Ssigezcmden bukken. Hechtzaken. B i&scfoertf. Icrkoopingen, Uitslag* Aanbesteding. Posterijen. Gemengd Nieuws. geleerd of ongeleerd, zij, die eene hooge of lage betrekking bekleeden, jong of oud, allen kunnen lid of buitengewoon lid worden van „Patrimo nium". Zij hebben allen evenveel en gelijke rechten. Na het zingen van Ps. 952 en na dankzegging werd de vergadering gesloten. Alsnu werd gelegenheid gegeven zieh aan te melden als lid. 60 der aanwezigen traden toe. Binnenkort nu zal eene vergadering worden be legd ten einde de verdere belangen te bespreken, het reglement vast te stallen, een bestuur te kiezen enz. Een enkel woord over „Patrimonium" achten Wij hiér niet ongepast. De statuten van het Nederlandsoh Werklie denverbond „Patrimonium" (Vaderlijk erfdeel) zijn goedgekeurd bij Z. M. Besluit van 12 Maart 1877, gevestigd te Amsterdam. Het doel dezer vereeniging hebben we hiervoor reeds medege deeld. Het Verbond bestaat uit afdeelingen en bij zondere leden. Eene afdeeling moet minstens 15 leden tellenze heeft een eigen bestuur en een eigen reglement, Lid der afdeeling kan een ieder worden, die minstens 18 jaar oud isgeen ergerlijk leven lijdt; geen oneerbaar bedrijf of beroep uitoefend »n zieh niet, hetzij persoonlijk alleen, of in verbinding met anderen, op eeniger- lei wijze stelt tegen de door God gestelde or deningen. Al die afdeelingen en bijzondere leden vormen saam het Verbond „Patrimonium", dat verleden jaar 13000 leden telde, Het Pogram vastgesteld op 9 Msi 1894 uit 17 artikels bestaande, vraagt wegneming van de geldelijke bevoorrechting der openbare school, opdat het komend geslacht weer naar God in zijn Woord worde teruggebracht; vrijmaking ook voor de middelbare scholen, gymnasia en de Hoogescholenzich niet in het kerkelijke leven mengen van de overheid: vrijmaking van den dag des Heeren, opdat alle siaafsche arbeid als dan rusten kan en opdat naar Gods wet het lichaam zijn eisch hebbe tot bsvordening Tan het huiselijk leven enz. Voor hen die nog niet ais lid zijn toegetreden, bestaat alsnog gelegenheid. OoUgeusplaat. Vrijdag 7 Februari des avonds ten 6,30 ure werd er in liet Hotel Hobbel alhier eene openbare veigadering belegd, teneinde de in beginsel ot gerichte Boeienleenbank, haar verder heslag te doen geven. Op uitnoodiging waren ook thans aanwezig de hh. Timmerman, De Gast en Bijleveld uit Sommelsdijk. Den heer Tim merman opende deze vergadering en sprak een kort openingswoord, waarna hij het woord gaf aan den heer Bijleveld, welke de Boerenleenbank nog eens nader wenschte toe te lichten. Spreker t .onde eerst aan, het doel der Boerenleenbank, zette zulks duidelijk uiteen, deelde mede waar uit ze bestond, hoe ze te besturen, enz. waarna hij besprak het nuteener Boerenleenbank, ook dit punt zette spreker duidelijk uiteen en toonde zulks door vele voorbeelden aan. Nog verschillende zaken werden door den heer Bijleveld besproken en overwogen en vele bezwaren gewogen en van alle kanten bezien. Aan het einde zijner rede, verklaarde spreker gaarne bereid, zoo hem zulks moge lijk was, inlichtingen te geven, waar zulks noodig was, waarna de heer De Gast het woord verkreeg. De heer De Gast begon •met te verklaren, waarom de Boerenleen bank coöperatief en niet onderling zuude zijn, of zoo iets. Het Hollandsch woord saamwerking geeft spreker in plaats van coöperatie, doch dan een saamwerking van een bepaalde soort. Hier in deze leen Dank moeten de stoffel ij ke belangen van de leden behartigd worden, het moet eclitsr niet alleen de drijfveer zijn, het moet zijn een verbetering van een dooi alles en allen door één. Vervolgens werden verschillende zaken door den heer De Gast besproken, nl, dat de Boerenleenbank geen stukder ülairmphie is, het vrijwillige lidmaatschap, de hoofde lijke aansprakelijkheid en de gebondenheid van het lidmaatschap, benevens de open baarheid der organisatie der Boerenleen bank enz. veel ter opheldering voor hen, welke in deze zaken zoo weinig ingeleidzijn. Met onverdeelde audaeht werden beide sprekers gevolgd. Nadat de heer De Gast geëindigd had, sprak de heer Timmerman nog een kort woord en werd er een enkele vraag gedaan De gelegenheid tot het inschrijven in de ledenregister werd thans opengesteld, waar van een 33 tal personen gebruik maakten. Daarna ging men over tot een huishou delijke vergadering, waarin tot kassier werd gekozen den heer A. van Rossum, tot bestuursleden J. van den Tol, Voorzitter, J. Slis, Secretaris en A. Wagner en tot Raad van toezicht li. P. Waling, Voorzit ter, J. van Nieuwenbuizen en M. Breeman, allen landbouwers, uitgenomen dhr. Waling, beurtschipper. Hedenavond, 4 Maart, trad voor een matig publiek in de Geref. Kerk alhier op den WelEerw. Heer Ds. Vonkenberg van Barendrecht, ten einde het houden eener Unierede. Bij eenige mogelijkheid hopen we deze schoone rede de volgende week beknopt weer te geven. De gehouden col lecte bracht op de som van f 16. Naar men ons mededeeld is door eenige particulieren het initiatie! genomen tot oprichting eener afdeeling der Christe lijke Werklieden Ver. Patrimonium. Van daar is uitgenoodigd om over dit onder werp een lezing te houden den WelEerw. heer Ds. Goote van Oud-Beierland. Hoewel het tijdstip nog niet officieel is vastgesteld bestaat het plan dat ZijnEerw, a.s. Woens dag 11 Maart ten halt zeve in het Hotel Hobbel zal optreden. Voor hen die het betalen kunnen zal de entree io cent be dragen, doch arbeiders zullen zeker wel gratis toegelaten worden. De belangstelling zal zeker ook wel groot zijn, evenals op onze zustergemeente den Bommel met het oog op de overal heerschende troebelen. Naar men verneemt bestaat het plan in deze gemeente een request te doen circuleeren tot het verkrijgen van hand- teekeDingen op dit request en dan hetzelve den gemeenteraad aan te bieden. De inhoud van dit verzoekschrift zal zijn, een beroep op de hulp van den Raad dezer gemeente, ten einde de kroegen of Cafe's op Chris telijke feestdagen te doen sluiten. Zeker zal dit naar veler genoegen zijn, waar onze laatste dagen getuigen van den invloed van den drank. Het plan hiervan werd opgenomen door de beide in deze gemeente wonende predi kanten. Reeds verschillende malen werd aan gekondigd het optreden van den WelEd. Heer J, C. Heesterman van Amsterdam voor de afdeeling Ooltgensplaat der Ver. Het Christelijk Nat. Boeren Comitie. We gens ongesteldheid kon ZEd. op den vastgestelden datum niet optreden, dech hoopt uu D. V. op Zondag 15 Maart a. s. des namiddags in de Herv. kerk op te treden, zoo de bevoegde autoriteiten zulks toestaan. Oude Tong©, De miliciens van de lichting 1902 en 1903 die op 7 Maart as. zullen worden ingelijfd bij het Rege- ment Grenadiers en Jagers, de acht be staande Regementen, het nieuw op te rich ten 9de Regement Infanterie, het korps Genietroepen en de ongerede den korpsen van het Wapen der Artillerie, zullen op voornoemden dag van de inlijving dadelijk met verlof worden gezonden tot nadere op roeping. De milicien verlofganger dezer ge meente Jacobus Gebraad van de lichting 1897 behoorende tot de 3e Compagnie Hospitaal soldaten is van 14 April tot en met 4 Mei 1903 bij het Regement Gre nadiers en Jagers in werkelijken dienst opgeroepen. De levering van plm. 2400 M3. onderhoudsgrint ten behoeve van den gemeenschappdijken grintweg loopende van Ooltgensplaat tot Oude Tonge en Middel- harnis is gegunt aan den laagsten inschrij ver de Firma Vermeulen Stuikdalm te Nijmegen voor f 1,57 de M3. Op Zaterdag 14 Maart a.s. des namiddags ten 3 ure zal bij inschrijving worden aanbesteed het vervoer van plm. 115 M3. grint van de haven naar de wegen, Schipper W. den Rooijen afkomende van Rotterdam alhier de haven inkomende is door den feilen wind tegen den Zeedijk gewaaid en is naar veel moeite met een weinig schade weer in vlot water gebracht STORM. Alhier zijn door den storm verschei dene dakpannen en schoorsteenen tegen den grond terecht gekomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Schipper Polleman heeft op de rivier de Noord de Giek van zijn jagt gebroken, schipper W. Besemer van deze gemeente heeft door den storm Zaterdag 11. voor Wemeldingen mast en tuig overboord gezeild. Nadere be- zonderheden ontbreken, Dirkslaiid. In 't laatst der vorige week had hier een droevig ongeluk plaats. De 80 jarige A. Ardon die van zijn kleinzoon huiswaarts keerde, had het ongeluk om door de duisternis, of door den storm in het Spui te vallen. Hoewel spoedig hulp verleend werd, kon men na een half uur slechts den dood constateeren. De jeugd schijnt het hier bizouder, te bevallen, om uit hondekarren waar eenige waar in ligt, diem inhoud als het hunne te beschouwen. Moest een koopman uit M. onlangs ervaren, dat een gedeelte van zijne kaas opgepeu. eld was, nu moest over eenige dagen een andere koopman het vergelden doordien eenige jongens ongeveer een 90 citroenappels wegkaapte. Men wi st echter de deugnieten op te sporen, die de schade moesten betalen. Toen schipper L v. d. Deel van N. Tonge, deze week met zijn schuit van hier naar Antwerpen vertrok werd hij bij de Schutsluis opmerkzaam gemaakt dat zijn roeiboot niet achter het vaartuig was. Het bleek dat zeker door den sterken wind, de boot losgerukt, en ongemerkt door de sluis gegaan was. Tot nogtoe is zij nog niet gevonden. Herkingeil. In de vergadering van stemgerechtigde manslidmaten der Ned. Herv. kerk, gehouden op Maandag 23 Febr., werd met 30 tegen 4 stemmen herbenoemd tot Notabel den heer A. Heijblom. Door den Raad dezer gemeente is aan Mej. P. Klem op haar verzoek eervol ont slag verleend als helpster bij de nuttige handwerken in de O. L. S. In deze vacature is echter voorzien door het benoemen van Mej. H. Verschoor (2e helpster). Ook in deze vacature is voorzien door de benoe ming van Mej. K. Noordijk. Zaterdag jl. geraakte het 3 jarige dochtertje van J. den Boer door een he- vigen rukwind te water. Op het hulpgeschrei van broertjes en zusjes kwam den heer L. v. d. Velde te hulp en begaf zich oogen- blikkelijk te water en mocht het reeds in zinkende toestand verkeerende meisje van een wissen dood redden. Den 24sten Febr. 1903 is invorder baar verklaard, en den Rijksontvanger ter invordering ter hand gesteld, het kohier No. 2 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 190203. Stellendam. Maandag waren onze gar- nalenvisschers, al spoedig door den snel op- stekenden wind genoodzaakt naar binnen te komen, Niet allen gelukte het echter tegen wind en "tij op naar binnen te komen. Fier vaartuigen waren genoodzaaktterug tekeeren enbuitenheen een goed heenkomen te zoeken Twee er van zijn het Brielsche gat binnen geloopen, terwijl de twee anderen te Maas sluis er een veilige schuilplaats hebben gevonden. Dat er hier vooral bij de betrek kingen van de bemanning der vaartuigen, groote ongerustheid heerschte; laat zich begrijpen. Gelukkig kwam ex al spoedig bericht van hunne behouden aankomst. Eenige vaartuigen hebben, hoewel geen zware, averij bekomen. Bij het op de haven komen, gedu rende den storm van Maandag, kregen twee schippers twist over het vastzetten van een touw, waarbij de een den ander een snede met een mes toebracht. Naar wij vernemen is procesverbaal opgemaakt. Goedereede. LI. Woensdag en Don derdagavond gaf de muziekvereeniging »Apollo« eene welgeslaagde uitvoering, den eersten avond voor de leden en bui tengewone leden van de vereeniging «Aurora* den tweeden avond voor het publiek. Het programma werd met succes afgewerkt. Na omstreeks twee maanden ten huize zijner ouders te hebben vertoefd, vertrok de heer W. G, die bereids een paar jaren in de Engelsche kolonie Canada heeft doorgebracht, weder derwaarts. De lotelirigen A. van der Laan en J. Luioe, die zich aangemeld hebben om bij de Zeemilitie ingedeeld te wor den, zullen zich 3 dezer naar Dordrecht begeven. Ouddorp. Begin April zullen ongeveer 30 personen naar Amerika vertrekken. De meesten krijgen een reiskaart van hunne familie uit Amerika. Spjjkenisse. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 20 Maart a.s de EdelAchtb. Heer H. de Lint alhier, herbenoemd als Burgemeester dezer gemeente en Hekelin gen. Alhier is tijdelijk geplaatst de ambte naar bij 's Rijks Directe Belastingen dhr. Deenink van Nieuwesluis. Perilis. Dinsdagavond kwam de treurige tijding hier aan dat de zee weder een slachtoffer geéischt heeft van deze plaats. Schipper G. Schouten kwam hier met zijn sloep aan met een levenlooz» ma troos aan boort, en een wiens been ge broken was. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog bij 't afzenden rau jdifc Lericht. Wel schijnt men te weten dat de veron gelukte matroos is L. Schouten en de an dere wiens been gebroken is W. Mo lenaar. De eerste l. at een weduwe met vier kinderen onvorzi rgd achter. De stoombootreederij '/Pernis* deelt over het afgeloopen boekjaar een dividend uit van IX pOt. De vereeniging "de Bijbel op de school'/hield Woensdagavond haar gewone jaarl. vergadering. Op deze verg. door den voorz. Ds. Loois geopend, brachten secretaris en penningmeester hunne ver slagen uit. De school telt thans 173 leer lingen. Het verslag van den penningmees ter gewaagd van een aauzienlijk tekort, dat men echter hoopt fe dekken door meerdere bijdragen van den Staat Door den heer J. Biert werd deze vergadering met dankzegging gesloten. (Buiten verantwoordelijkheid van Kedactie en Uitgever.) Mijnheer de liedacteur 1 Tot mijn verbazing zie ik in de courant dat het Centraal Bestuur van Elakkeesche landbouw- vereenigingen een afschrift zenden zal van een aan Stat. Gen. gericht adreB aan den heer Jhr. Mr. Pornpe van Meerder voort en niet aan Mr. G J. Goedkoop den mede afgevaardigde van dit eiland. Ik kan het mij niet begrijpen dat deze vereeniging, die in haar korte bestaan doorslaande blijken heeit afgelegd van „prachtisch te zijn" dit over het hoofd heeft gezien, dat de liberale partij in haar zeer lange regeeringsleven zich nooit om de boeren in het bijzonder en om de landarbeiders of middenstand in het algemeen bekommerd heeft, maar al haar aandacht heeft gewijd aan kunst en wetenschap, handel en nij verheid, mag dunkt mij geen reden zijn om den liberalen afgevaardigde van Oostelijk Flakkee te beschouwen als niet bestaande Ik weet niet of de heer Goedkoop een spciaiiteit is op land bouwgebied, maar dat hij rekening zal houden met verlangens en wenschen van zijn boeren- kiezers staat bij mij buiten kijf vast. Bij voorbaat dank voor de plaatsing UEd. dienstw. dien. X. O. 3 Maart '03. Mijnheer de Redacteur In uw vorig No. las ik dat door den Centra- len boerenbond een adres zal worden gezonden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal inzake het ingediend wetsontwerp op de landbouw verte genwoordiging. Door tusschenkomst van Uw geacht en veel gelezen blad wensch ik de vraag te stellen of het niet wenschelijk ware dit adres in Uw blad te doen plaatsen, dan konden de niet ter vergadering geweest zijnde Afdeelingen ken nis nemen van den inhouden zou het misschien een spoorslag kunnen zijn voor de nog niet tot deze organisatie toegetreden landbouwver- eenigingen, alsnog zieh bij hunne vakgenooten te voegen. Met beleefden dank voor de plaatsing toekent Uw abonné A. Z. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. (Kamer van Strafzaken). Zitting van Dinsdag 3 Maart. Heden werden de volgende vonnissen gewezen: H. K., 55 jaar, zalmvisscher te Brielle, be klaagd van het voor bepaalden tijd openzetten van zalmfuiken in do rivier de Brielsche Nieuwe Maas (appèizaak kantongerecht), werd vrijge sproken, omdat beklaagde niet als de verant woordelijke persoon we'd beschouwd, J.N., 24 jaar, zeevi»30 er te Oostvoorne, wegens mishandeling, tot een m>and gevangenisstraf. S. F. K., 23 jaar, veldarbeider te Sommelsdijk wegens diefstal van een konijn (reo.) tot vier maanden gevangenisstraf. Moord te Ooltgensplaat. Op den avond van den eersten Kerstdag van het vorige jaar werd het kalme, landelijke dorp Ooltgensplaat, gelegen op het eiland Goereo en Overflakkee aan het Haringvliet in beroering gebrueht door een vreeseiijke misdaad. De 24 jarige arbeider Adr. Kooijman, de voornaamste kostwinner van het gezin, weid door den 23 jarigen arbeider Corn. De Vos, in de herberg van de wed. Van Loon ve moord. Na een twist bracht De Vos den anderen eenige messteken toe, waurvau een ouder het hart, die na korten tijd don dood tengevolge had. Ten laste was gelegd mishandeling en idem met doodelijk gevolg. De Vos zou S. Groenendijk mef een mes in dieDS rechterzijde hebben gestoken on A. Kooijman in diers hart, waardoor de rec-hterhartboezem bloedend is verwond t.enge volge van welke inwendige verbloeding K. is oveileden. De beklaagde bekende het misdrijf. Op genoemden datum bevond hij zioh mot een meisje, Jannetje ''e Vos, in de herberg van do wed. Van Loon. Er word kren tenbrood gedeeld en Groenendijk gooideook een stuk naar De Vos, die dacht dat men met wat anders wierp, een proim tabak of zoo iets. Nij dig sprong de beklaagde op en gaf Groenendijk een schop. Hierdoor ontBtond een worsteling tusschen De Vos eenerzijds on Groenendijk en Kooijman anderzijds, waarbij eerstgenoemde een vlijmsoherp mes trok met het bekende gevolg. Vioeger was boklaagdezoerouversohilligover zijn daad. Hij zou zells gezegd hebben „Ikheb ze goed gejast, ze hebben goed gekraakt." Ook nu was de houding van De Vos verre van berouwvol. Hij was niet dronken, zei hij en had in drift gehandeld. De feitelijke oorzaak van den twist zat dieper. Een meisje, waarmede Kooijman vroeger vet keering had ge- bad en dat nu in gezelschap was van don dader, was het motief geweest van een slechte ver standhouding, die al goruimon tijd bestoDd en nu tot uitbarsting kwam. Het getuigenverhoor begon met het hooreu van den deskundigs dr. Simon Thomas, die mot dr. Tendeloo do lijk- BChouwiug had gehouden. De wonde was toege bracht tusschen de 3e en 4e rib, h id een breedte van 2,7 c.M. en een diepte van 0 a. löo.M., de geheclo leugte van hot lemmet. Door het kraak been van de ribben was het mes gedrongen in deo reohterhartboezem. De getuige S. Groenendijk verklaarde dat hij in de herberg van Van Loon koek deelde en een stuk wierp naar De Vos met de woorden: Daar Kees, heb je ook wat, eet ouk mee. Wuarop deze opsprong en Groenendijk een sohop in de zijde gaf. Als Kiorjmau er toen niet bijgekomen was verklaarde getuige op een desbetreffende vraag van den verdediger, zou er niets gebeurd zijn. Van deo Bolsum, mede aanwezig in de her berg, verhaalde, dat aJle drie aan het worstelen waren en wel Groenendijk maar niet Kooijman had geslagen, dooh dut deze wel De Vos het eerst had geslagen. Een andere toeschouwer, de arbeider Dulleman, zei ook dat er bijna niet geslagen was. Hij had wel goed gezien, dat De Vos den ander stak op meer dan één plaats, Do wond was „zoo'n gaatje" vertelde getuige, ongeveer de breedte van het mes aangevend. Hij en Van den Bolsum waren er bij toen Kooijman stierf. De feitelijke oorzaak van den twist en wat volgde, het meisje, JanDetje de Vos geen familie van beklaagde wist niet veel te vor- tellenZij had niet gezien, dat Groenondij k gooide, wel Kooijman. Verder wiet zij niets, daar ze gauw was weggeloopen. Een tweede getuige h. décharge verklaarde, dat er al meermalen quaestie is geweest tusschen verslagene eu dader en dat Kooijman sohimpte op hot meisje, waarmee bij vroeger omgang had. Het requisitoir. De ambtenaur van het O. M. weot do heele zaak aan het optreden van beklaagde. De officier meeat, dat geen geringe straf moet geëisoht worden, niet alleen omdat iemand door zijn optreden gestorven is, maar ook door de omstandigheden, waaronuer het misdrijf gepleegd is. Beklaagde is iemand van ruwen aard, die zelfs tot uu toe geen zweem van berouw heeft getoond en door de strat zul moeten voelen wat hij gedaan h oft. De eisoh luidde vier jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Kingma Boltjes, bepaalde er zioh toe te wjjzon op beklaagde's drilt, die ook daaruit blijkt, dat hij zioh verschillende dingen niet meer herinnert. Overigons refereerde pleiter zioh aan het oordeel van de reohtbank. Middelharnis. Binnengekomen telJ- muiden de navolgende vischsloepen. «■Toekomst» st. Jan v. d. Hoek f. 1940. Doggersbank" st. Jac. v. d. lloekf. J790, *Eben llaezer» st. A. de Koning f. 905 "Zeemeeuw st. Jan. de Koning f. 685 "Johanna Hendnka st. lit. Koster f, 950. "Titia Jacoba" st, VV. v. d. Hoek f. 320, Peruis. Te IJmuiden zrju binuenge weest be sloepen Willem Gornelis" st. A. 't Hart met f300, "Bastiana Huiberdina// st. J. v. d. Berg met f 200 besomming. Zaterdag 7 Maart 's avonds 6 ureInzet van een Woon- en Winkelhuis, Schuur en Tuin te Ouddorp aan den Weststraat, in bet Logement van Akershoek aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 7 Maart 's avonds 6 ureVerpachting voor 10 jaar van Bouwland aan den Steenweg te Ouddorp, in bet Logement van Akershoek aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 7 Maart naai. 2 uar Verkoop schaarhout langs den Nooidlandschen en batte noordschendijk o dor Oude en Nieuwe Tonge bij A. '1'. Waare&Zn. te Ou:o Tonge. Notaris J. VAN ISPELEN. Dinsdag 10 Maart 's avonds 5 ure 50 perceelen Hoverijland in de „Adriana-", Eendrachts-" en „Halspolder", onder Stellendam, voor het seizoen 1903, in het Logement van Troost te Stellendam. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag II Maart des avonds 7 uur in het Hotel „Spee,1 U Soinuu-lsdijk. Inzet van een Huis 'n erf in den Wevershoek en tuinen aan den Sint Nico- laasdreef te Sommelsdijk Notaris J. C. VAN BB ROEI J IC. Woensdag 11 Maart vm. 10 ure Paard, 26 stuks hoornvee, varkens, biggen, vverwagen, boerenwagens eggen, hooi, stroo en bieten te Nieuwe Tonge voor den heer J. V. Dujjm. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Donderdag 12 Maart des vooriniddags 10 uur aan ne bouwseknur van C. Koppenaal te Stad a/'tH. Hoornvee, Hit, varinns. enz. Notaris 0. C. VAN BEKGEDK. Op Woens lag 11 Maart, des namiddags 3 ure in 't koffiehuis van Mej. Wed. A. van der Moer te Middel harnis: Inzet van 20.68,2Ü hectaren bouw- en wei land onder Den Bommel en 18 91.60 hectaren bouw en weiland onder Uoitgensplaat. Notari» J. C. VAN BEKGE1JK. Zaterdag 14 Maart 'savonds 6 ure: Afslag van een Woon- en Winkelhuis, Schuur en Tuin te Ouddorp aan den Weststraat, in liet Logement van Akershoek aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag 18 Maart des n.uniddags S ure in het koffiehuis vau Mej. Wed. A. van der Mo r te Middélha,nis: afslag van 20,68,20 hietaren bouw-en weiland oneer Den Bommel cn 18.91,60 hectaren bouw- en weiland onder Ooltgensplaat. Not aris J. C. VAn BERGEljK. Op Woensoag 18 Maart des avonds 7 uur in het HotJ „Spee" te Sommelsdyk. Alslag van een huis en erf in den Weveisno.k en tuinen aan de Sint Nicolaasdreef te Sommelsdijk. Notaris J.C. VAN BEK- UELiK. Mhldelhaniis. Uitslag verkooping* van 2 huizen door .Notaris Van Bergeijk. Koop 1 Gterrit de Ruiter, Middelharnis f 780, 2 Klaas van der Velde, 585, Nieuwe Tonge. Door dijkgraaf en gezworens van den polder Battenoord onder Nieuwe Ton ge is bij inschrijving op het gemeentehuis aanbesteed het verzwaren van den Zeedijk ter lengte van 150 M. Ingeschreven werd door L. v. d Ouden N. Tonge Batt. v. f 349,45 C. v. d. Mast «327,00 G v. d. Kroon 279,50 M. Schouwenaar Oude Tonge* 284,31 M.KoertPz. 26-j,$s1/2 Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden over de tweede helft der maand Februari. Uit Middelharnis Bureau >Mercur< Middelharnis. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Middelharnis en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Februari iDge- legd f 7407.33 Terugbetaald f 4616.42. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2830. In de maand Januari werd in het gansche Rijk: ingelegd f 5066491.98s. Terugbet. f 3958619 515. Het gezamenlijk tegoed der verschillende inleggers bedroeg aanhet einde dier maand f 102.697305.8s5, Gedurende die maand werden 13790 nieuwe boekjes uitgegeven, en 3695 boek jes afbetaald. L ltimo Januari waren in omloop 976528. Waarschuwing. Algemeen werd de volgende ernstige waar schuwing verspreid Mannen van den Spoorwegen 1 In deze hoogst ernstige dagen, wagen wij ondergeteekenden het (die in naam misschien bij u bekend zijn) het woord, tot n te richten, ter wille uwer vrouwen en kinderen. Bedenkt voor het te laat is, dat, indien gij wederom tot staken besluit, gij de boterham verspeelt voor vrouw en kinderen 1 Vermeerdert het getal der schamele armen niet. Bedenkt toch dat ge nog nooit aan uw kind een boterham hebt behoeven te weigeren 1 Ter vrille uwer vrouwen en kinderen, blijft op uw post De stichtvrouwen van het M. C. v. Dooren's Vrouwengesticht van Weldadigheid, Korte Hoogstraat 5. Rotterdam, S Maart 1903. De hoofdconducteur derH. S., H. C. van Dorsten te Den Haag, en de Hoofdconducieur der S. S., B. Nibbelke, te Amsterdam hebben namens het s Hoofdcomité tot organisatie van den spoorwegdienst bij staking», het volgende manifest aan de vrouwen gericht: Aan onze vrouwen. Velen uwer zijn zoo wijs om hun man af te houden van het staken. Anderen zijn nog verstandiger en bemoedigen hun man, om tegen alle oproer m, dienstijverig te velde te trekken. Maar eenige uwer zijn door zooveel mooie beloften gepaaid, dat zij hun man niet bewegen om toch niet door een tweede staking hun huishouden ongelukkig te maken. Wij kennen er zelfs, die hun man tot stakeu aansporen. Moeders wees toch voorzichtig! Het gaat hier hard tegen hard. De werkman wil de Directie er onder hebben en haar de wetten stellen. Maar de Directie wil baas blijven in haar eigen huis en ontdoet zich van alles wat haar daarin beletsel wil stellen. Men heeft u beloofd, dat gij van een staking beter zult worden. Tien tegen een, dat, als uw man zich bij de stakers aansluit, dat, hij dan binnen 24 uur broodeloos is. En dau Nu hebt ge wel niet rijk uw brood, maar ge lijdt toch geen honger? Spoort dus met ons uw mannen aan, om geen dienst te weigeren, nooit! nooit 1 nooit! Steekt hem een riem onder 't hart, dat zij niet bang zijn voor de dreigementen der stakers Wij hebben een meer dan voldoende macht, die ons voor alles beschermt. Neemt des noods hulp bij u in huis. De Maatschappij zal u de kosten vergoeden. 't Is wel treurig, dat gij niet gerust kunt leven en dit moet doormaken om uw brood te behouden, maar helaas, de verleiders van den werkman hebben het tot dit uiterstegedre ven. Houdt moed Nog eenige uren en wij ademen weer in een vrij land. De Staatsspoor. Men sc rij ft aan de N. R. Git.: Nu door de spoorwegstaking eu do daarmede verband houdende gebeurtenissen veler aandaoht is gevestigd op den toestand van het spoorweg personeel, en de Traag wordt gesteld of door spoorwegmaatschappijen tot nu toe wel veel voor de personen in haren dienst ingedaan, wordtin herinnering gebracht, hoo reeds in 1892 door den heer P. N. Kooien Pr., lid van de Com missie van Beheer ven het Pensioenfonds van het personeel der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, is uiteengezet, hoe be doeld pensioen-, weduwen- en weezenfonds ii ontstaan ou zonder de belangrijke jaarlijksche bijdragen der Mautsohappij de kortingen op het salaris der beambten onvoldoende zouden zijn om hun en hunne nagelaten betrekkingen peu- sioeu te verzekeren. In de niet in den han del versohenen broohure van don hoer Koo ien wordt gemeld, dut omstreeks 1890 de Maat- sebappij jaarlijks ruim f 70,000 in het fonds stortte. Dit bedrag is nuar wordt medegedeeld sedert tot meer dau f 200,000 gestegen. Ouk de administratiekosten van het fonds (on geveer f 30,000) worden door de maatschappij gedragen. „Protestmeetings". Nog steeds trr.cht men den gang er wat in te houden door het organiseeren van protest- meetings. Iu Groningen spraken gisteren de heeren Scha- pui en Loupuit. Er werd ee 1 motie aangenomen tegen de regeeringsvoorstelleD. Te Nijmegen oreerde de mauhaftige heer Yan der Goes. Hij verklaarde dat de regeering de arbeider een mes in de handen dwingt. Maar hij voegde er nu voorziohtigiijk bij, dat het „een figuurlijk" mes wus. Vau Koomtohe zijde maakte men het spr. nog al lastig.

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 4