Bel :imer cel in Hi b. De Ietter en het nummer van de woning der ouders. Ingezonden Stukken. Lijders H JEST wier loonen zelfs stijgen boven den stan daard, niettemin betrekt bij de crisis, om dat het »veel aardiger is als alles stil— staat*:, zooals ik dezer dagen een leider glimlachende hoorde beweren Men zal toch moeten toegeven, dat een dergelijk spelen met medemenschen de spuigaten uitloopt! Maandagmorgen is het eerste schot gevallen, en dat is aan de onbezonnenheid van overigens goedgezinde werklieden te wijten. Bij het administratiegebouw der H. IJ. S. wilde nl. een aantal werklieden de trap op, die naar den spoorweg voert. De toegang werd door een soldaat bewaakt. Op zijn be vel om terug te gaan, antwoordden de ar beiders dat ze zouden doorloopen. De schild wacht waarschuwde viermaal, en toen men toch doorging viel een schot. De lampenist D. A. Huysing werd, gelukkig niet gevaar lijk, aan de heup gekwetst, in het stations gebouw verbonden en daarop naar zijn wo ning in de Marnixstraat gebracht. De Handelsinrichtingen aldaar liggen stil. Overal militairen. Maar gewerkt wordt er weinig of niet. Verschil lende booten onderhouden, zoolang het gaat, de communicatie met Noord-Holland en de Zuiderzeeplaatsen; maar enkelen zullen wel spoedig van varen moeten atzien. Het is treurig, zulke flinke, krachtige men- schen te zien, die niet arbeiden, terwijl het werk te wachten ligt. Er is aan deze staking natuurlijk heel wat schade verbonden; deze enkele dag kost reeds enorm veel. En,, we krijgen natuurlijk nog meer, want behalve de stakingen van smeden, grond wetkers enz. die wij al hadden, breken nu nog andere stakingen uit. De steenhouwers bijv. hebben zich he denmorgen solidair verklaard, en legdan het werk neer. 900 man van de Nederlandsche fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel heb ben heden eveneens den arbeid neergelegd en naar men weet, dreigt ook onder de gemeentewerklieden een stakingzoodat men er in de hoofstad op dit oogenblik midden in zit. In den omtrek van Centraal station is het tegen 4 uur vrij onrustig. Cavalerie en bereden politie rijden met getrokken sabel, hier en daar is het noodig een klap te ge ven, maar overigens verspreidt de menigte zich dadelijk als de ruiters komen aan rijden. De politie houdt de menigte in cir culatie. Vit den Haag. Aan het Departement van Oorlog werd, zoo wordt ons medegedeeld, vroeg in den ochtend het bericht van het uitbreken der staking ontvangen. De minister was zeer tijdig aan het Departement en ontving in den loop van den ochtend verschillende militaire autoriteiten en chefs van enkele afdeelingen, ter bespreking van te nemen maatregelen. De indruk in militaire kringen is, dat de Regeering zeer krachtig zal in grijpen. De Ministerraad is hedenvoormiddag te gen 11 uur in buitengewone vergadering bijeengeroepen Men seint ons Bij den aanvang van den dienst op het Staatsspoorstation alhier is een gedeelte van de eerste ploeg niet in dienst opge komen, zoodat het vertrek van den eersten trein niet kon plaats hebben. Evenmin zijn treinen uit andere plaatsen aangekomen. Ter handhaving van de orde bij eventu- eele ongeregeldheden zijn de toegangen tot het station bezet door politie en mi litairen tot wering van allen die «iets op het station te doen hebben. Eveneens worden de loodsen en andere eigendom men der maatschappij door militaire de tachementen bewaakt. Berichten uit Amster dam. Rotterdam, en Utrecht melden dat ook daar de staking is afgekondigd* Het Commité van verweer heeft hedenochtend een manifest in de stad doen verspreiden waarin medegedeeld wordt dat heden de algemeene werkstaking is afgekondigd voor alle werkers in de transportbedrijven te water en te land. Vele reizigers, die met de eerste treinen wilden vertrekken, staan op het station bijeenverzameld. De tijding der staking dringt hoe langer hoe meer in de stad door. Het hoofdbestuur der pos terijen alhier is reeds in overleg getreden omtrent de maatregelen voor het postver voer dat gedeeltelijk per trein maar ook met automobielen en rijtuigen plaats heeft. Zoo dit mogelijk is zullen de posttreinen onder militaire bewaking vertrekken. Nader seint men ons Tot heden in den vroegen ochtend aan het Hollandsche spoor zekerheid was ver kregen dat de algemeene spoorwegstaking was uitgebroken, heeft de stationchef den burgemeester gewaarschuwd, die zich in betrekking heeft gesteld met de militaire autoriteiten. Bij den aanvang van den dienst was er aan het station reeds een groot aantal militairen met politie aanwezig tot handhaving der orde, op dezelfde wijze als aan het Staatspoorstation. Niemand mag zich op het perron bewegen, zoodat honderden reizigers in de wachtkamers staan opgepropt, hopende nog te kunnen vertrekken. Wat den treinenloop betreft de eerste trein van de Hollansche spoor uit Rotterdam is aangekomen met een halt uur vertraging de trein uit den Hoek van Holland evenzeer doch zonder rijtuigen uit die plaats. Wat de internationalen treinenloop betreft deze draagt de Holl. Maatschappij over aan de Staatspoorweg- maatschappij die daarvoor te zorgen heeft. Naar wij vernemen kan een trein tot Es- schen de Belgische grens, doorloopen. Overigens is ingesteld een beperkte dienst op de Hollandsche lijn die onderhouden wordt met personeel dat in dienst is ge bleven bijgestaan door ingenieurs en adjunct ingenieurs. De stoomtram van de Holland sche spoor naar Scheveningen onderhoudt gedeeltelijk den dienst. Sommige personen meenen de kamerleden Troelstra en Hu- genholtz reeds heden ochtend vroegtijdig hier te hebben gezien. Ook in verschillende andere plaatsen als Utrecht, Haarlem, Rotterdam, Groningen, Zutphen, Arnhem enz. is door eem aan zienlijk deel van het personeel den arbeid neergelegd de treinenloop is nergens ge regeld, maar overal loopt de zaak met beperkten dienst. Voor zoover de berichten ons bereikten kwamen heden nergens ongeregeldheden voor. Uit Zwolle seint men ons Hoewel eenige machinisten enz. heden wegbleven, vertrokken alle passagierstreinen te Amsterdam op tijd. WOENSDAGAVOND. Het allereerst wenden we nu den blik naar Rotterdam, onze lezers zoo nabij en goed bekend. Aan den rivierkant is er, hoewel de al gemeene bootwerkersstaking geproclameerd is, daarvan nog geenszins sprake. Op de geregelde trader- of beurtbooten vrordt als gewoonlijk gewerkt, zoo ook op de bootem der vaste lijnen, zoodat in de Boompjes, aan VVillems- en Westerkade van staken niets te bespeuren is. Anders is het gesteld aan den linker- Maasoever. Heel vroeg in den morgen was daar onder het losse volk al te bespeuren dat er iets niet in het reine was. Het begon in de Rijnhaven, en daar werd op het eene stoomschip 11a het andere bet werk stop gezet, zoodat vanmiddag alleen nog maar gewerkt werd. op een aan paal 3 liggend stoomschip. In de Rijnhaven ligt het werk vrij wel stil. In de Bin nenhaven en Spoorhaven wordt op een enkel stoomschip gewerkt, zoo ook hier en daar op de boeien. De vaste ploegen zijn tot nog toe aan het werk gebleven. Onder degenen die staakten, zijn veel kolen-, en graanwerkers. Ter bescherming van den arbeid bevaren stoombootjes, met rijkspolitie aan boord, de electrische boot der rivierpolitie en een paar stoombootjes van den havendienst de rivier. Het stoomschip Amsterdam» van de Holland-Amerikalijn, is ingericht ter her berging van militairen, zoo ook een tweede verdieping van een der loodsen dier maat schappij. Aan de stations B. P., Beurs en Maas heerscht groote rust. Alle toegangen zijn afgezet en de spoorlijnen worden bewaakt tot aan de grenzen der gemeente. Ter assistentie van de mariniers is een detachement infanterie uit Breda 100 man sterk, aan het station D. P. aangekomen en doet daar dienst; majoor Oberholzei heeft het commando. Internationale treinen rijden met militair escorte. Versterking van mariniers wordt uit Hellevoetsluis verwachtzoo ook verwacht men meer infanterie en cavalerie van elders. De orde is niet verstoord. Uit de ons toegezonden berichten om trent Den Haag nemen we het volgende De Bond van Orde, atdeeling Den Haag, heeft gisterochtend na het bekend worden van de staking, tot de leden der Haagsche afdeeling het volgende schrijven gericht »Het voorloopig bestuur herinnert in deze ernstige tijden de leden aan de na leving van de artikelen 1 tot en met 4 der statuten van dezen Bond, en doet een be roep op uw aller medewerking om onze diensten ten alle tijde en onder alle om standigheden ter beschikking van de Maat schappij te stellen, en niet-leden op te wek ken hetzelfde te doen. »De Maatschappij zal, waar dit noodig mocht wezen, bescherming doen verleenen.c Het schrijven was onderteekend door het voorloopig bestuur. Van alleszins bevoegde zij kan worden medegedeeld dat niettegenstaande de staking van een deel van het spoorwegpersoneel, de personendienst op de spoorwegen vrij ge regeld heeft plaats gehad. Zoo liepen op de lijn Amsterdam—Rotterdam in beide richtingen 39 personentreinen. De goederendienstdaarentegen ondervond in ernstiger mate de gevolgen der staking. Voor den postdienst is voor een zeer groot deel nog van de treinen kunnen wor den gebruik gemaakt. Voor het overige is in den dienst door het in gebruik nemen van automobielen voorzien. De internatio nale postdienst heeft geheel ongestoord plaats gehad. De stoomtramdienst der H. IJ, S. M. tusschen Anna Paulownast-aatSchevenin gen en AnnaPaulownastraatHoll. Spoor station is geheel stop gezet. Het tramverkeer tusschen Holl. Spoor station en Scheveningen is tot ongeveer een derde ingeperkt. Het tramemplacement aan het Holl. Spoorstation is met ijzerdraad afgesloten, terwijl daar ter plaatse voor de miiitairen een tramrijtuig als nachtverblijf is bestemd Langs de lijnen zijn thans ook de blok huizen en wachterswoningen door militairen bezet Sommige treinen der H. IJ. S, M. reden onder geleide van militairen, die hadden plaats genomen in een goederenwagen achter de locomotief. Aan den Schenkweg stonden langs de spoorbaan verschillende stakende spoorweg arbeiders. Toen de eerste trein der staatsspoorweg maatschappij vertrok, werd aan het perso neel dat op de machiene stond, toegeroepen >er at te komen. Zonder resultaat echter. De acjuuct-inge- nieur en een ander die samen de machine bedienden, gaven geen antwoord. Vele personen, vroeger in dienst bij de Holl. Spoorwegmaatschappij, meldden zich aan voor het verrichten van dienstens. Aan het Holl. station Den Haag waren weinig stakers. De goederendienst, ook die van kleine pakketten, was gisteravond nog niet hervat. Aan het Staatsspoorstation te'sGraven- hage vi erd met erkentelijkheid aanvaard het aanbod van een student der Polytechnische school, den heer Japikse, om als treinbe stuurder dienst te doen. Met den machinist Tholen besteeg genoemde heer ten 1 ure SU, gistermiddag een machine en deed dienst als het gewone machinepersoneel. De wissel wachters hebben zich grooten- deels weder voor dienst aangemeld. Bakkersstaking. Men seint ons Hier ter stede is bij de personen, die op dit teeken wachten, ten half een uie bericht ontvangen van Ten Boekhorst, secietaris van den Nederlandschen Bak- kersgezellenbond, dat op last van het Comité van Verweer, zooveel mogelijk de staking in het bakkersvak moet geprocla meerd worden. Uit Haarlem wordt gemeld De dienst van de stoomtram Haarlem Alkmaar werd ie 6 uur hervat. De directeur had militaire assistentie gevraagd en kreeg die dadelijk. 15 stakers waren 's ochtends aan de remise te Velzen gekomen, die het personeel wilden nopen den dienst neer te leggen. Toen durfde de chef machinist zonder assistentie niet meer te rijden. Te 3,45 vertrok nog een trein naar IJ muiden. De proclamatie» van de directie der H. IJ. spoor werden aau het station druk gelezen en besproken. Velen beseften den ernst, die eruit spreekt, anderen lachen er om en beweren, dat zij niet zullen worden volge houden. Verschillende manifesteu worden verspreid, waarin wordt aangedrongen op volhouden doch ook op uiet-verstoring der orde. Tegen 6 uur kwamen kwajongens van een jaar of acht, tien, socialistische liederen zingend, den Kruisweg op. Het brengen van een nachtleger voor de militairen aan het station had veel bekijks, daar dat geschiedde per brikje, met een sergeant op elk rijtuig Hier is aangekomen een detachement genietroepen voor de bediening van de bloktoestellen en de telegraaf. Zij hebben verduurzaamde levensmiddelen ontvangen. Een detachement infanterie 2 sergeanten, J korporaal en 20 man, bewaken de spoor lijn HaarlemLeiden tot aan de viaduct van de tram. Bij het uitgaan van de centrale werk plaats waren ook de stakers aanwezig, doch het bleef bij woorden. De laatste trein naar Rotterdam vertrok 9.13, naar Amsterdam 6.19. De werklieden van de centrale werkplaats vergaderen te 7 uur huishoudelijk. Van het stationspersoneel hebben totaal 8 man gearbeid. Van heden alles is rustig. Aan de Cen trale werkplaats arbeiden 6ÜÜ man. De treinenloop is geregeld. Uit Zaandam. Het getal der stakers bij het stationspersoneel bedraagt 13 on- gerskend de wegwerkers. Het station wordt gedurende den nacht bewaakt door een detachement schutters van 48 man. De booten van Zaandam opAmsteidam hielden den dienst vol. Te Hilversum was gister geen sprake van een spoorwegstaking. Gisteravond is er een vergadering gehouden waar o. a. Domela Nieuwenhuis optrad. De verga dering verliep uiterst kalm. Te Utrecht werd gisteravond een ma nifest verspreid van den Ghristelyken Be- stuurdersbond, aldus luidende '/Mannen arbeiders 1 Het besluit is ge vallen. Voor het transportbedrijf, voor den spoorweg is de algemeene staking gepro clameerd. Voor ons volk is doo gesneden de hartader van het leven. Slechts tot den ondergang is ons volk verwezen. »Op minnen 1 Op alle man van goeden wil. U geschaard om het gezag, Uwe krachten aangeboden om tot welziju van ons volk op te treden. Scheidt u af van de goddeloosheden der socialisten. Willen zij den oorlog, welnu zij zullen dien krij gen, maar wee, wee de gevolgen, die op hun hoofd en die hunnei kinderen neer komen. "Burgers van Utrecht, moet ons land dan in bloed en tranen ondergaan Werpt ze uit die manueu die met satanisch gelaat onze heiligste, onze dierbaarste belangen aantasten en doen alsof ze niet weten welke hooge belangen op het spel staan. Domela Nieuwenhuis weet het wel. Het is te doen om de anarchie en daarmede de tyrannic. De oproerkraaiers van nu, de despoten van de toekomst. "Alleen in den weg van orde en recht is het samenleving mogelijk, die door de wet en het gezag zal worden gehandhaafd. "Werklieden, de revolutie zal leiden tot ellende. Erkent het gezag, dat de revolutie zal keeren.» De treinloop had, altijd met den beperkten dienst, zeer geregeld plaatsvan de Staats spoor liepen slechts 3 goederentreinen niet. Van heden Reeds volkomen treinenloop geregeld Uit Arnhem meldt men De werkmeester der machinisten heeft tot het personeel een oproep gericht om zich over de aangenomen houding te recht vaardigen. Het resultaat is geweest dat twee-en- vijftig machinisten, de overgroote meer derheid, niet zullen staken. Nijmegen. Van de Staatsspoorbeambten is gisteren het werk we«r hervat door negen machinisten en leerling machinisten. Maastricht. Alles is hier nog rustig, tegen heden werd een stremming verwacht. De treinen komen met groote vertraging aau. Tilburg. Alhier hebben zich 19 machi nisten aangemeld om weer in dienst te worden genomen. Middelburg. In Zeeland is geen spoor wegstaking alle treinen loopen geregeld. Uit Zwolle van 6 April De toestand aan het station blijft vrij wel dezelfde. Ongeveer 80 man van de 250 van het personeel enz. hebben gestaakt, de verschillende treinen komen en gaan op tijd of eenige vertragi»g. De derde klasse wachtkamer is voor de soldaten ingericht en zij zullen daar ook overnachten. Verscheidene der stakers zijn heden ge schorst, ook eenige die hedenmorgen weg bleven kwamsn zich weder aanmelden om hun dienst te mogen hervatten. Men seint 011s van heden Van de 860 werklieden der centrale werkplaats Staats spoorwegen staakten hedenmorgen 80, die verschillende pos!en uitzetten om goed gezinden over te halen. Eenige patrouilles infanterie, marechaussees en politie door kruisten heden vroeg verschillende arbei dersbuurten. De personentreinen rijden nog geregeld. Uit Heerenreen wordt ons geseind: Het personeel der Ned. Tramway - Maatschappij heeft heden gestaakt. De directeur vertrok met de tram uaarJoure als machinist. De werkmeester van de werkplaats is geschorst. Uit Groningen seint men 011s De personentreinen rijden geregeld35 personen zijn geschorst; 4 wegwerkers ontslagen. Het goederen vervoer is zeer beperkt. Het is ons onmogelijk van meerdere plaatsen te berichtenonze ruimte gedoogd het niet. Uit kunnen we zeggen In heel het land is de kalmte bewaard gebleven nergens is iets gebeurd dat vrees voor ernstiger onlusten wekken kanzelfs in het zoo drukke en woelige Amsterdam is het gebleven bij de relletjes waarbij een tweetal personen min of meer ernstig zijn gewond en een aantal menschen onder den voet raakte. Hoewel d« toestand niet geruststellend is en natuurlijk heel wat zorg en moeite met zich brengt, kan nu, met nog meer recht dan gister, worden geconstateerd, dat er van een algemeene staking eenvoudig geen sprake is. Door het geheele land is de trei- nendienst slechts beperkt. Dat is alles. Uit de opwindende manifesten van de aanleggers der staking is het duidelijk te zien, dat deze mislukking van hun opzet hun bitter tegenvalt. PfaatselUk &ieuws. Somiiielsdijk. Door h.h. Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, is tot koster benoemd de heer K. Schilper- oord te Middelhar»is. Tegen G. en L. de R. is door onzen gemeente-veldwachter proces verbaal opge maakt wegens stelen van aardappelen. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op Woensdag 8 April des nm. 7 ure. Afwez g de heer C. Joppj. De vergadering door den Voozit'01 geo, end zijnde, worden de notulen gelezen mruratt- anderd goedg kenvd. an de orde is: I g komen stukkou. a. Wordt gelezen verottg van de Openbare La gere- en Bewaursahooi, en blykt dat op de Lagere School 365 en op de Bewaarsohool 169 leerlingen waren ingeschreven. b. Een eohrjjven van Q-edeputeerde Staten, waarbij werd bepaald dat onze gemeente- al» Rijksbedrage omtrent het lager onderwijs over 19O3 zal ontvangen f 2555. c. Een sohrijven van de Ned. Vereeniging van Gemeentelijke ambtenaren, een geldelijke bijdrage van de Gemeente verzoekende voor do werkzaam heden in deze verriaht, en wordt die bijdrage bepaald op f 2,50. d. Een kennisgeving van de Administratie van het Gemeente-orediet dat de uit te betaleu rente is gesteld op f 62. op de t 1000.- f. Een missive van Ued Staten, dau iiij goedge keurd te'ugzeudendo he raud-ti.:s u.t, waarbij een maohtiging werd gevraagd voor eene geidlee- uiug ten dienste dei Gemeente gieot 600, g. Verslug van kasupuoiniug by don Gemeente- Ontvangai in orde be.ondeu. h. Verslag van bet dezen winter dooi den heer Pen, Onderwijzer alhier op de Ope "bare lagere sohool gegeven herhaling-ouderwijs, wauiuit blijkt dat voornoemd onderwijs nogal op prijs wordt geBteld, Voornoemde stokken worden voor kennisgeving aaugenomen. Een vorzook van den heer Risseeuw, ondor- wjjzer, om ontslag uit zijne betrekking alhier, wegens benoeming als onderwijzer te Nieuw- Beioriand, oervol ontslag wordt hem verleeudop 20 Mei e.k. Voorts een schrijven van den Distriots-Sohool- opziener, daarbij den wonsoh uitsprekende, dat door de gemeent» in de openbare School een houten vloer te doen leggen, nl. vanaf de eerste banken tot aau deu lessenaar, en van do A rron- dissements-Schoolopziener een sohrijven, waarin hij de wensohelijkheid en do noodzakelijkheid uitspreekt, dat in iedere klasse een stoel zal aanwezig zijn ten dienste van den onderwijzer en voornamelijk voor de onderwijzeres. Op 't eerstgenoemde zal nog niet worden ingegaan, terwijl op het tweede besloten is bij wijze van proef een stoel aan te schaffen. Een verzoek van C. Noordijk, gemeentebode, daarbij vragende hooger bezoldiging als bode en tevens zioh Ie zien aangesteld als klokluider en bewaarder der doods- of lijkkleeden. "Wordt besloten laatsgenoemde werkzaamheden als oorspronkelijk behoorendo bij zijn kwaliteit als bode hom te vergunnen, maar doch waihet eerste betreft, namelijk verhooging van loon, afwijzend te besohikken. Na de gebruikelijke rondvraag werd dj verga dering door den Voorzitter gesloten. Middelharnis- In de op heden ge houden vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van den polder „Het Oude land" van Middelharnis, is tot Dijkgraaf herbenoemd de heer E. de Grijze van der Koogh en tot gezworen de heer K. van Schouwen. -- In het le kwartaal van 1903 zijn alhier binnengekomen 211 en uitgegaan 193 vaartuigen, onderscheidenlijk met een tonneninhoud vau 11511 en 10988. De in geregelden dienst varende stoom- booten zijn hieronder niet begrepen. Op Dinsdag 21 April a.s. zal alhier in de openbare schooi de inschrijving plaats hebben voor de nieuwe leerlingen. Bij de inschrijving moeten worden opgegeven a. De naam van de moeder van het kind. Voor de te leveren grint voor de gemeente is ingeschreven door J. van den Heuvel te Sliedrecht voor f 1.74 en door J. Dupré alhier voor f 175 de M1 De levering is nog niet gegund. (Zie vervolg Derde Blad.) Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur In het No. van „Vooruit" van jl. week ias ik een ingezonden stuk, handelende over een No taris-benoeming, inzake de opengevallen plaats in het kanton Middelharnis, door het afsterven van onzen algemeen beminden notaris, den WelEd heer van Bergeijk. De schrijver van dat stukje schetst eerst in eenige woorden de goedheid en milddadigheid van den overledene, iets, waar ieder, die den heer van Bergeijk gekend heeft, ten volle mede zal instemmen. Na o.m. ook nog aangehaald te hebben, dat ZEd's. weerga zeldzaam te vinden zal zijn, geeft hij eenige regelen verder de eigen aardige oplossing, die zeldzame weerga van ZEd. airede gevonden te hebben, en wel in den per soon van den heer Van Buuren, die reeds een tiental jaren met den overledene heeft samenge werkt, en van wien hij moest erkennen, dezelfde ondervinding op te doen, als bij den overledene Nu, M. de R. vreemd zal dat niemand in de ooren klinken, want dat kon niet anders. Immers, de heer Van Bergeijk, alhoewel eenigen tijd zie kelijk zijnde, gaf toch nog zijne bevelen aan gaande de zaken, en daarna moest toch den heer Van Buuren handelen. Die ondervinding moest alzoo dezelfde zijn. Zou hij echter dezelfde onder vinding opdoen, als ZEd. notaris was? Ziedaar een vraag, welke niemand, en ook de schrijver in „Vooruit" beantwoorden kan, daar zulks als vanzelf in de toekomst ligt. Doch welke redenen er ook aan verbonden zijn, de schrijver blaast alzoo de loftrompet ten gunste van den heer Van Buuren. En hoewel ik nu gaarne wil bekennen, niets op den persoon van genoemden heer tegen te hebben, kan ZEd. voor ons, antirevolutionairen de aangewezen man niet zijn. In de eerste plaats zal het bij velen niet onbekend zijn, dat wijlen den heer Van Bergeijk benoemd is, alszijnde antirevolutionair, en dus zal niemand het ons euvei kunnen duiden, iemand van dezelfde po litieke richting te verlangen. Verder zouden, wanneer de heer Van Buuren benoemd werd, alle 5 notarissen op ons eiland libera al zijn. Daar echter bij eene verkiezing de antirev- partij verre de meerderheid behaald heeft, daar zal niemand het ons kwalijk kunnen nemen, dat wfj op de 5 notarissen 1 antirev. hebben. Doch, nu is het de vraag: „zijn er antirev. candidaten, die naar deze vacaturejsolliciteeren?" Naar ik verneem stond toch op de lijst, die circuleert ten gunste van den heer Van Buuren, dat de keus der be noeming alleen bestaat tusschen de 2 lib. heeren Van Buuren te Sonimelsdijk en Mijs te Woerden, zoodat daarin ligt opgesloten, dat er geen zijn? Of is deze stelling aan twijfel onderhevig? Zouden dan waarlijk M. de R. de Antirevol. candidaten zoo dom zijn, niet naar deze vacature te sollici- teeren, al werden ze ten tijde der lib. regeering te dom bevonden, hunne handteekening te zetten voor het burgemeesterschap. (Rede Ds. v. L. 16 Maart.) Ik ben juist zeker van het tegengestelde. Wel degelijk zullen er antirevol. candidaten zijn. Daaruit zou ik dan moeten constateeren, dat ieder antirev., die ten gunste van den heer van B. werkt, hier te velde trekt tegen zijn eigen partijgenooten, wat ik nu niet erg antirev. kan noemen. Integendeel, het is de plicht van eiken antirev., om den betrokken minister te verzoeken hier zulk een notaris te benoemen. Zal er een rechtgeaard liberaal zijn, die zulks onbillijk zou vinden Bovendien, daar onder de liberale re- geeriugen de antirev zelden kans kregen benoemd te worden, en nu er thans door krachtig werken een ministerie verkregen is, dat zulke mannen ook bekwaam acht voor die betrekking, daar zou het toch wel treurig zijn, dan ,nog door eigen partijgenooten te worden tegengewerkt. Ziedaar M. de R. mijne meening over deze zaak neergelegd, volgens welke ik veronderstellen mag, dat voor ons, antirev., de heer Van Buuren, de man onzer keuze niet kan zijn. U M. de R. ten slotte mijn beleefden dank voor de verleende plaatsruimte. Middelharnis. X. 50 SO 25 Do firma E Sommei,* dijk, bloudi (St HAAfs, voort HaaD, Gron stuk-:, ia de 1 onder voortdui Dr. van Han 'S HOOFDPIJ korten tijd di Eijn daartegen lJ6r flacon Sommelsdijk bj BOS, te Mid Engros bij d? Gouden Meda\ id publiek kcBiecli koopen in den vor «Heetten en rijk Catalogus, naf IO guldei an inkomende rechl ig uit duizendvoudigste en wij aan HeerenstolFen. - „rukt Engelsch leer, sol nchester (geribd fluw -e in voor een volslagen blauw, bruin, zwart e i-ide-Cheviot of 3 Meter Li-n voor een elegant Co ir een elegante Demi-Sf in zwart of gekleurd, g tl Kamgaren voor een s Damesstoffeu. tof, zeer solide, licht oi de in elegante dessins, e kleuren, voor een Ja mesloden in alle tinten tof in moderne dessins irt Cachemire of Crêpe mgaren Cheviot, zwart ieter Alpaccaluster, effe aes Kamgaren, zwart ol itoeneu Goederen of waschecht 01 dergoed en lakens sche hemden en blouse rose of lichtbruin edrukt, waschecht Ieter bondgeweven Bedi damesondergoed irdijnen, wit of e patronen, ieder 180 bi getwijnd, ieder 130 bij jmle Artikelen. 1 wit Damespanta). 8 vo I wit Dameshemd. 1 damesparapluie. 1 Witte bedsprei. 1 paar sokken. 1 wit voorhemd. 1 stel bretelles. doz. Dassen. dz. linnenboord. I Trie, heerenhemd. Cui tvmi sou. IXJ1TS GAll Goederen we len wij om ofB Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd een plaatsje in uw bladTOor het onderstaande. In het vorig nummer Uwer courant beschuldigt de heer K. Greveling te Maastricht „zekere libe rale lasteraars in Ooltgensplaat," dat zij geheel in strijd met de waarheid van hem en zijne vrouw rondbazuinen, dat zij op Zondag 11 Jan. jl. van Boxtel naar Maastricht zijn verhuisd. Hij roept zijn lasteraars als het ware toe: „Gij liberale lasteraars, die mij durft lasteren, mij lid der Antirev. partij en der Geref. kerk, mij lid der Evangelisatievereeniging voor Noord-Brabant en Limburg, mij, die als organist en Zondagschool onderwijzer zoo'n verdienstelijken arbeid pres- Het Poeder inademing dai Benauwdheid zelfs bij den her cent. Verkrijgb? KEMA DOC harnis bij A. T BOOM te Arnhi Gunden niedai gemaakt van I Huisgeneesmiddt en Verkoudheid doos 35 ct. Ve bij DIJ KEMA J harnis bij A. T Gouden Medai Acc ter on zonder ken 20 snaren en 3 m tig instrument, Prijs slechts 2 stuks f 3,25, rembours. Bestellingen te JVeuenrade Vraag TE KOOP A ger Naaimaci N<>. 40 aan der TE KOOP eê soons Veerka Dirkeland. Te koop ee HIT oud 8 j. bij B. SNAAUV

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 4