Yrijdag 8 Mei 1903. voor de %uidliollsind^elie en 35e IN HOC SIGN O VINCT FEUILLETON. Antirevo lutionair Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: T. BOEKHOVEN. Ai ie stukken voor cie gfecfiactie bestemd, Advertenties! en verdere Bij dit nummer behoort een BUVOKGSKL. Het voorstel tot groiicl- we(swijaigiiig. In Februari jl. hebben, gelijk be kend is, een negental Kamerleden van vrijzinnig-democratische richting, met Piot Drucker aan het hoofd, gebruik makende van hunne daartoe strekkende bevoegdheid, een voorstel ingediend tot wijziging van de Grondwet inzake het kiesrecht. Wij zullen eerst in hoofdzaak het voorstel omschrijven. De voorstellers willen uit art. 80, hetwelk de kiezers voor de Tweede Kamer aanwijst, wegnemen de woor den „die de door de kieswet te bepalen kenteekenen van geschikt heid en maatschappelijken welstand bezitten" en daarvoor in de plaats stellen de woorden „die den door de kieswet te bepalen leeftijd heb ben bereikt." De velerlei kenteeke nen van geldbezit en belasting en verstandelijke ontwikkeling, waaraan thans het kiesrecht gekoppeld is, willen zij door de Grondwet opge heven zien; tevens met verbod om er andere voor in de plaats te stel len. Alleen over de leeftijdsgrens zal de wetgever dan nog te beschikken hebben, maar overigens zullen aan de kiezers geene eischen mogen ge steld worden. En die beschikking over de leeftijdsgrens woidt in het voorstel alleen beperkt in dien zin, dat geen kiesrecht beneden de 21 jaren mag uitgeoefend worden. Ook de bepaling, dat de wet de schorsing van het kiesrecht voor de militairen beneden den rang van officier bij de zee- en de landmacht gedurende hun fungeeren zal rege len, willen zij laten vervallen. Maar eene gewichtige bijvoeging stellen zij voor. namelijk om ook de vrouwen kiesbevoegd te verklaren niet alle vrouwen maar die vrou wen, welke de gewone wetgever kiesbevoegd zal maken, mits óok niet jonger dan 21 jaren. Hoe die gren zen of kenteekenen van vrouwen bevoegdheid nu verder gesteld wor den, laat de grondwet volgens het voorstel geheel in het midden. Het is natuurlijk do bedoeling niet, maar al wilde de kieswet het vrouwen kiesrecht ook binden aan een aca- demisehen graad of aan het bewonen van een eigen huis, dat zou kunnen. Alleen is in het voorstel uitgemaakt dat er vrouwen, hoeveel of hoe weinig dan ook, kiesbevoegd zullen worden. In de bijgevoegde „memorie van toelichting" zeggen de heeren voor stellers, dat zij tot dezen stap kwa men door de overweging, dat van de Regeering geen soortgelijk voor stel te wachten is, dat zij het kiesrecht voor goed op een breederen grondslag willen regelen, en dat „sedert jaren" dooi aanhangers van „meer dan ééne staatkundige rich ting'' is betoogd, dat ons volk „rijp is voor het algemeen kiesrecht", en dat men onder handhaving van de tegenwoordige grondwettelijke bepa lingen dit algemeen kiesrecht wel dicht kan naderen, maar dat eene afdoende regeling toch zonder grondwetsherziening ondenkbaar is, ook volgens verklaring van het huidige ministerie. Tot zoover aanvankelijk de me- dedeeling der voorstellers. Maar hoe nu over zulk eene handelwijze te oordeelen. Met den besten wil kan dit oordeel niet gunstig zijn. Reeds om het tijdstip niet, waarop de voorstellers met hun ontwerp komen aandragen. Zij zeg gen, dat de tegenwoordige kiesrecht regeling in hooge mate onbevredigend is. Wie zal dit ontkennen De an tirevolutionairen zeker allerminst want steeds hebben zij hunne beden kingen volgehouden tegen een direct of zijdelings aan belasting verbonden kiesrecht. Maar daarom is het nog niet wijs en goed, alles wat onbe vredigend is, leelijk onder den voet te halen. Men weet toch of men kan weten, dat de Regeering met veler lei ingrijpende wetten druk bezig is en meer en meer bezig wordtdat zij heeft te peinzen over het arbei derscontract, over pensioneering van onderwijzers en hunne weduwen en weezen over arbeiderspensioenen bij ouderdom of verzwakking; over de geldbronnen, die daarvoor moe ten opgespoord worden en over tal van dadelijk voorliggende wetsont werpen meer. Wanneer men dit al les nu niet teltof men is zoo on kundig en bekrompen, dat men meent, dat regeerende personen niets anders in hun ambt te doen hebben dan nieuwe wetten bestudeeren en daaromtrent gegevens verzamelen, ja, dan kan men verstaan, dat an deren zich oprichten en zeggen het werk marcheert lang niet vlug ge noeg dus het zal het best zijn om meer kiezers bij de stembus te krij- gen, wie weet, mogelijk komt er dan wel een vlugger kabinet en eene vluggere Kamer. Zoo iets kan men echter van een man als Mr. Drucker niet veronderstellen en ook niet van Mr. Fokker, Mr. van Raalte, Mr. Marckant en Mr. Smidt. Zulke heeren weten kostelijk goed, hoe on begrijpelijk veel beslommering er aan het regeeren vast is, en hoeveel correspondentie en naspeuring er vereischt wordt om houdbare grond slagen te leggen voor wetten van beteekenis Evenzeer zijn zij er me de bekend, hoeveel bijzonderen te genspoed het Kabinet reeds gehad heeft, dat er twee ministers door den dood vervangen moesten worden, dat de ziekte der Koningin zorg en spanning bracht, en dat het stakings proces tot dadelijk nieuwen arbeid opriep. Ook weten zij evengoed als ieder ander, hoeveel nationale tijd er in de Kamer verpraat wordt, inzon derheid door hen, dia zeggen het hardste vooruit te willen. En boe gaat het nu met eene grondwet sherzieniDg Hieraan is een breede nasleep verbonden, die voor zeer geruimen tijd, misschien wel voor een paar jaren den gang van het andere wet gevend werk verstoort. Nadat toch bij eerste lezing de gewone meer derheid zich verklaart 'heeft voor de voorgestelde wijziging der grondwet of liever (want dat is de eigenlijke term van art. 194) heelt verklaard, dat er grond bestaat om het voor stel in overweging te nemen en na dat dit besluit in den vorm eener tot stand gebrachte wet is afgekon digd, moeten volgens art. 195 de $tdad waren te brengen iiü-a 'jifh met behulp van meerdere kiezers. Dit echter is niet zoo. In een der kantons in Zwitserland, waar de kie zers zelf zeggenschap hebben over de wetten is een voorstel tot arbeiders- pensioneering nog afgestemd. Daar entegen is in Duitschland het ar beiderscontract vooral door de conservatieven doorgedreven. Ook Frankrijk en Amerika toonen, dat goede sociale wetten niet aan het algemeen kiesrecht gebonden zijn maar dat een goed geregeld kies recht en deugdelijke sociale wetbe palingen twee onderscheidene zaken blijven. En deze redeneering hangen wij nu niet voor, omdat wij, of onze partijen tegen «algemeen kiesrecht// zijn. Wel neen. Daar zijn wij nog veel meer voor dan zij, die er te pas en te onpas den mond over vol hebben. Want wij willen door het verleenen vau kiesrecht aan alle ge zinshoofden, dus door het geven van invloed aan alle cellen van het maatschappelijk organisme en dat zijn de huisgezinnen de ontwik keling van het volksgeheel, meê door dat huismanskiesrecht opvoeren tot hare grootste hoogte. En dat willen de heeren Drucker c.s. niet. Deze beoogen slechts vermeerdering van het aantal kiezers bij den tel, zonder achtgeving op het natuurlijk organisch volksbestaan all zoodanig. Doch daarom te meer is op dit het voorstel der negen oogen blik UK KMC X% Si. Posterijen. rijkspostspaarbank. ËStur^eriyke Stand. Gemengd nieuws. cL idactie „een dreigement" het was de bedoeling n den aanplakker om den werkman te verderven. Ziet daar dan het Summa Summarum van ide stukken. Aangezien nu ook mij, M. de R. de belangen n werkgever en werkman, niet onverschillig n, zij het ook mij vergund een plaatsje te igen en te bekomen in de kolommen van Uw ,d. en dan de heele zaak, welke zulk een ver- ;ende vlucht heeft genomen, toch ook eens, niet van de „Schaduw" of laat mij liever zeg- ■1 „Zwarte" maar eens van de „Lichtzijde" te sien. Hoewel ik de aanplakker niet ben, ide ik toch ook mijne „tegenbedenkingen," te- het schrijven in het midden wenschen te jngen, die meen ik niet licht zijn. a ik dan daarbij uit van Gods gebod, dat k goed is, ja heilig, dan zegt ons het 9e ge- „Gij zult geen valsch getuigenis spreken te il Uwen na asten," of wat wij lezen bij Zacharia 16 „En denkt niet d'een des anderen kwaad Ulieder harte want alle deze zijn ;ingen,die Ik hate, spreekt de Heere" ndien de mogelijkheid niet bestaat om de ™Joeling van de „gewraakte" plaat uit een ander §§^gpunt te beschouwen dan de Redactie en den ■zender dit deden, wat hebben zich dan dui nden Christenen in Nederland bezondigd, en )e Standaard" het hoofdorgaan der Antirev. irtij aan het hoofd. De „Maas-enScheldebode" immers, naar ik meen te weten, homogeen iet „de Standaard en nu, mij dunkt, dat die logelijkheid wel bestaat (en meerderen met mij) ie ik in die plaat zeer veel leerrijks aanschou welijk voorgesteld, en van goede leering mag, dient toch ieder profijt te trekken, wie hij iok zij. Dit in aanmerking genomen, zoude ik de waar schijnlijkheid bijna zekerheid durven achten, ,t de aanplakker dit heeft bewogen juist het mtrarie van Uwe opvatting of veronderstelling. Bezien we nog even de plaat, en ieder lezer oordeele dan naar billijkheid. Zij gaf dan aan de linkerzijde de verbeelding of uitbeelding, dat een Socialistisch volksmenner een timmermanswinkel binnen treedt, en een werkman toeroept „Gooi nêer de boel. Wees So lidair" met een versje er onder. Heel'het raderwerk staat stil. Als uw machtige arm het wil. Aan de rechterzijde eenige stakers met pakjes van een en ander' onder den arm staande voor een huis met bord. waarop „Bank van Leening" onderschrift" Wij waren Solidair, maar wie geeft A S8 §113 ff§ons nu brood," met versje. i I., J, Mond en maag staan zeker stil Als de hand niet werken wil en dan, ja, „Wie niet werkt zal ook niet eten", er boven. Is dit aanplakken nu geschied met een goede >edoeling zonder te krenken, veel minder nog te dreigen" maar alleen aanschouwelijk voortestel- ïn het verkeerde van zulk een daad en dejam- terlijke gevolgen er van, en zoo als ik reeds iide iiet bijna zekerheid acht zulks te zijn, (dit cht heb ik toch even goed als een ander te ïdcrstellen, dat het met een letvade bedoeling is,) zulk een zonde in diens oogen, welnu, ik l er vrede mee hebben zoowel als ik denk de guldig verklaarde aanplakker er vrede mede hebben voor God en zich zeiven. gf, Mijnheer de Redacteur is bedankt voor de jleende plaatsruimte, elissant, Mei 1903. 123. k'le geachte inzender geeft de beschrijving Yf geheele plaat. Dat is zijn recht. En hij d erbij, dat er zelfs veel leerrijks aanschou- cjk in voorgesteld wordt. 't Is zoo En hoe goed ook bedoeld, is er in 't aanplak- -iiets dat men wel psychologisch of zielkundig teerd, onjuist achten moet. En de feiten mijzen 't door 't vorige ingezondene stuk 154. „et is te verklaren, dat een werkman, die leze dagen 70 cent op een dag verdient pedacht of een boer meer kan geven, ja reen), door den regen dagen achtereen niets ient. dat zulk een werkman, in plaats van Hoofdstuk Y. 1») ONVERWACHTE ONTMOETING. Reeds een geruimen tijd had inen in de kamer gezeten, en niemand sprak, totdat de heer Gerardie het zwijgen verbrak en zeide Wel Branderhorst, wat denkt ge van uw zaak Hoopt ge nog op vrijspraak Volgens het zeggen van den advocaat zal ik zeker vrijgesproken worden, mijnheer. Het kan wel een advocatenpraatje zijn. Maar enfin hij beeft ftink voor u gepleit, dat moet ik zeggen. Maar wat is uw voor nemen, als ge vrijgesproken wordt. Waar zult ge dan heen gaan? Mijnheer, zegt Branderhorst, ik zou zoo gaarne op dit werk blijven, als het kon. Ik heb een voorschot gekregen, dat ik gaarne zou aanverdienen. Maar misschien is er dan wel een plaatsje in een andere keet voor me. 11 Nu we zullen zien. Eet nu eerst maar eens wat. Het zal wel smaken//. De Heer Gerardie vertrok en nu ontspon zich een levendig gesprek tusschen mevrouw Gerardie en vrouw Branderhorst. Zij ver telden elk op hun beurt hunne wederwaardig heden gedurende de tien verloopen jaren, en sprak van hart tot hart. Branderhorst sprak geen woord. Na verloop van eenige uren kwam de meid binnen met een brief voor Branderhorst. Vrouw Branderhorst ontstelde, niet wetende wat dit weer zijn zou. Gelukkig bevatte de brief niets bezwarends want toen hij geopend was bleek hij van de aannemers te zijn, die Branderhorst verzochten op hun kantoor to komen. Ik hoop dat ik morgen weer aan het werk zal mogen gaan, zeide Branderhorst, me vrouw en Cornelia groetende, en vertrok. Op het kantoor bevonden zich de aanne mers van de groote werken. Branderhorst werd binnengelaten. Natuurlijk was Brander horst eenigszins zenuwachtig maar de tegen woordigheid van den heer Gerardie alsmede de vriendelijke blikken van al de aanwezigen op hem gericht, maakten het hem gemakkelijk. De heer Gerardie deelde aan Branderhorst mede dat het op zijn voorstel was hem op het kantoor te ontbieden opdat ziju medefirmanten dan in de gelegenheid zouden zijn hem persoon lijk te ontmoeten. Gij moet ons nu maar eens vertellen op welke wijze het drama op dien noodlottigen Maandagavond is afgespeeld, en hoe het toch gekomen is, dat ge niet uw kameraad Grootheid handtastelijk zijt gewor den. Daarop volgde voor de zooveelste maal, uit den mond van Branderhorst hetzelfde verhaal, hetwelk de aannemers natuurlijk niet onbekend kon zijn. Mot belangstelling infor meerde zijn patroon naar zijn huisgezin, zijn overige familieleden, en op alle vragen gaf Pieter een bescheiden en volledig ant woord. Toch wilde het den heeren eenigermate vreemd voorkomen, dat Branderhorst over het voorgevallene op dien Zondagavond liever maar niet sprak, en steeds pogingen aanwendde om de gedachten daar af te trekken, 't Meest scheen hem te hinderen, toen een hunner vroegMaar hoe is het (och gekomen, dat ge een nacht op het politiebureau hebt door gebracht, en ge u nog voor den kantonrech ter zult te verantwoorden hebben. Brander- horst bloosde, want hij was overtuigd, dat, ofschoon Jan Grootheid ook daarvan de meeste schuld op zijn rekening had, hij zelf niet geheel onschuldig was, immers zijn geweten veroor deelde hem, ongetwijfeld kwam de zucht bij hem boven, zich hier zooveel mogelijk te verontschuldigen. Verschillende pogingen wer den daartoe door hem aangewend en menige vraag ongetwijfeld beantwoord. Het meest van allen werd hij do.or een zijner patroons lastig gevallen, die dan het eene niet goed had verstaan, dan weer het andeï£_ni£t goed had begrepen, totdat Branderhorst zich niet meer kon redden, en de volle waarheid vertelde, zelfs ook datgene, wat niet in zijn voordeel was. Men wist genoeg. Branderhorst kon vertrekken. Hij veroorloofde zich nog cent in het logement van denheer L. Hobbel te Oolt- gansplaat Notarissen Mr. A. J. O. van WEEL te Oolt- gensp'aat en J. van ISPELEN te Oude Tonge Zaterdag 16 Mei, 's avonds 6 ureInzet van on derscheidene perceelen bouw- wei- boseh- en geest land, meestoofaandeelen, aandeel dijk en tiendrechten onder Ouddorp en Goedereede, in het logement van Akershoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 23 Mei, 's avonds 6 ure: Afslag van on- dei 'eheiiienr perceelen bouw- wei- bosch- en geest land, meestoofaandeelen, aandeel dijk en tiendrechten onder Ouddorp en Goedereede, in bet logement van Akeis'ioek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. In Juni a.s. te Dirksland, op nader te bepalen plaats en datums, veiling en afslag van 12,04,60 H.A. (26,69) tiendvrjj bouw- en hofland, in polder Dirks land, onmiddeljjk nabjj het Dorp. Notarissen VAN DER SLUIJS te Dirksland en Mr. VAN DER LEK DE CLERCQ te Zierikzee. Uitslag- Aasi!ie«tedin^. Midilelliariiig-Soniiiielsdijk. Door den Direc teur der Gasmaatschappij Middelharnis-Sommels- dijk is uitbesteed onder gasverbruikende metse laars. Ie. „Het uitbouwen en wijzigen der bestaande stokerij." Ingeschreven d~or: A. Dijkers, Middelharnis f 270,00 C. Korteweg, Sr-mmelsdijk 261,00 A. Ver brugge 209,50 He. Onder plaatselijke timmerlieden: „Het maken van kantoorlokalen en sehaftkamer. Raming f 290,00 Ingeschreven door: Jb. Grootenboer, Sommelsdijk f 375,00 C. Spee, 302,70 J. Snee, 300,00 P. Grootenboer Jr. Middelharnis 295,00 T. M/sselman, 265,00 Aan de laatste inschrijvers is het werk gegund. Stellendam. Het bestuur der Generale Dijka- gie van Stellendam, beeft de levering van de benoodigde grint (750 M3) gegund aan F. Lips te Nijmegen voor f 1,195 per Ms, voor den wal. Lijst vin brieven geadresseerd aan on bekenden over de 2e helft der maand April. Uit Middelharnis C. van den Boogerd, Haarlemmermeer. Aan het postkantoor Middelharnis en de, daaronder ressorteerende, hulpkanto ren werd gedurende de maand April ingelegd 13537,03, terugbetaald f8582,436. Het laatste,door datkantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2861. Middelharnis. GeborenMaarten, z. v. Leendert van Gelder en Dirkje van Delft. Ondertrouwd: Servaas van Nimwegen 26 j. en Maria Blok 24 j. Mariuus Vos 22j. (van Krabbendgke) en Maatje van den Berg 24 j. Overleden: Pietpr Kievit 72 j. echtg. van Margaretha Aurelia Govers. Stad aan 't Haringvliet. Geboren: Wouter z.v. G. van ftossum en S. Ko- nings. Ondertrouwd M. v. d. Valk jm. 26 j. en Chr. Wee- dijk jd. 25 j. Tj. Sieswerda jm 24 j. en M. v. Djjke jd. 24 j. GetrouwdJ. C. Koppenaal 27 j. en A. M. Wagner 21 j' Oude Tonge. Geboren Karei, z. v. IJsbrand v. d. Tonnekreek «n >na Kroon; Wilhelmina, d. v. Frans van Erkel en metje HartmanMaria, d. v. Jan Fluit en Trijntje aenendjjk;Theodoras en Matthijs, zoon» van Dirk herns en Wulemina Maria Chatarina Stam Dina riana, d. v. Job Dujjm cn Sietje Voerman. Ondertrouwd: Cornelis v.d. Doeljm. 26j.enKrjjna 11 dje Gebraad jd. 26 j. Petrus Anthonius Maria pbs jm. 28 j. en Johanna Elizabeth Pollemans jd. ij. Bartbolomeus van Wezel jm. 27j. en MariaWa- /ansjd. 27 j. Johannes Stoop jm. 22 j. enMaria Ra- borg jd. oud 26 j. ehuwd Cornelis v. d. Doel jm. 26 j. en Krjjna udje Gebraad jd. 2# j. /verleden: Adriana Kievit, oud 2j. en 11 mnd. ndert Maliepaard, oud 13 mnd. Maatje Jannetje v. n. oud 1 mnd. Maria Barbara Pieterse oud 13 mud. Kinderhandel. ïen maand ot drie geleden verkwanselde eene eder, die destijds woonde op een sohnit lig- jde met andere woonschuiten van kermisrei- ers en dergelijke in de Rotte bij Crooswijk, ir 2 jarig dochtertje voor een balve flesch je- zer aan menschen die daar ook in de buurt met rgelijke schuiten lagen. Toen die lieden genoeg ,n het kind kreg >n zetten zij het gewoon weg op in wal neer en keken er vorder niet naar om. Het arige kind kwam gelukkig met andere kinderen aanraking en zoo in handen der politie. Door re bemiddeling kwam het kind toen weder bij moeder, doeh dit ontaa de vrouwmensch zocht vond spot dig gelegenheid zich opnieuw van t kind te entdoeD. Het kwam nu in handen n de schippersiamilie van der V., te Schiedam gende. Doch ook hier ging de liefhebberij er zedig af en gisteren werd het meisje uit Sobie- [n hier gebracht bij een sobipper li'gondo st zijn vaartuig in de Rotte, met verzoek om t aan „de Kromme" te geven. „De Kromme" namelijk de man, met wien de moeder van het ld buiten eoht leefde. Ongelukkigerwijs was e Kromme" ook al weder van deze vrouw iggeloopen, en wilde hij niets meer met haar maken hebben. Zoo stonds dus de 2 jarige der geheel hulpeloos, en de schipper bij wien t uit SoTiedam gebracht was, wist niet beter doen, dan het weer bij de politie te brengen. Thans is het kind door tussohenkomst van n commissaris van politie aan het bureau aan Meermansstraat, den heer L. J. C. Vuijk, ten itste onderdak gekomen bij eene weduwe in Pleretstraat die de zorg voor de kleine op ih heeft genomen. De politie spoort nu de ontaarde moeder op, verdwenen is. Door den trein gedood. De talrijke voorbijgangers, die Zondagmiddag istreeks 5 uur stonden te wachten vóór de gboomen bij de spoorwegafsluiting aan den ukelsdijk, waren ooggetuige van oen ver- ïrikkeljjk schouwspel. Toen trein No. 6 der Staatsspoor van Rozen - al naar Amsterdam de machineloods bij den erweg te Rotterdam passeerde met volle vaart, /am de 18-jarige leerling machinist der aatsspoor, Laurens Kooman, juist uit het kantoor ,n den opzichter-machinist in die loods. De treinen snorren daar ter plaatse vlak langs 1 loods en Kooman, eerst 8 dagen in dienst ir spoorwegen, was nog onbekend met den /vaarlijken toestand daar ter plaatie en liep sohuine riohting op de rails aan, om over te Bken. Door de locomotief werd de ongelukkige gropen en meegesleurd tot ongeveer 100 meter arbij den overweg, toon hot ongoluk was »emerkt door het geroep der ooggetuigen, trein stopte onmiddellijk en daardoor geraakt los van de machine. Hij was niet onder de den geweest, doch een slag van een der slstangen had zijn achterhoofd verbrijzeld, arop do dood sohier onmiddellijk volgde, ar de machineloods gebracht, oonstateerde dr. ohauzier den dood. Dm 7 uur werd het stoffelijk overschot por niddeb van de Nieuwe Markt ontboden dren- eiingenbak naar Crooswijk vervoerd.

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 1