¥&év «Ie %ui«llao!HaEi«lsc!ie en Keeuwsrlie Eilanden, Vrijdag 10 April 1903 Achttiende Jaarg. No. 912. Orgaan Antirevolutionair IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. *ar Deze Courant verschijnt eiken Yrydag. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Imerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: SOMMEjJL§S$B*M Si Adyertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 p«r regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat Advert ^utiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. ABBe stukken voer «Ie iiedactie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franco tee te sesadesi aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. Ipfjr* Aanstaande week drukken wij voor onze lezers opnieuw hunne adressen. Mocht de een of de ander dan geen courant ontvangen, verzoeken we hen vriendelijk dit ons te ruelden, opdat alle abuizen die eventueel zijn gemaakt, kunnen worden hersteld. De Administratie. Ken uitslag van hetee- kenic. Te midden van de oppositie die, wij zeggen niet de liberale burgers, maar de liberale persorganen voer den tegen de strafbepalingen op sta kingsmisdaden, zag men te Alkmaar alleen kans van slagen met een Eamercandidaat, die voorstander is van de regeeringsvoorstellen. En hoe was nu de uitslag Gelijk men weet waren van den aanvang af de sociaal-democraten en de vrijzinnig-democraten H felst tegen de wetsvoorstellen. Deze twee partijen brachten samen in 1901 uit 3016 stemmen en slonken nu tot samen 2241 stemmen, terwijl de liberale voorstander der wetsont werpen ruim 750 stemmen boven den liberalen candidaat van 1901 en ook de antirevolutieonairen cud- didaat nog bijna 500 stemmen meer kreeg. Dit laatste is bij deze stemming natuurlijk bijzaak. Ook is bij elke verkiezing allicht iets toe te schrij ven aan de namen der candidateD. Maar dat neemt niet weg, dat nu sinds een paar maanden de politieke beweging stond in het teeken van de beschouwing der spoorstaking. En dan blijft het ten moedgevend tee ken voor alle ordelievende, dat onder deze omstandigheid in het liberale district Alkmaar ongeveer twee der den der uitgebrachte stemmen aan den kant van de voorstanders der regeeringsmaatregelen vielen. Moge dit en heel het verloop der oppositie onze bewindslieden sterken om, waar zij vast staat in goede overtuigingen onversaagd te blijven doen, wat tot hare taak behooit. W al aB te eerBievend. Heel Nederland heeft bet voor zij ne oogen kunnen zien, dat na het verschijnen van de Regeeringsmemo- rie de liberale pers weer is bijge draaid ten gunste van de wijziging in het Strafwetboek. Wij zeggen i/vveer" bijgedraaid. Want vlak na de spoorstaking liet men ook in liberale bladen heel wat ver luiden, dat een voorbereiding kon heeten op hetgeen de Regeering la ter deed. Maar toen de wetsvoorstellen kwa men, zwikte en zwenkte de liberale pers, en viel zij de Regeering af, uit vrees voor het geweldig spek takel, dat de sociaal-democraten maak ten, al omdat er misschien een politiek buitenkansje viel te oogsten, in elk geval met voorbijzien van de eerste levensbehoeften voor geheel de natie, te weten de hooghouding van het overheidsgezag en het open houden der groote verkeersmiddelen, Spoedig bleek, dat men buiten deu waard, dat is buiten het ge zond verstand der belanghebbenden bij een vrij spoorverkeer en een vrije beweging der arbeidswilligen had gerekend. Maar men zat toen eenmarl in de klem, en het eenige dat nog over bleef wastheoretisch te pogen de oppositie goed te praten. Want het eene oogenblik voor het recht// .der stakende spoorbeambten te pleiten en het volgend moment de onver mijdelijkheid der regeeringsmaatrege len betoogen, ging toch niet. Doch daar komt de Memorie van antwoord op de Kamer-bedenkingen. Het blijkt, dat de Regeering geen zier veranderd is van standpunt. Zoo nu als in het eerste ontwerp stelt zij de contract-brekende spoormannen strafbaar, en eveneens strafbaar de genen, die de niet mee stakende ar beiders letsel doen. In den vorm echter geeft de Re- geering toe. Er worden een paar andere woorden gekozen en het maximum der straffen wordt deels iets lager gesteld. En wat doet nu jde liberale pers Erkent zij eerlijk, dat zij de be doelingen der Regeering heeft mis kend dat zij terstond bij het in dienen der wetsvoordrachten had moeten vertrouwen, dat de Regee ring de spoorbeambten wel ver der helpen zoude, en niet het sociaal-democratisch geschreeuw zij delings had moeten bevorderen. Erkent zij eerlijk, dat zij zich ver gist heeft in de kennis van het Nederlandsche volk op het punt der beoordeeling van de beteekenis der spoorstaking en der mishandeling van vrije werklievende arbeiders Volstrekt niet. Neen, de draai wordt nu genomen met beroep op de wijzigingen, die de Regeering in het ontwerp aanbracht. De inschikkelijkheid der Regeering zal nu den terugkeer der liberale tot het betere pad moeten verklaren. Alsof men niet wist, dat de Regeering steeds inschikkelijk is, als daarbij slechts de beginselen on gedeerd kunnen blijven, alsof dat ook vroeger niet gebleken ware. Maar nog bonter maakt de N. Roti. Crt. het, als de redactie zegt, dat de Regeering nu aan de op- positie-partij wel dankbaar mag we zen voor haar tegenstand, omdat thans de wettelijke bepalingen zooveel vbe ter» zullen vastgesteld worden. De Rolterdamsche denkt dan zeker, dat ook zonder die revolutie-begun stigende oppositie de wetsbepalingen toch niet ietwat in den vorm gewij zigd haddeu kunnen worden. Zij weet zeker niet, dat dit met schier elke wet aldus toegaat, en dat daar voor juist het overleg met de Staten- Generaal dient. En nu geeft dit napleiten over het gepasseerde voor de wetten zelf wel niets. Maar dit staaltje van draaierige liberalistische historie moet toch ad notam genomen worden. Want dat oppositie voeren tegen wat de Regeering ongetwijfeld doen mocht en moest, nl. het handhaven van vrijheid en orde, heeft het revolu tionaire proces al weer een eind voor uitgeholpen, en dus schade aan ons land berokkend. Van achteren hiervoor dank te vergen, is al te kras. MËlitaire lasten. Curieus is de klacht der sociaal democraten over de toeneming der militaire lasten in geld en man schappen, wanneer men bedenkt dat zij zei ven het land meer en meer in een staat van oorlog brengen, zoowel door woorden als door daden. De defensiomiddelen strekken toch, dit vat ieder, tot verdediging van het wettig bestuur, zoowel tegen binDenlandsche belagers als tegen buitenlandsche aanvallers. Nu kan men jammeren over de enorme kosten van leger en vloot voor zulk eene kleine natie als wij zijn, en die immers, als de groote mogendheden haar in willen pakken, toch tegen zulk eene overmacht niet bestand zal blijken. Maar dit is niet slechts onvaderlandslievend en on historisch geredeneerd neen, het is evenzeer onpractisch, want juist om dat wij eene „kleine'' natie zijn, geven wy den toon in Europa niet aan. En waar nu alle andere vol keren het nationaal gezag schragen met voorbereidende oorlogsmiddelen, zou ons volk zich bespottelijk maken, en zichzelf als het ware voor gereede annexatie of voor twistappel tusschen meerdere groote mogendheden aan bieden, wanneer het, door misplaatste zuinigheid, zijn leger en vloot ging afschaffen. Wèl echter kan er sprake zijn van meer en minderen hierbij hebben ook-, de binnenlandsche toestanden natuurlijk invloed. Doeh de revolutionair gezinden leg gen het er waarlijk niet naar aan om de militaire lasten te kunnen verminderen. Hunne schuld is het, dat er nu sinds verscheidene weken zulk een aanzienlijk aantal jonge mannen uit hun dagelijksch werk geroepen werden om de orde in het land te helpen bewaken. Hunne schuld zal het zijn, als door het kwee ken van een toenemend oproerigen geest onder de bevolking bij her haling de militaire macht zal ver sterkt moeten worden en de tucht in de kazernen verscherpt. Terwijl zij dus roepen om bezuiniging, helpen zij tegelijk het geld verspillen, en houden daardoor bovendien de sociale hervorming tegen. Moe werkt menf De socialisten willen de opbrengst van den arbeid maar zoowat gelijk verdeelen tusschen de patroons en de arbeiders, ja den arbeiders liefst het leeuwenaandeel geven, omdat zij toch het zwaarste werk doen, omdat zij de waarde voortbrengen in den han del, en omdat zij zooveel noodig hebben. Maar dat die arbeid een bestuurder behoeft, dat anders het werk vaak doelloos en nutteloos zal zijn; dat er voor de plaatsing van het be werkte takt en inspanning vereischt worden; dat de ondernemers daarbij kans op schade beloopeD, enz.; dit alles ziet men van die zijde voorbij. En deze zelfde opvatting dringt ock in anderen dan handenarbeid door. Zoo bv. op de administratie kantoren. Jongelingen, die pas aan komen, vinden het soms verschrik kelijk, dat zij massaal meer moeten schrijven of volgens de klok meer uren hebben te werken dan de di- rigeerende personen. Daarbij vinden zij zelfs de regeling en het toezicht van hooger geplaatsten overbctdig on vaak hinderlijk. Ja, niet zelden heb ben zij moeite van hun wederspan- nigheid daartegen in te houden. Dit alles gaat uit van de revo lutionaire gedachte, dat alle men- schen hetzelfde werk kunnen, of moeten kunnen. In het stoffelijke wil men hen gelijk makenin het verstandelijke gelijk verklarenen hun daarom gelijke aanspraken op- zichtens de belooning toekennen. En waar men dan in de praktijk stuit op het onware van die grond stelling, vervult wrevel menig ge moed, en moet het gezag der meer deren afgedwongen worden, in plaats dat het vrijwillig wordt geëerbiedigd. Werken is werken, denkt men maar. Op de kwaliteit wordt minder gelet, als de massa werk maar wat beduidt. Eu toch zoude er veel meer arbeid te gronde gaan, en zou er veel meer armoede geleden worden als de meer nadenkende lieden niet telkens peins den over de vraaghoe is de kwa liteit te verbeteren, en bee is het werk zóó te regrelen, dat net doel trett. Art. 27 der Spoorwegwet toegepast. Volstrekte of voorwaardelijke gehoorzaamheid. Er is in de stakingsdagen geleeraard, dat de Staat slechts voorwaardelijke ge hoorzaamheid mag eischen van hen, die meenen, dat naar hun oordeel de Staat hun belangen niet hehartigt op een wijze, zooals zij dat willen. Deze leer tast de grondslagen aan van Staat en Maatschappij. Al is 't waar, dat eene Regeering op zeker oogenblik de wenschen van ontevredenen niet kan bevredigenal laat eene Regeering hare ambtenaren voor een tijd rechtloos op de markt des levens staan, onmaohtig als ze is, om in te grijpennochtans heeft niet één ambtenaar 't recht den Staat zijne gehoorzaamheid op te zeggen, te staken, of insubordinantie te plegen En al erkent eene Regeering, dat er grieven zijn,; dan nog is de ambtenaar verplicht te gehoorzamen. Te gehoor zamen op de bestaande, huidige basis van recht; en de ambtenaar mag zich aan dien gahoorzaamheidsplicht niet ont trekken door de bewering, dat zijn rechts toestand onvoldoende verzekerd is. Wel mag hij in den rechten weg van beklag en protest en petionnement enz. al 't mogelijke doen om een vasten rechts grond onder de voeten te krijgen, maar klagen en protesteeren en petionneeren is nog niet do gehoorzaamheid aan den Staat opzeggen, doch sluit juist onder danigheid en gehoorzaamheid en den wil daartoe in. Op den llden Maart verklaarde de Regeering bij minde van Min. Kuyper, dat ze overwoog of en in hoeverre de laatste alinea van art. 27 nu reeds op de Di- reotie's kon worden toegepast. In de Mem. van Antwoord op 't voor- loopig verslag geeft ze op bladz. 20 ant woord op de vermoede mogelijkheid. De laatste alinea luidt Bij algemeenen maatregel van bestuur wor den geregeld enz. enz. enz. en hetgeen verder ter verzekering van de behoorlijke uitoefening der spoorwegdiensten en het veilig verkeer over de spoorwegen krachtens deze wet is voor te schrijven. Eu 't antwoord luidt nu De Regeering is, na nauwkeurig onderzoek tot de slotsom gekomen, dat de slotwoor den van art. 27 haar de bevoegdheid ver leenden om tusschen beiden te treden. In verband hiermee kan worden medegedeeld dat een concept Algemeen e maatregel van bestuur van bedoelde strekking reeds van den Raad van State terug werd ontvangen en vermoedelijk binnen zeer korten tijd zal worden uitgevaardigd Het ligt in de be doeling, aan de Directien de verplichting op te leggenle dat al hetgeen op de rechtspositie en de dienstvoorwaarden van 't personeel betrekking heeft, het loon in begrepen, behoorlijk worde gereglementeerd en als reglement aan de goedkeuring der Regeering zal worden onderworpen2e dat dit reglement om de vijf jaren worde herzien de dat in dat reglement een ge ordende weg tot 't indienen van grieven en weuschen 2a 1 worden geopend 4e dat gewaakt zal worden tegen te langen ter mijn van opzegging van den dienst5e dat voor disciplinaire geschillen, behoudens de veiligheid van den dienst, scheidsrech terlijke uitspraak zal worden ingevoerd 6e dat deze scheidsrechterlijke uitspraak op korten termijn in werking zal maeffn tredenen 7 e dat voer de geschillen van disciplinairen aard, die van 1 Mei 1903 af mochten voorkomen, alsnog op dit scheidsgerecht, zoodra 't werken kan, be roep zal openstaan. De Regeering vertrouwt, dat op deze wijze aan 't op hun standpunt licht be grijpelijk bezwaar van vele leden zal zijn te gemoet gekomen, en dat zij, dus han delde zich eene zoodanige aanneming van wetsontwerp zal verzekerd zien als met 't oog op de tijdsomstandigheden stellig de meest gewenschte is.# En nu moge door //het Volk# in aller lei toonaard het liedje van den lijmstok gezongen worden, ieder die niet doorlou ter haat of partij politiek is aangegrepen, zal moeten toestemmen dat het der Re geering ernst is, om bij handhaving van 't Gezag, bij erkenning van grieven, alle voor- en tegenstanders te verzoenen, opdat de wet in geen geval het karakter drage van door partijzin te zijn ingegeven. Opdat ze worde eene nationale wet, die bij ieder ordelijk burger op bijval rekenen mag, en alle revolutionaire acties den kop zal in drukken.

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 1