0 April 1903 voor de SKiiidHioIlandficlie eis Keenwsrhe Eilanden. Vrijdag Antirevolutionair Achttiende Jaarg. No. 912. *1 1 Orgaan 1 EIDE. IN HOC SIGN O VINCES FEUILLETON. iters T. BOEKHOVEN. Tweede Blad. Ide keuze 5, Cheviot ten en IS»- >!*ffzen. ering. af 50 cent. SUM. ITIEELER. CUT. n Renten, rravenhage Deze Courant Terschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. De algemeene staking- DE DHA1H. \antom id»«h# Biz urea lohado tab 'fti- Ijetten su par ken. f e atnemers ont- de Landbouw- ik et toone- repgesteld, ten ïrden geleverd rrometers TRAAT 34. 00 000.00. eid, met Vaste met 9O9/0 en |0© en per half Directeur. BOTH Czn. te .smarkt. s Si»ra- tierSng ALIKE. TB, Inspecteur. do Dirsctio MALIE- de directie Ten hot id-Sl«iI«»diciie hage; bij den Inspei- n bg H.H. Agenten. -f5 Ju UITGEVER: Afile stukken voor «Ie. ëSeslacSIe bestemd, A «tvenen tien en ventere Administratie franco tee te %eis«leE8 aan «Bera IJit&ever. SOMMELSDIJK, Dinsdagavond. Wat lang gedreigd heeft, is heden dan in zooverre werkelijkheid geworden, dat de algemeene werkstaking voor het trans portwezen te water en ie land is afgekon digd. Reeds Maandagmorgen hebben we onze lezers in de plaats onzer uitgifte per bul letin hiervan kennis gegeven, en in korte trekken iederen avond onderhouden. Hieronder zullen onze lezers een en an der vinden omtrent die staking. Deelen we allereerst mee de wijze waarop zij is ge proclameerd. Door het Comité van Verweer is te Am sterdam het volgende manifest verspreid: MEDE ARBEIDERS. Zoo zullen wij dan worden geknecht Zoo zal ons alle recht worden ontnomen om te strijden voor een beteren toestand Zoo zal de regeering van »Christenen« zorgen, dat wij ons leven op de meest ón christelijke wijze moeten voortslependat honger en ellende voortdurend ons deel zullen zijn en dat de kapitalisten hunne brandkasten zullen kunnen blijven vullen ten koste van den welvaart der arbeiders. Er zullen wetten worden aangenomen, waardoor de arbeiders geheel zullen wor den onderworpen aan de patroons, waar door iedere krachtige loonbeweging onmo gelijk zal worden gemaakt. Waardoor het niet mogelijk zijn zal onze vrouwen wat meer weekgeld te geven. Waardoor onze kinderen zullen moeten leven in dezelfde treurige omstandigheden als waarin wij zijn opgevoed. Mannen en vrouwen Heden is de algemeene werkstaking af gekondigd voor alle werkers in de tran sportbedrijven te water en te land, zoowel spoor- als havenarbeiders. Heden is de dag, dat het gansche Ne- derlaudsche proletariaat zal opstaan tegen zijn onderdrukkers Op dan, gij allendie onderworpen zijt aan patroons willekeur en tyrannie. Op dan, gij mannen die, als vrije Ne derlanders, weet, dat slechts één ideaal le vend voor u is, het ideaal der vrijheid om u te verweren tegen onrecht en uitbuiting Op dan, gij vrouwen die uw kroost lief- hebt, die wilt dat uwe kinderen zullen zijn in gelukkiger omstandigheden dan gij. Op dan, gij allendie weet dat de toe stand van de arbeiders verbetering behoeft en dat die verbetering wordt tegengehou den door de worgwettea der Regeering. Heden is de dag van verweer Heden zullen de Nederlandsche arbeiders toonen geen slaven te zijngeen willooze werktuigen in de handen van de patroons, maar menschen, denkend en levend gevoe lend den nood, die zal blijven bestaan als deze wetten worden aangenomen. Wij roepen u op met ons te strijden het gaat om welvaart, om ons geluk, om onze vrijheid. Welnuschaart u aan onze zijde. De Transport-arbeiders legden het werk neer en morgen zullen er meer volgen. Wat zult gij doen Het licht van den dag der vrijheid straalt ons tegen. Wenscht gij het komen van dien dageraad te ver haasten Maar als gij dit doet, weet dan, dat gij bij het neerleggen van het werk moet zijn kalm Uw daad moet zijn grootsch en krach tig. Als gij dat doet, dan behoort gij te zijn op de vergaderingen die zullen worden belegd. Maar als gij daar niet behoeft te zijn, dan behoort gij thuis. De bourgeoisie zou misschien graag zien, dat gij optochten hield of in grooten ge tale u op straat vertoondet. Dat mag niet De bourgeoisie zou misschien willen, dat door het aanrichten van een bloedbad de beweging kon worden gesmoord. Dat mag niet Hoe men ook tracht om te verleiden tot daden, waardoor slachtoffers kunnen vallen, gij allen hebt te zorgen, dat deze gelegen heid niet gegeven wordt' Gij hebt kalm te blijven en sterk Gij hebt te strijden voor u en uw gezin. Gij hebt te strijden voor uwe vrijheid Gij hebt er voor te waken, kalin en voorzichtig, maar met kracht, dat het Nederlandsche proletariaat niet wordt geknecht- Maar dat de Nederlandsche arbeiders fier en vrij het hoofd kunnen opheffen en zeggen: »Men heeit ons willen krenken in onze rechten.»Men heeft ons tot slaal willen maken van het kapitaal* »Wij, wij, de mannen, wij zullen pal staan voor onze vrijheid en onze toekomst.* Leve de arbeidersbeweging Aldus luidt het manifest, dat niet zui nig is met dikke woorden naar men ziet, en weer een eigenaardige voorstelling van de zaken geeft. Wij nemen het stuk in zijn geheel op, omdat het later nog wel eens ter sprake zal worden gebracht. Ook het plaatselijk Comité van verweer heeft een opwindend manifest verspreid. Ook te Rotterdam werd een dergelijk opruiend stuk verspreid. Zoo is dan de staking een feit. De proclamatie kwam voor het publiek vrij onverwacht doch de politie en de militairen waren vlug bij de hand, want de autorit eiteu waren reeds tijdig op de hoogte Allereerst werden alle stations door militairen en rijksveldwacht bezet. Over het gansche land werden de militai ren uitgezwermdonder leiding van de stationschefs werden de posten verdeeld. Op de verschillende lijnen werden milil aire posten uitgezet, en strenge instructiën wer den gegeven om mogelijke wanordelijkhe den of ongevallen te voorkomen, Intusschen reden verscheidene treinen uit allerlei richtingen. De stations leveren een eigenaardigen aanblik op. Voor het station eenige cava leristen en wat bereden politie, die zorg draagt, dat er geene samenscholingen ont staan en de vele nieuwsgierigen geregeld in beweging blijven. In de vestibule mili tairen, sommigen hoog ernstig met gewich tig uitzien, die onder den pessimistischen indruk der huidige gebeurtenissen verkeeren anderen de meesten de zaak nogal kalm opnemend, genietend van de leven dige zijde van de bedrijvige tooneeltjes die de vestibule te zien geeft en ook van de zonderlinge verbazing van menschen zoo als er altijd zijn, trotsch couranteberichten en eene agitatie van 2 maanden die niet weten van wat er //aan de hand* is en zich sterk verwonderen, dat ze niet kalmpjes hun weg vervolgen kunnen en rustig hun trein bereiken. Alle passagiers (perronkaarten worden niet afgegeven) moeten in de wachtkamers verblijven, tot hun trein wordt afgeroepen, en worden door schild wachten zoolang binnensdeurs gehouden, Op het perron kalmte. Niet de doodsche stilte van 31 Januari, want het verkeer gaat zijn gang al is het geen geregel de. Wanneer een trein vertrekt, wat ge loop van de niet talrijke passagiers. En dan weer de perrons alleen betreden door Spoorpersoneel, de manschappen van de bezettende compagnie en een enkelen nieuws gierige, die toch weet binnen te dringen. Door de Hollandsche Spoorwegmaat schappij zijn bilejtten aangeplakt, waarop staat dat zij, die niet binnen vierentwintig uur den arbeid hebben hervatals ontsla gen worden beschouwd. Een tw.ede aankondiging roept men schen, die als treinsmid enz. willen werk zaam zijn op, zich aan te melden. Een derde deelt mee, dat wie de maat schappij op een of andere wijze van dienst meent te kunnen zijn zich daartoe aan de kantoren of bij den stationchef te vervoe gen heaft. De dienstregeling is wel beperkt, maar geregeld onderhouden. Van een spoorweg staking is geen sprakealleen van be lemmering van het verkeer. Een compleete nieuwe dienstregeling is door de H. IJ. Mij reeds ontworpen, die doet zien dat op alle lijnen de dienst onder houden wordt. Het dienstdoende personeel bestaat voor een zeer aanmerkelijk deel uit leden van de verschillende Bonden van Ordede menschen die arbeiden, doen kalm hun plicht. Zij hebben het moeilijk. Zien we eerst den toestand in Amsterdam. Er wordt onder de hoofdstad een vuur gestookt, dat ieder moment een uitbarsting kan teweegbrengen. En dan Ik durf er het antwoord niet op geven zegt een correspondent van het U t r D a g b 1omdat ik me geen voorstelling kan maken van den toestand, die staat in te treden; ik weet niet, hoe de gevolgen te beschrijven van het redeloos opzweepen van den werkmansstand, die met ruw ge weld gejaagd wordt in een richting, die hij niet op wil, maar op moet, omdat het 't begeeren is van de bende, die de leuze van den 1-Mei-dag niet langer wil doen zijn een phrase, die telken jare als een stille wensch prijkt op de schilden die men ronddraagt, maar het proletariaat dien dag op straat wil hebben, ten bewijze, dat de macht van den arbeid die van het kapitaal heeft overtrof fen. Inmiddels moet aan de houding van de stratenmakers de grootste aandacht worden geschonken, want zij kunnen de oorzaak zijn van erger dingen. De geheele aanleg van het electrische tramwegnet ligt nu stil, aan bestraten kan niets worden gedaan, men begrijpt, dat zijn toestanden, die geen 2-maal 24. uren in on ze stad kunnen voortbestaan en ongetwij feld zal het Dagelijksch Bestuur maatrege len nemen om die werkzaamheden te doen verrichten, die geen uitstel kunnen dulden er liggen bijv. verscheidene straten open gebroken, omdat er tramrails worden ge legd die stremmingen in het verkeer kun nen niet duren totdat het den stratenma kers of grondwerkers zal convenieeren den arbeid te hervatten. Er zal in dit alles moeten worden voorzien en het is te ver wachten, dat de stakenden iedere poging daartoe zullen trachten te belettendan zal geweld moeten worden aangewend en zul len ernstige straattooneelen voor de deur staan. Is deze quaestie alzoo van het grootste belang, niet geringer is het gevaar, dat in de schuitenvoerdersstaking dreigt; de schade die de Amsterdamsche transitohandel lijdt is enorm. Duitschland beschouwt onze ha ven als zóó onveilig, dat de grootste zen dingen ons land niet meer aandoen men weet dat Emden vo*r den doorvoer is aangewezen. De vaart op Engeland is zoo goed als gedaan op dit oogenblik de groote stoomschepen varen reeds onmiddellijk door naar Hamburg, Bremen, Emden enz. De Engelsche handel vermijdt Amsterdam zorg vuldig en zal. naar in koopmanskringeu met grooten angst wordt gevreesd, voor zeer langen tijd genoeg van Amsterdam hebben. De drukke lijn AmsterdamHuil brengt niets meer aan en zet niets meer afuit Zuid-Eqgeland is sedert twee dagen geen boot aangekomen. Wie berekent de schade De Transportfederatie redeneertjuist die schade zal ons de overwinning bezor gen, zóó houden ze 't geen tien dagen uit. Maar dat zal nu de groote vraag zijn de Werkgeversvereeniging heeft den schuiten voerders tot Maandag (dus gisteren) gele genheid geboden fot inkeer te komen vol hardt men dan nog, dan zullen de patroons weten wat hun te doen staat. En weet men wat er dan gebeurt Dan wordt in Amsterdam de groote strijd aangebonden tusschen werkgever en werk nemer op 't watertransportgebied dan zal principieel worden uitgemaakt, wie de baas is de patroon of de werkman. Er loopen twee lezingen over de midde len, die de werkgevers zullen gebruiken men hoortdat eenvoudig de heele boel, de handel in zijn geheelen omvang, zal worden stopgezet en het werkvolk zal wor den naar huis gezonden, terwijl anderen zeggendat het stakende personeel ter stond na het verstrijken van den bepaalden termijn (Maandagmorgen 9 uur) zal wor den ontslagen, voorgoed, een nieuw perso neel zal worden aangeworven, wat men mogelijk zou achten, omdat een agitatie van kwaadgezinden tegen eenige duizenden goedgezinden niet zou kunnen worden vol gehouden. Welke lezing nu de ware zal blijken, doet voor het oogenblik niets ter zakevast staat, dat de werkgevers tot het laatste toe, het koste wat het wil, den geweldigen strijd om de macht in de haven zullen strijden. De werklieden hebben in hun motie van Vrijdagmiddag ronduit gezegd, dat ze ma ling hebben aan iedere waarschuwing van de zijde der werkgevers toegeven van den kant der patroons is niet meer te wachten en zou dan toch ook hun positie voor goed onmogelijk maken, zoodat we ieder uur kunnen rekenen op gewichtige gebeurtenis sen. Want moet er geen einde worden ge maakt aan een tactiek, die bijv. patroons, Hoofdstuk IV. DE TERECHTSTELLING. 15) Eindelijk was de dag voor de openbare terechtzitting bestemd, aangebroken. De ver dediger, die den beklaagde was toegevoegd, had hem volkomen gerust gesteld, want nadat bij de zaken had onderzocht, meende ZEd. Achtbare dat er veel ten gunste van beklaagde aan het licht zou komen. In een groote zaal heeft de rechtbank zit ting genomen. De zaal was gevuld met publiek, hetwelk deels uit belangstelling, maar meest uit nieuwsgierigheid naar de tribune was ge komen. Pieter Brandarhorst//, riep de deurwaarder met forsche stem, en op datzelfde oogenblik traden twee rijksveldwachters te voorschijn, die den beklaagde binnenleidden. Wat zag hij bleek. De cel beeft haren in vloed ook op zijn gelaatskleur doen gelden. Maar wat veranderde hij telkens van kleur, toen hij bij zijn binnentreden in al die aan gezichten van vreemden en bekenden staarde, en zoo onverwachts voor zijn rechters stond. Niet minder dan zeventien namen van ge tuigen werden afgeroepen, die dan kunnen vertrekken in een der nevenzalen, om daarna bij vernieuwing te verschijnen ten einde onder eede gehoord te worden. Ofschoon Branderhorst het niet wist of weten kon, zou de socialist voor hem de ongunstigste getuigenis afleggen. De officier van justitie, alsmede de verdediger van be klaagde wisten dit wel. Ook wist de verde diger, dat er eenige oorzaak van verbittering zou kunnen bestaan. Branderhorst werd. ondervraagd, en gaf hetzelfde antwoord, wat hij zoo menigmaal reeds gegeven had. Aan boos opzet verklaarde hij zich onschuldig. De eerste getuige was de socialist. Hij be loofde de waarheid en niets dan de waarheid te zullen zeggen, en leidde de gevorderde eed af. Na ondervraging bleef hij bij zijne meening, uitgesproken voor den Commissaris van politie, die voor Branderhorst zeer bezwarend was. Maar toen de Voorzitter van de Rechtbank hem op het ernstigste betuigde, dat hij onder eede stond, en die meening, die hij was toe gedaan, werkelijk niet moest bestaan, en de officier van justitie begon te dreigen met ver volging, wegens het afleggen van een valscben eed, liet onze socialist zijne meening varen, en verklaarde alleen wat hij gehoord en ge zien) had. Alle getuigen waren gehoord, De officier van justitie kreeg het woord. ZEd. Gestr. wees op het gunstig verleden van beklaagde, dat op dien bewusten Zondag voorafgaande aan don treurigen dag waarop dit feit was voorgevallen, gevaar liep verwaarloosd te worden. De drank speelde ook hier weer een hoofdrol. Spreker achtte het ten laste gelegde niet beweze», maar meende het feit te moeten brengen onder de rubriek onvoorzichtige handelingen, en eischte zes maanden gevan genisstraf. Toen kwam de verdediger aan het woord. Om een recht begrip van deze zaak te kunnen vormen, achtte de nog jonge advocaat het noodzakelijk eene korte beschrijving te geven van het voorgevallene in de laatste dagen, die aan den dood van Jan Grootheid waren voorafgegaan, in verband met de zaak, die thans verhandeld werd. Tegelijkertijd teekende pleiter bet leven van den verslagene, als zeer ongunstig, en dat van beklaagde als onbe sproken. Nu het karakter van den verslagene. Menigmaal bad hij bewezen zeer plaagziek te zijn, en beklaagde was nog al eens zijn mik punt. Uit het getuigenverhoor was het ge bleken, hoe (le verslagene zijn plaaglust tot bet uiterste had bot gevierd, waardoor de onaangenaamheden tusschen beklaagde en verslagene zijn ontstaan. Beklaagde echter bleek in alles zeer kalm. Menigeen zou het bloed gekookt hebben. Hier was dit niet het geval. En was Jan Grootheid niet als een woesteling op beklaagde dreigende toegesneld, hoogstwaarschijnlijk, ja zeker, zouden ze niet handgemeen zijn ge worden. Nu echter trad beklaagde ter zelf verdediging op, maar heeft niet meer gedaan, dan zijn aanvaller van zich geweerd. Dit was voor den zeer beschonkene aanvaller genoeg om neer te storten. Niet beklaagde heeft zijn aanvaller tegen den grond geworpen, mhar van zich geweerd, waardoor deze viel. Die val was onafhankelijk van den wil van beklaagde. En in die val komt de aanvaller in aanraking met het scherpe voorwerp, waardoor de wonde aan het achterhoofd veroorzaakt werd, waar aan de aanvaller stierf. De gespannen verhouding tusschen beklaag de en verslagene reroorzaakt door bet plaag ziek karakter van den laatste verslagene en het vijandig getuigenis van den eerste getuige, wekte het vermoeden van wraak, waarvan hier heelemaal geen sprake was. Onvoorzichtigheid zooals de officier van Justitie het feit meende te moeten noemen, kan liier evenmin ten laste gelegd worden, //Neen dronkenschap van Grootheid, zeide spr. dat was de oorzaak. Beklaagde had tot zelfver - diging gehandeld, en heeft niet anders kunnen bandelen. Iets strafbaars kan hem niet ten laste gelegd worden.// Het oordeel der recht bank kon niet anders dan vrijspraak zijn, terwijl hij onmiddelljke invrijheidstelling ver zocht. De rechtbank begaf zich in de raadkamer. In liet publiek werd gefluisterd, maar doodstil was het, toen de lieeren weer in de rechtzaal verschenen. Aller oogen waren op den voorzit ter gevestigd. De hamer viel, beklaagde moest opstaan, en verkreeg gelegenheid, indien hij nog iets ter zijner verdediging in het midden had te brengen, dit te doen. Branderhorst antwoordde dat zijn advocaat de zaak had besproken, juist zooals die was voorgevallen. //Ik acht het onderzoek in deze zaak gesloten, zeide da voorzitter. De rechtbank geeft bevel tot onmiddelijke invrijheidsstelling van be klaagde en zal over acht dagen uitspraak doen.// Een gedempt applaus van het publiek werd door de aanwezige dienaren der politie slechts met moeite onderdrukt. Een stroom van visite kaartjes werd den verdediger van verschillende zijden aangeboden, terwijl al zijn collega's d'e in toga en bef, de terechtzitting hadden bijge woond, hem omringden en hem de hand. te drukken en te feliciteeren met zijn voorloop'g succes. (Wordt vervolgd.) i! ass A

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 3