Vrijdag 17 April 1903 voor de HiiidliolliMiitselie eii Keeuwiche Eilanden. Achttiende Jaarg. No. 913. Orgaan Antirevolutionair IN HOC SIGN O VINCES ëerstë blad. 1 T. BOEKHOVEN. AB!e stukken voor «le Heilaetie bestemd, Advertent iën en verdere Administratie franco toe te «enden aan «Sen Sltgever. Verwarring van denk beelden. Nu een overbekend, zeldzaam po pulair, scherpzinnig en voortvarend christenman in den ministerraad voor zit, verwachtte menigeen schier wonderen, althans een forsche aanloop ea een omkeer in alles wat tegen het christelijke ingaat. Maar was dan met het optreden van een godgeleerde als bewindvoer der in den Staat de gemengde natie veranderd in eene kerkelijke gemeente ot eene theocratische bevolking? Kon den dan de lijnen van het gebied der particuliere en dat der algemeene genade gelijktijdig getrokken worden? Was er dan geen bindende grondwet meer O ja, dat alles zal niemand ont kennen. Maar tochdacht men, dat een christelijk minister zoo wat alvermogend is, en al het onchriste lijke wel op eens kan uitroeien of dat hij anders met een goed geweten geen minister kan zijn. Welzoo! Maar met gelijk recht zou men kunnen beweren, dat nie mand met een goed geweien inwoner van Nederland kan zijn. Want hetzij hoog of laag geplaatst, hetzij als minister of als daglooner, men moet gelijkelijk de bestaande wetten eerbiedigen en gehoorzamen, totdat zij langs wettigen weg, dat is in gemeen overleg tusschen Kamers en Regeering gewijzigd zijn. En wie dan toch in het land blijft, en toch zijn belastingpenningen meê opbrengt om den Staat der Nederlanden te helpen in stand houden, heeft even zeer als de ministers deel aan de verkeerdheden in de wetten van zulk een Staat. Maar dat is nog geen persoonlijk, geen opzetlelijk, geen willekeurigdeel. Niemand behoeft daar zijne ziel meê te kwellen, als men voor zijn aandeel maar getrouwelijk doet wat de hand vindt om te doen. En dan eische men van een Ne- derlandsche minister, hoe rijk toe gerust met gaven en inzichten, ook niet meer. Zoo iemand is geen onbeperkt dictator, maar een dienaar der Kroon in een constitutioneelen Staat. Zijn kalm en waardig, beleidvol en schijnbaar-conservatief optreden kan alleen hen teleurstellen, die hoe genaamd geen idee hebben van de ministeriëele functiën, en die zich laten meeslepen door hun gevoel, door hetgeen zij wel zouden wenschen dat in ons land kon gebeuren. Ongerijmde leer bestreden. Van roomsche zijde is door den heer J. D J. Aengement te Hageveld in tn-t Katholiek Sociaal Weekblad geprotesteerd tegen het drijven van de theorie van den klassenstrijd tlij noetnt die theorie in strijd met het gezond verstand, met den godsdienst en de natuur van den mensch. De God der liefde kan in Zijne Voorzienigheid niet willen, dat een kamp op leven en dood de levenswet zoude zijn van de ontwik keling van het menschdom, zooals de socialisten dat willen. Alleen bij terziidewerping van het geloof aan een persoonlijk God is dit vol te houden; want dan neemt men de krachten der natuur als de eenig leidende aan, en moet stoffelijke overmacht beslissen bij de botsingen, die plaats grijpen. Gelooft men daarentegen in de leiding van Gods Vaderlijke hand, dan erkent men,, dat naar Zijn bestel de wereld zoo danig is ingericht, dat de twee klassen (der armen en der rijken) onderling eendrachtig zouden samen gaan en evenwicht vormen, evenals de ongelijke ledematen des lichaams God wil liefde en samenwerking het sociaal-democratisch leerstelsel, wil de dierlijke worsteling. Ook met 's menschen natuur accordeert de theorie van den klassenstrijd niet. De mensch bestaat uit ziel en lichaam, hij is „meer dan hij eet" de geestelijke factoren, als zijnde van hoogere orde, zullen derhalve een veel grooteren invloed op de maatschappelijke ontwikkeling moeten hebben dan de stoffelijke. Intusschen zijn de oeconomischefac- toren óók wel gewiuhtig, en is het wel waar, wat Pesch schreef, nl. „De oeconomische verhoudingen zijn het vleesch en het bloed der volke ren." Maar de invloed van dat stoffelijke mag niet overschat worden. In dat stoffelijke ligt de negatieve voorwaarde voor den opbloei van den geestelijken arbeid van kunst en wetenschapmaar de uitwerkende oorzaak van het geestesleven der maatschappij ligt buiten de sociale omstandigheden. Dit in aanmerking nemende, spreekt het vanzelf, dat het al of niet dragelijke in het sociale leven veel afhangt van den invloed van godsdienst en zeden. Hoe zuiverder de godsdienst eener natie is, en hoe verhevener moraal zij belijdt, hoemeer de beseffen van rechtvaar digheid en naastenliefde indringen, des te meer zullen ook de verhou dingen tusschen de klassen en stan den daarvan den invloed ondergaan, en de theorie van den klassenstrijd logenstraffen. Als waar is en het is waar wat zelfs Gothe bekende „het eigenlijke, eenige en diepste thema der wereldgeschiede nis, waaraan de andere factoren on derworpen zijn, is de strij 1 tusschen geloof en ongeloof" als het waar is en bet is waar, wat de be kende taal vorseher Max Mulder zeide „De ware geschiedenis der ménschheid is de geschiedenis van den godsdienstzij is de basis, waa-op alle geschiedenis steunt zij is het licht, de geest, hel eigenlijke leven der geschiedenis," dan ligt de sociaal-democratische theorie van den klassenstrijd (als onmis baar aangediend voor den welstand der menschheid) omver. Deze theorie is ook inconsequent. Wanneer toch de geschiedenis steeds alleen was een geschiedenis van klassenstrijden, waarom zegt Engels b. v. dan, dat in vroegere tijdper ken de productieverhoudingen nog veel meer haar invloed deden gel den dan thans Ea hoe moet het dan gaan met de verdere ontwikkeling der maatschappij als alle klassen verschil zal verwijderd zijn, en ont wikkeling moet er volgens de soci aal-democratische leer zijn. Nu be weren de socialisten, dat de com munistische productievorm, als zij dien verkregen hebben, blijven zal. Maar waarom kan dan het stand vastige niet eveneens zitten in het tegenwoordige productiestelsel Waar om kan dit stelsel dan nok niet blijvend zijn Wie in onze dagen rede verstaan uil, kan van alle kanten nog de waarheid vernemen. Helaas, dat, reeds zoo velen te ver weggevoerd zijn oai nog voor over reding vatbaar te wezen. O, die on- gelukkigen, Hoe worden zij de slachtoffers van doodelijke theo rieën. Familie-trek. Ofschoon anders werd gehoopt, hebben de vrijzinnig-democraten toch tegen de strafwet-bepalingen gestemd. Het geschiedde welbewust, ondanks de helderste betoogen van regeerings- zijde, en in het gezicht van de moedwillige ongeregeldheden der sta kers. Er was niets aan te doen. De fa milieband met de sociaal-democraten trok zóó sterk, dat zij met hen stemden als één van hart en één van zin. Niet het gezag hoog honden, maar het wegnemen van de «grieven" der spoorbeambten was het voornaamste in hun oogen. Nu, dat zij dan zoo. Zij hebben niet kunnen verhinderen, dat de wet met overgroote meerderheid er door ging. Maar zij hebben zichzelven er kwaad meê gedaan. De vrijzinnig-democraten hebben zichzelf bij deze gelegenheid ten toon gesteld als ageerende legen de wettig ge overheid. Deze schande wisschen zij niel meer uit. *S(* Ken woord van dank. Eene waarschuwing Deae Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 0e»t. UITGffivfcKP HO. WJS MEILSMMBJ Mi Advertentiën 10 cent per regel en s/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaataing. Groote letter» en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat. Advert'ntiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. De beslissing over de stakingsontwer pen is gevallen. Met overgroote meerder heid zijn ze aangenomen. Geen geschetter van socialist en anarchist, geen protest meeting waarin de moties tegen de Re- geering daverden van 't eene tot 't andere eind der zalen geen manifesten en echo's van manifesten, geen algemeene werksta king hebben anti-liberalen en vele liberalen weerhouden om kloek en krachtig in deze ernstige en moeitevolle tijden de Regee ring te steunen. Naar eer en geweten heb ben een 80 tal kamerleden hun stem ver heven tegen den bruten opstand van een deel van 't Nederlandsche Volk, dat meen de Staat en Maatschappij aan zijn macht te kannen onderwerpen. Een woord van dank aan de Regeering Aan de Regeering, die van 't begin af 't booze spel heeft doorzien 't heeft gesig naleerd en gebrandmerkt als een machts middel tegen 't wettig gezag, 't heeft ge openbaard tot op de vezelen, als niets an ders zijnde dan opstand, rebellie, revolu tie, anarchisme. Aan de Regeering voor haar voorzichtig, maar vastberaden optre den kloek en geeuzins onbezonnen waardig en geenszins vermetel. Aan de Regeering, die voet bij stuk houdende, de beginselen handhavende, nochtans, te ge- moet kwam aan bezwaren tegen den vorm waarin ze haar rechtsideeën had gegoten; optredend vol verzoening, maar nochtans pal staand voor 't recht en 't gezag niet wijkend waar 't haar bleek, dat men 't op haar eer gemunt had, haar verdacht makend in schrift en beeld haar beleedigend in vergadering en persorganen maar wel tegemoetkomend, waar ze de positieve be doeling meende te zien om door c.ritiek op te bouwen; om door opmerkingen nog beter 't doel te bereiken. In één woorddank aan de Regeering voor hare kloekheid, die ons Vaderland een dienst heeft bewezen, welke door de historie schrijver met gulden letters zal geboekstaafd worden, die de arbeidersbe weging heeft teruggebracht van haar heilloos pogen om een Staat in een Slaat, te wor den die haar geleid heeft of zal leiden in de goede banen, waarin voor elke organisatie voordeel en heil is te behalen nl. in de wegen van recht en vrijheid. Een woord van dank aan de Regee- ringspartij, die krachtig aaneengesloten, sprak als ze spreken en geheel zweeg, waar ze zwijgen moest. Er was eenheid, er was diciplineschoone belofien voor de toekomstZe gevoelde tegenover de Regeering en de oppositie haar roeping, om als een falanks te staan, niet wijkend voor grootspraak en verdachtmaking van vijandige zijde. Ze steunde door zwijgen zij bouwde op door spreken, 't Was ver kwikkend, hartverheffend ze te zien ge schaard romdom den troon ont mede te handhaven de vrijheden en rechten des ge- heelen Nederlandschen Volks. Een woord van dank aam de Chr. vak organisaties, die met heldenmoed allerlei uittartingen, allerlei hoon en smaad hebben verdragen, maar standvastig zijn gebleven en der Revolutie eiken voet grouds hebben bevochten. Dank aan die mannen broeders voor hun kloekheid, hun ijver, hun toe wijding in de maa'schappelijk» beroerin gen Heil hen en heil hun organisaties zij hebben getoond de steunpilaren van den arbeid te zijn. Een woord van dank aan zoovele libe ralen, die orde en gezag liefhebbend, van 't eerste oogenblik af de Regeering steunde in adressen en petionnement, in pers of in brochure. Ze begrepen, dat 't hier ging om de fundamenten van den staat nier te laten ondermijnen; om vrijheid niet voor één deel des volks, maar voor allen. Ze zagen 't in, dat de bron der werkstakin gen niet alleen opwelde uit den grond der grieven, maar ontsprong uit de be geerte om den Staat op te leggen de macht der vakorganisaties, die met kracht en geweld «de wet wilden stellenden Staat de macht ontnemen, om op de puinhoi pen de vlag der sociaal-democratie en der anarchie te plaatsen Die inzagen, dat de vakorganisatisch den weg van onrecht en dwang insloegen, wat niet mag bestaan in eene ordelijke maatschappij die begre pen, dat een Staat onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid moet eischen van zijn amb tenaren en vooral te waken heeft tegen insubordicantie van dezuken, aau wien voor een groot deel 't welzijn en de wel vaart van een Maatschappij zijn toever trouwd. Geen dank aan zoovele andere liberalen, zich noemend bf Yrijzinnig- Democrar.t bf Unieman. Zij hebben de Regeering tegengewerkt Met opzet Was 't een politiek spel, om 't Ministerie te laten duikelen? Was 't verkeerd, inzicht in den toestand Was 't trouw aan de Socialisten, met 't oog op de toekomst in 1905 wanneer de stembus opengaat en de Vrijzinnig-Democraten dan zoozeer de hulp der Socialisten noodig hebben bij de herstemmingen Was 't pure liefde voor den werkman en de vakorganisatie Mogen wij onze meening hierover uitspreken, dan gelooven we, dat eenerzijds te ver gedreven sym pathie voor de vakorganisatie daarvan de oorzaak was, te weinig oog voor hare uitwassen en grondfouten, te weinig inzicht in de groote gevaren, die dreigden van wege Anarchisme en Socialisme, maar ook anderzijds de sterke neiging om met 't Socialisme saam op te trekken tegen ons Ministerie, om dit, vooral nu, de zenuw van haar leven af te snijden. Sympathie voor 't Socialisme aan den eenen kant, antipathie tegen ons Ministerie, ziedaar de twee factoren, die onzes inziens meewerkten om een agitatie tegen de Re geering in 't leven te roepen. En daarbij te groote liefde voor de vakorganisatie zelfs met al haar fouten en gebreken, en te weinig inzicht in de gevaren, die voor Land en Volk dreigden uit de macht en het beginsel der niet meer neutrale, maar politieke vakorganisaties gedreven door Socialisten en hunsgelijken. Dank aan Hem, die onze Regeering wijsheid en kracht schonk om pal te staan in den woedenden stroom van opstand en tegenwerking. Ons Vaderland mag verheugd zijn, zulke mannen te bezitten als dienaars der Kroon! Spare Hij hen nog vele jaren, en moge in 1905 nog de echo gehoord worden, van wat thans in alle harten klinktHet Christelijk Ministerie heeft Staat en Maatschappij van den ondergang gered. Door den Bond van Ned. Ondw. werd ons 't onderstaande toegezonden. Evenals 't vorig jaar wenscht het Hoofd bestuur van den Hond van Nederlandsche Onderwijzers-/ een onderzoek in te stellen naar lien, die, in 't bezit der akte voor onderwijzers(es) zijn, zonder een vaste betrekking te hebben kunnen machtig worden, 't Hoofdbestuur richt daarom tot allen die op 1 April j. 1. in dit geval verkeerden, 't verzoek de volgende vragen te beantwooiden. Ie. Waar genoot gij uw opleiding? 2e. Zijt gij werkelijk solliciteerende en hoe vaak deedt gij dit reeds vergeefs 3e Zijt gij werkzaam als tijdelijk onder wijzeres) 4e. Zoo ja, welke vergoeding ontvangt gij daarvoor 5e. Zijt gij werkzaam als volontair 6e. Geniet gij daarvoor ook eene toelage 7e. In welk jaar behaaldet gij de on derwijzersakte 't Hoofdbestuur verzoekt dringend de antwoorden vóór Mei a.g. toe te zenden aan 't Algemeen Secretariaat, Ceintuurbaan 286, Amsterdam. Toestand op 15 Maart 1902. 't Hoofdbestuur van den «Bond van Ne derlandsche Onderwijzers" acht gewenscht thans eenige bijzonderheden mee te deelcn omtrent 't onderzoek van 't vorig jaar. Op 15 Maart J902 dan, dus toen de examens voor de onderwijzersakte 'n halve maand later weer zouden aanvangen, waren

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 1