li, 4ndsm EGML voor ile Zuidliollaiidwclie en Keenwiche Eilanden. J Vrijdag 13 Maart 1903 3 lank. Antirevo lu tion air Achttiende Jaarg. No. 908. Orgaan COUPONS, rasio* Stoomiootea rs-Fenenga. dbouwer? f wzaden, IN HOC SIGN O VINCE S RDAM. T. BOEKHOVEN. koffiehuis. n, Linnenkas- Canapés, enz., Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f%50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Alle §tialiken voor «8e Medacfie bestemd, Atlvertenlien en verdere Admtraist.ratie franco toe te seasdeis aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een BlJWOCftSHBE.. „Beveiliging van de wet tige huisorde in den Staat." Korter en kernachtiger clan door bovenstaand opschrift is de strek king der drie wetsontwerpen, op 25 Februari jl. door de Regeering in gediend bij de Tweede Kamer, wel niet aan te duiden. Nadat minister Kuyper gewezen had op het plotseling overvallen met de spoorwegstaking, op het ontbre ken van de rechtsmiddelen om van regeeringswege dit kwaad dadelijk te verhelpen, op het aanhouden der socialistische dreiging, op de nood zakelijkheid der oproeping van een deel der militie ter voorkoming van verdere gewelddadigheden, op het gansch hijzonder karakter der sta king van spoorbeambten, en op de beteekenis der ingediende wetsvoor stellen, deed hij een ernstig beroep op den steun van alle partijen in de Sraten-Generaal om het wettig gezag te helpen handhaven. Of dit beroep, de gewensehte vrucht zal hebben Wij hopen het zeer, maar kunnen toch niet ont kennen, dat het een en ander in de houding dor liberalen en radicalen ons wel eenigszins doet vreezen, dat men zoo waar zelfs deze ingrijpende gezagsquaestie wil gaan onderdom pelen in de partij wateren. Dat begon al dadelijk in de Kamer met het aandringen op de behande ling der gevraagde interpellation van de heeren Mees en Troelstra vóór het onderzoek der wetsontwerpen. Als één man stemde de linkerzijde bierbij legen de rechterzijde. Het was alsof men de ontwerpen niet zou kunnen bihandelen zonder eerst nog eens lang en breed uit te weiden over het feit der staking. Als men echter niet door partijverbeelding vervoerd wordt, dan moet men vra gen wat kan de regeering van de staking nog meer zeggen dan zij reeds gezegd heeft Er is toch reeds medegedeeld, dat de staking onver hoeds kwam, dat geen enkel Depar tement er iels van vermoeden kon, en dat dadelijk ingrijpen van regee ringswege het kwaad zou verergerd hebben, omdat de rechtsmiddelen ontbraken. Wat wil men daar nu nog meer van De Kamerleden zul len toch bij het onderzoek der wet ten zich wel kunnen vergewissen omtrent de verplichtingen der spoor wegmaatschappijen ten opzichte van het Rijk en omtrent het dienstver band der spoorwegbeambten, zoodat zij dan toch zeer goed kunnen be- oordeelen of werkelijk de leemte in de wetgeving bestaat, waarin de regeering wil gaan voorzien. Ook gaf de regeering immers terstond hare eigen toelichting bij de ont werpen. Doch ook bij de beoordeeling van die ontwerpen in de grootere liberale bladen blykt, dat men maar al te zeer de noodzakelijkheid van het strafbaar stellen der staking op de spoorwegen betwijfelt of betwijfelen wil. Zonderling komt die twijfel in tegenspraak met het beweren, dat de regeering ook reeds in Januari jl. dwang had kunnen uitoefenen, nog voordat do strafwet gewijzigd of aangevuld was. Ook hierin, is tegenstrijdigheid, dat de een zegt„het is te roerig in het land, de gemoederen zijn te bewogen om thans dwangwetten te maken," en dat de ander beweert„er moet eerst meer aanleiding zijn om grond te hebben voor het uitvaardigen van een wettelijk verbod tegen de spoor wegstaking. De eon is dus bang om de spoorwegbeambten door de wet te prikkelen omdat zij toch allen redelijken tel kwijt zijnen de ander denkt, dat zij nog te redelijk zijn om hen te gaan dwingen. De quaestie zal echter wel zóó gelegen zijn, dat de revolutionaire partijen op het karakter en den wortel van het kwaad een anderen kijk hebben dan de christelijke par tijen. Eerstgenoemden denken, dat de breuk wel oeconomisch vergroeien zal, dat een onderzoek en eenig overleg tusschen de spoorwegdirec- tien en het zelfgekozen beambten- bestuur wel tot tevredenheid, orde en rust zal leiden. Althans, dit wordt voorgewend. Maar de christelijke partijen be seffen zeer goed, dat er heel wat meer aan die staking vast is, en dat de geest van opstand en verzet, die sommige aanvoerders drijft, niet rus ten zal, eer er nieuwe conflicten zijn ontstaan, en nieuwe eischen zijn afgedwongen. Voetje voor voetje, en als men kans ziet met sprongen, wil men daarheen, dat de ondergeschikten overal de wet stellen aan de be stuurders. Daarvoor spant men sa men, en om die reden noemt men de andersdenkende arbeiders onder kruipers. Juist dat iu het schild voeren van dwang maakt hel Volk c.s. zoo verwoed tegen de nu ge nomen regeeringsmaatregelen. Hun eigen dwingen achten zij goed en geoorloofd. Doch dat de overheid dwingt, maakt hun toorn gaande. Wat is dit nu anders dan dat men de Staatsorde onderstboven wil gooien. Ook van den kant der vrijzinnig democraten wordt in deze dagen meer dan ooit openbaar, dat zij hun familieverband met de sociaal-demo craten niet verloochenen, en dat hun bloed kruipt waar het niet gaan kan. Mr. Kerdijk beweert in het Soci aal Weekblad dus ook al in hoofd zaak hetzelfde als Mr. Troelstra in het Volk. Men maakt de menschen wijs, dat er een „aanslag op de vrijheid van staken" door de regee ring wordt gedaan, en men laat na er behoorlijk bij te vertellen, dat van de 800,000 arbeiders slechts een zeventien duizend s/joorbeambtendoor de wetsvoorstellen met straf bedreigd worden, omdat zij indirect in 's lands dienst zijnen dat ook zonder de nu aan te brengen verduidelijking van de strafwet hetzelfde wettelijk verbod voor de spoorbeambten ei genlijk reeds in hun ambtseed lag opgesloten. Het verbieden der plotselinge sta king aan de spoorbeambten zal wre vel en wrou verwekken, zegt Mr. Kerdijk. Alsof die toch niet reeds bestonden! Och neen, de geheele naar revolutie neigende familie wil nu eenmaal ruimte behouden voor de feitelijke opperheerschappij der minderen en alle maatregelen daar tegen, hetzij forsck of.zacht, moeten zij dus wol afkeuren. Noen, dan zijn er gelukkig nog betere liberalen. Adres aan het keu rig advies van ProfFossor Mr. J. de Louter, in het Ulrechtsch Dagblad. Zij, die eenigszins do kaart van het land kennen, weten heel goed hoe fanatiek vijandig men in een deel der theologische kringen aan de Staats- hoogeschool te Utrecht gezind is tegen onzen President-Minister. Dr. Brons veld is hun tolk nog altijd. Maar hoe gunstig, hoe waardig en echt liberaal steekt hierbij af het artikel van Prof. de Louter. En men geloove gerust, dat zulk een stuk in die door kerkistisohe an'ipathie benepen UtrechLche kringen en ook elders indruk zal maken. Eenigszins op ge lijke wijze als vroeger de adviezen van wijlen Prof. Buys; want deze hadden ook meermalen een zeer kal meerenden invloed. Zie hier iets van het door Prof. de Louter geschrevene Van de ontwerpen zelf zegt Prof. de L. dat zij zeer gematigd zijn, en alleen het misbruik van de persoon lijke vrijheid tegengaan. Theorie en praclijk, zegt hij, wijsgeeren en Staats lieden hebben eenparig de noodza kelijkheid erkend, van wederkeerige beperking van elkanders bandeloos heid ten behoeve der samenleving. En hij schroomt dan ook niet om ernstig te waarschuwen tegen het dwarsboomen der Regeering uit par tijzucht, ten nadeele van volk en vorstenhuis en ten voordeele van de anarchie. Dat is mannentaal van Prof. de L. Het is te hopen, dat de gematigd liberalen er ten minste hun profijt uit zuilen trekken. Als de Standaard hetzelfde sehreef, kon het eenzijdig of pariijdig heeten. Doch aan Prof. de Louter's woord is dit signalement niet te verbinden Men zal dus wijs doen algemeen te gaan medewerken om de beveiliging der Staatsorde. De oproeping der miliciens en Vooruit" Onbillijke critiek handelsmerk verkrijg- Tan Eesteren. lej. L. ran Gmrp. Sorber. Kastelein, van Oostenbrugge J. Spee, STEN. 7, ROTTERDAM, I in VERFWAREN, en TOUWWERK. 'GEN, Hollandsch edersmeer. *s flink rabat. Zadelwerk genovcr de Kerkbrug ■AIO It alië soorten 1DELWERK. Bottine tot de zware Voor soliditeit van an. Prijzen zijn billijk. i> Westxyde tien. even géén ge- ik. dacht onzer lezers en, Zilvereo, Dia- EUDER&BAK- wel reeds bekend urs, Wekkers en >e nieuw ingericht er, artikelen van »ji van dien aard Ï7S, Rotterdam. ïkiersbedrijf, bezorgt ekt voorschotten op BICKER. GTEL. 'koop vc'1 Tuinzaden n afge^an, zeggen wij ra*jaren lang genoten Ju leggen wij ons nu erkoop van art JAAPJESPEEN, ïVORLEL en groote van eigen teeld. lige mengsels laver- en Graszaden. ie uitkomsten ten dienst». ZONEN, Nieuwi TOXOB. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. UITGEVER: Advertentiëu 1:0 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte di» zij beslaat. Advert utiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. „De Regeering heeft gesproken en haar krachtig woord heeft den zwoeleu dampkring gezuiverd. Zij heeft do vreoa van velen be schaamd, dat het haar zou ontbreken aan den moed, vereischt om in de troebele tijden, die wij beleven met vaste hand het roer te grijpen en het schip van Staat door de branding in veilige haven te sturen. Een luid of stilzwijgend God dank is ongetwijfeld aan menige borst ontsnapt. Inderdaad werd het van dag tot dag, wellicht vuu uur tot uur iioodiger, dat or klaarheid kwam in de opgetaste nevelen, vastheid in den wankeleu bodom. Te recht of teil onrechte had den de gebeurtenissen van Januari 11. de meening gewekt, dat de Regeering zoowol als de spoor- wegdireetiën, m. a. w. Staat en Maatschappij beide, het veld hadden geruimd voor da aaneen gesloten elementen van wanorde en verzet en weêrloos waren overgeleverd aan de willekeur van eigenmachtig opgetreden volksmenners. Te lang heeft deze waan geduurd, eenerzijds den overmoed geprikkeld, anderzijds moedeloosheid gekweekt en oen oogenblik gevaar doen ontstaan, dat het Staatsgezag zelf in handen der Regeering de speelbal zou worden vnn toeval en goweld. Thans liggen drie wersontwerpen voor oos, afkomstig van drie departementen, maar niet temin één geheel, ontsproten uit do jongste ge beurtenissen, bebeerseht door den geest van het gansehe kabinet en verbonden door de taal Jen het talent van den eersten Minister." „Hier staat een staatsbelang van don eersten rang op het tpel Eene gebeurtenis als van Januari jl. wekt de ergarnis en den spot van Europa. Zij ondermijnt den bodem onder onze voeten, en onder den troon der Koningin Eono vorbreking dor reohtsorde op groote schaal waarop de leiders openlijk stoffen en welke de overheid lijdelijk aanziet, is eene ramp en tevons een misdaad. Dcarom mag geen ver schil van gevoelen over (hetgeen vroeger is gedaan of verzuimd op dit oogenblik de eou- draohlige samenwerking verstoren om do opene wonde te heelen. Eene partij welko dezen plioht verzaakt, delft haar eigen graf." 18 Februari stond er in „Vooruit" het volgende hoofdartikel. Soortgelijke vraag stond ook in 't Volk," 't blad van Mr. Troelstra. WAT WIL MEN TOCH? Zoo vraagt een der bladen met het oog op do oproeping der verschillende lichtingen en die vraag is zeker niet ongerechtvaardigd. Duizen- den jonge mannen zijn thans aan huu gezin of dat hunner oudera onttrokken en verbeuzelen hun tijd In de kazerne. Ja, zelfs ver telt dit blad, dat de bezetting van de forten Pannerden en "Westervoort versterkt iRMen zou zeggen, dat die nietsnutters toch in geen geval iets met een mogelijke staking te Amster dam hebben uit ie staan. Maar welko dreigende gebeurtenissen zijn er dan te wachten, dat zod'n kolossaal vertoon van de soldaterij noodig wordt geaobt. De staking der gemeente-werklieden te Amsterdam kan men voorloopig vrijwel van de baan rekenen, Met een vervroegde bijoenroe- ping der Tweede Kamer kan 't militairveitoon ook niet in verband staan, want die oproeping was en is op 24 Pebr. bepaald. Hoo lang zullen al die. jonge mannen nog'aan hun werkkring ontrukt blijven- 't Is niet meer dan billijk, üat zoo spoedig mog.lijk opheldering over deze voor velen nijpende kwestie zal gegeven wor den. Wat zegt de 'lezer nu van dat soci alistisch taaltje Do taal van een Vrijzinnig-Democra tisch blad, dat uit zijn rol valt Den Socialisten afgeluisterd Is het scherts, dat woord: Nietsnutters? Datverbeuzelen Is het een grap dat soldaterij Neen, 't is geen scherts, geen grap. 'i Is ernstig gemeend door een Vrijzin nig Democratisch Blad, dat uit zijn rol valt. Maar 't getuigt ook vaa onkunde met de historie. Weet „Vooruit" dan niet op 18 Febr. dat op 6 Febr.dit in't „Vo'ik" stond De hoofdbesturen der Kederlandsche Vereeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel hebben een ex'ra- nummer van hun organen uitgegeven. Daarin wordt een overzicht gegeven van do staking en van wat de pers ervan zegt. Aan den kop van het blad komt de volgende officioele raededeeling voor, geteckend door Petter en Ondegeest „Het Hoofdbestuur derNoderlandsche vereeni- gingen van Spoor- en Tramwegpersoneel deelt hierbij aan alle afdeelingen en correspondent schappen mede, dat de meest nauwgezette voor zorgsmaatregelen moeten worden genomen om in staat te zijn oogenblikkolijk den arbeid neer i, zoodra er bericht komt van het Hoofd- bestunr. >>Tn de allereerste plaats geldt dit voor het spoor- en tramweg-personeel te Den Haag, ter wijl de personeelen van de lijn HaarlemRot terdam en Goudaden Haag zich gereed moeten houden op de eerste aanmaning naar Den Haag te vertrekken. Deze maatregelen dienen om te voor konten, dat ilevolksvcriegcnwoor- digin scene wet aanneemt waarbj] «ns het recht tot staken wordt ontnomen Bedreigden zij de Regeering niet, dat zij de Kamerleden zouden verhinderen naar den Haag te komen, otn over een mogelijke wet tegen hen te ageeren Trachtten zij niet de Regeering vrees aan te jagen cloor alle machinisten en stokers op te roepen, een groots protest vergadering te beleggen op den dag, dat de Kamerleden met automobielen naar den Haag zouden moeten worden gehaald Weet „-Vooruit." niet, dat de toeleg der leiders was om de Kamerzitting on mogelijk te maken, en alzoo de Regee ring te verhinderen haar gezag te oefe nen en haar taak te vervullen Wil „Vooruit" dan ook, als een anar chist doet, „die soldaterij"die nietsnut- terïj" afkeuren Het gezag laten onder mijnen P Wat maakt inen tocli een 3 drukte over dat art. 284 bis: Hij, die een ander door hinder of overlast of door 't bezigen van middelen., gesclii/ct om vrees aan te jagen wederrechtelijk dwingt iets te domniet te doen of te dulden, wordt, gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste honderd gul den."' Laten nu enkele woorden te caout- choucachtig zijn, bv. de woorden hinder of overlast, vrees aanjagenwederrechte lijk, daarover kan immers gedebateerd worden in de Kamers maar is daarom de strekking van 't artikel zoo dwaas Luister dan even naar 't volgende stukje Werkstaking. Uit de venen. Yele patroons en goedgezinde werklieden in de venen betreuren wel de ongemotiveerde spoorwegstaking en den geest der revolutie onder de spoorwegarbeiders, doch zijn er niet spijtig over, dat men meer alge meen nu ook eens ondervindtkoe ltgewoonlijk in een werkstaking toegaat. Macht gaat dan boven rechtruw geweld heet dan overreding. In de venen heeft men reeds jaren daarvan de ellenden ondervonden. Bijna ieder jaar is er werkstaking. trjjiieM van arbeid is dan contra- bande. Die wil blijven werken wordt mis handeld; zjjn gereedschap stuk ge slagen en in de wijken (water) gewor pen. Een stuk of tien mannen, mannen die wel wat durven en gewoonlijk veel jenever gebruiken, beginnen de staking. Goedge zinde werklieden, die geen lust in vecht partijen hebben, blijven thuis, en velen gaan al eerder loopen, voordat de stakers de veenplaats hebben bereikt. Er is dan geen vrijheid van arbeid. Eenige heethoofden regeeren dan over allen en alles. De turf mag niet gescheept worden. De schipper moet liggen. Er uiag geen turf gegraven en geen turf gescheept worden. De veenboer zeifs heeft niets te zeggen. Men jaagt hem van zjjn eigen veen. Met zijne huisgenooten mag hij niet werken. Zijne woning wordt belegerd. Men dwingt hem een contract te teeke nen. Wil de veenboer niet teekenen dan is 't dwangmiddel brandstichten »de turfrood makend. Nu zij toch aan elk redelijk mensch gevraagd, of zoo'n toestand houdbaar is En of 't dan niet plicht en roeping der Overheid is om, erkennende lt recht van sta ken tevens te waken over degenen, die niet staken willen. De Regeering wil niet alle staken straffen (wel onrechtmatig staken "dagen gevangenisstraf. I doorsnede naar v I rt r.n ivr «fefej rfirlMIfffllW - - verhouding tusschen 0,30 M. en I?aar S9in»w schrijven uw naam J. ii- f,j.„ongm s; oekencbmynt.kfc* -« -

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 1