrijdag jl. reden S. v, alhier op den Achter- e wielen. n Achterweg komende de Voorstraat en geen van, oorende reden ze in el- erstgenoemde ondersten al wat schade veroor- andenheer H. Visser viel dat van haar arm het sleutelbeen kaai, doch werd gelukkig ontwricht werd. Met een wagen van den van den Heer C. Vis; d met zijn fiets een hoek rdoor onder een wagen, geheel stuk en den be- e beenen erg bezeerde, r wilde fietsers. Door den heer D. Slis den heer Doniës te Vil- ht de pleizierbotter >Dol- xamen als onderwijzeres veek Mej. M. M. van den van J. v. d. Hoek kreeg zaamheden aan de Am- steen op het hoofd, zoo hulp moest worden in-< lukkig kon hij zijn werk dochtertje van P. V. jl, rstraat over wilde steken wagen de Nieuwstraat r zij zich vlak voor de en werd bijna overge- ijgh, daar aanwezig, wist, benarden toestand te hei- overleed alhier dhr. P. taire Willemsorde en dra- de andere eereteekenen. id hield de afd. >Middel- k« van de vereeniging het eene vergadering die door i de leden bezocht was. dhr. A. A. Mijs, gaf ver- itand der vereeniging. t reeds 4 ledikanten met I urineflesschen, 17 steek ussens en 3 ijszakken, be- iinere zaken waren aange- ruik zijn. terwijl een ra besloten aan te schaffen, ieder ter inzage ligt Heer Penning werd zij naar haar woning gebracht. De schilder P. van Dongen had het ongeluk «m van een ladder te vallen. Per wagen moest de man thuis gebracht wor den. Ook had een dienstmeisje het ongeluk van een ladder te vallen, waardoor genees kundige hulp ingeroepen moest worden Nog had de ruim 80 jarige wed. van C. S. het ongeluk haar been te breken. Bij een kind van C. K. alhier heeft zich een geval -van Dyphtheritis voorge daan, naar men verneemt moet het gevaar bij den kleinen geweken zijn. Naar ons medegedeeld werd zal de inspectie voor verlofgangers hier gehouden worden, op Woensdag 17 Juni a.s. De ouders van W. Adamse hebben de som van f 4.5 ontvangen, omdat hun zoon wegens de werkstaking 3 maanden onder de wapens is geweest. B. en W. dezer gemeente brengen bij dezen ter algemeene kennis dat door Jo hannes Vroegindeweij logementhouder al hier is ingediend een verzoekschrift waarbij hij vergunning vraagt voor den verkoop van sterken drank in het klein in het door hem bewoonde huis op de Straatdijk No2 5 2 en wel voor de geheele iste verdieping boven de beneden zaal, het daar in aan wezig voorportaal, en de beide Kamertjes voor welke lokalen hem reeds vergunning :s verleend. Het aantal leden van de afdeeling Patrimonium alhier bestaat uit 49 gewone leden en met inbegrip van de buitengewone 67 leden. fierkingen. Belanghebbenden wordt ibekend gemaakt dat een afschrift van't pri mitief kohier van den Hoofdelijken Omslag over het dienstjaar 1903, gedurende vijf maanden ter gemeente secretarie voor een edroeg 216. Het totaal 700. Tot afgevaardigde ig van het hoofdbestuur Bruining en als plaats- A. Mijs. laringvliet. Deze week >en de steurvisschers uit gearriveerd, en hebben plm. 100 K. G. wegende, gen. lei was het vijfjarig zoontje r de kreek aan'den Molen- akt en werd bijtijds gered 1. Ware deze een klein komen, dan zou het kind en zijn. ing van dhr. J. v. d. Gevel, op Rotterdam, is 'net April 1.1. te water gelaten um motorboot, genaamd groot 70 ton, gebouwd in Welpd. heer W. Paans, Vaart bij den Moerdijk- p zijn de kielen op die werf lijke booten voor rekening Sneep te 's Grevelduiu- eman te Oude Tonge. Een ide werf geanimeerd is. Zaterdag had het zoontje van J. de Geus het ongeluk in de Molenkreek te geraken, doch werd spoedig door A. R. op het droge geholpen, zoodat hij met den schrik en een nat pak er af kwam. Melissant. Maandag 11 Mei 's avonds 'ten 7 ure, hoopt Ds. Goote van Oud- Beijerland na 't bespreken van Arbeiders belangen* alhier, eene afdeeling van »Pa- trimonium* op te richten. (Part corresp.) .Gedurende de maand April j.l. werden aan het Rijkmelephoonkantoor behandeld 87 telegrammen; zijnde ver zonden 34 en ontvangen 53 telegrammen. Voor de betrekking van katrematt hebben zich 13 sollicitanten aangemeld. Op de openbare hgere school wer den 1 Mei j.l. 33 nieuwe leerlingen toe- Stellendam Maandagmiddag werd door den leerling fietser J. R. een kind van J. Westdijk omvergereden. Met eene wond aan het hoofd werd het kind door hem opgenomen en naar huis gedragen; waar bij onderzoek bleek dat het eene on- beteekenende wonde had bekomen en den schrik erger was dan de kwetsuur. Eenige uren later liep het weer buiten. Denzelfden dag 's avonds omstreeks 9 uur is de torpedoboot No. 18 op dam 1 even boven de haven van Stellendam ge varen. Door de torpedoboot No. 15 werd nog getracht haar af te brengen doch te vergeefs. Dinsdagmorgen is zij zonder as sistentie vlotgekomen. De dam was be hoorlijk afgebakend toen zij er opvoer. Goedereede. 5 Mei. Hedenmiddag werd alhier de verkooping van strandgoederen gehouden welke f 224,95 opbracht. - Door den brigadier-titulair J. Zoon en den onbezoldigden rijksveldwachter F. Hartman, zijn twee aan het strand aan gedreven botters die door den vinder ver duisterd en ten eigen bate voor f 1,40 verkocht waren te Melissant, opgespoord en in beslag genomen. L.l. Woensdagavond werd in de vergadering der muziekvereeniging >Apollo< rekening en verantwoording gedaan van ontvangsten en uitgaven over het verloo- pen jaar. De ontvangsten beliepen f 114,77, de uitgaven f95,49, zoodat de rekening sloot met een goed slot ad f 19,28. Verder werd de heer J. Lodder als be stuurslid herkozen en werd in de plaats van den heer C. Lodder tot penningmees ter benoemd den heer J. de Reus Az. 5 Mei. Hedenavond ten 7.30 ure vergaderde alhier in het logement „de Gouden Leeuw" de te dezer plaatse bestaande afdeeling van de Zuid- Hollandiche Vereeniging „Het Groene Kruis," onder presidium van den heer M. Breen. Ter ver gadering waren aanwezig 23 leden. De notulen der vorige vergadering werden door den voorzitter gelezen en onveranderd goedge keurd, waarna de heer M. Breen als afgevaardigde dezer afdeeling, naar de derde Algemeene Verga dering, in het vorige jaar gehouden te 's Graven- hage, een breedvoerig, goed omschreven verslag uitbracht van het aldaar verhandelde, waarvoor hem een welgemeend woord van dank werd toege bracht. Vervolgens werd door den waarnemdan penning meester den heer C. A, Vogel, een flink uitge werkt verslag uitgebracht over den financieelen toestand dezer afdeeling, waarna door hem reke ning en verantwoording werd gedaan, over het laatst afgeloopen dienstjaar, waaruit bleek, dat in het geheel de ontvangsten hebben bedragen f 114,79 terwijl de uitgaven bedroegen f 92,99, zoodat een goed slot overblijft ten bedrage van f 21,80, het welk in de volgende rekening zal worden opgeno men. De rekening werd bij aclamatie goedgekeurd, waarna hem door den Voorzitter dank werd betuigd voor zijn nauwkeurig gehouden administratie. Daarna kwam tar tafel de begrooting voor dit dienstjaar, welke zonder eenige discussie onver anderd werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 106,80, Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een bestuurslid ter vervanging van den heer A. van Schouwen, die in de vorige vergadering- als bestuurslid der vereeniging werd verkozen in de plaats van Ds. J. M. Lammers, en als toen die betrekking zich had laten welgevallen, onder die mits, dat, wanneer de opvolger van den predikant ds. J. M. Lammers, zich als lid onzer vereeniging mocht aanmelden, daarvoor zijnen zetel zou be schikbaar stellen. Tot de stemming overgaande, werden uitge bracht 23 stemmen, waarvan 20 waren vereenigd op den heer ds. P. de Gidts, predikant alhier, 2 op den heer J. Lodder en 1 op den heer T. Lodder. Aan den heer P. de Gidts, niet ter vergadering aanwezig, zal van deze benoeming schriftelijk worden kennis gegeven. Daarna werd tot afgevaardigde naar de vierde Algemeene Vergadering bij aclamatie benoemd de heer M. Breen, die zich bereid verklaarde, aldaar onze afdeeling te vertegenwoordigen, Tenslotte komen in bespreking de punten, ver meld op den oproepingsbrief, te behandelen in de vierde Algemeene Vergadering, welke gehouden zal worden op Dinsdag, den 12en Mei e.k. des vm. 11 ure in het gebouw „Zaal van Dongen." Groenmarkt te Dordrecht. Omtrent de voorstellen van het Hoofdbestuur, vermeld onder No. 6, A B en O werd na eenige discussie besloten, daarmede instemming te betui gen. Eindelijk werd overgegaan tot de verkiezing van twee leden van het Hoofdbestuur, als bedoeld onder punt 8 van den beschrijvingsbrief. Tot candidaten daartoe werden verkozen de h.h Mr. A. v, Gijn en dr. T. Breesnee, beiden woonachtig te 's Gravenhage. Omtrent de overige vraagpunten op den beschrij vingsbrief vermeld, werden geene besprekingen gevoerd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzit ter deze vergadering. Ouddorp. De met ingang van i Mei n werking getreden politieverordening, waar bij o. a. hst verboden is aan vrouwelijke personen en jongens beneden 16 jaren om zich op Zaterdagavonden in herbergen op te houden, is reeds overtreden. Er is proces verbaal opgemaakt tegen Jan Komtebedde, herbergier en tegen de 14-jarige Oud dorp- sche jongedochters. Zondagavond heeft er een vechtpartij plaats gehad tusschen Leendert Hameete- man en Eeuwit Hoek. Beiden hebben daar van procesverb aal doen opmaken. In het vischstal aan den Zuiddijk, nabij de gracht zijn dit jaar reeds 3 3 zalmen ge vangen, benevens verscheidene elften. Den sden Mei jl. hadden Pieter Ve neman en Klaartje Broekman, Jacob Heer schap en Dina Witte hunne 50 jarige Echt- vereeniging. Die dag is voor de twee oude echtparen niet ongemerkt voorbijgegaan. Des avonds werd hen door het Muziek gezelschap s> Wilhelmina* een serenade ge bracht, onder aanbieding van een bedrag ad f 12,80 aan ieder. Gepasseerde Maandag was een der scho lieren van de Bijzondere school nl. Paulus Bezuijen Jz. op de school geklommen om. nestjes uit te halen. Bij het naar beneden komen greep hij mis en viel hij achter over uit de goot op straat. Hoewel hij half bewusteloos naar de ouderlijke woning werd gebrachtschijnt hij toch geen enkel letsel te hebben van den val. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op 5 Mei 1903. Aanwezig de heerenJ. Voogd, K. Lodder, W. Voogd, K. Mastenbroek, J. Mastenbroek, C. v. d. Klooster en T. Hameeteruan. Voorzitter de burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Ie. Een missive van Ged. Staten, houdende toezending van een afschrift der beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken van 12 Maart 1803 en van een uittreksel uit den daarbij behoo renden staat, waaruit blijkt dat de Rijksbijdrage, overeenkomstig art. 45 der Lageronderwijs-wet' over 1901 voor deze gemeente f800 bedraagt. 2e. Een missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het primitief-kohier honden belasting voor den dienst 1903. 3e. Een missive van kerkvoogden en notabelen der Ned. Heiv. gemeente alhier, daarbij berich tende dat zij niet ongenegen zijn, voor het te bou wen raadhuis eenige M1 grond van het oude kerkhof aan de gemeente te verkoopen, onder mededeeling-, dat zij eerst den prijs per M" zouden bepalen, wanneer door het gemeentebestuur eene juiste opgave van den benoodigden grond zal zijn verstrekt. Besloten wordt die opgave te verstrekken. 4e. Een schrijven van den heer H. A.Weiman Rijks-veearts te Lichtenvoorden, (O.), houdende verzoek om mededeeling van de hoegrootheid der toelage, die aan den eventueel te benoemen Veearts zal worden toegekend. 5e. Eene missive van het gemeentebestuur van Stellendam, berichtende dat de gemeente bereid is tot het verleenen van een subsidie, indien de Veearts zioh te Goedereede vestigt. 6e. Eene missive van den Rijksontvanger te Ouddorp, dat aan den gemeenteontvanger op 30 April j.l. een bedrag ad. f275.00s is betaald. 7e. Een besluit van Ged. Staten, bepalende het maximum aantal lesuren dat in deze gemeente voor eene Rijksbijdrage, in de aan de onderswijzers uit te keeren belooning wegens het geven van herhalingsonderwijs, in aanmerking kon komen, op 384 per school en per jaar. Aangeboden wordt het gemeenteverslag over het dienstjaar 1902. De Voorzitter deelt verder mede, dat hij een schrijven ontvangen heeft van iemand uit Rotter dam, om te willen mededeelen of de gemeente Ouddorp bereid zou zijn op, of nabij, het duin gelegen terrein te verkoopen. Spreker zegt aan bedoelden persoon te zullen berichten dat de gemeente geen eigendom op, of nabjj, het duin gelegen heeft, maar dat hij bereid is desgevraagd eenige particuliere grondeigenaars op te geven, en zich zoo[noodig met die personen in contract te stellen. Daarna volgt de bespreking over de brandweer overeenkomst tusschen de verschillende gemeen ten van Goeree en Overflakkee, zooals die in de laatste Vergadering van Burgemeester en Secre tarissen voor dit eiland is vas'gesteld. In hoofd zaak wordt met die regeling genoegen genomen, alleen wordt niet noodig geacht de opneming van de bepaling betreffende „het ongevraagd hulp verleenen." Verder wordt besloten aan het muziekkorps „Wilhelmina" toe te staan 2 maal per week ge bruik te maken van een der lokalen der Ie. O. Ij. School, tegen eene vergoeding van 20 ets. per week voor vuur en licht. Ten slotte stelt de voorzitter nog voor om het schuurtje achter het door den Rijksontvanger bewoonde huis te herstellen, waarvan de kosten pl.m. 1200 zullen bedragen. Hiertoe wordt besloten en Burg. en Weth. be last met de uitvoering daarvan. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten teneinde over te gaan tot de vaststelling van de suppletoire kohieren sehoolgeld dienst 1903/4. .Spijkeilisse Het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, dienstjaar 1903, ligt ter Gemeente-Se cretarie vanaf den i4den Mei tot en met den sden October voor een ieder ter inzage. Het kohier bedraagt in totaal f 3 843,29s. Het evenredigcijfer is op 2 1/t ten honderd. Het getal der aangeslagenen bedraagt 1 51 waarvan de hoogstaangeslagene f378,30 moet betalen naar een geschat inkomen van f 8000, terwijl de laagst aangeslagenen voorkomen voor een aanslag van f 1,08s Het totaal belastbaar inkomen bedraagt f 102705. Het kohier der belasting op de honden, waarop voorkomen 90 aangeslagenen, ligt eveneens gedurende gemelden tijd ter inzage. lechtKaken. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. (Kamer van Strafzaken) Zitting van Dinsdag 5 Mei. Heden werden de volgende vonrissen gewezen: Konijneudiefstal. In de eerste plaats stond terecht W. V., 18 jaar, arbeider, wonende te Pernis beklaagd in den nacht van 9 op 10 Maart 6 konijnen te hebben gestolen ten nadeele van D. v. d. Waard, aldaar, en een paar wollen wanten ten nadeele van J. Molendijk. Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde. Het O. M. eischte 3 maanden gevangenisstraf, daar beklaagde reeds viermalen met het gerecht in aanraking is geweest. De verdediger mr. VV. Tromp refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Diefstal van een varken. Daarna had zich te verantwoorden J. V., handelaar in varkens te Sommelsdijk, beklaagd omstreeks den nacht van 8 op 9 Februari aldaar, ten nadeele van A. Brinkman een varken te hebben gestolen. Beklaagde ontkende het hem ten laste gelegde. In deze zaak werden 11 getuigen verhoord. Dit verhoor wees uit, dat beklaagde zich zou schuldig gemaakt hebben aan dezen diefstal. Het O. M. achtte deze zaak nog niet geheel opgehelderd en stelde voor een nieuwen getuige B. Drost, in deze zaak te dagvaarden, waarop de Rechtbank zich in Raadkamer begar. Daarna werd de verdere behandeling dezer zaak uitgesteld tot over 8 dagen. Vissefierü- Middelfiarnïs. Binnengekomen te IJmuiden de navolgende vischsloepen „Poolster" st. H. Jordaan f 538. „Hendrika Adriana" st. P. L. Koster f 327, 4 ton Zoutevisch. „Toekomst" st. Jan v. d. Hoek f 580 3 ton Zoutevisch. „Middelbarnis" st. C. Langbroek f 420, 10 ton Zoutevisch. „Vertrouwen" st. C. v. d. Hoek f430, 5 ton Zoutevisch. „Titia Jacoba" st. "W. v. d. Hoek f 380, 7 ton Zoutevisch. „Luctor et Emergo",st. Johs.de Waard f350, 5 ton Zoutevisch. „Doggersbank" st. Jac. v. d. Hoek f 350, 5 ton Zoutevisch. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie •n Uitgever. Mijnheer de Eedacteur Ik lees in het Nummer van Vrijdag X Mei in Uw veelgelezen blad een Ingezonden stuk van 154, en een Driester van de Eedactie inzake het aanplakken, ot doen aanplakken van een plaat voorkomende in de Standaard van April. Van beide zijden, zoowel van de Redactie, als van Inzender 154, krijgt de doen aanplakker van de bewuste, en „gewraakte" plaat, er „zoo eens eventjes van langs," plegen de menschen hier wel eens te zeggen. Het begint in de alvast, „Wat een held" echter wordt die „heldhattigheid" al spoedig in twijfel getrokken, en wordt het een man van wiens „wijsheid, voorzichtigheid en medegevoel" geen hooge, dus in het gunstigste geval, maar een matige dunk wordt gekregen, het was maar een aanplakken om „te verbitteren" en den werkman met zulke „fijne wapenen, vlijmend aan beide kanten" (sic) ee» zwaard met éene snede; hoe scherp ook, dus te flauw om het denkbeeld van tyrannie tot uitdrukking te brengen en eindigt dan met den raad aan boeren en arbei ders, elkander te dragen en te steunen en een toepassing, opdat uit dien nood de behoefte, ge boren worde, het aan Hem over te geven, die tijden en gelegenheden in Zijne hand heeft'en ■met elkander Zijn Aangezicht te zoeken omred- ding nit 't verval. Zietzoo in 't kort de „terechtwijzing" van de Redactie, om dan nog even 154 's vreeselijke grieven te repeteeren. Die Inzender noemt het dan „gerust" „een achande," en een niet „Iraai werk"het was doodeenvoudig een „dreigbriefje" of naar de Redactie „een dreigement" het was de bedoeling van den aanplakker om den werkman te verderven. Ziet daar dan het Summa Summarum van beide stukken. Aangezien nu ook mij, M. de R. de belangen van werkgever en werkman, niet onverschillig- zijn, zij het ook mij vergund een plaatsje te vragen en te bekomen in de kolommen van Uw blad. en dan de heele zaak, welke zulk een ver bazende vlucht heeft genomen, toch ook eens, nu niet van de „Schaduw" of laat mij liever zeg gen „Zwarte" maar eens van de „Lichtzijde" te bezien. Hoewel ik de aanplakker niet ben, zoude ik toch ook mijne „tegenbedenkingen," te gen het schrijven in het midden wensehen te brengen, die meen ik niet licht zijn. Ga ik dan daarbij uit van Gods gebod, dat toch goed is, ja heilig, dan zegt ons het 9e ge bod. „Gij zult geen valsch getuigenis spreken te gen Uwen na asten," of wat wij lezen bij Zacharia 816 „En denkt niet d'een des anderen kwaad „in Ulieder harte want alle deze zijn „dingen, die Ik hate, spreekt de Heere" Indien de mogelijItheid niet bestaat om de bedoeling van de „gewraakte" plaat uiteen ander oogpunt te beschouwen dan de Redactie enden Inzender dit deden, wat hebben zich dan dui zenden Christenen in Nederland bezondigd, en „De Standaard" het hoofdorgaan der Antirev. partij aan het hoofd. De „Maas- en Sclieldebode" is immers, naar ik meen te weten, homogeen met „de Standaard 7" en nu, mij dunkt, dat die mogelijkheid wel bestaat (en meerderen met mij) zie ik in die plaat zeer veel leerrijks aanschou welijk voorgesteld, en van goede leering mag, ja dient toch ieder profijt te trekken, wie hij ook zij. Dit in aanmerking genomen, zoude ik de waar schijnlijkheid bijna zekerheid durven achten, dat de aanplakker dit heeft bewogen juist het Contrarie van Uwe opvatting of veronderstelling. Bezien we nog even de plaat, en ieder lezer oordeele dan naar billijkheid. Zij gaf dan aan de linkerzijde de verbeelding of uitbeelding, dat een Socialistisch volksmenner een timmermanswinkel binnen treedt, en een werkman toeroept „Gooi neer de boel. Tfees So lidair" met een versje er onder. Heel'het raderwerk staat stil. Als uw machtige arm het wil. Aan de rechterzijde eenige stakers met pakjes van een en ander' onder den arm staande voor een huis met bord. waarop „Bank van Leening" onderschrift" Wij waren Solidair, maar wie geeft ons nu brood," met versje. Mond en maag staan zeker stil Als de hand niet werken wil en dan, ja, „Wie niet werkt zal ook niet eten", er boven. Is dit aanplakken nu geschied met een goede bedoeling zonder te krenken, veel minder nogte „dreigen" maar alleen aanschouwelijk voortestel- len het verkeerde van zulk een daad en de jam merlijke gevolgen er van, en zoo als ik reeds zeide het bijna zekerheid acht zulks te zijn, (dit recht heb ik toch even goed als een ander te onderstellen, dat het met een kwade bedoeling was,) zulk een zonde in diens oogen, welnu, ik zal er vrede mee hebben zoowel als ik denk de schuldig verklaarde aanplakker er vrede mede zal hebben voor God en zich zeiven. U, Mijnheer de Redacteur is bedankt voor de verleende plaatsruimte. Melissant, Mei 19D3. 123. [De geachte inzender geeft de beschrijving der geheele plaat. Dat is zijn recht. En hij voegt erbij, dat er zelfs veelleerrijksaanschou welijk in voorgesteld wordt. 't Is zoo En toch, hoe goed ook bedoeld, is er in 't aanplak ken, iets dat men welpsgchologisch of zielkundig verkeerd, onjuist achten moet. En de feiten bewijzen 't door 't vorige ingezondene stuk 154. Het is te verklaren, dat een werkman, die in deze dagen 70 cent op een dag verdient (afgedacht of een boer meer kan geven, ja of neen), door den regen dagen achtereen niets verdient, dat zulk een werkman, in plaats van al dat leerrijke, en al dat aanschouwelijke, juist op al dat moois volstrekt niet let, maar veel meer zijn hoofd en zinnen, ziel en peinzen richt op datWie niet icerkt, zal ook niet eten.e. Psychologisch, voor rede vatbaar is 't, dat een vader die niets werkt, en niets verdient, dat opschrift aanvaardt als een soort bedreiging dat er een snaar springt, die reeds hevig trilde en hij 't uitzucht en herhaalt»Wie niet werkt, maar 'k heb zoo vaak geen werk zul niet eten maar 'k moet 's winters schuld maken om te eten. Psychologisch is 't verklaren, dat een ar beider zich met verontwaardiging afkeert van die plaat, omdat hij werken wilomdat zijn loon zoo laag, en de plaat daardoor te meer grievend is. Teeken maar zooveel moois gij wilt, maar als de nare werkelijkheid anders is, dan stroomt er bitterheid uit 't gemoed. Theoretisch had de aanplakker iets goeds be doeld nl. waarschuwen tegen roekeloozestaking maar zielkundig was 't onjuistin d- gen van lage verdiensten, in de dagen van zware zorgen dient elke zinspeling, waarop men zijn bekom merd hart kan luchten, ten kwade luchten, ver meden te worden. Zoo'n wap m is scherp, om dat 't den lezer plaaist in eigen nare werke lijkheid. Geef hem 25 stuivers, en hij zal de plaat mooi vinden; maar geef hem 14 stuivers: (en dan nog geen volle week) en 't plaatje gaat voor hem staan in gansch andere gedaanten, in ander karakter. Laten we 't nooit vergeten, wat ons omringt, wat stoffelijke toestanden ons leven behecrschen, alzoo is ook vaak de gees tesuiting. Niet, dat de stof den geest beheerscht, maar wel dat de stof op den geest maohtigen invloed oefent. Wellicht zijn we in de gelegenheid, hier nog eens op terug te komen.] Mijnheer de Redacteur In uw blad van Vrijdag 1 Mei las ik een be richt yan Stellendam waarin vermeld werd, dat ik of een van mijn broers gehold hadden. Uw berichtgever zou ik den raad willen geven eerst goed te informeeren voor hij iemands naam noemt. Ik kan U nl. de verzekering geven, dat ik of een van mijn broers de laatste vier weken niet te-Stellendam zijn geweest. M. de R., Ik dank U voor de welwillendheid. Achtend, M.P. POLDERMAN. Vrijdag 8 Mei, 'snm. 4 ure: Inboedel voor de Wed. P. de Ronde-van der Klooster, in het logement „Bel- levue" te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Woensdag- 13 Mei 1903 's nam. 3 uur veilling van Diverse perceelen bouwland en schaapskooi in d#n Mariapolder onder Ooltgensplaat,samen groot 24heet. 50 aren 70 cent. Diverse perceelen bouwland, huizen, erf, boomgaard en hofland in den polder de Galathee onder Ooltgens plaat, samen gr"ot 9 Heet. '21 aren 78 cent. Twee perceelen bouwland in den Anna Wilhelmina- polder onder Ooltgensplaat, samen groot 4 heet. 45 aren. Een huis schuur en erf aan de Voorstraat te Oolt gensplaat groot 4 aren 50 cent. Diverse perceelen weiland, dijkweiland, gorsweiland kade en water i/d Kleinen Adriana Theodora Polder onder Ooltgensplaat, samen groot 22 heet. 31 aren 30 cent. in het logement van dhr. L. Hobbel te'Jolt- gensplaat. Notarissen Mr. A. J. C .van WEEL te Oolt gensplaat en J. van ISPELEN te Oude Tonge. Donderdag 14 Mei 1903 's avonds 7 uur afslag van Een huis bestaande uit 5 woningen en erf a/d kaai te Onde Tonge bij Wed. G. Kanters& zoon. Notaris van ISPELEN. Woensdag 20 Mei 1903 's nam. 3 uur afslag van: Diverse perceelen bouwland en schaapkooi in den Mariapolder onder Ooltgensplaat: Samen groot 24 heet. 53 aren 70 cent. Diverse perceelen bouwland huizen, erfboomgaard, een hofland in den polder de Galathee onder Oolt gensplaat samen groot 9 heet. 21 aren 78 cent. Twee perceelen bouwland in de Anna Wilhelmina- polder onder Ooltgensplaat, samen groot 4 heot. 45 aren. Een huis, schuur en erf aan de Voorstraat te Oolt gensplaat groot 4 aren 50 cent. Diverse perceelen weiland, dijkweiland, gorsweiland kade en water i/d Kleine Adriana Theodora Polder onder Ooltgensplaat samen groot 22 heet. 31 aren 3o cent in het logement van denheer L. Hobbel te Oolt gensplaat Notarissen Mr. A. J. C. van WEEL te Oolt- gensp'aat en J. van ISPELEN te Oude Tonge Zaterdag 16 Mei, 'savonds 6 ure: Inzet van on derscheidene perceelen bouw- wei- bosch- en geest land, meestoofaandeelen, aandeel dijk en tiendrechten onder Ouddorp en Goedereede, in het logement van Akershoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 23 Mei, 's avonds 6 ure: Afslag van on- dei cheidene perceelen bouw- wei- bosch- en geest land, meestoofaandc-elen, aandeel dijk en tiendreohten onder Ouddorp on Goedereede, in het logement van Akers'ioek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. In Juni a.s. te Dirksland, op nader te bepalen plaats en datums, veiling en afslag van 12,04,60 H.A. (26,69) tiendvrij bouw- en hofland, in polder Dirks land, onmiddelijk nabij het Dorp. Notarissen VAN DER SLUIJS to Dirksland en Mr. VAN DER LEK DE CLERCQ te Zierikzee. Uitslag- Aasslëestedfng. Middelliariiis-Somiiielsdijk. Door den Direc teur der Gasmaatschappij Middelharnis-Sommels- dijk is uitbesteed onder gasverbruikende metse laars. Ie. „Het uitbouwen en wijzigen der bestaande stokerij." Ingeschreven door A. Dijkers, Middelbarnis f 270,00 C. Korteweg, Sr-mmelsdijk 261,00 A. Ver brugge 209,50 lie. Onder plaatselijke timmerlieden „Het maken van kantoorlokalen en schaftkamer. Raming f 290,00 Ingeschreven door: Jb. Grootenboer, Sommelsdijk f 375,00 C. Spee, 302,70 J. Spee, 300,00 P. Grootenboer Jr. Middelharnis 295,00 T. Misselman, 265,00 Aan de laatste inschrijvers is het werk gegund. Stellendam. Het bestuur der Generale Dijka- gie van Stellendam, heeft do levering van de benoodigde grint (750 M3) gegund aan F. Lips te Nijmegen voor f 1,19" per Ms, voor den wal. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden over de 2e helft der maand April. Uit Middelharnis C. van den Boogerd, Haarlemmermeer. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Middelharnis en de, daaronder ressorteerende, hulpkanto ren werd gedurende de maand April ingelegd 13537,03, terugbetaald f8582, J3S. Het laatste,door datkantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2861. Jgfurg-eriijke stand. Middelharnis. GeborenMaarten, z. v. Leendert van Gelder en Dirkje van Delft. Ondertrouwd: Servaas van Nimwegen 26 j. en Maria Blok 24 j. Marinus Vos 22j. (van Krabbendijke) en Maatje van den Berg 24 j. Overleden: Pietèr Kievit 72 j. echtg. van Margaretha Aurelia Govers. Stad aan 't Haringvliet. Geboren Wonter z. v. G. van ftossum en S. Ko- nings. Ondertrouwd M. v. d. Valk jm. 26 j. en Chr. Wes- dijk jd. 25 j. Tj. Sieswerda jm 24 j. en M. v. Dijke jd. '24 j. Getrouwd: J. C. Koppenaal 27 j. en A.M. "Wagner 21 j. Oude Tonge. Geboren Karei, z. v. IJsbrand v. d. Tonnekreek #n Plona 'Kroon; Wilhelmina, d. v. Frans van Erkel en Jannetje HartmanMaria, d. v. Jan Fluit en Trijntje GroenendijkTheodorus en Matthijs, zoon» van Dirk Jochems en Wiilemina Maria Chatarina Stam Dina Adriana, d. v. Job Duijm cn Sietje Voerman. Ondertrouwd: Cornelis v.d. Doeljm. 26j.enKrjjna Arendje Gebraad jd. 26 j. Petrus Anthonius Maria Jacobs jin. 28 j. en Johanna Elizabeth Pollemans jd. 32 j. Bartholomeus van Wezel jm. 27 j. en Maria Wa- gemansjd. 27 j. Johannes Stoop jm. 22 j. enMaria Ra- zenberg jd. oud 26 j. Gehuwd Cornelis v. d. Doel jm. 26 j. en Krjjna Arendje Gebraad jd. 2# j. Overleden: Adriana Kievit, oud 2j. en 11 mnd. Leendert Maliepaard, oud 13 mnd. Maatje Jannetje v. Loon. oud 1 mnd. Maria Barbara Pieterse oud 13 eend. €»emesig-4S Hfaeuws. Kinderhandel. Een maand oi drie geleden verkwanselde eone moeder, die destijds woonde op een schuit lig gende met andere woonschuiten van kermisrei zigers en dergelijke in de Rotte bij Crooswijk, haar 2 jarig dochtertje voor een halve flesch je never aan menschen die daar ook in de buurt met dergelijke schuiten lagen. Toen die lieden genoeg van het kind kreg m zetten zij het gewoon weg op den wal neer en keken er vorder niet naar om. Het 2 jarige kind kwam gelukkig met andere kinderen in aanraking en zoo in handen der politie. Door hare bemiddeling kwam het kind toen weder bij de moeder, dooh dit ontaa le vrouwmensch zooht en vond spoi lig gelegenheid zich opnieuw van het kind te ontdoen. Het kwam nu in handen van de scbippersfamilie van dor V., te Schiedam liggende. Doch ook hier ging de liefhebberij er spoed'g af en gisteren werd het meisje uit Schie dam hier gebracht bij een sohipper lirgende met zijn vaartuig in de Rotte, met verzoek om het aan „de Kromme" te geven. „De Kromme" is namelijk de man, met wien de moeder van bet kind buiten eoht leefde. Ongelukkigerwijs was „de Kromme" ook al weder van deze vrouw weggeloopen, en wilde hij niets meer met haar te maken hebben. Zoo stonds dus de '2 jarige weder geheel hulpeloos, en de sohipper bij wien het uit So'iiedam gebracht was, wist niet beter te doen, dan het weer bij de politie te brengen. Thans is het kind door tussohenkomst van den commissaris van politie aau het bureau aan de Meermansstraat, den heer L. J. C. Vuijk, ten laatste onderdak gekomen bij eene weduwe in de Pleretstraat die de zorg voor de kleine op zich heeft genomen. De politie spoort nu de ontaarde moeder op, die verdwenen is. Door den trein gedood. De talrijke voorbijgangers, die Zondagmiddag omstreeks 5 uur stonden te waohton vóór de glagboomen bi) de spoorwegafsluiting aan den Beukelsdijk, waren ooggetuige van oen ver schrikkelijk sohouwspel. Toen trein No. 6 der Staatsspoor van Rozen- daal naar Amsterdam de maohineloods bij den •verweg te Rotterdam passeerde met volle vaart, kwam de 18-jarige leerling machinist dei- Staatsspoor, Laurons Kooman, juist uit het kantoor van den opzichter-machinist in die loods. De treinen snorren daar ter plaatse vlak langs de loods en Kooman, eerst 8 dagen in dienst der spoorwegen, was nog onbekend met den gevaarlijken toestand daar ter plaatie en liep in sohuine riohting op de rails aan, om over te steken. Door de locomotief werd de ongelukkige gegrepen en meegesleurd tot ongeveer 100 meter voorbij den overweg, toen hot ongeluk was opgemerkt door het geroep der ooggetuigen. De trein stopte onmiddellijk en daardoor geraakt K. los van de machine. Hij was niet onder de wielen geweest, doch een slag van een der wielstsngen had zijn achterhoofd verbrijzeld, waarop de dood schier onmiddellijk volgde. Naar de maohineloods gebracht, constateerde dr. Eschauzier den dood. Om 7 uur word het stoffelijk overschot per inmiddels van de Nieuwe Markt ontboden dren- kelingonbak naar Crooswijk vervoerd.

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 5