KAPITAAL c Advertentien. S. BOERS Jr. 'O FEUILLETON. Mozes de Haas, ISIIANIÏ- R0LBL0K, WIELSLEDE OUDE BOERENWAGEN Gas- sa PetroleaaimolorsD J. VAN DONGEN JE. Mollen! Mollen! Mollen! Riiürivieesch, DUBIEUSS i VORDERINGEN Iste en 2öb Byptei VARKENSFOKKBRIJ li y. I Boogêrt SOMMELSDIJK. DRUKWERK Hypotheken ■ROTTERDAMS Rechter Kottekade 127 Mauritsstraat 83, tel. 2936 MMNMtNNt J. 1. BlffiHORST-MIER. D. HARTOGS Jacz. J. T1EMAN, Uit Ouddorp on Helissant (zie inge zonden stuk) ontvingen we een aller onaangenaamst berichtje. Men schreef ons, dat op 't aanplakbord aldaa-, waar schijnlijk door een boer, is aangeplakt het bekende plaatje met 't onderschrift Wie niet werkt, zal ook niet etenEn de bciichtgever meldde er bij, dat dit hoogstwaarschijnlijk een dreigement be duidde tegen de arbeiders, die sapperloot al een heele 70 cent op een dag ver dienen. Nu Jaten we de meening van den schrijver voor zijn rekening, maar als 't waar is, dat een boer dat papiertje beeft aangeplakt, dan krijgen we geen hoogen dunk van mans wijsheid, voor zichtigheid en medegevoel. De tijden op Flakkee zijn er heusch niet naar, om den werkman met zulke fijne wapenen, vlijmend aan beide kan ten, te gemoet treden. Zoomin een grond eigenaar bij slechte oogsten en lage prij zen den pachter de les mag lezen over late of onvoldoende betaling over 1902 en noch minder hem eenig verwijt mag toedienen, waar de pachter al 't moge- ljjkeheeft gedaan, daar past 't een pachter of eigenaar ook niet, zijn werkman met zulk een prent, met zulk een onderschrift te verbitteren. Pachter en arbeider dienen in deze donkere dagen elkander niets te ver wijten, maar elkander in den algemeenen nood, die 'tjaar 1902 heeft gebracht over zeer, zeervelen, te steunen. Zwjjgen 1 Het lot samen dragen Zich zien te schikken naar de omstandigheden. En 't overgeven aan Hem, die tijden en ge legenheden in Zijne hand heett. Opdat uit dien nood de behoefte worde geboren om met elkander Zijn aangezicht te zoeken om redding uit 't verval. Geen plaatjesGeen laffe praatjes om te verbitteren. Maar de pachter steune den werkman En de grondeige naar toone edel te zijn tegenover beide En vooral geen vermomde verwijten bij een daggeld van 69 centen en 2 halfjes. Tuin- en Landbouw. DE DRANK. Vraagbaak. Antwoorden of mededeeliugen Indische Penkrassen. Te koop bij M. J. VAN DRIKL, Mr. Wagenmaker te Sommelsdtjk, een uit «lrie stukken. Te koop een nieuwe Adres: B. KRUIK, Mr. Wa-enmtker OOLTGENSPLAAT. van zeer eenvoudige doch zeer soliede constructie, zoomede Zuiggasmotoren, (beslist de goedkoopste hedendaagsch^ bedrijfskracht) levert onder de ruimste garantie voor constructie en bedrijfskosten Schietbaanlaan 24. Rotterdam. Halsvellen worden tegen goeden prijs opgekocht door HUIDENHANDELAAR, Oud'lBeieiiand Vleeschhouwerij Marktveld, MOHAlELiUUK. Fijn llookvieesch en Boterhamworst, Nette bediening. Billijke prijzen. worden tegen billijk tarief geincasseerd door de Veunootschap HUISMAN k Co., Dordrecht. Vraagt prospectus met bewjjzen van 8UCC3 Fortuinvreg Ter dekking een prachtige gekruiste Yorkshire Lincoln BEER. (Groot soort). Toelatingsprijs f2. spuitwielen, zeer geschikt voor Wiel- sleden heb ik een groot partijtje te koop voor billijken prijs. Tevens een zoo goed als nieuwe VEERKAR0S en een oude BOERENWAGEN te koop. Adres F. NIEUWLAN1) Mr. Smid Dirksfand. Rijtuigmaker, Nieuw en Tweedehands Rijtuigen en landbouwgereedschappen. Beveelt zich aan tot het repareeren, vermaken en bekleeden van allerlei rijtuigen. van welken aard of vorm wordt keurig uitgevoerd, tegen de laagste prijzen afge leverd door Stoomdrukkerij, Sommblsdijk. tegen zekerheid van vaste goederen of persoonlijke borgstelling vanaf 1000 gul den tot elk bedrag tegen lage rente ver krijgbaar. Franco brieven ooder letter M. aan het bureau dezer Courant. HOUTHANDEL, bij de Delftsche Poort, tel. 1993, Zeenwseh Iepen, Beuken, Eiken, Essen, flinke sorteering in droog Bralmntsche eiken «pankhoul, klokken en pla ten. Voorts Alahonie, Noten, Populieren, alle andere soorten werkliout, Fineeren enz. enz. BOEKHANDEL DIRKSLAND Kerkboeken en Bijbel». Sig-aren en Sigaretten Goud, Zilver Koralen, en Horloghiën. BINNENWEG, -- SOMMELSDIJK, biedt aan Roodkoepeën en Jaapjeszaad, geteeld van zuivere, gelijkmatige praohtsoorten, onder mijn persoonlijk toezicht uitgelezen. Mijn afnemers hebben sinds 1890 altijd nog bevredigpude resultaten verkregen. ROODKOEPEËNZAAD, V2 Kilofl.— JAAPJESZAAD, J/2 Kilo f 0.35 Mengsels van Tieman's 5-jarigeWeiden en Roosendaal's Rood Klaverzaad geven groote en bevredigende opbrengsten. Bidder's Anker-Pain-Ex- peller is verkrijgbaar bij DIJ KEMA en DOORNBOS te Sommelsdijkbij A. TEEPE te Middelharnis; bij A. G. P. DE VRIES te Dirksland en bij A. L. HOPBEL te Ooltgensplaat. zettingen van vóór- en nadeelen der coö peratie uit christelijk, oogpunt. Wie zal er stukkeu leveren over Arbeid, KapitaalConcurrentie eu Christenplicht Wie zal ons 'fc hedendaagsch recht van werkman en boer plaatsen tegenover 't Mozaisch recht, en dan in verduwbaren vorm Is er geen geld Er is geld genoeg Zijn er geen krachten Ze zijn er, al is hun aantal niet legio. De tijd, de Nieuwe Tijd! roept, schreeuwt om een heldere uiteenzetting van econo mische vraagstukken naar onze beginselen Onze roeping is te grootsch! te ernstig 't Gaat om. de leiding van den stroom des levens in christelijke of in socialistische bedding. Wie zal 't winnen Aan wie is de toekomst Aan ons Wachterwat is er van den nacht De moigen is gekomen, maar 'tis nog in menig opzicht nacht Wat een heldj. PROEFVELDEN. Wat later dan andere jaren zetten we ons aan 't bespreken van deLandbouwproefvelden.diein 1902 in onze provincie hebben moeten dienen ter leering van de boeren of ter vergelijking van de uitkomsten der praktijk met de theorie. Als naar gewoonlijk willen we ook nu aller eerst onze aandacht schenken aan de proefnemin gen op Overflakkee en Goedereede. We zullen het desbetreffende verslag op den voet volgen »n dus in de eerste plaats even stilstaan bij het: Bemestingsproefveld op Tarwe van den heer J. v. d. Koogh. te Middelharnis. De bedoeling der proefneming was, om de na werking na te gaan van verschillende stikstof- bemestingen. Ten vorigen jare toch waren op 't zelfde veld suikerbieten geteeld en op dat gewas had men metelkaar vergelekenchilisalpeter zwavelzure ammoniak en gaswater. Nu wenschte men na te gaan of de meststoffen nog nawerkten, en zoo ja, bij welke van de drie zulks 't duidelijkst bleek. De proef mag als volkomen geslaagd beschouwd worden. Want „de stand van het gewas was op alle perceelen regelmatig normaal.'1 Alleen op het onbemeste perceel kwam het legeren niet voor. Daaruit alleen zou men ietds min of meer mogen besluiten dat de in de andere per ceelen nog voorkomende stikstof vrij zeker ge werkt had. Bij 't meten van den oogst bleek dit ook zeer duidelijk. Aan de bijgevoegde tabellen ontleenen we de volgende cijfers. Ze hebben achtereenvolgens op betrekkingonbeinei t, chi lisalpeter, zwavelzure ammoniak en gaswater. De geldswaarde van clen oogst beliep per H. A. 298.94s g; 350,86 g; 355,39s g en 330,01 g. Er is dus overal nawerking te bespeuren. Bij Hoofdstuk V. 17) ONVERWACHTE ONTMOETING. Eens op een keer, had haar eenigste zoontje zich tegen het bevel zijner ouders op het ijs gewaagd, en zou hoogstwaarschijnlijk zijn verdronken, had niet Cornelia haar eigen leven voor hem in de waagschaal gesteld. Ongetwijfeld zou de familie dit nooit vergeten hebbenmaar Cornelia hield zoo van uitgaan en uitblijven, dat mevrouw haar menigmaal daarover ernstig had onderhanden genomen. Maar geen enkele liefderijke vermaning of waarschuwing mocht baten. Cornelia hield toen niet van dat //preeken// en nam zich voor bij de eerste de beste gelegenheid maar te vertrekken. En zoo was geschied. Kort daarop was Cornelia getrouwd met Pieter Branderhorst. Mijnheer Bourdie was overleden, en Mevrouw ging te R. wonen. Vijf jaren was zij weduwe, toen zij met mijn heer Gerardie, een der aannemers in het hu welijk trad. Het sterfgeval van mijnheer Bourdie, de verhuizing van V. naar R., het tweede huwelijk ran mevrouw waren mede zwavelzure ammoniak 't meest Tj gaswater 't minst. De conclusie luidt, dat de resultaten van dit proefveld beichouwd in verband met die van de proef ten vorigen jare niet genoegzaam uit- elkaar loopen, dan dat men de eene meststof pertinent boven de andere zou kunnen stellen. Intusschen valt 'tniet te loochenen dat chili salpeter heel aardig toonde ook nog vrij wat na te werken. En dat is ongetwijfeld een klap in 't aangezicht van hen,die altijd weer aan maar wijzen op het snelle wegzakken er van met het bodemwater. M. (Wordt vervolgd.) Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zyn met hetzelfde nummer gemerkt als de yragon waarop ze betrekking hebben. Vragen. 493. 'k Heb wel eens gehoord, dat gras in een boomgaard niet goed is; is dat waar? 494. Wordt er ook wel eens chilisalpeter op weiland uitgestrooid 495. Kunnen koperwormen in tuinen ook veel schade aanbrengen? 496. Velen zijn van meeniag dat de koekoek afstamd van de sperwer en ook omgekeerd zoo dat ,dit niet twee vogels maar een zijn. Zou dit zoo zijn. Antwoorden en mededeelingen. 490. Wat zijn tomaten? Dat zijn planten, welke zeer veel familietrek ken met onze aardappels gemeen hebben. Ze worden gekweekt in warme kassen. Nadat ze gebloeid hebben zetten ze vrucht. Deze komen in vorm en groote vrij wat overeen met appels. Als ze rijp zijn hebben ze een fraaie roode kleur. Tomatensaus is voor menigeen een lekkernij. Daarom wordt er door den gegoede graag een aardig prijsje voor besteed. 491. öuperphosphaat tegen mos. Wij zagen mos meermalen met succes bestrij den door middel van supherphosphaat. 492. Bemestingswaarde van roet. Emil Wolff geeft voor de samenstelling van steenkoolroet op 9,4 pCt. stikstof, 0.4 pCt. phos- phorzuur en 0,1 pCt kali. Als stikstofmest heeft het du» stellig eenige waarde, gewi» niet minder dan het Kunstroet, waarover de Heer Van Bij- leveld van 14 dagen schreef. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. V. 7 Maart waren alle passagiers reeds vroeg aan dek. We zouden Gibraltar passeeren I Het was het prachtigste weêr van de wereld en een lekker zuidelijk zonnetje glansde aan een azuurblauwen hemel. Tal van bruinvisschen „de boer met zijn varkens", zooals de zeeman ze betitelt, sprongen en dartelden om het schip, tot groot vermaak onzer soldaten vooruit op den bak. Tegen zeven uur in den morgen vertoonde zich eindelijk de langverwachtehooge kust van het zuidelijkst puntje van Europa en ook flauw in de verte het Afrikaansche strand. Het zijn de kapen Trafalgar en Tarifa aan bak boord- en Kaap Spartel aan stuurboordzijde. Vooral zij, die voor het eerst deze zeereis meê- maken, geraakten geweldig onder den indruk, 't Is dan ook werkelijk een heerlijk mooi schouw spel voor ons allen, gewend als we zijn aan de eentonig lage vlakten ginds thuis in Holland. Tal van schoeners, brikken en barken gaan ons voorbij en stoffeeren zeer schilderachtig „de straat", die wij nu instoomen. Zoo ontmoetten we o.a.'t stoomschip „Eleonora" van de Firma Müller Co. te Rotterdam en een voor ons onbekenden driemastschoener, beide va rende onder Nederlandsche vlag. Een saluut wordt gewisseld door het strijken der driekleur en wij passagiers wuiven opgewonden met zakdoeken onze landgenooten toe. Och, er zijn er zoo velen in den tegenwoordigen tijd die durven spotten met heilige gevoelens als vaderlandsliefde, die er zoo ondoordacht op stoffen, dat ze boven dergelijke bekrompenheden verheven zijnl Ik zou hen echter wel eens willen zien, hier op z«e, op een schip, wanneer daar plotseling het dierbaar rood-wit-blauw dundoek zichtbaar wordt en alles naar de verschansing vliegt onder den blijden uitroep van„een Hollander een Hol lander!" Men behoeft volstrekt niet laag op andere naties neêi te zien,men kan het goede in den vreemde waardeerenden zelfs gaan begrijpen, dat wij, Nederlanders, in zeer veel nog ten achter zijn, doch bij dat alles houde men steeds en overal het vaderland hoog! Zeker, wij hebben onzen ouden roem overleefd, we zijn niet meer watw» waren, onze vlag is niet langer de schrik van den oceaan, doch zij wordt gelukkig nog steeds geëerg. Treffend bleek het nu weer in de straat Gibraltar, toen een Duitsche mailboot ons voorbij stoomde en het «erst met de vlag salueerde. Uit dit saluut van dien vertegegwoordiger onzer machtige oostelijke naburen spreekt duideijk de oprechte erkenning vanonze vroegere grootheid op zee. We zijn thans middenin „de straat". Aan stuur boord (rechts) bemerken wij een ontzettende rots op de Afrikaansche kust, dit is de z. g. Apen- berg, terwijl om 8 uur 50 v. m. Gibraltar gepas seerd wordt. Met kijkers gewapend bewonderen wij de prach tige vestingwerken, die in de rotsmassa zijn uit gehouwen en nog vrij wel als onneembaar worden beschouwd. Honderden vuurmonden, onzichtbaar opgesteld, verdedigen hier, zoo noodig, den toe gang tot de Middellandsche Zee en men moet wel tot de erkenning komen, dat de Engelschman er' by zonder goed slag van heeft, om zich op een voordeelig punt te nestelen. Van die steile rotsen heeft hij zich met Hollands hulp meester gemaakt, om zc daarna vrij handig voor zichzelf te behouden. Ea thans nemen wij afscheid van den Atlan- tischen Oceaan en gaan we weer in noordelijke richting. Bijna den geheelen dag genoten wij van de Spaansche kust, een reeks van bergen grillig en woest van vorm. Nu en dan zagen wij de witte huisjes opgebouwd tegen de hellingen en ook de hooge vuurtorens, die 's nachts den koer» moeten wjjzen. De zee is als een spiegel zoo glad. Lucht en licht zijn hier helderder, zuiverder, zachter. We zijn als in een betere wereld verplaatst, gevoelen ons op de liefelijke blauwe wateren der groote binnenzee gelukkiger dan anders. Van die mooie gelegenheid moeten we profi- oorzaak, dat Cornelia haar meesteres, van wien zij zoo menigmaal was vermaand, uit hel oog verloor. Later zou zij wel eens gaarne aan mevrouw verteld hebben, wat de Heere aan haar ziel gedaan had, en mevrouw zou haar wel verstaan. Ook bij de familie Gerardie werd nog wel eens over Cornelia gesproken, vooral met betrekking tot den jongenheer Bourdie, die nu ongeveer twintig jaar was, maar daar bleef het bij. De jongenheer Bourdie had van het vree- selijk drama op dien Maandag vernomen, en was, om zijne nieuwsgierigheid eens bot te vieren naar de keet gegaan, waar hij anders natuurlijk nooit kwam. Hij liet zich door de bewoners tot in de kleinste bijzonderheden inlichten, vroeg naar den verslagene en diens familie, en ook naar Branderhorst. De dorps- genooten van Grootheid en Branderhorst gin gen er trotsch op, dat zij mijnheer een dienst konden bewijzen en vertelden hem alles. Zelfs vrouw Branderhorst, Cornelia, werd niet ver geten. Onder bet naar huis wandelen begon hij te denken, dat dit dezelfde Cornela wel kon zijn, die hem het leven had gered, alleen met dit onderscheid, dat die niet vroom was, zooals zij van vrouw Branderhorst mij ver telden. Thuisgekomen deelde hij het een en ander teeren om nader m»t ons drijvend stoomhotel kennis te maken. Het is maar een prachtig schip die „Koning Willem II" der Maatschappij „Nederland", voor zien van alle mogelijke gemakken als goed geven tileerde ruime salons, rookkamers, flinke hutten, badkamers en heusch» kapperswinkel, een bak kerij, een slachterij, vries-en koelkamers enz. enz. In 1900 liep de „Koning Willem II" te Rotterdam van stapel en hij doet de bekende Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw, Feijenoord" alle eer aan. Zij behoort tot het nieuwste type mail booten, evenals de „Koning Willem I" de „Ko ning Willem III" en de „Oranje". Ons huis is ItO Meter lang, en heeft, in het midden gemeten, een breedte van 14 Meter, terwijl het 8,0 Meter diep is en een inhoud heeft van 4291 ton. Een aardig bootje dus, al zagen we in de dokken van Southampton nog veel grootere zeemonsters. Het schip is geheel electrisch verlicht, wat het brand gevaar zeer vermindert. Ook de toplichten in de masten, de zij- en kompaslicbten en de lichten bij de stuur- en machinetelegrtaf worden elec trisch ontstoken. Een prachtstuk van een ma chine met vier cylinders geeft ons schuitje een snelheid van 14 Engelsche mijlen per uur (een mijl is 1825 Meier). De bemanning bestaat uit 98 koppen en men vindt daaronder behalve de scheepsofficieren, matrozen, stokers en tremmers, o. a. nog een bakker, een slager, eon timmerman, een smid, een ziekenvader, een kapper, de noodige Inlandsche bedienden, koks enz. enz. Een lang en breed „promenadedek" verbindt de le en 2e klasse, waarin plaats is voor totaal 120 passagiers. Het grootste deel van dat wandel- dek is geheel tegen zon en regen beschut, want vooruit heeft men boven de 2e klasse de z. g. „brug" die boven het „middenschip" in een sloependek zich verlengt. Op dit sloependek vindt men o. a zoowel aan bak- als aan stuurboordszijde vier stalen sloepen, die elk 45 man kunnen opnemen en naar wij van harte hopen en vertrouwen nooit of nimmer zullen noodig zijn. Ze zijn intusschen van alles voorzien, wat bij een schipbreuk te pas zou kun- neu komen. Passagiers, equipage en militairen zijn over die sloepen verdeeld en elk weet in tijd van nood zijn plaats. Zoowel „achteruit" bij de le klas als „vooruit" bij de 2e heeft men dekhutten, die vooral later in de tropen lekker luchtig zullen zijn. Ook heeft men daar nog de rookkamers en de kajuit der stuurlieden. Gemakkelijke trappen voeren zoowel naar brug en sloependek als benedendeks naar de salon, de kinderkamers, de muziekkamer, de hutten, dê keukens, de bakkerij, den barbier, de badkamers het hospitaal, de apotheek enz. Alles is even gemakkelijk, rijk en praetisch ingericht, ai geeft men natuurlijk met de ruimte moeten woekeren. De soldaten en de lagere bemanning slapen geheel vooruit onder den z. g. bak, doch van el kaar gescheiden. Het logies is er zeer netjes en ruim. De militairen slapen evenals bij de Marina in hangmatten en zijn verdeeld in vier bakken (drie van 9 en een van 8 man). Er staai een flinke kachel en 't geheel maakt den indruk van een chambree in de kazerne. Wanneer 't moest zou ,de „Koning Wilem II" ongeveer 800 militairen kunnen vervoeren In den kuil, de diepte vooruit tusschen bak en brug vind men nog de smidse en timmermans werkplaats. Later hoop ik u nog wel eens iets van het le ven aan boord mede te deelen' In den eersten tijd valt er nog te veel van de reis zelf te ver tellen. Ik sprak in mijn vorige Penkras van den Mistral, die heden verwacht wordt, doch tot nu toe, Zondag 8 Maart 's avonds om 11 uur, merken we er nog niet veel van. Er is wel veel wind uit het Noorden en het schip slingert min of meer, doch een Mistral is het nog bij lange niet. Des te beter. Lt. Clocrenek Brousson b.d. Maart 1903. a/b S. S. Koning Willem II. gevraagd, wekelijksch 1500 a 2000 groote versche EIEREN. Brie ven met uiterste no teering te zenden aan Melkinrichting 1 Delft and« 89 Goudsche rijweg ROTTERDAM en Beleefd aanbevolen ook tot levering van Vaat- of Knipwerk. aan zijne Ma mede, ook zijn gedachten, die bij hem opgekomen waren. //Welzeker//, meende de oude mevrouw, //is dat dezelfde Cornelia. Zij is immers, niet lang nadat zij ons verliet met Branderhorst getrouwd. Ik heb het altijd betreurd in haar, dat ze niet wat bestendiger was. En toen ze later met Pieter in kennis kwam, werd ze zelfs onverdragelijk. Mocht deze weg haar en haar man nog eens tot bekeering leiden.// //Ze zeggen dat ze vroom is,// merkte de jongeheer, half spottend. //Het is te hopen//, zeide mevrouw Gerardie. //De Heere heeft misschien een diepe weg voor haar. Zou ze ook kinderen hebben//. //Ja, ik meen van vijf of zes//. //Och, die arme CorneliaZe was toch niet kwaad. Ik zal er straks niet uw Pa over spreken, misschien kunnen we wel wat voor haar doen. We lieboen altijd nog een oude schuld aan haar hoort/! Zoo gezegd zoo gedaan. Reeds aan tafel begon mevr. Gerardie met haar man over de zaak Zij deelde mede, dat zij vermoedelijk den verdachte kende. Zij vreesde, dat zijn vrouw in kommervolle omstandigheden moest ver- keeren. Zij trok voor den dader geen partij, want het kwaad moet gestraft worden, maar die arme vrouw en kinderen. Zij deed toen het zoo menigmaal herhaalde verhaal, van de Doorloopend eerste kwaliteit Beleefd aanbevolen. worden tegen lage rente en billijke on kosten bezorgd tot elk bedrag op Gebou wen en Landerijen. verkrijgbaar op 1 ft 2 borgen vanaf ƒ300, tot elk gewenscht bedrag zonder verplichte Levensverzekering. Inlichtingen Kantoor van Vaste goede ren '/MERCUR1U8,'/ Open Rijstuin 31, Rotterdam. Van 94 uur. LOKKER, Stellendam A W. BOEKHOVEN, zorgd op Huizen, S'hepen en Landerijen. Handelscredietcii en Voorschotten zelfopofferend dood van Cornelia, waaraan zij het leven van haar zoon te danken had, en gaf te gelijk haar voornemen te kennen om iets in het belang van dat gezin te doen, en twijfelde niet of haar man zou dit zeker goed keuren. De heer Gerardie was een ontwikkeld en bovendien Godvreezende man. Hij stemde vol komen met zijn vrouw in dat het kwaad ge straft moet worden maar herinnerde tevens aan het woord van Paulus, //Die staat ziet toe dat hij niet val Ie/ //Want//zeide hij, //die kiem van booriieid, die bij anderen tot rijp heid komt, hebben we allen in ons oedorven hart, en het is Gods barmhartigheid, als wij voor in het oog loopende zonden bewaard mogen blijven. Wat de zaak zelve betreft,//zegt hij//, loopen de gedichten nogal uiteen. Men wil, tamelijk algemeen, dat de ntan in deze niet schuldig, maar ongelukkig is. Die Groot heid moet een echie zatlap geweest zijn, en heeft waarschijnlijk aan zijn dronkenschap zijn dood te wijten. Daarentegen konten er van Branderhorst zeer gunstige getuigenissen in. Voor hem kunnen we niets doen. De zaak is in banden der Juniiie. Maar meent ge iets voor die vrouw te kunnen doen, dan wil ik gaarne mijne medewerking daaraan verleenen. Mevrouw stelde zich spoedig in correspon- Levering van alle Binnen- en Buitenlandsche Boeken Tijdschri/ten Couranten. Plaatsing van Advertentifin in alle couranten Handel in Schrijf- Teelten- en Schoolbehoeften. STEEDS VOORRADIG Post zegel- l'oeteet-PoSsie- ets tteie j'ltanelalbums enz. enz. (Vestdijk B 393, HIDDELHAKVH Billijke prijzen. Solide artikelen. OPGERICHT 1840. Alleen »cht net fabrieksmerk ixktr. Gebruikt steeds tegen Rhen- Jnatiek, Jicht «Verkoudheden Prjjsf 1.25,75 ots. en 50 ets, pr.fl. Te Amsterdam hij: Uloth, Gléban, vanTuyll en Sanders. Jtk. iliiyttr «is., ïtotUvbam. I UIU_JJ i ima—p^—wspwsmmmtw—«a dentie met den predikant van het dorp en was binnen weittige dagen met den treurigen toestand van de familie Branderhorst bekend. Zij stelde ZEerw. ruimschoots in de gelegen heid om in de allereerste behoeften te voor zien. Cornelia wist niet vanwaar dit kwam, en gaf den leeraar te kennen, dat zij er veel prijs op zou stel'en dit te mogen weten, om hare dankbaarheid persoonlijk te kunnen be luigen. De predikant rapporteerde die begeerte aan ntevrovw Gerardie, die toen aanstonds pogingen in liet werk stelde om haar te doen overkomen. Cornelia keek wel wat vreemd op, toen zij die uitnoodiging per brief ontving, en den volgenden dag een postwissel voor reiskosten. Twee harer kinderen nam zij mede, de overigen werden bij verschillende familieleden tijdelijk geplaats En zoo vonden we vrouw Brander horst op den dag der terechtstelling te waar ze dien morgen pas was aangekomen. Ze informeerde natuurlijk het eerst naar de zaak. De heer Garardie, die de terecht zitting had bijgewoond, stelde haar in kennis met. het besluit van de rechtbank, waarin de invrijheidstelling van Branderhorst bevolen was. Ze zou persoonlijk haar man gaan af halen, en mevrouw Gerardie ging met haar mede. (Wordt verfolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 2